moet na drie jaar geslaagd zijn" van Vliet bewijst klasse in ÏZuidhollands kampioenschap CM TRAININGSCOORDEVATOR HUISKES: Van Parreren neemt leiding in schaakstrijd Nadia Comaneci prolongeert turntitel Zeventiende etappe voor Luis Ordiales samen verantwoordelijk voor het milieu stem CD A1 vanagt ACHTERBERG EEN WEDSTRIJD GESCHORST Ton voor Volendam WINST VOOR HDV DERDE PLAATS NOOREN 971&PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 1977 PAGINA ARNHEM Met de verdwijning; van de nationale technische commissies junioren en senioren van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie zij waren het niet eens met de benoeming; van twee van de vijf vaktrainers is de nieuwe trainingsop- zet van de Bond leek een desastreuze lacune te zijn ontstaan. Anton Huiskes, de trainingkcoor- dinator, moest gisteren op Papendal toegeven dat mede door het te late tijdstip waarop de nieuwe opzet kan worden gerealiseerd, september aan staande, dit seizoen verloren is. Niettemin verklaarde hij, eerlijk en open zoals hij is, dat er met de nieuwe structuur na twee jaar duidelijke verbetering in de prestaties moet zijn en dat de opzet, hoewel gepland over een tijdvak van zeven jaar, na drie jaar geslaagd moet zijn. „Zo niet", zei Anton Huiskes, die een zeer sterke indruk maakte, „dan is onze opzet verkeerd ge weest". Hij zal zich dat dan persoonlijke moeten aantrekken, want er bleek overduidelijk dat Huis kes, en hij alleen, de hand heeft in de nieuwe trainingsstructuur. Niet genoeg kon de coördinator benadrukken dat het de specifieke bedoeling is dat de door hem aangestelde vaktrainers de clubs bezoeken. Huis kes: „Ik spreek over vaktrainers en niet over coaches of zelfs bondstrainers als hier en daar is gesuggereerd. Er zijn nu vijf vaktrainers Toine van de Goolberg (voor sprint en hordenummers), Sjef Swinkels (werpnummers), Servee Wijsen (polsstokhoogsprongen), Piet van Gerwen (spring- nummers) en Hans Keizer (midden- en lange af stand). en we zullen dat aantal nog moeten uitbreiden. Ieder op zijn gebied stapt met zijn technische stof en schema's naar de club waar hij de clubtrainer zal adviseren en helpen. Niemand behoeft bevreesd te zijn dat een topatleet uit een vereniging wordt gelicht Wij „stelen" geen atle ten". Zonder enige restructie vatte Huiskes de problemen samen. Hij noemde zonder meer het technisch trainingsniveau in ons land over het algemeen niet hoog. Hij ontzenuwde dat de opzet is dat de vaktrainers zich slechts op een bepaalde groep richten. Huiskes: „Iedere atleet moet op zijn eigen niveau sport kunnen beoefenen. Dus zowel de topper als de middelmatige wedstrijdatleet en de recreatie-atleet. Wij gaan met onze kennis naar de clubs want zij zijn de basis van waajnit iets moet worden bereikt Het zwaartepunt ligt voor ons zeer duidelijk bij de atleet in de vereniging en niet het halen van de atleet uit de club". Heilig Huiskes stelde zonder meer dat op den duur een medisch adviseur zal moeten worden aangetrok ken „want aan de medische begeleiding schort nogal wat". Het aantrekken van de tot nu toe vijf vaktrainers die elk hun specialiteit heb ben, is louter het werk van Huiskes. „Ik heb de vakgroeptrainers uitgezocht. Er zijn vele sollicita ties geweest en ik heb daaruit mijn keus ge maakt". „Dat mag men voor mijn part autoritair noemen. Ik heb vooreerst gestreefd naar het vormen van een team, want dat woord is me heilig. Er is gevraagd waarom vooraanstaande trainers niet in de groep zitten. Ik noem er twee: Koppelaar en Noordenbos, die zelfs bondscoach zijn geweest. Welnu, ik heb hen gewogen en ze zijn te licht bevonden. Koppelaar bijvoorbeeld doet teveel om zich volledig aan de atletiek te kunnen wijden. Onder Noordenbos werkt iemand die beter is". Huiskes neemt dus geen blad voor de mond. Maar aanvaardt daarentegen ook de volle verantwoor ding voor de trainingsopzet Dat door het opstappen van de beide N.T.C.'s het seizoen organisatorisch een chaos zou worden, werd door het bestuur van de K.N.A.U. pertinent ontkend. Bart Kappenburg: „Het seizoen komt niet in gevaar. Het programma, zowel voor junioren als senioren is rond. De invitaties zijn weg, de buitenlandse reizen zijn besproken. Het gerucht dat de internationale juniorenwedstrijd op 4 juli op de baan aan de Zuidlarenstraat in Den Haag geen doorgang zou vinden, is ook pertinent onjuist. Organisatorisch is het seizoen rond, ondanks het verdwijnen van N.T.C.-junioren en senioren wat het bestuur betreurt". Het minste dat de Neder landse atletiekwereld kan doen is Huiskes en zijn vaktrainers met hun reële opzet een eerlijke kans geven. HERMAN VAN BERGEM nton Huiskes nam gisteren tijdens een bijeenkomst op apendal geen blad voor de mond i BILBAO De kans is aanwezig dat de Ronde van Spanje zondag in een andere plaats dan het geplande San Sebastian eindigt. Als de Basken blijven protesteren tegen het Spaanse regiem wordt er uitgeweken naar Miranda de Ebro in de buurt van Burgos. De zeventiende etappe van Cordovilla naar Bilbao leverde gisteren de derde Spaanse etappezege op. Luis Ordiales, een 25-jarige onbekende in het rennersveld, verliet na 115 kilometer het peloton en bouwde een voorsprong van zo'n negen minuten op. Daarvan had hij er aan de eindstreep nog bijna vijf over op het peloton, waarin de sprint werd gewonnen door de Westduitser Thaler voor wereldkampioen Freddy Maertens, die geen enkele moeite had om zijn haast onaantastbare voorsprong in het klassement te verdedi gen. De uitslag van de zeventiende etappe is: 1. Luis Ordiales (Spa) 183 kilome ter in 4 uur, 54 min. en 26 seconden (met bonificatie 4:54'16") 2. Klaus-Pe- ter Thaler (WD1) op 5'03" (met bonifi catie 4:59'25") 3. 3. Freddy Maertens (Bel), 4. Do- Leo van Vliet, terecht Zuidhollands kampioen iaga (Spa), Jean-Piei 48. Feder den Hertog (Ned) allen in dezelfde tijd als Thaler. Algemeenklassement na 17 etappes: 1. Maertens (Bel) 72 uur, 54 minuten en 18 seconden; 2. Lasa (Spa) op 2*39", 3. Thaler (WD1) op 3'10". 4. Perurena (Spa) op 3'49", 5. Viejo (Spa) op 4'23", 6. Pollentier (Bel) op 5'07", 7. Clively (Aus) op 6'05", 8. Pesarrodona (Spa) op 8'06", 9. Gon- zales-Linares (Spa) op 9'09", 10. Tor- (Spa) op 10'04", 31. Den Hertog Baert (Bel), (Ned) op 53 56' 'UTTERSHOEK Een krappe j250 toeschouwers zagen gister- vond in Puttershoek Leo van Vliet provinciaal kampioen van Zuid-Holland worden. Van Vliet legde de 90 van de oor- pronkelijke 100 kilometer af in wee uur, twintig minuten en ;ien seconden. Tweede werd Gerrie Sint Nicolaas op tien leconden achter de winnaar. Hm van Steenis, Frits Koppert |«n Jan Zuydweg legden beslag op de daaropvolgende plaatsen. Het was geen spectaculaire klas sieker gisteravond. Reeds na de srste ronde van vijf kilometer er moesten twintig ronden wor- ien verreden) was het hele pelo- on uit elkaar getrokken door *n kopgroep van twaalf ren ters. Hieronder bevond zich de lagenaar Erik Waasdorp, die chter later in de race af moest laken vanwege het moordende tempo dat de renners elkaar opdrongen. Dit had tot gevolg dat na de tweede ronde het veld totaal verdeeld was over de ge hele lengte van het parcours. Veel renners staakten de strijd omdat de achterstand voor hen een onoverkomelijke afstand was geworden. Tussen de vierde en zevende ronde, toen al 35 kilometer was gereden, leek het of de kopgroep van 24 renners het verder zou uitvechten. Maar ook in deze groep werd het zo hoge tempo noodlottig voor nog twaalf renners. Leo van Vliet, Gaby Minneboo, Jan Zuydweg waren onder an deren de renners die het tempo bleven bepalen. Joop Kettenis en Gerard Looyensteyn hadden al moeten afhaken vanwege een kleine valpartij op een van de smalle dijken van de polder. Halverwege de wedstrijd leek dezeklassieker een verrassend einde te krijgen. Dertien wiel renners dicteerden de strijd voor zo'n twintig kilometer. De, achtervolgende groep, waarin zich eveneens dertien renners bevonden, kon geen beslissende demarrage inzetten om de kop lopers te achterhalen. Pas toen de wedstrijdleiding besloot de wedstrijd te bekorten met twee ronden vanwege de snel inval lende duisternis, ontstond enige beweging in de gelederen. Kees de Wolff en Theo Hogervorst verrasten iedereen met hun snelle uitval en reden zich spoe dig naar een voorsprong van zestig meter van de kopgroep. Maar vanaf dit moment bewees Leo van Vliet zijn klasse. Hij voerde het tempo zodanig op dat de twee leiders van de race De Wolff en Hogervorst hun poging wel moesten staken. Dat het hard toeging gisteravond bleek toen Gaby Minneboo bij deze actie een zodanige achter stand opliep dat hij besloot de strijd te staken: Nadat de bel voof de laatste ronde klonk scheen de bom in te slaan. De achtervolgers voegden zich bij de twaalf koplopers die het op een eindsprint moesten laten aankomen. De demarrages van Martin Havik en Ton Kop wer den op deskundige wijze verij deld door Leo van Vliet, die de eindzege met een felle sprint won. Hij was immers de man die gedurende de hele wedstrijd op zijn hoede was geweest en pas op het laatste moment toe sloeg. Gerrie Sint Nicolaas en Wim van Steenis waren tevre den met hun tweede en derde plaats. Na afloop gaven beiden volmondig toe: „Leo is de te rechte winnaar". KAREN JANSEN Uitslag: 1. Leo van Vliet (Honselers- dijk) 90 kilometer in 2 uur, 20 minu ten en 10 seconden, 2. Gerrie Sint Nikolaas (Dordrecht) op 10 secon den, 3. Wim van Steenis (Hoog Blo kland), 4. Frits Koppert (Monster), 5. Jan Zuydweg (Rotterdam). Het kampioenschap van de Gel derse wieleramateurs heeft gis teren, „vrijdag de dertiende", precies één ronde van 7,5 kilo meter geduurd. Toen besloten alle starters op initiatief van Frits Schttr af te stappen, om dat ze het onverantwoord von den de strijd op het smalle, met klei en mest besmeurde par koers in Voorst voort te zetten. Overigens was de wedstrijd al" een half uur later begonnen dan voorzien. Oorzaak daarvan was dat er op het laatste moment nog een brandweerauto moest worden opgeroepen om het meest glibberige en gevaarlijke gedeelte van het parkoers met krachtige waterstralen te lijf te gaan. De situatie veranderde daardoor wel enigszins, maar toen er kort voor de uitgestelde start opnieuw een regenbui los barstte, werd veel van het reini- gingswerk teniet gedaan. De uitslag van het wielerkam pioenschap van Limburg, dat gisteren verreden is op een par koers rond de Sint Pieterberg te Maastricht is: 1. Peter Iedema (Heerlen) 90 kilome ter in 2 uur, 25 minuten en 58 secon den, 2. Ad Bongers (Heerlen) op 2 sec., 3. Jan Vranken (Elsloo) op 4 sec., 4. Wil Brouwers (Horst-Ameri- ca) op 7 sec., 5. Peter Winnen (IJssel- steyn) op 13 sec. Bescherming van onze natuurlijke omgeving. Want ons milieu moet leefbaar blijven. Daar zijn wij allemaal bij gebaat. Het CDA wil de produktie van milieu-vriendelijke artikelen bevorderen. Een zorgvuldig beheer van energie en ruimte. En zuinigheid met schaarse grondstoften. Dit betekent minder snelle groei van onze welvaart. Dat zijn wij verplicht aan onze kinderen Want zij moeten leven in een maatschappij die wij vorm geven. Kies voor milieubewustheid. MIJDRECHT Hanneke van barreren blijft het goed doen in damesschaakkampioen schap van Nederland. In de jrierde ronde kon ook Carla Bruinenberg daar niets aan ver anderen, hoewel zij zich met levari moedig heeft verdedigd. hanneke van Parreren hield het voordeel van de witte stukken rondde het karwei af via een raaie koningsaanval, waardoor j üi nu alleen aan kop gaat. Cor- L,e ^reeken werd namelijk ge- JJopt door Cathy van der Mije. De met zwart spelende Corrie Vreeken stond na 20 zetten iets beter. Toen ging wit in de aan val en na 31 zetten staakte Cor rie Vreeken de strijd. Vierde ronde: Cathy van der Mije Corrie Vreeken 1—0, Hanneke van Parreren—Carla Bruinenberg 1—0, Lisette Borowski—Mieke van Eist 01, Marian Stada—Jeanette Haags- ma 0—1, Erika Belle—Jeanette Mul der remise, Ada van der Giessen Cora van Gent remise. Stand: 1. Van Parreren 4 pnt, 2. Van der Mije 3 1/2 pnt., 3. Vreeken 3 pnt., 4. Van der Giessen 2 1/2 pnt, 5./7. Belle, Mulder en Haagsma 2 pnt., 8 /9. Van Gent en Van Eist 1 1/2 pnt, 10. Borowski 1 pnt Dynamo Dresden kampioen van Oost-Duitsland DRESDEN Door een gelijk spel van 0—0 tegen FC Maag denburg is Dynamo Dresden voor de vijfde keer voetbalkam pioen van Oost-Duitsland ge worden. Op de voorlaatste speeldag was Dynamo met een totaal van 36 punten niet meer in te halen. Dresden was vorig jaar ook al kampioen en deelnemer aan het toernooi om de Europese beker voo.r landskampioenen. Borussia verspeelt plaatsing UEFA-cup GELSENKIRCHEN - In de Westduitse bundesliga werd gisteravond één wedstrijd ge speeld. In Gelsenkirchen won FC Köln met 2—1 van Borussia Dortmund, dat niet op eigen veld kon spelen omdat de gras mat wordt vernieuwd- Door deze nederlaag verspeelde Borussia Dortmund de laatste kans op plaatsing voor het UE F A-bekertoernooi. ZEIST Eddie Achterberg, de middenvelder van de eerste divisieclub FC Groningen is gisteravond door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst Achterberg kreeg tevens ƒ250,- boete. De speler van Groningen werd zondag j.l. door scheidsrech ter Vervoort in de wedstrijd tegen FC Dordrecht uit het veld gezonden wegens belediging van de fluitist Tijdens deze "mondelinge behandeling van de strafzaak werd een telegram afkomstig van doelman Kok Rijkens voorgelezen, waarin deze bevestigde dat de bal in het doel is geweest en via het net en de lat eruit is gegaan. De middenvelder van Go Ahead Eagles, Martin Haar zal volgend jaar uitkomen voor Haarlem. Epi Drost Kick van der Vall en Jaap Bos hebben gisteren^hun contract met FC Twente met een jaar verlengd. Bovestein heeft voor drie jaar bijgete kend bij Sparta. Nadia Comaneci PRAAG De Roemeense gym- naste en winnares van drie gou den medailles op de Olympi sche Spelen van Toronto, Nadia Comaneci, heeft hier haar Euro pese titel met succes verdedigd. Gisteren behaalde zij op de elf de Europese gymnastiekkam- pioenschappen voor dames de eerste prijs, met 39.900 punten. Tweede werd Elena Moechina uit Rusland met 38.950 en derde haar landgenote Nelli Kim, met 38,850 puntea EDAM Eerste divisieclub Volendam hoeft niet terug naar de rijen der amateurs. Donderdag stemde de gemeen- een voorstel, om een eventueel nadelig exploitatietekort voor het volgende seizoen van 100.000 gulden te dekken. Alleen de twee leden van de PvdA-fractie (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de voet balcompetitie van de Haagse voetbalbond zijn gisteren drie wedstrijden gespeeld. De Flamingo's moesten het kampioensfeest nog even uitstel-, len, omdat HDV met 3—2 zege vierde. Peter Bont van HDV schoot tweemaal raak, terwijl de Flamingo's eenmaal in eigen doel schoten. Nivo won met 52 van SEP en De Ster verloor van BBW met 51. Voor een plaats in het toernooi om de KNVB-beker 1977/78 is. gisteravond de wedstrijd ge speeld tussen Hubert Sneek en Achilles '12, twee periodekam pioenen uit de hoofdklasse B. De wedstrijd eindigde in een overwinning voor Achilles '12: 0-1. De bekerwedstrij voor zondaga mateurs tussen SCE en EDE is door EDE met 1—3 gewonnen. MAINZ De Nederlandse springruiter Henk Nooren is gister avond met Funest derde geworden in een kwalificatiespringtoer- nooi om de gTote prijs van Rheinland-Pfalz. De Oostenrijker Hugo Simon werd winnaar op Goldjunge, die het 440 meter lange parkoers met zeven hindernissen en acht sprongen foutloos aflegde in 45.7 seconden. Nooren ging eveneens foutloos rond in de tijd van 47.5.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9