Staking in Ulster goeddeels mislukking EG maar half aanwezig op top in Londen NB Chinezen achten van Beatrix en Claus van groot belang Spaarrentetot TL BUITENLAND Burgers Bergkamen willen smeergeld niet teruggeven HERRIE IN BRUSSEL GOLKAR STEVENT OP DE OVERWINNING AF LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MEI 1977 PAGINA 7 PEKING Alles wijst er op dat China het werkbezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan dat land een grotere mate van belangrijk heid toekennen dan de officiële naam „werkbe zoek" doet vermoeden. Gisteravond om zeven uur plaatselijke tijd (13.00 uur on ze tijd) werd het prinselijk paar op het vliegveld van Pe king verwelkomd door twee vice-ministers, Lioe Tjen-Hwa die onlangs benoemd is en speciaal Westeuropese zaken gaat behartigen en diens colle ga van posterijen Lo Sjoe-ts- jen. Het prinselijk paar zou aanvanklijk op het vliegveld eveneens begroet zijn door mevrouw Tsia Yi-ou, weduwe van de in 1975 overleden vice- president Kang Sheng. Zij was wegens ziekte verhinderd, maar wachtte het prinselijk paar op in hun residentie tij dens het verblijf in Peking, een moderne villa die kort te voren ontruimd was door Oe Ne Win, de president van Bir ma en de belangrijkste buiten landse gast tijdens de 1 mei viering. Ter begroeting op het vlieg veld waren eveneens aanwezig ambassadeur Dolleman en echtgenote, de ambassadestaf en de (kleine) Nederlandse ge meenschap in Peking. De belangrijkheid van een be zoek kan men in China vrij nauwkeurig afmeten aan de hand van het aantal bezoekers dat aanzit aan het officiële banket dat vanavond aangebo den wordt. Er komen honderd Vice-minister Lioe van buitenlandse zaken verwelkomt prinses Beatrix bij haar aankomst in Peking. genodigden en dat plaatst het bezoek op het niveau van een staatsbezoek. Prinses Beatrix en prins Claus zagen er opmerkelijk uitgerust uit toen zij in Peking arriveer den. Zij hadden er op dat mo ment drie vliegdagen opzitten met twee nachtstops, waarvan een in Teheran. Zij hebben de reis gemaakt per Fokker Fel lowship die gedurende de rest van hun verblijf in Peking blijft. Uit het feit dat zij per fellowship gereisd hebben waarlijk niet de comfortabel ste manier om Peking te be zoeken leidt men hier vrij algemeen af dat China belang stelling heeft voor het toestel. Fokker is sinds vorig jaar met China in onderhandeling over een eventuele licentieovereen komst. De Chinezen zouden het toestel in eigen land bou wen, inclusief de motoren, waarvoor reeds een licentie overeenkomst met Rolls Royce is gesloten. Prinses Beatrix (wollen witte zomermantel en rose hoed) en prins Claus (blauw kostuum) hebben op de weg van het vliegveld naar de stad weinig van deomgeving kunnen zien, omdat net de duisternis was ingevallen. Ook misten zij de duizenden per fiets van hun werk terugkerende arbeiders die het autoverkeer danig hin deren. Die waren kennelijk ge durende de hele kilometer - lange route naar zijpaden ge dirigeerd. Ook hebben zij waarschijnlijk weinig gezien Verslaggever Wlm Tee uwen zal voor onze Krant verslag doen van het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan de Chinese Volksrepubliek. Hij zal daartoe het prinselijk paar op de voet volgen op zijn reis langs Peking, Huhehot (Mongolië), Sian, Tsjangsja (Hoenan) en Sjanghai, de grote havenstad. Vandaag: de aankomst in de hoofdstad Peking. van de duizenden provisori sche hutjes die overal in de nabijheid van flatgebouwen zijn verrezen. Zij herinneren aan de aardbeving die vorig jaar dit land geteisterd heeft, en hoewel Peking geen noe menswaardige schade geleden heeft, zijn de bewoners kenne lijk op alles voorbereid. In plaats van hun flats geven ze in geval de ramp zich mocht herhalen kennelijk de voor keur aan een minder massieve behuizing. Veel doden bij onlusten in Ethiopië ADDIS ABEBA (UPI) Tussen de 300 en 500 jonge mensen zijn in het afgelo pen weekeinde door solda ten en boeren in Ethiopië gedood. Het was een van de bloedigste onlusten sinds de marxistische militaire rege ring aan de macht is. Dit is gisteren uit diplomatieke bronnen in Addis Abeba vernomen. Het regeringsdagblad „Ethio pian Herald", meldde dat vorige week al 282 „contra-revolutio nairen" door soldaten in het dis trict Sidamo om het leven zijn gebracht in een „landelijke actie tegen contra-revolutionairen". Ethiopische boeren trekken met stokken door de straten van Addis Abeba op zoek naar studenten en anti-rege ringsgezinde jongeren. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De 72 leden van de actiegroep burgerinitiatief in het Duitse plaatsje Bergkamen in Westfalen hebben verklaard in geen geval afstand te willen doen van het geld waarmee hun protest tegen de bouw van een reusachtige kolengestookte elektriciteitscentrale van het energieconcern Steag in Essen zal worden afgekocht Het gaat daarbij om de lieve som van 20.000 mark per per soon, terwijl de drie bestuursle den zelfs het dubbele daarvan zouden hebben geïncasseerd. Het bekend worden van deze geheel nieuwe vorm van smeer geld" dat Steag in totaal ander half miljoen mark kost, heeft in de Bondsrepubliek een storm van verontwaardiging doen ont staan. Minister-president Kuhn van Noordreijn - Westfalen noemde het onverdraaglijk dat mensen hun gezindheid laten af kopen voor geld. Regeringswoordvoerder Bolling in Bonn zei te hopen dat het om een uitzonderlijk geval gaat, maar dat de regering zich ern stig moet beraden als het ge woonte zou worden. Inmiddels is de uitbetaling van het geld, waarbij het stadsbe stuur zal bemiddelen door bur gemeester Bruggemann van Bergkamen opgeschort. De ge meenteraad zal zich donderdag in een speciale zitting over de gewraakte miljoenenaffaire bui gen. Aanvankelijk waren in Bergka men ruim 250 mensen tegen de bouw van de kolencentrale in het geweer gekomen. Het groot ste deel liet zich echter overre den zijn bezwaren opzij te zet ten, enerzijds omdat de bouw van de centrale duizenden ar beidsplaatsen zou verschaffen, anderzijds omdat men vreesde dat een eventueel proces veel geld zou gaan kosten. ADVERTENTIE Uimpclljena lEiqoenr de Nederlandse Likeur van Klasse 'n DE KUYPER-product (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Duizenden protestantse Noordieren hebben geweigerd gevolg te geven aan de stakings- oproep van de militaire dominee Ian Paisley en zijn aanhangers, die Ul ster plat willen leggen. Op de meeste plaatsen is normaal gewerkt. In het centrum van Belfast stoort geen enkele winke lier zich aan de actie,-die tot doel heeft de regering van Londen te dwingen strengere maatregelen te nemen tegen de IRA. Paisley heeft gezegd, dat hij uit de politiek zal treden als zijn actie mislukt. Voorlopig geeft hij het nog niet op. Sommige bedrijven en winkels hadden hun deuren gesloten. In de meeste gevallen was dit eeri ge volg van intimidatie. In de grote scheepstimmerwerf van Belfast werd gisteren slechts op halve kracht gewerkt. De nachtploeg was kort na mid dernacht in staking gegaan. Larne, een haven op de kust van het graafschap Antrim, lag helemaal stil. Antrim is het par lementaire kiesdistrict van do minee Paisley. De sluiting van Larne betekende meteen, dat de veerbootdiensten tussen Ulster en Engeland onderbroken wa ren. In sommige protestantse wijken van Belfast verschenen staker- sposten. Het leger heeft enkele barricades verwijderd. De eer ste dag van de staking is echter zonder incidenten verlopen. De -r-— - -- -r, stedelijke autobussen reden nor- "p de oprijlaan naar het Noordierse parlementsgebouw in Belfast staat een eenzame maal. De meeste kinderen gin- dominee Ian Paisley, oproepend tot een staking die gisteren nauwelijks van de'grond gen gewoon naar school. kwam. Premier Suarez onafhankelijke kandidaat MADRID (Reuter) Premier Adolfo Suarez heeft het Spaan se volk gisteravond in een ra dio- en televisietoespraak laten weten, dat hij als onafhankelijk kandidaat zal deelnemen aan de verkiezingen van volgende maand om een overwinning te verzekeren van gematigden. Suarez verklaarde zich te zullen verbinden met een coalitie van onafhankelijke centristen. De Spaanse premier noemde geen coalitie met name maar men neemt aan dat hij doelde op een verkiezingsverbond van 15 partijen dat eerder werd ge vormd om een rechtse overwin ning bij de verkiezingen van 15 juni tevoorkomen. Libië gaat Egyptenaren uitwijzen CAIRO (UPI-AFP) - Libië gaat de ruim 200.000 Egyptenaren die er werken uiterlijk 1 juli over de grens zetten, zo heeft het Egyptische persbureau Me- na gemeld. Dit besluit zou zijn genomen door de Libische ster ke man, kolonel Khadaffi. Volgens Mena heeft Khadaffi tevens een algeheel verbod ge last op de uitgifte van Libische visa aan Egyptenaren. „Dit ver bod", tekent Mena aan, „zal ook gelden voor Egyptenaren die werkzaam zijn bij de Verenigde Naties of geaffilieerde instellin gen, hoewel deze mensen het recht hebben elke VN-lidstaat te betreden". Nieuwe Franse luchtkussenboot verbrand BORDEAUX (AFP) - Fran- krijks grootste luchtkussenvoer tuig, de N. 500, dat binnenkort in dienst zou worden gesteld tussen Frankrijk en Engeland, is door brand verwoest. BRUSSEL (ANP) Er is opnieuw grote herrie in het Europese milieu ontstaan over de aanstaande zaterdag en zondag in Londen te houden economische we reldtopconferentie. Van Britse zijde is in Brussel bevestigd, dat de voorzitter van de Europese Commissie („dagelijks bestuur" van de EG), de Brit Roy Jen kins, niet aanwezig zal mogen zijn op de algemene inleidende en politieke be sprekingen, die op de eerste dag ge voerd zullen worden. Al in Rome, op de Europese topconferentie van eind maart, speelde zich een hard gevecht af over de Europese deelname aan dit topberaad. De „kleine landen" in de EG, met Nederland aan de leiding, wisten daar te bereiken dat Commissie voorzitter Jenkins aan het topberaad van de Ver enigde Staten, Canada, Japan, Duitsland, Fran krijk en Italië zou mogen deelnemen. Vooral Fran krijk verzette zich daar toen tot het uiterste toe. Het ziet er naar uit dat Commissievoorzitter Jen kins alleen zondag bij het topberaad zal mogen zijn. Als op zaterdag een onderwerp aangesneden zou worden dat raakt aan de bevoegdheden van de gemeenschap, dan zal dat naar de volgende dag worden overgeheveld, aldus werd gisteren in Brus sel van Britse zijde verzekerd. Tegen deze uitsluiting van de Commissievoorzitter van een deel van de economische topconferentie hebben vooral de Nederlandse minister, mr. Max van der Stoel en zijn Belgische collega, Renaat van Elslande zich heftig verzet. Als Jenkins in Londen merkt dat er gesproken wordt over zaken die de Europese gemeenschap aangaan, terwijl hij daar niet bij mag zijn, dan dient hij fel te proteste ren en desnoods zijn biezen te pakken, aldus de Beneluxlanden. VALSE REIS-CHEQUES Bij een inval in een huis in Rome heeft enorme hoeveelheid valse reis-cheques cheques zouden, als ze in omloop waren guldens hebben opgebracht de Italiaanse politie een in beslag genomen. De gebracht, vele miljoenen Piloot ongedeerd Nederlandse Starfighter neergestort DEN HAAG (ANP) Een helicopter van de lucht macht heeft gisteravond de piloot van een neergestorte Nederlandse Starfighter op gevist uit de zee ten noord westen van de waddeneilan den. De vlieger had zich met zijn schietstoel weten te redden en verkeert in goede conditie. Het vliegtuig stortte neer tijdens luchtgevechtsoefeningen boven de Noordzee. De oorzaak is nog niet bekend. De piloot werd, dobberend in zijn reddingsboo tje, gevonden na een urenlange zoekactie, waaraan helicopters van luchtmacht en marine luchtvaartdienst, een Neder lands marinevaartuig en drie Westduitse mijnenvegers, die toevallig in de buurt waren, deelnamen. Verkiezingen Indonesië DJAKARTA (AFP) - De rege ringspartij van Indonesië, „Gol kar", een conglomeraat van offi ciële persoonlijkheden, notabe len en bestuurders, wint volgens' de eerste, gisteren bekendge maakte resultaten, de maandag gehouden algemene verkiezin gen. Van de tot nu toe getelde stem men verwierf Golkar ruim 65 procent. De Moslimpartij kreeg 23,41 procent en de democrati sche partij (christelijk-nationa- listisch) 6,56 procent De winst van Golkar bedraagt 3 procent te oordelen naar het resultaat dat zij in 1971 behaal de en dat 62 procent der uitge brachte stemmen bedroeg. In de hoofdstad Djakarta heeft Golkar nadat 93 procent der hier uitgebrachte stemmen was geteld, 934.284 stemmen be haald, tegen de moslimpartij 1.077.218 stemmen en de demo cratische partij 411.002 op een kiezersbevolking van 2.8 miljoen zielen. Van officiële zijde is de Islamitische overwinning in Djakarta nog niet erkend. Op Noord-Sumatra zou de mos limpartij voorliggen en in het zuiden Golkar. Op Zuid-Borneo zou Golkar eveneens, zij het op het kantje af, de leiding hebben en op Bali en Celebes duidelij ker. Bravo verloor minder olie dan gedacht OSLO (AP) Het Noorse olie directoraat en de oliemaat schappij Phillips-petroleum zijn het erover eens dat uit de opengeslagen boorpijp op het booreiland "Bravo" veel min der olie in de Noordzee is ge stroomd dan aanvankelijk werd gevreesd. Nieuwe schattingen zouden erop duiden dat ten hoogste 12.000 ton olie in zee is terechtgeko men voordat Amerikaanse "wellkillers" de spuiter zaterdag wisten te bedwingen. „Dat zou ook een uitleg kunnen zijn voor het feit dat de olie veel sneller is verdwenen dan ver wacht werd", zo zei een woord voerder van het Noorse oliedi rectoraat nadat verkennings vliegtuigen slechts kleine olie vlekken hadden waargenomen. Twee doden op westelijke Jordaanoever TEL AVIV (AP) - Twee Ara bieren, een jongen en een vrouw, zijn gisteren op de be zette westelijke Jordaanoever om het leven gekomen tijdens botsingen met Israëlische sol daten, aldus is medegedeeld door ziekenhuisfunctionarissen en militaire kringen. Uit militaire bron is vernomen dat de jongen werd gedood toen een Israëlische soldaat „waar schuwingsschoten" loste. De vrouw liep dodelijke ver wondingen op toen het tijdens de begrafenis van de jongen later op de dag opnieuw tot ongeregeldheden kwam. FLEUR OP Geen moeder woont te ver voor 'n bloemengroet. Moeders mooiste vindt u in 't ideeénboek van de Fleuropbloemist. Fleurop Interflora sl voor in Koninginnegracht 135 Den Haag JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 81/2% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8'/«%. M NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7