I I I i Leiden krijgt weer grote kunst manifestaties Rood- en te snelrijders teisteren kantongerecht der uuet JOHANNA STRAATHOF (74JAAR)GAF STAL WEER EEN GROTE BEURT GEMEENTELIJKE Scholier stal SUBSIDIE VOOR I RESTAURATIE j PIETERSKERK I i 912,5% «a ZONIERKORIING Hoogmade moet het zonder melkboer stellen ONBEKENDE AANGESPOELD UITSTEKENDE LST-MUSICAL 8 Nu bij 3 Suisses 8 l GULDENS VOORDEEL STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 10 MEI 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge tpjefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDEN 600 rood- en te snelrijders waren gisteren op geroepen om op het Leidse kantongerecht verantwoor ding voor hun verkeershan- delwijze af te leggen. Geluk kig bleven de meesten weg, het overgeschoten deel echter wist genoeg argumenten op tafel te leggen om rechter Van Dijke en de officier van justitie, mevrouw mr. Klop per enige tijd bezig te houden. Een stratemaker was toch wel op een hele ongelukkige ma nier door rood gereden. Op het moment dat hij namelijk met een rustig gangetje op het toen nog groene licht afdaver- de begon zijn dochtertje te braken en hij was hierdoor zo afgeleid, dat hij zonder op te letten door het licht reed dat inmiddels de kleur rood had aangenomen. Dit werd opge merkt door „een jonge balda dige knaap", zoals de strate maker de verbalisant noemde die met zijn auto de achtervol ging inzette en hem wat later op de overtreding wees. De manier waarop beviel de stra temaker niet. „Ik rij nooit te hard, ik rij met de snelheid van een fiets, dat is mijn ge woonte. Ik stop al voor geeL Nu rijd ik per ongeluk door rood, die „meneer" achtervolgt mij, probeert me op een kruis punt in te halen, wat niet zo best lukt, caramboleert op drie wielen en komt een eind ver der tot stilstand. Hij bood niet eens zijn excuses aan voor die levensgevaarlijke manoeuvre". aldus de vergramde stratema ker, die vervolgens met rech ter Van Dijke in discussie ging over de verkeersmaatregelen van de overheid, waarbij vol gens zijn mening „het econo misch belang prevaleert" en niet het verkeersveiligheidsas- pect Rechter Van Dijke maak te er een einde aan door hem tot 75 gulden boete te veroor delen, 25 gulden beneden het normale tarief. Naar contact Een bureauchef van de so- ciaal-psycgiattrische dienst had ook enige onenigheid met de politie gehad, toen hij fiet send het rode licht passeerde. De verbalisant verzocht hem namelijk om even terug te rij den en het nog een keer voor het licht te proberen. „Om aan te tonen dat je het licht respec teert". De bureauchef nam dat niet en verzocht om een be keuring. „Ik heb in mijn werk veel met agressie te maken en die agent maakte me razend", waarop rechter Van Dijke meende dat hij dan het beste moest weten hoe die agressie in te tomen. „Het was een erg naar contact met de politie zoals het daar tot stand kwam", aldus de bureauchef, die 25 gulden boete opgelegd kreeg hetzij een dag in de cel. Wie is wie? De administratieve problemen rezen de pan uit toen een snel- heidsovertredende monteur het in het geheel niet bleek te zijn. Zijn naam klope niet, zijn nummerbord wel, de auto op de foto bleek een andere te zijn, terwijl er ook een foto was geweest waarop een aan hanger te zien was waarover de monteur niet beschikte. Bo vendien bleken de papieren van de monteur ook niet te kloppen en de herhaalde schrijvens naar de Rijksdienst voor het wegverkeer hadden ook nog geen respons opgele verd. Rechter Van Dijke trok uiteindelijk de conclusie dat een automobilist met hetzelfde nummerbord ongestraft over- tredingem aan het begaan is, die de monteur op zijn brood krijgt. De snelheidsovertre ding werd hem daarom niet kwalijk genomen en de rech ter hoopte de monteur spoedig van zijn kwadelijke nummer- bordgenoot te verlossen. FRANK BUURMAN LEIDEN De gemeente zal, wanneer de raad daarmee akkoord gaat 750.000,- subsidie verlenen voor de consolidatie van de! Pieterskerk. Deze consolidatie is de eerste fase van het restaura- i tieplan dat het architectenbureau Van Dam, Van der Sterre enl Van Straten heeft opgesteld in opdracht van de stichting Pieters kerk. In de tweede fase zullen voorzie ningen worden getroffen, die nodig zullen zijn voor de toe komstige bestemming en exploi tatie van het gebouw als cultu reel centrum. De kosten voor uitvoering van het totale plan zijn geraamd op ongeveer 4.200.000,-. De kosten van de consolidatiewerken zijn ge raamd op 2.500.000,-. De mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft zich bereid verklaard deze wer- I ten verleent een subsidie van' 250.000,-. Wanneer de gemeen- j teraad akkoord gaat met verle- ning van 750.000,- subsidie zal1 van de kosten voor consolidatie nog 250.000,- voor rekening) van de stichting Pieterskerk ko-1 Omtrent de toekomstige bestem- j ming van de Pieterskerk is nog niet veel bekend. De stichting streeft naar een zo passend mo gelijk multifunctioneel gebruik. Een werkgroep bestudeert de ken voor 50% of 1.250.000,- te mogelijkheden. Wanneer een be- subsidiëren. Gedeputeerde Sta- De Pieterskerk stemming is gekozen, zal de tweede fase van de restauratie werkzaamheden kunnen begin- Drie maanden cel voor brutale zigeunerinnen DEN HAAG/LEIDEN - Twee zigeunerinnen zijn gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie maanden cel straf. Het tweetal had een bejaarde vrouw in haar woning aan de Oranjeboomstraat in Leiden bedreigd en be stolen. De twee vrouwen waren de woning binnenge drongen, nadat de 82-ja- rige bewoonster de voor deur na herhaaldelijk bellen had geopend. De vrouwen doorzochten de woning en stalen geld. Toen de bejaarde vrouw in het geweer kwam werd zij bruusk opzij ge zet, waardoor ze kwam te vallen. Bij de val brak de vrouw haar schou der. Buren hadden de politie gewaarschuwd. De offi cier had tegen de twee vrouwen zes maanden geëist Beide vróuwen waren overigens niet op de rechtzitting versche nen, zodat ze de borg som van drieduizend gulden hebben ver speeld. loonzakjes NOORDWIJK De recherche arresteerde een 23-jarige sch olier uit Leiden, die er van verdacht wrd in het Noordwijk- se bedrijf waar hij werkte, tot driemaal toe een loonzakje te hebben ontvreemd. In totaal beliep het gestolen be drag enkele honderden guldens. De jongeman, afkomstig uit een keurig milieu, bekende de dief stallen. Bij zijn verhoor kwam aan het licht dat hij ht geld had weggenomen om schulden te voldoen, die hij had gemaak voor het kopen van heroïne en hasjies. Utrechtse behoudt kans op baan UTRECHT Mevrouw A. J. Franssen-Voermans blijft kans maken op een baan als onder- zoekambtenares bij de Ut rechtse Gemeentelijke Sociale Dienst Wethouder T. Harteveld heeft directeur mr. A. van den Brink opdracht gegeven haar toch voor een nader gesprek uit te nodigen. De directeur had haar eerder laten weten dat zij als gehuwde vrouw met twee kinderen niet voor de functie in aanmerking kwam. Volgens de wethouder kan het feit dat men kinderen heeft te verzorgen niet doorslag gevend zijn. LEIDEN Als er achttien mensen tegelijk op het toneel staan, als het geen chaos wordt en als tegelijkertijd toch een zekere vrolijkheid en spontani teit in hun spel zichtbaar blijft, dan mag men gerust spreken van een zeer geslaagd theater vertoning. Dat gold gisteravond dan ook zeer zeker voor de lustrummusi cal van het Leids Studenten To neel „Onbekende aangespoeld", die in een geheel omgebouwde eetzaal werd opgevoerd. Men had de discipline achter zich gelaten om opnieuw het gebied van de ongedwongenheid te be treden. Wat de achttien spelers, de mu zikanten, de techniek, de regie en de organisatie als produkt leverden was voor amateurs (m.u.v. regie, decor en een deel van de techniek) van een hoog gehalte. Er werd levendig geac teerd, behoorlijk gezongen en gedisciplineerd, maar toch ont spannen gedanst. En dat alles in hoog tempo. Omdat een musical voor meer dan de helft op de uiterlijke vormgeving drijft, op het show element, mag men „Onbekende Aangespoeld" een geslaagde produktie noemen. Ook het ver haal zit goed in elkaar en ver loopt zonder afleidende poespas rechtlijnig naar het fraaie slot lied, a capella gezongen. Het is waarschijnlijk binnen de musi- calvorm het meest haalbare. Daarmee wordt bedoeld, dat een musical nooit echt fijnzinnig kan zijn, zodat de problematiek, zo deze al aangesneden wordt, altijd tamelijk grof wordt neer gezet Musicals krijgen dan al snel een wat al te gemakkelijke moraliserend karakter. Ook „Onbekende Aangespoeld" kon niet helemaal aan dat euvel ont komen. Maar verder petje af. Gezien de toch zeker niet ruime voorberei dingstijd men is pas in janua ri met repetities begonnen heeft het L.S.T. zichzelf met „Onbekende Aangespoeld" een fraai lustrum-cadeau gegeven PAUL VAN DER PLANK LEIDEN De Leidse kunstliefhebber zal op niet al te lange termijn weer op enkele kunstmanifes taties per jaar worden vergast Het gemeentebe stuur trekt jaarlijks ongeveer twintigduizend gulden uit voor het organiseren van grote evene menten. De organisatie werd overgelaten aan een wat vage Stichting Kunstmanifestaties. Gedurende vijf jaar heeft deze stichting niets met het geld dat haar ter beschikking stond, gedaan. Dit jaar werd het geld besteed aan het bekostigen van toneelvoor stellingen in het LAK-theater en de Leidse Schouwburg. In jaren dat er geen bestemming voor het uitgetrokken bedrag kon worden gevon den, vloeide het weer terug in de gemeentekas. Hiertegen is nu enig verzet gekomen van kunst minnaars in Leiden. Gebleken is dat de Stichting j Kunstmanifestaties niet in staat was om iets te I organiseren, aangezien in haar statuten verwezen wordt naar manifestaties in het kader van het Holland Festival. Deze evenementen zijn evenwel sinds enige jaren gelokaliseerd in een paar grote steden in Nederland. Het ligt thans in de bedoeling de Stichting Kunst manifestaties in haar huidige vorm op te heffen en een andere stichting in het leven te roepen, die haar opdracht in ruimere zin kan vervullen. ADVERTENTIE op 3 Suisses breigarens, op sokken, kousen, ankiets of Fitalon gezondheidsondergoed. Kom tijdig profiteren X LEIDEN €3SÜI<|K- Botermarkt 13 Economisch wel en wee Aan de Fr. v. Mierisstraat 30 is de autorijschool Vinkestijn gevestigd. Aande Korte Mare 10 is de drogisterij van Capel opgeheven. Aan de Zeemanlaan is de speelgoedshop van de Velde opgehe- Aan het Gangetje 10 is in de winkel in lederwaren-artikelen Antilope" de opheffingsuitverkoop begonnen. Mevr. straathof aan de grote schoonmaak van de stal Je hebt ze nog, die strui se boerinnen, handen werk verzettend in een krimpende zuivelwereld. Het oud-Hollandse boe nen en schrobben mag dan niet meer zo evident in buitenlandse en ook inheemse publicaties naar voren komen, hier en daar vind je nog overblijfsels van een glimmende traditie: hele stalvloeren, beschilderd in frisse kleuren op de houten planken waarop de kazen liggen. Minder boerenkazen, minder schilderachtige planken. Maar het leeft nog, die boeren zuiverheid. Vori ge week trof ik in Rijp- wetering mevrouw Jo hanna Straafhof-Rotte- veel aan, die voor geen kleintje verveerd in alle stilte en onopvallend voor een glanzende mijl paal zorgde: voor de vijftigste keer was ze in de weer om de stal een grote beurt te geven. Eens de stal van haar man, die een maand ge leden overleed, nu de stal van haar zoon, "die verschrikkelijk van schoon houdt". Achter de coulissen aan de Zuidweg is de weduwe Straaf- hof, nu 74 jaar, een paar da gen aan het werk geweest Dat doet ze elke lente. Dan krijgt de koeienstal een grote beurt Als 24-jarige jonge vrouw is ze daarmee al begonnen. "Vies werk, hoor; je ziet er uit", vertrouwde ze me toe, terwijl de borstel, druipend van het zeepwater over de houten ko lommen schraapte. "Ik zal het wel niet zo lang meer doen, want zo jong ben ik ook niet meer". Een paar dagen was ze er mooi mee, ook in de stal ernaast die helemaal gewit en brandschoon er weer een jaartje tegen kan. Mevrouw Straafhof vindt het allemaal niet zo bijzonder wat ze met emmer en bezem doet "Het is meer uit tijdverdrijf, anders zit ik maar alleen. Verder ben ik niet anders gewend in het voorjaar. Maar er is wel veel veranderd, hoor, op het boe renbedrijf. De meeste boeren geloven het tegenwoordig wel en maken er niet zo veel werk van.." Mevrouw Straathof: „Voor het eerst in 18 jaar zijn we nu eens met vakantie geweest We hebben er hard voor gewerkt, al die jaren. Nu het niet verder meer kan, kunnen we ook eens van ons leven profiteren." En haar man: „D'r is met elkaar wel het een en ander veranderd. Ik heb het toch maar meegemaakt, dat ik in een jaar tijd voor zeker tienduizend gulden aan ijsjes verkocht. En dat waren dan nog ijsjes van een kwartje per stuk." Hoogmade, een waterrijke en groeiende dorpsge meenschap binnen de gemeente Woubrugge, heeft geen melkboer meer. Nico C. Zonneveld was de laatste. De klantenwijk moet sinds 1 april zichzelf maar zien te bedruipen. Er is nog een groenteboer die wat met melk werkt en verder kun je natuurlijk bij de supermarkt terecht. Ook Hoogmade kan het uiteindelijk niet zonder melk en zo stellen. Maar het is wel sneu. Zeker voor Nico Zonneveld, die pas 56 jaar is en bij mekaar vanaf zijn dertiende jaar een goeie veertig jaren een wijk en winkel heeft gehad. Nu is de enige melkboer van Hoogma de weg. „Ach, zo jong en dan ermee ophouden,- voor m'n plezier deed ik de zaak niet aan de kant, maar ik kan met m'n armen niet meer heen en weer. Het is een versleten armkolom die me de das omdeed". Een dik jaar ventte Nico Zonneveld nog samen op de weg. Toen was het welletjes. „In dat bedrijf heb ik altijd m'n bikken verdiend." Er komt een beetje hartzeer naar boven, zoals bij zovele kleine middenstanders die geen „armslag" meer hebben: „De handel is nu kapot, het was ook voor mij vechten tegen de bierkaai. Met losse melk en een paar bussies karnemelk aan m'n fiets ben ik destijds begonnen. Ik had voor 50, 60 gulden per week aan handel. Twintig tot dertig kisten eieren per week was normaal. Nu verkoop je er geen vijf kisten meer. De dokters zeggen tegenwoordig, dat je niet zo veel eieren moet eten. Maar vroeger was een ei gezond. Tóen, ja, was het nog leuk, een sport, een vrije handel in een klein dorpje. Dat is het niet meer, met dat watersportcentrum. Het echte dorpsleven is zoek en veel gezelligheid verdwenen." Zonneveld houdt nu nog een beetje vee, van alles wat een stel Nico Zonnev6ld, schapen, wat varkens en koeien, daar aan die Oude Aa. De Hp |flatcto molkhnor van oud-melkboer heeft nu de tijd om z"n stal en zolder een flinke beurt te geven, als er maar niet teveel getild moet worden. Hoogmade

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5