EEN MOOI AANBOD VOOR SLECHTS 1250 SIMCA LIEFHEBBERS. Kabinet viel door collectieve schuld kiezen of delen SIMCA 1100 LX Effl Wegmaan beert! SIMCA 1100:9 MODELLEN TUSSEN ZO'N 11 EN 15 MILLE. WOENSDAG 11 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel vrijwel iedere minister van het kabinet-Den Uyl van tijd tot tijd in de afgelopen vier jaren wel eens opzien heeft gebaard, is het doen en laten van drs. Jaap Boersma (47), de minister van Sociale Zaken, van begin tot eind wel bijzonder opvallend geweest. Deze AR-voorman heeft immers des tijds door een ministerspost te aanvaarden onder Den Uyl het ontstaan van het thans demissionaire kabinet mogelijk gemaakt het rode kabinet met het witte randje en na roept b soortgelijke derzocht worden. De minister president is veel verder ge gaan door te zeggen dat pen sioenvervroeging al over een jaar of vier kan. Hij zou eigen- grote prioriteiten voor de ko mende kabinetsperiode? „Voorop staat de bestrijding van de werkloosheid en de inflatie en het scheppen van Het ligt dan ook voor de hand, dat tijdens een vraaggesprek de eerste vraag luidt: Waarom heeft drs. Boersma meege werkt aan de val van dit kabi net? „We moeten vaststellen, dat - afgezien van andere moeilijk heden, die er ook waren - in formele zin de val werd ver oorzaakt door het niet berei ken van overeenstemming in het kabinet over een onder deeltje van de grondpolitiek. We waren met elkaar niet in staat de steeds, kleiner wor dende verschillen op te lossen, de progressieven waren wat dit betreft even halsstarrig als de confessionelea Dit impli ceert dus, dat er sprake was van een collectieve schuld, ik accepteer niet, dat men nu eens de één dan de ander de schuld geeft. Daardoor was de grond ontvallen aan het voort bestaan van het kabinet. Na een formele stemming over de wederzijdse standpunten stond vast, dat de meest be trokken ministers - Van Agt en Van der Stee - zouden afha ken en dat betekende een breuk in het kabinet. Ik heb nog voorgesteld om een ge meenschappelijke formule te kiezen: Met het parlement is geen vruchtbare samenwerk ing meer mogelijk, om aldus met z'n allen de portefeuilles ter beschikking te stellen, maar dat idee haalde het niet. Toen heb ik zeer bewust de zijde van de confessionele mi nisters gekozen. Aanblijven had namelijk geen enkele functie, die breuk in het kabi net was er niet mee te voorko men. Anderzijds zou er wel licht een scheiding in het CDA door zijn ontstaan. Tot de laat ste snik heb ik als het ware geprobeerd er wel uit te ko men, maar het kabinet was niet meer te redden. Toen ging voor mij de loyaliteit ten op zichte van het CDA het zwaarst wegen. Aanblijven zou nog meer verwarring en tegenstelling hebben opgeroe pen. Ik moet echter wel toege ven, dat het verloop der din gen aan de kiezers nauwelijks zfa/'delijk te maken is". Ds. Boersma heeft herhaalde lijk geroepen, dat hij na zes jaar ministerschap liever ka merlid dan bewindsman wordt. Maar nu gaat het ge rucht, dat hij wel opnieuw wil ..bijtrekenen", in welk kabinet dan ook. „Inderdaad is mijn opvatting steeds geweest, dat na zes jaar maar eens een ander aan het roer moet gaan staan. In die mening is wel een deuk geko men, want er is veel blijven liggen wat ik graag had afge maakt: de Veiligheidswet, de 1%-operatie, de wet op de on dernemingsraden, de VAD, om maar wat te noemen. Maar dat heeft mijn voorkeur nog niet veranderd. Maar als men zou zeggen: Voortzetting van de coalitie is alleen mogelijk met jou erbij, dan zou ik waar schijnlijk wel zwichten. Het is trouwens on-AR om onder alle omstandigheden neen te zeg gen. Overigens: ik kan me niet voorstellen, dat mijn deelname beslissend zou zijn". „Maar ik wil zeker geen minis ter zijn in een regeringscoalitie met de WD. Eigenlijk had ik dat al niet moeten doen in het kabinet-Biesheuvel. Na alles wat de WD heeft gezegd en gedaan en haar algemene stel- lingname lust ik die partij Maar als er een CDA^WD- coalitie zou komen zou drs. Boersma er toch ook als CDA- kamerlid mee te maken krij gen.... „Dat is zo, en dan zal ik me dan ook nader op mijn positie moeten beraden. Maar in eik geval zal het CDA eerst moe ten proberen het eens te wor den met de PvdA. We hebben samen heel wat kunnen doen en dat moet straks ook moge lijk zijn. dan met een breed draagvlak in de kamer, dus een in een parlementair kabi net. Maar dan moet er wel op basis van gelijkwaardigheid worden gepraat, ze moeten op houden met dat geëis, dat eindezamen en toelatingsexa men, die persoonlijke aanval len op lijsttrekker Van Agt. We hebben toch wel duidelijk gemaakt, dat we willen samen werken. Die vier wetsontwer pen met hervormingsvoorstel len waren ook van óns, onze handtekeningen stonden er zelfs als eerste onder. De Pv dA zal haar oor moeten lenen voor kritische opmerkingen onzerzijds. Met moeilijke stel- lingnamps vooraf bereik je niets. We moeten samenwer ken en dat werk moet effect nebben". Uw partijgenote Hanrue van Leeuwen ziet het abortus vraagstuk als zo'n enomi pro bleem, dat het wel eens zou kunnen gebeuren, dat het CDA in de oppositie moet. j.Ik geloof ook, dat bij een kabinetsformatie de abortus net moeilijkste punt wordt, dat oen oplossing moet krijgen. Ik heb die oplossing ook niet i voorhanden, maar ze moet er Toekomst ziet er niet al te opwekkend uit wel komen, want de zaak sleept al zo lang. Naar beide zijden, PvdA en WD, is de kloof zo groot, dat ik het niet uitgesloten acht, dat een ver gelijk onmogelijk is. Overigens sluit ik niet uit, dat de WD uit puur opportunisme bereid is om het CDA tegemoet te komen. Dat zou voor mij een extra reden zijn om af te ha ken. Ik kan geen waardering opbrengen voor de kwaliteit van het WD-optreden, het heeft geen niveau". Volgens een ander interview heeft drs. Boersma gezegd, dat de PvdA de verkiezingen zou moeten winnen. Dat is hem in eigen kring erg kwalijk geno men. .Dat kan ik me voorstellen, als ik het zo gezegd zou hebben, want ook ik ga op pad om stemmen voor het CDA te werven. Wat ik echter heb ge zegd is, dat de PvdA alleen wil blijven regeren als zij op 25 mei vooruitgang boekt en dat ik een coalitie CDA-PvdA voorsta. Mijn voorkeur kan dus alleen werkelijkheid wor den als de PvdA winst behaalt ten opzichte van haar huidige aanhang". Hoe ziet minister Boersma de economische toekomst van Ne derland? „Ik vrees, dat het harde tijden gaan worden, er is geen spra ke meer van gouden bergen. Daarom moet er zo snel moge lijk een krachtig bestuur ko men, de formatie mag niet lang duren, om maatregelen te kunnen treffen. Het is belang rijk, dat de Wet op de Investe ringsrekening tot uitvoering komt, dat er extra aandacht komt voor de herverdeling van inkomen, dat de collectieve voorzieningen worden veilig gesteld". Wat vindt drs. Boersma van de economische deskundigen van de SER, die er nogal hard tegenaan gaan: Geen ruimte voor loonstijgingen, geen ruimte voor uitbreiding van collectieve voorzieningen, alles naar de investeringen? „Anders dan vele anderen zie ik geen aanleiding om die des kundigen te verketteren. Zij hebben eerlijk geprobeerd een analyse van de toestand te ge ven en daarvan moet men se rieus kennis nemen. Men mag hun niet verwijten, dat zij niet hebben aangegeven, hoe meer rendement moet worden ver taald in meer werk. Het zou fijn zijn geweest als ze het wel hadden gedaan, maar die ver taling is toch in de eerste plaats het werk voor de socia le partners. Met onze 1%-ope ratie zitten we al dicht bij de nullijn, de premiedruk zal tot 1980 iets dalen, de belasting druk zal slechts matig stijgen. Voor de collectieve voorzienin gen zit er dus slechts een klei ne groei in. Het gaat er echter om, van welke economische groei je uitgaat. Een kwart procent verschil kan al een hele slok op een borrel sche len. Welke ruimte valt er te verdelen? Dat is iets, dat de komende formateur moet uit zoeken. In een geleide loonpo litiek, zoals door de economi sche deskundigen voorgesteld, zie ik niet veel, zeker niet in langdurige loonmaatregelen. De loonontwikkeling gaat dan toch een eigen bedding zoe ken. Dat hebben we vorig jaar ook gezien, toen zocht men het via de post „incidenteel" en zo is het in het verleden ook ge gaan, toen moest er ook wit gemaakt worden wat zwart werd betaald". De vakbeweging verwijt het kabinet, dus drs. Boersma, dat het met zijn inkomensbeleid in goede bedoelingen is blijven steken en met name de vrije beroepen en de topinkomens met rus{heeft gelaten. „Die vrije beroepen hebben we wel degelijk aangepakt via het prijs- en tarievenbeleid; zij hebben bovendien ook te lij den gehad van de slechte con junctuur. We zijn nu bezig met de topinkomens bij de over heid en we hopen, dat het bedrijfsleven zal volgen via een gentlemen's agreement of code. Voor het wettelijk bepa len van een maximum voor de inkomens voel ik niets. Overi gens heeft de vakbeweging zelf ook niets aangedragen als bouwstenen voor een inko mensbeleid, ik was er in elk geval mee bezig....". De premier en de minister van Sociale Zaken hebben per spectieven geopend op eerdere „Ikzelf heb er alleen maar op gewezen, dat er experimenten gaande zijn met vroegere pen sionering en dat het nu nodig is na te gaan of dit een alge mene zaak moet worden, want we hebben geen beeld, wat het allemaal gaat betekenen. Ik zelf schat, dat pensioenver vroeging met één jaarklasse 800 a 1000 miljoen gulden per jaar gaat kosten. De vraag is of dat op te brengen valt, want we willen nog veel meer op sociaal gebied. Dat moet on- j lijk geen uitspraken moeten doen, die op het terrein van een vakminister liggen. Deze zaak moet nu wel in de kabi netsformatie worden betrok ken". Wat ziet drs. Boersma als de werkgelegenheid, dat zijn al lesoverheersende problemen. Ik ben nooit optimistisch ge weest over de ontwikkeling van de werkgelegenheid en het terugdringen van de werkloos heid tot 150.000 in 1980 is al een hele hijs. Het bedrijfsleven moet weer perspectief worden geboden en daaruit een stimu lans putten om de afbraak van arbeidsplaatsen stil te leggen en nieuwe plaatsen te schep pen. Daarvoor is permanent overleg nodig tussen overheid, werkgevers en vakbeweging. Dat overleg spitst zich nu te veel toe op het najaar, op de acute loonproblemen. Mijn tweede prioriteit is het hand haven van het peil der collec tieve voorzieningen, niet kritie kloos, maar wel zo, dat de sociaal zwakkeren beschermd worden. Het derde punt is het verder opvoeren van de hulp aan de derde wereld. Er zijn natuurlijk nog wel veel meer zaken - denk aan abortus, de fensie - maar deze drie proble men en alles wat er achter ligt zijn toch van de hoogste orde". DE SIMCA TWO LX Voorruit van gelaagd glas Radio-inbouwkit Halogeen koplampen rachtige interieurbekleding Nu is het voor Simca 1100 liefhebbers erg interessant om bij hun Chrysler/Simca dealer binnen te stappen. Want naast alle, toch al aantrekkelijke, Simca's 1100 is er nu een beperkt aantal in bijzondere uitvoering. CHRÏSLER Speciale kleurstrips De Simca 1100 LX Special. Een mooie auto vooreen hele mooie prijs.Simca 1100 liefhebbers, haast u naar uw dealer, want we kunnen maar 1250 LX Specials leveren. Dus stap vandaag nog bij ons binnen. De Simca 11 oo lx Special is nu ie zien bij: Hazerswoude-Dorp: Autobedrijf Bos Hazerswoude B.V. Hazerswoude-RIjndljk: Autobedrijf Bos Hazerswoude B.V. Lelden: Auto Bierman B.V. Noordwljkerhout: B.V. Schoonderbeek Saeeenhelm: Automobielbedrijf J. Faas Voorhout: Auto Bierman B.V. DRS. J. BOERSMAMINISTER VAN SOCIALE ZAKEN:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9