£eidóe(3owcunt Alle auto's TEGEN MR. VAN AGT Proces Menten: rechtbank hoort getuigen Meisjes roken steeds meer Af. Filmactrice Joan Crawford overleden SUGGESTIE ENERGIE RAAD GEWOONTEN Nu zeker dertien doden bij hotelbrand jaarboek: VERDACHTMAKING Gevaarlijke gevangene in Leiden ontsnapt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 11 mei 1977,67e jaargang no. 20731 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Voetbal Voetbal: finale Europacup II op Ned. I om 20.10 uur. Om 19.55 uur Die Moldau. Ned. II om 19.04 uur IKON's verslaggevers en om 20.30 uur De tijd stond even stil bij drie dagen Szczecin. Weinig verandering Vrij veel bewolking met later op de dag van het westen uit plaat selijk regen. Matige tot krachti ge zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 15 graden. Morgen zon 5.52-21.22. Scheven- ingen hoogwater 11.46, laagwa- ter 7.10-20.04. (Van een onzer verslaggevers) v'jf getuigen uit Polen. Zij zijn de eerste Het Openbaar Ministerie, dat het vijftal vroegd als getuige wordt toegelaten, bek- maandag op de eerste procesdag plaats AMSTERDAM De bijzondere strafka- ooggetuigen die de Blaricumse miljonair heeft opgeroepen, hoopt uit hun mond vechten rechtbank-president mr. Schroe- vond. De 77-jarige Menten heeft hiertegen mer van de Amsterdamse rechtbank bij zijn oorlogsmisdaden in 1941 aan het belangrijk belastend materiaal tegen der en verdediger mr. Van Heijningen bij monde van zijn advocaat geprotes- heeft vanmorgen het proces tegen Pieter werk zouden hebben gezien. Het zijn Menten te horen. Over de vraag of Hans nog met elkaar. Het zal vandaag niet tot, teerd. De president van de rechtbank Menten voortgezet met het horen van Szulc, Mikulski, Tuzimek, Jaworsha, en Knoop, hoofdredacteur van Accent ver- een marathonzitting komen, zoals die heeft begrip voor zijn leeftijd getoond. Tyczynska. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Verdergaande isolatie van woningen, verbetering van verwarmingske tels, toepassing van stadsverwarming, alle auto's omschakelen op diesel of lpg. Dat zijn enkele suggesties die de algemene Energieraad aan de minister van Economi sche Zaken heeft gedaan om het huishoude lijk energieverbruik in 1985 met tien mil joen ton olie te beperken. Het totale ener gieverbruik in dat jaar wordt nu geraamd op ongeveer 90 miljoen ton. In haar eerste rapport heeft de Energieraad, die begin vorig jaar door de regering werd ingesteld, de steeds klemmender noodzaak van energiebesparing onderschreven. Het huidige regeringsbeleid wordt onvoldoende effectief geacht en het besparingsbeleid moet volgens de raad dan ook geïntensi veerd worden. De raad heeft zich thans allereerst op het huishoudelijk energieverbruik geworpen, maar dan in ruime zin: ook het verbruik door overheid, in kantoorgebouwen, zieken huizen, scholen en in de personen-vervoers sector is erbij betrokken. In een volgend rapport komen besparingen in de industrie aan de orde. De raad bepleit een nationaal isolatieplan. Ter verbetering van centrale verwarmings ketels denkt de raad aan een nationaal ombouwprogramma, zoals dat in de jaren zestig ook is gebeurd bij de ombouw van gasapparaten. Voor het transport toont de raad zich voor stander van het gebruik van dieselauto's en het rijden op lpg. Dit kan krachtig worden gestimuleerd door verlaging van de wegen belasting voor diesel- en gasauto's. De func tie van het openbaar vervoer dient te wor den versterkt en een doelmatiger en zuiniger gebruik van personenauto's moet niet alleen via voorlichting maar ook door een effectie ve snelheidscontrole worden bevorderd. Het ruimtelijk ordeningsbeleid zou zo moeten zijn, dat zo beperkt mogelijk transport nodig is. Energiebesparing kan volgens de raad bij dragen tot beperking van de milieubelasting. Een goed besparingsbeleid zou ook kunnen bijdragen tot beperking van de werkloos heid. Het is daarom noodzakelijk dat daar voor een groter deel van de aardgasopbreng sten wordt gebruikt, aldus de Energieraad. Met dit, door een gei tenleren zeil en roei riemen voortbewogen vaartuig proberen vijf man aan te tonen dat het mogelijk moet zijn geweest dat een Ierse missionaris op soortgelijke wijze Groenland wist te be reiken, zo'n 900 jaar voor Colombus op de nieuwe wereld voet aan wal zette. Links de IJslandse marine boot Aegir. De opna me werd gemaakt westelijk van IJsland. Naarmate het intelligentie-quotiënt stijgt wordt door jonge mensen minder gerookt. Tot dergelijke conclusies komt het onderzoek naar rookgewoonten onder de schooljeugd. New York (IJPI) Joan Crawford, de vroegere Holly wood-diva, wier carrière be gon in het tijdperk van de stomme film, is Hin«Miag in haar New Yorkse woning overleden na een hartaanval. Zij was 69 jaar. Met Crawford is een van de laatste gelamourkoninginnen van Hollywood heengegaan. Haar loopbaan begon zij als revuemeisje en vond haar be kroning in 1945 toen zij een Oscar kreeg voor haar rol in „Mildred Pierce". Voor de stomme film debuteerde zij in 1945 met een klein rolletje maar haar maatschappij zag wat in de jonge actrice, gaf haar een mooie naam (eigen lijk heette zij Luceille Le- sueur) en steeds betere rollen. Binnen drie jaar stond zij op het eerste plan. Joan Crawford schitterde in tal van rollen in films als „Hu- moresque", „Daisy Kenyon", „Possessed", „This woman is dangerous", „Sudden fear" en „Johnny Guitar" om er enkele te noemen. Later, toen de tijd van de romantische rollen voor haar voorbij was, scha kelde zij over op cowboyfilms en griezelrollen, zoals de be- Joan Crawford faamde „Whatever happened to Baby Jane" met Bette Da- vies als haar tegenspeelster. Joan Crawford is viermaal ge trouwd geweest, achtereenvol gens met Douglas Fairbanks jr., Franchot Tone, Philip Ber ry en Alfred Steele. De laatste was voorzitter van de raad van bestuur van Pepsi Cola. Na zijn dood in 1959 werd Joan lid van de directie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uit de puinhopen var het maandag door brand verwoeste hotel Polen is vanmorgen het dertiende slach toffer geborgen. Achttien tot twintig personen worden nog vermist Een woordvoerder van de Amsterdamse politie zei vanmorgen dat het aantal ver misten niet exact op te geven is, omdat het hotelregister verloren is gegaan. „Het is dus niet zeker dat al deze mensen zijn omgekomen. We zijn druk bezig met ver horen en navraag doen. Het kan dus best zijn dat een aantal van deze mensen - waar ook ter wereld - alsnog opduikt". Van de gewonden liggen er nog 22 in de verschillende ziekenhuizen. Van enkele van hen is de toestand nog zeer ernstig. Nog steeds is iet bekend hoe de brand Discreet afgeschermd door politieagenten brengen brandweerlieden en broeders van de GGD een slachtoffer uit de puinhopen naar een is ontstaan. In de puinhopen wordt naar- geblindeerde ambulance. stig gezocht naar „stille getuigen' (Van onze verslaggevers) NIJMEGEN/DEN HAAG - CDA-lijsttrekker Van Agt heeft gisteren twee scherpe aanvallen rechtstreeks op zijn persoon te verwerken gekregen. In Nijme gen werd hem door een groot aantal zeer baldadig agerende aanwezigen het spreken onmoge lijk gemaakt; in Den Haag ver scheen een publicatie waarin hij beschuldigd werd van een „on voorstelbaar onbegrip" over za ken, die met de oorlog verband houden. Dit laatste staat zwart op wit in het volgende week verschijnend politiek jaar boek 1976-1977 van Dick Houwaart, hoofd voorlichting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens de schrijver van het jaarboek zou opperrabbijn Fink uit Den Haag destijds in Almelo in het openbaar ge zegd hebben, dat minister Van Agt tij dens een gesprek met opperrabbijnen gevraagd zou hebben: „Wie dan wel Anne Frank was over wie men sprak". Verder bevat het jaarboek felle aanvallen op Van Agt over diens optreden tegen de Bloemenhovekliniek en in de zaak-Men- ten. Minister Van Agt ontkende gisteravond ten stelligste ooit een dergelijke vraag over Anne Frank gesteld te hebben. Ook opperrabbijn Fink ontkende gisteren dit ooit gezegd te hebben. Hij heeft de heer Houwaart schriftelijk medegedeeld, dat bedoelde passage volstrekt bezijden de waarheid is. De minister wordt in het jaarboek onder meer aangeduid als „de doodgraver van het CDA" en als „behoe der van het kuise leven". (Van een onzer verslaggevers) AMSTELVEEN .Meisjes op de huishoudschool roken als ketters". En jongemannen gaan steeds min der, maar jonge vrouwen steeds meer roken. Tot ondermeer deze conclusies komt prof. dr. A. Drogen- dijk na een onderzoek in Amstel veen, dat drieënhalf jaar in beslag heeft genomen. Dr. Drogendijk heeft in het onder zoek 2536 leerlingen van het basison derwijs en het voortgezet onderwijs betrokken. Van de regelmatige ro kers inhaleerde 72 procent Jongens en meisjes deden gelijk op. Wat de hoeveelheid sigaretten per dag be treft, bleken de oudere leerlingen de kroon te spannen. Van de achttienja rigen ïookten zo 21,7 procent dertien tot vijfentwintig sigaretten per dag, en 4,3 procent zelfs meer dan een pakje. De helft van de kinderen bleek te weten dat roken het ontstaan van longkanker kan bevorderen. Een vijftienjarige jongen, consument van zo'n vijf sigaretten daags gaf daarop als commentaar: „Ik weet dat het slecht is, maar dood ga je toch". (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De 31-jarige E. K., die in de Van Mesdagkliniek in Groningen werd verpleegd, na in 1972 te zijn veroordeeld wegens moord, is gistermiddag in Leiden aan zijn begeleiders ontsnapt. De man was met begeleidend verlof in Leiden. Op een gegeven moment zag hij kans zich aan zijn twee begeleiders te onttrekken en een taxi te pakken. Deze heeft hem naar Den Haag vervoerd. Tot op heden is hij spoorloos. Koning Hoessein in gesprek met Honey Rex, met wie hij een romance zou hebben. ROMANCE HOESSEIN? ORLANDO (AFP) Vol gens de Orlando Sentinel Star is koning Hoessein van Jordanië verliefd op een jeugdige gids van bet lunapark Disney World in Orando (Florida). Hij kent Honey Rex al se dert 1975 toen hij en de later verongelukte koningin Alia door Honey werden rondgeleid. Koning Hoes sein brengt sedert begin mei een privé-bezoek aan de VS en hij heeft vorige week vrijdagavond gedi neerd bij de ouders van Honey Rex. NIXON WERKT MEE WASHINGTON (UPI) - Oud-president Nixon van de VS is bereid om alle bijzonderheden te ver schaffen die hem voor de geest staan over een brief die hij aan het einde van de Vietnamese oorlog aan Noord-Vietnam heeft ge schreven met als inhoud een belofte van economi sche hulp. Een subcommissie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden stelt een on derzoek in naar deze belof te. De brief waarom het gaat, bevindt zich in verze gelde archieven. TELEFOON VAAK KAPOT AMSTERDAM Ruim derti procent van alle 6500 openbare telefooncellen is als gevolg van baldadigheid en vernielingen buiten ge- Dit heeft PTT-directeur Leenman gisteren ver klaard op een bijeenkomst in Amsterdam. De schade bedraagt per jaar één mil joen gulden, exclusief de leeggehaalde geldboxen. In de provincie Limburg wor den verreweg de meeste cellen onklaar gemaakt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1