Nood zo hoog dat een stadion moet verdwijnen Rotterdam wacht niet op uitwerking rapport- Christiaanse Noteer bij de radio SPORT Ond«r: Woudesteln kan tienduizend toeschouw* herbergen. Ta klain, wlndt da gamaanta Rotterdu Boven: Da ambitieuze Schietribune op hat Kai (Sparta) zou da gamaanta hat Hafat willen wlopai Er zit vrijwel niemand op waardoor da ongezelUghi) In hat etadlon wordt vergroot. Llnka: Da Kuip la vaal te groot voor het huldigt toaachouwarabaatand. Alleen bl| topevenemenla zijn belde ringen bezat Tan mlnate de eerata rfif' moet geheel vol zijn om van ambiance te kunna aprakan, aldua het Rotterdamse rapport ROTTERDAM Met Amsterdam behoort Rot terdam tot de grote ge meenten die geen cent over hebben voor het be taald voetbal. Vrijwel el ke betaald voetbalclub wordt gesubsidieerd maar Ajax, FC Amster dam, Sparta, Feyenoord en Excelsior moeten zich zelf bedruipen. Tot de ge meente Rotterdam deze week een hand uitstak en derhalve Amsterdam als eenling resteert. Rotter dam wil evenwel niet zonder meer de buidel opentrekken. De clubs zullen geen cheques ont vangen. De gemeente is eerst dan bereid finan cieel bij te springen als de clubs willen meewer ken het voetbal in de Maasstad gezond te ma ken. Saneren is daarvoor het toverwoord. En ook in Rotterdam, evenmin als op landelijk niveau waarover het rapport- Christiaanse spreekt, zal men eraan kunnen ontko men dat de (plaatselijke) overheid zal gaan mee spreken. De meest rigou reuze voorwaarde, van de gemeente Rotterdam is het terugbrengen van het aantal stadions van drie tot twee en/of het aantal betaalde voetbal clubs tot eveneens twee. En weer de parallel met het rapport-Chris- tiaanse waar de KNVB moet beslissen over het wel of niet aannemen van de aanbevelingen Feyenoord, Sparta en Ex celsior kunnen zelf bepa len wat zij willen. Met andere woorden: het mes erin of geen financiële gemeentelijke steun. In het rapport, dat als titel heeft meegekregen „een aanbeveling voor de herstructuering van het betaald voetbal in Rotterdam" wordt vooralsnog uitgegaan van het voortbestaan van de drie betaalde voetbalclubs. Van ge meentewege ziet men ook wel in dat Feyenoord niet zal verdwij nen, Sparta altijd nog wel op particuliere steun de lichtin stallatie en de verfoeilijke Schietribune die vrijwel nooit bezet is kwamen zo tot stand kan rekenen als het pompen niet meer zou helpen om het verzuipen te voorkomen, en dat arme broer Excelsior overblijft Daar wordt op amateuristische wijze geld bijeengebracht. Ex celsior verzamelt papier, organi seert loterijen, verkoopt steun- bonnen. Verre van „minder waardig" maar niet bepaald de wijze om het imago van betaald voetbal te versterken. Als een club moet verdwijnen, zou dat Excelsior zijn. Met ieder zijn eigen aanhang, zijn eigen „buurtgebondenheid", is het vrijwel onmogelijk tot een fusie over te gaan. Maar toen Sparta de gemeente het Kasteel te koop aanbood omdat de exploitatiekosten niet meer te dragen zijn, doemde een nieuw aspect op dat in het rap port gretig is aangegrepen. Evenmin als in het rapport- Christiaanse zonder meer geld beschikbaar wordt gesteld en financiële steun ter verbetering van accommodaties primair staat immers, betere facilitei ten zouden meer toeschouwers kunnen opleveren en daarom gaat het in de eerste plaats want zij vormen de bron van inkom sten zijn in het Rotterdamse rapport vergaande conclusies getrokken. Om er enige te noe men: Feyenoord en Sparta be spelen de Kuip; de gemeente neemt de accommodatie van Sparta over en crëeert een mo dern stadion met een capaciteit van 25.000 toeschouwers ruim voldoende bij de huidige belang stelling, meent de gemeente of Woudestein wordt overgeno men en herbouwd voor 20.000 kijkers De Kuip zou te allen tijde blijven. Verstgaand alter natief: zowel Kasteel als Wou destein weg en een nieuw sta dion bouwen op een nader te bepalen plaats. Capaciteit Hoe dan ook, er wordt uitge gaan van twee stadions, waar bij er bij voortduring op wordt gehamerd dat een capaciteit van 20 tot 25.000 voldoende is. Behalve Feyenoord en een enkele keer Ajax is geen club in Nederland erin geslaagd een gemiddelde van 20.000 toe schouwers per seizoen te halen, aldus het rapport. Het accent wordt naast het opsommen van mogelijkheden de gang naar de stadions aan trekkelijker te maken dus vooral gelegd op de accommo daties, waarbij het overduidelijk is dat de gemeente van een sta dion af wil zodat er twee reste ren. Feyenoord en Sparta in de Kuip inclusief het treffen van voorzieningen zodat Sparta een „eigen home" heeft zal 3.7 miljoen kosten. Sparta en Excel sior op een gerenoveerd Kasteel vergt circa 12 miljoen waarbij wordt gedacht aan het slopen van de Schietribune die kenne lijk een doorn in het oog van de gemeente is en zeer zeker de ongezelligheid van het Kasteel bevordert omdat hij vrijwel steeds „leeg" is. Excelsior en Sparta op een herbouwd Wou destein vergt eveneens circa 12 miljoen en een nieuw stadion dertig miljoen. De clubbesturen hebben het laatste woord maar zitten wel voor een puzzle die gevoelsma tig onoplosbaar is. Alleen strikt zakelijk denkend zou men eruit kunnen komen. Het is opvallend dat ook in dit rapport nauwelijks wordt ge sproken over de concurrentie van het amateurvoetbal. De zaalsporten, de recreatie, de au to, het buitenhuisje of de cara van, kortom alle reeds bekende „concurrenten" worden opge voerd. Dat Rotterdam 140 ama teurclubs heeft met 1900 elftal len wordt terloops aangehaald. Met een voetnoot wordt gemeld dat die clubs gemiddeld per speeldag zevenduizend bezoe kers trekken, in totaal. Dat lijkt een aanvechtbaar getal. En als het zo is, mag niet worden ver geten dat daarbij de winterpe riode van grote invloed zal zijn. Amateuraccommodaties missen in elk geval meer comfort ten hoogste een kleine overdekte tri bune dan welk simpel stadion ook. Het publiek staat onbe schermd en bij een belangrijke ontmoeting rijen dik zonder vol doende zicht op het speelveld. Maar het is wel trouw publiek, sterk gebonden aan de club. Dat missen betaald voetbalclubs waar de aanhang sterk slinkt als de prestaties dalen. Slechts weinigen volgen hun club door dik en dun. Amateurs Steeds meer blijkt dat op papier aantrekkelijke duels tussen amateurclubs veel belangstel ling trekken. Afgelopen zondag waren in Den Haag bij Voor burg PDK, drieduizend toe schouwers. Een unicum, maar het publiek had wel bewust ge kozen voor een topduel in de vierde klas amateurvoetbal ter wijl er ook betaald voetbal was. Drieduizend toeschouwers halen sommige betalende clubs niet gemiddeld. In het amateurvoetbal heeft men ook al lang ingezien dat het gezinsbezoek belangrijk is. De echtgenote en de kinderen kun nen terecht in een kantine er mag tegenwoordig van een een voudige restauratie worden ge sproken met matige prijzen. Natuurlijk, doordat vrijwilligers worden ingezet kan een ama teurclub goedkoper zijn. Maar wie in het Olympisch stadion van Amsterdam een gulden en dertig cent voor een bekertje koffie moet betalen dat staande moet worden geconsumeerd, voelt zich toch wel enigszins in de kraag gepakt Hoe halen we zo veel mogelijk geld binnen is dan belangrijker dan het pu bliek tevreden stellen. Amateurclubs streven ook naar het gezinsbezoek door voor klei ne kinderen een zandbakje, soms zelfs een wip of draaimo lentje te plaatsen. Bescheiden speelwerktuigen uiteraard maar waar vindt men in de stadions zoiets. Aan alles wordt geld gespen deerd, maar eerst nu het pu bliek de stadions mijdt, wordt eraan gedacht, accommodaties wat te verbeteren. Geldverslin dende voorzieningen juist in een tijd dat er geen geld is maar men wel moet om te red den wat te redden valt. Diner Het doet dan ook irreëel aan dat het Rotterdamse rapport weer een parallel met Chris tiaanse spreekt over service verlening en daarbij betrekt: kermisattracties buiten het sta dion; na de wedstrijd in een groot restaurant van het stadion '(welk stadion heeft dat?) t.v.- beelden van hoogtepunten uit de wedstrijd, van duels van an dere clubs, muziek met een dansje, zelfs diner. Eerst en vooral komt men voor het voet ballen. Het is absurd te denken dat drommen voetbalkijkers na afloop gaan dineren in het sta dion of tevoren in een draaimo len gaan zitten. Het typeert wel hoe men van alles verzint om de desastreuze teruggang van het toeschouwersaantal tot staan te brengen. Aan de basis moet dan wel lig gen beter voetbal, in elk geval aantrekkelijk. In Engeland wordt bepaald geen overweldi gend sterk clubvoetbal gespeeld maar het is daar wel week in week uit een spektakel van ploe gen die elkaar met man en macht bestrijden en spelen tot ze erbij neervallen. Dat is in ons land dikwijls meer het geval met amateurvoetbal dat tech nisch een vergelijking met het betaald voetbal op niveau niet kan doorstaan maar wel meer spektakel biedt. Er zijn trou wens amateurclubs die het royaal kunnen opnemen tegen verscheidene eerste divisieploe- gen, die dan ook nauwelijks pu bliek trekken, armoe lijden maar stug doorgaan betaald voetbal te bedrijven. Dat heeft de gemeente Rotter dam, die geheel achter het rap port staat, wel onderkend. Als een club als Sparta, door welke oorzaak ook, gemiddeld acht duizend kijkers trekt, Excelsior gemiddeld drieduizend bezoe kers in het vorige seizoen terwijl de rapportcommissie van veer tien personen stelt dat het on mogelijk is in de eredivisie fi nancieel verantwoord betaald voetbal te spelen onder een ge middelde van twaalfduizend kij kers, moet er iets gedaan wor den om de inwoners van een gemeente te kunnen overtuigen dat hun geld niet „zoals het rapport zegt" in een bodemloze put wordt gegooid. Te stellen dat het recreatieve element zo belangrijk is als er een"schijntje publiek komt, is ook overdre ven. Dan hebben de gezamenlij ke amateurclubs evenveel recht op financiële gemeentesteun. Aanzet Rotterdam heeft in elk geval een aanzet gegeven tot het ge zonder maken gezond maken moet nog maar worden afge wacht van het plaatselijk voetbal. Nadat de gemeente zich (te) lang afzijdig hacf gehouden, worden naar het schijnt de za ken thans rigoureus aangepakt Het is, zoals in het rapport- Christiaanse maar op de even tuele uitwerking daarvan kan en wil Rotterdam niet wachten, voor de clubs kiezen of delen waarbij saneren van accommo daties niet te voorkomen lijkt Als betaald voetbal een bedrijf stak is en dat is het kan niet tot in lengte van dagen met verlies worden gewerkt. Dat kan geen enkele zaak. Faillisse menten zijn dan het onontkoom bare gevolg. En minister Van Doorn kan dan wel hebben uit geroepen in een radio-uitzen ding dat hij eensklaps tegen stander is van het terugbrengen van het aantal clubs de Rot terdamse wethouder R. den Dunnen merkte fijntjes op dat de verkiezingen in aantocht zijn het Rijk heeft vooralsnog he lemaal niets gedaan aan het be taald voetbal dan belastingen en BTW innen. De gemeenten moesten het opknappen. Rotter dam wil dat (eindelijk) ook doen. Maar niet zonder voor waarden die uitgeven van ge meentegeld verantwoord ma ken. En zo zal het betaald voetbal zichzelf wel moeten gaan sane ren, rapport-Christiaanse ten spijt. HERMAN VAN BERGEM Overzicht toeschouwersaantallen Feyenoord, Sparta en Excelsior over de periode 1962/63 tot en met 1975/76 1962-63 1963-64 1964-65 1965-66 1966-67 1967-68 1968-69 1969-70 1970-71 1971-72 1972-73 1973-74 1974-75 1975-76 Divisie (Excelsior) Aantal clubs in eredivisie Gemiddeld aantal toeschouwers per wedstrijd Feijenoord Sparta Excelsior 34.775 32.770 43.665 37.226 31.331 45.880 44.425 40.650 46.333 41.328 32.774 33.705 34.463 28.035 15.432 15.893 13.389 13.255 10.118 11.247 10.259 8.754 11.844 10.019 10.305 9.545 7.677 8.063 2.855 3.280 2.101 1.492 1.717 2.383 2.325 2.951 4.600 5.453 3.198 2.432 4.151 3.177 Eredivisie gemiddelde 10.375 11.340 11.903 11.344 9.659 11.979 11.860 11.097 12.001 11.422 9.847 10.447 10.128 9.619 Eredivisie Eindhoven—Telstar Go Ahead Eagles—FC Utrecht Feyenoord—FC Twente FC Amsterdam—FC VW RodaJC-NAC NEC—Ajax De Graafschap—Sparta AZ'67—FC Den Haag Haarlem—PSV Eerste divisie FC Den Bosch—Volendam Wageningen—PEC Zwolle Willem II—Vitesse FC Groningen—Excelsior SC Amersfoort—Veendam Helmond Sport—SC Cambuur Heerenveen—SW Heracles—FC Dordrecht MW-FC Vlaardingen De wedstrijden aangeduid met een komen vooi op het toto-formulier.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10