EEN KIENE KEUS Halve marathon is aardige TOYOTA COROLLA30 DE UUXE SPORT VRIJDAG 6 MEI 1977 PAGINA 16 ZEVENTIGJARIGE BERTUS ESSENBERG DEN HAAG Bertus Essenbcrg vierde deze week zijn zeventigste verjaardag. Behalve voor de betrokkene zelf natuurlijk op zich hele maal geen wereldschok kend feit. Opmerkelijk is echter wel de manier waarop Bertus Essen- berg deze voor hem zo heuglijke dag door bracht. Waar menig an der wellicht de moede voeten in een paar be haaglijke pantoffels stopte, de jeneverfles uit de kast zou balen om vervolgens nog wat dichter op de warme ka chel te kruipen, stapte Bertus Essenbcrg op zijn fietsje „om een rondje Hoek te doen". Waarmee dan gezegd wordt dat hij eventjes op en neer fietst naar Hoek van Holland om te kijken „of het weer daar net zo is als in Scheven- ingen". Die fietstochtjes zijn voor Bertus Essen- berg slechts een van de vele manieren om fit te blijven. Dagehjks wan delt hij een fors aantal kilometers („af en toe gooi ik er ook nog wel eens een sprintje tussen door"), met de regel maat van de klok stapt hij op zijn tweewieler en er kan vrijwel geen trim of prestatieloop gehou den worden zonder dat oom Bertus zich aan de starttafel meldt. „Jongen", zo zegt hij, „ik heb mijn hele leven een gezond bestaan geleid en dat wil ik zo houden tot ik er tussenuit knijp. Hier kijk, dit is een fo tootje uit 1932. Minister Kan, de vader van Wim, geeft het startschot voor een wedstrijd in het Haagsche Bosch. En daar staat Bertus. Toen was hij al present Ik heb mijn hele leven aan sport gedaan. Gebokst, ik ben wielrenner ge weest, getennist en aan zeilen gedaan. Dat laat ste doe ik trouwens nog. Ik denk dat ik er volgen de week maar weer eens voor een paar maanden vandoor ga. Rustig in je dooie eentje de meren af. Als je hier binnen tussen die vier muren blijf zitten, komt het le ven ook niet op je af. Je moet het zoeken". „Dzt denk ik toch wel eens tegenwoordig. De mensen zijn zllemzzl zo verschrikkelijk duf. Neem nu eens een trim- loopje in Delft. Bertus doet natuurlijk mee. Maar ik stap wel eerst op mijn fiets om daar naar toe te rijden. En dan zie je de rest komen. Stappen met hun dikke buik uit hun auto, kleden zich om, gooien hun sigaret uit hun Bertus Essenberg als gewichtheffer, op de borst enkele medailles uit een van de vele volle kasten. „Ik heb nog volop plezier in het leven". mond lopen een aantal kilome tertjes en stappen weer in hun auto. En als je dan vraagt waarom ze niet fietsen, ant woorden ze je dat het regent Alsof daar ooit iemand van gesmolten is. Nee knul, de pit is er bij de mensen uit Neem nu die jongelui van te genwoordig. Begrijp me goed, ik gun het ze best dat ze op hun twintigste een meid heb ben en lekker trouwen. Maar het gevolg is wel dat ze geen barst van de wereld zien. Ik ben overal geweest bijna mijn hele leven op de grote vaart gezeten. En er zullen er maar weinig zijn die mij dat na kun nen zeggen". Waarna hij als om zijn woor den te onderstrepen een kastje induikt en tevoorschijn komt met een herinnering aan de wereldtentoonstelling New York '39. Duikelt en passant nog een aantal fotoalbums op met lang vervlogen herinnerin gen uit de twintiger, dertiger en veertiger jaren om prompt daarop met evenveel trots te wijzen op een herinnerings vaantje van een prestatieloop gehouden april 1977. Ze heb ben mij wel eens gevraagd hoe het komt dat ik nog zo fit ben. Het antwoord is eenvoudig; gezond leven. Elke dag bruin brood, ik eet nooit wit, met veel kaas. Ook eet ik veel vis en drink ik elke dag een liter melk. Echte melk, niet dat hal ve gare gedoe. En verder moet je natuurlijk van de fles af kunnen blijven. Hooguit tij dens de zomervakantie eens een keer een pilsje, maar niet meer. En niet roken, daar ben ik nooit aan begonnen. Ik heb tijdens mijn leven wel gezien wat drank en tabak voor scha- kunnen aanrichten. Nee, Bertus is wijzer, hij zorgt wel goed voor zichzelf'. „Weet je wat ook een uitste kend middel is om gezond te blijven. Humor! Ik lach de he le dag, als ik hier thuis ben, zing ik uit volle borst of ik speel wijsjes op mijn mond harmonica. Pas heb ik een ac cordeon op de kop getikt. Daar ben ik nu op aan het leren spelen. Dat was vroeger ook gemakkelijker. Toen was het nog gewoon do-re-mi. Nu heet dat geloof ik c-d-e of iets dergelijks. In ieder geval la chen de buren zich rot als ze mij horen. Maakt mij niet uit, laat ze maar lachen. Bertus voelt zich prima. „Hier vlak achter is een be jaardencentrum. Daar doen ze aan sociaal werk. Op bepaal de dagen kun je daar andere oude mensen ontmoeten en een bakkie doen. Maar mij zullen ze daar niet zien. Al die oude mensen van zestig." Plotseling opstaand, zich voor over buigend en hijgend irAls je ze in de duinen tegenkomt, weten ze van ellende niet hoe hard ze op die stok moeten leunen. Stapje voor stapje zo'n heuveltje op. En ik er dan breed lachend in looppas langs. Dat is pas leven. Als je aan zo'n City Pier City loop meedoet, geniet je echt Ik had de hele tijd een agent bij me omdat ze bang waren dat ik er in bleef. Lachen! Vorig jaar heb ik in Amsterdam nog een halve marathon gelopen, dat was pas een aardige wande ling. Ik heb er nog plezier in, dus waarom zou ik ermee op houden. Fietsen, ooit heb ik De Kampioen nog opgericht. wandelen, hardlopen. Ze krijgen mij er nog niet onder. En de dokter zegt ook dat ik er niet mee moet ophou den. Mijn enige nadeel is dat ik aan één kant doof ben. Maar om dat nog te laten ver helpen is ook niet meer de moeite. Laten we eerlijk zijn, ik ben ten slotte ook geen twintig meer, zo voel ik mij alleen maar. Als ik jong zou zijn zou ik het op precies de zelfde manier overdoen". Omdat er op de deur gebonsd wordt, de trekbel is vastgezet, onderbreekt Bertus Essenberg eventjes zijn woordenstroom. Luid zingend doet hij open om terug te komen met de mededeling dat hij voor wel geteld vier dubbeltjes een blad van de Jehova's heeft gekocht rTZe kunnen bun ideeën wel niet aan mij kwijt, maar die jongens moeten ten slotte ook leven. Dus waarom zou je ze dat pleziertje niet doen?" En waar bij de buren de aankondiging hangt van een kerkconcert, heeft Bertus Essenberg een affiche voor het raam hangen met data, plaats en tijd van de volgende trim- en prestatielopen. In het laatste fotoalbum dat hij ergens tevoor schijn haalt, staat onder een vorig jaar genomen foto „wat een gelukkig mens ben ik". En hoe ook over hem gedacht wordt, dét zal zeker niet ontkend kunnen wor den. PAUL HOVIUS Cruijff tekent voor een jaar BARCELONA Johan Cruijff heeft een eenjarg contract gete kend bij zijn huidige club FC Barcelona. De 30-jarige ex-Aja- cied, die voor de eenjarige ver bintenis ruim anderhalf mil joen gulden incasseert, liet het contract vantevoren grondig bestuderen door zijn juridische adviseurs. Bij de ondertekening liet Cruijff nogmaals weten dat hij zijn aktieve loopbaan zal beëindigen aan het einde van het volgend seizoen, dat wil zeggen voor het begin van het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Ar gentina^ Burgerlijke stand Lelden geboren: Jelmer, zn. v. H. Rooda - J. M Oosterom, Jan zn. v. J. Zwaan - D. Knoester, Danielle dr. v. D. W. Noteboom - M. Hemmes. James S. zn. v. K. R. Derbyshire E. A. Green. Maaike M. dr. v. C. A. van der Holst - H. M. Roos van Raadshooven. Bianca, dr. v. T. A. J. Ruiten - H. Kransse, Krijna dr. v. G. Schaap - C. J. Kuijt. Mendy C. dr. v. R. Vink - E. K. Tegelaar. Laura A. dr. v. G.A van Albada - L. S. Brouwer. Antoinette, dr. v. A. Bos - W. Möhlmann, Henk zn. v. H. van Spijker - H. Gouwen- tak, Miranda dr. v. J. Ros L. van der Plas, Mirjam, dr. v. T. N. W. Suijten - G. C. Dijkhuizen. Albertine E. dr. v. D. C. Donker - M. E. Hulsman. Monique E. dr. v. K. C. van Ark - M. J. Neute boom. Eylard P. zn. v. H. P Cijsouw - A G. Zwijnenberg. Jaime M. dr. v. J. W. M. de Bruin - A. Lakerveld. Gehuwd: T. G. M. de Ruiter - I. Jung- curt, J. Polvliet en F G. M. van Delft. P. W. van Deventer - F. L. Kruijs. Overleden: P. Duivenvoorden geb. 1898 man. M. A. Moerland geb. 1906 echtge. v. M. L Hageman, J. Hemke geb. 1966 zn. v. H. Hemke en C. Blokker, j. van Weerlee geb. 1980 echtge. v.: B. Zwart. G. Verkerk geb. 1914 echtge. v.: P. C. Verburg. M. Florisson geb. 1899 echtge. v.: J. J. van der Reijden. R. Zijlstra geb. 1891 man. J. de Koning geb. 1916 man. D. Budding geb. 1915 man. A. Zwanen burg geb. 1894 man. E. C. C. Bink geb. 1899 echtge. v.: L. Arbouw, W. de Vries geb. 1919 man. Mevr. C. van Beelen geb. 1910. H. C. J. Cozijn geb. 1931 man. W. Buil geb. 1890 man. C. Haas noot geb. 1892 geh. gew. met E. de Jong. H. van den Berg geb 1899. A. de Jong geb. 1894 man. P. Matthijssen rb. 1928 echtge. v.: M. A. Verweij. C. A. Vinkestijn geb. 1922 echtge. v. T. A. J. Lamboo. ZIE DEZETOYOTA BIJ DE RUIM 200TOYOTA-DEALERS. VOETBAL ALLERLEI ZEIST Fortuna SC moet Cor Brom, de huidige trainer van Sparta, nog salaris betalen. Een arbitragecommissie van de KNVB gaf gehoor aan een eis van Brom, die per 1 januari 1976 door de Limburgse eerste- divisieclub was ontslagen, maar nog een contract had tot en met 30 juni 1976. FSC zal Brom derhalve 8250 aan salaris moeten betalen en 1204,56 aan niet uitbetaalde vakantiedagen. GLASGOW Willie Ormond heeft ontslag genomen als ma nager van het Schotse nationale voetbalelftal. Hij gaat dezelfde functie vervullen bij eerste-divi- sieclub Hearts. Ormond werd in 1973 opvolger van Tommy Do- cherty. BOEDAPEST Ondanks een gelijkspel van 1-1 tegen Video- ton heeft Ujpest Dosza de lei ding in de Hongaarse competitie behouden. De ploeg uit Boeda pest leidt met een punt voor sprong (41) op Vasas Boedapest dat met 5-1 zegeverde over Cse- pel. Derde op de ranglijst na 27 speeldagen is Ferencvaros (38) dat met 3-3 gelijk speelde tegen MTK. Toto-lotto DEN HAAG In lotto 18 van afge lopen zondag wordt de eerste prijs gedeeld door vijf winnaars. Toto 18 kent een winnaar met alle dertien goed. Er vielen totaal 26.671 prijzen, de cijfers zijn: lotto 18: In deze lotto vielen 26.523 prijzen; inleg: 3.558.812,-; prijzenbedrag; 1.837.361,54; eerste prijs 5 win naars, die bruto elk 147.715,60 ont vangen; tweede prijs: 68 winnaars, die bruto elk 2.485,90 ontvangen; derde prijs: 524 winnaars, die elk 483,90 ontvangen; vierde prijs: 13.448 winnaars, die elk 36,- ont vangen; vijfde prijs: 12.478 winnaars, die elk 26,- ontvangen. Toto 18: In deze toto vielen 148 prijzen; inleg: 683.817,-; prijzenbedrag: 324.813,08; eerste prijs: een win naar. die bruto 129.925,20 ont vangt,; tweede prijs: zeven winnaars, die bruto elk 11.600,40 ontvangen; derde prijs: 140 winnaars, die elk 812,- ontvangen. I Nederlands disconto verder omlaag AMSTERDAM Met het oog op de positie van de gulden op de valutamarkt heeft de Neder- landsche Bank besloten haar tarieven over de gehele linie met een procent te verlagen. Deze verlaging doet niet af aan het voornemen van de bank om te komen tot een matiging van de binnenlandse kredietexpan sie. Met ingang van vandaag is het wisseldisconto van 4,5 naar 3,5 pet., de voorschotrente van 5 naar 4 pet en het promessen- disconto van 5,5 naar 4,5 pet. verlaagd. Gisteren heeft de koers van de gulden op de wisselmarkt in Frankfurt gemiddeld 96,225 mark per honderd gulden be dragen. Op dat peil lag de koers van de gulden 2,5 procent hoger dan die van de laagst genoteer de slang-valuta, de D-mark. Op i grond van de Slang-overeen komst was de Westduitse cen trale bank verplicht om in te grijpen. Zij deed dat dan ook en verkocht op de wisselmarkt 1,7 miljoen gulden. GARAGE DIJKSMAN BV Oegstgeesterweg 17-23 Rijnsburg Tel. 01718-20500-20941 AUTOM. BEDR. J. J. VAN DER GEEST Westkanaalweg 37 Tel 01722-2132 B.V.UAM LEIDEN Vondellaan 45 Leiden TEL. 071-769303 AUTOM. BEDR. VLASVELD Haarlemmerweg 49a Leiden Tel. 071-134689-142855 B.V. LIAM ALPHEN Gouwestraat 60A Alphen a.d. Rijn Tel. 01720-73344 GARAGE HEEMSKERK Schenkelweg 109 Zoeterwoude Tel. 01715-1220 Opvallend ruim De Corolla 30 bewijst in al z'n negen uit voeringen dat een vlotte, sportieve lijn kan samengaan met een verbluffende binnenruimte. De inwendige breedte op schouderhoogte isl33,5cm! De volledig verstelbare bucketseats met hoofdsteu nen zijn maar liefst 53 cm breed; ze zijn bekleed met zacht, ventilerend materi aal en geven een sublieme zit. Optimaal bedieningsgemak De meest-gebruikte bedieningsschake laars, inclusief de knop voor de elektri sche ruitesproeiers. zijn verenigd in twee handles aan de stuurkoiom. Ook de regelaars voor verwarming en ventilatie (met 3-snelheden aanjager) bevinden zich binnen handbereik. Toyota-kwaliteit Als u een Corolla 30 de Luxe vergelijkt met andere auto's in ongeveer dezelfde prijsklasse komt u - mét ons - tot de kon- klusie, dat er géén andere auto qua dege lijkheid, uitrusting en afwerking zó veel kwaliteit te bieden heeft en zó kompleet Toyota-kompleetheid Paar voorbeelden van de kompleetheid vandeCorolla's30de Luxe 4- en 2-deurs en de 5-deurs Stationwagon. Cockpit dashboard met ontspiegelde klokken, dagteller,druktoetsradio.verklikkerlicht handrem, aansteker, muntenbakje etc. Zonwerend glas rondom (sedans). Ach terruitverwarming. Achteruitrijlampen. Moquette vloerbedekking. Stuurslot. Rubber afsluiters tussen bumpers en karrosserie. Kijk en vergelijk. Ontdek dat nergens zoveel auto krijgen kunt voor f12.499 als met een Corolla 30de Luxe4-deurs. Zó veel degelijkheid, ruimte, komfort, veiligheid en kompleetheid. Waar dan nog bij komt dat ook op den duur de kosten laag blijven. Doordat de Corolla 30 zo robuust, zo probleemloos en zo zuinig is. En van een tijdloze konceptie. Een wagen die lang meegaat en niet snel veroudert. Zodat u er later, na veel fijne en goedkope kilometers, nog een fors bedrag voor terug krijgt. Wie de Corolla 30 kiest, doet een kiene keus. Robuust en veilig Kooikonstruktie, waarbinnen de brand stoftank (50 liter!) veilig is geplaatst. Gescheiden remcircuits met rembe- krachtigeren remkrachtbegrenzer. Radi- aalbanden (155SR13) om de eerlijke sportvelgen.Waarschuwingsknipperlich- ten.Zijclignoteurs. Zuinigen wendbaar DeCorolla 30 heeft de beproefde Corolla 1200 motor (56 Din-pk) als krachtbron, bekend om z'n probleemloosheid en zui nigheid. Het stroomcircuit wordt gevoed door een wisselstroomdynamo. Het koel systeem is gesloten. Uitstekend manoeu- vreerbaarisdeCorolla30doorz'n kleine draaicirkel, z'n exakte besturing en het royale zicht door 't grote glasoppervlak. Negen uitvoeringen DeCorolla 30 is er in negen uitvoeringen. Wie Iiever een twee-deursauto heeft kan kiezen uit de voordelige Economie, de 30 de Luxe en de 30 Automatic, uitgerust met volautomatische versnellingsbak. Geeft men de voorkeur aan een vier- deurs auto dan is er de Corolla 30 de Luxe4-deurs.Wil men een Stationwagon dan zijn er de Corolla 30 Stationwagon 3-deurs en de 5-deurs - fraai-gelijnd, opvallend ruim en praktisch; de hoog- openslaande deur heeft achterruitver warmingen bij neergeklapteachterbank is de laadvloer maar liefst anderhalve meter lang. En verder worden op basis van de Corolla 30 twee fraaie Hardtop Coupé's vervaardigd; de motor van de SR-versie is voorzien van twee carbura teurs en goed voor 64 DIN-pk. Corolla 30 Economie f 11.150. Corolla 30 de Luxe f 1L999. Corolla 30 Automatic f 12.350. Corolla 30 de Luxe4-deurs f 12.499. Corolla 30 Stationwagon f 12.549. Corolla 30 Stationwagon 5-deurs f 13.549. Corolla 30 Commercial f 10.030. Corolla 30 Hardtop Coupé f 12.999. Corolla 30 Hardtop Coupe SR f 13.999.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16