£cldóc0omcwt A'dam: zeker twaalf doden „Dit is een KGB-stunt" Irene door Guardia Civil Spanje uitgezet 0*. 0 AMBULANCE OMGESLAGEN, BRANDWEERWAGEN ONDER PUIN BEDOLVEN Geredden diep geschokt MENTEN OP EERSTE DAG PROCES: Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147.70, losse nummers: 55 cent. Maandag 9 mei 1977,67e jaargang no. 20729 Overgaan? Zakken of overgaan, over school vroeger, nu en toekomst op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.10 uur Allrounders en om 20.40 uur Smith and Jones. Ned. II om 20.25 uur Tussen wal en schip, om 21.40 uur Terug naar de natuur en om 22.10 uur Achter het nieuws met portret PSP. Rustig weer Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit ui teenlopende richting. Maximum temperaturen omstreeks 14 gra den. Morgen zon 5.55 - 21.19 Scheveningen hoogwater 9.15, 21.53. Laagwater 4.49,17.21. (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM Een on heilspellende dikke kol kende geelbruine rookko lom markeerde vanmor gen in hartje Amsterdam de plaats waar om half zeven een fatale brand uitbrak in het bekende hotel Polen aan het Ro- kin, waar op dat moment zeker honderd gasten, voornamelijk buitenland se toeristen, nog van hun nachtrust genoten. De brand, die volgens de eerste berichten zeker 12 mensen het leven kostte en waarbij enkele tientallen mensen ernstig werden gewond, sloeg kort daarna over naar de aan de achterzijde van het hotel gelegen drukke winkelstraat, de Kalver- straat, waar het pand van boekhandel De Slegte binnen de kortste keren in een rokende ruïne werd veranderd. Een enorme verkeerschaos in de binnenstad was het ge volg. Dt meeste van de ongeveer 100 gasten van hotel polen werden in hun slaap door de brand verrast Zij werden wakker van de rook, of gewekt door de reeds in grote paniek in nachtkle ding vluchtende andere gasten. In het hotel speelden zich onbeschrijfelijke taferelen af. Vluchtwegen werden door vuur of rook afgesneden; nooddeuren gingen niet onmiddellijk open en moes ten met vereende krachten worden in getrapt Anderen zochten zich door kapot getrapte ruiten een veilig heen komen. Volledig in paniek geraakte hotelgas ten stortten zich uit de ramen van het vier verdiepingen hoge hotel en bleven zwaar gewond op straat liggen. De politie sprak in de eerste uren van de brand over tien doden. Het juiste aantal staat nog niet vast, omdat men vermoedt dat nog veel slachtoffers onder het puin liggen. De dertig ge wonden werden naar vier Amster damse ziekenhuizen gebracht; drie (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Diep geschokte gasten van hotel Polen, die vanmor gen na hun redding in hotel Krasnapolsky opgevangen werden, konden de eerste uren van diepe verwarring nauwelijks iets samenhangends vertellen. Een van hen was de Amerikaan Shapi ro, die zich met zijn vrouw na een zwerftocht door het brandende hotel heeft weten te redden. Hij vertelde, dat zijn vrouw wakker werd van de rook in hun kamer op de tweede verdieping van „Polen". „Via gangen en hotelkamers bereikten wij een nooddeur. Die hebben wij met andere vluchtende gasten ingetrapt. Zo konden wij op het dak van een belendende winkel komen. Via een ingeslagen raam vluchtten we naar binnen, maar ook daar konden we het niet uithouden. Ten einde raad trapten we beneden een ruit stuk en konden ons toen naar buiten werken." „We waren allemaal ia paniek", aldus de geschokte 55-jarige Amerikaan Shapiro, die morgen naar Amerika terugkeert na een rondreis door Europa. Volgens hem moet de brand op een lagere verdieping ontstaan zijn. Een luguber beeld van de rampzalige brand in de Kalverstraat te Amsterdam. Een diep getroffen burgemeester Samkalden (links voorgrond) laat zich door de brandweercom mandanten inlichten over de ramp, die zich vanmorgen vroeg voltrokken heeft. hunner moesten daarna wegens zeer ernstige brandwonden ijlings naar het brandwondencentrum van het Rode Kruis in Beverwijk wórden getran sporteerd. De ramp werd nog verergerd door het feit, dat de voorgevel van het hotel instortte eo op een brandweerwagen terecht kwam en doordat een ambulan ce met vier gewonden op de Vijzel gracht over de kop sloeg. Eerder was reeds in een baaierd van vuur en rook de linker zij-gevel en de achterkant van het gebouw bezweken. Ondanks de verwoede bluspogingen van de brandweer, die onmiddellijk met het zwaarste materieel was uitge rukt, kon niet worden voorkomen dat ook de befaamde boekhandel De Sleg te aan de Kalverstraat grotendeels in de as werd gelegd. Een prooi der vlammen werd ook de onder hotel Polen gelegen meubelzaak Inden-Leer. Deze zaak was gevestigd in het vroegere fameuze restaurant van hotel Polen, dat vorig jaar zijn deuren sloot. Hotel Polen beschikte over 80 kamers. Volgens directeur Van Goor van Kras napolsky (eigenaar van het afgebrande hotel) waren alle kamers bezet, zij het niet alle volledig. In totaal kon het hotel 125 gasten onderdak bieden. Er waren er in de fatale nacht volgens een ruwe schatting ongeveer 100. Directeur Van Goor meende, dat al deze gasten buitenlanders waren. De volkomen overstuur geraakte gas ten die de baaierd van vuur en rook hadden weten te ontvluchten werden opgevangen in Krasnapolsky. Van hie ruit werd ook onmiddellijk gepoogd familie van omgekomen en gewonde gasten te waarschuwen. De Amsterdamse politie begon hier met de registratie van de geredde gas ten. Er heerste zeer veel verwarring over het aantal en de namen, Er heer ste zeer veel verwarring over het aan tal en de namen, aangezien bij de brand de registratie van de gasten verloren was gegaan. Het gevolg was dat niemand precies wist hoeveel gas ten er gered waren en hoeveel er wel licht in de vuurzee waren omgekomen. .Misschien lopen er nog gasten ergens op straat", aldus directeur Allema van de GG en GD. Ongeveer de helft van' de gasten was rond het middaguur nog zoek. De poli tie wist van een aantal van hen, dat zij in paniek naar Schiphol waren gere den om daar met de eerste vliegtuigen te vertrekken. Van de verbijsterde gasten in het op vangcentrum was vrijwel niemand nor maal gekleed. Allen hadden het hotel zo overhaast moeten verlaten, dat ze zich niet meer hadden kunnen aankle den. Velen liepen half gekleed of in nachtkleding rond. Sommigen waren om tien uur nog steeds blootsvoets. Een klein meisje liep onthutst en zielig jes rond met een kartonnen doos in de armen, waarin ze haar cavia had weten te redden van de vuurdood. Als gevolg van de afzetting ontstond er in de ochtendspits een enorme chaos. Zo moest het Rokin tussen Dam en Spuistraat worden afgesloten. Trams moesten worden omgeleid. De chaos werd nog verergens door de massaal naar de binnenstad trekkende werkende bevolking en nieuwsgierigen. Personeel van winkels en andere zaken uit de Kalverstraat konden blijven toe kijken. Hun straat was volledig afgezet. Als gevolg van de opstopping op de Rozengracht deed zich een botsing voor tussen een tram en een auto, waardoor het verkeer op dit punt hele maal vast kwam te zitten. De schade wordt geraamd op tenmin ste tien miljoen gulden. Over de oor zaak tast men nog in het duister. Het nablussen en opruimen van het puin zal zeker nog dagen duren. Zie verder pagina 7. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Dit is een showproces, een KGB-stunt De officier van justitie, mr. Haber- mehl is een pion van de Russen. Ik ben onschuldig". Dit zei Pieter Menten, verdacht van het bedrijven van oorlogsmisdaden in Polen, vanmorgen tijdens de eerste zitting van de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank van Amsterdam. Het naar verwachting lange proces tegen de Blaricumse kunstverzamelaar- en miljonair wordt gehouden in het gebouw van het kantongerecht in Amsterdam. Direct nadat de rechtbank-president, mr. Schroder, de personalia van Menten had geveri fieerd, vroeg deze het woord. Hij zei de rie leden van de rechtbank te wraken waarvoor hij „minstens 24 redenen had." Daarop vroeg mr. Schroder, die steeds geïrriteerder raakte, aan Menten tot vijfmaal toe om die 24 redenen kort uiteen té zetten. Maar de verdachte deed of hij niets hoorde en ging rustig verder met het voordragen van een op schrift gesteld verhaal. Mr. Schroder onderbrak dit relaas met de vraag of Menten's raadsman, mr. Van Heij- ningen, enige uitleg zou kunnen verschaffen. „Ik stel mij afzijdig op", wa diens antwoord. Tenslotte brak de rechtbank-president het be toog van Menten af met de woorden: „Nu is het genoeg. Wat hebt u tegen mij?" Waarop Menten antwoordde: „Alles". „Dan zal de rechtbank zich hierover beraden", zo antwoordde mr. Schroder, waarop hij zich met de twee andere leden van de rechtbank wilde terugtrekken. Dat was echter niet nodig, want op dat moment riep Menten dat hij zijn wraking introk, omdat het geen zin had „want hij mocht toch niet aan het woord komen." Volgens mr. Schröder moet Menten de zaken niet omdraaien. „Niet Rusland heeft aan Neder land gevraagd of van Nederland geëist Menten te vervolgen, maar het Nederlandse Openbaar Ministerie heeft, toen het moest gaan beslissen over een vervolging van Menten, aan Rusland rechtshulp gevraagd omdat de misdaden waar om het gaat op huidig (tijdens de oorlog Pools) grondgebied zouden zijn gepleegd." Het betoog van mr. Schröder werd voortdurend door opmerkingen van Menten onderbroken, totdat de president de furieuze aanvallen rigou reus afbrak. „U krijgt dagenlang het woord als dat nodig is. Maar nu houdt u uw mond, anders wordt het een janboel." De zitting zal op proef worden opgenomen op videoband. Na vandaag zal de Strafkamer be zien of dit inderdaad een waardevolle aanvul ling kan vormen van het dossier. BOEKHOUDKUNDIG MEDEWERKER Een ervaren Kracht van 20-28 jaar, die intelligent wil meedenken in onze organisatie. Hij voelt zich thuis in een goed ingespeeld klein team en ontplooit ook regelmatig eigen initiatieven. Mavo-opleiding, PD-boekhouding. Accuratesse en de wil om te slagen zien wij als de belangrijkste voorwaarden. Als u tot volledige inzet bereid bent, be loven wij u naast een gedegen begeleiding het inkomen en de toekomst die, kei-hard gezegd, uw huidige collega's nooit zullen be reiken. Uw karakter is: doen! Onze heer G. Koene zit dus al op uw tele foontje te wachten! 070 50.39.68 PAMPLONA (Rtr/AP) - Prinses Irene is gisteren door de Spaanse Guardia Civil in de buurt van de stad Pamplona aangehouden en na een gesprek van drie kwartier over de Franse grens gezet Zij. was naar Spanje gekomen om de jaarlijkse carlistenbijeenkomst op de berg Montejurra bij te wonen. De bijeenkomst was dit jaar door de Spaanse regering verboden. De Guardia Civil had de wegen rond het dorp Estella bij Pamplo na, vanwaar de jaarlijkse mars naar de MontejurTa zou worden gehouden, afgezet Alleen inwoners van Estella mochten erdoor. Vorig jaar vielen er bij de mars twee doden bij een schietpartij, waaraan prins Karei Hugo ternauwernood ontsnapte. Rechtse extremisten, mogelijk aanhangers van Karei Hugo's broer Sixto, schoten toen vanuit een hinderlaag op de aan hangers van Karei Hugo en Irene. De Carlisten, die koning Juan Car los de troon betwisten, herdenken op de Montejurra jaarlijks de do den die bij drie oorlogen in de vorige eeuw en tijdens de Spaanse burgerloorlog zijn gevallen. De par tij van Karei Hugo is niet erkend door de Spaanse regering, en zal daarom niet meedoen aan de ver kiezingen die in juni zullen worden gehouden. Prins Karei Hugo was gisteren niet in Spanje. Hij is in Spanje niet welkom, hoewel hij in het verleden vaak de bijeenkomst op de Monte jurra heeft bijgewoond. Gisteren was hij evenwel in Zwitserland, waar zijn vader, de 87-jarige prins Xavier van Bourbon-Parma, in een ziekenhuis in Chur was overleden. Man uren aan boom vast gebonden (Van een onzer ver- DEN HAAG Een 27- jarige man heeft in de nacht van zaterdag op zondag enige uren vastgebonden gezeten aan een boom op het terrein van Klein Zwitserland in Den Haag. De totaal ver kleumde man werd overgebracht naar het ziekenhuis Leyenburg, dat hij na behandeld te zijn weer kon verla ten. De man was in Rotter dam opgepakt door drie onbekende man nen die hem onder be dreiging van een mes dwongen in een auto te stappen en hem een blinddoek ombonden. Op weg naar Den Haag beroofden zij het slachtoffer van een portemonnee, waarin slechts twintig gulden zat In Den Haag werd de man naar het terrein van Klein Zwitserland langs het pad tussen de Klatteweg en de Kwekerij weg gebracht waar hij aan handen en voeten aan een boom werd vastgebon den. Een voorbijgan ger ontdekte hem gis termorgen om half tien. ADVERTENTIE gtiO 98 §0 ZOETERMEER Het Koninklijk Ne derlands Gymnas tiek Verbond ont ving vandaag een telegram van de voorzitter van de Zoetermeerse top- tumclub Pro Patria, Otto Knoppers, met de volgende In houd: .Accepteren geen enkele sanc tie. Gaarne bereid tot constructief ge sprek". Aanleiding tot dit telegram Is de uitsluiting op tenminste irreële gronden van Monique Bolleboom van de Europese kam pioenschappen op 13 en 14 mei In Praag. Een persoon,Ijk besluit van de heer Tlelrooy, voorzitter van het KNGV, omdat zij persoonlijk haar vereniging zaterdag 7 mei uitkwam in een wedstrijd tegen de Duitse kampioenspioeg Wattenscheid en alleen gisteren naar een door bonds coach Aserjan eensklaps met twee dagen verlengde trainingsstage op Papendal ging, die oorspronkelijk van 2 tot en met 6 mei zou duren. Formeel heeft Pro Patria aan alle eisen voldaan. Door een eenmansbesllsslng mist de veertienjarige Monique Bolleboom de Europese titel strijd. Pro Patria neemt er geen genoegen mee. Er Is een ernstige controverse tussen de vereniging en het KNGV ontstaan. Ton Thie zonder meer weg DEN HAAG Ton Thie weet nog niets van een eventueel tintje dat mogelijk wordt gegeven aan zijn afscheid bij FC Den Haag. De 32-Jarlge doelman, die zoals bekend geen nieuw contract krijgt, Is In leder geval niet als zodanig uitgenodigd voor de bijeenkomst die voor 20 mei staat gepland. Daarop wordt officieel afscheid genomen van onder meer voorzitter Choufoer en de spelers Louwe- rens en Van Maaren, die belden eveneens geen contract meer krijgen aangeboden. Thie: „Ik weet nog van niks. Dat stelt me wel teleur. Ik heb twaalf jaar bij deze dub mijn werk naar behoren gedaan. Dan heb ik zoiets toch niet verdiend. Aanvoerder Aad Mansveld hierover Zo zal het met mij over een paar jaar ook wel gaan. Maar wat had er anders moeten gebeuren. Afscheid met een bosje bloemen op het veld voor die vierduizend toeschouwers? Of een benefiet? Voor dat laatste heb je een gereputeerde tegenstander nodig. Die kost ook veel geld. Op zo n manier hou je er nog nauwelijks wat van over. Hoewel elk bedragje natuurlijk wel meegenomen is. Bobby no-Moore LONDEN Bobby Moore, een van Enge- lands grootste voet ballers aller tijden, heeft zaterdag zijn laatste wedstrijd ge speeld. Moore ontving veel geschenken, onder meer van de manager van de Engelse natio nale Don Revie. Moor heeft 108 maal in het Engelse elftal gespeeld. Als het Brit se voetbalseizoen de ze week eindigt, heeft hij er sinds 1958 dui zend wedstrijden als beroepsvoetballer op zitten. Supporters... LONDEN - Meer dan honderd voetbalfans zijn zaterdagavond gearresteerd toen ge vechten uitbraken tus sen de supporters van Wolverhampton en Chelsea. Achttien toeschouwers werden zo ernstig ge wond dat zij met am bulances naar het zie kenhuis moesten wor den vervoerd. duurt de strijd om de degradatie van het tweede slachtoffer onverminderd voort. Feyenoord zakte naar de vierde plaats, maar is in ieder geval in veiligheid.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1