York H9<j( h MtWee*4foHfth9A$! ZEER ENGELSE GRIJSAARD MET MIDDELEEUWSE WALLEN ONDER DE OGEN EIGEN COTTAGE IN GROEN IERLAND Door de Bootham-poort in de gele, middeleeuwse stadswal, die nog steeds als een puntgave lasso York gevangen houdt komt men bij de Minster, volgens kenners één van de mooiste kathedralen op dit ondermaanse. •rvend door Yorkshire, het grootste en st noordelijke van de veertig graat- ippen, die samen de ondoorgrondelijke zzel van Good Old England vormen, je voortdurend door tot het klokhuis .p »n de Britse geschiedenis. Elke vierkante ilometer van dit smeuïg heuvellandschap s gestoffeerd met een brok historie, waar- ian de tand des tijds doorgaans met over- ave en succesvol heeft geknaagd. lo'n bouwval kan het schamel restant zijn HI an een abdij, die in de dikke mist als een ergeten décorstuk van een Jane Eyre-film ut het niets opduikt. Soms is het een half asteel of een aangevreten toren, waarin verschil tussen muren en kantelen door seizoenen is weggeradeerd. In enkele allen liggen er slechts enkele stenen op in de gids gesignaleerde plaats, maar Idit heeft geen enkele invloed op de toe gangsprijs. Terecht want het bekijken van grondige vernielingen door de eeuwen heen is die paar shillings dubbel en dwars waard. De grootste troef speelt het graafschap uit in zijn hoofdstad York, een middeleeuwse, versteende droom met authentieke stads wallen onder zijn vriendelijke ogen. In het centrum - een verrukkelijke doolhof van nauwe straten met onuitsprekelijke namen als Whip-ma-Whop-Ma-Gate - staat de Min ster, de grootste en volgens kenners de mooiste kathedraal van Engeland en om streken. In 1967 leek het erop, dat deze Godsgigant aan zijn ouderdomskwalen zou bezwijken. De fundamenten scheurden en één van de muren hing reeds vijftig centi meter uit het lood. De meeste metersdikke pilaren in het middenschip zakten gestadig verder in de weke moerasgrond. Maar met de dreigende ondergang in het verschiet vond men toch nog een oplossing om het kapseizende schip te redden. De Minster, kreeg a raison van twee miljoen Engelse ponden een betonnen corset, dat zorgde voor een aantrekkelijke figuur-correctie. Als u toch een bezoek brengt aan de Minster (en dit geweldige kerkschip op het droge mag u beslist niet missen) kunt u vrijwel in één moeite afdalen in het St. Mary's Heritage Centre, waar u op ware grootte een blik wordt vergund in het bouwen van een middeleeuwse kathedraal. Dit gewijde kijkspul is één van de laatste, waardevolle aanwinsten in de museumstad York. Ook aan de liefhebbers van goudeerlijke stoom (goeiedag Willem Bever) is in York gedacht. Voor deze hobbyisten is vlakbij het typische Britse station (een onpractisch dus zeer verrukkelijk bouwsel) een gigantische spoorwegmuseum gebouwd, waar men zich kan vergapen aan de glimmende monsters, die eens briesend door Engeland stormden. Vanaf 1967 tot vorig jaar moesten de kerk gangers genoegen nemen met bouwstellin- gen, cementmolens en metersdiepe kuilen op de plaatsen, waar nu weer de gewijde stilte van verre mysteries hangt. York zien zonder de Minster te bezoeken is hetzelfde als een vrouw beminnen en haar nimmer ontmoeten. Trek er tenminste een ochtend of een middag voor uit en dwaal door dit immense voorgeborchte van de zegevieren de kerk. En als het even kan, woon dan één van de Evensongs bij. Elke dag om vier uur trekt een stoet van prelaten en zangers door de kerk om Gods lof in ijle liederen en vrome wensen te zingen. Op zulke momenten staat de tijd definitief stil en wenst de toehoorder dat memand de slinger van de klok ooit weer in beweging zet Wat u in York ook niet mag missen is het Castlemuseum, waar u eep fraai doorkijk je krijgt op de kneuterige binnenhuiscul tuur van reeds lang verscheiden Britten. Dit unieke museum (één van de zeer weini ge, waar de gast niet het gevoel heeft, dat hij aan een verplicht nummer bezig is) is ondergebracht in de oude gevangeniscom plexen van de stad. Een betere plaats om de voltooid verleden tijd van het graaf schap op te slaan hadden de inwoners van York zich niet kunnen wensen. Daarnaast kan de stad uit ruime voorraad een groot aantal middeleeuwse kerken leveren, die stuk voor stuk een vroom bezoek recht vaardigen. In feite is de oude stad binnen zijn muren trouwens één fascinerend open luchtmuseum met vermoeide vakwerkhui zen, duistere stegen, een marktplein in vol bedrijf en tientallen winkels, die de laffe smaak van onze eigen vaderlandse super markten een troostend ogenblik neutralise ren. York: ga er heen, dwaal er rond, en vergaap u, dat deze middeleeuwse parel nog steeds ongeschonden in het hart van Engeland ligt Door de waardevermindering van het pond sterling heeft de verkoop van cottages in de Ierse republiek een enorme vlucht genomen. Met name het project „Koop een Ierse Cottage" van het Shannon Development trekt in Nederland veel belangstelling. De mini-boerenbedoeningen met rieten dak zijn van binnen voorzien van alle moderne comfort zoals vloerverwarming en de meest uiteenlopende elektrische apparatuur. Ze worden op schilderachtige stekjes gebouwd, onder meer aan de rand van Lough Derg, één van Ierlands grootste meren. Ook in andere gebieden rondom Shannon Airport zijn cottages in aanbouw. De huizen met een stuk grond eromheen van 0.2 tot 0.4 hectare hebben een grote living, twee parterrekamers, een grote zolderkamer, via een open trap te bereiken en een keuken. De waardevermindering van het pond betekent op dit ogenblik al een besparing van zo'n 12000 gulden op de prifc van dergelijke huizen in den vreemde. De cottages kunnen desgewenst via de Rent an Irish Cottage Company op Shannon Airport verhuurd worden aan derden. Inlichtingen bij Mr. Jack Kehoe, Shannon Free Airport Development Company, Shannon, County Clare, Ierland. Doorde talriike autaveerdiensten dieer zijn kan deze kaar! slechts een globaal overzicht- bieden. De vaarhjden zijn gemiddelden want- van invloed zijn de weersomstandigheden, scheepsfype enz Informatie over de taneven, data. boekingen enz warden oa«gerekt doo>- ^e reis- hurpnus ANWB Ned SDOorweaen en de Verkeersbureaus. Er zijn div. mogelijkheden om tariefskorhngen he krijgen, bijv. gratis aurovervoer broeking van 2 pert^n^en buntenhut is duurd^dan een b-nnenhSt Div. veerdiensten kennen een reservenngsplicht. Voor de Engeland-reiziger zijn er vele zeewegen, die leiden naar het begeerde doel. Dit jaar is er zelfs nog één snelle voorrangs- weg bijgekomen: P O, de maritieme gigant van Britse huize, begint vanaf 1 juli een dagelijkse Jienst tussen Zeebrugge en het hart van Londen. Dit zijn de andere verbin dingen: Scheveningen-Great Yarmouth. Norfolk Line. Dagelijks, Ferry Terminal Kranenburgweg. Tel. 070- 514601. Vaartijd: acht uur. Hoek van Holland-Har wich. Sealink, Stoomvaart Mij Zeeland-British Rail. Dagelijks. Tel. 01747-4140. Vaartijd. 6 1/2-8 1/2 uur. Europoort-Huil. North Sea Ferries. Dagelijks vanuit Europoort, Bene- lux-haven. Tel. 01819- 62077. Vaartijd 14 uur Rotterdam-Felixstowe. The Transport Ferry Ser vice. Dagelijks vanuit Eu ropoort, Benelux-haven. Tel. 01819-62366. Vaartijd: 6 1/2 uur Vlissingen-Sheerness Olau Line. Dagelijks. Tel. 01184-65400. Vaartijd: 7 uur. Zeebrugge-Hull. North Sea Ferries. Dagelijks Tel. 050-545601 Vaartijd 15 uur. 'Zeebrugge-Felixstowe Townsend Thoresen Car Ferries. Dagelijks Tel. 020-223832. Vaartijd: circa vijf uur Zeebrugge-Dover Townsend Thoresen Car Ferries. Dagelijks. Tel. 020-223832. Vaartijd: vier uur. Oostende-Dover. Sea link. Dagelijks. Tel. 01747- 2351. Vaartijd: circa 4 uur. Zeebrugge-Londen P O. Dagelijks. Vaartijd circa vier uur. Dan zijn er ook diverse diensten vanuit Franse havens. Hierover kan men alle inlichtingen vinden in het handige gidsje Veer diensten naar Groot-Brit- tannië en Ierland 1977, (gratis bij het Brits Toe risten Bureau, Leidse- plein 5. Amsterdam, tel. 020-234004).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19