Neem W.A.-verzekering voor schoolgaande jeugd Gastarbeiders moeten sneller huis krijgen Conflict ''Soldaat van Oranjeopgelost PPR vraagt meer aandacht voor milieu-beleid Toelatingsnorm Schouwenhove verruimd VOORRANG BOVEN LEIDSE WONINGZOEKENDEN Burgemeester opent hoofdkantoor NBBS VRIJDAG 6 MEI 197? LEIDSE COURANT PAGINA 3 Eric Clapton in Leiden De Amerikaanse popmusicus Eric Clapton en zijn band treedt zaterdag 11 juni op in de Leidse Groenoordhallen. Het concert van Eric Clapton, die vooral als lid van de popgroepen „The Animals" en „Cream" bekendheid ver wierf, begint om acht uur met een voorprogramma. In de Groenoordhallen zullen tienduizend zitplaatsen wor den gecreëerd. Eric Clapton and bis band is door bet organisatiebureau van Paul Acket uit Den Haag geenga- geerd. Kaarten voor dit popconcert zijn i 25,- verkrijgbaar bij Gé Ho/enk aan de Leidse Haarlemmerstraat, bij alle VW-kantoren in Nederland en bij de Groenoordhallen. Apothekersdijk Buslijn 43 heeft een andere vervangende route dan oorspron kelijk werd vermeld. De routewijziging is noodzakelijk ge worden door werkzaamheden aan de Apothekersdijk. Het eindpunt van de bus is thans in de Breestraat in plaats van de Lange Mare. Na het bereiken van het eindpunt rijdt bus 43 door naar de Lammenschansweg, wacht daar ongeveer tien minuten, draait om en rijdt via Korevaarstraat, Gangetje en Botermarkt naar de Vismarkt Het beginpunt van bus 43 is dus tijdelijk aan de Vismarkt. Karl Heinz Böhm De bekende Duitse acteur Karl Heinz Böhm speelt dinsdag 10 mei de hoofdrol in „Anatol" van de schrijver Schnitzler in de Leidse Schouwburg. „Anatol" is het eerste en ook het succesvolste stuk van Schnitzler. In bet stuk ontmoeten Anatol en zijn vriend Max een viertal dames, Frizi, Ga brie- Ie, Bianca en Annie. De auteur zegt zelf over bet stuk: „Ik verbeeld de liefde en de dood en kan niet inzien, dat deze verschijningsvormen minder vanzelfsprekend en van deze tijd zijn als een matrozenopstand". Het stuk wordt in het Duits gespeeld. Aanvang 20.15 uur. Kindertoneel De LAK kindertoneelgroep „Hee, niet voor de TV", geeft zondag 8 en zondag 15 mei een voorstelling in het LAK-thea- ter, Levendaal 150. Het kindertoneelstuk is door middel van improvisaties ontstaan. De liedjes en het decor zijn door de kindertoneelgroep gemaakt De voorstelling, die speciaal voor kinderen tussen 8 en 12 jaar is, begint om drie uur. Het ligt in de bedoeling van de groep tegen een onkostenvergoe ding ook op te treden in club- en buurthuizen. Hierover kan telefonisch contact worden opgenomen bij het LAK-theater. Brandweerhuwelijk Acteurs van "Soldaat van Oranje" heffen het glas op de oplossing van het conflict. LEIDEN Het vorig jaar gerezen conflict tussen de producent van de film "Soldaat van Oranje" en een aantal medewerkers is onlangs opgelost. Ongeveer 30 mede werkers uit Leiden en omgeving zullen alsnog een bedrag van 25 gulden krijgen uitgekeerd voor hun medewerking als fi gurant. Ondanks de afspraak dat zij dit bedrag zouden krijgen voor hun medewerking, weigerde de producent Rob Houwer aan vankelijk het geld te betalen. De figuran ten schakelden daarop het rechtskundig adviesbureau Hengeveld in om het'geld alsnog uitbetaald te krijgen. Na een per soonlijk gesprek met de producent lijkt de zaak nu uit de wereld. Rob Houwer zou opdracht hebben gegeven om onbetaalde medewerkers te werven, en niet op de hoogte zijn geweest van het feit dat hen een vergoeding in het vooruitzicht was gesteld. Aan de hand van een lijst met medewerkers zal het geld binnenkort wor den uitbetaald. ADVIES COLLEGE LEIDEN AAN OUDERS: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ouders van leerlingen van openbare scholen wordt aangeraden een persoonlijke verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid voor hun kinderen af te sluiten. In een brief aan de rectoren en directeuren van openbare scholen verzoekt bet college van burgemeester en wethou ders om de ouders van de noodzaak van een dergelijke verzekering op de hoogte te stellen. De gemeente sluit een collectieve verzeke ring af, die het risico dekt van onder andere personeelsleden van scholen ingeval zij door derden voor een schadevergoeding worden aangesproken. Wanneer een schadeclaim wordt ingediend zal de verzekeringsmaat schappij echter beoordelen of er sprake is van schuld of nalatigheid. Is dit niet het geval dan valt de aansprakelijkheid terug op de wettelijke vertegenwoordiger van de leerling. Het college stelt daarom in zijn brief, dat het een misvatting is dat aUe schade, die door leerlingen in en om de school wordt veroorzaakt kan worden afge wenteld op de gemeentelijke aansprakelijk heidsverzekering. Het afsluiten door de ou ders van een persoonlijke aansprakelijk heidsverzekering is dan ook van degelijk belang. In de door de gemeente Leiden per 16 mei nieuw af te sluiten w.a.-verzekering zal een clausule worden opgenomen, die het aan sprakelijkheidsrisico dekt van ouders, die door de schoolleiding voor bepaalde werk zaamheden in schoolverband worden inge schakeld. LEIDEN De PPR-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft in een brief aan het college van b. en w. aangedrongen op de instelling van een raadscommissie voor milieuzaken. Dit teneinde meer aandacht te kunnen schenken aan het milieu. Deze commis sie zou ambtelijk moeten worden ondersteund door een secretarie afdeling milieuzaken, die zou moeten worden bemand door de hinderwet-ambtenaren en een nieuw aan te trekken functionaris. De nieuwe raadscommissie zal zich, volgens de PPR niet alleen bezig mogen houden met milieuhygiëne en de afwikkeling van hinderwetzaken. In een groot aantal beleidssectoren zijn milieu-as pecten te onderscheiden zoals in ruimtelijke ordening, woningbouw, afvalverwerking, verkeer, energie, recreatie, voorlichting, openbare orde en industrie. Als concrete voorbeelden noemt de PPR het ontbreken van energie-beperkende maatregelen binnen de gemeen te en het negeren van milieu-aspecten bij het vaststellen van bestemmingsplannen. Tevens wijst de PPR in zijn brief aan het college op de mogelijk heid tot het tot standbrengen van een regionale samenwerking met betrekking tot het milieu, wanneer een speciale gemeentelijke afdeling deze zaken beheert. Niet voldoende belangstelling LEIDEN De eisen waaraan bejaarden moeten voldoen om in aanmerking te komen voor huisvesting in de verzorgings flat Schouwenhoven van de Stichting zomerland aan de Jan Luykenlaan/Plesmanlaan zullen worden versoepeld. Dit omdat het niet zo eenvoudig blijkt vol doende gegadigden voor deze flat (met een gepeperde huur prijs van 1500 gulden per maand) te krijgen, ondanks een zeer intensieve advertentiecam pagne. Door het versoepelen van de toewijzingsregeling zullen nu ook bejaarden van 65 jaar en ouder van buiten Leiden voor huisvesting in aanmerking ko men. Voor Leidenaren geldt een leeftijdsgrens van 50 jaar, en deze norm zal ook van toepas sing worden voor ingezetenen van de regio, zodat ook 50-plus- sers uit de naaste omgeving van Leiden voor een appartement in aanmerking komen. De advertentie van de Stichting Zomerland zal aan deze nieuwe voorwaarden worden aange past. Bovendien zal gewezen worden op de mogelijkheid dat de bijstand bijspringt in de kos ten van huur en service. SIERBETONTEGELS 40 x 60 cm TUINSCHERMEN TUINMEUBELEN BIELSEN lang 2.60 REGENTONNEN 200 liter 3.95 I 26.00 37.50 De Leidse brandweer beeft kennelijk wat eigen ideeën over een geslaagde huwelijksceremonie. In bet personeelsblad van bet korps „De Ordonnans" bijgaande prent. The Lord's Folks De jongerengroep The Lord's Folks verzorgen morgen 7 mei een eucharistieviering in de r.k. parochie Petrus Banden om zeven uur 's avonds. Celebrant is pastoor Rozenstraten. Als Thema is gekozen: „Een nieuw gebod: Gij moet elkaar hefhebben, zoals ik u heb liefgehad". Humanae Vitae Mgr. A. Simonis houdt woensdag 11 mei een lezing voor het dispuut Thomas van Aquino over het onderwerp „Pastorale overwegingen bij de encycliek Humanae Vitae". De lezing heeft plaats in het Academiegebouw, Rapenburg 73 en begint om acht uur. D'Oude Morsch Wijkvereniging „D'Oude Morsch" krijgt ambtelijke bijstand bij bet maken van een verbeteringsplan voor haar buurt. Aanvankelijk zouden de bewoners het voorbereidingswerk zelf op moeten knappen omdat ambtenaren geen tijd zouden hebben. Onlangs kreeg de wijkvereniging echter bet verheu gende bericht van wethouder Waal dat er een werkgroep zal worden ingesteld onder zijn voorzitterschap. In deze werkgroep zullen behalve ambtenaren ook vertegenwoordi gers van bet buurtcomité zitting hebben. Leerlingenuitvoering De streekmuziekschool Leiden e.o. geeft donderdag 12 mei een uitvoering in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. De uitvoering begint om half acht Bij de samenstelling van het programma is het accent gelegd op het gezamenlijk musiceren. Vrijdag 3 juni is er in de Stadsgehoorzaal een instrumentenparade. Vanaf zeven uur 's avonds kunnen de leerlingen zich laten voorlichten over instrumentenkeuze. Zaterdag 11 juni houdt de streekmuziekschool van half elf tot drie uur in zijn hoofdgebouw aan het Rapenburg een open huis. Straatverbetering De Storm Buysingstraat krijgt een opknapbeurt De afdeling bestratingen van de dienst Gemeentewerken is onlangs begonnen met bet ophef/en van de berm verzakking. De werkzaamheden worden uitgevoerd op het straatgedeeite tussen de Dijkstraat en de Damlaan. Het ligt in het voorne men in de loop van het volgend jaar te komen met een plan voor de algehele reconstructie en aanpassing van de Storm Buysingstraat. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt dinsdag 10 mei een bijeenkomst in „t Raedthuys", Nieuwe Rijn 19. Er wordt een lezing gehouden met als titel „Strijd of vrede in de microkosmos. Ook op dinsdag 24 mei komt het genootschap bijeen in ,,'t Raedthuys". Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. LEIDEN Burgemeester Vis opende gistermiddag om vier uur het niéuwe hoofdkantoor van het Nederlands Bureau voor Buiten landse Studenten Betrekkingen (NBBS) aan het Rapenburg 8 in Leiden. De opening betekent tevens de aanzet tot de lustrumvie ringen van de dit jaar 50 jaar bestaande NBBS. De verhuizing van het hoofdkantoor van het pand Rapenburg 6 naar het pand Rapenburg 8 was noodzakelijk in verband met de beperkte ruimte die het vorige pand aan de snelgroeiende "jonge- reizenorganisatie" (de NBBS verzorgt goedkope reizen voor ólle jongeren) bood. Dit jaar verwacht men 150.000 reizigers (studenten, scholieren, werkende jongeren) over de aardbol te zenden met een totaalomzet van 30 miljoen gulden. Burgemeester Vis complimenteerde de NBBS met de pandkeuze. "U hebt de eerste vestiging van de Leidse Universiteit (voorheen een adelijke woning en klooster) uitgekozen en het is één van de weinige panden waar ik nog nooit geweest was; ik laat het gaarne voor de tweede halve eeuw van haar bestaan in handen van de NBBS", aldus burgemeester Vis. Het grote aantal bezoekers vierde de ingebruikname van het nieuwe pand met een aansluitende receptie. De openingsplechtigheid. Burgemeester Vis (2e varr rechts) complimenteerde het NBBS. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De kans bestaat dat buitenlandse werknemers in Leiden in de toekomst eer der aan een huis geholpen zul len kunnen worden dan Leidse woningzoekenden. In een ambtelijke nota over de huisvesting van gastarbeiders wordt er voor gepleit hen het recht te geven op een woning binnen een half jaar nadat zij zich hebben ingeschreven als woningzoekende bij het ge meentelijk huisvestingsbu reau. De reden van deze uitzonder lijke behandeling van buiten landse arbeidskrachten is gele gen in het feit dat voor velen van hen, als zij een half jaar een zelfstandige woning aan het zoeken zijn met het doel daar herenigd met hun gezin in te gaan wonen, een kritiek moment aanbreekt ten aanzien van de vraag of zij al dan niet hun gezin uit hun vaderland willen laten overkomen. Vol gens de opstellers van de nota op de afdeling welzijn van het stadhuis komen veel buiten landse werknemers op zulke momenten in psychische moei lijkheden te verkeren. Als er dan geen mogelijkheid is het gezin naar Nederland te halen bestaat een grote kans op het stuklopen van het huwelijk en het onverzorgd achterblijven van de rest van het gezin in het vaderland. Op grond van deze omstandig heden zou dan gesproken kun nen worden van een „bijzon dere sociale indicatie" waar mee de buitenlandse werkne mer bij het bureau huisvesting een voorkeursbehandeling zou moeten krijgen. Dat was ook ongeveer de ge dachte van het PSP-raadslid mevrouw Van de Zande, die gisteren in de adviescommissie voor huisvestingsvraagstuk ken een pleidooi hield voor deze snelle huisvesting van buitenlandse werknemers. Daarentegen liet het CDA- raadslid Ham een wat genuan ceerder geluid horen. Hij vroeg zich af of de Leidse woningzoekenden (meer dan 3000 in getal-red) niet ten ach ter gesteld zouden worden bij de buitenlandse werknemers en of dit wel zo goed zou vallen. Afgezien van de vraag of een dergelijke positieve diskrimi- natie tegenover 3000 woning zoekenden in Leiden die jaren lang op een wachtlijst moeten staan alvorens zij en dan nog vaak met de grootste moeite een woning kunnen gaan bewonen, wel te verko pen zal zijn, lijkt het voorstel ook praktisch nauwelijks haal baar. In de praktijk blijken de gezinnen van gastarbeiders nog al eens een behoorlijke omvang te hebben en blijkens een mededeling van de sous chef van het bureau huisves ting, het oud-PSP-raadslid Herman Amptm^ijer, is dit bu reau jaarlijks slechts in staat een tot twee grotere gezinnen uit Leiden aan een passende woning te helpen. En dat zijn dan nog de in Leiden woon achtige en economisch aan de ze stad gebondenen, terwijl volgens de nota van de afde ling welzijn voor de gastarbei ders een economische gebon denheid binnen de Leidse re gio voldoende zou moeten zijn. Zelfs het huisvesten van klei nere gezinnen zou volgens Amptmeijer al een groot pro bleem worden. Het vastleggen van het recht op een woning na een inschrijftermijn van een half jaar achtte hij vol strekt onhaalbaar. Zelfs de suggestie van de opsteller van de nota er dan maar een jaar van te maken leek Amptmeij er moeilijk te verwerkelijken. Toch besloot de commissie het voorstel serieus in overweging te nemen en aan de hand van een advies van de chef-huis vesting binnenkort opnieuw over deze voorkeursbehande ling van buitenlanders te spre ken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3