vvoi 5koJa Groepsvorming huidige samenleving religieuze opgave van de eerste orde REGERING VAN MOZAMBIQUE VRAAGT HULP R.K. CARITAS Een winkel van de Molenaars zie ik niet zo Skala,het buitenbeentje onder de grote merken kleuren-TV's 131141 stel dat er geen krant was In Libelle deze week: KORTE METTEN kerk wereld SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 10 MEI 1977 PAGINA 6 LEERBROEK. Polders, kilometers lang polders en eindeloze vergezichten. Hier en daar een boerderij, verscholen achter uit de kluiten gegroeide knotwilgen, die al eeuwenlang het vertrouwde oerhollandse beeld vormen. Aan het Noordeinde ligt het landhuis van Willem van Hanegem. Honden, kippen, paarden, schapen en een Aardigheid poes zijn de levende voorbeelden van de stelling dat het leven op het land nog goed is. Willem en Truus genieten er in Leer broek nog steeds zichtbaar van. Boer Willem toont trots zijn drie hectaren grond. Truus, met opgeheven hoofd en de neus in de lucht: „Moet je hem nu zien lopen. Alleen 's morgens geeft hij niet thuis, 's Ochtends om half zeven is alles ineens van Truus. Dan doet Willem net of hij gek is en draait zich nog eens lekker om terwijl ik met kilo's voedsel loop te zeulen om die beesten te vreten te geven. Trouwens, die Hovenkamp die bij ons in huis is is net zo. Een aardige knul, die best op het land wil helpen, maar niet voor koffietijd" Waarop zich een verbaal tweegevecht ontwikkelt. Truus en Willem vliegen elkaar om de haverklap in de haren. Goedmoedig allemaal, want beiden hebben het gekibbel verheven tot een amusant spelletje dat steevast eindigt met daverende lachsalvo's. Truus: „Veertien jaar houden we het al uit, en het worden er nog veel meer". Willem: „Ik ben kritisch, maar op sommige punten is Truus nog kritischer. En dat botst" Truus onmiddellijk: „Het enige verschil is dat ik ongelijk kan bekennen, en jij niet". Willem en Truus van Hanegem behoren tot de selecte groep van Nederlanders, die iedereen kent. Willem door zijn vaak onnavolgbare capriolen binnen en buiten de lijnen. Truus omdat zij al lang voordat dolle mina en „baas in eigen buik" nog uitgevonden moes ten worden, al niet schroomde onder alle omstandig heden recht voor zijn raap haar zegje te doen. Willem de voetballer, Willem de boer. „Dat laatste is dus een aardigheid. Wij vinden al die beesten leuk. Beter worden wij er niet van, maar dat is ook niet de bedoeling. We zijn hier niet ingetrokken met het, plan om via het vee en ons land na het voetballen in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien." Truus: „Zou ook niets voor ons zijn. Ik denk zelfs dat we er binnenkort mee zullen stoppen. Moet je de doktersrekeningen zien, die we iedere maand betalen. En wat dacht je van het werk. Ik hou geen uurtje voor mezelf over. Maar misschien is dat alles straks voorbij, want AZ wil dat we de buurt van Alkmaar komen wonen." Willem: „We blijven in Leerbroek tot ik precies weet wat ik na mijn voetbaltijd ga doen. In mijn contract staat dat AZ me zal helpen wanneer ik uitgevoetbald ben. De Molenaars willen me, geloof ik, in een winkel hebben. Dat zie ik niet zo. Ik ben er wel eens binnen geweest. Allemaal leuk en aardig hoor, maar ik ben daar niet zo geschikt voor." Truus: Ik zie jou daar al staan. Wanneer zo'n klant ook maar drie tellen nadenkt voordat wat gekocht wordt, zou je hem of haar de zaak uitschoppen. Jij zou de Molenaars alleen maar bergen geld kosten. En ze zouden bijna geen klant over houden. Willem wil iets in de voetballerij gaan doen. Hij weet alleen niet wat Maar ergens moet hij toch zijn enorme kennis en ervaring kunnen uitdragen. Er moet plaats voor hem zijn. We weten alleen niet waar." Giller Willem van Hanegem was ooit op de trainerscursus i Willem: „Ik heb me in Zeist blauw geërgerd. Wat een onbenullig gedoe. Belachelijke wat ze daar proberen uit te halen met kerels die al ten minste tien jaar in de top van het betaalde voetbal meedraaien". „Gaat die Ger Blok voor me staan en vraagt: „Wat doe ik verkeerd". Nou, ik kijken, maar niks ontdek- Truus: „Straks moet er voor hem toch een plaatsje zijn in de voetballerij..." ken natuurlijk. Zegt ie: „Ik sta met mijn gezicht in de zon, en dat moet een trainer nooit doen. Die moet de zon achter zich houden". Op die momenten werd ik witheet Wat heeft die zon nou met voetballen te maken. Ik ben te veel voetballer om me met dat soort zaken bezig te houden. En dat zeg ik dan ook. Maar dat mag niet natuurlijk, want dan krijg je straf van de meester. Zo moest ik een keer een balletje hoog houden. Dat was de eerste les. Les twee was de bal twee keer hooghouden. Dan vraag ik je toch. Als het moet kan bij dij wijze van spreken die bal een hele dag hooghouden en dan willen ze jou daar heel serieus dat balletje tweemaal op je voet laten stuite ren. Een giller toch. Maar toch staat dat allemaal in zo'n mooi boekje, en daar houden die mannen zich aan. Wat niet in het boekje staat, is fout. En verder mag je geen praatjes hebben, want dan krijg je een onvoldoende. Ik moest herexamen doen en ben niet meer geweest" Stropdas Ik heb nog twee jaar bij AZ. Ik hoop daarna nog te kunnen voetballen. Al voel ik me in elk geval lichamelijk en geestelijk fit genoeg om nog niet aan het einde te denken". Truus: „Op die plaats waar je nu speelt kan je nog jaren mee. Desnoods met een overhemd aan en een stropdas om". Willem: „En toch ben ik niet tevreden. Ik kan dertig tot veertig procent beter dan nu. Volgend jaar zal ik dat laten zien. Ik voel me nu te veel verdediger. Ik kan meer dan ik mag laten zien en dat stoort me. Laat ik ook duidelijk zeggen, dat ik het goed naar mijn zin heb bij AZ. Ik ben blij dat die club bij me aangeklopt heeft Vooral de sfeer is geweldig. Alleen dat gevoel van nog beter kunnen, dat laat me niet los. Er moet nog wél iets gebeuren om helemaal aan de top te komen. We missen bij AZ een paar echte boeven, en dat bedoel ik positief. Mannen als Israel en Laseroms indertijd bij Feyenoord, dat type mist AZ een beetje. En nu, in de laatste weken van de competitie, krijg ik een stuk verantwoording toege schoven. Ik moet de jongens steunen, op ze inpraten". „Ik erger me ook aan al die opgewonden praatjes van de jeugd. Vroeger ging ik op een fiets naar de training. Tegenwoordig komen al die knapen in vrese lijk dure auto's. Als ze dan nog slecht presteren ook, kan ik daar niet tegen". „Gelukkig valt dat bij AZ overigens erg mee. Daar wordt over het algemeen hard gewerkt en zonder praatjes. Toch draait de ploeg minder en daardoor ik ook. Ik heb echter nog steeds vertrouwen in een goede afloop. Goed, die tweede plaats is vertekend omdat we binnen een week twee plaatsen kunnen kelderen, maar toch geloof ik dat we het redden". Truus: „Willem zegt de hele week al dat AZ het tegen PSV redt. Ik geloof er niet in. Gelukkig zie ik Feyenoord ook niet van VW winnen, waardoor er bij een nederlaag nog niets verloren is". Het zou dan kunnen zijn dat Feyenoord buiten alle prijzen valt Willem: „Iedereen denkt dat ik op de val van Feye noord wacht. Dat is helemaal niet zo. Het interesseert me gewoon niets. Als AZ maar bij de eerste drie eindigt, vind ik alles best". Rob Hartog De kleuren-TV's van Skala zijn namelijk niet te koop. Niet te koop, wel te huur. U betaalteen vast bedrag per week en hebt verder nergens zorgen om. Skala staat van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds voor u klaar. Als u een eventuele storing voor 2 uur 's middags opgeeft, wordt die nog dezelfde dag verholpen. Indien nodig krijgt u direct een ander toestel. Ook op zondag, zelfs met Kerstmis Keus uit 12 modellen Uziet ze in de Skala- winkel.Toestellen van top kwaliteit. Skala is dan ook de Nederlandse tak van Europa's grootsteTV- verhuurbedrijf. Met al meer dan drie mil joen geplaatste toestellen. Dan mag je je met recht één van de groteTV- merken noemen. \fanaf f.14,05 p.week Hiervoor hebt u al zo'n schitterende Skala kleuren-TV in huis. Met als u wilt een gratis TV-tafel erbij. Bel even, voor een paar dagen gratis proef-kijken. Leiden (071) Haarlemmerstraat 168 Zorgeloos kleurkijken met 365 dagen service per jaar. Vrijdag de 13e Gezondheid zeggen als iemand niest. Of proosten met klinkende glazen. Zo zijn er honderden gewoontes en uitspraken die vaak onbewust een vorm van bijgeloof verraden. Blz. 62 Gno/llrm Goedkope vakantie- garderol Tientallen ideeën voor een kom- plete garderobe, die weinig koffer ruimte inneemt. En al die jurkjes, blousons, bikini's en topjes maakt u heel gemakkelijk zelf. Blz. 22 De Libelle Tip Telefoon Bel voor de Libelle Tip van de Week én meer informatie over de nieuwe Libelle: 023-330853 Libelle is overal ie koop voor maar 1,50. Abonnee voordenGoed idee! Bel overdag 023 - 3194 20. Groepsvorming is een religieuze opga ve van de eerste orde. In onze anonie me maatschappij is het gezin eerder slachtoffer dan dragend subject van de samenleving. Het gezin is te klein, maar parochie en gemeente zijn door gaans te groot en te anoniem. Aldus Fred Keesen van de werkgroep „Dienst aan basisgroepen en kritische gemeenten Nederland" in de inleiding, die hij in Rotterdam hield voor de „Open Kerk Beweging", regio Zuid- Holland, tijdens de halfjaarlijkse ont moetingsdag van deze beweging. Pastor Keesen, die zijn inleiding de titel had meegegeven „G(e)roepen naar samenleving; basisgroepen bouwstenen voor een nieuwe wereld", ging de ge schiedenis na van het verschijnsel, be gonnen in Latijns-Amerika, waar al leen al in Brazilië veertigduizend basis gemeenschappen worden geteld, maar ook elders groeiend, in Afrika en Azië, evenals in Europa, gestimuleerd door de vernieuwingsimpuls van paus Joan nes. Pastor Keesen onderscheidde globaal een drietal soorten van groepen, waar van de eerste wordt gevormd door christenen die binnen hun eigen kerk werken aan bevrijding van onmondig heid en anderssoortige beklemmingen. Zij zijn soms niet veel verder dan het ondernemen van inhaalpogingen. Ze zoeken binnen de kerken de menselijke vrijheid, die er in de maatschappij al is. Ze vormen nog geen kritische in stantie voor die maatschappij zelf. Een tweede groepering wordt gevon den bij hen, die zich willen bevrijden van de vereenzaming en verindividuali- sering binnen een op prestatie en con currentie gerichte maatschappij. Het gezin te klein en de parochie te groot bevindend, zoeken zij een overzichtelij ke groep met wie saamhorigheid te beleven valt In deze groepen, aldus Keesen, krijgen de evangelische raden weer nieuwe glans. Leefgemeenschap pen vormen het meest radicale voor beeld. Bij de derde reeks van groepen ligt het accent nadrukkelijk op de keuze en de inzet voor de bevrijding van alle ont rechten en verdrukten, niet alleen de zwarten van zuidelijk Afrika of de campesino's van Latijns Amerika, maar ook vereenzaamde bejaarden en geestelijk gehandicapten. Op zoek naar de werkelijke oorzaken van onrecht en maatschappelijke nood. Als gemeenschappelijke noemer on danks alle verscheidenheid tussen de groepen van West- en Zuid-Europa en de landen van de derde wereld, zag pastor Keesen de bevrijding door on derlinge solidariteit bevrijding in en tot waarachtige gemeenschap. De hui dige menselijke samenleving vraagt een radicale keuze: waarachtige ge meenschapsopbouw op plaatselijk, re gionaal, nationaal en mondiaal niveau of anders ondergaan in infernale machts- en geweldsuitbarstingen. In de kerk met haar keizerlijk-byzan tijnse structuur zal volgens Keesen nog veel moeten gebeuren. Paus Paulus, enerzijds dankbaar voor het verschijn sel van basisgroepen, waarschuwt be zorgd voor initiatieven, welke die van de kerkelijke overheid zouden door kruisen. Keesen citeerde hierbij de theologen Greinacher en Muller, die zeggen, dat het onmogelijk is, dat de institutionele instanties van de kerk alle geestelijke impulsen feitelijk kunnen verwerken. Hiermee is tevens de noodzaak en de rechtvaardiging gegeven, dat vele gees telijke impulsen in de kerk aan bod komen en zich ontvouwen, die juist niet onder institutionele voogdij staan, maar zich in andere spontane vormen doen horen en handhaven. Een actie voor huizenbouw in de christelijke nederzetting Nes Ammin in Noord-Israël heeft ruim 576.000 gulden op gebracht Bijna tachtig pro cent van de opbrengst is door particulieren in ons land bij eengebracht Het resterende deel is een gift van het alge meen diaconaal bureau van de gereformeerde kerken. In Nes Ammin, dat behalve door de grote protestantse kerken in ons land ook uit Zwitser land en Duitsland wordt ge steund, wonen ongeveer hon derd mensen uit deze landen. In zijn woning aan de Steen weg te Sittard is de 81-jarige alleenwonende pater Pierre Eijckeler dood aangetroffen. Pater Eijckeler is tweeënzestig jaar montfortaan geweest en was gedurende vijfenvijftig jaar als priester werkzaam. Hij werkte in Nederland en Duitsland. Als historicus ver richtte hij veel werk voor de congregatie der Montfortanen. De ongeveer driehonderd bis schoppen, die de Italiaanse bisschoppenconferentie vor men houden deze week hun jaarvergadering. Vooral zul len zij spreken over het thema „Evangelisatie en kerkelijke ambten". Ook zullen zij de resultaten onder de loep ne men van de zg. „Italiaanse katholiekendag die van 30 ok tober tot vier november in Rome is gehouden. standsjeugdbeweging (JIC) is in Argentinië spoorloos ver dwenen. Gevreesd wordt dat hij is gearresteerd, maar na vraag bij de politie bleef, on danks tussenkomst van nun tiatuur en de wereldraad voor katholieke leken, zonder resul taat Zeventien indianen van de stam der Mix teken hebben in het bisdom Acapulco in Mexi co de taak van lector op zich genomen. Zij zijn daarvoor uitgekozen door hun dorpsge meenschappen en door zusters opgeleid. De bisschop, mgr. Rafael Ruiz wil hen na ver loop van tijd en verder oplei ding tot permanent Hiaitw> wijden. Een De Brit, dr. Peter Whitehead, heeft in midde leeuwse middeleeruwse kloos ter Grüssau in Neder-Silezië talrijke originele handschrif ten gevonden van werken van Mozart, Beethoven en andere componisten. Onder meer de gehele Zauberflöte en het grootste deel van Beethovens „Negende". De partituren be horen tot een verzameling van de vroegere Pruisische staats bibliotheek in Berlijn, die na de tweede Wereldoorlog naar Silezië werd gebracht In aartsbisdom zeventien bed rijf spastores In het aartsbisdom Utrecht zullen na zorgvuldige voorbe reiding in zeventien industrie kernen in beginsel evenzoveel bedrijfspastores worden aan gesteld. Dit is meegedeeld na de vergadering van de Dioce sane Pastorale Raad met de staf van het aartsbisdom. Dit besluit was het resultaat van verschillende besprekin gen in de raad van een be- leids- en werkplan voor het bedrijfspastoraat voor de ko mende vijf jaar. De raad acht het van groot belang dat er een hechte rela tie groeit tussen de bedrijf spastores en het basispasto raat in de parochies. De raad verklaarde zich solidair met de bedrijfspastores die juist op die plaatsen komen te wer- kervWaar mensen onderhevig zijn aan de harde structuren van de samenleving. Ook wil de raad meer aan dacht schenken aan maat schappelijke en economische vragen, zoals de blijvende werkloosheid en de posite van de ongeschoolde arbeider. De gesprekken over sexuele ethiek en over de intercommu nie zullen worden voortgezet De regering van Mozambique heeft toestemming gegeven voor de heroprichting van de rk. caritas-organisatie Mozambique en haar tevens dringend verzocht de verzorging op zich te nemen van de naar schatting vijftigduizend vluchtelingen uit Zimbabwe (Rhodesie). De bestuursleden van de nieuwe caritas- organisatie zijn eveneens door de regering aangewezen. Het zijn de aartsbisschop van Maputo mgr. A.JM. dos San tos, de bisschop van Nampula, mgr. M. Vieira alsmede als vertegenwoordiger van Zim babwe, de heer Mandizvida, oud-voorzitter van het lekena- postolaat in Salisbury, thans penningmeester van de Zanu in Maputo. Hij heeft tussen regering en kerk in Mozambi que onderhandeld over de her oprichting van de caritas-orga nisatie. De goedkeuring voor herop richting van de caritas-organi satie en het feit, dat zij belast is met de zorg voor de vluchte lingen, worden in kerkelijke kringen geïnterpreteerd als een mogelijke wending in de politiek van de regering ten aanzien van de kerk. Zij aan vaardt kennelijk de mede werking van de kerk. Caritas Mozambique heeft on middellijk een beroep gedaan op de r.k. hulpverleningsorga nisaties in Europa en de Ver enigde Staten. Zij vraagt drin gend om geld, medicijnen, voedsel, kleding en dekens. Onder de vluchtelingen uit Rhodesie heersen malaria, lon gaandoeningen en griep. Voor al onder de kinderen vallen veel slachtoffers. Caritas Mo zambique vraagt spoed bij de hulpverlening, omdat de win terperiode in Mozambique voor de deur staat. In verband met deze oproep zal de stichting Mensen in Nood in Den Bosch, de Neder landse caritas-organisatie, in het kader van de zomeractie hulp voor deze vluchtelingen vragen, alsmede voor vluchte lingen uit Cabinda en Angola.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6