Zoetermeer volgende week „aangelijnd" Zoetermeerlijn: minst arbeidsintensieve NS-lijn Gaat Sprinter het van de auto winnen? BUSROUTES VERANDERD IN DERTIEN MINUTEN STATIONS STERK GEAUTOMATISEERD GRATIS PROBEREN WADDINXVEEN Samen met de ingebruikname van de Zoetermeerlijn op 22 mei worden de bestaande busroutes van het streekvervoersbedrijf Westnederland ingrijpend veranderd. Lijn 11, de huidige busverbinding tussen Zoetermeer en Den Haag CS, vervalt. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe buslijn 11, die van Zoetermeer via Nootdorp naar de Rijswijkse Plaspoelpolder rijdt. Deze bussen rijden alleen in de ochtend- en de avondspits. De lijnen 1 en 6 tussen Zoetermeer en Alphen veranderen in Zoetermeer van route. Dit geldt ook voor de lijnen 4 (Leiden-Rotterdam) en 3 (Gouda-Zoetermeer-Delft). Lijn 12 tussen Zoetermeer en Leidschendam ondergaat in Zoetermeer eveneens een paar kleine route-wijzigingen. Ook voor Nootdorp houdt de ingebruikname van de Zoetermeerlijn een verbetering in van het openbaar vervoer. Door het vervallen van lijn 11, die Nootdorp langs de rijksweg aandeed, heeft Westnederland een nieuwe buslijn 57 ingevoerd, die Delft via Nootdorp met Den Haag centraal verbindt. Moest men in Nootdorp tot nu toe altijd naar de rijksweg lopen voor busvervoer naar Den Haag, nu kan voortaan in het dorp zelf worden ingestapt. DEN HAAG De Sprinter doet er dertien minuten over om van station Den Haag Centraal de eerste Zoetermeerse halte (Voorweg) te berei ken. In Centrum-West arriveert hij twee minu ten later. Bij deze halte vindt de ontkoppeling plaats van het eerste en tweede gedeelte van de trein. Het voorste deel rijdt naar Palenstein, het achterste naar Meerzicht. Op de terugweg worden beide stellen in Centum-West weer aan elkaar gekoppeld, waarna se gezamenlijk naar Den Haag rijden. De eerste trein uit Den Haag vertrekt om 06.10, uit Zoetermeer om 06.18. De laatste trein uit Den Haag vertrekt om 00.25, de laatste uit Zoetermeer (Centrum-West) om 00.33. Volgens de dienstregeling gaat de Sprinter om het kwartier rijden. ZOETERMEER/DEN HAAG - De Zoetermeerlijn is, éénmaal in gebruik, de minst arbeidsintensieve NS-lijn van ons land. Bijna alle stations langs de lijn zijn onbemand, en ook de speciaal voor korte ritten ontworpen Sprinter, is sterk geautomati seerd. Verder is ook het hele traject voorzien van ATB, een vernuftig systeem van automatische treinbeïnvloeding. Een rit op de Zoetermeerlijn begint op één van de Zoetermeerse stations met het kopen van een kaart je via een plaatskaartenautomaat. Deze zogenaamde Autelca-automaten, waarvan er een dertigtal langs de lijn zijn ingezet, hebben een overzichtelijk bedie- nings-paneel en een kaartje waarop de bestemmin gen en secties in kleur zijn aangegeven. De reiziger kiest eerst de bestemming, drukt vervolgens de bestemmingsknop in, werpt het geld in en kan ten slotte het kaartje uitnemen. De automaat kan kwart jes, guldens en rijksdaalders hebben. Een nieuwtje aan de automaten, die ook elders al worden ge bruikt, is dat de ingeworpen kwartjes en guldens gebruikt worden als wisselgeld. Bij andere automa ten wordt dat geld niet automatisch opnieuw in circulatie gebracht. Het vertrekken van de Sprinter op de stations is momenteel nog onderwerp van studie. Voorlopig is het de conducteur, die net als op andere trein-trajec- ten het vertreksein geeft, maar in de toekomst wil de NS dit met behulp van monitors of spiegels door de machinist zelf laten doen. De proeven die men op de perrons met de tv-camera's en de spiegels heeft genomen, hadden echter tot nog toe nog niet het gewenste resultaat, zodat dit systeem pas in een later stadium kan worden ingevoerd. De Sprinter is een verhaal op zich. Deze trein werd speciaal voor de korte afstand ontwikkeld. Zijn naam dankt hij niet aan zijn snelheid, want die is niet hoger dan die van het andere NS-reizigersmate- rieel, maar aan het feit, dat hij sneller kan stoppen en optrekken. Een Sprinter bestaat normaal uit twee rijtuigen, maar in het spitsuur kan hij desge wenst worden verlengd tot vier of zes rijtuigen. De Sprinter heeft ongeveer zeventig seconden no dig om zijn topsnelheid van 125 kilometer per uur te bereiken. De Sprinter is praktisch geheel geauto matiseerd. Zo kan, terwijl de trein stilstaat, al de gewenste rijsnelheid worden gekozen. Via een elek tronische installatie wordt vervolgens de snelheid van de trein binnen nauwe grenzen gehouden als de Sprinter eenmaal rijdt ZOETERMEER/DEN HAAG Nog zeven nachtjes slapen, en dan mag Zoetermeer zich officieel de trotse eigenaar noemen van één van de meest ideale vormen van openbaar vervoer, die ons land momenteel kent: de Zoetermeerlijn. Het trein traject, dat volgende week vrijdag 20 mei door prins Bemhard wordt geopend, vormt niet alleen een ra zendsnelle verbinding met de Haag se city in circa twintig minuten), maar functioneert tegelijkertijd als een hoogwaardig lokaal openbaar vervoersnet. Maar het belang van deze eerste Nederlandse „boven grondse metro" is in feite nog gro ter. Dit jongste NS-produkt moet tevens een middel zijn in de strijd tegen het levensgrote verkeerspro bleem dat de Haagse agglomeratie al sinds jaren teistert. Intensief ge bruik van de Zoetermeerlijn kan het bewijs leveren, dat het zo veelge- wraakte openbaar vervoer wel dege lijk de groei van het autoverkeer kan tegenhouden. Een soort test-case dus, deze Zoeter meerlijn. Veelbetekenend zijn in dit verband de woorden van de demis sionaire premier J. den Uyl in het laatste nummer van „Zoetermeer- stad", het informatieblad van de ge meente Zoetermeer: „Een succes van de Zoetermeerlijn zal voor de rege ring een extra aansporing zijn om de openbaar vervoer-voorzieningen verder te verbeteren". Allesbeheer sende vraag rond de nu snel nade rende opening van de lijn, is dan ook, hoeveel mensen van de lijn gebruik zullen gaan maken. Zal het autoverkeer Zoetermeer-Den Haag inderdaad sterk afnemen of zal het resultaat van de kostbare Zoeter meerlijn toch tegenvallen? Enquête Een onlangs door de gemeente Zoe termeer onder de eigen bevolking gehouden enquête heeft inmiddels uitgewezen, dat inderdaad een aan zienlijk deel van de bevolking van plan is om van de Zoetermeerlijn gebruik te gaan maken en de auto thuis te laten. Volgens de erfquete- uitslag is dat 59 procent. Een zonder meer hoopvol getal, dat echter niet temin toch weinig zegt, omdat hieruit de frequentie van dat gebruik nog niet blijkt. Meer reden tot opti misme geeft de verschuiving die vol gens de enquête-uitslag op komst is in de sector woon-werkverkeer, dat immers de grote oorzaak van de dagelijkse verkeersproblemen is. Uit de enquête blijkt dat momenteel 73 procent van de Zoetermeerders, die in de Haagse agglomeratie werken met eigen vervoer naar het werk gaat Als de Sprinter eenmaal rijdt zegt nog 45 procent met eigen ver voer te gaan, zo blijkt uit de enquete- cijfers. Bedrogen Maar of dit optimisme gerechtvaar digd is, moet toch wel worden afge wacht Op zijn vroegst over een half jaar, wanneer iedereen aan de nieu we lijn gewend is, kunnen definitieve conclusies getrokken worden. De pessimisten verwachten, dat alle hoopvolle verwachtingen rond het effect van de Zoetermeerlijn wel eens bedrogen uit zouden kunnen komen. In dit verband wijst men op het tegenstrijdige beleid van de rege ring. Enerzijds wordt alles in het werk gesteld om het openbaar ver voer tussen Zoetermeer en Den Haag zo aantrekkelijk mogelijk te maken (alleen de eerste fase van de Zoetermeerlijn, die nu gereed is, kostte al een kleine negentig mil joen). Maar tegelijkertijd wil men bij het nieuw te bouwen ministerie van onderwijs en wetenschappen in Zoe termeer een gigantisch parkeerter rein aanleggen, om de ambtenaren toch vooral de gelegenheid te geven om met de auto naar hun werk te komen. En ook het streven van de gemeente Den Haag om in de ko mende jaren de parkeergelegenheid in de binnenstad sterk te gaan uit breiden, verdienen in dit verband een speciale vermelding. Zolang er immers in Den Haag voldoende par keergelegenheid is, zal de animo van de Zoetermeerders om per trein naar Den Haag te reizen klein blij ven. Wat betreft de functie van de Zoeter meerlijn als lokaal vervoersnet zijn een paar vraagtekens eveneens op zijn plaats. Het lijkt op zijn zachtst gezegd twijfelachtig of veel Zoeter meerders bereid zijn om eerst tien a vijftien minuten naar een halte te lopen voor een rit van een paar minuten, om elders opnieuw een flink stuk te voet te moeten gaan. De lijn loopt op veel plaatsen inder daad erg dicht langs de huizen, maar op even zo veel andere plaatsen is de halte altijd nog zo'n vijf acht honderd meter van de deur verwij derd. De fiets of de auto zal dan ook binnen Zoetermeer zelf door de Sprinter nauwelijks enige concur rentie aangedaan worden. Prijs Het succes van de Zoetermeerlijn is verder afhankelijk van de prijs die de reiziger voor dit openbaar ver voer moet betalen. Aan de hand van de ritprijzen, zoals die op 22 mei, wanneer de lijn daadwerkelijk voor het publiek in gebruik wordt geno men, gaan gelden, kan moeilijk ge concludeerd worden, dat de NS uit de Zoetermeerlijn winst gaat slepen. Een enkele reis Zoetermeer-Den Haag van twee gulden, en een over- stapkaartje op het Haagse stadsver voer van twee gulden vijftien (op een vier-rittenkaart) kan niet anders dan als redelijk goedkoop bestempeld worden. Maar of deze lage prijzen in de toekomst gehandhaafd kunnen blijven, is de grote vraag. Ondanks alles zijn de verwachtingen rond deze Zoetermeerlijn in brede kring hooggespannen. Toch heeft het nog lang gduurd voordat de regering het heeft aangedurfd om tot de aan leg van deze lijn te besluiten. Het was al in 1962 dat de als groeikern aangewezen gemeente Zoetermeer bij het ministerie van verkeer en waterstaat het verzoek deponeerde om een eigen spoorlijn. De op stapel staande woningbouw-explosie in het toenmalige dorp zou een aanzienlijke De Sprinter. Hij dankt zijn naam niet aan de snelheid, maar aan het snelle optrekken en afremmen. forensen-stroom veroorzaken van Zoetermeerders, die in Den Haag werkten. Den Haag en zijn agglome ratie zou door zijn beperkte wegen net in grote moeilijkheden komen, als er niet een vorm van openbaar vervoer zou komen, die minstens zo aantrekkelijk was als het vervoer per eigen auto. En zo ontstond het idee van een treinverbinding, die tevens binnen Zoetermeer als „bo vengrondse metro" dienst zou kun nen doen. Positief Pas negen jaar later, in 1971, werd op het Zoetermeerse verzoek positief gerageerd. Het was onder het kabi net Biesheuvel, dat de toenmalige verkeer en waterstaatsminister W. Drees (jr), die zich altijd al een voorstander van het openbaar ver voer had getoond, zijn plan door de kamer wist te slepen. Hij gaf de Nederlandse Spoorwegen bijna 85 miljoen voor de aanleg van deze lijn en de aankoop van de treinen. Een routine-klus kan de aanleg van de Zoetermeerlijn voor de NS niet geweest zijn. De lijn was namelijk de eerste nieuwe reizigerslijn sinds in 1934 de spoorwegverbindingen Heerlen-Simpelveld en Gouda-Alp- hen a/d Rijn in gebruik werden gesteld. Moeilijker werd het werk nog door de problemen, die men had met het in eigendom verkrijgen van de benodigde grond. Doordat op 3 mei 1972, toen de eerste spade de grond inging, de gronden nog lang niet allemaal waren opgekocht, was men wel genoodzaakt pm op allerlei uit elkaar gelegen plaatsen aan de aanleg te beginnen. Dat was ook de reden, dat de aanleg van de lijn lange tijd een nogal rommelige en onoverzichtelijke indruk maakte. Toch is de lijn nu gereed voor ge bruik. Twaalf en halve kilometer lang is de eerste fase, die begint tussen Leidschendam en Nootdorp waar hij aftakt van de Hofpleinlijn, en in Zoetermeer eindigt op twee plaatsen. Pas eind 1979 of uiterlijk in 1980 is de Zoetermeerlijn hele maal gereed. Dan is de „krakeling", want daar lijkt de lijn in Zoetermeer het meeste op, gesloten, en kan in alle wijken van Zoetermeer in de Sprinter ge stapt worden. AD KUYPER FOTO'S: SIMON E. SMIT ZOETERMEER - De dag na de opening van de Zoetermeerlijn, op zater dag 21 mei, kan de Zoe termeerlijn door iedereen gratis „geprobeerd" wor den. De NS houdt die za terdag ter gelegenheid van de opening open dag op de Zoetermeerlijn van 's morgens negen uur tot 's middags vijf uur. De dag daarna, zondag 22 mei wordt de lijn echt in gebruik genomen en wordt de dienstregeling van kracht. Station Meerzicht is zoveel mogelijk „ingebouwd" in de bestaande wijkbebouwing. Station Driemanspolder.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18