NB Carter optimistisch over economische top Spaarrentetot Staking in Noord-Ierland volkomen mislukt brieuen lezers EURATOM STAAKTE ONDERZOEK NAAR VERDWENEN „URANIUMSCHIP LEIDS ONDERZOEK WOOG PREKEN EN BEVOND ZE „ZWAK TOT ZEER ZWAK" Britse PTT betaalt telefoonabonnees 7 pond terug Nixon „dood en begraven" Openlijke kritiek van Nederland op Roy Jenkins Vijftigste zondag oosterse kerken Korte metten Leger des Heils 90 jaar BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 MEI 1977 PAGINA 15. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Iedere Britse te lefoonabonnee krijgt in bet najaar zeven pond ruim dertig gulden korting op zijn reke ning. Voor firma's met ver scheidene lijnen betekent dit zeven pond per lijm Tante Pos van Groot Brittan- nië wordt op deze manier ge dwongen Sinterklaas te spe-- len, omdat haar afdeling tele fonie te veel winst heeft ge maakt Dit werd beslist door de prijzencommissie, die haar rekeningen geheim houdt Haar bestaan is een gevolg van de huidige loon- en prij zenpolitiek. De prijzencommis sie houdt niet alleen de. winst in de gaten, gemaakt door ge nationaliseerde bedrijven. Zij gaat ook na of de winsten van privé maatschappijen binnen bepaalde perken blijven. Het staat nog niet officieel vast hoe groot de winst van het Britse telefoonwezen is voor het financiële jaar dat eindigde op 31 maart, maar men verwacht dat ze ongeveer 350 miljoen pond zal bedra gen. Volgens de prijzencom missie is dat 100 miljoen pond te veel op ongeveer 9 procent van de gemiddelde privé telefoonre kening en anderhalf procent van de rekening van zaken mensen. Die gedwongen resti tutie zal ongeveer 98 miljoen pond opslorpen. Tante Pos zal dan nog een tweede teruggave doen, ten bedrage van drie miljoen pond, door de ge sprekstijd van de goedkopere lokale gesprekken van 8 op 12 minuten te brengen voor het zelfde geld. P.T.T.-president Bill Ryland, die eerlang met pensioen gaat. speelt kennelijk niet graag Sinterklaas. „Later zullen onze abonnees en de belastingbeta lers toch weer moeten dokken om de reusachtige investerin gen van ons telefoonwezen te herfinancieren", zegt hij. De Britse telefonie besteedt jaar lijks meer dan 900 miljoen pond aan vervanging of ver nieuwing van haar installaties. In het verleden leed ze gere geld grote verliezen. President Carter werd gisteravond op het Londense vliegveld Heathrow hartelijk verwelkomd door de Britse premier James Callaghan. Bij zijn vertrek naar Londen, enkele uren eerder werden Carter en zijn echtgenote Rosalynn bij het Witte Huis uitgeleide gedaan door vice-president Mondale. Aan boord van het vliegtuig Air Force One, onderweg naar Londen nam Carter de zaken nog eens door met v.l.n.r. Zbigniew Brzezinski, adviseur voor Nationale Veiligheidszaken, Michael Blumenthal, minister van financiën en Cyrus Vance, minister van buitenlandse zaken. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN President Carter van de Ver enigde Staten heeft zich gisteravond bij aankomst in Londen, waar hij morgen zal deelnemen aan de economische topconferen tie van de NAVO-ministerraad die dinsdag begint, optimistisch getoond wat het resul taat van de economische top betreft Hij gelooft dat er belangrijke stappen zullen worden gedaan tot oplossing van de econo mische problemen van de westelijke wereld. Op de vraag of er initiatieven van hem te verwachten zijn, antwoordde de Amerikaan se president bevestigend, maar hij wilde er nog niets over zeggen. Als voornaamste doe len van de conferentie noemde hij het ver minderen van werkloosheid en inflatie, en Callaghan. het delen van hulpbronnen met ontwikke- lingslanden. De Amerikaanse president heeft vandaag een bezoek gebracht aan de stad Washington in Noord Engeland. Vanavond ontmoet hij kanselier Schmidt van West- Duitsland en de premiers van Canada, Japan en Italië aan een diner bij de Britse premier dag een gesprek hebben met Carter, naamste onderwerpen van gesprek zullen zijn de bescherming van de mensenrechten en het energieprobleem, twee onderwerpen waarover geen meningsverschillen bestaan tussen de Verenigde Staten en Nederland. 58 Europese vogelsoorten bedreigd BRUSSEL (ANP) Van de 408 vogelsoorten die er in Europa in het wild voorkomen, worden 58 soorten met uitroeiing bedreigd. 125 Europese vogelsoorten ne men nog in aantal toe, maar 221 soorten geven een zeer snelle vermindering in aantal te zien. Dit blijkt uit een onderzoek dat op kosten van de Europese Commissie is uitgevoerd. Ieder jaar worden er in Europa nog miljoenen trek- en zangvo gels gevangen en gedood, on danks de protesten die men daartegen vanuit de gehele we reld hoort. De gevolgen zijn een snelle vermenigvuldiging van dierlijke parasieten bij planten, waardoor dan weer meer insec ticiden gebruikt moeten worden die gevaarlijk zijn voor de mens "en het milieu. Uit het rapport blijkt dat het voor een Europese vogel een hele toer is om oud te worden. NEW YORK (TJPD - «Hij is dood en be graven, maar ik voel geen enkel medelij den met hem. Ik ken geen republikein die hem terug in de poli tiek zou willen zien". Dit was de reactie van de oud-republi keinse presidents kandidaat en senator Barry Goldwater op het televisie inter view van Nixon met Frost van woensdag- Afgevaardigde Peter Rodino van de justi tiële commissie van het Huis van Afge vaardigden, sprak van een „droevige" vertoning. Volgens hem was duidelijk gebleken dat Nixon had getracht de zaak in de doofpot te stop pen. Tenslotte de reactie van Sam Ervin, de bejaarde oud-senator die de commissie van onderzoek naar de Watergate-affaire voorzat: „hij loog en hij liegt". Spionne op bondskanselarij ontmaskerd BONN (Rtr.) Westduitse rege ringsfunctionarissen hebben de aanhouding bekendgemaakt van een vrouw die ervan wordt verdacht voor de Oostduitse ge heime dienst gespioneerd te hebben. Het gaat om de 30-jari- ge Dagmar Kahlig-Scheffler, die sinds december 1975 op de bondskanselarij-werkte. De affaire herinnert aan de op zienbarende zaak-Guillaume, die drie jaar geleden tot het aftreden van bondskanselier Willy "Brandt leidde. In officiële kringen gelooft men echter niet dat de nieuwe spionage-affaire zo omvangrijk is als de vorige. De vrouw werkte op de afdeling die de zaken behandelt met de EEG en de betrekkingen van de regering in Bonn met afzonder lijke Westeuropese landen. Ze had toegang tot „geheim" mate riaal. ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8'/2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook een: naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot SW.Vi. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BELFAST (AP) De door militante protestanten uitgeroepen staking in Noord-Ierland is op een mislukking uitgelopen. De Kamer van Koophan del verklaarde dat op de derde dag van de staking gemiddeld 90 procent van de werknemers op de fabriek verschenen. Op de grote scheepswerf Harland and Wolff in Oost Belfast gingen duizenden mensen gisteren gewoon aan het werk. De bijna 9.000 werknemers van de werf zijn vrijwel allemaal protestant, zodat de werf een betrouwbare graadmeter vormt voor de manier waarop de protestanten op de stakings- oproep gereageerd hebben. De militante straaÜe- gers, die woensdag nog slag leverden met het leger en de politie, leken gisteren minder agressief, hoewel zich nog wel enkele incidenten voordeden. Groepjes stakers blokkeerden de straten in Belfast en elders, er kwamen valse bommeldingen binnen, en in Armagh, de kerkelijke hofdstad van Ierland, bestormden 400 protestanten het gerechtsgebouw om te protesteren tegen de arrestatie van 18 militanten die worden beschuldigd van het opwer pen van straatbarricades. Een politieman werd gewond. De demonstranten vielen verslaggevers en cameraploegen van de televisie aan. Later op de dag kwamen meldingen binnen van gewelddadige acties van protestantse militanten, waarschijnlijk als reactie op de berichten dat de staking lijkt te zijn mislukt DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft gisteren kritiek geoefend op de houding van de voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Roy Jen kins, die zich erbij heeft neerge legd, dat de Europese Gemeen schap maar ten dele aan de economische topconferentie van het komende weekeinde te Londen zal deelnemen. Ik had mij kunnen voorstellen, dat de heer Jenkins niet had aan vaard, dat hij de eerste dag van de topconferentie niet mag bij wonen en ik had mij ook kun nen voorstellen, dat hij de klei ne landen van de gemeenschap daarover had ingelicht en met hen overleg had gepleegd, aldus minister Van der Stoel. Hij heeft de heer Jenkins ook ge zegd, dat hij diens handelwijze betreurt. De minister neemt overogens aan, dat de Fransen het Jenkins zo moeilijk hebben gemaakt, dat hij tenslotte maar het moede hoofd in de schoot heeft gelegd. Op de Europese topconferentie te Rome was afgesproken, dat de Europese gemeenschap in de persoon van haar beide voorzit ters zou mogen deelnemen aan alle besprekingen, die de belan gen van de Europese gemeen schap raken. De eerste dag van de economische topconferentie zal gewijd zijn aan algemene besprekingen, waarbij naar ver wachting ook de economische wereldsituatie aan de orde zal komen. Op die dag zal de voor zitter van de Europese commis sie niet aanwezig mogen zijn, en volgens minister Van der Stoel is dat in strijd met de in Rome gemaakte afspraak. Nederland en de andere kleine landen va de EG hebben him vier partners, die wel aan de top in Londen deelnemen, duidelijk gemaakt, dat eventuele beslui ten tijdens topconferenties voor hen niet bindend zijn. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht Voor ingezon den stukken te bekorten Robert Long Na de televisie-loze maandag avond, wilde ik mij graag dins dag wat amuseren met een uit zending van Robert Long. Hoewel de zanger een goede stem heeft, was de inhoud van zijn liedjes vaak gewijd aan zijn „einders zijn". Maar wat mij vre selijk heeft gegriefd, wat een afschuwelijke belediging voor ons katholieken was, zag en hoorde ik in een lied over een pastoor, die 't bestond, de H. Communie uit te delen aan een stel hippies met een afschuwelij ke godslastering. Dat zo iets mogelijk is, dat zoiets in duizenden huiskamers kan worden geslingerd! Maar ja, 't werd door de Vara uitgezon den, een omroep, die zich niet stoort aan de gevoelens van ge lovige mensen. Wij weten, god dank, waarop wij moeten stem men. Mevrouw M. van Leeuwen-Hart man Nieuwe Franse en Duitse methoden voor verrijking PARUS/BONN (AFP) Fran krijk en West Duitsland zijn erin geslaagd nieuwe methoden te ontwikkelen waarmee zwak verrijkt uranium geprocudeerd kan worden, geschikt voor kerncentrales, maar niet voor militaire doeleinden. Volgens het dagblad Le Monde bestaat het Franse procédé uit een chemische uitwisseling waarbij gebruik werd gemaakt van chemische installaties zoals die al in gebruik zijn. De Duitse methode is ontwik keld dcor prof. Erwin Becker. Een experimentele installatie voor zwak verrijkt uranium werkt al jaren in Karlsruhe. Het uranium wordt met drie procent verrijkt, terwijl voor het maken van kernbommen 90 procent vereist is. Een dergelijke zwak ke installatie levert de Bondsre publiek ook aan Brazilië. BRUSSEL (DPA) De Europese Com missie, het dagelijkse bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft gisteren opnieuw enige bijzonderheden bekendge maakt omtrent de mysterieuze verdwij ning eind 1968 van een vrachtvaarder, geladen met 200 ton uraniumerts. Vorige week meldden de Amerikaanse dagbla den New York Times en Los Angelos Times gelijktijdig dat het schip en de lading vermoedelijk in Israël terecht zijn gekomen. Een woordvoerder van de Europese com missie zei gisteren dat de transactie met de lading uraniumerts in oktober 1968 aan Euratom, het Europese bureau voor kernenergie, is voorgelegd door de Brus selse firma „Societe Generale des Mine rals". De koper was het Westduitse bedrijf Asmara Chemie, dat het erts nodijg had voor zijn dochteronderneming Saica in Milaan. Nadat Euratom de transactie had i99 goedgekeurd, werd het erts midden no vember 1968 aan boord van het vracht schip Scheerbergs geladen in de haven van Antwerpen. Het schip was tevoren in Rotterdam geweest, varende onder Westduitse vlag. In Antwerpen was deze vervangen door de Liberiaanse. Het schip heeft nooit de eindbestemming Genua bereikt Volgens de woordvoerder heeft Euratom in 1970 zijn onderzoek naar het verdwijnen van het schip ge staakt. Er blijven echter nog enige raad- sles over. Waarom heeft de koper, die betaald had voor de lading uraniumerts, nooit een beroep gedaan op de verzeke ringsmaatschappij waar het erts verze kerd was of bij de politie een onderzoek geëist wegens bedrog Evenmin heeft Eu ratom ooit een aanklacht ingediend we gens ontduiking van de bepalingen van het bureau. Zowel pastoors als dominees Zij maken ook onkritisch ge- preken over het algemeen bruik van verouderde voorstel- slecht. Dit geldt zowel voor de lingen. Nergens constateren pre- linkse als voor de rechtse pas- dikanten bijvoorbeeld, dat het tores. Tot deze conclusie komt bijbelse wereldbeeld niet klopt een onderzoek, dat onder lei- met het nu geldende wereld- ding van de Leidse hoogleraar beeld dr H. Bolkestein is gedaan He, heeft B naar het taalgebruik en de com- kestei de e, ïa" dat de prediking hierail een! nentachtig preken. voudigweg voorbij gaat'. Ook de Prof. Bolkestein is hoogleraar in bijbeluitleg en de leerstelligheid de praktische theologie aan de zijn weinig bij de tijd. Al de theologische faculteit van de onderzochte preken laten maar universiteit van Leiden. Het me- weinig merken van nieuwe in- rendeel van de onderzochte pre- zichten. ken ademt volgens hem een ou- js prof. Bolkestein opgeval- derwetse sfeer. En dat komt niet ien> dat het gepreekte christen alleen doordat de predikanten dom een vreugdeloze aangele- ouderwetse woorden gebruiken, genheid is. De meeste preken zijn wettisch. Ze zwepen de Bezien zijn tien preken, uitge- Volgens prof. Bolkestein zijn de kerkgangers op tot allerlei moe ten. Van een bevrijdend mogen en van hoopvolle verwachting is maar weinig sprake. Of nu sproken via het IKOR, tien via het Convent van Kerken, vier uit door de KRO uitgezonden diensten, tien uit de serie „Meni- linkse of rechtse pastores aan gerlei genade" van gereformeer- het woord zijn, maakt geen ver- de predikanten, eenzelfde aantal Het onderzoek van de Leidse Stemmen uit Jeruzalem" van orthodoxe potestanten, na melijk confessioneel of Kohl- universiteit strekte zich uit naar bruggiaans, uit „Genade voor preken, die in de tweede helft - - 1(V70 genade" van de Gereformeerde van 1973 waren gehouden door Bonders, uit „Waarheid en Bonders "door" gerefo^mien V3" °P 0e" 101331 V3" neechentacn- selectie uit het grote preekaan- en vrijgemaakten vrijzinnige maak(en'ul'het ..Tijdschrift tig preken maar een schrale bod" is onderzocht. Hij is ervan prote"tSvoor verkondiging en gewijde oogst. overtuigd, dat er in het onder- en do^ÏÏtores van de aT ,rede Tï™^3?0^??3" Hel °"da™<* onder leiding zochte tijdvak van 1973 elders sterdamse StudenteneWclesia ÏTl """Sfï f 1° ,h°°fdste" van prof. Bolkestein is in druk beters is gepreekt, maar - zo c oiuuemeneiuuesia. de hike Sturientenekk esia en „nrmkonnn kü u:z i_ meeste preken „zwak tot zeer ontstaan door gesprekken bin- zwak". Naar zijn mening berei- nen de sociaal-wetenschappenj- ken slechts enkele preken een ke vakgroep van de Leidse theo- goed niveau. Hij noemt met logische faculteit over het reli- waardering preken via IKOR, gieuze taalgebruik. De studie uit „Menigerlei genade", „Pre- geeft geen inhoudsanalyse van kenserie" en de Ekklesia. „In de preken, maar richt zich voor- het totaal zijn he toch niet meer al op de overdracht De reacties dan enkele preken, die er bo- van het kerkvolk bleven buiten venuit steken. Men kan ze op de beschouwing, vingers van twee handen tel- Prof. Bolkestein merkt tenslotte len". Prof. Bolkestein vindt dit op, dat „een tamelijk toevallige op een totaal van negënentach- selectie uit het grote preekaan- De Draken waren in ^tPncHdP del,jke Studentenekklesia en verschenen bij het Boekencen- of tens,0tte vi'f uit' de vrijzinnig trum in Den Haag onder de titel of gedrukte vorm beschikbaar, protestantse „Prekenserie". .|Zo wordt er gepreekt". Het is zegt hij- „heel veel goede predi kers gaven hun preken niet in druk". Voor de vijftigste maal wordt in de r.k. kerk van Nederland zondag de dag voor de oosterse kerken gehouden. Het katholieken van de oosterse ritussen in Oost-Europ'a, Azië en in eigen land. Het verleent namelijk financiële steun secretariaat van het apostolaat heeft aan de katholieken van de oosterse Het Apostolaat voor de Oosterse Ker- Het apostolaat verleent ook financiële steun aan de godsdienstige radio-uitzen dingen via Radio Monte Carlo naar Oost-Europa, alsmede aan de Arabische universiteit in Bethlehem en aan de oecumenische centra van Athene, Lavra Netofa in Israël en in Beyrouth. ritussen, die in Nederland wonen, door subsidiëring van de pastorale zorg on der hen. Deze wordt onder anderen - uitgeoefend door pater Al onder de ken heeft van de bisschoppen de officie- Oekrainse katholieken in Nederland en Het gouden jubileum van het apostolaat le opdracht ontvangen actief meeste door pater Munninghof van het Voor- wordt gevierd op sobere wijze. Op een nader te bepalen datum in oktober ge- werken aan het streven naar eenheid burgse Pokrofklooster, die met nog en- tussen de orthodoxe kerken van het ke]e kapucijner paters de zielzorg uitoe- oosten en de kerk van Rome. Daarnaast fent onder oosters katholieke en ortho- verleent het steun aan de miljoenen doxe christenen in Nederland. beurt dit met een heilige mis volgens de katholiek-byzantijnse ritus in de Bos sche St Jan. Tot secretaris van de raad van deputaten „Sa men op weg", bet samen werkingsorgaan van de gereformeerde en her vormde synode, is be noemd ds. B. J. Aalders te Geldrop. De benoe ming beeft tot doel de coördinatie van taken en de contacten te verster ken. Voor de eerste keer is een vrouw gekozen tot voor zitter van de Nationale Raad, de „Tweede Ka mer" van het Zwitserse parlement Het is me vrouw Elisabeth Blun- schy-Steiner, die presi dente is geweest van de Zwitserse bond van kath olieke vrouwen. Kardinaal König, aarts bisschop van Wenen zal 31 mei zijn zilveren bis schopsjubileum vieren. Kardinaal König is voor zitter van het Vaticaans secretariaat voor niet-ge- lovigen. Het zal zondag precies negentig jaar geleden zijn, dat het Leger des Heils in Engeland reeds actief vanaf 1865, in Ne derland zijn werk begon. In alle korpszalen zullen die dag feestelijke her denkingsbijeenkomsten worden gehouden voor ie- Aan alle bezoekers zal een exemplaar worden uitgereikt van de herdruk van het allereerste num mer van "De Heilssol daat" van juni 1887. "De Heilssoldaat" was de voorloper van de "Strijd kreet". De morgenbijeenkomst in de zaal van Amsterdam Zuid, Gerard Doustraat 69, waar ook de allereerste Leger des Heils bijeenkomst in 1886 werd gehouden, wordt rechtstreeks via de radio van tien uur tot kwart voor elf uitgezonden. Op tweede Pinksterdag, 30 mei, zal in de Expohal te Hilversum een Jubileumtrefdag worden gehouden waar ondermeer in een groots jubileumspel van vijf kwartier met vele medewerkenden historisch momenten van de negentig jarige geschiedenis worden herbeleefd. Onder meer zal "William Booth" per automobiel arriveren om de aanwezi gen toe te spreken. Op genoemde Trefdag, die onder leiding staat van commis sioner en mevrouw Dalziel, de commandant van Groot- Brittannië, en de commandant en mevrouw C.A. Verwaal van Nederland, zal er ook een grote informatiemarkt zijn over wat het Leger des Heils is en doet Er worden die dag duizenden bezoekers uit het gehele land, alsook heilssol daten uit België en Duitsland verwacht. wezen. Ook een groep Ita liaanse lekehelpers deelt dit lot De uitwijzing van de twaalf paters is een reactie op een artikel in het te Verona verschij nende blad van de con gregatie „Nigrizia" over de toestand in Boeroendi. Hierin werd onder meer gezegd, dat de huidige mi litaire regering niet beter was dan de vorige, die zij 22 mei in het doopsgezind ter Eliah Mohammed niet broederschapshuis te El- langer als een door God speet bijeen voor de gezonden profeet De tweede doopsgezinde Eu- zoon en opvolger van ropese conferentie. Het Ehah heeft dit bekendge- thema is ,JIet Koninkrijk maakt De in 1975 gestor- het thema zal zijn op bet gers echter nog wel ver- tiende dorpsgezind we- eerd. De Black Moslims, reldcongres van 25 tot juli volgend jaar in Wi chita in de Amerikaanse staat Kansas. De zwarte moslims, van Boeroendi in Oost-Afrika omvergeworpen had. heeft alle missionarissen, Ruim 350 doopsgezinden behorend tot de Italiaanse uit zes Europese landen congregatie van de Co- komen van Hemelvaarts- 0..r.,.T. lom bi an en uit het land ge- dag 19 mei tot maandag beschouwen hun oprich- geven. die in de woelige jaren van de „Black Power"-be- weging een strijdvaardige rol speelden in de Ver enigde Staten, hebben wie het bekendste lid de hun vijandige houding te- bokser Mohammed Ali is, genover de blanken opge-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15