Stadsbestuur hangt en aan elkaar" leugen van bedrog Vier jaar voor heroïnesmokkel Crematorium in 1980 gereed llillUB rexrusscnooi Dakte ze bruin Verzet bedrijfsleven tegen verkeersmaatregelen Pancras LCC KRAAKT GEMEENTELIJK VERKEERSBELEID: DINSDAG 10 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van Agt en Leiden (1) Een curieuze vraag bereikte onlangs bet Leidse gemeentebe stuur. De vraag was afkomstig van de stichting Media Mundi uit Amsterdam, die zicb volgens baar schrijven bezig houdt met maatschappelijke verschijnselen, die naar de mening van bet stichtingsbestuur te weinig weerklank vinden in de wetenschap en journalistiek. In dit kader heeft deze stichting een commissie positieve tendensen Van Agt" in hét leven geroepen. „Deze commissie verzamelt materiaal, waaruit de mate van positieve reacties op het optreden van de heer Van Agt kan worden afgemeten", aldus een schriftelijke toelichting van de stichting. In dit verband vraagt zij het Leidse college of er in de Sleutelstad inmiddels „een straat, een plein, zwem bad of iets dergelijks" naar de heer Van Agt is genoemd, „dan wel of dergelijke vernoeming in de nabije toekomst wordt overwogen". De leerlingen van de eerste klas van de Leidse Petrus- school aan de Lorentzkade waren gisteren te gast bij Bakkerij Raaphorst aan de Van 't Hoffstraat. In het kader van een project op deze lagere school mocht de helft van de eerste klas gisterochtend zelf het deeg maken en kneden, nadat het was uitgelegd welke ingrediënten er bij het maken van brood allemaal om de hoek komen kijken, leder maakte zo zijn eigen broodje en voorzag het van een stukje bladerdeeg met de eigen naam. Groot was het enthousiasme toen de warme bruine bollen na enige tijd uit de oven kwamen. Bakker Raaphorst zelf had ook met eigen meer vakkundige hand broodjes in fantasierijke vormen gemaakt, waarmee de leerlingen hun eigen product konden vergelijken. Volgende week maandag is de tweede helft van de eerste klas aan de beurt om brood te bakken. DEN HAAG/LEIDEN Het Gerechtshof in Den Haag heeft gisteren in hoger beroep een 24-jarige zeeman uit Singapore veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest. De zich zeeman noemen de verdachte was betrokken bij het smokkelen van 12 kilo her oïne uit Singapore via Kopen hagen en Brussel naar Leiden. De zeeman was in eerste instan tie door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie jaar cel straf. Hij had de heroïne ge smokkeld met enkele landgeno ten. Na een tip wist de Leidse politie vorig jaar de mannen en de heroïne te pakken tijdens een inval in motel Holiday Inn in Leiden. In totaal wérden toen vijf Chinezen aangehouden en ingesloten. Vermoedelijk maak ten de arrestanten deel uit van een internationale smokkelben de die een route meende te heb ben gevonden via Denemarken. Als levend voorbeeld van hoe het een binnenstadsondernemer kan vergaan die vecht voor zijn bedrijf tegen de wurgen de maatregelen van een gemeentebestuur vroeg garagehouder Blonk gisteren de aandacht van de LCC-leden nadat een delegatie van de gemeente na een vroegertje in de raadsvergadering bij het LCC op bezoek kwam. Het knokken tegen de gemeente is er mede de oorzaak van geweest dat bij de heer Blonk een keelaandoening is opgetreden waardoor hij het vermogen hardop te spreken goeddeels is kwijtgeraakt. Fluisterend voor de microfoon deed bij een nieuw beroep op het gemeentebestuur voor zijn garagebedrijf dat gevestigd is aan de Nieuwstraat en van de gemeente het stempel „ongewenst" opgedrukt heeft ge kregen, een duidelijk alternatief te stel len. Er kwamen tijdens de soms nog al rom melige LCC-vergadering ook vragen om andere maatregelen, die dan met name genomen zouden moeten worden als de Raad van State op 23 mei negatief zou oordelen over het reconstructieplan. LCC-Iid Krol stelde dat het dan tijd wordt voor harde acties. „Het enige dat in dit land helpt is rotzooi trappen, de zigeunermentaliteit", aldus de strijd vaardige ondernemer. Ofschoon bij anderen een duidelijke aar zeling bestond tegen een dergelijke actie, kreeg het LCC-bestuur wel na een twee de maal hierom gevraagd te hebben, het mandaat van de leden andere maatrege len voor te bereiden met het oog op een mogelijk afwijzende houding van de Raad van State. Welke dat zullen zijn bleef gisteren in het verborgene. Met uitzondering dan van de suggestie van de heer Krol: Laten we dan al ons personeel maar en masse ontslaan en van de bij stand gaan trekken. Dat willen ze toch zo graag? En heus, ik sterf liever snel dan heel langzaam" LEIDEN De gemeenteraad gaf gisteravond groen licht voor het bouwen van een crematorium naast de begraafplaats Rhijnhof. De bouw wordt uitgevoerd in opdracht van het college van kerkvoogden der hervormde gemeente van Leiden. De gemeente raad ging gisteravond akkoord met het verlenen van een garantie geldlening van 2.000.000,—. Het crematorium zal in 1980 ge reed zijn. Door de gunstige lig ging kan het crematorium ge bruik gaan maken van de aula van Rhijnhof, waardoor de ex ploitatietekorten van de be graafplaats iets zullen dalen. Het crematorium krijgt een ca paciteit van maximaal honderd crematies per jaar. Er worden twee ovens gebouwd. Alleen de heren Van der Meij (SGP/GPV) en Bleijie (CDA) verklaarden zich tegen het ver lenen van de geldlening. De heer Van der Meij betoogde dat het cremeren in strijd was met de leerstellingen van zijn kerk. Aan het begin van de gemeente raadsvergadering werd gister avond mevrouw H. Passchier geïnstalleerd als nieuw raadslid. Zij volgt mevrouw A. v.d. Zande op voor de Pacifistisch Socialis- tische Partij. Mevrouw V. d. Zande heeft het werk van frac tie-assistente op zich genomen. In de vacatures, die door het vertrek an mevrouw V. d. Zan de in de verschillende raads commissies zijn ontstaan, werd haar opvolgster benoemd. ADVERTENTIE Hotel-Café-Restaurant-Slijterij „Het Wapen van Voorschoten" Voorstraat 16 Voorschoten - Tel. 01717-2887 Na overname en ingrijpende verbouwing van bijna 2 maanden, heropenen wij op donderdag 12 mei 1977 OM 15.00 UUR. In onze zaak. waar veel vernieuwd is, maar toch ook het oude karakter bewaard is-gebleven, hopen wij dat u zich in de toekomst IN HOGER BEROEP: Van Agt en Leiden (II) Die Amsterdamse stichting kan zich dan wel bezighouden met positieve aspecten die bet optreden van politici te weeg brengen, van de Leidse politiek beeft zij duidelijk geen kaas gegeten. Gezien de politieke signatuur van het Leids college is het onbestaanbaar dat er ook maar een seconde overwo gen zou worden wat dan ook in de stad naar de lijsttrekker van het CDA te vernoemen. Bovendien huldigt men alge meen in de gemeente het standpunt dat alleen overleden personen voor vernoeming in straatnamen in aanmerking komen. „Aangezien de heer Van Agt duidelijk nog tot de levenden behoort en naar wij hopen ook nog lang zal behoren, kunnen wij niet op uw verzoek ingaan", aldus bet Leidse college in zijn antwoord aan de stichting. „Wellicht komen de in Leiden reeds bestaande Nonnensteeg en Pater straatje enigermate aan uw bedoelingen tegemoet". Van Agt en Leiden (W) Tenslotte schrijft het college in haar brief aan de stichting: „Ter voorkoming van misverstanden vestigen wij er uw aandacht op dat de straatnamen Uilenhorst en Wiekelhorst slechts een toevallige gelijkenis vertonen met bestaande personen, evenals dit het geval is met straatnamen, die naar leden van ons college zouden verwijzen, zoals Vismarkt, (Ver)Boommarkt, Akenwerf, Damlaan, Van der Waalsstraat, Tesselscbadestraat en Ooster(man)straat". Inenting De GG en GD ent morgen en overmorgen in haar gebouw aan de Roodenburgerstraat la kinderen, die geboren zijn in 1968 tegen difterie, tetanus en kinderverlamming in. Deze inentingen zijn gratis. Gelijktijdig met deze D.T.P.-inenting kunnen jongeren ook worden ingeënt tegen de bof. Daarvoor wordt een bedrag van f 12,50 in rekening gebracht. Volgende week, 17 en 18 mei, zijn meisjes die zijn geboren in 1966 opgeroepen voor een rode hond-inenting. Deze is gratis. Voor inentingen kan men tussen twee en vijf uur terecht in het GG en GD-gebouw. Politiek De afdeling Leiden van de PvdA houdt vanavond. 10 mei, een politieke bijeenkomst. Gastspreker is de heer Kieboom, burgemeester van Vlaardingen. De bijeenkomst wordt gehou den in ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn en begint om acht uur. Orgelconcert De Leidse organist Joop Brons geeft vrijdag 13 mei een concert in de Pieterskerk. Het is het eerste concert van een serie, die Joop Brons organiseert in samenwerking met de stichting Pieterskerk. Medewerking verlenen de organist van de Haarlemse Bavo kathedraal Bernard Bartelink en de hoboïst Han Kapaan. De toegang is gratis, wel wordt er gecollecteerd voor de restauratie van de Pieterskerk. Het programma vermeld werken van Bach, Buxtehnde, Waither, Dandreu, d' Aquin en Alain. Het concert begint om kwart over acht Samenleven De groep Intermenselijke ralties van studentenvereniging „Augustiunus" houdt morgen 11 mei een bijeenkomst over het samenwonen als samenlevingsvorm tegenover het radi- tionele huwelijk. Een forum zal het onderwerp inleiden. Daarna is gelegenheid tot discussiëren in de mensa van „Augustinus". De bijeenkomst begint om half negen. Vrouwen De Leidse Rooie vrouwen houden morgen 11 mei een verkiezingsbijeenkomst in het Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn. Aanwezig zal zijn Riet Hof, die door de PvdA kandi daat is gesteld voor de Tweede Kamer. Zij is een van de weinige vrouwelijke kandidaten. De Rooie vrouwen trach ten met de actie „Stem een vrouw" belangstelling te wekken voor de noodzaak meer vrouwelijke volksvertegenwoordi gers in bet parlement op te nemen. De bijeenkomst begint om half negen. Beethoven-concerten Het Amsterdams Philharmonisch orkest geeft vrijdag 20 mei en vrijdag 27 mei Beethovenconcerten in de grote zaal van de Stadsgehoorzatü. De concerten worden gegeven ter nage dachtenis aan de 150ste sterfdag van de componist. Het orkest staat onder leiding van de Amerikaanse dirigent James Depreist. Solisten zijn de Russische meestervioliste Kaja Danczowska en de vermaarde Nederlandse concertpia nist Daniël .Waayenberg. De concerten beginnen om kwart over acht. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K O, Oude Vest 45, telefoon 141141. Op het programma van 20 mei staan de ouverture „Namens- feier", het beroemde vioolconcert en de vijfde symfonie. Het programma van 27 mei vermeldt de ouverture „Die Geschop te des Prometheus", het vierde pianoconcert en de derde symfonie. Uitslagenbijeenkomst De verschillende politieke partijen in Leiden organiseren woensdag 25 mei, een uitslagenbijeenkomst in de Stadsge hoorzaal. Gedurende de gehele avond zullen de uitslagen van de landelijke verkiezingen door de microfoon bekend worden gemaakt Het ligt in de bedoeling voor deze bijeen komst ook enkele landelijk prominenten op bet politieke vlak uit te nodigen. CD A-bijeenkomst Mevrouw T. Gardeniers-Berendsen spreekt vrijdagavond 13 mei om acht uur in de Stadsgehoorzaal aan de Leidse Breestraat. Thema van de avond: de verkiezingen. Mevrouw Gardeniers is lid van de Tweede Kamer en staat op een verkiesbare plaats op een van de zogenaamde „Oostelijke" lijsten, zodat zij ook de komende periode deel van de Kamer zal uitmaken. WETHOUDER WAAL: „DAN MOET U MAAR IN BEROEP GAAN" LEIDEN— „Dan moet u maar beroep aantekenen bij de Kroon", was gisteren de simpe le reactie van de Leidse wet houder van verkeer, mr. C. Waal (PvdA) op de klacht van verscheidene bedrijven uit de binnenstadswijk Pancras-West over de verkeersmaatregelen die het college wil gaan nemen in de omgeving van de Nieuw straat om het sluipverkeer en het parkeren van auto's te be perken. Op een onlangs gehou den hoorzitting in de wijk kwam er al veel verzet van in de Nieuwstraat en omgeving gevestigde bedrijven, waardoor men er toen niet uit kon komen. Verschillende ondernemers wa ren gisteren naar de vergade ring van de verkeerscommissie gekomen om hun bezwaren nog maals uiteen te zetten. De eigenaren van bedrijven zeg gen in de problemen te komen, wanneer het aantal parkeer plaatsen op de Nieuwstraat (nu 30) wordt teruggebracht tot 18 zoals de bedoeling van wethou der Waal is, en de straat zal worden versmald. Volgens de ondernemers zal dit de bereik baarheid van hun bedrijf niet ten goede komen en als er par- keermeters worden geplaatst om het langparkeren tegen te gaan, kunnen zij hun eigen auto niet meer kwijt, omdat het Leids stadsbestuur wel dage lijks werkt aan auto werende maatregelen, maar een toege zegde ontheffingsregeling van parkeerverboden voor het be drijfsleven maar steeds op zich laat wachten. Wethouder Waal verwees de on dernemers domweg naar de Kroon. Hij weigerde een koppe ling aan te brengen tussen deze maatregelen en parkeeronthef- fingen, omdat ze niets met el kaar te maken zouden hebben. Deze stelling ontlokte banket bakker Jacobse van de Nieuwe Rijn de opmerking: „Ik vind het een dievenbede". Hij pleitte er voor de maatregelen niet door te voeren zolang het bedrijfsle ven geen soulaas wordt geboden en kreeg daarbij steun van me de-ondernemers en commissiele den. Uiteindelijk hielden alleen wethouder Waal en enkele ande re PvdA-leden vast aan de maatregelen in de voorgestelde vorm. De andere leden (een klei ne meerderheid) pleitten ervoor de maatregelen uit te stellen totdat op de Hooigracht ter hoogte van de Nieuwe Rijn ver keerslichten zijn geplaatst en er meer zicht is op een ontheffings regeling voor bedrijven. Voorbeeld enige malen kunnen meemaken dat u op de hoorzittingen over de Breestraat voor Jan Joker hebt gezeten", aldus de voor zitter van het LCC. Strohalm Van Egmond hield een kleine 100 aanwe zige citywinkeliers voor, dat ook al komt er een gevoel van volslagen onmacht over je als je in Leiden rond kijkt, men toch de moed niet mag laten zakken. „De laatste strohalm om ervoor te zorgen dat het winkelend publiek niet straks Lei den zal binnenkomen en er voorgoed weer uit zal gaan, is het beroep op de Kroon, dat op 23 mei door de Raad van State zal worden behandeld," stelde Van Egmond. Hij riep daarbij alle midden standers van Leiden op naar de Ridder zaal in Den Haag te gaan om van hun steun aan het LCC blijkt te geven. Evenals voorzitter Van Egmond hekelde ook LCC-bestuurslid Brummer het ge meentelijk verkeersbeleid. Hij haalde het rapport van Goudappel en Coffeng aan, in opdracht van de Stichting Leidse Bin nenstad gemaakt en door het gemeente bestuur „van tafel geveegd", waarin ge pleit werd voor parkeergarages alvorens tot autowerende maatregelen in de bin nenstad over te gaan. „Maar zonder eerst een totaalplan af te wachten heeft men zijn zin doorgedreven. Om politieke rede nen, want volgend jaar mei zijn er weer gemeenteraadsverkiezingen. Het was een zwarte dag in de geschiedenis van de binnenstad", aldus de heer Brummer. Hij verweet de LCC-leden echter zelf ook laks en ongeïnteresseerd te zijn geweest omdat zij niet meteen alarm hadden ge slagen toen zich vorige week en ook gisteren weer personeelsleden van de dienst gemeentewerken voor hun winkel aandienden om volgens Brummer in strijd met de afspraken werkzaamhe den aan het kabel- en leidingennet uit te voeren, waardoor gisteren onder meer de Koornbeursbrug voor het verkeer was afgesloten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Dit stadsbestuur hangt van leugen en bedrog aan elkaar. Wij voelen ons bekocht. Het verraad van Waal heeft mij diep getroffen." Met deze geëmotioneenle woorden opende de voorzitter van het Leids City Centrum (LCC) de heer J. van Egmond gisteren, zichtbaar aange daan, de jaarvergadering van dit overkoepelend orgaan van binnen stadswinkeliers in de Stadsgehoor zaal, een jaarvergadering die voor een belangrijk deel in het teken stond van de naderende reconstruc tie en afsluiting van de Breestraat voor het autoverkeer. Die reconstructie van de Breestraat noemde de heer Van Egmond gisteren „het toppunt van dilettantisme. Als je het totaal tot een chaos maakt blijven de auto's vanzelf wel weg". De LCC-voorzit- ter kwam met ongehoord harde verwijten aan het adres van de gemeente en de ambtenaren van de dienst gemeentewer ken: „De notulen van hoorzittingen wor den vervalst. Ir. Barendregt (adjunct-di recteur gemeentewerken belast met be stratingen) liegt keihard en Waal (wet- houder van verkeer) blijft staan lachen met z'n pijp in z'n mond. De reconstruc tie van de Rijnsburgerweg was een la chertje, die van het Stationsplein de meest droevige situatie in Nederland ooit vertoond. Het gemeentebestuur heeft het voor het koperspubliek uit de Bollen streek welhaast onmogelijk gemaakt de binnenstad van Leiden nog te bereiken. De sierbestrating in de Haarlemmer straat werd een belachelijke vertoning: er werd een bestek vervaardigd dat alle verstand tart. Wat is er aan de hand met de dienst gemeentewerken?" zo riep Van Egmond gisteravond uit. „De cityring wordt gepromoveerd tot een van de meest graag gemeden routes. Inspraak is het hoofdthema van het verkiezingspro gramma van de PvdA, maar u hebt zelf

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3