Nog dit jaar kans op begin bouwplan Zeeburg Problemen bij herbouwproject Vernèdepark Griezelen in dierentuin Wassenaar Duinpark Noordwijk wordt woonerf' „Caatje van Warmond heeft nieuwe bemanning Luchtvaartraad straft zweefvlieger STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 10 MEI 1977 PAGINA 4 EERSTE FASE UITBREIDING NOORDWIJKERHOUT TELT 232 WONINGEN (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Waarschijnlijk zal nog dit jaar de eerste paal worden geslagen voor de bouw van 232 wonin gen in het zogenaamde plan „Zeeburg" in Noordwijkerhout, dat grenst aan de Zeestraat, de Schulpweg en de Dorpsstraat. Op verschillende niveaus wor den weliswaar nog besprekin gen gevoerd, maar wethouder Heemskerk van de gemeente Noordwijkerhout ziet goede kansen dat voor 15 oktober van dit jaar het bouwrijpmaken van „Zeeburg" is afgesloten en dat enige tijd later de eerste paal geslagen kan worden. Het gebied „Zeeburg" zal worden volge bouwd in drie fasen (1977 tot en met 19821 vanaf de Dorpsstraat In totaal zullen in dit plangebied ongeveer 750 woningen worden gebouwd. De wonin gen zullen worden gebouwd door pro jectontwikkelaar Nelissen en Rosestra- ten (Nero) uit Haarlem, die recentelijk een naamswijziging heeft ondergaan. Tegenwoordig heet het bedrijf Spaarne- veste b.v., een dochter van het eveneens te Haarlem gevestigde bouwbedrijf J. P. A. Nelissen. Bouwrijp Als eind juli de bollen uit de grond zijn moet begonnen worden met het bou wrijpmaken van de grond. Dat karwei moet voor 15 oktober geklaard zijn, omdat anders een jaar gewacht moet worden met de bouwplannen. De Heer Heemskerk: „Tot die datum kunnen we bronbemaling toepassen, waardoor de grondwaterstand aanzienlijk daalt en het leggen van rioleringen aanzienlijk wordt vergakkelijkt Na die datum mag geen bronbemaling meer worden toege past, omdat dan in de omliggende geie- den weer bollen in de grond staan en de grondwaterstand constant moet blij ven." De Noordwijkerhoutse wethouder acht het niet uitgesloten dat de realise ring van het plan „Zeeburg" vertraagd kan worden door het provinciale streek plan, waarin is neergelegd dat in de gemeenten Noordwijkerhout en Voor hout de bouw van woningen in Noord- wijk en Lisse gestimuleerd moet wor den. Overigens zullen nog een aantal problemen, waaronder het hoogtever schil tussen de Dorpsstraat en „Zee burg" overwonnen moeten worden. De grond in „Zeeburg" ligt aanzienlijk la ger dan de Dorpsstraat Het hele gebied zal eeii halve meter worden opgehoogd (de grootte van Zeeburg bedraagt 240.000 vierkante meter), terwijl speci fieke bouw zal worden toegepast Het gemeentebestuur van Noordwijker hout heeft vorig jaar een enquête ge houden onder de inwoners van de ge meente. Daaruit is gebleken dat een groot aantal bewoners van woningwet woningen een premiekoopwoning wil betrekken in Zeeburg. In „Zeeburg" worden ook een groot aantal woningwetwoningen gebouwd. Het college hoopt hiermee de üjst van woningzoekenden drastisch in te krim pen. In eerste instantie zullen 127 pre miekoopwoningen, 35 vrije sector- en 70 woningwetwoningen worden gebouwd. Wethouder Heemskerk acht niet uitge sloten dat in volgende fasen aanzienlijk minder woningwetwoningen zullen wór den gebouwd dan thans zijn gepland. „Als gevolg van premies en een gunsti ge fiscale aftrek bij de aanschaf van premiekoopwoningen, is het vaak aan trekkelijker om te kopen dan te huren," aldus gemeentebestuurder Heemskerk, die vermoedt dat 90 tot 95 procent van de totale hoeveelheid woningen in Zee burg betrokken zal gaan worden door N oord wijkerhouters Er zullen overigens in Zeeburg, waar ongeveer 2100 mensen komen te wonen, geen winkels worden gebouwd. Negen tig procent van de totale hoeveelheid woningen is namelijk slechts 750 meter verwijderd van de winkels aan de Zee straat. Een andere reden om geen win kels te bouwen in Zeeburg is dat er sprake is van een overbewinkeling in het centrum van Noordwijkerhout. Vol gens wethouder Heemskerk is na de realisering van Zeeburg geen sprake meer van overbewinkeling of onderbe- winkeling. Structuur De stedebouwkundige structuur van Zeeburg moet aansluiten bij het oude dorp. De bestaande bebouwing aan on der meer de Zeestraat en de Doprs- straat heeft een langgerekte structuur. De structuur van woningen in Zeeburg moet daarop inspelen, aldus staat te lezen in het voorlopige plan Zeeburg. De bebouwing in de eerste fase, nabij de Dorpsstraat, zal meer geconcen treerd zijn dan in de daarop volgende bouwfasen die verder van de Dorps straat zullen worden gerealiseerd. Op deze wijze willen de projectontwikke laar en het gemeentebestuur voorko men dat Zeeburg een appendix wordt van het oude dorp. Zeeburg moet vol gens hen bij het dorp getrokken wor den. Voor de 2100 bewoners van het nieuwe uitbreidingsgebied van de ge meente Noordwijkerhout zal overigens een groot gedeelte worden bestemd voor groenvoorzieningen. Verder zal in Zeeburg een geïntegreerde kleuter- en basisschool worden gebouwd, terwijl een gebied van 1000 vierkante meter zal worden gereserveerd voor een gemeen schappelijke voorziening. Schorpioen Er bestaan mensen die een chronische be hoefte hebben aan griezelige verhalen en griezelige taferelen. Zoals in de fabel van een man die zijn vrouw ertoe aanspoorde om 's nachts allerlei gekke manoeuvres uit halen omdat hij zo graag wilde griezelen. Zijn vrouw haalde allerlei gekke dingen uit, zonder resultaat, levende palingen over haar man uitstortte. Die werd direct wakker en zei: Heerlijk, oh wat griezel ik". Wassenaars Dierenpark gooit het ter gele genheid van haar veertigjarige bestaan ook over een griezelige boeg. De directie is er in geslaagd een collectie griezels, waaronder een aantal zeer bizarre, bij elkaar te krijgen om te exposeren in het gorillahuis van het dierenpark, evenwel veilig achter slot en grendel. De spin op de foto is een zogenaam de vogelspin. De grote exemplaren onder deze giftige griezels voeden zich met vogelst- jes. Op de andere foto een bidsprinkhaan, een niet minder vraatzuchtig beestje van hooguit 16 centimeter, die zich voedt met onder meer hagedissen. Tenslotte een schor pioen waarvan een beet dodelijk is voor de mens. De vrouwelijke helft van deze familie eet na paring haar echtgenoot op met huid en haar. Vogelspin WD-RAADSLID VOORSCHOTEN stelt VRAGEN VOORSCHOTEN Het raadslid Mr. J. Goosens (PPV) i heeft vragen gesteld aan burgemeester en wethouders over i het herbouwprojekt Vernèdepark. Mr. Goosens vraagt of het waar is dat in het Vernèdepark niet met de bouw van woningen in de tweede fase begonnen kan worden omdat er tussen de aannemer en de opdrachtgever „De Christelijke Woningbouwvereniging" geen overeenstem-1 ming bestaat over de aanneemsom. Indien dit juist is, wil het raad slid weten wat de gevolgen zijn in geldelijk opzicht van de opge treden stagnatie en of het waar is dat de woningen, ook al zou Navraag bij de voorzitter van de Christelijke woningbouwvereni ging Voorschoten, Ir. J. Fran ken, geeft de zekerheid dat er inderdaad stagnatie is opgetre- zonder stagnatie gebouwd kun- den in het herbouwprojekt Ver- nen worden, in de tweede fase nèdepark. De aannemer heeft 10% en in die van de derde fase 20% duurder worden dan de reeds gebouwde woningen. „In hoeverre bestaat dan de kans dat een kostenverhoging, zeker indien de bouw van de tweede fase nog langer uitblijft, de nog te bouwen woningen onbetaal baar zullen maken voor degene- ne voor wie bestemd zijn. Welke stappen wil de gemeente onder nemen om de partijen tot elkaar te brengen? Indien de gemeente op de hoogte is geweest van de stagnatie in de herbouw, waar om zijn dan inmiddels een aan tal woningen al afgebroken die tot de beste woningen van het complex Vernèdepark gerekend konden worden"?, aldus luiden de vragen. Ook wil het raadslid Goosens graag weten of de ge ruchten juist zijn dat de woning bouwvereniging moeite zou heb ben met de oprichting van be paalde bouwsels in de achter tuinen (duiventillen e.d.) on danks het feit dat destijds in de gemeenteraad uitdrukkelijk voor een zekere vrijheid op dit punt werd gevraagd. de eerste fase van de herbouw met verlies afgesloten en wil graag een andere aanneemsom Dat kan niet volgens de rijk snormen. De aannemer en de woningbouwvereniging zijn nog in onderhandeling. Ir. Franken ontkent dat de huursom bijna 400,- per maand is. De gemid delde huurprijs is 315,- per maand met een uitschieter voor de grootste woning tot 365,- per maand. Voor de bewoners maakt dit geen verschil want ze krijgen huursubsidie en zgn. ge- wenningssubsidie. Omdat de subsidie gegeven wordt naar het inkomen kan het wel zo zijn dat enige bewoners thans een verla ging van de subsidie krijgen in verband met een hoger inko men. De huurprijs blijft echter gelijk. De gemeente Voorscho ten wilde indertijd de grond prijs per kavel(woning) stellen op 5.000,-. De rijksoverheid ging hier niet mee akkoord en de gemeente Voorschoten moest de grondprijs verhogen tot 10.000.- per kavel. NOORDWIJK Het Duinpark wordt geheel woonerf. Dit was de slotconclusie van de raadscommissie voor verkeersaangelegen- heden, die gisteravond uitvoerig over de inrichting van het Duinpark van gedachten wisselde. Daarbij gicg het in de eerste plaats over de vraag of de gehele wijk het karakter van woonerf diende te krijgen of dat de hoofdverbinding Derk Bolhuisstraat- Van Konijnenburgstraat hiervan uitgezonderd zou moeten wor den. In dit laatste geval wordt het begrip „woonerf" gedevalueerd, betoogde de politiedeskundige, hoofdinspecteur Basten. Hij bleek er een voorstander van om het gehele Duinpark als woonerf aah te wijzen. Autobus sen en vrachtwagens horen daar niet thuis. De huidige situatie achtte de woordvoerder van de politie onoverzichtelijk en onbe vredigend, al was hij er zich van bewust, dat de consequenties van de inrichting van de wijk tot woonerf op bezwaren van de Duinparkers zou kunnen stui ten. De waarnemend directeur van openbare werken zei dat de woonwijk leefbaar behoort te blijven. Zo zullen de woningen bereikbaar moeten zijn voor de vuilnisophaaldienst, de brand weer, ambulance en dergelijke. Andere commissieleden atten deerden op mogelijke verkeers- stagnaties als touringcars bezig zijn om in de wijk hun passa giers te lossen. Tenslotte werd men het er una niem over eens, dat het gehele Duinpark de bestemming krijgt van woonerf met een zo simpel mogelijke aanpassing van de be staande situatie. De toegang tot de wijk voor autobussen, vrachtwagens en soortgelijke grote voertuigen op de hoofd- baan wordt niet verboden. Maar wel zal dit verkeer zich door de aangelegde „hobbels" zo lang-* zaam mogelijk moeten voortbe wegen. De „Caatje van Warmond" in volle actie WARMOND De regenboog nr. 58 is nu een geheel Warmondse aangelegenheid. De nieuwe bemanningsleden zijn drie jeugdige Warmond- se solo-zeilers Cees van Grieken, stuurman, en Willem Houweling en Jos Willemsen beman ningsleden. De regenboog, Caatje van War mond, wordt al weer bijna 10 jaar in de vaart gehouden door een 10 leden tellend zeil-syndi- caat. In 1967 is het allemaal begonnen met eeri speurtocht naar de regenboog-historie door de heer H. Tromp, naar aanleiding van het ver schijnen van een niet volledig gedenkboek. De regenboogklasse, die dit jaar 60 jaar bestaat, ligt de heer Tromp al vanaf zijn kinderjaren zeer na aan het hart Het bijna geheel verdwij nen van deze klasse kon hij dan ook niet zien gebeuren en daar heeft hij daadwerkelijk iets tegen ondernomen. In 1968 ontdekte de heer Tromp bij toeval de regenboog 58 in een bloemenkas in Aalsmeer. Het schip bleek te koop te zijn. Er was een bedrag van 10.000 gulden nodig om het schip aan te schaffen en vaarklaar te maken. Omdat de regenboog, die in 1931 voor de Warmonder Menten werd gebouwd, als toerboot in gebruik was bevatte het schip veel betimmeringen zoals kasten en laden. Die moesten er allemaal it om de 58 weer geschikt te maken voor wedstrijden. De heer Gromp vond binnen drie dagen nog negen Warmongers bereid eveneens een bedrag in de regenboog te steken. Het syndicaat was toen geboren. De tien leden spraken af het schip voor het dorp Warmond te laten uitkomen in wedstrij den en te laten bemannen door jonge enthou siaste zeilers die al iets hadden gepresteerd op zeilgebied. De leden zouden zelf niet in de regenboog varen. Het syndicaat is er uitsluitend voor de kosten. De leden hebben er geen enkel voordeel bij. Zij kunnen gaan kijken naar de wedstrijden, maar dat is dan ook alles. Het syndicaat heeft als doel het varen in de regen boogklasse te bevorderen, het dorp Warmond op deze manier te vertegenwoordigen op de Nederlandse wateren en jonge zeilers in staat te stellen wedstrijden te zeilen in een, voor wat betreft onderhoud, berging, enzovoort, vrij kostbaar schip. Het doel om de regenboogklassse nieuw leven in te blazen, is ruimschoots bereikt. Sinds 1968 worden er bij verschillende werven (o.a. Bak kér in Leiden) weer nieuwe regenbogen ge bouwd. Terwijl veel oude schepen weer worden opgeknapt. Er verschijnen zelfs nog regenbo gen met zeer lage nummers (zelfs nr. I) aan de start. Deze oude regenbogen werden in de Eerste Wereldoorlog van vurenhout gemaakt en in allerlei kleuren geschilderd, vandaar de naam. Dat Warmond terecht trost is op Caatje blijkt wel uit het feit dat op de gemeentelijke suikerzakjes naast de Oude Toren de regen boog 58 staat afgebeeld. Caatje van Warmond zal ook dit jaar aan alle belangrijke wedstrijden deelnemen en de nieu we bemanning zal zeker trachten de naam van Warmond hoog te houden. FRIEDA ONDERWATER „Warmond mag worden opgeheven" WARMOND „Warmond mag worden opgeheven". Met deze uitspraak ontstelde het PPR- Tweede Kamerlid C. van Kuyen gisteravond de aanwezi gen in een sfeervol met rode balonnetjes versierd Trefpunt. Dat het kamerlid zijn uitspraak anders bedoelde, bleek wat la ter. Hij pleitte niet voor het opheffen van de gemeenschap, maar voor nauwere samenwerk ing met andere gemeenten. „Een burgemeester zouden we best kunnen delen", meende hij „en ook zaken als milieu en volks huisvesting kunnen beter door een grotere kern beslist worden. De bijeenkomst van de progres sieve groeperingen van War mond in het Trefpunt werd overigens slechts matig bezocht DEN HAAG/LEIDEN De raad voor de Lucht vaart heeft gistermiddag een 26-jarige zweefvlie- ginstructeur uit Leiden de bevoegdheid ontnomen gedurende een maand de werk/aamheden uit te oefenen die in zijn zweefvliegbewijs zijn vermeld. De instructeur had tijdens een zweefvlucht met een leerling van het zweefvliegterrein Malden af bij de laatste bocht voor de landing gemerkt dat de vlieghoogte te hoog was om op de gebruikelijke plaats op het veld te landen. Hij trachtte die hoogte te verminderen door het maken van een slippende bocht met gelijktijdig gebruik van de verstoorders. Dit had een steile daling tot gevolg. Toen betrokkene zich realiseerde dat meer hoogte werd verloren dan was bedoeld, beèindigde hij de slip, maar de verstoorders werden opgelaten, hoe wel er, aldus de raad, nog slechts een geringe hoogte resteerde. Ondanks de vrij hoge snelheid die het zweefvliegtuig aan het einde van die daling had - honderd km per uur - slaagde hij er niet in hoogte te winnen, of zelfs de overgebleven geringe hoogte te behouden, waarop alsnog de verstoorders werden gesloten. - Hierna raakte het zweefvliegtuig een aantal obsta kels en kwam tussen bomen tot stilstand. „Het ongeval is te wijten aan een onvoorzichtige en derhalve laakbare vluchtuitvoering. De betrok kene heeft immers de steile daling te lang doorge zet en verzuimd de verstoorders tijdig te sluiten. De verwijtbaarheid is des te groter nu de betrok kene tijdens de vlucht instructie gaf aan een pas beginnend leerling. Niet aannemelijk is geworden dat het niet behouden, of het niet vergroten, van de vlieghoogte een gevolg is geweest van de vliegeigenschappen van het zweefvliegtuig", aldus de raad. WASSENAAR - Voor oud-leer lingen en oud-onderwij s-krach- ten van de Pius LX-school wordt woensdag 11 mei een dia vertoning gehouden. De dia's zijn gemaakt van schoolfoto's uit de periode 1925 tot 1940. Het initiatief voor het organiseren van de bijeenkomst is door en kele oud-leerlingen genomen. Belangstellenden kunnen zich melden bij: mevrouw Nel v.d. Heuvel-Vrijburg, Mariastraat 8, Henk Kenens, Daniël Ruys- straat 16, tel. 78055, Leo Onder water, Rijksstraatweg 769, tel. 78736 of Kees van der Ham, Louisestraat 35. tel 78486. ZOETERWOUDE Bij de verkiezing voor nieuwe leden van de parochievergadering werden 354 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werden (in alfabetische volgorde): J. J. Baart, A. M. v.d. Hoeven, L. J. Hoogeveen, G. H. Jonker, A. P. Koeken, A. H. Paardekoop- er en mevr. M. T. Winkelmo- len-Hoogeveen. Van hen wer den de heren Hoogeveen en Paardekooper herkozen. Be halve de nieuw gekozen leden maken ook deel uit van de parochievergadering mevr. M. v. Leeuwen-Zandbergen en de heren J. B. v. Diemen, J. v. Leeuwen, H. Kortman, J. v. Sonderen, Q. v. Swieten, A. Noordman en G. v. Hoorn. Tij dens de bijeenkomst van don derdag 12 mei wordt afscheid genomen van de aftredende leden. De dekenale Vastenaktie wel ke was afgestemd op een pro- jekt voor de jeugd van Santia go in Chili heeft het streefbe drag van 35.000,- bijna ge haald. Het nu bekende resul taat waarvoor de werkgroepen Missie- en Ontwikkelingshulp van de vier parochies zich hebben ingezet is 34.312,69. Er is echter nog geen opgave bekend van de bedragen die rechtstreeks op de giro van de Vastenaktie, zijn overgemaakt Het aandeel van de parochie Sint Jans Onthoofding be droeg 10.676,23. De spaarak- tie van het katholiek Vrouwen gilde, dat vorige maand het gouden bestaansfeest vierde, blijkt 2.662,- te hebben opge bracht. OEGSTGEEST - Het Tweede Kamerlid mevr. Gardeniers (CDA) is dinsdagavond 24 mei aanwezig bij het CDA in Oegstgeest tijdens een verkie zingsbijeenkomst De uitslagen worden voor de plaatselijke CDA-afdeling woensdagavond 25 mei gevolgd in Taberna. KATWIJK Door de VW van Katwijk wordt op donder dag 12 mei een receptie aange boden aan de heer mr. J. van der Plas en zijn echtgenote, dit in verband met het 25-jarig bestuurslidmaatschap van de heer Van der Plas. De jubila ris is mede voor de verdienst en die hij had en heeft voor de VW vorige week benoemd tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau. De receptie wordt gehouden in Tripodia en duurt van 17.00 tot 19.00 Gouden trouw De heer W. Huigen en mevrouw J. Huigen-Van der Stelt uit Sassenheim gedenken morgen 11 mei het feit dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. De bruidegom is afkomstig uit Den Helder en vestigde zich met zijn ouders op 16-jarige leeftijd in de gemeente Sassenheim, waar hij enige jaren later zijn bruid ontmoette. In eerste instantie vestigde het echtpaar zich in de Haarlemmermeer, maar keerde in 1930 naar Sassenheim terug. De heer Huigen (83) en zijn vrouw (74) viert het jubileum op woensdag 25 mei en recipieert van 16.30 tot 17.30 uur bij „Cees Ineke".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4