Inflatie oorzaak van grote problemen Beatrix en Claus bezochten Yoenkang-grotten Onderzoek corruptie politiekader Rijnsburg zet CDA-bezoek royaal in de bloemtjes FISCUS WIL „BELASTINGPUN" VERZACHTEN Positie middenstand niet verbeterd maar geschaad Lijsttrekker W. Drees jr. van DS'70: BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 10 MEI 1977 PAGINA 10 Tatoeng/Huhehot (ANP) Prinses Beatrix en prins Clans hebben gisteren in de Chinese stad Tatoeng een bezoek gebracht aan de Yoenkang-grotten. Ta toeng is een industriestadje in het noorden van de provincie Sjanst De Yoenkang-grotten liggen in de noordelijke uitlopers van de Woetsjow- berg, ongeveer 16 km buiten het cen trum van Tatoeng. De grotten, uitgehouwen in een berg wand van zandsteen, strekken zich uit over een lengte van 1 kilometer. On danks het feit dat ze meer dan 1400 jaar aan de natuur blootgesteld zijn geweest zijn er nu nog 53. grotten over, waarvan 21 grote. De grotten bevatten meer dan 51.000 boeddha-beelden van verschil lend formaat De boeddha-beelden werden in de wan den van de grotten uitgesneden toen de noordelijke Wei-dynastie regeerde (386- 534 na Chr.). Volgens een officiële Chi nese handleiding waren de Yoenkang- grotten bedoeld om „een boodschap van religieus bijgeloof te verspreiden ter ondersteuning van de (toen bestaande) feodale regimes. Als grootste uiting van beeldhouwkunst namen zij echter een belangrijke plaats in de geschiedenis van de Chinese kunst". Het prinselijk paar vloog gisteravond naar Huhehot, de hoofdstad van bin- nen-mongolië in het noorden van de Chinese volksrepubliek. Tegen de avond werd daar een bezoek gebracht aan een textielfabriek. Binnen-Mongolië is een gebied dat zeer weinig wordt bezocht door buitenlanders. Onderzoek naar kankerrisico papierfabriek (Van een onzer verslaggeefsters) EERBEEK De arbeidsinspec tie in Gelderland is gisteren begonnen met een onderzoek naar mogelijk kankerverwek kende stoffen die ontstaan bij de produktie van een bepaald soort etiketten in de papierfa briek Hens-papier in Beerbeek. Het gaat daarbij om de fabrica ge van zogenaamd natsterk pa pier dat wordt gebruikt voor de etikettering van frisdrankfles sen. Het risico zou ons taan door vermenging van zoutzuur- en form aimed ampen waardoor spontaan de gevaarlijke stof bischloormethyleter (BSME) zou ontstaan. Vliegramp Sri Lanka gevolg van navigatiefout (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De oorzaak van de vliegramp op 4 december 1974 boven Sri Lanka (het vroe gere Ceylon) waarbij een Doug las DC 8 van Martinair met 182 passagiers en een bemanning van negen man frontaal tegen een bergwand botste, moet ge weten worden aan een naviga tiefout van de bemanning, aldus de raad voor de luchtvaart in haar uitspraak gistermiddag na het onderzoek naar de ramp gistermiddag in het Haagse Pa leis van Justitie. Bij het ongeluk kwamen alle inzittenden, Indo nesische mohammedaanse pel grims op weg naar Mekka, om het leven. De navigatiefout boven Sri Lan ka waar een tussenlanding ge maakt zou worden op het vlieg veld Banderanaika, is volgens de raad mogelijkerwijs ontstaan doordat in het vliegtuig voor de afstandsbepaling gebruik ge maakt werd van een afwijkende weerradar. De raad sluit de mo gelijkheid niet uit dat de vlie gers niet hebben stil gestaan bij dit afwijkende systeem en daar door de aanwijzingen op hun radarscherm verkeerd hebben geïnterpreteerd. Rekening hou dend met een tweede interpreta tiemogelijkheid op deze radar zouden de door de gezagvoerder over het hoofd geziene dertig mijl extra opleveren die nog te gaan waren, toen men zich op-, maakte voor de tussenlanding1 maar toen even later tegen de bergwand te pletter vloog. POLITIEBOND: (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM „Het onderzoek naar corruptie bij de Amster damse politie mag niet beperkt blijven tot het lager personeel alleen. Ook het kader moet erbij worden betrokken. Het wil er bij mij niet in, dat het gaat om acht mensen van het lager personeel. Ik veronderstel dat er ook aan de top fouten zijn gemaakt". Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse Politiebond, de heer L. van der Linden, gister avond verklaard in een uitzen ding van „Achter het Nieuws". Volgens Van der Linden had het gemeentebestuur eerder in moe ten grijpen. „De politieman is in de steek gelaten door het beleid van justitie en gemeente, dat erg onduidelijk is". In het Politieblad van deze week schrijft de bond bovendien, dat de politiemannen van het Am sterdamse bureau Warmoes- straat „het niet langer nemen. Er dreigen explosies", aldus het blad, waarvan de redaktie heeft gesproken met 25 agenten van het bureau. De politie reageert in het artikel verontwaardigd op de suggestie om agenten van de Warmoesstraat over te plaatsen: „Dan plakt men het etiket „schuldig" op integere, hard wérkende collega's, die al jaren hun werk doen onder moeilijke omstandigheden". Protest in cel Amerikaanse gevangenen in de vrouwengevangenis van Mexico City hebben heftig geprotesteerd tegen hun voortdurende celstraf. Zij beschuldigen .de regering in Washington ervan de gevangenenruil met Mexico op een laag pitje te houden. De foto werd door een mede-gevangene gemaakt en uit het gebouwencomplex gesmokkeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris drs. MJ. van Rooijen heeft een permanente voorlichtingscom missie geïnstalleerd, die tot taak heeft na te gaan op welke wijze de belastingdienst de „be- lastingpijn" voor het publiek zo gering mogelijk kan maken. De commissie zal zich onder meer op de hoogte moeten stel len van wat er onder het pu bliek leeft en moeten bekijken of in bepaalde groepen belas tingplichtigen en bedrijfstakken misverstanden of misbruiken ernstige vormen staatssecretaris ziet ook een taak ten opzichte van de ver slechterde belastingmoraal. Hij meent dat de commissie er naar moet streven de belastingbetaler i duidelijk te maken waarom men belasting betaalt en waar het belastinggeld voor wordt ge bruikt C)ok het directe contact van de belastingdienst met het publiek zou door de commissie kunnen worden bevorderd, al dus de heer Van Rooijen. De commissie staat onder voorzit terschap van de heer G. de Vries, plaatsvervangend hoofd van de directie organisatie van de belastingdienst VICE-VOORZITTER ONDERNEMERSVERBOND: BREDA (ANP) „De positie van de middenstand is niet ver beterd, maar geschaad. Daar kan niemand omheen. Alle wa ter van de zee wast niet weg dat aan het einde van de rit van het kabinet-Den Uyl het le „overige inkomen" in het mid den- en kleinbedrijf (bet geld dat overblijft voor de onderne mer en zijn meewerkende gezin sleden) gemiddeld bijna twintig procent lager ligt dan aan het begin het geval was". Dit zei gistermiddag mr. A. Geurtsen, vice-voorzitter van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV), in het Turfschip te Breda op het congres van deze organisatie, dat wordt gehouden ter gelegen heid van het feit dat de zelfstan digen zich 75 jaar geleden voor het eerst organiseerden. Volgens Geurtsen is het alleen aan bijzondere, vooral belas ting-technische maatregelen te danken, dat het besteedbaar in komen van de zelfstandige on dernemer niet net zo hard is gedaald. Naar zijn mening dient; de situatjie in het midden- en kleinbedrijf structureel te wor den verbeterd want een zelf standig ondernemer blijft het liefst zo ver mogelijk verwijderd van steun en hulpnaatregelen. Volgens staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken, ook een spreker op het congres, heeft het regeringsbeleid ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf in de afgelopen ja ren vastere grond gekregen, om dat men zich meer en meer bewust is geworden van het eco nomische belang van deze sec tor. Wel zal in de toekomst, be halve aan dit economisch be lang, meer aandacht moeten worden besteed aan de persoon lijke situatie van de zelfstandi ge. Daarbij ligt het accent op het inhalen van een sociale ach terstand. Nieuwe bezinning op de inhoud van het beleid zal nodig zijn, aldus de heer Haze- kamp. Want.de ontwikkeling in de arbeidskosten, de werkgele genheid en de collectieve lasten valt nauw samen met de proble matiek in het midden- en klein bedrijf. 1IIIIIIIIIIIIIIIMIIUIIIIIIIUIIIU1III Station Schiphol Langzaam maar zeker worden de contouren zichtbaar van het spoorwegstation Schiphol, dat volgens de plannen vlak na kerstmis 1978 in ge- bruik zal worden geno men. Het station neemt dan een centrale plaats in de nieuwe spoorlijn - Amsterdam-Schiphol- Den Haag (Schiphol- lijn) in. Itllllllllllllllllllllllllllllllllllllll V Bejaarden organisaties: niet stemmen op bejaardenpartij DEN HAAG Het bestuur van de samenwerkende organisaties van ongeveer 400.000 bejaarden altijd goed voor acht kamer zetels heeft de aangeslotenen geadviseerd niet te stemmen op aparte politieke partijen van be jaarden. Deze partijen zijn in strijd met de integratie van de ouder wordende mens in de sa menleving, aldus het Cosbo, centraal orgaan van samenwer kende bejaarden organisaties. De organisaties zijn: algemene bond van bejaarden, bond voor staatspensionering, protestants- christelijke ouderenbond, unie*» van diocesane katholieke bon den van bejaarden en gepensio neerden. Het Cosbo ziet geen enkele zin in het streven belan gen van boven 65-jarigen te doen verwezenlijken door een dergelijke politieke partij. Geheelonthouders vereniging tegen alcohol op t.v. APELDOORN - De Nationale Christen Geheelonthouders Ver eniging (N.C.G.O.V.) te Utrecht bereidt akties voor die ertoe zul len moeten leiden dat STER-re- klame voor bier en jenever op de televisie wordt afgeschaft Bovendien maakt de N.C.G.O.V. er bezwaar tegen dat acteurs en actrices in televisieprogramma's een borreltje pikken. Om ook daaraan paal en perk te stellen is de christelijke geheelonthou dersvereniging van plan zich tot de Tweede Kamer te wenden. (Van onze verslaggevers) DE LIER/OEGSTGEEST/UT- RECHT Staatssecretaris Van Rooijen van Financiën is giste ren op de veiling Flora in Rijnsburg behoorlijk in de bloe metjes gezet en met hem het gehele gezelschap. De heer Van Rooijen, die zich op de veiling uitvoerig over de gang van za ken liet inlichten, liet 's avonds in Oegstgeest weten, dat ,4e wijze waarop de PvdA naar macht streeft voortkomt uit angst voor het CDA". En wat de Vara betreft, volgens de CDA-staatssecretaris kan men deze omroep beter de „Ver eniging van Angstige Radio Amateurs" noemen. Tezelfder tijd sprak zijn partij genoot van Eisen, defensiespe cialist van de KVP zich uit voor een hernieuwde samenwerking mt de PvdA. De heer Van Eisen deed dit in Leiden tijdens een forumdiscussie in het studenten complex De Pelikaanhof. Aan de ketting De PPR-dubbeldekker, die de zer dagen in Utrecht in beslag genomen is, ligt nu definitief aan de ketting. De bus blijk 12 centimeter te hoog te zijn en wat dat betreft zjn de voor schriften bikkelhard. De PPR- campagneleiding vermoedt zo langzamerhand een samenzwe ring. Toch heeft de partij weer een alternatieve bus, beschik baar gesteld door de toneel groep Werktheater". Bejaarden Stem niet op een bejaardenpar tij, aldus luidt het advies van de samenwerkende bejaardenorga nisaties. Want deze partijen" zijn in strijd met de integratie van de ouder wordende mens. voorzichtig aan Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft gisteren in het Westlandse De Lier ertegen ge waarschuwd te gaan beknibbe len op essentiële collectieve uit gaven. „Juist bij een hoge werk loosheid, een daardoor toch al dreigende discriminatie tussen aktieven en niet-aktieven, en een dreigend tekortschieten van echt toekomstgerichte investe ringen is waakzaamheid tegen te scherpe bezuinigingen gebo den", aldus de minister. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - DREES. Een oude, ver trouwde naam in het Nederlandse poli tieke bedrijf. Een naam ook, waaraan de lijsttrekker van DS'70 zijn verkie zingscampagne wil ophangen. In zijn sober ingerichte werkkamer, Binnen hof 5 in Den Haag, zegt hij: „De naam Drees is dat hebben we nagegaan bij een dikke tachtig procent van de Nederlanders bekend. En daar wer ken we op. De opiniepeilingen als zou ik maar als éénmansfractie in de nieuwe Kamer terugkomen, geven vol gens mij een vertekend beeld. Deze verkiezingscampagne is méér dan alle vorige een campagne van lijst trekkers, niet zozeer van program ma's". Doctor Willem Drees jr. „met dat junior hebben we ook gezeten" komt in een persoonlijk gesprek over als een zeer aimabel man, met groot gevoel voor humor. Maar zo gauw de fotograaf binnenkomt, is het alsof hij bevriest, of hij emotieloos wordt. Maar die emotie komt met kracht naar boven, als hij het heeft over het (demissionaire) kabinet- Den Uyl, en vooral over de minister van sociale zaken, Boersma. „Die minister, ik heb het al meer gezegd, is een regel rechte egelrechte ramp. Een minister, die in een zó vitale sector tekort is geschoten is gewoonweg een unicum. De inflatie heeft de afgelopen vier jaar op een onvoorstelbare wijze doorgezet behalve dan bij de financiële bedrij ven zoals banken en verzekeringsinjtel- lingen. En met de werkgelegenheid is het al even bedroevend gesteld". Een van de stokpaardjes van DS'70 is wat die werkgele genheid aangaat het verrui men van het begrip „passende arbeid". „Het gaat niet aan om bijvoorbeeld een werkloze ge schiedenisleraar die een baan als reisleider naar Grieken land of Italië kan krijgen, te blijven accepteren voor een werkloosheidsuitkering, als hij zegt dat dit voor hem geen „passende arbeid" is. En een bouwvakker die gewend is om in de nieuwbouw te werken, zou die geen „passende ar beid" kunnen vinden in onder houd of renovatie?" Dr. Drees meent en het staat in het verkiezingspro gramma van DS'70 dat er een groot aantal arbeidsplaat sen zou worden geschapen, wanneer zwaar en smerig, en „dus" minderwaardig werk beter zou worden gehono reerd. „Een Nederlander trekt daar zijn neus voor op. Dat is beneden zijn stand. Maar wat is stand, als het over werk gaat?" Minister annex lijsttrekker Van Agt heeft onlangs in een interview gezegd dat hij de wens „van woordvoerders van links" om paal en perk te stel- len aan de commerciële recla me „duidelijk zedenmeesterij vindt". Drees: „Dan kent hij zoals ik al verwachtte zijn eigen program niet Het CDA zegt daarin: De overheid gaat misleidende en agressieve re clame tegen. Dat lijkt me dui delijk genoeg". Hetzelfde heeft hij gezegd over de bescherming van de priva cy. Dat begrip zou nog geen gemeengoed zijn bij de bur gers. Drees: „Een typisch kort zichtige opvatting. De over heid moet juist de gevaren en komend misbruik van data banken en computer-bestan den onderkennen. Daartegen moet men wetten uitvaardi gen, vóór het te laat is en er al misbruiken zijn ingeslo pen". Over het inkomensbeleid is dr. W. Drees helemaal niet te spreken. „Wat dat aangaat heeft Den Uyl met zijn ploeg een uiterst verwarrend beleid gevoerd, met als exponent de heer Boersma. Als geheel is het een man die goede wil, maar zijn beleid muntte uit door rommeligheid en gebrek aan intellectuele discipline". Dr. Drees noemt Boersma de veroorzaker van de„nog steeds voortwoekerende inflatie". „Na de verkiezingen moet het beleid volledig worden omge gooid, en DS'70 heeft aangege ven hoe dat kan. Deze partij wil de inflatie stoppen door een strikt nageleefd prijsbe leid, ondermeer door toezicht op de lonen en de tarieven van de vrije beroepen. Dan door een totaal op andere leest ge schoeid belasting- en premie beleid, en door een uitgaven en inkomstenoverdrachtenbe- leid. Onze partij is van mening dat ook de hierbij betrokke nen zich strikt aan deze af spraken dienen te e houden. En de overheid moet, waar nodig, krachtig optreden". Bij het zoeken naar wat ge noemd wordt" verantwoorde ombuigingen" krijgt de parti culiere sector wat meer arm slag, aldus DS'70. Meer con sumptie-vrijheid doet de nood zaak tot „inflatie-maken" (via te hoge looneisen, afwenteling van belasting) verminderen. De burgers meoten meer zelf beslissen en minder van de overheid afhankelijk zijn, in dien dit niet strikt noodzake lijk is. DS'70: „Beperking van de overheidstaak tot werkelijk gemeenschappelijke belangen, vergroot de legitimiteit van het overheidsgezag en leidt tot meer acceptatie van het be roep op ieders solidariteit". DS'70 pleit ook voor uitbrei ding van het politie-apparaat Dan krijg je nog méér jonge agenten. Hoe moeten die dan allemaal worden opgevangen? Dr. Drees: „Ik zou in de eerste plaats het fenomeen wijkagent weer in ere hersteld willen zien. Naar mijn mening kan zo'n man, die een bepaalde wijk en de mensen op z'n duimpje kent, meer doen voor de bestrijding van de crimina liteit dan welke druk bemande surveillance-wagen ook. Tja, en dan die onevenwichtige leeftijdsopbouw... Het is moei lijk, zo niet ondoenlijk om as pirant-agenten van zo'n detig jaar te werven. De leeftijdsop bouw is erg ongelukkig, maar dat is geen fout van hektkabi- net De hele wervingscampag ne is pas iets van de laatste jaren. In de jaren vijftig tot zestig dachten we dat we naar een rustige, bedaarde maat schappij zouden gaan. Toen kwam Provo, het Maagden huis, de studentenopstand in Parijs.. Er is daarna een enor me aversie tegenover de poliie en dus bij het dienstnemen daarbij ontstaan. Dat die maatschappijverandering door de autoriteiten destijds niet is onderkend.. Of je hen dat moet aanrekenen is een twe* de.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10