AMATEURS LATEN KANSEN LIGGEN Haan wil Anderlecht HSV: rol van favoriet voor finale" niet toebedelen Rotterdam stelt harde eisen voor subsidiëring betaald voetbal VOETBALVARIA Weer verlies voor Rusland SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MEI 1977 PAGINA 15 LONDEN De hoogst- geklasseerde ploegen in de eerste divisie van de Engelse league zijn gis teravond, toen enkele in haalwedstrijden werden gespeeld, niet verder ge komen dan gelijke spe len. De uitslagen zijn: Co ventry - Liverpool 0—0; Manchester City - Ever- ton 1—1; Birmingham. City - Aston Villa 2—1; Bristol City - Leeds Uni ted 1—0. Liverpool voert met 56 punten uit 40 wedstrijden de ranglijst aan. Manchester City staat tweede met 54 pun ten uit 41 ontmoetingen. DEN HAAG - Feye- noord en PSV hebben zich gisteravond ge plaatst voor de finale van het toernooi om de beker voor jeugdelftal- len betaald voetbaL Feyenoord liep over Heracles heen (9—1) en PSV won van Fortuna SC met 2—0. DEN HAAG - Demis sionair minister van de fensie Stemerdink en de luchtmachtleiding zijn nog steeds bereid om Jan Zwartkruis alle faci-. liteiten te geven om als coach op te treden bij het wereldkampioen schap voetbal. De minis ter heeft dat gisteren geantwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid Eisma (D'66). (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Zijn wij favoriet?", An- derlecht's Arie Haan kan het daar nauwe lijks mee eens zijn. Hij slaat zijn tegen stander van vanavond in de finale om de Europacup 2 hoger aan. „Ik vind HSV de beste ploeg uit de Westduitse Bundesliga. Ik zie ze vaak op de televisie, ze zijn zeker sterker dan een Schalke 04, F.C. Köln, of bijvoorbeeld Bayern Munchen. Misschien dat alleen Eintracht Braunschweig of Bo- russia Mönchen Gladbach van hetzelfde kaliber is." Arie Haan (28), die in het uitverkochte Olympisch Stadion te Amsterdam voor zijn vijfde Europacup-fi nale staat, is beslist geen koude oorlog aan het voeren. „Ik schat de kansen fifty-fifty. Een finale is onvoorspelbaar. Daarbij spelen zoveel factoren een rol". Hij wijst op de glanzende vorm waarin bijvoor beeld ex-Ajacied Steffenhagen momenteel verkeert En op het trio Nogly, Kaltz en Volkert, dat volgens hem de as is waar HSV om draait De prolongatie van de Europacup 2 is volgens Haan dus nog lang niet zeker, maar wel staat het Brusselse Anderlecht er momenteel precies zo voor als het afgelopen seizoen. Ook toen stond het tweede op de ranglijst, Club Brugge is reeds kampioen, en wacht de club van Raymond Goethals nog twee finales: om de nationale beker en om de Europa Cup 2. Triomf „We hebben toen twee keer gewonnen. Misschien is het een goed voorteken". Het zou een geweldige triomf zijn voor trainer Goethals. Ook voor ons geldt dat alleen die trainer, die voor de spelers het meeste geld verdient, de beste is. Bovendien heb ik nooit problemen met trainers. Behalve met Hans Kraay en in mijn Ajax-periode dan. We lagen elkaar niet Achteraf moet ik daar natuurlijk blij om zijn. An ders had ik de successen van Anderlecht misschien niet meegemaakt" Minder tevreden is Arie Haan over de gang van zaken rond het Nederlands elftal. Nadat Jan Zwartkruis als bondscoach de scepter ging zwaaien, was het eerste wat de luchtmachtkapitein deed, het terughalen van Arie Haan in de nationale selectie. De liefde was van korte duur. Voor de interland tegen Engeland werd Haan na een telefoontje van Zwartkruis gepasseerd. „Ik heb nooit begrepen waarom Zwartkruis mij niet meer moest Voor mezelf was ik met een uitstekend seizoen bezig. Ik heb geloof ik drie niet al te beste wedstrijden in het hele seizoen gespeeld. En bij een van die drie was Zwartkruis aanwezig. Later belde hij mij op met de vraag of ik weer in vorm was. Ik heb toen gezegd dat ik nooit uit vorm ben geweest Maar daar was hij het niet mee eens. En dan sta je er dus naast". Rahcune Haan koestert echter reen rancune ten opzichte van Van onze SDortredactie) AMSTERDAM - Voor Kuno Klötzer, de trai ner van Hamburger S V, is Anderlecht in de finale van de Europa cup voor bekerwinnaars favoriet Daartoe han teert de beminnelijke trainer een eenvoudig rekensommetje. „Kijk", zo zegt bij, Anderlecht won vorig jaar deze be ker ook. En Bayern München pakte de Euro pacup voor landskam pioenen. Maar Ander lecht versloeg om de su percup Bayern München weer. Logisch dat de Belgische ploeg door ie dereen als grootste kanshebber wordt be schouwd. Bovendien zijn ze dit jaar nog ster ker geworden". H.S.V. start vanavond in het Olympisch stadion dus als de underdog. Niet dat Klötzer daar wakker van ligt „In een finale is het niet interessant om als favoriet of als under dog te starten. Wij zijn mo menteel sterk. Na de neder laag van 3—1 in de halve fina le tegen Atletico Madrid re kende niemand meer ergens op. Toch zijn we er doorheen gerold. Vanuit een hopeloos lijkende situatie heeft mijn club aangetoond terug te kun nen vechten. En dat geeft moed voor de finale". Jan de Graaf heeft de stand op 1-1 gebracht. Vandaar dat hij juichend wegloopt. Zwartkruis. „Ik heb sinds het militaire elftal altijd een prima relatie met hem gehad. Dat is nu nog zo. Je kunt misschien van mening verschillen, maar dat hoeft de onderlinge verstandhouding niet te verslechteren". In de nationale competitie moest Anderlecht ook dit jaar de hoogste eer laten aan concurrent Club Brug ge. „We hebben wel een goed team, maar er zitten een paar zwakke plekken in. Dit jaar zal er zeker gekocht worden", voorspelt Haan, waarmee hij doelt op de besprekingen die gaande zijn tussen de Brussel se club en Ajacied Ruud Geels. De prijs schijnt een transfer echter in de weg te staan." Voorlopig eist de komende finale tegen HSV de meeste aandacht op. Geruggesteund door 20.000 supporters (uit Ham burg komt een even grote aanhang) zal Anderlecht de haar toebedeelde favorietenrol waar moeten ma ken. Het zou pas het tweede grote succes voor de Brusselse club kunnen worden. Voor Haan het vijfde. „Het is bijna een onmogelijke opgave om een aantal jaren achter elkaar de cup te winnen. Kijk maar naar Ajax en Bayern Munchen, die verslapping bij spelers, en trouwens ook bij het publiek, komt onherroepelijk. Je raakt aan het succes gewend". Klötzer heeft Anderlecht tegen Lierse S.K. gezien en is bijzon der onder de indruk gekomen van de kwaliteit van de ploeg. „Alle linies zijn goed bezet De verdediging is agressief, het middenveld heeft een grote ac tieradius en voorin is Ressel een bijzonder snelle jongen. Absolute topper is natuurlijk Rensenbrink Hij is het brein, dat technisch briljant speelt en nog gemakkelijk scoort ook. Hij krijgt zeker een vaste man bij zich". Ook geen uitspraken over de taktiek die HS.V. zal volgen. ,Mijn eerste opdracht is om de rust in de ploeg te handhaven en de jongens fit te krijgen voor vanavond". Rensenbrink (foto) wordt door trainer Klötze van HSV een zeer gevaarlijke speler geacht. Waalwijk Driemaal is geen scheepsrecht voor het Nederlands amateurelftal. Na de finales in Italië en Joegoslavië te hebben bereikt, zal Nederland er volgend jaar niet bij zijn. Voor ruim drieduizend toeschouwers werd gisteravond in Waalwijk met 2-2- gelijkgespeeld tegen Ierland. Dat was na de neder laag van 2-1 in Dublin onvoldoende. Trouwens ook onnodig, want Nederland heeft alle kans gehad te vinnen. Maar terwijl 3-1 naderbij leek, werd het door de wilskrachtige Ieren toch 2-2. En dat was teveel voor de amateurs. •J)it is een grote teleurstelling voor ons. We hadden in Ierland al, maar ook zeker hier, de zaak moeten klaren. Vooral in de tweede helft hebben we de kansen laten liggen. Alle aanvankelijke spanning en onzuiverheid - leek Nederland te zullen opbreken. Ook al had Eitje Hazelof met enige strakke voorzetten voor gevaar gezorgd. In de twintigste minuut kwam een wel erg ideale situatie toen Jaan de Graaf keurig werd vrij ge speeld door neef Henk, maar de bal precies in de handen van de uitlopende Ierse doelman Alan O'Neill mikte. Juist op dat moment leek Oranje los te breken, maar Ierland scoorde. Van links nam John Cervi een vrije trap en via het hoofd van John Delamare werd de verraste doelman Hennie Spierings geslagen. Arie Haan tilt de beker hoog op. Misschien zal dat vanavond weer het geval zijn. De beste man van bet veld Richard Schemmekes (A.F.C.) knalde even later voorlangs en na een hoekschop van Jaan de Graaf schoot hij op de vuisten van O'Neilly. Solerend baande Jaan de Graaf zich vijf minuten voor rust toch de weg naar 1-1. Nederland putte moed en in de 42ste minuut was het 2-1. Na neerleggen van Jan Mennega nam aan voerder Wim Wisse de vrije trap zo snel dat de Ieren pas reageerden toen de bal al in het net lag. Die voorsprong leek na rust voldoende ruggesteun om de Ieren finaal te knakken. Maar de Ieren bleven overeind en wachtten op hun kans. Die kwam in de 34ste minuut. Opnieuw klapte de buitenspelval niet dicht en klopte de combinatie Wim Wisse - Harry van Buuren weer niet Delamere pikte de bal op en via de voet van Hefferman werd het 2-2. Scoreverloop: 23. Delamare 0-1, 42. Jaan de Graaf 1-1,44 Wisse 2-1,81. Hefferman 2-2. Eindstand groep 3: 1. Ierland 2 1 1 0 3 4-3 2. Nederland 2 0 1113-4 Nederland: Spierings (BW)., Van Unen (TOP), Wisse (RKC), Cruyssen (RKC), Van Buuren (RVC), Schem mekes (AFC), Henk de Graaf (LJsselmeervogels), Van der Ley (Vaasen)., Jaan de Graaf (LJsselmeervogels), Mennega (ACV; en Hazelhof (Hubert Sneek). Henk Zon van Excelsior verzette zich tegen het standpunt dat zijn vereniging een kweekvijver zou moeten zijn. ROTTERDAM - Tot eind april 1976 had de gemeente Rotterdam zich nimmer iets gelegen laten liggen aan het betaald voetbal in de stad. Toen trok Sparta aan de bel. De club wilde van het „Kasteel" af en verzocht de gemeente de opstallen te kopen. Dat ging niet door maap gj werd wel een lening verstrekt waardoor de finan ciële problemen voor het seizoen 1976-1977 opge- vangen konden worden. En er werd een werk groep ingesteld die de situatie van het betaald voetbal in de stad onder de loep moest npnwty Het rapport van de uit veertien personen bestaan de commissie verscheen gisteren. Er wordt in aangegeven waarom en onder welke voorwaarden tot tijdelijke subsidiëring kan worden overge- gaan. Het zijn, zoals destijds het rapport-Chris- tiaanse,, slechts aanbevelingen waarover de clubs zich op korte termijn moeten uitspreken. De sinds twee maanden in functie zijnde drs. R. den Dunnen, wethouder van sport en recreatie, milieu en openbaar groen, maakte gisteren in aanwezigheid van uitgebreide delegaties van de drie betaalde voetbalclubs en Frits de Kimpe, directeur van stadion Feyenoord, het rapport openbaar. De oorzaken van de daling van het aantal toeschouwers, die vooral in de randstad groot is, lopen uiteraard parallel met die in het rapport-Christiaanse. Daarin wordt ook gepleit voor herstructurering van het betaald voetbal, evenals in het Rotterdamse rapport dat ronduit stelt dat het vrijwel uitgesloten is topvoetbal te spelen met een sluitende explotatierekening. Slechts vier clubs in ons land zouden daaraan kunnen voldoen. De clubs en de K.N.V.B. wordt het verwijt gemaakt dat gebrek aan slagvaardig heid is getoond ten aanzien van het veranderde gedragspatroon van het publiek en machteloos wordt toegezien dat het publiek de stadions de rug toekeert. „Het betaald voetbal, in feite een amusementsbedrijf, verkoopt zichzelf slecht", is een conclusie in het rapport Wat de financiën betreft wordt onomwonden ge steld dat de spelers-slarissen te hoog zijn in verhouding tot de recettes. Wat de accommodaties aangaat, acht het rapport de Kuip veel te groot uitgezonderd voor topevenementen. „Sparta te ongezellig met de Schietribune als misgreep en bovendien is het Kasteel vrijwel niet te bereiken en Woudestejn (Excelsior) te klein voor het renda bel bedrijven van betaald voetbaL De clubbestuurders spitsten de oren nog meer toen de wethouder zei of voorkeur moet worden gegeven aan twee in plaats van drie betaalde voetbalclubs. Excelsiors voorzitter Henk Zon die Laatste woord aan FeyenoordSparta en Excelsior goed aanvoelde waar de schoen wrong, verzette zich uiteraard hiertegen zoals hij ook „neen" liet horen op de suggestie in het rapport dat Excel sior als kweekvijver voor de andere twee clubs zou moeten fungeren. De gemeente daarentegen beseft dat met behoor lijke argumenten moet worden gekomen om ge meenschapsgeld in „zaken" te kunnen stoppen. Het rapport „Subsidies ter dekking van exploita tietekorten blijken de oorzaken van die tekorten vaak niet weg te nemen; subsidiëren betekent dan gemeenschapsgelden storten in een bodemloze put". De argumenten, waarmee de wethouder in de gemeenteraadsvergadering van 23 juni wil komen waarna bij gunstig resultaat de zaak half september rond moet zijn: De gemeente mag niet voorbij gaan aan het feit dat verschraling van het leefldimaat zal optreden als het betaald voet bal geheel of gedeeltelijk verdwijnt; De stimulans die van betaald voetbal uitgaat op het amateur voetbal; Betekenis van de clubs voor de sociaal- culturele infrastructuur van de stad en het pro motie-effect (Rotterdam een bekende klank in de voetbalwereld in binnen- en buitenland). Deze argumenten worden echter niet voldoende geacht om permanente subsidie te verlenen, wel tijdelijke waarbij ervan wordt uitgegaan dat de daling van de toeschouwersaantallen tot stilstand zal komen. Proffessioneel Bij (eventuele) subsidiëring wordt de clubs ook dringend aanbevolen gezamenlijk scouting en op leiding van jonge spelers ter hand te nemen public relations en reclame professioneel te be drijven, gemeenschappelijke opzet van spelersbe geleiding en zelfs „Rotterdamse" spelerscontrao ten in plaats van clubcontracten. Voorts zal meer aandacht besteed moeten worden aan verminderde toegangsprijzen voor jeugdigen (voor een gulden kind onder tien jaar meenemen, attractieve toernooien, omlijsting van wedstrijden, marinierskapel en/of Rotterdamse artiesten laten optreden), service en comfort (consumpties, toilet ten, overkappen van plaatsen, loges achter glas, attracties buiten het stadion en na de wedstrijd). Waarover de clubbestuurders zich zeer zeker het hoofd zullen breken is de aanbeveling in het rapport slechts twee stadions te gaan gebruiken: Feyenoord en bij voorkeur een herbouwd en uitgebreid Woudestein. Met diepe rimpels in de voorhoofden vertrokken de clubbestuurders, het rapport onder de arm. Zij zullen het eens moeten worden en met hun conclusies naar de wethouder moeten stappen met de wetenschap dat Feyenoord dit seizoen een tekort heeft van vijf ton, Sparta van negen en Excelsior van drie. f Charles Corver ...veteranen- toernooi... Charles Corver wil liever voetballen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Scheidsrechter Charles Corver zal dit seizoen niet meer in het betaalde voet bal in actie komen. De Voorburgse scheidsrechter heeft afgeschreven voor de wed strijd Haarlem-PSV omdat hij er de voorkeur aan geeft mee te spelen in een veteranentoer- nooi bij zijn vereniging Tonegi- do. ,Jk voetbal nog veel te graag. Dat toernooi zou ik niet graag missen". Acht ploegen in toernooi DSO (Van onze sportredactie) ZOETERMEER De voetbal vereniging DSO zal van 20—22 mei voor de vijfde maal het mini-Europacup toernooi hon den. In tegenstelling tot voor gaande jaren staat het toernooi dit jaar niet alleen open voor B maar ook voor C-klassers. Het aantal verenigingen is te ruggebracht van twaalf tot acht, vier uit Nederland en eenzelfde aantal uit het buitenland. Deel genomen wordt door Ander lecht, Hamburger SV, Borussia VFL 1900, Beerschot, Feye noord, Ajax, ADO en DSO. De wedstrijden zullen geleid wor den door een aantal bekende scheidsrechters zoals o.a. Char les Corver, Gerard Jonker, Dick van Antwerpen en Gerard van Oostrom. Het toernooi start vrijdagmor gen 19 mei om 11.00 pur bij de B-junioren met het duel Feye- noord-DSO en twintig minuten later bij de C-junioren met Ajax-Beerschot De aanvang stijd op zaterdag 20 en zondag 22 mei is om 9.00 uur. SALONIKI De ploeg van Rusland is vrijwel uitgescha keld voor de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1978. Gisteravond versloeg Grieken land voor 35.000 toeschouwers in Saloniki in een wedstrijd voor groep 9 van de voorronden de Russen met 1-0. Het beslissende doelpunt viel in de tweede helft De 35-jarige aanvoerder Mimis Papaloannou scoorde met een kopbal. De ze ge van de Grieken was volko men verdiend. Het was de tweede nederlaag kort achtereen van de Russen in een wedstrijd voor de voorron den. Op 30 april verloren zij eveneens in een uitwedstrijd met 2-1 van Hongarije. De stand in groep 9 is: 1. Hongarije 2 110 3 3-2 2. Griekenland 3 1113 2-3 3. Rusland 3 1 0 2 2 3-3 Nog gespeeld moeten worden: 18 mei in Tiflis: Rusland-Honga- rije. 28 mei in Boedapest Hon- garije-Griekenland. Jean Noêl ...doelDunt... Treffer Noël betekent zege (Van onze sportredactie) DEN HAAG Jong FC Den Haag heeft gisteravond haar nederlaagserie voortgezet met een overwinning van 1-0 tegen hoofdklasser VUC. Het winnende doelpunt werd al in de tiende minuut gemaakt door Jean Noël. Voor de rest kende de wedstrijd geen hoogte punten en speelden beide ploe gen een rustig partijtje zomer- avondvoetbaL Gisteravond ging ook de wed strijdenreeks om de Harry de Hartogbeker van start Oranje plein begon met een overwin ning van 1-0 tegen Rijswijk.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15