„Ik ben als een snotmeid behandeld door AZL-directie Buitenlandse agenten losten verkeerschaos op Botermarkt morgennacht geasfalteerd 99 B en W boos over besehuldigingen LCC-voorzitter LDWS VIERT 50- JARIG JUBILEUM Vrijdag 20 mei a.s. TIG op wufte toer IA2 REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MEI 1977 PAGINA 3 HOOFDVERPLEEGSTER IN HONGERSTAKING: Tine Olivier: „Ik blijf in hongerstaking totdat het AZL me terugneemt" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Rusland is er gewoon niets bij. Ik ben behandeld als een snotmeid. Het hele beleid deugt niet. Over bet hele terrein is het een grote puinhoop geworden". Dat zijn enkele uitspraken opgetekend uit de mond van de 45-jarige hoofdverpleegkundige van het AZL, mevrouw Tine Olivier, die na bijna 26 jaar verpleegster te zijn geweest nu met ontslag wordt bedreigd nadat zij de afgelopen twee jaar om duistere redenen al met ziekteverlof was gestuurd. Sinds een week is mevrouw Olivier nu al in hongerstaking. Wat thee en sinaasappelsap is het enige, dat zij tot zich neemt. Haar toch al niet grote gewicht is de laatste dagen al met meer dan vier kilo afge nomen. De reden van deze actie is de wens eerherstel te krijgen van de directie van het AZL, die haar volgens haar zeggen geprobeerd heeft de afgelopen jaren op alle mogelijke manieren te breken. „Ze zijn voor niets terug gedeinsd: ze hebben het verhaal rond ge strooid, dat ik gek was en in een inrichting zat. Deze en andere aantijgingen die zij hebben geuit, slik ik niet. Ik wil eerherstel in plaats van ontslag", aldus mevrouw Olivier die giste ren op de zesde dag van haar hongerstaking haar relaas deed in haar flat in Oegstgeest aan een van onze verslaggevers. De geschiedenis van dit drama gaat terug tot 1968. Toen werd mevrouw Olivier op verzoek van prof. dr. G. M. H. Veeneklaas hoofdver pleegster op de afdeling kindergeneeskunde. Daarvoor was Tine Olivier 6 jaar werkzaam geweest op de A-opleiding tot volle tevreden heid maar de komst van een andere leiding daar was voor haar en 9 collega's aanleiding op te stappen. „De zaak is toen al begonnen met een negatief rapport dat later over mij bleek te bestaan. Toch heb ik nog 5 jaar op de kinderkliniek gewerkt zonder ook maar enige kritiek. Ik heb me daar bezig gehouden met het opzetten van de beenmergtransplantatie afdeling, die nu uit stekend functioneert. In november 1972 werd mij een promotie in het vooruitzicht gesteld en kreeg ik deze flat van de universiteit". Mevrouw Olivier ging verhuizen en toen zij na enige tijd terugkwam, bleken de interne ver houdingen tussen het coördinerend hoofd me vrouw Paul en professor Veeneklas drastisch gewijzigd. Eerst boterde het niet tussen die twee, terwijl mevrouw Olivier wel met de hoog leraar op kon schieten. Na de verhuizing waren de rollen omgekeerd: Tine Olivier kreeg verwij ten aan haar adres, haar functioneren zou niet goed zijn, ze kon beter maar helemaal verdwij nen. „De zaak liep zelfs zo hoog op, dat mij in een onverwacht gesprek met de directie gezegd werd dat ik had gefaald. Vreemd ge noeg werd dat later weer teruggedraaid en na de zomervakantie leek de toestand weer net als in het begin en dreigden er moeilijkheden voor het coördinerend hoofd". Sterfgeval In de nazomer van dat jaar gebeurde er iets dat volgens mevrouw Olivier de aanleiding is geweest opnieuw acties tegen haar te onderne men, terwijl haar geen enkele blaam zou heb ben getroffen. Er kwam een Italiaans patiëntje voor een beenmergtransplantatie, dat zwaar ziek was. Hoewel zuster Olivier alle verant woordelijke figuren duidelijk had proberen te maken dat het kind gezien de hele personeels planning onmogelijk goed geholpen kon wor den, werd de zaak doorgezet. Om vooralsnog duistere redenen overleed het kind. „Ik kreeg daarvan de schuld. Veeneklaas heeft toen ge zegd: die moet eruit en als deze man eenmaal A gezegd heeft dan zal hij ook B zeggen...." Mevrouw Olivier werd er op uitgestuurd naar de VU in Amsterdam en naar Leuven om op andere klinieken een kijkje te gaan nemen, maar in november ging zij inderdaad de laan uit. Nadat op een bijeenkomst met het 80 man tellende personeel van haar afdeling in aanwe zigheid van de directie de hoofdverpleegkundi ge als „onbekwaam en van een te laag niveau" zou zijn afgeschilderd, begon zuster Olivier in december 1973 op de afdeling Heelkunde, en opnieuw was er volgens de hoofdverpleegkun dige van slecht functioneren geen sprake. Toch werd haar door de directie een vakantie gewei gerd toen in februari 1974 mevrouw Oliviers moeder ernstig ziek werd en overleed. Na deze trieste gebeurtenis raakte de hoofdverpleegster overspannen en bleef enkele maanden thuis. „Intussen gingen de acties tegen mij door. Verhey, de directeur van het AZL, stelde eind 1973 al dat ik minutieus zou worden gevolgd en dat daaruit ontslag kon voortvloeien, nadat ik eerder geweigerd had vrijwillig weg te gaan. Na mijn ziekteverlof bleek de eerste verpleeg ster die onder mij werkte de toezegging te hebben gekregen mij op te volgen als ik weg zou gaan en kwamen de artsen van de afdeling als ik 's middags was weggegaan op de afdeling zoeken of ik niet toevallig een foutje had gemaakt. Toen ik daarop uit mijn mond liet vallen dat wij dan wel eens het werk van de artsen zouden controleren, kreeg ik het verwijt, een vertrouwensrelatie te schaden en werd mij met ontslag gedreigd". In november zocht mevrouw Olivier een psy chiater op („Ik had toen al zoveel meegemaakt dat ik wel wat steun kon gebruiken"). Dit feit werd volgens haar aangegrepen door AZL-be- drijfsarts dr. De Heus om haar zonder enig overleg met de psychiater van de hoofdver pleegster psychisch ziek te verklaren: het begin van een gedwongen verlof van 2 jaar.... Keuring Na twee jaar thuis te zijn geweest kwam eind vorig jaar het verzoek van diezelfde bedrijf sarts zich te laten keuren. Als mevrouw Olivier zich niet aan dit psychisch onderzoek zou on derwerpen, zou zij ontslagen worden, deelde de directie haar mee. „Een keuring door de be drijfsarts had ik eerst geweigerd: ik kende de corruptie inmiddels", aldus mevrouw Olivier. Op 11 januari toog zij naar Rotterdam om zich op verzoek van het AZL te laten keuren door een door de directie aangewezen psychiater. Het resultaat dat twee maanden later bekend werd gemaakt was nogal positief voor de hoofdverpleegster: zij werd psychisch volko men normaal geoordeeld en de AZL-directie kreeg de aanbeveling haar weer in dienst te nemen in een voor haar volwaardige functie. Op 14 april werd dit rapport pas besproken. Nadat van de kant van directeur Verhey eerst zou zijn aangevoerd dat zij als zij alsnog ont slag zou nemen met glans en glorie en een sherryparty afscheid zou kunnen nemen en zuster Olivier dit opnieuw geweigerd had, kreeg zij te horen dat als zij niet goedschiks zou gaan het ook kwaadschiks kon. „Er waren drie brieven van afdelingen die mij absoluut niet wilden hebben, werd me toen gezegd. Ik heb ze toen te verstaan gegeven, dat ik een volledig eerherstel eiste, dat alle beschuldigingen zou den worden gestaafd of ingetrokken en dat proces-verbaal zou worden opgemaakt tegen de bedrijfsarts wegens het onzorgvuldig uitoefe nen van de geneeskunst: hij had mij immers psyschisch ziek verklaard. Totdat deze eisen zijn ingewilligd blijf ik in hongerstaking. Het is het enige machtsmiddel dat ik nog heb...." Geen commentaar Uiteraard vroegen wij de directie van het AZL om een commentaar op het relaas van me vrouw Olivier. Door de voorlichtingsdienst werd echter meegedeeld, dat de algemeen-di- recteur van het AZL, drs. Verhey, niet eerder dan over een week in staat zal zijn commen taar te leveren. Overigens werd door de voor lichtingsdienst met klem ontkend, dat me vrouw Olivier al ontslagen zou zijn, zoals eerder werd gemeld. LEIDEN „Het zal u duidelijk zijn dat wij onder geen enkel beding kunnen accepteren dat onze ambtenaren, die zich krachtens hun positie nu een maal niet in het openbaar kun nen verdedigen ten onrechte zouden worden beschuldigd van vervalsing van notulen of keiharde leugens", zo luidt de slottekst van een aan het Leids City Centrum gerichte brief af komstig van het Leidse college van b. en w. In de brief wordt gesteld dat b. en *w. van Leiden met veront waardiging kennis hebben geno men via de L.C. van 10 mei van bepaalde uitlatingen van voorzitter J. van Egmond op de jaarvergadering van het Leids City Centrum. De uitlatingen waar het college op doelt, zijn de beschuldigingen aan het adres van de ambtenaar die de verslaglegging verzorgt hij zou opzettelijk notulen verval sen en aan het adres van de adjunct-directeur van Civiele Werken, de heer Barendregt. Laatstgenoemde zou „keihard liegen". Het Leids college ver zoekt het LCC bestuur in de brief de beschuldigingen waar te maken of de „aantijgingen" via een bericht in de plaatselijke pers ongedaan te maken. Afdelingsvoorzitter Ad Dusée (rechts) overhandigt de wim pel van de KNVB aan LDWS' eerste man Wil Sanders. Van onze sportredactie LEIDEN „We zullen blijven zoeken". Leids wethouder van Sportzaken Dick Tesselaar, wilde gisteravond tijdens de receptie van LDWS, niet om de zaken heendraaien. „Uw vereniging bevindt zich gewoon in een erg lastig parket. U weet dat, de gemeente weet dat ook. Daarom zullen we trachten zo spoedig mogelijk verbetering in de bestaande situatie aan te brengen. Beloven kunnen we op dit moment echter nog niets...." LDWS, de nu vijftig jaar bestaande Leidse voetbalvereniging, ontving gisteravond ook enkele cadeaus. Zo was daar Afdelings voorzitter Ad Dusée die de Vlietbewoners de wimpel van de KNVB overhandigde. Hij wenste de vereniging als vanzelfsprekend alle goeds toe. Sportstichtings-voorzitter Piet Biegstraaten zegde toe er alles aan te doen LDWS zo spoedig mogelijk een accommodatie te bezorgen, een tweedeklasser van de KNVB waardig. kruispunt Rapenburg/Breestraat/Noordeinde/Kort (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN Veel auto mobilisten en buschauf- ferus die gisteren rond het middaguur in Leiden waren, zullen ongetwij feld een zucht van ver lichting hebben geslaakt. Wie rond die tijd in de buurt van het Kort Ra penburg moest zijn kon tot zijn stomme verba zing bemerken dat hij zo maar door kon rijden of slechts een enkel ogen blik voor het kruispunt bij de Breestraat hoefde te wachten. Wie nog ver der moest, de Breestraat door richting Levendaal en daarvoor gezien de jongste ervaringen maar vast wat eerder van huis was gegaan, bemerkte tot zijn verbazing te vroeg op de plaats van bestemming aan te ko men. Oorzaak van deze zo goed geolied lopende verkeermachine was het inzetten op enkele kruis-1 punten in de binnenstad van buitenlandse agen ten die dezer dagen in Leiden te gast zijn na de finish van de 31e inter nationale politiesterrit. Met wat door velen als een gewaagd experiment werd gezien, werd kort na elf uur gestart op het Kort Rapenburg: de gast- politieagenten uit Duits- xemburg en Engeland handen te tellen was. werden uit een overval- Ondanks het feit dat de ten werking gesteld en de kruispunt en daardoor agenten moesten beurten maar het verkeer in goede ba- laten gaan nen werd geleid. Op dat nauwelijks moment stond het Kort Rapenburg de kon men de file zien slin- maatJammer voor hen die net kwamen toen deze weer was ingescha keld: zij hebben zich weer kunnen verbijten. Voor hen is er vandaag echter nog een troost prijs: om 2 uur rijden de buitenlandse bezoekers in hun auto's getooid met Rijnsburgse bloemen van de Groenoordhallen in een corso door de Leidse binnenstad. Ze moeten alleen wel bereid zijn met de fiets te komen, want de chaos zal dan wel weer compleet zijn. verkeerslichtenauto- Zie verder pagina 5 wel eens een rijrichting dat oversloegen om door te deden zich problemen voor. Dankbaar zwaai den buschauffeurs en au- LEIDEN De Botermarkt zal in dé nacht van zondag 15 op maandag 16 mei worden geasfalteerd. Dit in verband met de invoering van tweezijdig busverkeer op de Botermarkt in het kader van de reconstructie van de Breestraat. Het as falt moet de geluids- en trillingshinder beperken. Als gevolg van deze werk zaamheden zal het verkeer van zondag avond tot maandagavond worden omge leid. Gedurende de asfalteringsperiode is geen enkel verkeer op de Botermarkt moge lijk. Auto's en bussen worden vanaf zon dagavond 20.00 uur tot maandagavond in twee richtingen over het gedeelte Bree straat tussen Koornbrugsteeg en Gange tje geleid, waarna ze via de Koornbrug steeg en de marktenroute hun weg kun nen vervolgen. Het fietsverkeer volgt in die periode een omleiding via de Nieuwe Rijn en de Koornbrug. Op het laatste stuk Breestraat zal gedurende deze perio de niet geparkeerd, geladen en gelost kunnen worden. Op maandag 16 mei zal bovendien de Koornbrugsteeg alleen berijdbaar zijn in de richting van de Koornbrug, dus niet in de richting van de Breestraat De asfalteringswerkzaamheden bestaan uit het vervangen van de bestaande klin kerverharding op de Botermarkt door drie lagen asfalt van elk 6 centimeter dikte. Bij al te slecht weer zal het werk overigens een week worden uitgesteld, terwijl bij warm weer in verband met het verhardingsproces van het asfalt de werkzaamheden wat langer zullen duren. De verkeersregelingen zijn tot stand ge komen in overleg met de begeleidings commissie van winkeliersvereniging het Leids City Centrum. Receptie AZC druk bezocht Tientallen hebben gisteren ge bruik gemaakt van de gelegen heid om het waterpoloteam van AZC uitAlphen aan den Rijn te feliciteren met het behaalde landskampioenschap. Van 20 tot 22 uur mochten het bestuur en de leden van het team de vele gelukwensen in ontvangst ne men die vaak gepaard gingen met bloemstukken. De receptie had een informeel karakter. Met veel enthousiasme werden dan ook nog eens herinneringen op gehaald van de historische dag toen AZC zich de sterkste van Nederland toonde en zich verze kerde van deelname aan de Eu ropacup voor het komende sei zoen. Recordaantal deelnemers aan avondvierdaagse LEIDERDORP De 2100 deel nemers aan de zesde Leider- dorpse avondvierdaagse van Velocitas - een recordaantal on danks het niet bijster beste weer van de afgelopen dagen - werden gisteravond op het ter rein van de organiserende korf balvereniging in het sportpark De Bloemerd verwelkomd met een bloemenhulde van de vele belangstellenden. De wande laars werden ingehaald door de Leiderdorpse drumband. De avondvierdaagse werd beslo ten met een „blarenbal" in het clubhuis van Velocitas, waaraan muzikale medewerking werd verleend door de Leiderdorpse popgroep „Seruffy Gunge" on- d£f leiding van Adri Walen. Nederlandse tennisprominenten op tenniscomplex Holiday Inn Dankzij de enorm snelle oplevering door de firma Wemink Leiden van ons 4-baans Mateco tenniscom plex. zal Leiden 20 mei 4 banen rijker zijn. Het tenniscomplex zal ten behoeve van de Leidse tennisenthousiasten feestelijk worden geopend door de volgende tennisprominenten. Loek Sanders Martin Koek Elly Fessies Judith Salomé Een ca. 2.00 i worden opgevoerd, aanvanger Majoretten Peloton „Fourty Four Degrees" het geheel feestelijk omlijsten. En wie de |eugd heeft, heeft de toekomst: Een ballonnenwedstrijd voor de Lektse Jeugd. Holiday Inn, waar sportieve recreatie hoogtij viert I (Voor tennisabonnementen 071 76.93.10) y E3 lp) jg 3wvc leiden bowling* fum center on-mt 1746 Holiday Inn's aangesloten op Holidex Reserveringssysteem per Early Bird. voor een ft|ne avond uit Overige vestigingen in: Utrecht 030-9105SS; Eindhoven 040-433222 LEIDEN Er werd gister avond heel wat afgezoend in de Schouwburg door de spelers van „Wat doet mijn vrouw van 2 tot 5?" Toneelvereniging TIG had het deze keer over een wat lichtzinnige boeg gegooid en het wufte element op het toneel een kans gegeven. Met succes, gezien de reacties in de zaal. Belangrijk aspect van het stuk is de jaloezie, met name die van echtgenoten die plotseling hun echtgenotes niet meer vertrou wen. Nu is één van de meest intrigerende thema's van de lite ratuur en het theater het pro bleem hoe jaloezie, weidser hoe wantrouwen, nog weidser hoe onzekerheid iemands beleving van de werkelijkheid kan mis vormen. Dat proces gaat zover, dat men feiten zodanig gaat begrijpen en combineren, dat er een beeld van de werkelijkheid ontstaat, voor de jaloerse een niet te loo chenen beeld, dat volkomen in tegenspraak is met de waarheid. Op het moment dat hoofdper soon Ernst Faber (Gé van Haa- ren), advocaat in scheidingsza ken, wordt besmet met de para- noia-bacil van de achterdocht, is er zeker anderhalf uur toneel nodig om hem die bacil te laten kwijtraken. Bij TIG vielen gisteravond voor al de prestaties van voor mij nieuwe gezichten op. John Don ders bleek een zuidelijk-emotio- nele, maar vertederende vriend en Frans Rodenburg acteerde een zwierige privé-detective. Co- rin Hagenbeek lijkt bij TIG het patent te krijgen op lichtzinnige vrouwen (zij is zo wuft, dat haar tekst haar soms in de weg staat). Alie Zijlstra was vooral treffend in haar woede uit te leurstelling; Gé van Ha aren bracht de twee momenten van doorzicht goed op het toneel. De andere rollen ondersteunden uitstekend. Het decor en de aan kleding waren zeer verzorgd. PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3