toppers Strategie vissersaktie in Ierland werd vanuit Scheveningen bepaald onbezorgd op vakantie verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK GROTE ONZEKERHEID HANGT BOVEN VLOOT Doorgaan van uit Leski's enorme meubelcollectie voordeliger: Worden per n bankstel Berlijn interieurkus^én™aSSlef ®iken romP e" is voorzien van met prachtige cretonne. M B'j Leski voor slechts Éi iaSdO^M LEIDEN - HAARLEMMERSTRAAT 150-154 ZOETERWOUDE - HOGE RIJNDIJK 313 Den Haag - Vlaardingen centrum leiderdorp koopavond: elke donderdag tot 9 uur alphen a/d rijn-^ Heinekencompte* WOENSDAG 11 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 6 afgenomen door bijvoorbeeld de Scheveningse vissers, want niet vissen in Ierse zeeën betekent voor hen een achteruitgang in de vangst van tachtig tot negen tig procent En daarmee ook een achteruitgang in de inkomsten van de vissers zelf, die afhanke lijk zijn van de besomming. Gis termiddag is hierover een ge sprek gevoerd tussen schippers en rederijen. De schippers zien het nut niet in van uitvaren. Zij zouden dan maar liever in de ww willen. De rederijen echter hebben besloten minister Van der Stee niet in het vaarwater te zitten, omdat zij van hem afhankelijk zijn als het gaat om subsidies. En de minister heeft beloofd dat hij bij een negatieve beslissing omtrent de 50-mijlszo- ne de vissers financieel zal steu nen. VETPOT Wordt er voor de Nederlandse Krant niet verschenen Conflict bij Financiële Dagblad Van een onzer verslaggevers AMYTERDAM Het „Finan ciële Dagblad", dat gisteren niet is verschenen, is vandaag wel uitgekomem. Maar of er komende dagen van een regel matig uitkomen sprake zal blij ven, is nog onzeker. Het personeel van de krant is in conflict gekomen met de uit gever, de heer H. Sijthoff, over een benoeming van de nieuwe directeur, de heer H. ten Brink. Doordat daarover gisteren de hele dag is vergaderd, kon er geen krant worden gemaakt Een woordvoerder van de re dactie ontkende dat er sprake is van een „wilde actie", zoals de uitgever had gezegd. „De grafi sche bond en de journalisten vereniging staan achter ons. De bnef van de heer Sijthoff, waar in hij vertelde dat elke werkon derbreking of vertraging van de uitgave tot ontherroepelijk ont slag zou leiden, hebben we rus tig naast ons neergelegd. We willen eerst afwachten wat er uit het beraad met de bonden komt". L1SSE De afdeling Lisse van de Algemene Bond van Bejaar den viert dinsdag 17 mei haar 25-jarig bestaan. Ter gelegen heid van dit jubileum wordt van 15.30 tot 17.30 uur een receptie gehouden in het gebouw aan de Bondstraat. LISSE Woningbouwvereni ging „Volksbelang" houdt maandag 16 mei in 't Trefpunt haar jaarvergadering. Op de agenda staan onder meer be stuursverkiezingen. Aanvang 20.00 uur. Vlaggetjesdag nog duister Hoewel Vlaggetjesdag 1977 voor 28 mei gepland staat, is het doorgaan van die „Dag der Neder landse Visserij" nog lang niet zeker. Op 20 mei valt de beslissing over het al dan niet doorgaan van deze anderhalve eeuw bestaande traditie om de start van wat er nog over is van de harin grace te vieren. De eigen lijke beslissing moet in Brussel genomen wor den. Daar wordt momen teel hard gewerkt aan een voor de gehele EEG- geldende visserijwetge ving, waarvan ook de quotering een belangrij ke, allesoverheersende rol speelt. Bestaan er te gen eind mei nog geen vaste vangstregels voor haring en andere vissoor ten, dan zal de vissers vloot, waaronder die van Scheveningen, niet uitva ren. Even onduidelijk als het al dan niet doorgaan van Vlaggetjes dag is de positie van de Neder landse visser. Een visserijcon flict met Ierland, een van de negen EEG-landen, laaide on langs hoog op. Zo hoog zelfs dat een aantal Nederlandse vissers schepen, waaronder vele Sche veningse vaartuigen, door de Ie ren werd opgebracht. Een aktie die de Ierse regering duidelijk in verlegenheid heeft gebracht. Op 29 april hield het enige, zwaar bewapende marinevaar tuig dat belast wast was met de controle op overtreders van de 50-mijlszone, een hektrawler (VL.89) aan. Daarop sloten zich alle in de buurt vissende sche pen bij aan. „Het was zo afgesproken. Al dagen van tevoren, nog voordat de vloot op zee lag, hadden wij al een plan de campagne ge maakt", aldus de heer L. W. Leenman, voorzitter van de Re dersvereniging „Scheveningen". Gedurende het korte visserij conflict met de Ieren was hij de coördinator van de aktie. „We hadden de aktie precies zo ge pland als is uitgevoerd. Met en kele schepen zouden we de ge wraakte 50 mijlszone invaren. Zodra een schip zou worden aangehouden, zouden de andere schepen zich aansluiten. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" zou als coördinatiecentrum fun geren. Dat was allemaal afge sproken en zo is het ook gegaan. Ik hield contacten met „De Hoop" en gaf de bemanningsle den instructies, die ik op mijn beurt kreeg van de Nederlandse reders en ook van de ministers Van der Stoel en Van der Stee, met wie wij tijdens het conflict veelvuldig contact hadden". Hoewel de aktie geheel vlekke loos verliep, werden vele schip pers nerveus. Zeker toen zij vanuit het crisiscentrum in Scheveningen hoorden dat ze moesten blijven. „We hadden hen gezegd alle bevelen van de Ierse politie en regering op te volgen en geen moeilijkheden te maken. Maar naarmate de uren verstreken, werden de meesten toch wel wat benauwd, want op de schepen was beslag gelegd, en dat betekende dat er een kapitaaltje van 80 miljoen gul den stillag. Plus nog het feit dat 200 zeelieden min of meer gear resteerd waren. SOLIDAIR Toch bleef men solidair, en dat is met name ook te danken aan de houding van de Nederlandse regering. Via minister Van der Stoel kreeg een Ierse advocaat opdracht de zaak te behartigen. Hij moest de Ierse rechten be strijden en de zaak bij het Hof van Luxemburg brengen, het geen hem gelukt is. Daarmee was de zaak voor de vissers en reders voorlopig even bekeken, maar voordat de vloot weer mocht uitvaren moest door de eigenaren wel in totaal via bankgaranties 300.000 pond als borgsom worden betaald. Dat is een heel bedrag, maar we heb ben er goede hoop op dat, mochten we het kort geding bij het Hof in Luxemburg verlie zen, de regering voor dat bedrag wil opdraaien. Maar we zien niet in dat wij het geding zullen verliezen, zeker niet nu de Euro pese landen gezamenlijk beslo ten hebben het geding aanhan gig te maken", aldus de heer Leenman. Vandaag zal het korte geding worden ingediend. „Het hing van de Ierse regering af. Minis ter Van der Stoel had de rege ring namelijk gevraagd voor vannacht 12 uur te beslissen over opheffing van die 50-mijls zone, maar dat doen ze toch niet", denkt de heer Leenman, die verwacht dat het Hof in Luxemburg enkele weken nodig heeft om tot een beslissing te komen. DOODSKLAP Tot die tijd, hebben de Neder landse rederijen afgesproken, zullen er geen schepen vissen in de Ierse Zee. En dat zou nor maal gesproken de doodsklap betekenen voor de zeevisserij, want juist in deze periode zitten de Ierse zeeën vol makreel. De door de rederijen gemaakte af spraak is echter niet in dank visser een positieve beslissing genomen dan nog zal het de komende drie tot vier jaar be slist geen vetpot zijn voor de visserij, en indirect ook de be drijven aan de wal. Er bestaat ook dan nog de kwestie van de quotering, ofwel de vangstbe perking. De quoteringsmaatre gelen zullen in de komende ja ren, zo verwacht de heer Leen man, steeds scherper worden. Dat betekent dat er minder vis gevangen kan worden. In die komende magere jaren is het voor de Nederlandse rederijen ook onmogelijk te gaan investe ren. „Bij de reders zal men al blij zijn als men de komende jaren quitte kan spelen", zegt de heer Leenman. „Ook hierom trent is de hoop gevestigd op de regering. In die onzekere jaren moet geprobeerd worden de werkgelegenheid in de zeevisse rij te behouden. Op elke visser man staan vijf mensen aan de wal (via toeleveringsbedrijven, haringkuiperijen, ijsfabrieken etc.). Valt er voor de visser wei nig meer te vangen en hij stopt ermee dan zal ook de werkgele genheid aan de wal sterk gevaar lopen. STEUN Wat wij van de regering zouden willen is dat zij ons dan zullen blijven steunen. Biedt men ons geen fnanciële hulp dan kun je er zeker van zijn dat over een paar jaar alleen een hoop oud roest in de havens ligt", aldus de heer Leenman, die geen schatting durft te geven van het bedrag dat hiermee gemoeid zal zijn, maar daarbij toch wel denkt aan ettelijke miljoenen. „Maar ik heb goede hoop dat men ons zal helpen, want we zijn momenteel nog steeds dé vissersnatie, met de meest mo derne vissersvloot en de beste zeelieden. LEX NIGGEBRUGGE De heer L. W. Leenman, voorzitter redersvereniging „Scheveningen" en coördinator van de „Ierse aktie". slaapkamer diana Gezellige, moderne slaapkamer in grenen/wengé- uitvoering. Leski-prijs: Bijpassende 3-deurs kast 335.-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6