Kwaliteit zeewater Katwijk en Noordwijk door zuivering aanzienlijk verbeterd Ingrijpende operatie kern Noordwijk-Binnen Woningstichting houdt vast aan nieuwbouw in Warmundastraat Noodlokalen voor Rijnlands Lyceum MEMSTER WESTERTERP BIJ OPENING INSTALLATIES IN KATWIJK, BODEGRAVEN EN GOUDA G.G. van Elburg onderscheiden GOEDKOOP RENOVATIEPLAN VAN TAFEL GEVEEGD REGIO LEIDSE COURANT PAGINA 4 KATWUK „De bacte riologische kwaliteit van het zeewater bij onder meer de badplaatsen Katwijk en Noordwijk zal tijdens de zomer maanden aanTipnlijh ver beteren, omdat het afval water tijdens het hoog seizoen zal worden gedes infecteerd", aldus demis sionair minister drs. T. E. Westerterp van ver keer en Waterstaat Hij opende gisteren drie wa terzuiveringsinstallaties in de plaatsen Bodegra ven, Gouda en Katwijk. De bewindsman opende de zuiveringsinstallatie in Katwijk door een hoe veelheid vuil water door een zeef te gieten, waar door symbolisch de 35 miljoen gulden kostende Katwijkse zuiveringsin stallatie in werking werd gezet. Toename De ingebruikstelling van de in stallaties in Bodegraven, Gouda en Katwijk betekent dat de zui veringscapaciteit van het Hoog heemraadschap van Rijnland met een derde is toegenomen. De installatie in Katwijk in 't Heem heeft een capaciteit van 160.000 inwonerequivalenten (één inwonerequivalent is het De zuiveringsinstallatie op het Katwijkse industrieterrein 't Heen. afvalwater van één persoon). Overigens beschikte Nederland in 1970 over een zuiveringscapa citeit van ruim 5 miljoen inwo nerequivalenten. Een capaciteit die in nog geen zeven jaar ver drievoudigd is. Thans wordt in het gebied van het Hoogheem raadschap van Rijnland (met de ingebruikname van de drie in stallaties) ongeveer 80 procent van de totale hoeveelheid afval water gezuiverd. Het streven van dit waterschap is erop ge richt om in 1990 ongeveer 90 procent van het afvalwater te zuiveren. Daarmee bereikt het schap het plafond, omdat het resterende percentage afvalwa ter niet in rioleringen wordt ver zameld. Volgens de minister van Verkeer en Waterstaat wordt het steeds moeilijker om in het dichtbevolkte Zuid-Holland ge schikte terreinen te vinden voor de bouw van zuiveringsinstalla ties. Geld De bouw van de drie zuiverings installaties in het gebied van Rijnland heeft de financiën van het schap flink aangetast In totaal was met de bouw van de installaties een bedrag van 80 miljoen gulden gemoeid. Op ba sis van het huidige prijspeil heeft het waterschap nog 67 mil joen gulden te verwachten tot 1981 van de rijksoverheid. Dat geld zal voor het grootste ge deelte worden geïnvesteerd in de realisering van een waterzui veringsinstallatie in Zwaans- hoek. Deze installatie zal veel verbeteren aan de waterkwali teit in een groot deel van de Haal emmermeerpolder en de bollenstreek. Met name in De Zilk wacht een grote hoeveel heid mensen met smart op de bouw van een rioolpersgemaal dat wordt aangesloten op de zuiveringsinstallatie in Zwaans- hoek. Als gevolg van de slechte voorzieningen in De Zilk, heeft een deel van de bevolking nogal wat last van stank. Overigens zal niet alleen de totale waarde aan zuiveringsin stallaties in de komende Jaren toenemen, maar ook de heffin gen van Rijnland aan particu lieren en bedrijven. Gezinnen betalen thans 84 gulden (drie inwonersequivalenten) aan het Hoogheemraadschap. Dijkgraaf J. van Knobelsdorff verklaarde tijdens een bijeenkomst vooraf gaande aan de ingebruikstel ling van de Katwijkse water zuiveringsinstallatie dat op ba sis van de huidige prijsontwik keling verwacht mag worden dat de g«^iiwhnl<hnnHinpn in 1980 ongeveer 120 gulden per jaar betalen aan het water schap. De dijkgraaf voegde eraan toe dat een groot deel van de ontvangen gelden wordt besteed aan de inning van deze gelden. „De inningskosten zijn oneven redig hoog. Het heffingssysteem wordt thans onder de loep geno men", aldus de heer Van Kno belsdorff in een speciaal ter ge legenheid van de opening ge huurde mammoettent, die was geplaatst nabij de Katwijkse in stallatie. De dijkgraaf verklaar de verder dat de verontreini gingsheffingen nauwelijks zul len worden beïnvloed door het experiment van fosfaatverwij dering in de verschillende wa terzuiveringsinstallaties. Installatie De op het industrieterrein ,,'t Heen" in Katwijk gebouwde in stallatie is bestemd voor de zui vering van afvalwater van Kat wijk, Valkenburg, Rijnsburg, Oegstgeest en de universiteits- wijk van Leiden (waaronder de laboratoria en het academisch 'ziekenhuis). De verwerking van het afvalwater van de gemeente Oegstgeest ondervindt overigens nog enkele problemen. De klei ne Oegstgeestse waterzuiver ingsinstallatie kan het aangebo den afvalwater niet verwerken (de installatie staat nabij de Voscuijl en loost in de Pastoors- wetering). Het Hoogheemraad schap van Rijnland wilde de installatie ombouwen tot een persgemaal, verbonden met de installatie in Katwijk door mid del van een drie kilometer lange persleiding. Aanvankelijk had den particulieren nogal wat be zwaren tegen de aanleg van een persleiding. Die bezwaren lijken overwonnen te zijn en nog deze zomer kan het Oegstgeestse persgemaal aangesloten worden op de Katwijkse zuiveringsin stallatie. Als gevolg van het gro te aanbod van afvalwater bij de installatie in Oegstgeest onder vinden omwonenden nogal wat Minister Westerterp opent de Katwijkse waterzuiveringsinstallatie door vuil water te zuiveren, als gevolg waarvan de installatie in werking werd gezet. Links op de foto dijkgraaf Van Knobelsdorff, rechts burgemeester Bos van Katwijk. hinder van de stank, die daar mee gepaard gaat De indrukwekkende Katwijkse installatie is zaterdag 14 mei van 10.00 tot 16.00 voor het pu bliek geopend. ONTWIKKELING KERKSTRAAT, DIGROS EN RAADHUISBOUW NOORDWIJK Er is voor de oude kern van Noordwijk-Binnen een ingrijpende ope ratie op til. De uitbreiding van het raadhuis op het parkeerterrein naast het bestaande gebouw, de vestiging van Digros en de ontwikkeling van de Kerkstraat, maken de ingrepen noodzakelijk. Aan het vorig jaar genomen principe-besluit tot raadhuisbouw verbond de gemeenteraad de conditie, dat hij inzicht wilde hebben in de consequenties voor het verkeer in de kom van het dorp, alvorens definitief zijn stand punt te bepalen. Er was toen namelijk al sprake van, dat het gedeelte van de Zee straat bij de Grote Kerk zou moeten worden afgesloten. Ook voorzag men parkeerproble men door het wegvallen van het parkeerter rein naast het raadhuis en de vestiging van Digros in het gebied tussen de Kerkstraat en de Zeestraat Het rapport over deze zaak, als eerste aanzet en onderdeel van het verkeerscirculatieplan voor de gehele gemeente, stond gisteren ter discussie in de verkeerscommissie. De studie bleek zich te hebben geconcentreerd op het gebied, omsloten door de Voorstraat, Douza- straat, Bronckhorststraat, Molenstraat, Wil- helminastraat en Heilige Geestweg. Verder was het parkeren rondom het kantoor van gemeentewerken aan de Gooweg in het on derzoek betrokken. In de grondige studie werd als eerste aan dacht geschonken aan de huidige situatie, de bezettingsgraad van de bestaande par keerterreinen, het fout en ongewenst parke ren in het centrum, alsmede aan de parkeer- behoefte. Men kwam daarbij tot de conclu sie, dat er in de kern van Noordwijk-Binnen geen sprake is van parkeemood. Uitgaande van een jaarlijkse groei van plm. 1% van het aantal geparkeerde auto's, zal er, vol gens het rapport, ook in de komende jaren bij een ongewijzigde situatie, geen parkeer- noo.d optreden. Raadhuis Als gevolg van de uitbreiding van het raad huis verliest men in principe 55 parkeer plaatsen. Deze dienen uiteraard gecompen seerd te worden, want men houdt rekening met een behoefte van circa 60 parkeerplaat sen bij het bestuurlijk centrum van de ge meente. Zij bieden plaats aan de auto's van het raadhuispersoneel, de bezoekers alsme de van de bezoekers van De ICuip en van de bewoners van de Heilige Geestweg. De rapporteurs denken de vervangende ruimte te vinden door een reconstructie van de Voorstraat tussen het raadhuis en het Lin- denplein, door de aanleg van een parkeerhof in de omgeving van de Grote Kerk en doof het maken van parkeerhavens in de buurt van het dorpshuis. Met nog een tiental par keerplaatsen voor invaliden en ambulante gemeenteauto's, raamt men een zestigtal parkeerplaatsen te kunnen creëren. In het kader van de reconstructie van de Voorstraat (met aangepast bestratingsmate riaal als op het Lindenplein) krijgt de Voor straat éénrichtingverkeer en wel van noord naar zuid. In het smalle gedeelte Van Lim burg Stirumstraat-Heilige Geestweg gaat het verkeer uitsluitend in zuid-noordrichting rij den, in de Bronckhorststraat en de Molen straat rijdt het noord-zuid, terwijl het ver keer.in en de Douzastraat en de Wilhelmina- straat in dezelfde richting blijft rijden als nu het geval is. Door het afsluiten van het gedeelte van de Zeestraat tussen de Heilige Geestweg en het raadhuis voor auto's en ander gemotoriseerd verkeer, kan een raadhuisplein gecreëerd worden, aansluitend en afgestemd op het plein van de Grote Kerk. Digros Bij de bouwplannen van Digros is rekening gehouden met 28 parkeerplaatsen, maar de ze capaciteit kan verdubbeld worden als de geplande latere bebouwing niet doorgaat Mocht het Digros-terrein niettemin te krap blijken, dan kan het parkeerterrein achter de Kerkstraat (voorheen bedrijf Lüschen) als overloop fungeren. Kerkstraat De Kerkstraat wordt als hoofdwinkelstraat autovrij. Indien men aan het winkelcentrum Kerkstraat een nieuwe impuls wil geven, zal naast een goede bereikbaarheid en parkeer accommodatie, ook het karakter van de straat een belangrijke factor zijn. Een aan trekkelijk ingericht voetgangersgebied kan mede bepalend zijn voor het al dan niet slagen van het beleidsvoornemen ten zien van deze straat, zo meldt het rapport. Ten behoeve van het parkeren kan de ge plande parkeerhof mogelijkheden bieden en verder gaat het terrein achter de Kerkstraat in dit opzicht een belangrijke functie vervul len. Dit terrein krijgt via de verbrede Tram- steeg een direkte verbinding met de Zee straat Door daarnaast nog een verbinding te leggen naar de Van Limburg Stirum- straat, zal het parkeerterrein, zonder dat men behoeft om te rijden, ook vanuit het Beeklaankwartier te bereiken zijn. Belang rijk is ook het doortrekken van deze verbin ding naar de Bronckhorststraat Zeer ge wenst achten de opstellers van het rapport het creëren van een voetgangers verbinding - eventueel ook toegankelijk voor fietsers - achter de rooms-katholieke kerk om. Hier mede komt het modemagazijn Verkade op een loopafstand van circa honderd meter van het parkeerterrein Kerkstraat te liggen en tevens wordt de Kerkstraat voor fietsers uit het Beeklaankwartier gemakkelijk be reikbaar. In het rapport wordt verder be pleit een uitbreiding van de parkeervoorzie ning naast slagerij Boks. Het thans nog bescheiden terreintje heeft een zeer hoge bezettingsgraad. In de verkeerscommissie was men vrijwel unaniem vol lof over de ideeën in het rap port. Het geleverde werk van de eigen dienst overtreft dat van in het verleden geraad pleegde bekende instituten, verklaarde com missielid de Geus. Rubingh was het geheel met hem eens en hij gaf samensteller Var Rijnberk een compliment voor diens sugge stie om op het te stichten raadhuisplein een muziektent te plaatsen. Van de jaarlijkse lintjesregen kwam ook een druppelin Warmond terecht. De heer G. G. van Elberg werd onder scheiden met de gouden ere-medaille in de Orde van i Oranje Nassau. Gisteren werden hem ten gemeentehuize de versierselen opgespeld. De heer Van Elburg ontving I zijn onderscheiding voor zijn prestaties op zowel zakelijk I als cultureel maatschappelijk terrein. WARMOND Het bestuur van de woningstichting „War- munda" in Warmond heeft weinig fiducie in de plannen an de Stichting Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (L.O.S.). Een actiecomité van bewoners zou in samenwerk ing met de tot een renovatieplan zijn gekomen, waarvan de kosten per woning minder dan 59.000 gulden zouden bedragen. IN SASSENHEIM SASSENHEIM De gemeente Sassenheim wil een stuk grond ter grootte van ruim 1700 vie- ran te meter, grenzend aan het huidige terrein in huur geven voor de bouw van noodlokalen aan het Rijnlands Lyceum voor een prijs van 10,80 per vier kante meter. In eerste instantie koesterde het gemeentebestuur van Sassen heim de hoop dat het Rijnlands Lyceum binnen afzienbare tijd in een permanent gebouw ge huisvest zou worden. Maar aan gezien van het miiiisterie op korte termijn geen medewerk ing valt te verwachten, zal het Rijnlands Lyceum nog lange tijd gebruik moeten maken van de huidige noodhuisvesting, die overigens nog voor het begin van het nieuwe schooljaar zal worden uitgebreid om de toe vloed van nieuwe leerlingen op te kunnen vangen. De verhuur van grond aan de school komt ter sprake tijdens de vanavond te houden raadsvergadering. Al in een eerder stadium is voor het bestuur van de Warmondse woningbouwvereniging geble ken dat de woningen in de War mundastraat niet behoorlijk kunnen worden gerenoveerd voor een bedrag onder de 70.000 guldea Gezien deze hoge kosten besloot het bestuur van de ver eniging dan ook eind vorig jaar nieuwbouw te plegen in de War mundastraat Het bestuur kreeg toestemming van de staatssecre taris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening om de ex ploitatie van de betreffende wo ningen in de Warmundastraat te staken. Zij stelde de plannen voor vernieuwbouw even uit omdat de bewoneVs in samen werking met de L.O.S. toch mo gelijkheden zagen om voor min der dan 70.000 gulden hun wo ningen op te knappen. Volgens het bestuur werd de afspraak gemaakt dat die alternatieve re novatieplannen uiterlijk 15 maart van dit jaar zouden moe ten zijn ingeleverd met een har de prijs. Enkele weken later dan afge sproken ontving het bestuur, volgens haar zeggen, slechts het bestek van een aangepast reno vatieplan; een weinig werkbaar stuk meent het bestuur. Verder voldeed het plannetje niet aan een andere gemaakte afspraak met de bewoners en de L.O.S. dat het ingediende plan van ge lijke kwaliteit diende te zijn als het oorspronkelijke. Het bestuur van de stichting besloot daarop de discussies met de L.O.S. en het actiecomité van bewoners te staken om de plannen voor ver nieuwbouw uit te werken, totdat zeer recentelijke de L.O.S. met een ander plan kwam voor re novatie van de woningen voor een bedrag minder dan 59.000 gulden per woning. Het bestuur van de woning bouwvereniging distancieert zich van deze plannen, die vol gens haar nooit aan het bestuur van de Warmondse woning bouwvereniging „Warmunda" zijn voorgelegd, aldus laat zij middels een schrijven aan de bewoners weten. VOORSCHOTEN In het ka der van de op handen zijnde Tweede Kamer-verkiezingen, organiseert de afdeling Voor schoten van het CDA een aan tal activiteiten. In het cultureel centrum houdt het A.R.-kamer- lid Hannie van Leeuwen op 12 mei een lezing. Aanvang 20.00 uur. Twee dagen later, op zater dag 14 mei, houdt het kamerlid Van Eisen, defensiedeskundige van het CDA, een lezing op het terrein voor het Greenway- theater. Aanvang van deze acti viteit, waaraan tevens een poli tieke markt is verbonden, is 10.30 uur. Om 20.00 uur wordt die dag in de Lindehoeve een lezing gehouden door het A.R.- Kamerlid mr. G. C. van Dam. Daar wordt tevens een debat gevoerd tussen de vertegen woordigers van verschillende politieke groeperingen. KATWIJK Het bestuur van jongerencentrum ,,'t Mallegat" houdt vanavond een politieke bijeenkomst in haar pand aan de Voorstraat 83. Een politiek forum, bestaande uit de heer De Korte (WD), de heer Molle- man (PvdA) en de heer Van de Bosch (CDA) zal vragen beant woorden van bezoekers. Aan vang 20.15 uur. NOORDWIJK - De biljartclub van De Kuip organiseerde een biljarttoemooi voor bejaarden uit Maassluis, Hillegom, Oegst geest, voor die uit 't Trefpunt, Huize Sint Jeroen en De Kuip. Men ondervond daarbij mede werking van het Dienstencen trum Noordwijk en van het be stuur van het dorpshuis. Twin tig biljarters bonden de strijd aan. Winnaars werden: 1. Noordwijk, 2. Maassluis, 3. Hil legom en 4. nog eens Noordwijk. De prijs voor de hoogste serie ging naar Hillegom. Dank werd gebracht aan de heer Pletten- burg van het Dienstencentrum. De heer J. van den Haak reikte de prijzen uit RUNSBURG De stichting Duinstreek hield gisteren open huis in het nieuwe onderkomen aan de Korte Vaart, het voorma lige zusterhuis van het Groene Kruis. In het pand zijn de diver se hulpverlenende diensten sa mengebracht Maatschappelijk werker Hoornweg, houdt er maandag en vrijdag spreekuur van 9 tot 10 uur. Voor bejaar denzorg is mevr. Nijeboer aan wezig ma. t/m vr. 9-10 uur; ge zinsverzorging langdurig zieken mevr. Kallenbom ma. t/m vr. 9-10 uur Van de open dag werd druk gebruik gemaakt LISSE De woningbouwver eniging „Gezingsbelang" houdt vrijdag 13 mei om acht uur de jaarvergadering in het vereni gingsgebouw aan de Beekbrug in Lisse. Op de agenda staan de diverse jaarverslagen en be stuursverkiezingen. LISSE De organist Dirk Jansz. Zwart bespeelt zaterdag 14 mei om kwart over acht het Adema-orgel in de St. Agatha- kerk in Lisse. Het programma bevat werken van J. S. Bach, C. Franck en L. Vieme. LISSE De rekreatiecommis- sie van het gemeenschapscen trum 't Poelhuys houdt zaterdag 14 mei van tien tot vier uur een ruilbeurs voor postzegels, mun ten en sigarenbandjes. Vrijdag avond 13 mei houdt de commis sie een klaverjaswedstrijd om acht uur. WASSENAAR De leden van de Wassenaarse afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde zijn door hun bestuur uitgenodigd voor een excursie naar de buurge meente Voorschoten, op maan dagavond 16 mei. Daar zal on der leiding van de heren G. Buys en J. van Alphen van de Voorschotense plantsoendienst een bezoek gebracht worden aan het Burgemeester Berk houtpark. Daarna staat een be doek aan de buitenplaats van de heer en mevrouw Begeer op het programma. Deelnemers moeten zich aan melden bij de secretaris van de afdeling, de heer C. van Vulpen, Dokter Weederlaan 63, Wasse naar, tel. 10367. weg zal morgen 12 en zaterdag 14 mei door de vereniging het Wassenaars Kruiswerk „open huis" gehouden worden, een en ander in het kader van de dag van de verpleging. Men kan er beide dagen een tentoonstelling komen zien over „Gezondheids zorg bij U thuis". Er is voor de kinderen een tekenwedstrijd. Zaterdag 14 mei om half 11 en om 12 uur zal het poppentheater Ronzebons voor de jeugd optre den. Donderdagmorgen 10 uur zal burgemeester Mr. K. Staab het „open huis" openen. Daarna kan men tot 18 uur in het cen trum terecht. Op zaterdag 14 mei is het gezondheidscentrum geopend van 9.30 tot 14 uur. KATWIJK Tijdens het laat ste K O-evenement van dit seizoen op 13 mei treedt het Trio Louis van Dijk op in Tripo dia. De pianist Louis van Dijk werkt al sinds 1964 samen met de bassist Jacques Schols en de drummer John Engels; het trio is bekend van radio, tv, zaalop tredens en grammofoonplaten. Kaarten voor het concert zijn 7,50 verkrijgbaar bij Drukke rij Wouda, Lijdweg 9 en het VVV-kantoor aan de Boulevard. K O-inschrijvers, 65-plussers en CJP-houders betalen 6,—. KATWUK - In 't Mallegat wordt op vrijdag 13 mei de klas sieke Charlie Chaplin-film „Mo dem Times" vertoond. Deze film uit 1936 is een persiflage op de mechanisatie en de werkom standigheden in de crisisjaren, maar houdt ook sociale kritiek in. De voorstelling begint om 20.15 uur; entree 1,—. Onder verantwoordelijkheid van 't Mallegat treedt op zater dag 14 mei de Gruppo Sportivo op in het dorpshuis te Valken burg. Zaal open om 20.00, aan vang 21.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 4,—. KATWUK In het sportfond- senbad De Miereweide in Kat wijk wordt op zaterdag 14 mei, beginnend om 14.00 uur, een groot zwemfeest georganiseerd voor de jeugd t/m 15 jaar. Het programma omvat vijftien on derdelen, waaronder centen dui ken, zaklopen, klein duimpje, doelgooien en een speurtocht door het buitenbad. Ieder spel staat onder leiding van volwas senen zodat ook de allerklein sten mee kunnen doen. SASSENHEIM Voor de jaar lijkse tocht van bejaarden, die dit jaar op 24 mei wordt ge maakt is er in de week van 14 tot 21 mei een huis-aan-huis col lecte. De reis gaat dit jaar naar Volendam. Deelnemers aan de tocht kunnen zich vrijdag 13 mei 's avonds van zeven tot negen uur opgeven bij het Dienstencentrum.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4