Gigantische antiekroven opgelost Ontspannen is het parool in Duits vrijetijdcentrum BEROEPSINBREKERS VAN „NATIONALE ALLURE" STALEN VOOR 7 MILJOEN POLITIE VERRICHT 20 ARRESTATIES C. „Constance" PAGINA 8 LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 197? Minstens 57 forse antiek- kraken met een totale buit van bijna zeven mil joen gulden sinds halver wege '73 voornamelijk in Den Haag gepleegd, schrijft de Haagse politie toe aan een bende van negen als zeer professio neel aangemerkte Haagse inbrekers die sinds het begin van dit jaar zijn gearresteerd. In totaal heeft de politie in deze gigantische antiekzaak 20 arrestaties verricht. Vooralsnog is pas voor een miljoen gulden aan kostbare doeken en an tiek achterhaald. Vol gens de politie is het einde van de oplossing van de antiekdiefstallen nog lang niet in zicht, zeker niet voor het einde van het jaar. Ook denkt men meerdere helers te kunnen aanhouden. De negen inbrekers zijn in verschillende huizen van bewaring in Nederland in verzekerde bewaring gesteld. De bende heeft onder meer tot tweemaal toe in dezelfde woning aan de Haagse Zeestraat ingebroken en voor in to taal een miljoen gulden aan antiek en schilderij en meegenomen. De an dere aangehoudenen, elf voornamelijk Haagse he lers, zijn na verhoor door de politie weer vrijgela ten. Het onderzoek van de Haagse recherche liep de eerste jaren dood door gebrek aan bewijs. In oktober vorig jaar volgde een grootscheepse aanpak na mel ding van een antiekeigenaar, die zijn gestolen eigendom op een antiekveiling in België had her kend. De hoofdverdachte, een 36-jarige Haagse koopman, en de overige inbrekers kon de po litie alleen vasthouden op basis van handtekeningen op ver koopbonnen. Het kaartenhuis van de bende stortte pas in, toen een 25-jarige gedetineerde schoon schip maakte en een van de gearresteerde inbrekers, die aanvankelijk voor een inbraak in aanmerking kwam, een be kentenis aflegde. Sindsdien heb ben twee rechercheurs zo'n 15.000 km. afgelegd langs an tiekveilingen in België en West- Duitsland om gestolen en ver kochte kostbaarheden terug te vinden. De recherche verklaarde gister middag dat de bevindingen van de handschriftkundige Peter Ze venbergen van de Haagse poli tie, die zich bezighoudt met de grafometrie, een belangrijke rol hebben gespeeld in het achter halen van de ware identiteit van de daders. De grafometrie is een wetenschap die probeert te be wijzen, dat ieder handschrift uniek is vanwege een meetbare regelmaat in het schrift van ie der mens. Die rol gold allereerst bij de vaststelling van de identi teiten van de eerste vier aange houdenen na het onderzoek in België. In overleg met justitie werd ondanks de ontkenningen besloten de aangehoudenen in verzekerde bewaring te stellen, omdat de beschuldigingen met ander bewijsmateriaal konden worden aangevuld. Ook de elf helers die sinds ja nuari zijn aangehouden onder gingen hetzelfde lot met hun handschriften. De recherche te kent daarbij aan, dat de arres tanten uiteindelijk bang waren geworden voor het plaatsen van handtekeningen onder verkla ringen. De verklaringen van een gedeti neerde en een gearresteerde in breker gaven de recherche ui teindelijk een goed beeld van de handel en wandel van de antiek bende. Hierna kon men dan ook de hand leggen op de elf helers. Drie Hagenaars onder hen, een 74-jarige, een 28-jarige en een 24-jarige koopman, zijn allen fa milieleden van de hoofdver dachte. Alle helers, waarvan vier vrouwen zijn na verhoor weer heengezonden, omdat zij alleen hand en spandiensten voor de harde kern van de ben de hebben verricht Einde Het is de stellige overtuiging van de recherche, dat men nog lang niet aan het einde van de rit is met de oplossing van het aantal antiekdiefstallen dat door de bende is gepleegd. Men hoopt aan het eind van dit jaar een heel eind te zijn, maar een gok over het aantal nog te ver wachten zaken zou een slag in de lucht zijn, aldus de recher che. Over het aantal schilderijen dat men nog mist is men concre ter. De recherche denkt aan minstens 150 kostbare doeken. De inbraken zijn op zeven na allemaal in Den Haag gepleegd. De grootste zaak buiten Den Haag is een inbraak in een kas teel in Ophemert in januari vo rig jaar. Daar verdween nadat een groepje inbrekers met een opblaasbare boot de slotgracht was overgevaren, voor ander half miljoen aan antiek. Later werden in de woning van de 36-jarige Haagse koopman bij een inval drie koffers gevonden, waarin alleen enkele scherfjes zaten. Bij een van de tochten van rechercneurs in België vond men een porseleinen kom terug waarvan enkele stukjes ontbra ken. De scherfjes bleken precies in de ontbrekende delen van de kom te passen. Behalve de woning aan de Zee straat, zijn de voornaamste doelwitten van de bende in Den Haag geweest: een woning aan de Statenlaan in augustus '73 (4 ton) een woning aan het Huy- genspark dezelfde maand (2 ton), een woning aan de Bezuid- enhoutseweg in december '75 (3 ton), een woning aan de Neu- huyskade in dezelfde maand (225.000 gulden), een woning aan de Wassenaarseweg in juli vorig jaar (3 ton) en een woning aan de Cees Laseurlaan in dezelfde maand(2 ton). Buiten Den Haag bezochten de inbrekers vier woningen in Voorburg, waar in totaal voor 167.000 gulden werd buitge maakt. Een rit naar Wassenaar leverde de bende antiek en doe ken met een totale waarde van een kwart miljoen gulden op, 2 ton was de balans in Rijswijk, in juli vorig jaar miste het mu seum Prinsenhof in Delft kost baarheden met een totale waar de van 150.000 gulden en in Amsterdam maakte de bende voor twee ton buit. De politie liet gisteren wat zij noemde een fractie van de tota le hoeveelheid in beslag geno men antiek zien: alleen al de schilderijen vertegenwoordig den een waarde van tussen de zeven en acht ton. Daar onder bevinden zich onder meer een Jan Steen, een Jan van Gooyen, een Brueghel, een Van Ostade en een Wülaerts. Samen met de grote hoeveelheden porseleinen en andere voorwerpen, komt het totaal van teruggevonden antiek op ongeveer een miljoen gulden, d.w.z. 15 procent van de in to taal gestolen hoeveelheid antie ke voorwerpen. Kenner Hoe minutieus het onderzoek is, illustreert deze in België gevonden kom, waaruit enkele stukjes ontbraken. De scherfjes werden teruggevon den in een koffer, die gebruikt was bij een kapitale kunstroof in een kasteel in Ophemert (buit anderhalf miljoen gulden). De recherche, die de 36-jarige hoofdverdachte als een kenner van antiek beschouwt, be schrijft de werkwijze van de bende als volgt: Op basis van lijsten, die de koopman bijhield, reden groe pen van de bende langs geno teerde adressen. Daar bleek of de mensen weg waren. Was dit het geval, dan werd dit een uur later nogmaals gecontroleerd en dan pas werd het pand als „in- braakrijp" beschouwd. De meeste inbraken vonden plaats in de loop van de avonduren. Om te voorkomen dat brekend glas bij het inslaan van een ruit veel lawaai zou maken en scher ven sporen op de daders zou achterlaten, gebruikte de bende Hoofdinspecteur J. Posthumus van de Haagse politie, die de leiding van het onderzoek naar de antiekdiefstallen heeft, toont een fractie enorme hoeveelheden teruggevonden kostbaarheden. Het schilderij is gemaakt door Jan Steen en is anderhalve ton waard. luchtdrukgeweren, geruime afstand de ruit werd stukgeschoten. Binnen werden antiek of schilderijen in linnen goed verpakt en per auto naar een pakhuis gereden, waar de kostbaarheden de volgende dag werden opgehaald. Het antiek verdween dan op korte termijn naar veilingen in het buitenland. De recherche, die aangewezen is geweest op taxaties van derden, zegt, dat bij de opsporing van antiek de beschikking over ex perts dringend gewenst is. Een van de problemen waarmee de recherche naderhand namelijk werd geconfronteerd, was de waardebepaling van de terugge vonden voorwerpen. Aangevers deden opgaven op basis van 20 jaar oude taxaties, aldus de po litie. Ook kwam het voor, dat de aangevers zelf geen idee van de waarde hadden, of zelfs taxa teurs hierover van mening ver schilden. Het is de politie opgevallen, dat sinds de hausse van de kraken in Den Haag enkele jaren gele den een groeiende belangstel ling is ontstaan voor de in de stad ontwikkelde speciale an tiekformulieren. Hierop kunnen waardevolle eigendommen zeer nauwkeurig worden omschre ven. De politie prijst zich ge lukkig met dit gegeven, want bij het oplossen van een serie kraken heeft de recherche ver baasd gestaan dat slechts 2 van de 57 *bezochte' adressen bevei ligd zijn geweest. In een geval weigerde het alarm, op het tweede adres kon een inbreker op heterdaad worden betrapt. „Het is onbegrijpelijk dat een collectioneur, die zeer veel geld steekt in antiek en doeken, niets over heeft voor de veel minder kostende beveiliging van zijn spullen," vindt de poli tie. De 36-jarige koopman, die al bijna een half jaar geleden als hoofdverdachte werd gearres teerd en sindsdien wordt vastge houden, heeft binnen de bende de bijnaam 'het opperhoofd' veiworven, omdat hij zelfs van uit het huis van bewaring in Scheveningen kans zag om door te gaan met het voorbereiden van inbraken en het tippen van nieuwe doelwitten. Volgens de recherche is door de bendeleden onderling inmiddels een kapi taal bedrag aan zwijggelden be taald. „Onlangs nog heeft een bendelid van een niet nader ge noemde man anderhalve toni aangeboden gekregen, wanneer hij een van zijn officiële verkla ringen zou intrekken," aldus de recherche. Hoge bedragen ziy ook uitgeloofd via briefwisseliii gen, als enkele bendeleden een belangrijk deel van de schuldji op zich zouden nemen. Daar-| voor moet hij langer zitten,]] maar erna heeft hij een bete leven, lichtte de recherche toe,] die gisteren verklaarde, dat del briefwisselingen tussen de ver-^ schillende huizen van bewarin inmiddels tot het minimum is beperkt. HUIVER IN SCHEVENINGEN, ENTHOUSIASME IN DUITSLAND Weinheim Haagse ge meenteraadsleden mogen zich dan nog wat huiverig hebben uitgesproken over het plan van de architec ten Storch, Ehlers en Aar- denwerk om aan de Sche veningse Boulevard een vrijetijdscentrum te bou wen, vast staat dat in ie der geval de gemeente Weinhem in West-Duits- land heel best te spreken is over het centrum Mira Mar, dat sinds 1973 steeds meer bezoekers verwel komt. Thans bedraagt hun aantal al circa 600.000 per jaar. Met zo'n klandizie in Scheveningen zou het voornaamste bezwaar van met name de Partij van de Arbeid-fractie in de Haag se raad tegen het plan een jaarlijks exploitatiete kort van 1,2 miljoen gul den nagenoeg worden ontzenuwd en zouden ook bij het CDA de laatste twijfels worden weggeno men. Ter herinnering: de gemeente en het Scheven- ingse consortium spelen quitte als er minimaal 450.000 mensen een kaartje kopen. Wat is dat nou pre cies, zo'n vrije tijds cen trum? Waarom wil ons stadsbestuur zo graag een dergelijkerecreatieve voor ziening aan de kust voor de Prinselandt flats. Onze verslaggevers brachten gisteren en vandaag een be zoek aan een soortgelijke ont spanningsgelegenheid die in West-Europa als paddestoelen uit de grond schieten. Een le vensgroot parkeerterrein te genover een gebouwencom plex waarvoor nooit een prijs zal worden gegeven als het ging om het leveren van een verfrissend aandoend archi tectonisch idee. Het zou het thuisfront kunnen zijn van een groente- of fruitveiling, maar evengoed een sobere congres gelegenheid. Toch hebben we te maken met een heus vrije tijdscentrum, waarop ze in het tussen de glooiende groene heuvels ingeklemde Weinheim meer dan trots zijn. Jaarlijk- spasseren steeds meer bezoe kers de kassa's van deze laag bouw, waar een subtropische temperatuur de binnenkomers subiet naar het bovenste knoopje doet grijpen. Daar blijft het overigens niet bij, want wie een vrijetijdscen trum bezoekt, zal toch uit de kleren moeten. Ontspannen is het parool en dat betekent poedelen in meer warm dan lauw water. Voor wat de attracties betreft hebben de architecten van het Scheveningse vrijetijdscen trum zich gespiegeld aan dat-, gene wat de gasten in het ver- maaksoord Weinheim wordt geboden. 5.000 vierkante meter is daar ingericht voor badsple- zier met aanverwante moge lijkheden als het gebruik van sauna, het solarium en andere recreatieve voorzieningen als sport en spel. Een werkelijk ongedwongen sfeertje, daar in Weinheim. In het grootste bas sin (35 bij 20 meter) wordt om het half uur de golfslagmachi ne op gang gebracht. Een evenement dat bezoekers trekt uit alle hoeken en gaten van het centrum. Een andere uit zonderlijke ervaring levert het zogenaamde buitenbad op, dat overigens ook is terug te vin den op het Scheveningse ont werp. Van de plezierig ver warmde binnenruimte door een nauwe sluis zwemmen naar de open lucht. Dat lijkt zeker in de winter een weinig aantrekkelijke onderneming. In de praktijk blijkt dit alle maal hard mee te vallen, ten minste wanneer je uitsluitend het hoofd boven water houdt. Een vrijetijdscentrum met z'n comfortabele ligstoelen, hore ca voorzieningen, badruimten en gymnastieklessen, wie ma ken er daar gebruik van? Mira Mar bedrijfsleider de heer Kolmar: „Mensen van alle leeftijden. Het merendeel woont in een straal van 20 kilometer rond het centrum. Wanneer er hier per dag 1.100 bezoekers komen, is het lekker rustig. Maar er zijn dagen, dat we er 4.000 binnen hebben". In het complex zijn de ver warmde vloeren bedekt met ruwe kunststof, een tapijt dat één keer in de vier jaar moet worden vervangen. Tegels zijn zo min mogelijk gebruikt, om dat die het gevaar van uitglij den en vallen met alle gevol gen van dien alleen maar ver groten. Het in 1973 in Wein heim geopende centrum verg de destijds aan stichtingskos- ten een bedrag van 9 miljoen D. mark, terwijl het Scheven- ings attractiepunt begroot is op maar liefst 22,5 miljoen gul den. De heer D. Lindhout van de gemeentelijke afdeling voor jeugd-, sport en recreatie zegt over dat niet geringe verschil: „Behalve dat we inmiddels weer vier jaar verder zijn, zit dat hem voornamelijk in het feit, dat de we aan de kust een oerdegelijk complex moeten neerzetten. Zouden we een centrum bouwen zoals dat in Weinheim staat dan ligt de hele zaak plat na een novem ber storm". Een extra kosten factor is de glazen overkap ping die de Duitse architecten hebben gekozen voor het Scheveningse centrum. De heer R. H. Brzesowsky, hoofd van de sectie econo misch beleid en projecten van de gemeente Den Haag: „Dat idee is overgenomen van een soortgelijk project in het En gelse Bletchley. Er wordt openheid mee beoogd. Strand en zee moeten vanuit het cen trum kunnen worden gezien. Dat willen de toeristen en hoofdzakelijk voor hen wor den deze voorzieningen gerea liseerd. Dit in tegenstelling tot de situatie in Weinheim, waar de bezoekers voor het grootste deel uit de directe omgeving komen. Wij hebben hier in Den Haag nu eenmaal destijds gekozen voor een badplaats Scheveningen met allure en dan moet je ook wel wat te bieden hebben. In het geval van het vrijetijdscentrum zul len de kosten zoals het er nu naar uitziet helaas voor de baat moeten uitgaan. *4: „Nu kunt u meer voor uw gezondheid doen". Onder ditmotto wordt „Mira Mar" in het Duitse Weinheim gepropa geerd. In dit wat de Duitsers noemen „Freizeit-Wunderland" zijn talrijke attracties ondergebracht, zoals een sauna, solarium, zwembad, speelhal, bar, restaurant e.d. Het hele jaar door is het van 's morgens tien tot 's avonds tien geopend. v (telefoontjes] 4,08 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden - niet gro- ter dan 12 letters). I leder woord mèer 24 ct exclusief 4% BTW i Dieren en planten Weggelopen sinds 6/5 onge- cast. Kater „links". Geheel zwart, niet zo groot, Knak in de staart Is onbekend met de buurt. Misschien teruggelopen naar vorig huis in Voorschoten. Gerrit Doustr. 95. Leiden. Tel. 142540. AQUARIA!! Alle maten. Pracht bakken. Volglasgelijmd. Keuze uit 600 stuksll Ook alle maten kweekbakjes. Vanaf 30% goed koper dan elders. Wij kunnen elke gewenste maat leveren. Verkoop uitsluitend 's zaterdags vanaf 9 uur tot 6 uur. Ripselaan 7 te Rijpwetering. Tel. 01713- 3541. DUITSE DOGGENKENNEL Na- tasja heeft te koop: jonge Duitse doggen met prima stamboom, ingeënt en gecoupeerd. A. Dik. Weth. Matheestr. 17. Moerdijk. Tel. 01683-516. AQUARIA!! Alle maten. Pracht bakken. Volglasgelijmd. Keuze uit 600 stuks!! Ook alle maten kweekbakjes. Vanaf 30% goed koper dan elders. Wij kunnen elke gewenste maat leveren. Verkoop uitsluitend 's zater dags vanaf 9 uur tot 6 uur. Ripselaan 7 te Rijpwetering. Tel. 01713-3541. GRASZODEN direkt van onze kwekerij 3.25 per m2. Tuinaar de en mest in zakken. Alles ffanco huis. Van der Meer Ste- gerhoek 43, Noordwijk, tel. 01719-13939. Te koop aangeboden Perzische Kittens langharige KATJES kleur bleu tabby tel. 01748-74561. Aankomen lopen plm. sinds een week Cyperse KATER (grijs zwart) met wit befje en witte sokken. Ziet er goed uit en is aanhankelijk. Gerrit Doustraat 95-triiden. Tel. 142540. Te koop: DUITSE HERDER. 8 weken met stamboom. 1e nest keuze. Tel. 02522-14749. STUNT!!! Husqvarna grasmaaimachine snijbreedte 30 cm. van 139,50 voor 99,50. LAMAN - Zijlsingel 2. Leiden GRATIS af te halen jonge witte gecastreerde KATER, plm. 1 jaar oud. Smit, Douzastr. 24, Noord- Weggelopen sinds 10/5 onge- cas. KATER „Kloortje", zwart met witte bef, neus en sokken (grote kop) is onbekend met de buurt Misschien teruggelopen naar Voorschoten. Gerrit Dous tr. 95, Leiden. Tel. 142540. Watersport Te koop WESTLANDER. 12 me ter lang, geschikt om op te bouwen 2700 tel. 071-130922. Aangeboden zo goed als nieuwe KILKRUISER 530 de Luxe. met 48 pk Volvo Penta inboord, on derwatercloset. Geheel vaar klaar, prijs 10.000,-. Tel. 071- 133493 T k a TOERBOOT 5 1/2 m lang 1.80 breed met nw. aanhangmo- tor C. v.d. Vlugt, Huigsloterdijk 8, Weteringsbrug. Tel. 01713- 3334. Bellen na 18.00 uur MERCEDES BENZ DIESELMO TOREN voor uw boot Wij zorgen desgewenst voor een deskundige inbouw. Wij leveren. - Keerkoppelingen. - Watergekoelde spruitstukken. - Oliekoelers enz. STIPDONK LEIDEN. Schutters- veld - Tel. 122525, privé 141032 Te koop gevraagd in Leiden of omgeving WOONBOOT (of ark), per direkt of binnen enkele maanden. T. Dassen, Hafken- scheidtlaan 10, De Zilk, post: Hillegom. T.k a eikenhouten KAJUIT ZEIL- JACHT Schelde kruiser in goe- de staat en geheel compleet met zomer ligplaats in Sassen- heim a 5000. Te zien Jacht werf de Bolder te O. te bevr. Wilh Park 33. Oegstgeest.Tel 153853. i Motoren en scooters SUZUKI T 500, bouwjaar 1975. tegen elk aannemelijk bod. H. I van der Meer, Geestweg 70, Roelofarendsveenil Te koop HONDA 350, 19.500 km. Vraagprijs 1750.-. Tros. Hoge Rijndijk 106, Leiden. ^^Huwelijk Niet het grootste, wel het actiefste huw. bureau

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8