En de chaos wordt steeds groter... ANTI-AUTOBELEID IN LEIDEN DOET BINNENSTAD VERPAUPEREN OOK NZH De vakantie- tijd nadert.... Dierenasiel overstelpt met achtergelaten honden i^TAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 1977 PAGINA 5 Voorlichtingsbureau uit Den Haag: wijten de heren van het Voorlichtingsbureau deze vlucht naar andere winkelcentra aan de slechte bereikbaarheid van het Leidse stadscentrum. Door het anti-autobeleid van het Leids college wordt deze bereikbaarheid eerder nog verslechterd dan verbe terd. Het Voorlichtingsbureau en de organisaties die het stutten bepleiten bepaald niet, dat de auto koste wat het kost overal in de binnensteden moet komen. Ze hebben ook geen bezwaren tegen autovrije gebieden in centra, „mits de bereikbaarheid maar gewaar borgd blijft. Als mensen langer dan een bepaalde afstand moeten lopen van hun auto naar de winkels, dan blijven ze weg." De oplossing die hun voor ogen staat: bouw parkeergarages aan de rand van het stadscentrum, zodat de auto vlakbij de „centrum functies" als winkels, horeca, banken, bioscopen en theaters kan komen. Waarbij ze met name de bereikbaarheid van de winkels van groot belang vinden, „want de andere functies van het centrum hangen grotendeels aan het winkelen. Men komt in de eerste plaats winkelen, de andere functies zijn afgeleiden daarvan". En het openbaar vervoer dan, dat door minder autobeluste groepen als alternatief wordt genoemd? De heren Schweers en Jongsma vinden dat daar voor vaak te eenzijdig wordt gekozen, en ze menen bovendien dat het beleid van verkeersminister Wes terterp wat de stimulering van dat openbaar ver voer betreft bepaald niet consequent genoemd kan worden. „Aan de ene kant entameert hij dat de gemeenten verkeerscirculatieplannen maken, waar in de nadruk heel duidelijk op het openbaar vervoer dient te liggen. En vervolgens weigert hij meer geld in dat openbaar vervoer te steken." Techniek Overigens geloven de heren van het Voorlichtings bureau, dat de schoen niet alleen wringt bij de politieke beleidsmakers, maar ook bij de technische afdelingen van gemeenten. „Vanuit een stuk tech niek worden plannen ontwikkeld, waaraan je als ze naar buiten komen alleen in de marge nog wat kunt veranderen. Technici hebben vaak de neiging om te bepalen dat bepaalde maatregelen goed voor de mensen zijn, en die maatregelen dan uit te voeren." „Technisch gezien kunnen wij als voorlichtingsbu reau natuurlijk geen partij zijn voor overheden. Wat wij willen is duidebjk en reëel aantonen waarom zaken anders aangepakt moeten worden dan de overheden voor ogen staat, zonder dat we nu zelf concreet uitgewerkte alternatieven op tafel leggen. We kunnen bij ons werk natuurlijk wel steunen op de know how, die te vinden is bij onze achterban. Formeel bestaat die uit de Eigen Vervoersorganisa tie, de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, het Be drijf sschap Horeca en het Verbond van de Neder landse Groothandel, maar we worden ook gesteund door organisaties van de andere binnenstadsfunc ties, zoals de banken, de bioscopen en de theaters." Behalve weerwerk leveren tegen het overheidsbeleid wil het Voorlichtingsbureau met name proberen de publieke opinie te beïnvloeden: „Zo zijn we bezig met brochures waarmee we het grote publiek, een belangrijke doelgroep, hopen te bereiken." LEIDEN/DEN HAAG Een aantal organisaties uit het bedrijfsleven heeft onlangs een Voorlich tingsbureau Verkeer en Parkeren in Den Haag opgericht. Via dit Voorlichtingsbureau willen die organisaties tegengas geven tegen het verkeersbe leid van het rijk en veel gemeenten. Als sprekend voorbeeld van een gemeente waardoor een te eenzijdige visie van het gemeentebestuur de binnenstad verpaupert, noemen de medewerkers van het bureau, de heren J. Schweers en M. Jongs ma Leiden. „Die stad komt steeds slechter in haar verzorgingsniveau te zitten ten gunste van centra als Leidsenhage en Leidschendam en „De Aarhof' in Alphen aan den Rijn. Als je in dat verrekt gezellige Alphense centrum iemand aanhoudt en vraagt waar hij vandaan komt, heb je een dikke kans dat hij Leidenaar is." Voor een belangrijk deel Wachten, wachten, wachten in een wagentje. offers heeft moeten brengen, maar dat was ook de bedoe ling van de linkse partijen. Proefondervindelijk kost het je op donderdagavond, de koopavond, die toch altijd ook veel publiek uit de bol lenstreek naar Leiden trekt, thans een klein uur om van de Rijnsburgerweg met de au to het parkeerterrein aan de Garenmarkt te bereiken. Als je uit de buitengemeenten komt mag je dus wel aan je baas een uur eerder vrij vra gen om met goed fatsoen in de Leidse binnenstad een pak te kopen, anders is de winkel net dicht als je eindelijk voor de deur staat... Nu wordt er van gemeentewe ge opgewezen, dat de recon structie van de Rijnsburger weg nog niet is voltooid: de stoplichten rond het station moeten nog op een nieuwe au tomaat worden aangesloten, die nog altijd in bestelling is. Dat is ook de reden, waarom de stoplichten ter hoogte van Boerhaavelaan en Wassenaar- seweg nog steeds niet werken. Alsof het er dan beter op zal worden: twee stoplichten meer betekent heus niet dat het ver keer sneller wordt afgewik keld, zeker niet als elke bus over een installatie beschikt, waarmee hij die lichten kan beïnvloeden en zichzelf voor rang kan geven. „Nou, dan gaat die bus toch sneller en dan moet het koperspubliek de auto maar thuis laten...". Het is een redenering, maar afgezien van de vraag of het koperspubliek nog wel zo ge negen is in Leiden inkopen te doen als ze daarvoor door weer en wind, bepakt en be zakt in het openbaar vervoer moeten worden gestouwd, komt die bus hoe dan ook voor het Rijnsburgerviadukt vast te staan te midden van de rijen auto's die het kruispunt StationspleinOegstgeester- weg willen nemen. En zeg dan maar dag met je handje tegen drie minuten tijdwinst.. Files En als er dan nog iets van tijdwinst over mocht zijn wordt die wel omgezet in een fikse vertraging wanneer je het ongeluk hebt nog verder te moeten dan het station en je in de binnenstad waagt. Want halverwege de Steen straat komt bus en auto we derom hopeloos vast te zitten. Wekelijks verschijn tin de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondenbezitters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in .Hondzoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel.131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en sinaandags gesloten. Rijen wachtenden voor het gewijzigde kruispunt Kort Rapenburg-Breestraat. En het Optrekken, stoppen; optrekken, stoppen en dan... De file voor het kruispunt Kort Rapenburg-Breestraat strekt zich uit tot aan Molen Openbaar Vervoer wacht geduldig mee... boem! de Valk. (tijdstip: een willekeurige middag om 14.30 uur). Het dierenasiel aan de Leidse Besjes laan is in de afgelopen anderhalve week overstelpt met nieuwkomers. De politie bracht maar liefst zeventien viervoeters naar het asiel. Uiteraard werden er ook weer de nodige viervoeters aangevoerd door de „bazen", die rechtstreeks het asiel opzochten. Met soms opmerkelijke argumenten. Zo blijken gezinsleden erg vaak „allergisch" te zijn of worden, kan de hond niet tegen stofzuigen of tegen het geluid van de koffiemolen. Maar ja, de vakantietijd nadert en dan is het huisdier voor velen een blok aan het been. Een nog minder fraaie wijze om van bet huisdier af te komen is het beruchte „uit de auto zetten". De hond wordt dan vastgebonden aan paal of hek en de baas neemt de benen. En dit is met de zeventien door de politie aangevoerde dieren gebeurd. Jn het thans overvolle asiel verblijven momenteel drie boxers (2, 3 en 4 jaar oud). De jongste is niet raszuiver, wat mager en is kleiner dan de gemiddelde boxer. Zij is wel lief en erg rustig. De andere twee zijn wel raszuiver en flink van postuur. Ze zijn beide erg lief. Ook voor kinderen. Het zijn beide reuen. De eerste boxer, die van twee jaar, is een teefje. Er is ook een witte poedel. Een zwervertje van drie jaar oud. Ze is lief, maar wel erg angstig en nerveus. Haar naam is Peber. Voorts is er een jonge herder. Heros heet hij, één jaar oud. Men kan nog alle kanten met hem op wat betreft zijn opvoeding. Heros is nog wat angstig, maar dat is in zijn situatie alleen maar te prijzen.... Dan is er een jonge leven slustige spaniel. Het is een teefje van vier maanden oud. en nog volop in het nesthaar. Hij is niet raszuiver, maar wel erg aanhankelijk. Door alle gebeurtenis sen in zijn korte leveq nog wel nerveus en wat te mager. Dan een gewone boerenbond, 1 1/2 jaar oud en erg speels. Het bijzondere aan deze bastaard is, dat hij er als een dure rashond uitziet Een prachtige goud kleurige vacht en parmantige spitse oortjes. Ook een erg mooie hond is de bastaard groenendaler. Nog maar zes maanden oud maar reeds met een git zwarte glanzende vacht Dit teefje is erg speels en aanhankelijk. Vervolgens het oudste lid van het gezelschap. Een her der. Een acht jaar oude teef, die haar baas gedurende die tijd zonder enige twijfel trouw gediend heeft. Als dank daarvoor werd ze op drie meter afstand van het asiel aan de Besjeslaan aan een paal gebonden en aan haar lot over gelaten. Last but not least het jongste beestje uit de serie; een bastaard golden retrie ver van nog geen acht weken oud. Gewoon ergens dwalend in de stad gevonden. ..Uiteraard erg levendig en vol streken. Dat dit teefje een bastaard is, kan men alleen zien aan de te korte staart Ze bezit de bekende goedhartige snoet en de prachtige goudkleurige vacht een golden retriever waardig. Dit zijn bij lange na niet alle honden, die thans alle hokken van het asiel bevolken. Voor meer informatie over de dieren is een vrijblijvend bezoek aan het asiel de enige vereiste. Beheerder Wil Tiele zal alle belangstellenden graag informeren. Nieta De bond Nieta, die vorige week in deze rubriek werd beschreven beeft bet bij sonder getroffen met baar nieuwe baas. De duitse staander vond een nieuw tehuis op een boerderij in Zoeterwou- de. BART SPIJKER de wethouders werd bemand. Voortvarenderhand werden toen de verkeersproblemen aangepakt. „Het kon ook an ders in Leiden", hadden de linkse partijen het kiezersvolk beloofd en dat moe^t nu ook aan den volke getoond wor den. Zo werd allereerst een „generale repetitie" gehouden middels de reconstructie van de Rijnsburgerweg en het Sta tionsplein, waarbij handig in gespeeld kon worden op de miljoenen subsidies die de rijksoverheid in het kader van werkloosheidsbestrijding en bevordering van openbaar vervoer verstrekte. Wekenlang werd er over vergaderd, want het overheidsgeld was maar tot een bepaalde dag beschik baar. Met de inspraak hoefde het daarom ook niet zo nauw genomen te worden: geld is tenslotte even belangrijk, zo niet belangrijker. En bovenal: de bus zou er van profiteren en dat is natuurlijk prettig voor linkse mensen. Mensen uit de bollenstreek zouden drie minuten eerder met de bus in Leiden zijn en zoiets is toch wel een offer waard... Offers Het is in de praktijk tot nog toe de auto geweest die die Sinds een week is het kruis punt Kort-Rapenburg-Bree- straat nog wat ingewikkelder gemaakt als voorproefje van de afsluiting van de Bree- straat. Op een willekeurig moment staan de auto's en bussen voor dit kruispunt al tot halverwege de Steen straat. In de spits en op de koopavond loopt de lus auto's via de Beestenmarkt-Nieuwe Beestenmarkt langs het kruis punt bij Molen de Valk via de 2e Binnenvestgracht al tot het andere kruispunt met de Steenstraat, waar de bus op nieuw in de verdrukking komt En dat is dan het resul taat van alle progressieve ver keersmaatregelen ten behoeve van een snel en goed open baar vervoer. Maatregelen, waar overigens miljoenen gul dens mee gemoeid zijn ge weest. NZH: Niet gelukkig Dat de Breestraatwinkeliers allerminst gelukkig zijn met de steeds groter wordende ver keerschaos mag als bekend worden verondersteld. Maar hoe denkt de NZH-busonder- neming, om wie het allemaal begonnen is, nu eigenlijk over de bestaande toestand. NZH- woordvoerder J. G. van der Sluijs wint er geen doekjes om niet gelukkig te zijn met de situatie zoals die sinds 1 mei rond het Kort Rapenburg is: „De extra rijrichting van het Rapenburg af heeft bij de ver keerslichten op dit kruispunt de verdeeltijd aanzienlijk ver minderd. Vroeger stond een bus normaal één cyclus (van oranje tot groen) voor het licht Dat is sinds een week 3 tot 4 van deze perioden. Dat kost de gemiddeld bus zo'n 3 tot 4 minuten vertraging", al dus de heer Van der Sluijs, en dat is nog meer dan de tijd die de bus bij een optimale situa tie op de gereconstrueerde Rijnsburgerweg zou winnen. Daar vallen volgens de NZH- woordvoerder de wachttijden, met uitzondering van de koop avond, wel mee. „De grootste problemen bij het Stations plein hebben we nu met de rijrichting vanaf het belasting kantoor richting Oegstgeester- weg. Dat levert nogal vertra ging op", aldus de heer Van der Sluijs. Hij wil zijn defini tief oordeel hierover echter nog opschorten. In dit verband wijst hij er op dat de recon structie van Stationsplein en Rijnsburgerweg in feite nog niet zijn voltooid: „men werkt met een oude verkeerslichte ninstallatie in een gewijzigde toestand en dat geeft natuur lijk geen ideale situaties. Ook over de verkeerschaos rond het Kort Rapenburg wil de heer Van der Sluijs nog geen protest bij de gemeente laten horen. „Er staat nog zo veel op de rol in de komende maanden met die reconstruc tie van de Breestraat, dat we eerst het totaalbeeld maar eens moeten afwachten", vindt hij. In dit verband komt de heer Van der Sluijs min of meer tot dezelfde conclusie als de heer Van Egmond (voorzitter van het LCC), maandagavond op de jaarver gadering van deze winkeliers vereniging: „Die afsluiting van de Breestraat en het tweezijdig verkeer over de Botermarkt zal een nieuwe belemmering worden voor het verkeer. Als de rommel zo groot wordt zoekt de auto ui teindelijk wel een andere weg. Dat zal dan ongetwijfeld gebeuren en daarmee wordt de verkeerssituatie op het Kort Rapenburg ook wel weer verlicht", aldus de heer Van der Sluijs. En daarmee lijkt dan één verkiezingsbelofte van Links Leiden tenminste verwezenlijkt: de Leidse bin nenstad wordt zo vanzelf „au- toarm". ARJEN BROEKHUIZEN I1IDEN Deze maand staat in het teken van het al dan niet doorgaan van enkele ingrijpende ver keersmaatregelen in het hart van de Leidse binnen stad die voor iedereen die daar wel eens komt gevol gen zal hebben: de recon structie van het deel van de Breestraat tussen Koornbrugsteeg en Gange tje en het vervolgens - „op proef" - afsluiten van dit stuk voor het autoverkeer. Over deze reconstructie is al veel gezegd en geschre ven en het ziet er niet naar uit dat de woordenstroom die hier al aangewijd is in de naaste toekomst in zal dammen; integendeel, hij zal ongetwijfeld nog wel aanwassen tot een stort vloed. Jarenlang is er al over deze afsluiting gepraat: In 1972 nam de vorige gemeenteraad het principe-besluit dat de Breestraat moest worden afge sloten. En toen al kwam de in deze straat gevestigde midden stand in het geweer: Gevolg: de zaak ging de ijskast in, totdat in mei 1974 Leiden in meerderheid „links" stemde en het groene pluche door ro

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5