Menten bedankt petiiipe OFFICIER KOMT MET „SURPRISES" £cidóc6oiwcmt Vergadering Volksunie loopt uit op chaos „CHINEZEN" IN CHINA IS WEL IETS ANDERS Pittige handel en economie Werk aan de winkel Rokin vrij na hotelbrand 197 RINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Daar stond hij gister morgen, de getuige die officier van justitie mr. Habermehl als de grote verrassing had aangekondigd: Hans Geisler, uit Arnsberg, 64 jaar, lampe- kappenfabrikant, maar qua postuur en gedrag nog steeds een man zoals je die bij een Einsatzkommando zou verwach ten. Vrijwillig had hij zieh gemeld om een belastende verklaring tegen Pieter Menten af te leggen. Maar wat hij ver telde, was soms zelfs ontlastend voor de Blaricumse miljonair. Overigens kondigde mr. Habermehl de komst van een nieuwe surprise-getuige aan, ditmaal de Israë liër Eliahu Jariv. Hij reist op eigen kosten naar Amsterdam en heeft laten weten over feiten rij het uit de tweede hand te beschikken aangaande massamoord in Urycz. De rechtbank zal Jariv woensdagochtend horen. In burger Gisteren dus Hans Geisler. „Ik heb deel uitge maakt van het Sonderkommando Eberhard Schöngarth dat in 1941 in Krakau was opgericht I Daar heb ik Menten leren kennen. Hij was een soort gast van het commando. Ik heb bij het eten i naast hem gezeten en samen met hem op een kamer geslapen. Hij is op deze foto de man in I burger. Ik heb hem nooit in uniform gezien. Op 13 juni 1941 trokken de Duitsers Lemberg binnen. Wij kwamen een paar dagen later. Menten is bij mijn weten altijd correct opgetreden. Wel ben ik ervan op de hoogte dat ons commando joden heeft geëxecuteerd. De hoofdrol daarbij speelde een zekere Hoïzapfel. Ze vroegen me wel eens om mee te gaan, maar ik heb altijd gewei gerd. Ik herinner me dat Menten erg enthousiast was over de executies. Hij vond Hoïzapfel een held en zei dat hij een ridderkruis voor zijn daden moest krijgen. Maar ik dacht: Die man is net een kind, of hij bedoelt het ironisch. Ik kan me nog steeds niet voorstellen dat hij eigenhandig iemand De Poolse rechter Waclaw Szülc was met een officier van justitie naar Amsterdam gereisd, om een getuigeverklaring voor te lezen. zou hebben vermoord. Meer weet ik niet, want na veertien dagen ben ik overgeplaatst, waarschijn lijk omdat ik niet deelnam aan de acties". Bedankje laatste suggestie was alle aanleiding. Wanneer Geisler namelijk de waarheid spreekt, is Menten de eerste weken van juni 1941 niet 150 km. ten zuiden van Krakau in de bergen geweest, ver van de plaats van de misdaad, zoals hij volhoudt, maar wel degelijk in Lemberg. Anderzijds maakte Geis ler er geen gewag van dat Menten drie dagen afwezig is geweest, en dat zou het geval hebben moeten zijn als hij in Podhorodce zijn misdaden zou hebben gepleegd. Meer dan vraagtekens toe voegen heeft de voormalige nazi-sergeant dus niet gedaan. De rivier in Wijzer werd de rechtbank van de verklaring van de Pool Thadeus Podhorodecki. Zelf kon hij niet verschijnen omdat hij een hartkwaal heeft en bedlegerig is, maar de rechter Waclaw Szulc en de officier van justitie Jan Mikulski, beiden leden van de Poolse commissie voor het opsporen van oorlogsmisdaden hadden hem uitvoerig verhoord en lazen zijn verklaring voor. „Ik kende Menten al sinds 1929, want we woonden in dezelfde plaats. In de herfst van 1941 liep ik hem in Lemberg toevallig tegen het lijf en hij vroeg me of ik zijn chauffeur wilde worden. Dat ben ik tot juni 1942 geweest. We maakten lange ritten tussen Lemberg en Krakau. Menten moet iets tegen mijn zus gehad hebben, want op een gegeven moment zei hij: „Als ze hier was, zou ze al gauw in de rivier drijven; met al mijn vijanden reken ik adequaat af. Novickyj, zijn vrouw en rijn zwager heb ik doodgeschoten en ook de familie Pistyner heb ik geëxecuteerd. Ik ben met een SS-groep naar Podhorodce gegaan en daar is in mijn opdracht gehandeld. Ik weet dat Menten vrienden bij de SS had. Op reis was hij in burger, maar in Lemberg heb ik hem ook in uniform zien lopen". Nauwelijks het soort klei waaruit een oorlogsmis dadiger valt te boetseren. Menten met dat feilloze instinct voor theater liet dan ook niet na hem hartelijk te bedanken. „Ik voel aan dat dit een eerlijke getuige is, onbevooroordeeld. Al leen moet hij zich in de data vergissen". Voor deze Bloemen Tenslotte luisterde de rechtbank nog naar de 56-jarige Sabina Jaworska, die samen met haar twee zussen (woensdag verhoord) gedwongen oog getuige zou rijn geweest van de massamoord in Podhorodce. Haar verklaring .Menten schoot zelf, De oud-SS-mart, nu lampekappenmaker Hans Geisler, kreeg voor zijn getuigeverkla ring een bedankje van Menten. zoiets verschrikkelijks blijft voor eeuwig in je geheugen gegrift"), was nagenoeg eensluidend. AJ- leen wist ze de bijzonderheden te melden dat ze voor de slachting bloemen had moeten plukken om Menten te verwelkomen. „En dat Dirk, de broer van Pieter, een paar dagen later bij de weduwe van de vermoorde Alfred Stepan was gekomen. Daar heeft hij gezegd: is Pieter gek geworden, waarom heeft hij die mensen doodge schoten? Hij had een handvol bankbiljetten die hij aan mevrouw Stepan wilde geven, zodat ze voor haar vier kinderen kon zorgen, maar ze heeft het bloedgeld geweigerd". KERNVRAAG In de verkiezingsstrijd blijkt hoe een nieuwe kabinet, van welke samenstelling ook, zinvolle ar beid weet te verschaffen aan ieder die werken wil en kan, vrouw of man, oud of jong. Na de zes SER-economen heeft daarover inmiddels ook de FNV in haar schets „vier jaar vooruit" licht laten schijnen. De vakcentrale heeft zich daarbij gematigd opgesteld. Zij sluit tenminste niet uit dat de economie kan dwingen tot zoiets als de nullijn voor looneisen, die verder gaan dan koopkracht-behoud voor de laagste inkomensgroepen. Als hij niettemin toch „vooruit" wil, dan geldt dat vooral een betere organisatie van de talrijke factoren die met het welzijn van de werkende mens te maken hebben. Beslissend lijkt daarbij dat lasten en lusten billijker worden verdeeld over allen die aan het maatschappelijk leven deelnemen. Daar is nog enorm veel wetgevende arbeid voor nodig, die ook veel meer omvat dan de vier befaamde ontwerpen waar de PvdA zo'n halszaak van gemaakt heeft Iedereen weet toch bijvoorbeeld dat de prijsontwikkeling op de markt van de bestaande huizen nog veel krankzinniger is geweest dan die van de grond. Ander voorbeeld: de FNV vindt terecht dat er verandering moet komen in een systeem waarbij de sociale premielast veel zwaarder drukt op arbeidsintensieve bedrijven dan op de kapitaalintensieve, die veel grotere draagkracht hebben. EVEN terecht heeft zij er oog voor gekregen, dat in het oerwoud van belastingen, premies, bijslagen en individuele subsidies absurde consequenties verborgen kunnen zitten voor mensen die met hun inkomen juist boven de modale grenzen uitkomen (zoals dezer dagen ook aanschouwelijk werd becijferd door de jonge Drees, nog steeds een van de beste rekenmeesters van het land). Vanzelfsprekend is verder dat Kok en Spit van de FNV garanties willen dat broodnodige winst ook in even broodnodig werk wordt omgezet, en dat allerlei arbeid menswaardiger wordt ge maakt dan nu gebeurt onder extreme condities van lawaai, stank, eentonigheid. Zo ligt er voor intensieve geesten nog een onmetelijk arbeidsveld braak om welzijn en werk te dienen, inbegrepen het ontwarren van twee grote sociale puzzles waarvan de stukken nog zeer door elkaar liggen: het pensioenrecht en de gezondheidszorg. Zoveel is er nog te doen, dat, bij een betere organisatie werkloosheid eigenlijk ondenkbaar zou wezen. Laat ons hopen dat na 25 mei daartoe de bijpassende ministers zullen worden gevonden. Nieuwe hoofdvloot- I predikant Tijdens een dienst in de Haagse Kloos terkerk heeft hoofd- vlootpredikant ds. H. van Beek (55) zijn functie overge dragen aan ds. F. L. van der Bom (43). Dominee Van Beek heeft zijn hele pre dikantenloopbaan doorgebracht bij de Nederlandse mari ne. Op de foto de komende (links) en gaande man tijdens een receptie in Pul- chri-studio, even eens in Den Haag. Beatrix en Claus in Hangshow HANGSHOW - Er wórdt wat afgegeten tij dens het China-bezoek van Beatrix en Clans. El ke avond biedt het plaat selijke revolutionaire co mité wel een diner aan. En dan een van minstens acht gangen. Zo'n maaltijd in China is overigens wel iets anders dan wat wij hier onder „Chinees eten" verstaan. Alleen de rijst is iden tiek. Verdere gelijkenis sen rijn zuiver toevallig. Bij vrijwel elk diner wordt eend geserveerd, op diverse wijzen bereid.- Ook kip niet zonder, maar mèt kop, riviervis, grote garnalen en eieren maandenlang onder de grond bewaard, staan steeds op het menu. Wat groenten betreft: er is een grote variatie aan peulen door de Chine zen „Hollandse bonen" genoemd en verschil lende soorten kool. Daar naast biedt elke stad en provincie de eigen spe cialiteiten aan: Peking- eend, zeer hete Chili voor de provincie Shengsi en voor binnen- en buiten- Mongolië lekkernijen als schapebout en kamele- bult. Als tussendoortjes ser veert men veel gebak, ge haktballetjes in kruidige saus en gestoomd brood. Dat is een kleffe brok deeg, waar kraak nog smaak aan is, maar dat brood als dessert serve- de Chinezen die ons ren dol op zijn. De maaltijd wordt besloten met soep. Het geheel wordt rijke lijk besprenkeld met ten minste vier soorten drank: bier van uitste kende kwaliteit, rode zoe te wijn (Maotai) die het midden houdt tussen spi ritus en oude jenever, en een plaatselijke drank. Die varieert dan van 'n warme, laag-alcoholische rijstwijn tot een zeer pit tige uit rijst en dadels gebrouwen neut, waar de Mongolen terecht trots op rijn. De Chinese tafelheren bedienen hun gasten en hebben daarbij de niet te onderdrukken neiging telkens een toast uit te brengen: op onze vriend schappelijke betrekkin gen, onze gezondheid en die van de koningin, op Hua Kuo Feng en Joop den Uyl. En zo zouden ze nog wel üüuuren door kunnen gaan. Ook prinses Beatrix ont komt niet aan toasten. Zij doorstaat ze allemaal met een bewonderens waardig elan. Want ook zij moet er toch eens ge noeg van krijgen elke avond weer te moeten aanhoren dat wij zulke ferme dijkenbouwers zijn, dat de wederzijdse betrekkingen al van eeu wen her dateren en dat door dit bezoek de we derzijdse betrekkingen ongetwijfeld sterk verbe terd zullen worden. Amateurs (Van een onzer verslagge vers) UTRECHT Alles wat fout kon gaan, ging ook fout toen drie mannen uit IJsselstein een,nogal amateuristische overval pleegden op een uit zendbureau in Utrecht. Een van de overvallers ver sliep zich op de bewuste dag en toen men eindelijk op weg wilde gaan, bleek de auto een lekke band te hebben. Vervolgens wist iemand, toen de overval dan eindelijk een feit was, het nummerbord van de auto te noteren en tot overmaat van ramp bleek de meegenomen geldcassette leeg te rijn. Gisteren stond het drietal van de overval-die-niets-ople- verde voor de rechter. Twee hunner werden veroordeeld tot zes en vijf maanden ge vangenisstraf; de zaak tegen de derde overvaller werd aangehouden voor een nader psychiatrisch onderzoek. Bakkers contra grootgrutter Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vijf Amsterdamse bakkers gaan een kort geding aanspannen tegen de super-kruidenier Dirk van den Broek. Dit concern verkoopt sinds enige tijd brood onder de wettelijk vastgestelde minimum-prijs van 1,26. De bakkers achten zich door Dirk van den Broek benadeeld, temeer omdat het bedrijf via advertenties andere bedrijven oproept om zijn voorbeeld te volgen. De bakkers krijgen bij hun strijd tegen het kruideniersbedrijf steun van de Nederlandse Bakkerij Stichting in Den Haag. Naar verwachting zal het kort geding over een dag of tién dienen voor de president va^: de Amsterdamse rechtbank. (Van een onzer verslaggeef sters) ARNHEM Tomaten, traan gas- en stinkbommen vlogen gisteravond door een van de zalen van het Arnhemse hotel Carnegie, waar de Nederland se Volksunie een algemene vergadering had belegd. „Wij zullen wraaknemen op deze linkse terreur. Daar kunnen ze op rekenen", schreeuwde NVU-lijsttrekker Glimmer veen, waarna de bestuursle den van deze politieke partij hun toevlucht probeerden in het een etage lager gelegen restaurant van het hotel. Maar ook daar ontkwamen zij niet aan de tegenstanders, die riepen: „Geen fascisten in ons land" en „Black is beautiful". De vergadering van de Neder landse Volksunie, de partij die „Nederland blank wil hou den", heeft nog geen kwartier geduurd. De politie heeft de vergadering ontbonden omdat er vechtpartijen ontstonden. Buiten moest Glimmerveen te gen een woedende menigte in bescherming worden geno men. De andere bestuursleden wilden naar een ander etablis sement, maar werden door de eigenaar niet toegelaten. Heftige taferelen speelden zich af, zowel binnen als op straat. Sommige mensen liepen van emotie te huilen. Anderen, vooral oudere mannen gaven emotioneel schreeuwend ui ting aan hun woede. Overal braken chaotische vechtpartij en uit tussen volgelingen en tegenstanders van Glimmer veen, betogers en politie. Twee leden van de NVU-ordedienst rijn gearresteerd maar moch ten vandaag weer naar huis. Zij werden aangehouden we gens overtreding van de wa penwet. Commentaar van de Arnhemse burgemeester: „Ik heb van tevoren orders gege ven dat als er rotzooi kwam, het meteen uit zou zijn". De burgemeester zei bijzonder te vreden te zijn: „Zoals het ge gaan is, zo hoort het". Lagendijk DEN HAAG Volgens een peiling van bureau Lagendijk heeft de PvdA thans de groot ste aanhang. De partij zou acht zetels winnen en op 51 komen. Het CDA zou dalen van 48 naar 43 zetels. D '66 wint volgens de enquête vier zetels en komt op tien. De VVD wint er twee en klimt naar 24. De PPR zou een zetel verliezen. CDA ZUTPHEN - Voor CHU-frac- tievoorritter Kruisinga is een herhaling van een kabinetsfor matie la Burger (vorig kabi net) „volstrekt uitgesloten". Essentieel voor de toekomstige beleidsbepaling achtte hij de krachtsverhouding tussen het CDA en de PvdA. Hij zei dit gisteren op een CDA-bijeen- komst in Zutphen. ARP-frac- tievoorzitter Aantjes zei giste ren in Eist dat het CDA zich loyaler opstelt ten opzichte van de bezuinigingen aan de PvdA. Enerzijds zegt de PvdA de bezuinigingen tot inzet van de verkiezingen te maken en anderzijds doet rij niets an ders dan onderdelen van de CDA-bezuinigingsplannen be strijden, aldus Aantjes. „La Pasionara" is terug in Spanje MADRID Breeduit lachend begroette Dolores Ibarruri „La Pasionara" de menigte die haar gisteravond op het Ma- drileense vliegveld bij haar te rugkeer uit ballingschap ver welkomde. La Pasionara, voorzitster van de pas gelegaliseerde communisti sche partij van Spanje, was veertig jaar geleden, na de Spaanse burgeroorlog, gevlucht Enkele dagen geleden kreeg zij van de autoriteiten in haar va derland weer een paspoort uit gereikt Ondanks haar leeftijd, rij is 82 jaar, staat La Pasionara kandidaat bij de algemene ver kiezingen van volgende maand. AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gistermid dag het Rokin vrijgegeven voor het tramverkeer. De verkeersa der was na de grote brand in hotel Polen geblokkeerd. Van middag kan ook het overige verkeer er weer terecht De Kalverstraat, waar tussen het puin nog gezocht wordt naar slachtoffers, blijft voorlopig nog afgesloten. De boekhandel van De Slegte, die maandag ook werd ver woest zal zaterdag voor Pink steren weer worden heropend. De firma heeft voor een bedrag van 3,5 miljoen gulden een pand aangekocht op de hoek Graven- straat-Nieuwendijk. De nieuwe behuizing ligt vlakbij het door de brand verwoeste pand. Met uitzondering van het leao - en misschien ook het havo - hebben de examenkandidaten gisteren een behoorlijk zware dobber gehad aan de opgaven voor handelskennis, economie, bedrijfsadministratie. Dat geldt met name voor de mavo-klanten die het beslist niet gemakkelijk hebben gehad. Een mavo-leraar vroeg zich af of de vindingrijkheid van de samenstellers van het examen niet wat te ver was gegaan. de HAVO-kandidaten niet al Handelskennis-1 vormde het eerste deel van het examen in dit vak voor mavo-kandidaten. Het bestond uit veertig meer keuzevragen, waarvan de eer ste achttien traditiegetrouw gewijd waren aan de kennis van het economische leven. Dit onderdeel was zeer pittig. De vragen bewogen zich welis waar binnen de stof, maar zij behelsden vaak randgevallen. In de examensfeer gaat de kandidaat dan al gauw twijfe len. Ook het boekhouden en het bedrijfsrekenen werden door de kandidaten van het mavo „moeilijk" genoemd. En dat was ook de mening van hun leraar. HAVO Economie voor de HAVO-kan- didaten werd door een leraar als heel redelijk gekenmerkt. Dat leidde hij ook af uit het feit dat bij hem maar één kan didaat de volle tijd nodig had gehad. Enige kritiek had hij op het erg gedetailleerde ka rakter van sommige vragen. Ook het examen biologie zal te grote kopzorgen hebben ge geven. Maar er werden nogal Wat randproblemen aan de or de gesteld. Een aantal vragen waren voor tweeërlei uitleg vatbaar. Tenslotte was het on derdeel erfelijkheidsleer iets ondervertegenwoordigd. v.w.o. Economische wetenschappen-1 voor het VWO was volgens de leerlingen moeilijk. Pittig zo wel volgens leraar en leerlin gen moet het examen biologie voor de VWO-kandidaten wor den genoemd. De leerlingen vonden het beslist lastiger dan vorig jaar. Een leraar zei het wat academischer: „Een exa men met duidelijke VWO-sig- natuur". Ook hier, was de erfelijkheids leer ondervertegenwoordigd. LTO Bij het LTO stondgistermor- gen Duits (open vragen) op het programma. De opgaven wa ren niet te moeilijk, maar de tekst was erg saai, omdat de tekst volledig buiten de be- langstellingssfeer van de kan didaten lag. „Vrij moeilijk". Dat vonden de leerlingen van een LTO-school over het examen natuurkunde. Het was een open werk met vijf vraagstukken. Hun leraar had de volgende mening. Vraagstuk-1 uit het hoofdstuk statica zag er wel erg ingewik keld uit, maar was tengevolge van de juiste vraagstelling toch echt niet zo moeilijk. De tweede opgave over electro was redelijk. De derde opgave, over gassen, was Wel wat moeilijker vanwege het niet denkbeeldige gevaar, dat men de druk van de buitenlucht „over het hoofd ziet". De vier de opgave, een warmtepro- bleem rond een compensaties linger bij een klok, vereiste wel het nodige inzicht: Bij een verkeerde aanpak kwam er erg veel rekenenwerk aan te pas. De vijfde opgave, over een bolle spiegel, was volgens de leraar een standaardvraag- stuk, waarvan er dertien in een dozijn gaan. LEAO Het examen handelskennis-1 voor het leao omvatte vier on derdelen. Volgens een leraar was het examen aan de lichte kant. Het waren vier opgaven zonder veel zijwegen en dertig meerkeuzevragen over de theorie, die de kandidaten be slist niet teveel zweetdruppels zullen hebben bezorgd. LLO Meer boekhouden dan be drijfsleer hield het examen be drijfsadministratie in, dat gis termiddag voor het lager land bouwonderwijs op het pro gramma stond. Van de vier opgaven waren de eerste twee verplicht De eerste ging over een balans en was volgens on ze leraar-zegsman behoorlijk zwaar, vooral omdat er zoveel rekenwerk aan te pas kwam. En op die eerste opgave ston den nog wel 30 van de 100 punten. De tweede opgave, over het invullen van debiteu ren- en crediteurenkaarten, was redelijk goed te maken. J. Hooymans

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7