Ook deze Miele wasautomaat heeft maarliefst 3 onderscheidingen. Miele er is geen betere ATLEET JOEP ELENBAAS: „DIT SEIZOEN WIL IK 2.06 HALEN" Ate de Jong bewijst met Blindgange dat een goede film niet duur hoeft te zijn VRIJDAG 6 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Joep Elenbaas gaat niet naar de strijd om de districtsti- tels atletiek in Rotterdam. ..Daar hebben ze niet eens de faciliteiten voor mijn specialiteiten; ik ga naar Papendal". Districtskam pioenschap lachertje te spreken is wel 2.13 nodig. Maar geen probleem, zoals alles op dit moment gaat, haal ik dat zeker. Zelfverzekerd Zelfverzekerdheid is het sterke punt van Joep Elenbaas. Daar om had hij ook geen moeite, toen hij vier jaar geleden met atletiek begon, individueel te trainen. Joep Elenbaas: „In het begin ging alles wat stug maar omdat ik altijd wel dat individualisti sche in mij heb gehad, wende dit zeer snel. Nu train ik onge veer negenmaal per week. In de winter veel krachttraining en naarmate de zomer nadert, wordt meer de nadruk op het technische element.gelegd, wat erg belangrijk is. Kijk bijvoor beeld naar Ruud Wielaart, toch een bekende naam in de atletie- kwereld. Hij gaat de finesses van de sprongen en dergelijke nu pas onder de knie krijgen. Het duurt jaren alvorens je een sprong volledig beheerst. Bij mij gaat dat nu ook al komen". Ideaal Joep Elenbaas heeft bij het Haagse Sparta overigens de ideale trainingsfaciliteiten om tot zijn gewenste prestaties te komen. De Hagenaars bezitten een video-apparatuur waarop de verrichtingen van de atleten kunnen worden teruggedraaid. Op deze manier kan iemand zichzelf bekijken en zien wat nog verbeterd of veranderd moet worden. De accommodatie van Sparta is er een waarop vele atletiekver enigingen jaloers zijn. Joep Elenbaas zal dan ook niet snel vertrekken bij de club. „Ik zit wel eens te denken wat ik zou moeten doen als ik zou verhui zen. Sparta is de ideale vereni ging om je prestaties door de vele trainingsmogelijkheden te verbeteren. Daar kunnen veel Nederlandse verenigingen een voorbeeld aan nemen. Trou wens, ook aan het buitenland. In Nederland worden wel de trainingsschema's overgenomen van bijvoorbeeld het Oostblok maar de middelen die men daar gebruikt worden te weinig, en naar mijn mening onterecht, geïmiteerd. Vooral op de werp- nummers zóu men er hier baat bij hebben. Denk maar eens aan de spierverstevigers, een biotica dat heel moeilijk te analyseren is. Voor de meeste sportmensen is dit de laatste stap naar de top. Let eens op België. Dat is in korte tijd een atletieknatie van naam geworden. In Neder land is dat niet mogelijk. Het peil en de invloeden zijn nog te gering". Joep Elenbaas, een belofte voor de toekomst. Gemakkelijk zal het in ieder geval niet voor hem worden. Maar zijn zelfverze kerdheid en een goede bege leiding zullen zijn weg naar de top vergemakkelijken. KAREL JANSEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin «lllllllllllllll! Kwetsuren Maar wat wil dat nu zeggen! Wel, dat houdt in, dat u door een Miele wasautomaat te kopen uw geld goed besteedtkijkt u maar. KEMA-keur betekent opti male waarborg ten aanzien van de elektrische veiligheid. Het wolmerk houdt in. dat u ook de wol en andere fijne en tere weefsels er met een gerust hart aan kunt toevertrouwen. Nu hoort u het ook eens van anderen. Funktioneel en doelmatig. Twee aspekten, die verband houden met het gebruikskomfort. Wordt de was wel goed schoon? Gebruikt de machine niet te veel water en stroonr^Hoe komen de kreukherstellende en synthetische stoffen eruit? Wordt de witte en bonte was goed gecentrifugeerd? De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft dit allemaal onderzocht. Het resultaat: het goedkeurings-certifikaatl Met ZOrg samengestelde wasprogramma's. Alle voorkomende textielsoorten krijgen in een Miele de juiste behandeling. Of het nu wit is, of bont, fijn of synthetisch, ja zelfs uw kostbare wol. Het internationale Wolsekretariaat kan het bevestigen en doet dat ook getuige het Wolmerk. Kwaliteit en degelijkheid. Daarvoor staat Miele zelf garant. Miele wasautomaten zijn oerdegelijk van konstruktie, centrifugeren met 1000 toeren, hebben een dubbele motor, een kinderveilige deurvergrendeling en een prachtige, sterke geëmailleerde ommanteling uit-één-stuk! Zet 'm maar gerust in de badkamer. Over 10 jaar ziet uw Miele wasautomaat er nog precies zo gaaf uit als op de eerste dag. Is het dan vreemd, dat wij blijven zeggen: bij sprong van dak LEIDEN Een 19-jarige inwo ner van Leiden liep gisteren kwetsuren op aan zijn onderbe nen toen hij van een vijf meter hoog dak in de Evertsenstraat sprong. De jongeman was aan het voetballen en had de bal op het dak geschoten. In zijn ent housiasme om weer beneden te komen sprong hij van het dak af. Hij is opgenomen in het AZL. Een 16-jarige jongeman in de Bosrode in de Leidse Meren wijk viel gistermiddag door onbeken de oorzaak van een zes meter hoog dak. Hij brak beide enkels en is eveneens opgenomen in het AZL. Inbreker aangehouden LEIDEN Een 23-jarige man is vannacht aangehouden toen hij trachtte in te breken in de Leidse Lederhandel aan de Haarlemmerstraat De man be klom in de Kuiperssteeg een stellage en kwam zo op het dak van het winkelpand terecht Hij werd daar opgemerkt door een omwonende die de politie alar meerde. Hij is na verhoor inge sloten. Geen vergunning voor illegale gastarbeiders DEN HAAG (ANP) Er is beslist geen sprake van een toe komstige verlening van ver blijfsvergunningen aan illegale gastarbeiders. Dit hebben de ministeries van justitie en sociale zaken meege deeld, naar aanleiding van ge ruchten die schijnbaar in Tur kije de ronde doen, als zou ko ningin Juliana aftreden en prin ses Beatrix bij haar opvolging een generaal pardon afkondi gen. De goedkeuring van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen wil zeggen, dat de machine funktioneel en doelmatig is. Elektrische veiligheid. Dat is een zaak, waar Miele al sinds jaren grote zorg aan besteedt en terecht. We komen dagelijks, en dat geldt zeker voor de huisvrouw, in aanraking met elektrische apparatuur. Elektrische veiligheid is dus een eerste vereiste. Miele wasautomaten hebben de bijzonder zware proeven in het KEMA-keuringsinstituut met glans doorstaan. Ze verdienen dit belangrijke veiligheids-predikaat ten volle. Voor u betekent dit een stuk extra zekerheid. Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll! DEN HAAG Dit week einde worden in Rotter dam de jaarlijkse dis trictskampioenschappen atletiek van Den Haag en omstreken georganiseerd. PAK, de organiserende vereniging in Rotterdam, heeft evenwel geen bij ster geschikte accommo datie voor dit gebeuren, reden voor het zeventien jarige Haagse talent Joep Elenbaas (Sparta) om voor de eer te bedanken. Joep Elenbaas: „Redenen heb ik genoeg om niet aan die districts kampioenschappen deel te ne men. Ten eerste zijn de spring- nummers mijn specialiteit en PAK bezit niet eens de facilitei ten daartoe. Daar komt nog bij dat de echte „toppers" thuis blijven omdat de meeste deze kampioenschappen beschouwen als een „moetje". En je bereikt met een eerste plaats niets an ders dan de eerste plaats. Ver der komen doe je er niet mee. Je merkt het al, de districtskam pioenschappen zijn gewoon een lachertje." Pittige uitlatingen van Joep Elenbaas die in hetzelfde week einde toch mee zal doen aan districtskampioenschappen, maar dan wel van district Oost, Papendal. Ook hier heeft hij voldoende redenen voor. „Op Papendal zijn wel de facili teiten voor mijn specialiteiten. Hoewel ik buiten mededinging deelneem, zal ik extra gemoti veerd zijn. Niet onbegrijpelijk als je weet dat ik dit seizoen bij het hoogspringen 2,06 m. wil halen. Mijn districtsrecord jon gens-A staat op dit moment nog op 2.01 meter, dus ik zal er veel aandacht aan gaan besteden". Wel is de studie van Joep Elen baas achteruit gegaan door al zijn atletiek-perikelen. Zelf vindt hij dit niet zo erg daar de school hem toch niet veel interesseerde. Nu kan hij des te meer trainen om, zoals hij zelf beweert, bij de senioren aan de top te komen. Joep Elenbaas: „Veel atleten zijn helemaal stuk gesport na hun junioren-periode. Een totaal verkeerde aanpak, zoals in heel Nederland alles verkeerd wordt aangepakt wat atletiek betreft. Ik wil mijn top beleven als ik eenmaal bij de senioren zit. De Europese kampioenschappen in Rusland, waaraan je tot en met je negentiende jaar kunt deelne men trekken mij desondanks sterk aan. Met mijn zeventien jaar en met een minimale sprong van tenminste 2.08 m. om geselecteerd te worden voor die EK moet ik er binnen twee jaar zijn. Niet alleen die 2.08 m. is belangrijk. Om over prestatie Als je de vaak forse be dragen verneemt, die sommige korte Neder landse films aan subsidie van CRM hebben opge slokt en dan door lengte en onderwerp onvertoon baar blijken, dan is Ate de Jong's avondvullende speelfilm „Blindgangers" economisch gezien ron duit een meesterwerk. Maar ook uit artistiek oogpunt mag dit eerste „grote" werk van deze 24-jarige regisseur er zijn, want met alle beper kingen die hij zichzelf oplegde is deze studie van twee jonge mensen, die hun verhouding na enkele jaren zien stuklo pen een onderhoudend werkje dat menig natio naal product met veel meer pretenties achter zich laat. Het is bekend, dat veel jonge Nederlandse filmers na het ver laten van de academie maar moeilijk aan de slag komen. Ate de Jong mocht één episode ver filmen van Remco Campert's ,.Alle dagen feest" maar dat be vredigde hem niet. „De opzet was om met dezelfde technische staf en dezelfde rolbezetting vijf regisseurs een kans te geven. Dat klikte de ene keer beter dan de andere." Er zich van bewust dat de film alleen met een krap budget een kans had om uit de kosten te komen begon Ate de Jong aan „Blindgangers", een simpel gegeven met twee hoofd figuren, wier onderlinge verhou ding zo nu en dan door buiten staanders wordt veranderd. „De film heeft - mede doordat we pp ons eigen salaris hebben bezuinigd - nog geen twee ton gekost", zegt Ate de Jong niet zonder gerechtvaardigde trots. „We kregen de opnamen in achttien dagen rond en voor de buitenopnamen in nachtelijk Amsterdam maakten we dank baar gebruik van de feestver lichting, zodat we geen „eigen licht" hoefden mee te slepen. Omdat we in de vroege ochten duren met eencrew van zes man werkten was er ook geen poli- tieafzetting nodig. Misschien dat de straten wat erg stil lijken, maar we hadden geen geld voor figuratie en op een eerder uur zouden we alleen maar last ge had hebben van nieuwsgierige cafébezoekers". Uitspraken, die tekenend zijn voor Ate de Jong, die als Neder lands jongste filmregisseur blijkt geeft met beide benen op de grond te staan en met „Blindgangers" als bewijs, dat een goede Nederlandse film niet duur behoeft te zijn, hoopt nog meerdere films te kunnen ma ken. „Als 100.000 Nederlanders de film komen zien, zijn we al uit de kosten", zegt hij. Aan het buitenland denkt hij voorlopig nog niet. De film begint met enkele'sce nes uit Joseph von Sternberg's „Dishonoured" uit 1931 met Mérlene Dietrich - „Tekenend voor de liefde-haat-situatie van de vrouwelijke hoofdpersoon la ter", zegt Ate de Jong - waar twee jonge mensen van nu naar kijken. Of liever gezegd de jon gen naar kijkt, want het meisje, dat een paar plaatsen verder zit, heeft meer belangstelling voor de jongen, die zij na afloop dan ook op een vrij doorzichtige ma nier tracht te verleiden. Dan blijkt dat zij een studente in de Derek de Lint en Ansje Be Slavische talen is en dochter van een uitelkaar gedreven art sen-echtpaar, hij een mislukt to neelspeler en zoon van een fiet senmaker uit de provincie. Uit de ontmoeting komt een langdurige verhouding voort, maar twee jaar later gaat er iets mis. Het meisje raakt in ver wachting en gaat zich dan af- ntjes als het jonge paar in vragen of haar verhouding met de langs de dagelijkse dingen heenlevende vriend nog wel zin heeft. Ate de Jong heeft dit proces goed doordacht in beeld ge bracht. Als de dialogen soms iets te mooi geformuleerd lijken kan dit nog altijd aan de af komst van het meisje en aan \te de Jong's „Blindgangers". haar studie geweten worden, terwijl de welbespraaktheid van de jongen aan zijn toneelschool ervaring kan worden toege schreven. Ansje Beentjes en De- rek de Lint weten in ieder geval in hun rollen te overtuigen en de bijfiguren zoals het op part nerruil uitzijnde oudere echt paar en de verbeten militair in de herentoilet - hebben alle hun functie in het proces, dat de verhouding steeds slechter doet worden. „Blindgangers" is een sympa thieke film met een simpel ei gentijds gegeven, dat de toe schouwers toch aan het denken zet MILO.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9