Basketbalteam na twee overwinningen bijna zeker van eindronde emeense umploeg opt weg Aaertens van Teleurstelling bij Karei Muys tart tot finish Jose de Frel vlak achter wereldtop ZIJDELINGS flERDAAGSE" VOOR KNETEMANN v.d. Mije weer op eerste plaats -J LEIDSE COURANT. MAANDAG 16 MEI 1977 PAGINA 13 mand van Inter Football (mits nog lid van de KNVB) als vertegenwoordi ger van de spelers in het bestuur komt. De WCS zal wel mans genoeg zijn om zoiets tevoren te elimi neren maar het dient om duidelijk te maken dat WCS en WON niet recht streeks hun kandidaat kunnen aanwijzen maar dit via de 37 spelers en 6 oefenmeesters moeten doen. Er is dus een zekere mate van democratisering gaande in de sectie be taald voetbal. Maar dan ook een zekere mate. Sterk. Met het aanstellen van An ton Huiskes als trainings coördinator heeft de Ko ninklijke Nederlandse Atle tiek Unie iemand in huis gehaald die zijn sporen in de sportwereld heeft ver diend, weet wat hij wil, integer is en zijn verant woordelijkheid niet uit de weg gaat. Dat is nogal wat maar met de nieuwe trai- ningsopzet heeft Huiskes alle verantwoording voor aanstellen van vaktrainers, uitwerken van programma en het verstevigen van de subtiele relatie vaktrainer- clubtrainer op zich geno men. Hij alleen acht zich de verantwoordelijke man. Een sterk standpunt, dat wellicht in het pinnige at- letiekwereldje tot wrijving kan leiden maar men weet in elk geval met wie men te maken heeft. Huiskes zal nergens omheen draaien, ronduit zijn me ning zeggen en zijn eigen weg gaan, uiteraard zon der onredelijk te zijn. Dat alleen is al een winstpunt in een bond waar men met vaagheden en het afschui ven van verantwoordelijk heid heeft leren leven. Huiskes lijkt een sterke fi guur die de KNAU te lang node heeft moeten mis sen. Triest De beslissingen in de ere divisie zijn gevallen. De meest in het oog sprin gende, hoewel niet onver wachte, was het uit de boot vallen van Feyenoord voor wat betreft Europees voetbal. De Rotterdamse club kreeg gisteren defini tief de rekening gepresen teerd voor een slecht aan koopbeleid met Budding als laatste), een verziekte mentaliteit van duur be taalde spelers die weige ren om hun werk goed te doen en interne strubbe lingen in het kader. Als voorbeeld voor dat laatste feldt de benoeming van tephan tot manager. Maar voor alles valt de spelers te verwijten dat Feyenoord een zeer zorge lijk seizoen tegemoet gaat. In de laatste maanden van de nu voorbije competitie werd al duidelijk dat Feye noord zich niet meer in de (blinde) gunst van het pu bliek mocht verheugen. Hoe dat volgend jaar moet, zonder Europees voetbal, is nu niet exact te becijferen. Maar het al be staande verlies bij Feye noord over dit seizoen zal komende competitie nog aanzienlijk groter uitval len. Dan zal de laatste als „rijk" bekend staande be taald voetbalclub noodlij dend zijn. Een trieste zaak. Zekere mate Waarschijnlijk ervan uit gaand dat minister Van Doorn toch verdwijnt, heeft het bestuur betaald voetbal wederom een van zijn dwingende wensen, die medebepalend zijn voor het verlenen van overheidssubsidie aan de laars gelapt. Vertegen woordiging van spelers- en oefenmeestersorgani- satie in het bestuur be taald voetbal met door henzelf gekozen kandida ten wenst de minister. Het bestuur betaald voetbal heeft ervan gemaakt: te kiezen door de 37 spelers en 7 oefenmeesters die deel gaan uitmaken van de algemene vergadering. „Zulks is een onaantast baar recht van de leden van de algemene vergade ring en van het bestuur zelf", aldus is duidelijk ge steld. Het kan dus theore tisch mogelijk zijn dat om het eens volledig zwart-wit te stellen ie- BPSALA Na twee wed- «den en evenveel over- Hinlngen In het toernooi het Europese b-kam- Jenschap, Is het Neder- idse basketbal-team al zeker van een plaats de eindronde, die direct en Zweden In Helsinki ge- *^eld wordt. Na een ,e4ellljke overwinning op priieden In Stockholm (69- I volgde gisteren In Up- la de wedstrl|d tegen "^st-Dultsland. Het was oral In deze „krachtme- g" dat Nederland aan- inde dat het terecht tot S8 favorieten van de groep «gekend wordt. Een bijna rfecte verdediging en 771 vaak soepel lopende «val, legden de bals >r een vrij simpele zege, S8. duel met Zweden is een zeer mende, maar matige, wedstrijd Orden. Nooit was het verschil pr dan zes punten (26-20 voor erland halverwege de eerste 2#h Miku Herkel 9af Hansson, meest ervaren speler, de op- ht Akerboom uit te schakelen, ■blonde Zweed slaagde daarin Ook zijn vervanger Taxen kon greep krijgen op de lange uit St. Michelsgestel, die de periode afsloot met 21 pun- iAan de andere kant konden n en Feldreich de richting aardig vinden: 35-34 voor Neder land. Ook in de tweede helft was er geen krachtsverschil. Cramer en later ook Theo Kropman namen het schutterswerk over. Slechts even verloor Nederland de contro le over de wedstrijd, maar een serie acties van Dekker en Kip gaf Nederland een voorsprong van vijf punten.Binnen een paar minuten was Zweden echter weer bij en was het duidelijk dat de beslissing pas in de laatste minuut zou val len. Bij het ingaan van die laatste zestig seconden leidde Nederland met 69-68. De Zweden verspeelden de bal en Nederland kon rustig aan een laatste aanval bouwen, zonder per se te moeten scoren. LAMGELEGD Gisteren ging het In Uppsala te gen Duitsland veel beter. Vooral verdedigend speelde Nederland een geweldige eerste helft. Ral- ner Frontzek, het Westdultse ka non dat in de eerste wedstrijd tegen Hongarije 28 punten had gemaakt, werd volledig lamgelegd door Renso Zwiers. De Westduitsers hadden duidelijk veel moeite met Akerboom en zet ten steeds een andere man op de Brabander. Wanneer hij werd afge stopt, gebeurde dat onreglemen tair. In de eerste helft, waarin Ne derland de laatste vijf minuten uit liep naar een voorsprong van 18 punten (48-30), viel ook de rol van Harry Kip op. Verdedigend pakte Nederlands langste man de nodige rebounds en aanvallend schoot hij zijn eerste vier pogingen in de juiste richting. In de tweede helft bleef het ver schil rond de 20 punten hangen. Frontzek kreeg van Toon van Helf teren zo mogelijk nog minde ruim te. De lange mannen bleven vooral het verdedigende werk goed doen en Kropman zorgde met tien pun ten op rij voor een verschil van> 23 punten: 81-58. Rustig spelend maakte de ploeg het werk naar behoren af. Het voor de Westduitsers verlossende eind signaal kwam bij 94-68. De stand Is: 1. Polen 2 2 0 4 227-146 2. Nederland 2 2 0 4 163-136 3. Zweden 2 112 163-131 4. Hongarije 2 112 142-168 5. Duitsland 2 0 2 0 131-159 6. Schotland 2 0 2 0 131-217 RENNES De Nederland se schoonsprlngster Jose de Frel heeft bij Internatio nale wedstrijden In het Pis cine Olymplque te Rennes een uitstekende prestatie afgeleverd met een vijfde plaats In een zeer select gezelschap. Winnares werd de Oostduitse Christina Kohier, die in Montreal zilver veroverde met een totaal van 438.85 punten. De Amerikaanse Xynthia Mcingvale, die bij het to- renspringen in Montreal het brons greep, eindigde als tweede. Verheugend was de vormverbete ring van Lia Molenaar, die zich als zesde klasseerde. Bij de heren eindigde Joop Mare- chal met 410.35 punten als 13e en de adspirant-kampioen Rene Lint huis (14) als 19e met 347.50 pun ten. De Nederlandse vertegenwoordi ging bij de wedstrijden, die dit weekeinde ter gelegenheid van het 75-Jarig bestaan van de Belgi sche zwembond In Brussel zijn gehouden, hebben drie afstands overwinningen behaald. Yolande Aggenbach zegevierde op de 200 meter vlinderslag in 2.19.39. Fred Eefting en Monique Bosga behaalden zaterdag over winningen op resp. de 200 meter rugslag (2.11.83) en de 100 meter rugslag (1.06.93). HILVARENBEEK Nauwelijks een week na de internationale wedstrij den In Amsterdam heeft Karei Muys zijn eerste teleurstelling moeten Incasseren. Arend Bloem, vorig Jaar met Jcobs nog de enige vertegen woordiger van de Nederlandse kanosport In Montreal, heeft zich teruggetrokken voor de voorbereiding op de wereldkampioenschappen, die in september van dit |aar In Sofia zullen worden gehouden. Dat betekent dat ook het koppel, dat de wereldkampioenschappen twee jaar geleden in Belgrado door pech de finale miste, uiteen is gevallen. Bovendien zal er geen sprake zijn van de vorming van een K4 dit jaar voor de wereldkampioenschappen. Bloem heeft trainer Mys laten weten geen tijd meer te kunnen vrijmaken voor de internationale wedstrijden van volgende week in België. Ruud van der Doe en Sjef Rutte lijken daarmee voorbestemd te zijn de rol, die Bloem en Jacobs hebben gespeeld, over te nemen. Door een eindsprint op de laatste' kilometers van de K2 race om het lange-afstandskampioenschap van Nederland verzekerde het Haarlemse tweetal zich gisteren van de titel. Daarmee verwezen zij Bloem en Jacobs die overigens de afgelopen week slechts een keer met elkaar in de boot hadden kunnen trainen, naar een tweede plaats. Op de tien kilometer in de K1 eiste Jacobs de titel voor zich op. Het lijkt daarmee de eerste schreden te hebben gezet op weg naar een sololoopbaan waartoe trainer Muys hem aanspoort. Jacobs toonde zich iets sneller dan Rutte en Van der Doe, die respectievelijk tweede en derde werden. Bloem werd vierde na een mislukte manoeuvre op de laatste kilometer. De man uit Wormer werd toen de kant in gestuurd door het voor hem liggende drietal. MIJDRECHT In de vijfde ronde van het schaaktoernooi om de Nederlandse damestitel, is Cathy van der Mije aan kop gekomen. Zij won van Cora van Gent. Hanneke van Parreren werd geklopt door Corrie Vreeken. Uitslagen vijfde ronde: Cora van Gent—Cathy van der Mije 0—1, Jeanette Mulder—Ada van der Giessen 0—1, Jeanette Haagsma—Erika Belle remise. Mieke van Eist—Marian Stada 1—0, Carla Bruinenberg—Lisette Borowski 1—0, Corrie Vreeken—Hanneke van Parreren 1-0. Stand: 1. Van der Mije 41/2 pnt., 2/3. Vreeken en Van Parreren 4 pnt.. 4. Van der Giessen 31/2 pnt., 5/7. 8elle. Haagsma en Van Eist 21/2 pnt. 8. Mulder 2 pnt, 9/10 Bruinenberg en Van Gent 11/2 pnt, 11. Borowski 1 pnt. 12. Stada 1/2 <ing:J sop,ANDA DE EBRO Wereldkampioen Freddy Maer- 80 deelnemer, eindigde op de heeft de 32e Ronde van Spanje nog gemakkelijker ""aeda P|aala ln het eindkiasse- jnnen dan algemeen werd verwacht. De Belg leidde' ""f 08 vl|ld8 8n laa'8la_e'aPPa if de proloog in Campoamor tot eindhalte Mlrando do'oXoix pVv^'.VtappO.d :bro en verbeterde onderweg het recordaantal etap- de Noor Kmt Knud.en op zijn overwinningen van de Spanjaard Delio Rodriguez uit naam gebracht. ,;J. Dat stond op twaalf, Maertens maakte er door een ga i-ftzege In de 19e en laatste etappe dertien van. De Roemeen Todor Fasile won zaterdag de zesde etappe van de Vredeskoers voor amateurs in de wlelervlerdaagse van Dulnker- Oost-Berlijn. De zevende etappe ken In de voorlaatste rit had hij werd gewonnen door Osokien uit de leiding overgenomen van de Rusland. Beste Nederlander was Belg Jacobs. Zaterdag had de Nederlander vijf aeconden achter stand, na de vijfde rit bleek de totaaltljd van Kneteman één se conde beter te zijn. Zaterdag won Danguillaume en indijk :1) %n 1500! kle Maertens, met een wereld aantal klassiekers en een kleine ronden op zijn naam inje al gekroond tot opvolger Eddy Merckx won nu zijn smaaf. 9rote ronde- De Spaanse 'lisatoren betaalden de we- Bmpioen een erg hoog start- zodat er voor de andere' »rs erg weinig overbleef. I de Spaanse ploegen kwam loor slechts één ploeg be- jjk kaliber aan de start en dat frisol. In de laatste etappe de Spanjaard Miguel Maria tweede voor de Duitser Peter Deze twee renners nemen tweede en derde plaats in eindklassement. De voorlaat- 'pe werd zaterdag gewon- ir de Spanjaard José Naza- laertens moest toen genoe- "men met een vierde plaats. Knetemann won gisteren 38, VI*; Maas met een achtentwintigste plaats. De achte etappe won Dro- gan (O-DId.). Johan van der Weide uit Amsterdam won zaterdag de Ronde van de Haarlemmermeer. Hij eindigde in Zwanenburg na een moest Knetemann genoegen ne- race over een lengte van 148 kilo- men met een vijfde plaats. Giste- meter als eerste voor Gerrie Slot ren zegevierde Walter Planckaert (Alkmaar) en Fred (Breeman (Am en kwam de Nederlander in het sterdam), peloton in dezelfde tijd binnen. Knetemann wist op enkele berg- Frits Pirard uit Breda heeft tijdens toppen bonificaties te verdienen, de militaire wereldkampioenschap- In de slot tijdrit over 133 kilometer pen wielrennen zilver veroverd in bleef hij de concurrenten voor. de individuele wegwedstrijd. De Roy Schuiten won deze etappe. Oostenrijker Leo Karzun veroverde De Ronde van Romandlë In Zwlt- de wereldtitel. De Nederlandse seriand Is zondag geëindigd In ploeg had de meeste renners voor een overwinning voor de Italiaan* in de uitslag en kreeg daarvoor de Glanbattlsta Baronchelll. Joop gouden medaille voor de beste Zoetemelk de enige Nederland- ploeg. Gerrie Knetemann op weg naar zijn triomf in de Vierdaag se van Duinkerken. De Belg Roland Liboton won zater dag in Kemmel de strijd om het internationaal militair kampioen schap veld rit. De beste Nederlan der was Wim Geesink met een elfde plaats. Martin Havik heeft gisteren in Dort mund beslag gelegd op de eerste plaats in de Grossen Ritterpreis. Havik reed de 145 kilometer in 3.12.29 seconden. Op de streep had hij zestien seconden voor sprong op de Belg Rudie Col- mann. Hans Langerijs werd vierde. Frits Schür was het afgelopen weekeinde in Brunswijk twee keer de beste Nederlander. In de wed strijd van zaterdag werd hij vijfde en gisteren negende. Michel Jacobs won de Omloop van Zeeuws-Vlaanderen. Hij versloeg in deze tweedaagse de tweevoudig etappewinnaar Van der Kruys en Gerrit Pronk in het algemeen klas sement. Jacobs zegevierde in de tijdrit wer 11,5 kilometer. Kees Akerboom leidde de Nederlandse ploeg naar de winst, zowel tegen Zweden als West-Duitsland. (AG De elfde Europese tumkamploenschappen in ag zijn zaterdag op de tweede en laatste dag stoord door het weglopen van de Roemeense ploeg onder andere de meervoudige Olympische kamploe- Nadia Comaneci. Halverwege het derde onderdeel li de toestelfinales, de evenwichtsbalk, werden Nadla nanecl, Teodora Ungureanu en Marllena Neascu door ktrainster Bela plotseling uit de zaal geleld. Enkele Men daarvoor had Nadla Comaneci haar oefening bold en direct daarna flonkerde op het elektronische r rebord de ideale waardering tien. ■fcjrywaarderingen in het toer- duidelijk strenger dan in Olympische jaar waren de te oorzaak van het vertrek van Roemeense delegatie. In de neense ploeg was men het eens met de cijfers, die para- ardje Nadia Comaneci bij het gen had gekregen. Een Roe- protest leverde inderdaad vijziging van het cijfer van de pische kampioene op. Het Jirect consequenties want ook lussische trainster Ljoedmilla stsjeva achtte niet ten on- e Nelli Kim, de Olympische lioene op dit onderdeel, on- jwaardeerd. Het cijfer van Kim eveneens opgetrokken met jevolg dat zij het goud kreeg het paardspringen en daar- Onvrede Later, op een chaotische perscon ferentie, bleek dat Roemenië In de dagen voor de titelstrl|d al duidelijk onvrede had getoond met de loting en andere zaken rond het toernooi. Nadia Comaneci was voor de vier kampwedstrijd ingedeeld in de tweede groep, terwijl de Russinnen allemaal in de eerste ronde uitkwa men. De Roemeense weerstand werd zaterdag in de toestelfinales, waarin Comaneci drie titels (sprong, brug ongelijk en balk) moest verdedigen, alleen maar groter. Het hoogtepunt kwam bii Weer staat Nadia Comeneci op de hoogste trede, geflankeerd door Nelli Kim (rechts) en Elena Moekhina. de balkoefening toen de Roemeen se deelnemsters na het optreden van Nadia Comaneci plotseling verdwenen. Hoewel de Roemenen zelf geen reden voor het onver wachte vertrek opgaven, bleek la ter dat uit Boekarest de opdracht, was gekomen zich terug te trek ken. Op 24 augustus zal het bestuur van de FIG, dat op die datum pas voor de eerste maal volledig bijeen is, zijn standpunt bepalen ten aan- 'zien van Roemenië. Verlegen meisje Twee jaar geleden bij de Europese kampioenschappen in Skiën kwam uit het niets een verlegen 14-jarig meisje naar voren, dat vier van de vijf gouden medailles veroverde: Nadia Comaneci. Een jaar later, was diezelfde turnster de ster van de Olympische Spelen in Montreal. Vooral voor Rusland, dat het da- mesturnen internationaal al bijna twintig jaar beheerst, kwam de klap hard aan. In Praag, bij de Elfde Europese kampioenschap pen, is echter gebleken dat men in Rusland de wereldkampioen schappen van 1978 en wat nog veei belangrijker is de Olympische Spelen van Moskou, niet aan het toeval wil overlaten. In de Tsjechische hoofdstad werd naast Nelli Kim, de tweevoudige Olympische kampiene, kampioene, Maria Filatova, die vorig jaar in Montreal ook deel uitmaakte van de Russische ploeg, een nieuw talent naar voren geschoven. Elena Moekhina was ondanks het feit dat zij bij het nationale kampioen schap als tweede eindigde achter Maria Filatova toch maar als rever se ingeschreven voor Praag. Op het laatste moment werd zij echter ingezet. Het 16-jarige, zeeflzelfbe wuste Russinnetje, veroverde naast de zilveren medaille in de vier kamp achter Nadia Comaneci, za terdag drie gouden (brug ongelijk, balk en vrije oefening) en één bronzen medaille (sprong). Op twee onderdelen (brug en vrije oefeneing) moest zij de eer delen met respectievelijk Nadia Comane ci en landgenote Filatova. De eer ste plaats op de balk kreeg zij in handen door het plotselinge ver trek van de Roemeense ploeg. Nederland heeft in Praag geen rol van betekenis gespeeld. Dat was ook niet venvacht. Maar de klasse ringen van de Nederlandse meisjes waren toch aanmerkelijk minder dan twee jaar geleden in Skiën, toen Jeanette van Ravensteijn nog 15e werd en Joke Kos 21e. Nu was Ans Dekker met de 35e plaats beste Nederlandse. Debutante Mar leen Houter deed het als invalster voor Monique Bolleboom als 39e niet slecht, maar Karin Stubbe viel met de 54e plaats beslist tegen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13