Tweede arrestatie in zwendelzaak Zeer gevaarlijke situatie rijksweg 4 bij Leidschendam Melkman wil versman, geen stuntman zijn Vakbeweging en politiek hebben eigen verantwoordelijkheid D'66 op één hoop met Provo en Kabouter 77 binnenland Rolls bij bank als onderpand Postzegel van alle kanten bedreigd GESPREK OVER ARBEIDSCONFLICT IN WESTLAND Nieuwe richtlijnen voor straftoemeting op komst BIJ EINDEXAMEN NEDERLANDS: LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MEI 1977 PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Op verzoek van de Eindho- vense recherche is in Weert de 38-jarige direc teur A. R. aangehouden. De man wordt be schouwd als de sleutelfiguur in een omvangrij ke zwendelaffaire, waarbij een bedrag van vier tot vijf miljoen gulden gemoeid zou zijn. Eind april arresteerde de politie de 43-jarige D. de J., directeur van de Eindhovense Big Star b.v. Deze firma bestelde bij buitenlandse lever anciers grote partijen pallets (laadborden) en plakband. Uit het onderzoek is nu al gebleken, dat bestellingen ter waarde van ruim 2,5 mil joen gulden nooit betaald zijn. Klachten van nog eens een aantal buitenlandse firma's lever den het vermoeden op dat de zwendelaffaire tot vier a vijf miljoen gulden zal oplopen. De nu gearresteerde Weertenaar A. R. heeft bekend, dat hij een bedrag van een ton heeft gestort bij het Eindhovense bankfiliaal van Van Lanschot. Dit bedrag, samen met R.'s Rolls Royce moest dan bij informatie door leveran ciers dienen om de betrouwbaarheid van de Big Star B.V. aan te tonen. In opslagplaatsen in Rotterdam, Barendrecht en Eindhoven is totaal voor een half miljoen aan goederen die nog niet waren doorverkocht, achterhaald. Enkele Zweedse bedrijven die een lading pallets al onderweg hadden konden op het nippertje worden gewaarschuwd, zodat zij hun goederen konden terugnemen. De directeur van Big Star heeft tegenover de politie gezegd, dat hij „heel snel heel veel geld wilde verdienen". REGERING WIL WALVIS HELPEN BESCHERMEN DEN HAAG (ANP) De regering vindt dat Nederland opnieuw moet toetreden tot het verdrag tot regeling van de walvisvangst, niet om de walvisvangst weer ter hand te némen, wel om de walvis He helpen beschermen. Een verzoek tot goedeuring van het verdrag is daarom door minister mr. M. van der Stoel van Buitenlandse Zaken tot de Tweede Kamer gericht Al sinds 1965 doet Nederland niet meer mee aan de walvisvangst en sinds 1970 is het geen partij meer bij het verdrag. De commercië le redenen daartoe zijn vervallen, maar nu, vindt de regering, zijn er natuurwetenschappelijke redenen om opnieuw toe te treden. De bij het verdrag ingestelde internationale walviscommissie besteedt namelijk meer en meer aandacht aan het tot stand brengen van regelingen ter beperking van de walvisvangst uit een oogpunt van natuurbescherming. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Bij het verkeers plein Leidschendam (Rijksweg 4) is een zogenaamde „black spot" van honderd meter het gevaarlijkste weggedeelte van alle Nederlandse rijkswegen. Op die honderd meter wegge deelte gebeurden in 1975 niet minder dan 92 ongelukken. Daarna volgt rijksweg 205 bij Diemen, waar in 1975 over een lengte van vijfhonderd meter 152 ongelukken plaatsvonden. De Nederlandse rijkswegen tel len in totaal veertig van derge lijke black spots; weggedeelten, die extra gevaarlijk blijken te zijn en waar in 1975 ruim 28 procent van alle ongevallen en 18 procent van de ongevallen met doden of gewonden plaats vonden. Dit staat te lezen in de vandaag verschenen „Wegkrant" van de vereniging van Wegenbouwers, die de gegevens ontleent aan een nog gedeeltelijk geheim rap port van Rijkswaterstaat. Uit het rapport blijkt tevens, dat dergelijke blach spots vooral op enkelbaanswegen te vinden zijn. Reden waarom de wegebouwers pleiten voor het ombouwen van deze enkelbaanswegen tot snel wegen. Nieuw bankgiro - formulier (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bankinstel lingen die zijn aangesloten bij de Bankgirocentrale gaan een nieuw bankgiro-opdrachtfor mulier in gebruik nemen. Het huidige groene formulier ver dwijnt. De rekeninghouders zullen het nieuwe formulier in de loop van di\ jaar van hun bank of spaar bank ontvangen. Het /jjeuwe formulier is ontwik keld in verband met de thans doorgevoerde volledige automa tisering van het bankgirover- keer. Hierdoor behoeft op de bankgiro-opdrachten niet meer de bank van de begunstigde te worden ingevuld. PTT-DIRECTEUR: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De postzegel wordt van alle kanten be dreigd. Grote bedrijven gebrui ken hun eigen frankeerappara- tuur met een stempel dat moge lijkheden tot reclame biedt, de PTT biedt mogelijkheden tot verzending aan antwoordnum mers, er kan post worden ver zonden met frankering bij abonnement en port worden be taald. Het resultaat: nog slechts één op de zes poststukken met een postzegel wordt gefran keerd. „Maar zo lang de filatelie een hobby blijft, die in 10 procent van alle Nederlandse gezinnen wordt beoefend, zo lang zullen wij de grondstoffen blijven leve ren", beloofde gisteren direc teur-generaal drs. Ph. Leenman van de PTT een gezelschap van postzegelkenners in de RAI te Amsterdam. Hij sprak op een bijeenkomst van filatelisten en postzegelhandelaren ter gele genheid van de komende we- reldpostzegeltentoonstelling Amphilex 77, die donderdag 26 mei het Rai-congrescentrum in beslag gaat nemen. De heer Leenman: .Misschien moet de verkoop van de postze gels in de toekomst worden geautomatiseerd, maar de post zegel heeft nog zoveel neven functies, dat ik niet in zijn ver dwijning geloof'. Chauffeurs dreigen met acties Haagse Beemden In Breda werd gisteren een begin gemaakt met de bouw van een geheel nieuwe stadswijk, de Haagse Beemden. In 1985 moet deze wijk plaats bieden aan 30.000 inwoners. Minister Gruijters gaf gisteren de aanzet tot de bouw door de „onderste steen boven" te graven. RIJDEN ONDER INVLOED (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Er komen nieuwe landelijke richtlijnen voor de door de officieren van justitie te eisen straffen wegens het rijden onder invloed. De procureurs-generaal hebben in principe overeenstemming be reikt over de nieuwe richtlijnen, die thans voor commentaar zijn doorgezonden naar de hoofd-officieren van justitie en de centrale politie-verkeerscommissie. Daarna zullen de definitieve richtlijnen worden opgesteld. Deze zullen evenwel niet bekend worden ge maakt Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wanneer geen een oplossing wordt gevonden in een arbeidsconflict van chauffeurs met werkgevers van enkele Westlandse expeditiebe drijven verwacht men volgende week acties. Volgens de ver- voersfederatie NVV/NKV vol doen de vervoersorganisaties niet aan de cao. De chauffeurs overleggen zaterdag over de re sultaten van het gesprek dat vandaag wordt gevoerd. De vervoersfederatie stelt, dat de Westlandse afdelingen van protestants-christelijke en kath olieke vervoersorganisaties aan een van de twee chauffeurs op een vrachtwagenrit slechts vijf tig procent van het loon uitwa ren. Naar de mening van de federatie hebben beide chauf feurs, als zij in dienst van het bedrijf zijn, recht op volledig loon, ongeacht het feit of zij achter het stuur zitten. Het over leg over het arbeidsconflict wordt ook gevoerd met het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen en de Orga nisatie van Commissionairs, om dat het hier gaat om sneltran- sport van aan bederf onderhevi ge groenten en fruit naar het buitenland. Volgens de ver voersfederatie behoren de chauffeurs bovendien nog een aanzienlijk bedrag op grond van de cao aan achterstallig loon te ontvangen. Wandelende scholier (13) aangereden WASSENAAR De 13-jarige A. Trouwborst is gisterochtend met ernstig hoofdletsel in de Ursulakliniek in Wassenaar op genomen nadat hij op het fiets- voetpad tussen de Wassenaarse Slag en Meijendel was aangere den door de 36-jarige wielrenner H. J. M. G. uit Rijnsburg. Jaloerse man mishandelt echtgenote LEIDEN Een 31-jarige inwo ner van Leiden heeft gistermid dag zijn vrouw met een brood mes ernstig gewond. De ruzie tussen het echtpaar ontstond door jaloezie. De man greep tijdens een handgemeen in de woning naar het broodmes en stak zijn vrouw diverse malen in het gelaat. De vrouw werd ernstig gewond opgenomen in het Diaconessenhuis. De man is kort na de steekpartij door de Leidse politie op straat aange houden. Hij is ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Stunten met melk brengt niet alleen de versheid van het produkt in gevaar, maar ook de afzet. „De melkman wil daarom geen stuntman zijn maar versman", zo betoogde de voorzitter van de Nederlandse Melkhandelaren Organisatie (NMO), de heer W. Herwyer vandaag op de jaarvergadering van zijn organisatie. Volgens hem moet ten koste van alles worden voorkomen, dat de melk en melkprodukten in de stuntsfeer terechtkomen. Het tijdelijke voordeel dat de consument daarvan heeft, zal zijns inziens later in het tegen deel veranderen. Grote verkopers gaan, om hun inkoopprijs nog meer te druk ken, steeds grotere hoeveelhe den tegelijk inkopen. Men ziet nu al, dat ze steeds meer druk uitoefenen om de uiterste ver koopdatum zo laat mogelijk gesteld te krijgen, dit ten na dele van de versheid van de melk. Volgens de heer Her wyer is de houdbaarheid te genwoordig wel zodanig dat een uiterste verkoopdatum een week na aflevering door de fabriek geen uitzondering is, maar voor de smaak is zo'n periode van een week funest; met de dag gaat die achteruit Dat betekent anti-reclame en een gevaar voor de afzet Prijsstunten is volgens de heer Herwyer ook nadelig voor de distributie. Het werkt de vesti ging van steeds grotere ver koopplaatsen in de hand, maar dit kan alleen maar in de grotere wooncentra en gaat dan ten koste van de kleinere wooncentra. Een onderzoek heeft ook aangetoond, dat mensen die melk in grote ver- koopcentra halen, minder gaan gebruiken, omdat ze zo lang mogelijk met hun voor raadje willen doen. Op plaat sen waar melk wordt bezorgd, ligt het verbruik een kwart hoger dan daar waar men ze moet halen. Nieuwe attractie Een midget-voetbal- baan. Deze nieuwste attractie op recreatie gebied heeft een plaats gevonden in het Am sterdamse Florapark en is nu al een groot succes. Bij deze, uite raard, Engelse vinding moet de deelnemer proberen de bal in het kleine doel te schieten, waarbij de „verdedi ging" als lastig obsta kel fungeert. (Van onze verslaggevers) Joure/Nijmegen/Amstelveen Voor de maatschappij zijn, aldus minister Lubbers gister avond in het Friese Joure, een krachtige en zelfstandige vak beweging en zelfstandige on dernemingsorganisaties, naast de overheid van enorme bete kenis. Maar, aldus de minis ter, de democratie is gediend met duidelijk gescheiden ver antwoordelijkheden en macht tussen vakbeweging en poli tieke partijen, „Een rode fa milie van FNV, PvdA en VA RA leidt tot oogkleppenpoli- tiek, dogmatisme en verstar ring,' waar uiteindelijk noch socialisten noch onze maat schappij mee gediend zijn. Drs. Lubbers kon dit in Joure allemaal nog zeggen. Zijn lijst trekker mr. A. van Agt werd het spreken in Nijmegen on mogelijk gemaakt. Van Agt had daar willen zeggen dat de PvdA en de WD de mensen meer in het loonzakje beloven, dan zij straks kunnen waar maken. „Wij willen de kiezers niet voor de gek houden. Er valt op dit punt niet veel te beloven" aldus CDA-lijsttrek- ker Van Agt. Daarna werd hem het spreken onmogelijk gemaakt en moest iedereen verder raden, wat hij nog meer had willen zeggen over inkomens, sociale uitkeringen en overheidsuitgaven. In Meppel voerde Mr. W. Aan- tjes, sprekend als CDA-politi- cus aan, dat zijns inzien het MINISTER LUBBERS BENADRUKT: landbelang ermee gediend is, wanneer na de verkiezingen opnieuw een kabinet van CDA en PvdA gevormd zou worden. „Ik ben tot deze mening geko men op basis van programver gelijking", aldus mr. Aantjes. „Maar dan moet de PvdA wel de blokkade opheffen ont staan door zijn formule 8—8 plus". Kiezen of delen Mr. A. Boersma de vroegere KVP-voorzitter van de kring Den Haag en tot voor kort nog behorende tot de uit de KVP getreden groep-De Zeeuw heeft ondanks alles wat er ge beurd is, zijn huis Gaten) be hangen met CDA-biljetten. Zijn gezin is het CDA sterk toegedaan. Het zou niemand verwonderen, wanneer mr. Boersma zich eveneens al of niet rechtstreeks tot het CDA zou bekennen, meent mea Pax Christi Onder de titel „vrede, bevrij ding, veiligheid" heeft de kath olieke vredesbeweging „Pax Christi" een verkiezingspam flet uitgebracht. Het bevat de standpunten van de beweging over veiligheid, ontwikkelings samenwerking en mensenrech ten, alsook een hoofdstuk over vredesopvoeding. Deze pro grammapunten zouden vol gens Pax Christi uitgangspunt moeten zijn voor het komende overheidsbeleid. Elk jaar schijnen de examens een rel te moeten opleverea Gistermiddag belde spontaan een leraar Nederlands. Hij moest zijn gal kwijt over een zijns inziens onheuse bejege ning van D'66 in het examen Nederlands voor het Havo. In een tekst van K. Poll over de veranderingen in het maat schappelijk leven werd van enkele vernieuwingsbewegin gen gezegd, dat zij uitgeblust zijn en hun tijd hebben gehad- Daarbij werd D'66 in één adem genoemd met de bewe gingen van Provo en Kabou ter en enkele anderen. Ontoe laatbaar volgens deze leraar, die nog wel een reactie ver wacht van het partijbestuur van D'66. En wie weet staan ons nog interessante vragen van kamerleden te wachten. De leraar Nederlands die wij zelf om commentaar vroegen, vond het Havo-examen goed te maken, hoewel de tweede helft pittig moest worden genoemd. Hij was blij, dat men dit jaar eens met een cultuur beschou wende tekst was gekomen, waarbij een beroep werd ge daan op de creativiteit van de kandidaten. De vragen noem de hij „koersgevend", d.w.z. dat zij duidelijk naar het ant woord verwezen. De leerlingen waren nogal verdeeld in hun reacties over de moeilijkheids graad: hun oordelen liepen ui teen van „heel gemakkelijk" tot „heel moeilijk". Het examen Frans voor het Havo stelde de kandidaten voor een vijftal geestige en amusante teksten, o.a. uit Pa ris Match en Le Figaro. Twee daarvan waren redelijk, drie pittig volgens een leraar. De vragen lagen volgens hem dui delijk op Havo-niveau en wa- ren goed uit de tekst te beant woorden. Gelukkig was geen sprake van een test van woor- VWO De VWO'ers stonden gister morgen bij het examen schei- kimde voor vier opgaven. Een leraar zei er kort maar krach tig van dat de eerste twee moeilijker waren dan de laat ste twee. Zijn indruk was dat het examen iets moeilijker was dan vorig jaar. Een leerling zei ervan: „Niet overdreven moeilijk". Opgave 2 vond hij de lastigste (reactie op een Aldehide). Van opgave 3 over structuren zei hij: meer wiskunde dan scheikunde. Bij opgave 1 (over een elektrolyse) vermoedde hij een addertje onder het gras. Opgave 4 vond hij erg leuk: geen vraag naar parate kennis, maar een rede nee rvraag. 's Middags hadden de VWO'ers het bepaald niet ge makkelijk bij het examen En gels. Leraren en leerlingen wa ren het erover eens, dat de teksten aanspraken door hun actualiteit Maar de leerlingen klaagden nogal over de lengte. Die liep op met het klimmen van het rangcijfer. Jammer voor de kandidaten, die de tekst over het voor hen meest actuele onderwerp (geweld bij voetbal) het langste en het moeilijkst vonden. Mavo-3 zat aardig in elkaar. Er waren geen speciale moei lijkheden, aldus onze zegsman. Voor Frans Mavo-4 waren er vijf teksten. De eerste over Mini de zigeunerin zal waar schijnlijk weinig moeilijkhe den hebben opgeleverd. Het onderwerp van de tweede tek st, een experiment van de BBC, vroeg wat meer woor denkennis. De derde tekst voerde enkele personen op die spraken over hun angst tij dens het vliegen. Bij goed le zen waren de opdrachten bij de tekst goed te maken, maar sommige kandidaten zijn mis schien de mist ingegaan bij enkele vragen. Een zeer actueel onderwerp leverde de tekst over de fiets. Hoewel zij vrij kort was, wa ren de vragen des te pittiger. Tekst 5 ging over Georges Si meon. Deze tekst was best pit tig. LTO MXXWWLÓ ze stond ook op een behoorlijk Bij de invulopdrachten werd eerder de fantasie dan de ken nis getest, ze waren voor de leerling vrij moeilijk. De tijd was voldoende. Mavo Het examen scheikunde voor Mavo-4, dat gistermorgen werd afgenomen, bood op zich niet veel nieuws. Er waren geen grote moeilijkheden. Het examen natuurkunde voor Het examen natuurkunde voor het LTO scheen niet moeilijk te zijn, maar schijn bedriegt Er waren heel wat kleine ver borgen angeltjes, waar volgens een leraar veel leerlingen over heen gekeken hebben. Er wer den veel weetjes gevraagd, het inzicht kwam te weinig aan bod. De mening van de leerlin gen liepen uiteen van „gaat wel" tot „erg moeilijk". De beschikbare tijd was redelijk. „Thanks for your eyes" luidde de titel boven de tekst uit Rea der's Digest, die voor het exa men Engels aan de kandidaten van het LTO, LHNO en LLO werd voorgelegd. Men vond de tekst niet moeilijk en goed leesbaar. Het onderwerp was redelijk actueel, de woordkeu- LEAO Bij het LEAO stond gisteren machineschrijven op het pro gramma. Het praktisch werk omvatte een rapportering, een brief met doorslag, een reke ning, enig eenvoudig staat- werk en het invullen van een memoformulier. Daarvoor kregen de kandidaten ander half uur de tijd, hetgeen vol gens een leraar zeker voldoen de was. Het werk was ook redelijk en zeker niet te moei lijk. Daarnaast moesten de kandidaten laten zien of zij de 120 aanslagen per minuut kon den halen. Bij de meesten zal dat beslist het geval zijn ge weest Jan Hooyman

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13