Israël en buurlanden aanvaarden buffers Nixon schept op over zijn buitenlandse successen Veel klachten dikwijls niet te voorkomen buitenland CARTER NA GESPREK MET ASSAD: IN TWEEDE FROST-INTERVIEW Russen hebben wél dodende straal Latijns-Amerika open voor blanken uit zuidelijk Afrika Toekomstige verloofde prins Charles studeert Engels in Cambridge w» Verjaardagskalender voorkom zonnebrand bij baby en kleuter A \g/ V27 XÊJ a XZL A a LEIDSE COURANT/ DINSDAG 10 MEI 1977 PAGINA 7 LONDEN (Rtr) President Jimmy Carter van de Verenigde Staten heeft gisteravond in Londen gezegd dat alle leiders uit het Midden-Oosten met wie hij heeft gesproken, het algemene denkbeeld aanvaarden van bufferzones tussen Israël en zijn Arabische buren. Carter zei dit tegen verslaggevers bij xijn terugkeer in de Britse hoofdstad uit Genève, waar hij heeft gesproken met pre sident Hafez Assad van Syrië. Hij heeft reeds eerder in Washington gesproken met de aftredende Israëlische premier Rabin, De Amerikaanse president had tevoren ge sproken van de mogelijkheid dat Israëls leger tenminste tijdelijk gestationeerd zou worden buiten 's lands aardrijkskundige grenzen. Maandagavond had hij het over een vrodes- leger dat gestationeerd zou kunnen worden in bufferzones aan weerskanten van toe komstige grenzen in het Midden-Oosten. Carters voornaamste adviseur op het gebied van de nationale veiligheid, Zbigniew Brze- zinski, sprak van een „zeer volledige en zeer constructieve discussie" tussen Carter en Assad. Hierbij was de mogelijkheid onder zocht om door middel van gedemilitariseer de zones een uiteindelijk vredesakkoord tus sen Israël en de Arabische staten te bescher men. Voorts werd gesproken over het ver loop van de grenzen in het Midden-Oosten, de kwestie van een Palestijnse vertegen woordiging op de vredesconferentie in Gene ve en de vestiging van een Palestijns natio naal tehuis. Presient Carter van de VS en zijn Syrische ambtgenoot Hafes Assad tijdens hun begroeting in Genève. Lanusse in staat van beschuldiging BUENOS AIRES (Reuter) Oud-president Alejandro La nusse van Argentinië is formeel in staat van beschuldiging ge steld wegens misbruik van zijn officiële positie. Hij zou er met maximaal zes jaar gevangenis straf mee gestraft kunnen wor den. Lanusse en drie andere leden van de militaire junta die Ar gentinië van 1971 tot 1973 re geerde, zouden het niet nauw hebben genomen met belasting wetten om een Italiaans concern te steunen dat in Zuid-Argenti- nië bouwde. Lanusse's naam is voorts geval len in het schandaal rond de financier David Graiver, die een internationaal concern zou heb ben willen opbouwen met geld dat de stadsguerrillabeweging der Montoneros verkregen zou hebben van roofovervallen en ontvoeringen. New York (UPI) In het twee de televisie-interview van oud president Richard Nixon met David Frost uit Engeland, ver telt Nixon over Henry Kissin gers „koude voeten" na de inval in Cambodja en Kissingers toe spelingen op aftreden, aldus het weekblad Newsweek. Het twee de van de vier interviews op donderdagavond speelt zich af rond Nixons buitenlandse poli tiek en volgens Newsweek zit er heel wat stof in voor de geschiedenisboekjes. In dit in terview is Frost niet meer de genadeloze officier van justitie uit het eerste interview over Watergate en is Nixon niet lan ger de in het nauw gebrachte man die zich verdedigen moet Nixon beweegt zich daarentegen als een vis in het water wanneer hij vertelt over zijn successen in de buitenlandse politiek, waar van hij hoopt dat zij hem ui- De ex-president vertelt hoe hij de twijfels van zijn minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger over bepaald optre den zoals in Cambodja, weg nam. „Denk aan Lots vrouw", placht hij te zeggen. De bijbelse vrouw van Lot werd in een zout pilaar veranderd door God om dat zij een waarschuwing in de wind had geslagen niet om te kijken naar Gomorra, dat was vernietigd omdat het in zonde leefde. Nixon vertelt ook hoe Kissinger toen hij nog adviseur voor de hationale veiligheid was, minis ter van buitenlandse zaken Wil liam P. Rogers van bepaalde belangrijke besluiten had probe ren uit te sluiten. Kissinger volg de later Rogers op. Af en toe, „niet veel keren en niet dikwijls", aldus Nixon, zin speelde Kissinger op aftreden. Als hij binnenkwam zei hij dan: ,Jk vraag mij af of ik nog wel van nut kan zijn". Kissinger was voorstander van het binnentrek ken van Amerikaanse soldaten in Cambodja in 1970, „maar toen kwam Kent State (een op roer op de campus van deze universiteit), wat een zeer grote emotionele schok voor mij was en een erg grote schok voor Kissinger. Er volgde een stroom van verwijten omdat de implica tie was dat wij door Cambodja binnen te trekken indirect ver antwoordelijk waren voor de dood van drie (vier, in feite) studenten. Vlak daarop kwam Henry binnen en zei: „Ik ben er niet zeker van dat wij ons met Cambodja hadden moeten in la ten en misschien is het ogenblik aangebroken waarop we er ons wat eerder uit moeten terug trekken." Nixon zei dat hij ant woordde dat het nu eenmaal was gedaan en dat hij zich de vrouw van Lot moest herinne ren en nooit achterom kijken. Dit groeide daarna uit tot een grapje, aldus de ex-president. Telkens wanneer Kissinger bij hem kwam en begon te zeggen „Hadden we dit of dat nu wel moeten doen" zei Nixon: „Denk aan de vrouw van Lot", en daar mee zou dat onderwerp afge handeld zijn. Voorwaardelijke straf voor Patricia Hearst LOS ANGELES (UPI) - Patri cia Hearst, de 23-jarige dochter van de Amerikaanse kranten magnaat William Randolph Hearst, is tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld wegens haar aan- 'deel in een gewapende overval op een sportwinkel in een voor stad van Los Angeles in mei W4. Op 14 februari van dat jaar was zij uit haar flat in Berkeley ontvoerd door leden van het „symbionese bevrijdingsleger". Later sloot zij zich bij haar radi cale ontvoerders aan en nam deel aan een reeks roofoverval len. Zowel de verdediging als de openbare aanklager hadden ge pleit voor een voorwaardelijke straf. In zijn vonnis zei rechter Talbot Callister dat er geen ge vaar schijnt te bestaan, dat de verdachte nieuwe misdrijven zal begaan. Patricia Hearst wordt weggeleid uit de rechtszaal nadat zij voor een overval op een sportzaak, tot vijf jaar voorwaardelijk was veroor deeld. 99 Aviation Week: WASHINGTON (UPI) „Dieper graven, Jimmy" adviseert het Amerikaanse blad „Aviation Week" president Carter die vorige week heeft tegengesproken dat de Russen reeds baanbrekend werk hebben verricht bij de ontwikkeling van een „dodende straal". Het blad meldde toen dat Moskou bezig is met het operationeel maken van een bundel energiepartikeltjes, die met succes zou kunnen worden ingezet tegen Amerikaanse ballistische raketten. Volgens Aviation Week zijn de Russen al zover gevorderd met dit superwapen dat een „strategisch schaakmat" dreigt Carters reactie op het aritkel luidde dat hem over de vermeende Russische doorbraak niets bekend was. Volgens de president zaten er fundamentele „onnauwkeurigheden" in het artikel. Aviation Week houdt zijn bewering echter staande en meent dat de president in militair-technische zaken niet volledig wordt voorgelicht door defensie-ambtenaren. Westelijke waarschuwing over Berlijn LONDEN (AP) De leiders van de Verenigde Staten, West-Dults- land, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie ge waarschuwd dat de ontspanning tassen Oost en West ernstig zal worden bedreigd als de Sovjets zich niet houden aan een overeen komst uit 1971 om de eenheid van de stad Berlijn te handhaven. Deze waarschuwing, die te lezen stond in een gezamenlijk commu niqué, is erop gericht tegenstand te bieden aan pogingen van het communistische bewind in Oost-Duitsland om Oost-Berlijn geheel in te lijven. Een woordvoerder van de Britse premier James Callaghan verklaarde dat er tekens waren dat de Sovjets de status van Berlijn willen veranderen. Hart voor transplantatie over 700 km. vervoerd RICHMOND, Virginia (AFP) Amerikaanse artsen hebben zondagavond een harttransplantatie uitgevoerd waarbij het donor-orgaan werd aangevoerd over een afstand van 700 kilometer, een primeur in deze tak van hartchirurgie. Tot dusver moest het „ruilhart" meteen worden getransplan teerd, wat betekende dat donor en ontvanger zich vlak bij elkaar, meestal in hetzelfde ziekenhuis, dienen te bevinden. De historische operatie vond plaats in het ziekenhuis van Richmond in Virginia. Het ruilhart werd aangevoerd uit Indianapolis. De reis werd per speciaal vliegtuig gemaakt en de „pauze" tussen het verwijderen bij de donor en de transplantatie duurde drieëneen half uur. De patiënt, een 55-jarige man, maakt het bevredigend. MEXICO-STAD (Rtr) Argentinië en Bolivia treffen voorberei dingen voor het ontvangen op grote schaal van blanke kolonisten uit het zuiden van Afrika krachtens een plan dat wordt gefinan cierd door West-Duitsland, aldus heeft een tijdschrift in Mexico- stad gemeld. Het onafhankelijke politieke weekblad „Proceso" verklaart dat de Bondsrepubliek 150 miljoen dollar heeft aangeboden als bijdrage aan bestrijding van de onkosten van de migratie, en dat Groot-Brit tannië en Nederland ook steun hebben toegezegd. De bondsrepubliek wil helpen bij het overbrengen van 30.000 blanke gezinnen üit Rhodesië, Zuid-Afrika en Namibië (de voorma lige Duitse kolonie Zuidwest-Afrika) naar landen in het zuiden van Zuid-Amerika. Bolivia zou al een plan hebben voor de vestiging van 150.000 blanken in het zuidoosten van het land tegen de Braziliaanse grens. Brazilië, Ecuador en Uruguay zouden ook belangstelling hebben voor blanke kolonisten uit het zuiden van Afrika. In Argentinië zouden blanken uit het zuiden van Afrika gevestigd worden in vier noordelijke provincies. Details over kosten of aantal op te nemen kolonisten zijn niet bekend. Proceso schreef dat de Westeuropese landen terzake samenwerken. Zij hopen te voorkomen dat zich een grote stroom mensen van Duitse, Neder landse en Britse afkomst aan hun grenzen meldt, zoals Portugal te verduren had toen het zijn Afrikaanse kolonies aan een zwart meerderheidsbewind had overgegeven. Marie-Astrid, de dochter van het groothertogelijke paar van Lu xemburg aan de wandel in Cam bridge waar zij Engels studeert Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Prinses Marie-Astrid (23) van Luxemburg, die in Londen onofficieel be schouwd wordt als de toekomstige bruid van de Britse kroonprins Charles (28) verhoogt momenteel in de universiteitsstad Cambridge haar kennis van het Engels. Ze bestudeert er de Engelse literatuur aan een taalschool, waar van het onderricht ruim 1500 gulden kost voor een trimester van tien wéken. Ondertussen woont de prinses als betalende gast in bij een gezin in Cambridge. John Corsellis, het hoofd van de taalschool, zegt dat Marie-Astrid, die door prins Charles „Asty" genoemd wordt, erg tevreden is met haar verblijf in Cambridge. Ze is het vierde lid van haar familie dat bij ons Engels studeert, aldus het trotse hoofd van de school. Het verlangen van prinses Marie-Astrid om nog beter Engels te leren, zou de geruchten kunnen bevestigen, dat kroonprins Charles haar uitge kozen heeft als z'n toekomstige koningin. Asty heeft in België voor verpleegster gestudeerd. Het Britse koninklijke hof en de familie van prinses Marie-Astrid in Luxemburg zijn goed bevriend. Een eventueel huwelijk van de Anglikaanse prins Charles met prinses Marie-Astrid wordt momenteel nog verhinderd door het feit, dat Asty katholiek is. Een anti-roomse wet van 1701 verbiedt een dergelijke echtvereniging, tenzij Marie-Astrid zou overgaan tot de protestantse godsdienst. In Londen wordt evenwel veronder steld, dat de Anglikaanse aartsbisschop van Canterbury, die afgelopen maand een bezoek bracht aan het Vatikaan, dit probleem bespro ken heeft met de paus. GESCHILLENCOMMISSIES: Je hebt verjaardagkalenders van een verzekeringsmaatschappij of van het benzinestation om de hoek. Maar ze zijn ook zelf te maken. Een voorbeeld daarvan willen we hier geven. Neem twaalf vellen dun karton van het formaat van schrijfpa pier. Zet in het midden van het vel net zoveel streepjes als een maand dagen telt, dus 31 voor januari en liefst 29 voor februari. Plak dan op de overgebleven ruimte kleine fotootjes van mensen, die in die maand jarig zijn. Grootouders krijgen dus een kalender met de foto's van kinderen, aangetrouwde kinde ren en van de kleinkinderen. Een succesvol cadeau, *naar ook leuk voor uzelf. Suède jasjes die helemaal hard geworden zijn en die rechtop op tafel kunnen worden gezet, tafellakens die met grote gaten zijn teruggekomen van de stomerij en mantels met scheuren. Het is allemaal te zien bij de Geschillencommissies die door de Consumentenbond, de ANWB en het bedrijfsleven zijn opgericht om een oplossing te vinden voor porblemen die zijn gerezen tussen klant en leverancier. Er zijn er inmiddels vijf: chemische wasserijen, gewone wasserijen, reizen, recratie en woninginrichting. „Veel klachten zijn niet te voorkomen", aldus Trees de Greeve van de Geschillen commissies, „doordat men af hankelijk is van derden. Zoals bijvoorgeeld met reizen, waarover de meeste klachten binnekomen. Ons advies luidt: Zorg allereerst voor een afschrift van alles wat door het reisbureau is beloofd. Blijkt er op de vakantiebe stemming het een en ander niet in orde te zijn, neem dan contact op met de hostess of, als zij op dat moment niet aanwezig is, laat dan een briefje voor haar achter. Als de klachten betrekking heb ben op de omgeving: maak foto's. Die kunnen later die nen als „bewijsmateriaal". Maar er is ook veel ergernis weg te kopen. Er zijn mensen die zich veertien dagen gaan zitten ergeren aan het ontbre ken van een beloofde koffie pot in de vakantiebungalow. Laten ze in 's hemelsnaam zo'n ding kopen en hem later in rekening brengen bij het reisbureau (aankoopbon be waren)". Voor alle geschillen geldt: eerst proberen met de lever ancier tot overeenstemming komen. Lukt dat niet, dan kan de hulp van een van de Ge schillencommissies worden ingeroepen. Als het klachten betreft over chemische of andere wasserij en, dan blijkt er bij de klant vaak een groot gebrek aan warenkennis te zijn. In ieder kledingstuk zit een etiketje waarop de samenstelling van de stof en de wasmethode staan vermeld. Dat etiketje is zowel onmisbaar voor hen die de was zelf doen, als voor de wasserijbaas, die (vooral bij» allerlei synthetische stoffen) moet weten welke reinigings middelen hij mag gebruiken. Er zijn echter mensen, die zo'n etiketje niet mooi vinden en het er dus maar uitknip pen, met alle gevolgen van dien. Voor wat betreft de genoemde suède jasjes meent Trees de Greeve: „Draag zo'n jasje hp- lemaal op en laat het niet reinigen. Voor de meeste kle dingstukken van dit mate riaal gebruikt men namelijk bepaalde chemische middelen die de stof soepel moet hou den. Bij chemisch reinigen vallen die middelen er uit en is het jasje onbruikbaar: het is zo stijf als een plank. Over igens zitten de wasserijen vaak in een moeilijk parket De textelleveranciers wijzen over het algemeen iedere ver antwoordelijkheid voor de door hen geleverde goederen van de hand. Met als gevolg dat bij eenderde van de klach ten niet of nauwelijks tot ove- renstemming kan worden ge komen omdat noch wasserij noch cliënt schuld heeft aan de schade", aldus Trees de Greeve. „Maar aan de andere kant moeten mensen natuur lijk niet gek opkijken wan neer ze een tafellaken met een groot gat terugkrijgen als ze dat kleed een paar maanden hebben laten liggen met een jus-vlek erin. Dat vleesnat vreet zich in, in de vezels en als het gereinigd wordt, valt er een gat in". Bij de woninginrichting ligt het allemaal wat moeilijk, omdat woninginrichters slechts op basis van vrijwil ligheid met de Geschillencom missie meewerken. Het is dan ook belangrijk, dat men er naar informeert alvorens men iets bij een bepaalde wonin ginrichter bestelt In de lever ingsvoorwaarden moet, als de betreffende woninginrichter samenwerkt met de Geschil lencommissie, artikel 16 zijn opgenomen. Indien dit niet het geval is, wordt het bij klachten allemaal wat lasti ger, daar dan de burgerlijke rechter er aan te pas moet komen. De Geschillencommissie re creatie kent slechts een klein aantal klagers. Niet Niet om dat er geen klachten zijn, maar omdat men zeniet durft in te dienen, uit angst dat men de vaste standplaats voor bijvoorbeeld zijn cara van zal kwijtraken. „En dat zal wel zo blijven zolang er een schaarste aan standplaat sen bestaat en er geen huurbe- scherming in de Kampeerwet is opgenomen", aldus Trees de Greeve. Klachten voor alle vijf de Ge schillencommissies moeten schriftelijk worden ingediend via postbus 1400 in Den Haag. Eén nogal geregeld terugko mende klacht kan echter bij voorbaat niet worden gehono reerd. Dat is de klacht dat men van een reis, een bank stel of wat dan ook af wil omdat hij elders goedkoper blijkt te zijn. Dan geldt de gouden regel( „Gekocht is ge kocht; had men vooraf maar beter moeten informeren". 1977 Symbolen dl* U moet ktnntn! WASSEN Heememn BLEKEN Steken STRIJKEN Metgwerm Weekwet ef me* 210* C me* 160* C IO<40*C Warm maar met neet streken Leuw weeeen mtatmtewd met de hand Met ii in Met Weken met eieefcwater ma* 120» C Met streken Mat warm CHEMISCH REIHISEH Alle gebruikelijk* organische vloeistoffen Perchiooraetheen De zonovergoten zomer van vorig jaar heeft veel mensen een „bruin" leven be zorgd maar was ook de schuld van veel huidverbran dingen bij (voor al) kleine kinde ren. werden ver oorzaakt doordat de kleintjes te lang achtereen aan de zonnestra len werden bloot gesteld of te wei nig beschermd in de volle zon rond dartelden. Nu de dagen weer lan ger worden en de zon weer heter is het goed om even stil te staan bij dit vervelende va kantie-bijver schijnsel. In de huid zit een stof die tegen zon neverbranding be hoedt. Het is een pigmentsoort die melanine heet. Mensen sen met een blanke huid zijn slechts in één van de drie huidlagen van deze pigmentsoort voorzien, negroïde mensen hebben melanine in alle drie de huidlagen, maar pasgeboren babies bezitten in het geheel nog geen melanine. Zij moeten dus absoluut uit de zon worden gehouden. Want de gevolgen van zonneverbranding zijn in feite precies hetzelfde als gewone verbranding door vuur. Er zijn enige belangrijke punten voor in en na het zonnetje: Begin tijdig (een paar weken voor de vakantie) met op de kinderhuid een vochtinbrengende lotion aan te brengen. Dit voorkomt dat het tere huidje straks snel uitdroogt. Begin voorzichtig en laat de kinderen de eerste dagen niet te lange tijd achtereen in de zon. Zon zoveel mogelijk in de ochtend-en namiddag-uren en ga in de tijd daartussen, als de zon op zijn hoogst staat en dus het gevaarlijkst is, met de kinderen iets anders doen of trek ze lichte beschermende kleding aan. Naast deze beschermingsmethoden moet de huid steeds maar weer opnieuw worden ingesmeerd met een zonnebrand middel dat een sterk beschermingsfilter tegen ultraviolette stralen heeft O Laat u niet misleiden door de helderheid waarmee de zon schijnt Lichte bewolking houdt de gevaarlijke ultraviolette stralen niet tegen. Zodoende kan zelfs op een tamelijk sombere dag zonnebrand optreden. Pas na ieder zonnebad een vochtinbrengende creme toe.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7