Meer dan alleen een wegrestaurant Frangois Reichenbach op de voyeurs-toer „Leiden,een stad in verval Creativiteitscentrum in Freddy's Hoeve Vriendelijke komedie rond moorden in trein DE UIVER LUCIA STEINBACH IN DE OUDE RIJN EN VERDER. in Wassenaar Kulturele weken Gene Wilder tracht wagons te ontkoppelen TRIANON Sex-o-clock (18) Documentaire van Frangois Reichenbach over de Amerikaanse opvatting van vrije sexualiteit. Zeventien jaar geleden maak te Frangois Reichenbach naam met een avondvullende documentaire „L'Amerique Insolite", waarin hij op mild kritische wijze het gedragspa troon van de jeugdige Ameri kaan observeerde. De film veroverde de Gouden Palm op het filmfestival in Cannes en hoewel Reichenbach daarna jaarlijks met korte en lange documentaires voor de dag kwam kregen we in ons land maar een zeer gering deel van het oeuvre van deze cineast te zien. Met „Sex o'clock, USA" heeft Reichenbach nu opnieuw de pamera op de Amerikaanse sa menleving gericht. „Make love not war" was de kreet van de hippies gedurende de oorlog in Vietnam, maar „hoe is het mo gelijk" vraagt Reichenbach zich nu af „dat een aantal uitgebluste figuren lange straf fen wegens aanranding in de gevangenis uitzit, terwijl daar buiten de vrije sexualiteit hoogtij viert". Het beeld dat Reichenbach ons vervolgens van jong Ame rika schetst mag eenzijdig ge noemd worden. Zo niet, dan wordt er in de Verenigde Sta ten alleen nog maar gewerkt ui de sex-artikelenfabrieken, door mensen die zesmaal per dag in de sexclubs optreden - en dan nog fit thuiskomen - en fabrikanten van sexfilms, die zich met een stalen gezicht „De Walt Disney van de por no" noemen. Ook staat Rei chenbach lang stil bij de ma sochisten, die rich als slaven voor een etmaal verhuren en het geld storten in het fonds voor de bevrijding van homo fielen. Men mag Reichenbach niet verwijten dat hij met rijn tijd is meegegaan, sedert „L'Ame rique Insolite", maar „Sex o'clock USA" lijkt verdacht veel op exploitatie van allerlei afwijkingen op sexueel gebied. Ondanks de plechtige verkla ring aan het begin dat alles écht gebeurt en niets in scène is gezet. MILO „Ik zit hier wegens aanranding. Twintig jaar". Eén van de^mstrerende beelden aan het begin van „Sex-o-cloc- SASSENHEIM /- Een goede hap eten voor weinig geld. Dat is de lijfspreuk van de 35-jarige Pe ter Hoogeveen, die sedert bijna vijf jaar eigenaar is van weg restaurant „De Ui- ver" aan de Rijks straatweg in Sassen- heim. Het eerste „echte" wegrestau rant in deze rubriek „Etenswaardighe- den", dat tegenwoor dig niet uitsluitend meer de functie van wegrestaurant ver vult. De taak als koffie huis en plateservice- restaurant voor chauffeurs blijft weliswaar gehandhaafd - dat is volgens Peter Hoogeveen de sterke poot van het restaurant, maar de eigenaar wil het met een gedeelte van het restaurant over een andere boeg gooien. De eerste aanzet daartoe is reeds gege ven. Enige tijd geleden heeft „De Uiver" een rigoureuze verbouwing ondergaan en rijn voorzieningen getroffen om het res taurant - als dat nodig is - in twee ruimten te delen. „Vooral tijdens het bollenseizoen komen erg veel toeristen een hapje eten, maar zo gauw als de bloemen weer rijn uitgebloeid wordt het rustiger", aldus eigenaar Hoogeveen die daarmee doelt op het avondeten, want over lunch en ontbijt heeft hij niet te klagen. In de ochtenduren worden in korte tijd door chauffeurs zo'n 600 tot 800 koppen koffie gedronken. De Sassen- heimer wil het gebruik van zijn restau rant voor huwelijken en partijen stimule ren. Peter Hoogeveen is als jongen van zo'n jaar of zestien, zeventien begonnen in de horeca als ketelbinkie op een van de schepen van de Holland-Amerika-lijn, en heeft als zodanig ook gevaren op het schip Nieuw-Amsterdam. Inmiddels heeft hij bijna 20 jaar ervaring .opgedaan in het horecawezen. Voordat hij wegrestau rant „De Uiver" kocht met een schoolka meraad van hem, die overigens al weer uit de b.v. is gestapt, had Peter Hooge veen een hotel in Zeeuw-Vlaanderen. De Sassenheimer heeft de 25-jarige Kees Broekhof uit De Zilk aangetrokken als kok. Kees heeft rijn opleiding gekregen in de Keukenhof. Zowel baas als kok rijn harde werkers. En dat kan ook niet anders in een restaurant dat zeven, dagen per week geopend is van 06.00 tot 2.00 uur. Nu de vernieuwing van het restaurant gereed is zal ook de menukaart worden aangepast. De prijzen van de hoofdge rechten zullen in prijs (in het restaurant, niet de quickservice) variëren van 15 tot 35 gulden. Aan de kaarten zullen onder meer gebakken tong en paling worden toegevoegd, terwijl ook het aantal hoofd gerechten drastisch wordt uitgebreid. De geserveerde maaltijden in „De Uiver" rijn uitstekend. De vleesgerechten wor den „versierd" met drie soorten aardap pelen: pommes croquetes, pommes sauté en pommes frites. Verder worden ver schillende soorten groenten bij het vlees geserveerd. Het onderstaande gerecht kost inclusief de verschillende soorten groenten en aardappelen slechts 22,50 gulden. Entrecóte Patron Pierre Entrecóte Patron Pierre voor drie tot vier personen. Vier stukjes entrecóte van 200 tot 250 gram bakken in de koekepan met zo weinig mogelijk boter. Het vlees in wrijven met een knoflookteentje, vers gemalen peper en zout. Het vlees zo kort mogelijk braden en uit de pan halen. Vervolgens aan de jus een halve eetlepel meel toevoegen en even doorroeren, ver volgens afblussen met 1 deciliter melk. Na afblussing met de melk ongeveer 1 theelepeltje worcestersauce ('n rode saus bij de kruidenier verkrijgbaar) toevoegen en gelijktijdig ook een borrelglaasje (35 cc) groene chartreuse likeur (of 35 cc Dom Benedictine) toevoegen. De liefheb bers mogen van Peter Hoogeveen nog een half borrelglaasje cognac (bijna 20 - cc) toevoegen. Tot slot nog ongeveer 2 deciliter room in de pan en de ontstane saus over het vlees gieten. Dan is het gerecht „Entrecóte Patron Pierre" (en waarom zou de patron het gerecht niet I naar zichzelf mogen noemen) gereed. Pe- j ter voegt er nog aan toe dat ook nog wat I champignons meegebakken kunnen wor- I den. ,De Haarlemmertrekvaart', gezien door Lucia Steinbach. LEIDEN In het knusse gale- rietje van Mw. Barkema-Pas- ma aan de Oude Rijn nr. 40 exposeert tot 25 mei de Leidse schilderes Lucia Steinbach een flink aantal van haar wer ken. Mevr. Steinbach, die haar kunstopleiding genoot aan de Haagse Academie onder de leermeesters Reindert Draayer en Paul Citroen, toont zich hier weer vooral dedocumen- taliste van Leiden en omge ving, waarvan zij niet schroomt ook het karakteris tieke van „een stad in verval" te laten zien. In haar forse, eigenlijk wat onvrouwelijke stijl, in over het algemeen rechtlijnige vormen van bouwwerken, al of niet in het stadium van afbraak, do cumenteert zij de toestand van en deel der oude Leidse stadswijken en ook wel andere contreienin forse stijl en in niet al te uitbundige kleuren. Gebrokkelde muren, scheefge zakte bouwsels: de verloede ring van een oude verpauper de en troosteloze binnenstad, waarvan toch de oude „monu mentaliteit" zij het wat troosteloos tot uiting komt en dus zichtbaar blijft. Dat is een van de karakteristieken van deze tentoonstelling. Goede voorbeelden daarvan rijn werken als „Laatste huisje W^ardgracht", „Sloop van panden op de Langegracht", „Muur bij Boerhaave-zalen", „Sloop postkantoor", „Stads- magarijn in verval" en andere van gelijksoortige objekten. Documentaires, die het waard zijn om voor Leiden behouden te blijven tot „leringhe ende vermaeck" van ook latere Leidse generaties. Daarnaast toont de schilderes ook een aantal reisimpressies, die bijna werken als een vera deming na het zien van al die Leidse afbraak en verval. Daardoor is gelukkig niet alles troosteloos wat er te zien valt Er hangen n.L ook mooie rei simpressies uit zuidelijke lan den als Spanje en de Canari- sche eilanden, zonnige beel den. Behalve het werk van mw. Steinbach omvat de expositie een aantal kleine potloodteke ningen van Cornelis Jansen. Het rijn subtiele prentjes van plekjes in de Leidse contreien, die nog maar hoelang rijn te zien. Geen groots werk, maar voor liefhebbers van het genre zeker niet onaantrekke lijk en ook dat is mede belangrijk binnen het be reik van liefhebbers met niet al te dik gevulde beurzen. WILLEM PRINS LUXOR Reis naar het middelpunt der aarde (14). Peter Cushing en Doug McClure graven zich een weg naar het binnenste van de aarde. Zij ontmoe ten daar tal van monsterlij ke figuren. Griezelig is de rolprent echter vrijwel nooit. Regisseur Kevin Connor heeft er een grote' grap van gemaakt. CAMERA Cousin, cousi- ne (14) Groeiende liefdes relatie tussen twee ge trouwde leden van een Franse familie. Fraai gete kend door regisseur Jean Charles Tacchellax. LIDO II Papilion (14).. Verfilming van de gelijkna mige bestseller van de in 1973 overleden Henri Charrière met uitblinkende vertolkingen van Steve Mc Queen en Dustin Hoffman. De sfeer van het boek wordt uitstekend weerge geven. LIDO II - Cabaret (18). Fascinerend tijdsbeeld van het Berlijn aan de wieg van het Hitler-regime. Uit blinkend spel van Liza Minnelli, die ook wat ca baretnummers zingt. STUDIO L'important c'est d'aimer. (18) Drie hoeksverhouding van mensen die niet werkelijk kunnen liefhebben. De film ademt een gespannen sfeer met fascinerende beelden. Romy Schneider speelt de actrice Nadine die op haar retour is. REX 'n Tiroler-chalet vol liefdespret (18). Bloot billenwerk in het Alpen land, uiteraard van weinig kwaliteit. De werkstukken zijn het re sultaat van slechts één cur susjaar. De voormalige boerderij „Freddy's Hoeve", waar het centrum vorig jaar introk, is van een wat primitieve behui zing veranderd in een centrum dat steeds meer voldoet aan de voorwaarden die aan een rede lijk functionerend activiteiten- centrum moeten worden ge steld. De gemeente heeft welis waar een groot deel van de nodige voorzieningen aange bracht maar veel werd zelf gedaan door het begeleiders- echtpaar maar ook door cur sisten. Een goed voorbeeld hiervan is de donkere kamer die voor het grootste gedeelte 'door de cursisten is ingericht. De leiding van het Creativi teitscentrum is vooral blij met deze voorzieningen omdat in de toekomst geen beroep op het geduld van de cursisten behoeft te worden gedaan van wege de afwezigheid van ver schillende toch noodzakelijke voorzieningen. Gezien het gro te aantal deelnemers aan de verschillende cursussen is het duidelijk dat het Creativiteits centrum Leidschendam in een behoefte voorziet. De tentoonstelling is, behalve vanavond, geopend zaterdag van 11 tot 16 uur en zondag van 13 tot 16 uur. LIDO I Silverstreak (14) met Gene Wilder en Jill Clayburgh. Regie: Arthur Miller. Wat begint als een romantische komedie in een trein, die in twee-en-een-halve dag de afstand tussen Los Angeles en Chicago overbrugt, wordt een op actie gerichte detective-story om te eindigen in iets dat op een rampenfilm lijkt. Regisseur Arthur Hiller van „Love Story" en „De man van La Mancha" - de een overgewaar deerd, de ander 'n onverdiende flop - heeft dit keer alle ingrediënten keurig op een rijtje gezet in „The Silverstreak expresse" en er is een zeer onderhoudende film uit de bus geko- Gene Wilder mag dan niet ieders geloofwaardi ge beeld van de romantische held rijn - volgens Marty Feldman wil hij dat zo graag juist wèl - als stuntelende uitgever van boeken over tuinieren, die net als hij aan het vrijen is een lijk uit de trein riet vallen, voldoet hij aan de eisen, die de rest van deze rol hem stellen. Door op onderzoek uit te gaan werkt hij zich in de nesten, wordt tot tweemaal toe van de Silver- streak-expresse geworpen, weet beide malen de trein vol moordenaars weer in te halen en ontsnapt - nadat het gespuis effectief ïs geëlimi neerd - op spectaculaire wijze aan 'n treinramp als de bestuurloos geworden Silverstreak ex presse het station van Chicago in puin rijdt. Omdat het volgens de producenten kennelijk niet verantwoord was een duur decor, dat slechts luttele seconden in beeld verschijnt, in een oogwenk de vernieling te laten ingaan heeft Hiller de kolossale botsing aan het slot maar in slow-motion opgenomen. Een kniesoor die hier over valt, al was het effect groter (en beter) geweest als hij de climax op normale snelheid in beeld had gebracht. - Voor het overige deel van de film - op het wat langzaam op gang komende begin na - weet Hiller er het tempo goed in te houden, daarbij gesteund door een paar van de laatste James Bond-films geleende bijfiguren als de domme j sheriff Clinton James en de reusachtige beul i met het slechte gebit, Richard Keil, die we straks in „The spy who loved me" te zien krijgen. Jill Clayburgh is een aantrekkelijke heldin, Patrick McGoohan een fraaie hautaine schurk maar de film wordt „gestolen" door de negerac-1 teur Richard Pryor, die halverwege de film als1 een opgeruimde kruimeldief Gene Wilder de helpende hand komt bieden. MILO LEIDSCHENDAM - Van avond, zaterdag en zondag wordt in „Freddy's Hoeve" aan de Van Ruysdaellaan een expositie gehouden van wer ken van cursisten van het Creativiteitscentrum Leid schendam. De tentoonstelling die vanavond om 8 uur door wethouder J. J. Meijer van culturele zaken wordt geo- pendbevat beeldhouwwerken, etsen, foto's, keramiek, siera den, schilderijen, wandkleden en dergelijke. Ze moet een beeld geven van wat op de cursussen is bereikt waardoor hopelijk meer mensen in het centrum geïnteresseerd raken. Peter Hoogeveen in „zijn" wegrestaurant „De Uiver". „WASSENAAR Niet minder dan 15 evenementen telt het programma van de Kulturele Weken 1977 in Wassenaar, die weer werden voorbereid door de Kulturele Kern. In die periode van 11 tot en met 29 mei worden niet minder dan vier exposities gehouden: Wassenaars kunstbezit in het raadhuis, werk van beroeps beeldende kunstenaars in de galerie „JA", werk van Wassenaarse kunstenaars ook in de galerie „Kerk- dam" en tenslotte in de Openbare Bibliotheek eigen werk van leden van „Ars et Studium", de vereniging van amateur-beel dende kunstenaars. De expositie in het raadhuis wordt woensdagavond 11 mei te 20 uur door burgemeester Mr. K. Staab geopend en dat is dan meteen de opening van de kulturele weken. Diezelfde avond, een uur later opent Dick Stigter, de nieuwe voor zitter van de KKW de exposi tie in de galerie „JA". Het programma vermeldt voorts muziek in verschillende toonaarden: op 14 mei de slot- avond van de Wassenaarse Jazzclub met „The Cotton City Jazzband" uit België in het Deylerhuis, 15 mei in de Dorpskerk een orgelconcert door Jan van Biezen, Wim Landsman en Onno Wiersma. Op 17 mei is er in het NPB-ge- bouw een avond met als motto „Humor en weemoed in de muziek". Medewerkenden rijn Drs. H. Wallin en Mr. C. J. van Putte (piano) en de heer en mevrouw De Munck (fluit, resp. cello). Donderdagavond 19 mei maakt de harmonie Excelsior één muzikale rond gang door het dorp. Op 24 mei: in de Dorpskerk het op treden van net Wassenaars Kamerkoor en kamerorkest. Tenslotte, wat de muziek be treft: op 27 mei een concert door de accordeonvereniging DVS. Wat het toneel betreft zijn er twee evenementen: op 20 mei spelen leerlingen van het Rijn lands Lyceum in de aula van. hun school het blijspel van Jean Anouilh „Dierenbal" en op 21 mei brengt in het Je- roenhuis de toneelgroep „Dia loog" het blijspel „Bloemen in de zon" van Max Andrea. De historie is niet vergeten in het programma van de KKW: 14 mei is er bij de opening van het buitenbad van het sport- fondsenbad een puzzelvoet tocht langs historische objec ten en óp 26 mei verzorgt de historische vereniging „Oud Wassenaar" een avond in de ZijUaankerk over de opgravin gen op het terrein van „Ter Weer". Tenslotte: film. In Astra-theater is er onder aus piciën van het Nut op 17 mei een voorstelling van „Song of Norway", een film van regis seur Andrew L. Stones.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7