Briër-ballet: collage met tranendal als achtergrond Ziekentriduum weer uit op geestelijk en dagelijks voedsel Noordwijk overtuigend langs Ter Leede: 2-1 Helmuth van Veen neemt afscheid Sportmedisch Adviescentrum vraagt Leiden om subsidie Swift/'t Winkeltje uitgeschakeld voor zaalvoetbaltitel Autosloperijen moeten verdwijnen ANATOL: SFEERLOOS GLAMOUR-TONEEL FLEUR OP STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MEI 1977 PAGINA 5 Op mijn' omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Op een onartistiek vroeg uur zit ze achter de naai machine, elektrisch aan gedreven. Vanzelfspre kend. Want ook bij het stikken gaat het om im pulsen. Half negen 's morgens al gauw val len de eerste kracht termpjes, zeg maar ter men. Ze worden met een teug koffie weggeslikt. „Al moet ik een paar nachten doorwerken". Het jaarlijks opheffend oponthoud van zieken en bedlegerigen is giste ren weer aangebroken. In de Christus Dienaar- kerk begon weer het Ziekentriduum, waar aan elke keer een paar honderd mannen en vrouwen uit de wijde omtrek deelnemen. Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude, al weer een aantal jaren (na een opmerkelijke Leidse He rensingeltraditie) het middelpunt van een geestelijk en lichameliik feest, dat niet meer ge mist kan worden. Opge zet als een eucharistisch triduum en in onze tijd beleefd als een kostelij ke en voedende drie daagse, waarbij de God mens Jezus Christus on verminderd het middel punt vormt in een eigen tijdse entourage van woord, muziekklank en spel. Een huiselijk ge beuren vooral, met de gezonden dwarrelend om de bedden heen. Ik schreef het al heel wat jaren: wat op de been is, stelt de gehandicapte mens in staat om een onvergetelijk begin van de lente te vieren. Een ziekbed werkt nauwelijks vergeestelijkend. Daar is zel den berusting, meer nog tegen stand, soms verbittering. Zo'n ziekentriduum is een waarde vol tegengif. Wie eenmaal daaraan heeft aangelegen, kan er nauwelijks meer van bui ten. Die keren telkenjare terug en vertellen daarna vein hun ervaringen. Het is een feest dat misschien in de loop der jaren vermenselijkt is, maar de goddelijke bijstand wordt nog onverminderd en met Zoeterwouds burgemeester Detmers spreekt tijdens het ziekentriduum klem afgeroepen. Drie dagen lang vindt hier minderbroeder Piet de Ridder (priester van de Herensingelparochie) zijn kans om zieke medemensen op te beuren. Priester De Ridder koppelt op zijn eigen aanspre- keüjke manier tussen de la kens, die een wrak lichaam omvatten, en vooruitzichten die een eeuwigheidswaarde hebben. Zoals Piet de Ridder zelf zegt: „We zullen proberen de rode draad te vinden: van de aarde tot aan God. Van daar het centrale thema: Ik ben uw God, u mijn volk. Of wel: ik ben jullie vader en jullie blijven mijn kinderen". Geen vlagvertoon gisteren, zoals andere jaren, bij de kerk. Ik weet niet waarom. Wel de oude getrouwen met het mes om de broodjes te besmeren, de zieken te laven en te spijzigen, hen te helpen op weg „naar achteren", het kussen op te schudden, een bemoedigend woord toe te spreken, „boos" te doen tegen over wie „lastig" is. Uit liefde Gods en uit mensenliefde, het kost alleen maar tijd, maar ze doen het graag. Gisteren een welkomstwoord door triduum- voorzitter Martien van der Klugt, de viering rond het ge geven „Mensen hebben elkaar broodnodig", een bezoek door Zoeterwoudes burgemeester (Zoeterwoude 700 jaar) J. A. Detmers en zijn vrouw, en dan alweer de middagdienst met het koor van de Leidse Harte- brugparochie. zegt de stikster, enigs zins bevooroordeeld, want het kan nog best meevallen. Wat die paar nachten betreft; ze doéet het. Achter de machine. En dan maar stikken. Niet van nature, want aan de naaimachine heeft Marjolein Briër haar artistieke vermo gen nog nooit gevoed. Als ze zegt: ze kunnen voor mijn part stikken, slaat dat immers op de collectioneurs van 's lands schattingen. Want ook als La Briër eet, wordt ze toch wel slank, dankzij de inkomstenbe lasting. Maar daar wil ik het, op verzoek, vandaag niet over hebben. Marjolein Briër die uit be scheidenheid nooit enige pu bliciteit nastreeft, maar toch wel kucht als er iets te gebeu ren staat zat gistermorgen op een onchristelijk uur aan haar kostuums te naaien. De kleuren van die bedekkingen waren bijna spectraal vastge legd in banen. Er moesten zo men in, in de banen. Wat wordt dat allemaal? .Marjo lein: „Dat zul je wel zien, op de voorstelling." La Briër, die toch al niet te temmen valt, is nu helemaal door het dolle heen rond het komend feest van haar Leidse Balletschool. Op 3 en 4 juni barst het los in de Leidse Schouwburg, on der de aankondiging Danscol- lage '77. Het is een tweedaags dansfeest dat uit haar handen in geest komt, waarbij de leer lingen van de school de door knede instrumenten zijn, een zenuwstelsel, dat door Briër gevoed en gestimuleerd wordt. De voorbereidingen lopen in het helse: niet alleen de cho reografie maakte Briër, maar ze bedacht ook alle kostuums en maakte die helemaal zelf alleen: „Ik heb er nu een paar honderd af, maar er kan nog meer bij." Dat is voor 25 bal letten. Elke van een minuut of zes. Dit is voor het eerst werk, dat ik helemaal zelf maakte. Ik weet nu dat het haalbaar is. Alleen de type-arbeid is door een ander gedaan. Ik heb alleen de leerlingen gevraagd of ze mee wilden doen. Het is geheel vrijblijvend, dat mee doen." Wel wordt Danscollage Marjolein Briër met haar witte hond Freckels, „m'n ontroerende klaagmuur sinds vijf jaar." '77 op zichzelf geen vrijblijven de zaak. Het scenario is aan Marjoleins eigen brein ont sproten, een feest der eigen zinnen, met het tranendal als achtergrond: „Uit pijn wordt kunst geboren", beseft nog steeds Marjolein Briër, „het is een evangelie dat stand houdt. Een puur gelukkig mens zou waarschijnlijk iets dergelijks niet kunnen creëren. Mijn voorstelling is eigenlijk ont staan uit tragiek; ik probeer in de beperking iets onbeperkts te brengen. Gaan we tijdens die twee juniavonden de mist in, okee, ook de mist is een onderdeel van het leven. Het wordt een doorvoelde collage, zonder lijn en samenwerking." Voor de eerste keer in haar leven brengt Marjolein Briër poëzie in gesproken taal naar voren. Tijdens de voorstellin gen hoort men die in overpein zingen. Zonder deze adempau zes is er geen Briër-ballet. „In mijn emotionele wereld van kleur en klank, neem ik u mee, ver weg van nu. staat in het programma. Kostuums zijn van haar hand, ook het scenario is aan haar brein ont sproten, tot uitdrukking ge bracht in teksten en overpein zingen. Overpeinzingen, inspi- ratief gescheven: „Ik ben op stap met mezelf, ik voel me als een betrapt ondeugend kind. Na deze voorstellingen (een re prise, zonder de kleuterklas sen, zit er in) ga ik een bundel samenstellen. Geen gedichten undel. Nee, ik noem het over peinzingen die niet aan een norm of vorm gebonden zijn." Wat Marjolein Briër op die junidagen in de Leidse schouwburg brengt, is haar ei gen bloed, haar eigen inspan ning, en eigen trots. „Zeven tien gulden per meter stof, dat wordt opgebracht in feite door mijn eigen leerlingen, want subsidie krijg ik niet." Tien jaar is Briër nu bezig met haar school, die een belangrijke plaats in het culturele leven van de stad Leiden inneemt. „Daarom hoor ik ook bij die Leidse schouwburg", vindt Marjolein, die in iedere dag een openbaring, een geboorte ziet. Vandaag nog is het bij haar filosoferen bij toastjes met confituren: „Eerst door de grootste hel gaan om het para dijs te zien. Dit wordt een heel bijzondere voorstelling, dat voel ik. Heel anders dan wat ik ooit te voren heb gedaan. Wat ik doe heeft het tranendal als achtergrond. Uit pijn wordt kunst geboren; een evangelie dat nog steeds standhoudt. Een puur geluk kig mens zal waarschijnlijk nooit iets dergelijks kunnen creëren. Deze voorstelling is ontstaan uit tragiek. In de be perking probeer ik iets onbe perkts te brengen." Dat is nog steeds Marjolein Briër. „Ik denk nog altijd in kleuren, die zijn niet weg te cijferen. Ze zijn er, net zogoed als de sproeten op m'n li chaam. En gaan we straks de mist in, okee; ook de mist is een onderdeel van het leven." De basis is gelegd, voorlopig kan Briër nog uit de voeten met het stikken van de stoffe ring, „daar ga ik mee door, al moet ik een paar nachten er voor opofferen." BEKERDROOM LISSER BOYS TEN EINDE (Van onze sportredactie) LEIDEN Ter Leede is er tegen grote broer Noordwijk niet in geslaagd voor een surprise te zorgen. De Sassenheimse formatie leed in de vijfde ronde om de KNVB-beker zaterdag een nipte 2-1 nederlaag. Het één klasse lager spelende Ter Leede schoot met name op technisch gebied het nodige tekort. De Zee kan te rs vodden elkaar in de combinatie gemakkelijker. in a een kwartier viel het ope ningsdoelpunt. Uit een hoek schop van Jan Willem Bogers kopte Jaap van Resteren de bal voor de voeten van John van Dijk. Van Dijk twijfelde geen moment en op zijn snoei harde inzet had doelman Wim van Harskamp geen verweer. Ook na deze treffer bleef Noordwijk domineren. Rob Suttorp liet nog een goede mo gelijkheid liggen vlak voor rust. In de tweede helft werd Noordwijk plotseling verrast. De op rechts doorgebroken Benno Kooy gaf een voorzet waar Ab v.d. Niet net niet bij kon. Piet v.d. Heiden was ter plekke om het karwei af te ronden: 1-1. Ter Leede kreeg door deze opsteker weer volop moed. Noordwijk moest zelfs even het initiatief uit handen geven. De Sassenheimers kre gen tegen de Noordwijkse de fensie echter geen kansen. Na verloop van tijd kwam de su perioriteit van Noordwijk toch weer tot uiting. De beslissende goal was ook van grote klasse. Na een schitterende aanval be landde de bal op het hoofd van Ruud Bröring. De rossige spits van Noordwijk gaf Wim van Harskamp geen kans op diens voortreffelijke* kopstoot. Ter Leede kwam nog wel tot de gelijkmaker. Deze treffer werd afgekeurd omdat het eindsignaal reeds geklonken had. A.s. dinsdagavond ont moet Noordwijk voor de beker Zuidvogels, dat Lisser Boys uitschakelde. Lisser Boys De bekerdroom van Lisser Boys is ten einde. In Huizen werd gisteravond een 2-0 ne derlaag geleden tegen het in de tweede klasse spelende Zuidvogels. Die uitschakeling hebben de Lissenaren overi gens volledig aan zichzelf te wijten. De normaal zo produc tieve voorhoede liet het volle dig afweten. Met name topsco rer Gerard Nijkamp had moei te om de juiste richting te vinden. Zuidvogels maakte daar gretig gebruik van. Via de counter waren de Vogels zeker niet minder gevaarlijk. Vijf minu ten voor rust werd uit een van die tegenaanvallen gescoord. Na een 1-2 combinatie tussen Ab Schaap en Henk Koelewijn was het laatstgenoemde die doel trof. In eerste instantie bracht doelman Groenenweg nog wel redding, maar in de rebound moest de Lisse-doel- man toch wijken. De tweede rondgang gaf het zelfde spel- beeld te zien. Een sterk aan vallend Lisser Boys: de kan sen die volop aanwezig waren, werden echter niet benut Vooral Zuidvogels-doelman Ben Schipper bleek een te gro te hindernis. Tien minuten voor tijd viel de definitieve beslissing. Herman v.d. Voort schoot tegen de paal, waarna de terugspringende bal door Henk Biesenker tegen de han den van een Lisser Boys-ver dediger werd geschoten. De strafschop werd door Henk Koelewijn verzilverd: 2-0. VOORSCHOTEN Helmuth van Veen, de 36-jarige aanvoerder van de voetbalvereniging SVLV heeft officieel afscheid genomen van de Voorschotense vierdeklasser. Gisteravond speelde SVLV ter gelegenheid van dit afscheid een erewedstrijd tegen Leids hoofdklasser UVS. Van Veen, die ruim zeshonderd wedstrij den voor het eerste zondagteam van SVLV heeft gespeeld, stapt overigens niet volledigg uit de voetbalsport. Als trainer van Meerburg zal hij actief bezig blijven met het spel xond het bruine monster. Op de foto Helmuth van Veen (links), handen schuddend met UVS-aanvoerder Arie Lagen dijk. Overigens ook een speler die dit jaar officieel afscheid van de wedstrijdsport heeft genomen om komend seizoen als trainer (van Quick Boys) terug te komen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het bestuur van het Stichting Sportmedisch Adviescentrum Leiden en om streken heeft bij de gemeente Leiden een verzoek voor een subsidie van 5000 gulden ingediend. Eenzelfde verzoek heeft het bestuur gedaan aan de gemeenten Leiderdorp en Oegstgeest In een toelichting op zijn subsidieaanvrage stelt het bestuur, dat het sportmedisch adviescen trum sinds zijn oprichting op 12 januari 1976 heeft bewezen in een behoefte te voorzien, maar dat subsidies onontbeerlijk zijn om een dergelijk medisch adviescentrum op gezonde basis in stand te houden. Momenteel verrichten de aan het centrum verbonden artsen, fysio therapeuten en consulenten hun diensten pro deo, omdat de stichting over te geringe finan ciële middelen beschikt De inkomsten uit bij- ^dragen van degenen, die gebruik maken van het sportmedisch adviescentrum en een subsi die van de vereniging voor sportgeneeskunde zijn nauwelijks toereikend om de administratie kosten en het salaris van een part-timesecreta resse en de huur en faciliteiten in het St Elisabeth Ziekenhuis te bekostigen. Zonder financiële steun van derden is een adviescentrum met een uitgebreider diensten pakket in de toekomst niet meer in stand te houden. Het bestuur wijst in zijn brief aan het gemeentebestuur er op, dat het in de bedoeling ligt om met ingang van medio 1977 de aktivitei- ten van het sm.a. uit te breiden met uitgebreide medische sportkeuringen ten behoeve van sportbeoefenaren, die topprestaties moeten le veren of die vanwege hun leeftijd of lichamelij ke afwijkingen een zorgvuldig afgewogen ad vies nodig hebben. Voor deze uitgebreide dienstverlening is extra financiële steun onont beerlijk. Bernardus verrast SVLV LEIDEN Bernardus zorgde gisteravond in de tweede klas se zaterdag voor een daveren de verrassing door SVLV met 1-0 te kloppen. Door dit resul taat heeft Abbenes onver wacht weer uitstekende titel- kansen. Abbenes heeft zater dag aan een gelijkspel vol doende om het kampioen schap binnen te slepen. Na twee minuten viel reeds de beslissende treffer. Bemardus- speler Bert Spek vonniste mid dels een strafschop de Voor schotense ploeg. In groep B van de Leids-Goud- se afdeling (zondag) boekte Nieuwerkerk een 1-0 overwin ning op Gouderak. De zege had veel ruimer kunnen uit vallen wanneer Nieuwerkerk iets beter met de kansen was omgesprongen. Joop de Buck scoorde in de tweede helft het enige doelpunt. BRUNSSUM Swift/'t Winkeltje is uitgeschakeld voor het Nederlands zaalvoetbalkampioenschap. In de eerste wedstrijd van hun poule verloren de Leidenaars met 3—2 van Ambassa deur uit Brunssum. Omdat Ambassadeur in deze halve compe titie ook zijn eerste wedstrijd tegen Brammetje Dump uit Middelburg al had gewonnen is Swift nu uitgeschakeld voor de finale. De mannen van coach Ten Hoopen die overigens morgen om kwart over acht nog aantreden tegen „Brammetje Dump" hebben in Limburg wel winstkansen gekend. Bij de stand 2—2 raakten Piet Gubler en Koos van Egmond echter het houtwerk. Vier minuten voor tijd besliste Van der Molen voor Ambassadeur de strijd. De uitblinkende Swift-doelverdediger Wim van As werd kansloos gepasseerd. De 2—2 score was na een 2—1 ruststand op het bord gekomen door treffers van Hans Luiten (1—0), Koos van Egmond (1—1), Luiten (2—1) en Piet Gubler. j LEIDEN Het Leidse college wil de autosloperijen aan de Wassenaarseweg en op een terrein naast het woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart zo spoedig mogelijk laten verdwijnen. Ondanks herhaald aandringen van het gemeentebestuur zijn de I eigenaren van deze autosloperijen nog steeds niet uitgeweken naar een ander terrein voor hun werkzaamheden. j „Vanuit het oogpunt van milieuhygiëne en verkeersveiligheid zijn deze mensen de perken gewoon te buiten gegaan en het wordt tijd dat er nu een eind aan deze situatie wordt gemaakt," verklaar de wethouder Van Aken van Economische Zaken gisteravond op vragen van het WD-raadslid Van Duyn. Hij stelde in de raadscom- missie voor economische aangelegenheden verder, dat de gemeente i Leiden deze praktijken de afgelopen tijd oogluikend heeft toege zien, maar dat verder uitstel niet geduld kan worden. „We hebben in Leiden een autosloperij waar we ontzettend goed mee samen kunnen werken. De autosloperijen aan de Wassenaarseweg en de Haarlemmertrekvaart zijn overigens niet eens bedrijven, want zij staan niet ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Gedeputeer de Staten moet nu maar beslissen wat ermee gaat gebeuren," stelde wethouder Van Aken. LEIDEN De Leidse Schouw burg had gisteravond een voor stelling in het Duits georgani seerd: 'Anatol' van Arthur Sch- nitzler uit 1892. Het aantal be zoekers bij deze glamour-pro- duktie was niet veel groter dan dat bij een doorsnee Mickery- voorstelling. Maar nu is er tus sen een voorstelling in het ka der van het Mickery-circuit en deze 'Anatol' dit grote verschil, dat 'Anatol' een oud stuk is en de voorstelling van gisteravond zeer traditioneel, terwijl de Mickery-voorstellingen een po ging zijn de toneel-avant-garde te tonen. Omdat de taal van de avant-gar de moeilijker te begrijpen is dan die van de traditie, is het gringe bezoekersaantal bij zo'n Micke- ry-stuk veel gerechtvaardider. Ook het organiseren van dat soort voorstellingen heeft bin nen de theaterontwikkelingen veel meer functie. 'Anatol' is een stuk in vier be drijven, eigenlijk vier grote sce nes, die met elkaar in verband worden gebracht via de char meur Anatol en zijn relatie met de vrouwen. Verder hebben ze inhoudelijk niet veel met elkaar te maken. Het enige structurele verband dat in de voorstelling van gisteravond te onderschei den was, bestond eruit, dat eer ste en derde scène Anatol in al zijn charme tonen, terwijl de tweede en vierde scène in con trast hiermee de afgang van Anatol laten zien. Met dit stuk van Schnitzler be vinden we ons in een verfijnde en decadente Weense wereld van rond de eeuwwisseling. Sch nitzler tekent die wereld, maar neemt er tegelijkertijd afstand van via zijn ironie Wat dat be treft is zo'n Schnitzler-stuk te vergelijken met een Coward-co medy. Ook Coward schildert een high-society-wereld om er tegelijkertijd afstand van te ne men. Maar wie die werelden niet accepteert, kan ook de hu mor maar moeilijk waarderen. Het spel van de Duitsers was aangepast aan de te verbeelden wereld. Traag, vastomlijnd en gemaakt. Men kan derhalve staande houden, dat ze Schnitz ler goed gespeeld hebben. Maar dat neemt niet weg, dat er aan waar toneelspel niet al te veel te genieten viel. PAUL VAN DER PLANK Een bloemengroet bij tegenspoed Fleurop Interflora staat er voor in Koninginnegracht 13S. Den Haag. Vgy Uw Fleuropbloemist accepteert WV geschenkbon als bloemencheque.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5