DALING WERKLOOSHEID Woonwagenbewoner wordt nog steeds behandeld als tweederangs burger Leidse bejaarden willen Burenhulp ongunstig ZET ZICH VOORT GLAS VAST IN VIADUCT SCHEIDENDE CULTUREEL WERKER FRANS VAN HELLEMONDT: WOENSDAG 11 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De werkloosheid in de gemeente Leiden vertoonde vorige maand een geringe da ling, terwijl de vraag naar mannelijke en vrou welijke arbeidskrachten toenam, het aantal werkloze mannen bedraagt momenteel 2267 of 4.49% van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking. De werkloosheid van vrouwen daalde met 28 naar 572. In vergelijking met de cijfers voor de gehele provincie Zuid-Holland blijft de gemeente Leiden er ongunstig tegen afsteken. In de provincie geldt een werkloosheidspercenta ge van 3.99%. In vergelijking met april 1976 daalde de werkloosheid van mannen overigens met 11% en steeg de vraag naar arbeidskrachten met 10%. Bij de vrouwen zijn die cijfers respectie velijk 3% en 13%. Ook de werkloosheid van jeugdigen tot en met 22 jaar (thans 362) en schoolverlaters (54) vertoonde in de maand april een daling. In de gemeenten van het gewest Leiden was de werkloosheid eind april 1977 als volgt (tussen haakjes de cijfers van vorige maand): 1 Plaats: Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Buiten-rayon Totaal Mannen: Vrouwen: 50 48) 12 14) 292 264) 46 56) 1542 (1580) 399 (407) 88 96) 32 34) 81 85) 24 28) 33 37) 6 6) 10 12) 5(6) 97 97) 27 33) 26 30) 11 8) 25 26) 5 3) 23 18) 5(5) 2267 (2293) 572 (600) Alphen De werkloosheid in Alphen aan den Rijn is in de maand april afgenomen. Volgens de gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau stonden ulti mo april 475 mannen als werkloos ingeschreven. In maart was dit aantal nog 510. Uitgedrukt in een percentage van de „afhankelijke mannelijke beroepsbevolking" betekent dat 1,8%. De afname deed zich voor in vrijwel alle beroepsgroeperin gen, hoewel de sterkste daling plaats vond in de categorie „overige verkeerspersoneel", waartoe onder meer chauffeurs gerekend worden. Het aantal werkloze mannen tot 19 jaar is in april opgelopen van 15 tot 22 jaar. Volgens het Arbeids bureau zal dit aantal de komende maanden „on getwijfeld" stijgen, gezien de te verwachten stroom van schoolverlaters. De vraag naar man nen steeg in april met 46 en bedraagt nu 347. Deze stijging, over vrijwel de gehele linie was het sterkst in de sectoren bouw en metaal. De vraag naar mannen tot 19 jaar is met 4 gedaald tot 56, J als gevolg van. de afgenomen vraag naar jeugdi gen in de landbouw. Het aantal werkloze vrouwen nam met 14 af en bedraagt nu 159. Deze daling was het grootst 1 onder het handel-, kantoor- en onderwijsperso- neel. Het aantal werkelze vrouwen tot 19 jaar bleef ongewijzigd op 24 staan, terwijl ook de vraag naar deze groepering niet veranderde. De j vraag naar vrouwen over de totale linie daalde 1 in tegenstelling tot die naar de mannen van 72 I naar 66. 1 Het Arbeidsbureau verwacht dat in het aanbod van mannen en vrouwen in de maand mei weinig I verandering zal komen. Het Arbeidsbureau meent verder, dat de in de maanden april en mei te houden enquete onder het bedrijfsleven naar vakatures de vraag zal doen toenemen. LEIDEN De Leidse bejaarden vinden dat het opnieuw opzetten van burenhulp moet worden gestimuleerd. Vooral voor oudere Leidenaars is het moeilijk weekendhulp te krijgen via de stichting Gezinsverzorging. De bejaarden vinden weekendhulp onontbeer lijk voor degenen die gedurende de gehele week wel hulp krijgen. Zij willen meedenken om tot een oplossing van dit probleem te komen. Het instellen van burenhulp is een van de suggesties die de Leidse bejaarden doen. Het Leidse Plesmanviaduct, de spoorwegonderdoorgang kon totdat de krat was verwijderd gebruik maken van het tussen het Stationsplein en de Plesmanlaan was gistermid- naastliggende fiêtspad. Toen de vrachtwagenchauffeur het dag van kwart over twee geruime tijd gestremd. Een karwei had geklaard, bleek dat er toch niets was gebro- vrachtwagen beladen met kratten met ruiten was te hoog ken: de enige lege krat van het transport was klem komen beladen. Een van de kratten bleef achter de rand van te zitten. De kratten waar wel riiten in zaten stonden nog het viaduct haken en kwam klem te zitten. Het autoverkeer alle op de auto. Een en ander is te lezen in een rapportje van de commissie Vernieuwd Gecoördineerd Ou deren Beleid „Inspraak, wel de gelijk". Deze commissie werd ingesteld om de inspraak van bejaarden in de verschillende wijken, die in juni van het vorig jaar op gang kwam, te'coordine- ren. Het rapport geeft een glo baal overzicht van de wensen van oudere Leidenaars ten aan zien van inkomen, huisvesting en hulpverlening. Ten aanzien van het inkomen wordt algemeen gesteld dat de AOW moet worden opgetrok ken. Vooral voor speciale voor zieningen is de AOW niet toerei kend. Zolang de inkomensposi tie niet wordt verbeterd achten de ouderen het noodzakelijk dat zij op allerlei zaken reductie krijgen, zoals op krantenabon nementen, telefoonabonnement en op de kijk- en luistergelden. Veel ouderen hebben te kennen gegeven zo lang mogelijk zelf standig te willen wonen in hun eigen omgeving. Het verhuizen naar hofjes voor alleen bejaar den wijzen zij van de hand, evenals het reserveren van be nedenwoningen in flats. Aan kleinere woningen stellen de ou deren de eis, dat er aanpassin gen in aangebracht zijn en dat de huur betaalbaar is. Het bu reau huisvesting zou speciaal voor ouderen een ambtenaar moeten aanstellen, die spreeku ren houdt in de wijken. In over leg met deze ambtenaar kan gemakkelijker vrijwillige onder linge woningruil tussen ouderen en jongeren plaatshebben. In haar rapport stelt de commis sie dat ouderen betrokken moe ten worden bij het uitzoeken van de plaatsen waar verzor gingstehuizen worden gebouwd. Ook wil zij volwaardige bewo nerscommissies in de tehuizen, die met de leiding het dagelijks bestuur voeren. Belangrijker vindt de commissie nog het in het leven roepen van een be roepsmogelijkheid voor de ad- spirant bewoners, wanneer zij in een verzorgingstehuis worden geplaatst waarin zij niet willen. Thans hebben bejaarden geen enkele inspraak in het opname- beleid, dat overigens in elk ver zorgingstehuis anders blijkt te zijn. In dit verband stelt de com missie nog dat het opnamebe- leid centraal moet worden be paald. Er heerst bij de ouderen grote verontrusting over de bezuini gingen in de gezinsverzorging. Vooral bejaarden met een laag inkomen blijken van hulp ver stoken te zijn. Vandaar ook de suggestie opnieuw burenhulp in testellen. LEIDEN De bewoners van het regionaal woonwagencentrum aan het Trekvlietplein ne men vandaag afscheid van hun cultureel werker, Frans van Hellemondt. Gedurende zes jaar heeft Van Hellemondt lief en leed met hen gedeeld. Terugziend op die periode kan hij stellen dat het over het algemeen meer leed dan lief is geweest. Nog vers in het geheugen ligt de Stadhuispleinac tie van begin vorig jaar. Door het Stadhuisplein te bezetten, vestigden de woonwagenbewoners de aandacht op het nijpende tekort aan standplaat sen in de Leidse regio. De actie had enig succes: in verschillende gemeenten in de Leidse regio ging men naarstig op zoek naar geschikte plaat sen voor het oprichten van kleine woonwagen kampjes. Een direct gevolg was de inrichting van wat de bewoners van het centrum „het kampje Nooitgedacht" noemen. Op het terrein waar vroe ger de kampschool stond werden noodvoorzienin gen getroffen voor tien wagens. Hoewel Frans van Hellemondt en de bewoners van het centrum blij zijn met deze noodvoorzie- ning zijn ze nog lang niet tevreden. De wagens op „Nooitgedacht" hebben onder meer geen aan sluiting voor wasmachines en een beperkt aantal toiletten. Erbarmelijk De vaste staanplaatsen in het centrum zijn in de zes jaar dat Frans van Hellemondt in het centrum werkzaam is aanzienlijk verbeterd. „Toen ik hier kwam was het een erbarmelijke situatie. Voor 68 gezinnen waren er achttien toiletten en vier dou ches. Toen het centrum in zijn huidige vorm in 1973 gereed kwam, was het eigenlijk al te klein. Onmiddellijk hebben wij de autoriteiten er op gewezen dat er op korte termijn behoefte was aan kleine kampjes in de regio. Voortdurend stuitten wij op een muur van onbegrip en wantrouwen. reel werker de plaats waarop woonwagencentra wordt ingericht „Vaak wordt een plaats gekozen midden in het weiland bij een vuilnisbelt Wat dat betreft is de plaats in Leiden nog gunstig, ware het niet dat er bij de gemeente een houding is van: achter het spoorwegviaduct over de Haar lemmerweg houdt Leiden op. Het aanzien van het kamp vanaf het spoorwegviaduct heeft bovendien iets afwerends en geïsoleerd door de aan die zijde opgetrokken muren". bestuur laten hier bijna nooit hun gezicht zien. Een topambtenaar die zich al gedurende enige tijd met de belangen van de woonwagenbewoners bezighield, liet zich onlangs ontvallen dat hij tot zijn verwondering moest constateren dat wij rede lijke wensen naar voren brachten. De gemeente kent de woonwagenbewoners niet en behandelt ze daarom nog steeds als tweederangs burgers". Regionale kampen Integratie Frans van Hellemondt: „Je wordt er wel eens moedeloos van". Uiteindelijk heeft dit geleid tot de Stadhuisplei nactie", aldus Frans van Hellemondt. Typerend voor xie houding van verschillende ge meentebesturen in Nederland ten opzichte van de woonwagenbewoners noemt de scheidende cultu- Gedurende de zes jaar dat hij in het centrum werkzaam was heeft Frans van Hellemondt veel gedaan aan de integratie tussen woonwagenbewo ners en andere Leidenaars. Met een grote groep vrijwilligers, die in het centrum wonen organi seerde hij bijeenkomsten die ook door jongeren in Leiden-Noord („Uiteindelijk zijn wij een onder deel van Noord") werden bezocht Onlangs werd er in het woonwagencentrum nog een Suriname- project gehouden in samenwerking met de leiding van de kampschool. Surinaamse vrouwen kook ten met woonwagenbewoonsters Surinaamse ge rechten, terwijl hun mannen een voetbalwedstrijd speelden tegen de enkele bewoners van het cen trum. Toch weet Frans van Hellemondt dat het nog heel lang zal duren voor er een werkelijke integratie tot stand is gekomen. „Je ziet het in Leiderdorp- Zodra het gemeentebestuur daar de plaats van een klein woonwagencentrum bekend had ge maakt, regende het bezwaarschriften. De bezwa ren tegen woonwagenkampjes worden vaak al leen maar ingegeven door vooroordeel en onbe kendheid. Zelfs het regionaal lichaam voor woon wagencentra, dat wordt geacht te zorgen voor voldoende staanplaatsen, weet niet echt wat er aan de han<j is. De leden van het dagelijks Over het totstandkomen van regionale kampjes is Frans van Hellemondt somber gestemd: „Lei derdorp is al het verst met de voorbereidingen, soms denk ik weieens dat ik al in een bejaarden centrum zit, voordat het er echt is. Hoe moet het dan met de andere kampjes"? Op de korte ter mijn zijn er naar schatting veertig staanplaatsen nodig. Op de lange termijn moet rekening worden gehouden met een veelvoud van veertig. „Er is een tweeslachtige houding te signaleren. Enerzijds wordt er gezegd dat woonwagenbewoners maar gewoon in een huis moeten gaan wonen. Wanneer anderzijds echter een woonwagenbewoner daar toe besluit, duurt het jaren voor hij door de gemeente wordt geholpen. Dat ontneemt vele centrumbewoners de moed om te proberen aan een huis te komen". Zes jaar heeft Frans van Hellemondt met de woonwagenbewoners gestreden voor een betere leefsituatie. Hij vindt het nu welletjes. Je wordt •weieens moedeloos wanneer je telkens stuktloopt op de bureaucratie. Je moet voorkomen da\ de bewoners het overleg plegen alleen aan jou over laten. Ik vind dat de bewoners het zelf moeten doen". Een eigen belangenbehartiger hebben de woonwagenbewoners voorlopig gevonden in de secretaris van de stichting samenlevingsopbouw van het woonwagencentrum, Roger de Jager. Hij neemt tijdelijk de taak van Frans van Hellemondt over ELISABETH VOGELS l De Stichting Meerburg organiseert zaterdag 14 mei haar jaarlijkse wijkfeest. Bet feestterrein is ook dit jaar weer bij clubbuis Klein Matilo in de Zaanstraat. De Stichting beeft voor bet feest marktkramen gebuurd waar tal van activiteiten zoals de schiettent, de grabbelton, bet ballen- gooien en bet Rad van Avontuur zullen plaatsvinden. Ook zal er een patat kraam aanwezig zijn. Het doel van dit zevende wijkfeest is om de nodige gelden binnen te vergaren voor bet noodzakelijke definitieve pand en om de sfeer in de wijk te verbeteren. Prijzen voor de Fancy Fair zijn zeer welkom. Politiek forum 't Breehuys houdt morgenavond, 12 mei een politieke forum bijeenkomst In het forum hebben zitting de heer Houtman oud-gemeenteraadslid voor de SGP/GPV), de heer Couprie (kandidaat voor de Tweede Kamer CDA), de heer Van der Meulen (afdelingsvoorzitter WD-Leiderdorp), de heer Meijer (fractievoorzitter PvdA), de heer Van Oosten (gemeenteraad slid PPR) en mevrouw v.d. Zande (oud-gemeenteraadshd PSP). De forumleden zullen een toelichting geven op hun partijprogramma's toegespitst op onderwijs, jeugdwerkloos heid, jongerenhuisvesting, dienstplicht en dergelijke. De bij eenkomst begint om half negen. Kenosis In de onlangs geopende Galerie Kenosis aan de Oude Vest 53 in Leiden wordt momenteel een tentoonstelling van eigen werk van de galeriehoudster, mevrouw Vine Snoek gehou den. De openingstijden: dinsdag, woensdag en donderdag van 12.00 tot 14.00 uur, donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Galerie Kenosis wil in de toekomst kunstenaars in de breedste zin van het woord de gelegenheid geven om zijn of baar werk in de galerie te tonen. (teL 071—142450). Sterrit-Taptoe In het kader van de 31e Internationale Politie Sterrit die in Leiden plaatsvindt zal donderdag 12 mei een Taptoe-avond in de Groenoordhallen worden gehouden. De taptoe begint om 19.30 uur en is ook voor het publiek toegankehjk. Kaarten f 5 zijn verkrijgbaar aan het bureau van politie (Zonne veldstraat 10) en aan de kassa van de Groenoordhallen. De deelnemende korpsen zijn: K en G. uit Leiden; Shell Neder land uit Rotterdam; Rijnmondband uit Schiedam; Jubal uit Dordrecht; Trompetterkorps der Cavalarie uit Amersfoort; Cadetten Tamboer Korps van de KMA uit Breda. Voorts zal het stuntteam van de motorrijders van de politie Kassei (Duitsland) medewerking verlenen. Fietsen in het donker Toneelgroep Centrum brengt op dinsdag 17 mei tWee eenac- ters van Kees Holierboek op de planken van de Leidse Schouwburg, namelijk „Fietsen in bet Donker" en „Vingers van de Macht". „Fietsen in bet Donker" speelt zich af in bet wielrennersmilieu. De drie broers Pelman hebben suc cessievelijk geprobeerd een carrière op te bouwen in de wielrennerij. De oudste, Eet trad op als coach voor zijn broers. Bram is echter door geknoei met stimulerende middelen blind geworden en de jongste broer Gerrit kondigt op een dag flan dat bij de fiets aan de wilgen wil hangen. „Vingers van de Macht" beeft als thema; iedere leeftijd kent zijn eigen rimboe. De invalide Frans wordt door twee leeftijdgenootjes geplaagd Speculerend op zijn handicap weet bij de volwassenen aan zijn kant te krijgen, maar bun verontwaardiging richt zicb tegen de verkeerde. Aanvang 20.15 uur. Br. H. A. Dr. H A. Wassenbergh, hoofd van de afdeling buitenlandse betrekkingen en samenwerking van de KLM is bij K. B. aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het lucht- en ruimterecht Simavi-collecte De SIMAVI-collecte die van 11 tot 16 april werd gehouden beeft in Leiden en omgeving een totaalbedrag van 22.268 opgeleverd. Dat was 2000 meer dan vorig jaar. Het bedrag was als volgt verdeeld: Leiden 14.789, Leiderdorp f 4034 en Oegstgeest f 3445. Het SIMA Vl-comité dankt alle collec tanten en gulle gevers voor de medewerking. Reünie Roodenburg De Leidse voetbal en atletiekvereniging „Roodenburg" viert dit jaar haar vijftig-jarig bestaan. In het kader van dit feest wordt zaterdag 14 mei een grote reünie voor de oud-leden gehouden in het St Athoniusclubhuis. Van zes tot acht uur is er voor de reünisten gelegenheid tot hernieuwde kennisma king onder het genot van een drankje. Om acht uur begint de opvoering van „Gevaarlijk snoepgoed", een klucht in drie bedrijven geschreven door Max Andrea en op de planken gezet door de toneelgroep van de jubilerende vereniging.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3