Procedurefouten bij dopingonderzoek Derde plaats Never Lost Grote namen in marathon Amsterdam Louis Rijvers start goed Amerikaanse bisschoppen:meer aandacht voor godsdienstvrijheid in Oost-Europa Basketbal - selectie blijkt kwetsbaar Harm Wiersma mist Europese titelstrijd VUC begint seizoen niet best kunst en kunstenaars Bisschoppen Italië waarschüwen tegen abortus en geweld SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MEI 1977 PAGINA U VENRAY De derde oefenwedstrijd van Neder land tegen Frankrijk, verloren met 7886 (40—49), heeft voor alles de kwetsbaarheid van de afge roomde nationale basketbalselectie aangetoond. Nederland bleef beneden peil, waar het schie ten (46 procent) betrof, en ook in rebound en zeker ook in spelopbouw hadden de Fransen een flinke streep voor. Waar Senegal en Beugnot vaak gemakkelijk hun forwards konden vinden, viel Nederland keer op keer stil in z'n aanvalsacties. Niet omdat Akerboom, Faber en Van Helfteren zo onbeweeglijk waren, maar omdat de Fransen in hun zeer aggressieve verdediging vooral Akerboom aan banden legden. De aandacht voor Akerboom, Van Durand, werkte bevrijdend op Harrewijn, Van Helfteren en Faber, maar alleen de Kinzo-speler, van wie het gistermor gen officieel duidelijk werd, dat hij door de Interna tionale Basketbal Federatie (FIBA), als Nederlander wordt beschouwd, profiteerde. Harrewijn en Van Helfteren kwamen gezamenlijk tot een schamele tien puntjes uit twintig doelpogingen. De nederlaag tegen de Fransen, die in tegenstelling tot maandag nu met de genaturaliseerde Amerikaan Bob Riley aantraden, is daarmee verklaard. Zwaar woog ook het grote balverlies in de eerste periode en de langzaam wegebbende zekerheid bij Nederlands lange mannen, omdat het schieten toch niet lukte. Janbroers wisselde geregeld, bracht ieder met uitzondering van Van de Lagemaat in het veld, maar zal slechts voldoening hebben overge houden aan het spel van Faber, Akerboom, Hagens en Cramer en dat is een wankele basis na het laatste oefenduel voor het Europese kampioenschap in de b-groep waar Nederland zaterdag in Stockholm aan begint. Scores Nederland: Kropman 2, Dekker 8, Hagens 4, Harrewijn 4, Faber 22, Kragtwijk 2, Cramer 10, Akerboom 20 en Van Helfteren 6. Frankrijk: White 6, Senegal 6, Larrouquis 8, Vebobe 4, Dobbels 4, Lamothe 2, Cachemire 21, Beugnot 12, Durand li Kees Akerboom werd in het laatste duel| en Riley 12. tegen Frankrijk vrijwel uitgeschakeld. BRUSSEL De inhoud van het dos sier, dat de Unie van beroepsrenners uit naam van de bij de Belgische dopingaffaire betrokken renners heeft samengesteld, is gisteren be kendgemaakt. In het dossier, dat aan de voorzitter van de Belgische Wiel- rijdersbond (BWB) is aangeboden, wordt de huidige wijze van doping controle op drie fronten aangevallen. Allereerst zijn er volgens het dossier procedurefouten gemaakt tijdens de dopingonderzoeken. Het afnemen van urinemonsters, of dit nu gebeurde in de Ronde van Vlaanderen, de Waalse Pijl, de Ronde van België, de Omloop het Volk of Luik-Bastenaken-Luik ge beurde niet conform de Belgische en internationale reglementen inzake do pingcontrole. In geen enkel geval be vond de -te controleren renner zicH alleen met de personen belast met de controle in het daartoe bestemde lo kaal. In alle gevallen voldeden een of meer renners tegelijkertijd aan hun plicht. Dit is formeel in strijd met de voorschriften. In een enkel geval was de hoeveelheid van het monster onvol doende en werd de urine met water aangelengd. In meerdere andere ge vallen werden de flesjes niet verzegeld in aanwezigheid van de renners. Een commissaris van de UCI liet in een geval zelfs een fotograaf toe tot de controle. Ten tweede zijn er volgens het dossier administratieve fouten gemaakt. Een renner, wiens onderzoek een positief resultaat opleverde, kon niet worden geïdentificeerd wegens fouten in de identificatiecode gebruikt door de BWB. Walter Planckaert, die na de Ronde van België positief werd bevon den en hiervan op de hoogte werd gesteld, ontving enkele dagen later een brief waarin stond dat het geheel op een misverstand berustte en dat hij het eerste schrijven maar als niet ge schreven diende te beschouwen. Tenslotte zijn er tijdens het tegenon derzoek volgens het dossier fouten gemaakt. Zo weigerde professor De Backer een simpele test uit te voeren op aanvraag van een verdediger van Freddy Maertens. Deze test bestond uit het onderzoeken van twee mon sters, waarvan alleen Maertens' verde diger de samenstelling kende, één met en één zonder stimulantia. Tijdens het tegenonderzoek gaf professor De Bac ker toe een van de fasen van het onderzoek niet te kunnen uitvoeren, omdat hij niet over het nodige mate riaal beschikte in zijn laboratorium. Wat er op zou wijzen dat een gedeelte van het onderzoek op een andere plaats dan op het door de BWB aange wezen laboratorium gebeurde. HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond te Hilversum gehou den draverijen xljn: Sahuneprijs 2000 m: 1. Olympus (J. M. Swaab) 1.23,8 2. Ooievaar B 3. Never Lost 5,80 pl. 2,70 5,90 3,70 kop 129,50 trio 3139,60. Sauvignacprijs eerste afdeling 2000 m: 1. Playboy Fortuna (J. Wagenaar) 1.26,0 2. Pearl Pride, 3. Penny Duke. Sorgesprijs 2420 m: 1. Puskas Men del (J. de Leeuw) 1.26,3 2. Olympiade 3. Orkana van Epse. W 3,60 pl 2,30 2,60 2,10 kop 14,60. Niet gestart Naa- Saint Nazaireprijs 2920 m: 1. Olga uit Laren (M. Bouwhuis) 1.25,6 2. Nero Bond 3. Makila. 2,40 pl 1,60 2,30 3,50 kop 9,40 trio 121,90. Sauveteraeprijs 2000 m: 1. Lonely Star (P. L. H. M. Wisker) 1.23,8 2. Lion Victory 3. Jefferson. 4,- pl 2,20 6,70 9,20 kop 36.30. Saulce-pijrs (1600 meter): 1. O Lala (Mej. M. S. Poort) 1.21,3 2. Margo G., 3. Le Moulin. W. 2,90 pl 1,30 1,50 4,90 kop 5,50 trio 125,30. Saint Denisprijs 2000 meter: 1. Lissy (H. J. Pools) 1.19,8 2. Mia Fortuna, 3. Kabbes du Bois. W 8,60 pl 2,30 1,70 3,60 kp 10,50. Senocbesprijs 2440 meter: 1. Netzer Spencer (A. H. A. Plagge) 1.21,5 2. Noordenwind, 3. Leconda. W. 2,60 pl 1,40 2,20 2,20 kop 8,60 trio 141,80. Niet gestart: nummer 4 (Laura van Zelda). Sauvignacprijs tweede afdeling - 2000 meter: 1. Perry Terraise (A. Mollema) 1.23,8, 2. Pearl Olivier, 3. Pasja Eberhof. W. 4,20 pl 2,10 1,10 1,10 kp 13,80. Niet gestart: nr. 2 (Prins). Totalisatoromzet: 422.428,- Heerenveen komt terug Arnhem Raymond Heeren veen, national recordhouder op de 200 en 400 meter, gaat de Arnhemse atletiek vereniging CIKOTO versterken. De thans nog in de Antillen verblijvende atleet stond voor de terugkeer naar zijn geboorte land nog ingeschreven als lid bij het Zwolse PEC. Heerenveen die volgende maand met zijn gezin in ons land terugkeert en een studie wil volgen aan de Arnhemse academie voor licha melijke opvoeding heeft inmid dels overschrijving aangevraagd naar CIKO'66, dat eerder dit seizoen Bram Wassenaar en Toi- ne van de Gooi berg zag vertrek ken. Spanjaard mag etappe winnen MONZON De Belg Freddy Maertens, bijna zeker winnaar van de Ronde van Spanje, heeft ook de veertiende rit, een zware bergetappe, beheerst. Weliswaar kwamen de Spanjaarden Melero en Lejarreta ruim vier minuten eerder binnen dan de wereld kampioen, maar zij waren niet gevaarlijk voor Maertens. Zijn grootste concurrenten bevonden zich in de grote groep. Daarom mocht Melero voor de eerste Spaanse etappezege- zor gen. De rit van 200 kilometer van Seo de Urgel naar Monzon, kon nauwelijks grote verschui vingen in de algemene rang schikking teweegbrengen. Er za- ten wel drie bergen in, maar de 1 laatste honderd kilometer wa ren vrij vlak, zodat de verschil len, die in het eerste deel waren ontstaan, snel waren genivel leerd. 1. Carlos Melero (Spa) 6 uur, 11 minuten en 20 seconden (met bonifi catie 6.11.10); 2. Ismael Lejarreta (Spa) z.t (met bon. 6.11.14); 3. Gian- carlo Tartoni (Ita) 6.15.20; 4. Roger Loysch (Bel) 6.15.22; 5. Wilmo Fran- cioni (Ita) 6.15.44; 6. Benny Schep- mans (Bel) 6.15.45; 7. Danielle Tin- chella (Ita); 8. Rim Vandenbrande' (Bel); 9. Alain Desaeve (Bel); 10. Hugo van Gastel (Bel); 16. Fedor den, Hertog (Ned); 21. Freddy Maertens' (Bel) allen z.t als Schepmans. Het algemeen klassement na de veer tiende etappe luidt: 1. Maertens 57.50.08; 2. Miguel Maria Lsa (Spa) 57.52.05; 3. Klaus-Peter Thaler (Wdl) 57.52.55; 4. Domingo Perurena (Spa) 57.53.29; 5. Jose Luis Viejo (Spa) 57.54.36; 6. Michel Pollen- tier (Bel) 57.55.11; 7. Gerry Clively (Aus) 57.56.10; 8. Jose Pesarrodona (Spa) 57.57.32; 9. Jose Gonzalez Lina res (Spa) 57.58.01; Agustin Tamames (Spa) 57.59.08; 34. Den Hertog 58.40.20. AMSTERDAM De organisatoren die drie jaar geleden „belast" werden, ter gelegenheid van het 70O-jarig bestaan van Amsterdam, een marathon te organiseren op het Olympi sche parcours van 1928, zullen niet verwacht hebben, dat dit initiatief zo'n overweldigend succes zou opleveren. Was de aanzet rustig, de tweede marathon van 1976, die onder tropische weersomstandigheden plaatsvond, was reeds een duidelijke indicatie. De derde editie, die op 21 mei aanstaande wordt weggeschoten, belooft er een te worden van bijzondere, allure. Hoewel de inschrijftermijn nog niet is gesloten, zijn er reeds meer dan tweehonderd inschrijvingen binnen. Men heeft nu reeds een serie namen, die een waarborg is voor enorme strijd. Op die lijst staan nu onder anderen: de Amerikaan Bill Rodgers, winnaar van de Boston-marathon en tweede op de wereldranglijst 1976 met een snelste tijd van 2.09.55 en zijn landgenoot Ron Wayne (2.17.54), vier befaamde Britten, Ian Thompson, de Europese kampioen en winnaar van de mara thon op de Gemenebestm-spelen van 1974 in Nieuw-Zeeland met een beste tijd van 2.09.02, Chris Stewart (2.13.21), Norman Deakin (2.17.33) en de in ons land zeer populaire Ron Hill (2.09.28). Uit Ierland komen Danny Mcdaid (2.13.06) en Neil Cusack. Uit Finland de kampioen 1976 Spik (2.17.47) en de bekende Paivarinta (2.13.0), winnaar van de marathon in Karl-Marx-stadt. Polen vaardigt Legowski (2.13.26) en Gross (2.13.05) af. Bovendien zijn er nog contacten met lopers uit Noorwegen, Denemarken, Japan en Kenia. Tot nu toe onbre- ken echter nog de winnaars van 1975 (de Deen Jensen) en die van 1976, de Belg Karei Lismont De Nederlandse afvaardiging, bij wie reeds kampioen 1975 Ko van der Weijden en Cor Vriend zullen het erg moeilijk krijgen zich tussen dit selecte gezelschap te onderscheiden. Harm Wiersma eiste geld, kreeg zijn zin niet en blijft daarom weg van het Europees kam pioenschap. BRUSSEL Nederland neemt met een reserve- bezetting deel aan het vijfde Europese damkam pioenschap, dat volgende week HirKsHag in Hotel Metropole begint en tot 30 mei zal duren. Wereld kampioen Harm Wiersma heeft het af laten we ten, omdat aan zijn geldelijke verlangens niet kon worden voldaan. In Brussel wordt uitsluitend gestreden om een diploma en een medaille. Hans Jansen heeft wegens studieproblemen afge zegd. Nederland wordt nu vertegenwoordigd door de nummers drie en vier van het nationaal kam pioenschap 1976, de oud-wereld jeugdkampioen Rob Clerc (Amsterdam) en de trainer van het nationale team Jan de Ruiter (Deventer). Beiden zijn internationaal meester. Rusland, bij dammen de voornaamste concurrent voor Nederland in de strijd om de wereld-hegemo nie, heeft wel zijn sterkste mannen gestuurd, namelijk Watsjeslav Tsjegolev en Rotislav Lete jinski, resp. eerste en tweede van het Russisch Kampioenschap 1976. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Nederland: Rob Clerc en Jan de Ruiter. België: Ascar Verpoest Frankrijk: Raul Delhom en Jacques Vigne. Israël: Shlomo Borokhov. Italië: Edmondo Fanelli en Bruno Marini. Monaco: Marcel Bottero. Rusland: Watsjeslav Tsjegolev en Rotislav Lets jinski. Zwitserland: Andre Guignard Tsjecho"Slowakije: Peter Malik. Joegoslavië: Miljanko Lepsic. (Van onze honkbalmedewerker) DEN HAAG Gisteravond hebben de honkballers van VUC de zondag afgekeurde eerste competitiewedstrijd ingehaald. De pin guïns startten het seizoen slecht, want het Vlaardingse Holy zegevierde met 8-2. VUC verzuimde in de eerste innings door slecht honklopen punten .te scoren. De knock-out" kwam in de zesde inning toen P. van der Mark voor de bezoekers een homerun sloeg met drie teamgeno ten al op de honken. Voor VUC scoorden Hugo van der Kooy en Ben van der Putten. Zege ten Tije (van onze sportredactie) Den Haag De gisteravond in het Zuiderpark verreden wie lerwedstrijden hebben bij de amateurs een overwinning op geleverd voor Ben ten Tije, die de eindsprint won. Tweede werd Henk van der Berg, 3. Henk Verbuig, 4. Ron Bakker, 5. Chris Kipping. Bij de veteranen en liefhebbers behaalde A. de Boer (Sparta) de eerste plaats. J. Kila was twee de, T. Koppers plaatste zich als derde. Nieuwelingen: 1. R. Koppens (WWV), 2. H. Zuiderwijk, 3. N. Don. De renners waren met de ze wedstrijd aan het slot geko men van een serie van zes wed strijden, die voor deze reeks werd gehouden. De totaal-uitslag kon worden opgemaakt Bij de amateurs was Ben ten Tije winnaar met een totaal van 22 punten. 2. H. van der Berg (18 pnt), 3. H. Wening (13 pnt). R Moens behaalde, evenals C. Voges 17 punten bij de veteranen, doch Moens had het grootste aantal eerste plaatsen behaald. Derde in deze groep weid J. Kila met 16 punten. Nieuwelingen; 1. R Kop pert (28 (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG In biljartzaal Samonda is gisteravond een be gin gemaakt met het Haags kampioenschap libre-groot. Zes spelers betwisten elkaar de ti tel. Theo v. 01 denmark zei op het laatste moment af. Louis Rijvers startte tegen Gerard Ritman en liet direct zien wat zijn plannen zijn: in één voor treffelijke rush scoorde hij de 400 punten, daarmee het Haags record partijgemiddelde en hoogste serie evenarend. Gerard Ritman, op uitnodiging als nr. twee van het Haags kam pioenschap overgangsklasse li- bre-klein aanwezig, bereikte in de nastoot vijf caramboles. Te voren had de tweevoudige natio nale kampioen eerste klasse li- bre-groot, Hans de Jager, reeds een krachtige openingszet ge daan door Cees v. Spronsen in vijf beurten te verslaan: 400-48. In die partij startte de Jager met een reete van 208. Cees v. Spronsen, die ook nog door Aad Axkesteijn werd geïdopt (400- 115 in 18 beurten met een slotse- rie van 202) hoort eigenlijk in dit toernooi niet thuis. Deze Westlander die zelden op de gro te tafel speelt had de uitnodi ging om als kampioen van de overgangsklasse Übre-klein in deze titelstrijd aan te treden niet moeten aannemen. Aad Arkesteijn bleef op deze eerste dag ongeslagen door naast Cees v. Spronsen ook Piet Koekkoek een nederlaag toe te brengen: 400-271 in 13 beurten. Titelverdediger Nico Dofferhoff die tijdelijk met biljarten is ge stopt zal lijdelijk moeten toezien of zijn Haags record algemeen gemiddelde stand houdt Dit re cord staat op 78.12 en gezien de sterke start van twee spelers is het niet uitgesloten, dat het re cord sneuvelt. Sportwereld BOEDAPEST De Hongaarse speerwerper Miklós Nemeth zorgde tijdens atletiekwedstrij den in Boedapest voor de beste seizoensprestatie tot nu toe met een worp van 86 meter en 38 centimeter. BERLUN De Oostduitse we reldrecordhoudster op de 110 meter horden Annelie Ehrhardt (12.59) is gestopt met de wed strijdsport Internationaal rugbytoernooi te Amsterdam (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de zesdt maal houdt de Amsterdamse rugbyclub AAC dit weekeindt een internationaal toernooi voor zeventallen op het sport complex De Eendracht te Am sterdam. Aan dit toernooi nonen naast Nederlandse clubs ook ee Schots team en een Engels te? deel. Uit Engeland wordt Lr don Welsh Voyagers verwet terwijl Schotland vertegen wat digd zal zijn door Edinburgh! Wanderers. De Nederlandse! deelnemers zijn AAC, DSRC e de Haagse Rugby Club. Adriaan Stahlecker expos* recent werk in zijn eigen gt rie, Javastraat 94, Den Haag. tentoonstelling wordt dinsdag avond 17 mei geopend. In de Vishal te Haarlem, depen dance van het Frans Halsmu, seum, wordt van 14 mei-13 jm recent werk van Cyril Lixeo berg getoond: geëmailleerde pa nelen, formica objecten, zeef! drukken in relatie met hui ruimtelijke toepassing. De r.k. bisschoppen van de Verenig de Staten hebben een dringend be roep gedaan op de Amerikaanse re gering en op zakenmensen met rela ties in Oost-Europa om in hun con tacten met de oosteuropese regerin gen en instanties meer dan voor heen de aandacht te vestigen op de kwestie van de godsdienstvrijheid in die landen. In een verklaring van de bisschop penconferentie die in Chicago verga derde wordt verklaard, dat in Oost- Europa „kerken en individuele per sonen voortdurend in de uitoefening van hun godsdienst worden gehin derd." - De R.K. bisschoppen van de Ver enigde Staten bekritiseerden de vroegere Amerikaanse politiek van niet-inmenging. Deze heeft de Ver enigde Staten ervan teruggehouden effectief te protesteren tegen com munistische onderdrukking. De bis schoppen drongen er bij de politieke leiders op aan, dat zij de kwestie van de rechten van de mens uitdrukkelij ker ter sprake zouden brengen in hun contacten met de landen van Oost-Europa. Zij dienen ten aanzien van Oost-Eu ropa dezelfde normen aan te houden als ten aanzien van de landen van de derde wereld. Aandeelhouders dienen hun medezeggenschap in de bedrijven te gebruiken om de rech ten van de mens aan te kaarten. Het grootste deel van hun vergade ring hebben de bisschoppen echter gewijd aan binnenkerkelijke proble- mea Met name hebben zij een reeks eisen behandeld, die het pastoraal overleg der Amerikaanse katholie ken vorig jaar heeft samengesteld in zijn „Call to action" bij gelegenheid van het tweede eeuwfeest der Ver enigde Staten. Enkele belangrijke ervan hebben de bisschoppen thans afgewezen. Geen kans maken aanbevelingen als de openstelling van het priesterambt voor de vrouw, het celibaat naar keuze, verzachting van het verbod op voorbehoedsmiddelen en dergelij ke. Aartsbisschop Joseph L. Bernar- din heeft als voorzitter der bisschop penconferentie verklaard, dat de bis schoppen vasthouden aan de tradi tionele standpunten. In een algeme ne opmerking zei hij, dat deze aan bevelingen de polarisatie en de par tijvorming binnen de kerk aanwak keren. Wel kans van slagen maakt de aan beveling, dat voortaan de communie op de hand kan worden uitgereikt. Het officiële voorstel in die richting haalde net niet de vereiste tweederde meerderheid. De stemming wordt alsnog uitgebreid naar twaalf bis schoppen, die niet aanwezig konden zijn. Hun is verzocht schriftelijk hun stem uit te brengen. Verwacht wordt, dat de tweederde meerder heid dan wel gehaald wordt, zodat een officieel voorstel voor communie op de hand aan Rome kan worden gedaan. Met praktisch algemene stemmen hebben de Amerikaanse bisschop pen besloten Rome voor te stellen, dat de excommunicatie wordt opge heven voor katholieken, die na echt scheiding opnieuw zijn getrouwd. In een mededeling daarover zeggen de bisschoppen, dat opheffing niet de aanvaarding betekent van de echt scheiding en van het nieuwe huwe lijk. Het blijft een overspelsituatie. Daarom mogen ook na de opheffing van de excommunicatie die mensen niet biechten of te communie gaan, aldus de bisschoppelijke verklaring. Ds. Mak praeses gereformeerde synode Zwolle De generale synode van de gereformeerde kerken (de sy node van Zwolle), die zoals gebruikelijk, twee jaar duurt, heeft aan het begin van de werkzaamheden met overgro te meerderheid dominee C. Mak Azn uit Hengelo als voor zitter herkozen. Bij de stemming van de overi ge drie moderamenleden wer den bij eerste stemming verko zen dominee H. van Benthem uit Middelburg en dominee A.C. Hofland, predikant te Delft Herstemming voor het laatste moderamenlid leverde een rui me meerderheid op voor ou derling M.H.L. Weststrate te Vlaarcüngen, waarmee voor het eerst in de geschiedenis der gereformeerde kerken een niet-predikant tot moderamen lid was verkozen. De heer Weststrate (70) was achtereen volgens chef-redacteur van de Rotterdammer bladen, wet houder van Vlaardingen en is nu nog ondervoorzitter van de raad voor de volkshuisvesting. „Open Hof. Ontmoetingen met missionarissen", is de ti tel van een boekje, dat bij het missiecentrum van het bis dom Den Bosch, Halve Maan- straat 7 te Den Bosch is uitge komen bij gelegenheid van het vijftigste Open Hof voor missionarissen met vakantie. Negen jaar geleden was Den Bosch het eerste bisdom, dat met deze bijeenkomsten be gon. Sindsdien hebben hon derden missionarissen met de bisschop van gedachten ge wisseld. In het genoemde boekje staan enkele veel voor komende vragen van missio narissen en antwoorden van mgr. Blnyssen. De katholieke hogeschool in KORTE METTEN Tilburg heeft vier ere-doctora- ten verleend bij gelegenheid van het tiende lustrum. Ze worden op 24 november uitge reikt. Onderscheiden zijn drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad, prof.dr. I. J. Brugmans, emeri tus-hoogleraar economische en sociale geschiedenis aan de universiteit van Amsterdam, Lord Denning, voorzitter van het „Court of appeal" in Enge land en prof. dr. H. A. Witkin, senior research-psychologist in Princetown, New Jersey (V.S.). Peter Görlich, pastoor van de parochie St.-Norbert in het Doitse Friedland bij Gottin- gen heeft het appel van presi dent Carter om zuinig te zijn met energie ter harte geno men. Het wordt denkerder in zijn kerk. „Als alle kerkgan gers zo veel mogelijk vooraan gaan zitten", zegt hij, „kunnen de lampen achter in de kerk uit". Hij is van plan om alleen nog maar bij grote feesten groot licht te ontsteken. Op Hemelvaartsdag organi seert de beweging Youth for Christ Nederland voor de vijf de maal haar jaarlijkse jonge rendag „Mayday". De dag wordt gehouden in de Ahoyhal in Rotterdam. Het thema is „Mens uit één stuk". Evenals vorige jaren zetten de Neder landse Spoorwegen speciale treinen in. Youth for Christ verwacht ruin negenduizend jongeren. Naast toespraken en muziek is er een ontspannend middagprogramma. President Carter en de uit Rhodesië gezette r.k. bisschop Donal Lamont zullen op 22 mei een ere-doctoraat ontvan gen aan de universiteit van de >szuieten Notre Dame in In dianapolis (V.S.). President Carter zal daarbij een rede honden over de rechten van de mens. De Italiaanse bisschoppencon ferentie, die deze week in Ro me vergadert, is begonnen met ernstige waarschuwingen tegen abortus en echtschei ding, tegen geweld en het „overlopen" van vele kath olieken naar het communis me. Zonder het communisme met name te noemen, zei de voor zitter van de bisschoppencon ferentie, kardinaal Antonio Poma van Bologna, tegen de ongeveer driehonderd bis schoppen, dat christenen met pijn in het hart vaststellen dat Gods wegen worden verlaten en dat leden van de kerk over gaan naar ideologieën die niet te verzoenen zijn met het christelijk geloof. De mogelijke goedkeuring van de abortus in Italië noemde kardinaal Poma een ramp, die de kern van het geestelijke en morele erfdeel van het land aantast „het leven moet wor den verdedigd, altijd, ten volle, voor allen en in ieder stadium van zijn ontwikkeling", aldus de kardinaal. De wet, die abor tus toestaat aan vrouwen wan neer hun lichamelijke of gees telijke gezondheid gevaar loopt, moet nog worden goed gekeurd door de Italiaanse se naat. De christendemocraten en de neofascisten zijn tegen de nieuwe wet Voorstanders zijn de communisten en de overige partijen. De Italiaanse crisis heeft vol gens kardinaal Poma een ge vaarlijke hoogte bereikt. Hij noemde de economische moei lijkheden, de onzekere politie ke situatie, de groeiende werk loosheid, vooral onder de jon geren, de toestand van de scholen en de georganiseerde terreur, gepaard gaand met praktisch dagelijkse moorden en ontvoeringen. Daarnaast zijn er aldus de kardinaal nog andere vormen van ge weldpleging die niet minder ernstig zijn en die zich als een epidemie verbreiden: drugs, pornografie, de culturele brainwashing van de jeugd, de misvorming van de waarheid door de media. Ook signaleerde de voorzitter van de bisschoppenconferentie dat ultra-linkse studenten met geweld katholieke verenigin gen en bewegingen intimide ren. De conferentie heeft twee hoofdthema's: „evangelisatie en kerkelijke ambten" en de bespreking van de Italiaanse katholiekendag, die vorig jaar werd gehouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14