KOFFIE RAAKT OP FNV: vooruitstrevend beleid voortzetten Alphense pakkerd voor Van Agt Reserves in september uitgeput doojeEimnzail Joenii Prinses Beatrix met ademloos gevolg naar top Chinese Muur LABOUR VERPLETTERD IN GROOT-LONDEN T00NZAA KOOREMAN SLAAPKAMERS ooo Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Vrijdag 6 mei 1977,67e jaargang no. 20727 Koning en keker Koning en keizer (2) op Ned. II om 21.15 uur. Om 20.25 uur De Jordaches en om 23.00 uur WK ijshockey. Ned. I om 19.35 uur Eén van de acht met Pieter van Vollenho ven en de DSC (slot), om 22.35 uur Mash en om 23.00 uur Nieu we ketters. Vrij koud Veel bewolking met plaatselijk regen of een bui, maar later ook enkele zonnige perioden. Meest matige zuidwestelijke wind. Maxima van 11 graden aan de kust tot 15 graden in het binnenland. Morgen zon 6.0021.14. Scheveningen hoog water 6.32, 19.01 laagwater 2.23, 14.53. CD A-lijsttrekker mr. A. van Agt werd gisteren om helsd door twee lieftallige Alphense schonen tijdens zijn bezoek aan deze ge meente. De demissionaire vice-premier noemde het bezoek „geslaagd" en sprak zijn vreugde uit over de „warme belangstelling van de bevolking uit de Rand stad". In de overvolle Rijnstreekhal met meer dan 1500 toehoor ders sprak hij 's avonds. Hij noemde daar het gedrag van de PvdA on verantwoorde lijk. „Ze zitten nu met hun 8 en 8+ formule in de maag en daarom wordt thans ook D'66 in de algebra som betrokken. De PvdA tracht te red den wat er nog te redden valt door D'66 te annexeren". Hij merkte voorts op, dat de grootste partij na de verkiezingen de premier zal leveren. SAN SALVADOR (UPI) De directeur van het Mexicaanse koffie-instituut Fausto Cantu Pena verwacht dat de wereld tegen het einde van september met de grootste koffieschaarste van deze eeuw geconfronteeerd zal worden. Tegen eind september zullen er op de internationale markt nog slechts zes miljoen balen (van 45 kilo) koffie te koop zijn en dat is op basis van het huidige comsumptieniveau voldoende voor slechts zes weken, aldus Cantu Pena, die voor spelde dat tegen die tijd alle bekende reserves op de wereld uitgeput zullen zijn. Deze schaarste wordt volgens Cantu Pena veroor zaakt door de geringe oogsten in de belangrijkste koffieproducerende landen Brazilië, Columbia en El Salvador., die alle door slechte weersomstandig heden zijn getroffen. Voor Mexico zal volgens de directeur van het koffie-instituut de oogst dit seizoen „normaal" zijn. Hij zei zich geen zorgen te maken over een recente daling van de koffieprijzen. Dat was volgens hem het gevolg van een „technische aanpassing". Hij voorspelde dat de prijzen volgend jaar opnieuw een aanzienlijke stijging te zien zullen geven. Canta Pena en andere Mexicaanse koffiefunctio- narissen brengen bezoeken aan koffieproduceren de landen in Latijns-Amerika om meningen uit te wisselen en een overzicht te krijgen van de huidige situatie op de koffiemarkt Zij waren reeds in Brazilië, Columbia en Peru. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Federatie Nederlandse Vak beweging vindt, dat het kabinet-Den Uyl wat betreft zijn inkomensbeleid teveel in goede bedoe lingen is blijven steken. Het samenwerkingsor gaan van NVV en NKV wil dan ook, dat in de komende vier jaar de inkomensverschillen aan zienlijk worden verkleind door vooral de hoge inkomens aan te pakken, eventueel via het wette lijk vaststellen van een maximum inkomen. Ook zullen de inkomens van zelfstandigen en mensen met een vrij beroep om open overleg tot stand moeten komen. Hoewel de FNV niet geringe kritiek heeft op het afgetreden kabinet, meent zij toch dat het een duidelijke aanzet heeft gegeven tot een vooruitstre vend beleid. De FNV meent dan ook, dat dit beleid versterkt moet worden voortgezet. Alleen dan kan aan de FNV-verlangens inhoud worden gegeven. De FNV geeft haar leden ditmaal geen recht streeks stemadvies gegeven voor 25 mei („Ga in elk geval wel stemmen") al springen de opvattin gen duidelijk naar voren in de gisteren gepresen teerde nota „Vier jaar vooruit", waarin de FNV aangeeft wat zij de komende vier jaar wil bereiken en wat zij op sociaal en economisch gebied ver wacht van de nieuwe regering en het parlement „Van de WD is realisering van ons programma niet te verwachten, bij de CDA kan het beide kanten op", zo wilde FNV-voorzitter W. Kok alleen kwijt. In het kabinet-Den Uyl heeft de FNV veel herkend van eigen opvattingen. Dat betekent niet dat er geen conflicten zijn geweest. Zo heeft de FNV ernstige kritiek op de rol van het kabinet als werkgever, op de plannen om bepaalde sociale uitkeringen te verlagen, op een te grote terughou dendheid bij het ingrijpen in de economische ontwikkeling en op het uitvaardigen van enkele loonmaatregelen, die ook nu nog „grievende mo ties van wantrouwen tegen het beleid van de vakbeweging" worden genoemd. In haar wensenprogramma „Vier jaar vooruit" heeft de FNV veel aandacht gewijd aan de demo cratisering van het bedrijfsleven. De werknemers moeten meer zeggenschap krijgen over hun werk, de samenleving als geheel meer invloed op de ondernemingen. Om mensen aan werk te helpen is economische groei noodzakelijk, maar dat moet dan wel selec tieve groei zijn: de samenleving moet vaststellen welke economische ontwikkelingen wél en welke niet nodig zijn. Een groot deel van de winsten zal moeten worden gebrukkt om arbeidsplaatsen te scheppen. Volledige werkgelegenheid is voor de FNV doelstelling nummer één, maar ook volwaar dige werkgelegenheid, werk waarin mensen bevre diging kunnen vinden. Omdat iedereen die wil en kan werken recht heeft op arbeid, moeten er volgens de FNV meer banen komen. Het beschik bare werk moet grootscheeps worden herverdeeld. Arbeidstijdverkorting (korter werken, eerder met pensioen) is daarbij een instrument. De FNV, erkennende dat dit een kostbare ingreep betekent, is bereid een deel van de loonruimte daarvoor op te offeren. Voorlopig zal het vooral moeten komen van vrijwilligheid. De FNV vindt, dat belasting en sociale premies door een Staatscommissie grondig bestudeerd moeten worden, omdat het beeld van de inkomens verhoudingen thans erg vertroebeld is. Op het terrein van de sociale zekerheid wijst de FNV verslechtering van regelingen af, op de uitke ringen mag niet worden bezuinigd. Ziektewet en wao, evenals ww en wwv, moeten worden samen gevoegd om de zaak overzichtelijker te maken. De FNV wenst tenslotte ook een volksverzekering tegen ziektekosten en invoering van een wettelijke pensioenplicht. Moederdag Bloemen voor moeder duurder DEN HAAG Het traditionele bloemetje voor moederdag zal dit jaar aanzienlijk duurder uitvallen dan voorgaande jaren. Mede door de kille lente en de hoge exportprijzen zullen er meer guldens over de toonbank moeten gaan voor een bos bloemen. Naar bloemen kijken is dit weekeinde mogelijk in het bollengebied tussen Haarlem en Leiden, waar honderdduizenden tulpen de grootste strekpleister vormen. alles voor uw tuin. regentonnen, biels en houten hekken in alle maten voorradig. vaste planten, bomen en heesters 1e kwaliteit perkplanten, w.o. geraniums per 10 stuks ƒ17,50 tevens 3000 m. oppervlakte kamerplanten. Welkom bij: gardencertre bloemendaal b.v. hoogmadeseweg 43 - leiderdorp. I 0 ^HollandsKinslereoreat.ecertn.m I 1 HÈ,!'>e' Kamerlid: weerbericht wintertenen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Tweede-ka merlid Beekmans (D'66) beeft bezwaren aangetekend tegen extra-weerberichten voor hooi koorts-patiënten. Hij vindt dergelijke uitzendin gen discriminerend voor andere patiënten. Hij stelt daarom voor ook een weerbericht uit te gaan zenden voor mensen die gevoe lig zijn voor wintertenen en -handen. Minister Van Doorn wil 32 clubs in betaald voetbal (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Tijdens een door de PPR georganiseerde discus sie tussen minister van CRM H. J. van Doorn en trainer Hans Kraay van AZ gisteravond in Alkmaar heeft de demissionaire minister uitgehaald naar het be taalde voetbal. „Er is een aantal zaken dat niet deugt in het be taalde voetbal," aldus Van Doorn. „Er zal bijvoorbeeld moeten worden gestreefd naar andere financieringssystemen, methoden van honorering, die de verruwing niet verder in de hand werken." Van Doorn nam verrassend af stand van één van de punten in het rapport-Christiaanse, dat op zijn eigen verzoek was samenge steld. „Ik vind dat het minimale aantal verenigingen in het be taalde voetbal 32 moet zijn. Christiaanse heeft het over 22 clubs gehad. Het is duidelijk dat gesaneerd moet worden en ik denk niet, zoals Christiaanse, dat subsidiëren een tijdelijke zaak is. Volle melk drie cent duurder VLEUTEN (ANP) - De minimumprijs van verpakte volle melk gaat drie cent per liter omhoog. Hierdoor komt de prijs voor een liter verpakte melk op 1,03. Bij deze verhoging is de prijsstijging van één cent per liter in begrepen, waartoe het Produktschap voor Zuivel eerder besloot. De minister moet de prijsverho ging nog goedkeuren. PEKING Als Mao Tse-Toeng gelijk heeft - en wie zou daar in Pe king zelfs maar aan dur ven twijfelen - staat prinses Beatrix haar mannetje. „Hij die niet de top van de grote Chi nese Muur kan beklim men is geen echte man" zegt Mao in een van zijn gedichten. Wie gisteren letterlijk en figuurlijk ademloos de prinses heeft gevolgd op haar tocht naar de top van de muur heeft met eigen ogen gezien dat de „gro te roerganger" zich wat haar betreft geen zorgen hoeft te maken. Het was koud en nevelig gistermorgen toen het prinselijk paar bij de in drukwekkende muur, ongeveer 70 kilometer ten noorden van Peking, arriveerde. Het zeven meter hoge bouwwerk is zo breed, dat bezoekers erover kunnen wande len, maar loopt zeer steil naar boven. Dat was voor de prinses geen probleem en in stevige pas klauterde zij naar het hoogste punt Meni geen uit haar gevolg kon dat tempo niet bijbenen en sommigen haalden de top zelfs niet. Het stuk van de Chinese Muur dat buitenlandse bezoekers gewoonlijk getoond wordt is slechts een klein (gerestaureerd) gedeelte van de 6000 ki lometer lange muur die het Chinese rijk vanaf de derde eeuw voor Christus moest verdedi gen tegen invasies van de Hunnen uit het noorden. Met succes overigens, want de Hun nen hebben de aftocht moeten blazen en zijn vervolgens West-Europa binnengedrongen. Bij hun bezoek aan de .Hemelse tempel' in Pe king - na een bezoek aan de „Ming-graven"- kre gen prinses Beatrix en prins Claus voor het eerst de metershoge plakkaten te zien met een afbeelding van de overleden voorzitter Mao, samen met zijn op volger Hoea Kwo-feng. De twee zitten op het getoonde tafereel naast elkaar en Mao legt zijn hand op Hoea's knie. De bijgevoegde tekst: ,Met u aan de leiding voel ik mij gerust' (woorden waarmee Mao zijn op volger aangewezen zou hebben) moet de Chine zen ervan overtuigen dat Hoea inderdaad de rechtmatige opvolger is van ,de voorzitter'. De voorlaatste dag van hun verblijf in Peking gebruikten prinses Bea trix en prins Claus te vens om inkopen te doen in de .vriend schapswinkel'. Een zeer westers uitziend waren huis, waar vooral ty pisch Chinese luxe goe deren verkrijgbaar zijn. Daar viel het oog van de prinses direct op een verzameling fietsen, waarvan een onderdeel haar vooral intrigeerde: de bel. De Chinezen ma ken die nog volgens een vanouds beproefd model dat echter in Europa niet meer courant is. De bel maakt zeer doordrin gend geluid, dat iedere bezoeker van Peking bij zal blijven. De circa twee miljoen fietsers in Peking maken er name lijk uitbundig gebruik van. Prinses Beatrix kocht er meteen vier en dat zal Soestdijk en ver re omgeving binnenkort merken. Vanavond, na een be zoek aan het Zomerpa leis aan de rand van de stad, en een contraban ket aan de Chinese gast heren en gastvrouwen, verlaat het prinselijk paar Peking voor een rondreis door het hele land. Zij doen daarbij onder anderen Tachai aan - een landbouwcom- mune die model staat voor heel het land - en de steden Tatung, Huhe- hot in Binnen-Mongolië, Sian, Hangchow, Changsha, Shaoshan (geboorteplaats van Mao) en Sjanghai. LONDEN De Britse conservatieven zijn nu meester in bijna alle van de 54 graafschapsraden van Engeland en Wales. In de verkiezingen, die gisteren plaats vonden, hebben de socialisten verpletterende nederlagen opgelopen. De Britse graafschapsraden zijn veel machtiger dan onze provinciale raden. De triomferende conservatieven hebben een overheersende positie ingenomen in vijf van de zes grootste zogeheten metropolitaanse graafschapsraden, waaronder Groot- Londen, waar ze nu 64 van de 92 zetels bezetten, tegen 33 de afgelopen vier jaar. Het belang van de Londense graafschapsraad blijkt onder meer uit de jaarbegroting van 2 miljard pond (8,5 miljard gulden). De conservatieven zijn nu van plan de netelige transport- en woonpro blemen van Groot- Londen compleet anders aan te pakken dan dit door de socialisten gedaan werd. ADVERTENTIE Dit is één van onze vele modellen massiet eiken slaapkamers Met toebehoren zoals: MATRASSEN SPIRALEN BEKA LATTENBODEMS DONSBEDDEN OVERTREKKEN ENZ. Nieuwe Rijn 13a, Leiden, telefoon 071-122144• i Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1