Alkemade wil met Leiderdorp eigen vwo-sehool oprichten Collega Scheer op de fiets naar het Turkish delight ,Bloemenkoningin' voor Leidsenhage Provincie gaat fietspadenplan uitvegen «sr S„LAAT LEIDSE DEPENDANCES MAAR VERTREKKEN" Economisch wel en wee Weer vals duizendje in Zwammerdam sjA i —stad/regIo LEIDSE COURANX WOENSDAG 4 MEI 1977 PAGINA 5 is ver te lijk* tollen breekt «ge af. het in iweer- meen- )verle- i erop linatie en de met )enbe- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Vandaag wil ik een collega uitluiden. Willem Scheer had al geruime tijd geleden bepaald, dat hij eruit wilde. De wijde wereld in. Nu is Willem nog maar 26 jaar en dat is een leeftijd die tegenwoordig niet graag aan banden gelegd wil worden. Welnu, Willem Scheer gaat er morgen vandoor, op de fiets. Willem volgde drie jaar lang voor de Leidse Courant de verrichtin gen en hebbelijkheden van de Leidse gemeente raad met een scherpe en analyserende kritiek. Daarna leverde hij bij het Haagse dagblad Het Binnenhof telkenmale briljante werkstukken af 2ijn op het sociale vlak. Maar hij bleef de kriebels houden. „Ik heb nog een beetje oorpijn, van .het luisteren naar anderen, als journalist", ver trouwde Willem me gisteren in zijn woonplaats Voorschoten toe. meer Hoe dan ook, Willem Scheer wil binnenkort in t pr- rden Istanboel genieten van een Turks bad. Hij, springt op de fiets, omdat-ie niet van werken houdt. Daarom koos hij voor het Turkish de light, ja zeker. „Ik blijf vijf maanden weg. Daarna zal ik wel terugkomen", zo denkt hij, met z'n nieuwe banden en z'n reserve-banden en z'n hele groene uitmonstering aan tassen en tasjes over de hele fiets heen. Straks weer terug in de journalistiek. Als je daar eenmaal mee besmet bent. Voorlopig 24 kilometer per uur, van het westen uit naar de Balkan. Dan ziet hij wel weer verder. Met een kamerplant en een schildpad vóórop boven het voorwiel, met een vrij serieuze blik de toekomst tegemoet. De journalistiek zal blijven trekken nadien, wart, zo zegt Willem, „ik ben vergeten een vak te Journalist Willem Scheer op weg naar Istanboel Het Leidschendamse florissante winkelcentrum Leidsenhage beleeft zaterdag 7 mei een kroningsfeest. Men wil dan 's morgens om half 11 de „bloemenkoningin Leidsenhage '77" met enige praal en onderscheiding een diadeem op het gekapte hoofd zetten. Trompetgeschal voor Leidsenhage zelf, dus, maar ook erg prettig voor het uitverkoren meisje dat in het middelpunt van de winkelende belangstelling komt te staan. De strijd om de titel „bloemen koningin" is nog helemaal open want ik hoor, dat „alle dames en meisjes" nog kun nen meedingen naar de kroon. Er zitten een paar mensen te wachten op reacties. Dat zijn de voorzitter van de Vereni ging Winkelcentrum Leidsen hage (die desnoods overuren wenst te maken met het note ren van mededelingen (met fo to) over hobby's, confectiema ten en andere interessen van de kandidaten: Kamperfoelie 9, Leidschendam, tel. (070) - 27 29 38), en als jury doorgewin terde Corinne Rottschaeffer - die 20 jaar geleden (al weer) zelf Miss Holland was en twee jaar later Miss World - en de journaliste Wilma van Oosten, meneer W. J. M. Bouwens en mevrouw C. L. Meijer, echtge note van de Leidschendamse wethouder voor culturele za ken. De voorzitter van de VWL is de heer J. Th. Bakker, die ook in de jury zit. Het is kort dag, want morgen, donderdag 5 mei (de eerste van de drie dagen bloemen- en tuinmarkt in Leidschendam), worden om half acht 's avonds al de eerste verkiezingen ge houden. Een kleine tip nog voor de koningin-lustigen: kle ding en opmaak moeten iets te maken hebben met bloemen. Dat zijn nu eenmaal de voor schriften. Het optutten zal niet voor niets zijn, want de titel- houdster (meisje of dame, dus) krijgt als eerste prijs een draagbaar televisietoestel en - waarschijnlijk - een plaatsje in de groep mannequins van Co rinne's Agency en dat zou lang niet mis zijn, zoiets als het neusje van de show-zalm. Voor deze uitverkiezing wordt mede het advies gevraagd van de aanwezige persfotografen, omdat die ook een neusje heb- oen. Het kan een hard gevecht worden, dunkt me, ofschoon Corinne World heeft laten we ten, dat een „fotomodel of mannequin beslist niet mooi hoeft te zijn". De ervaring schijnt dat geleerd te hebben. Voor iedere dame of meisje zit de mogelijkheid tot carrière maken er derhalve dik en breed in. Als je maar „perso nality", persoonlijkheid, hebt. De voorlopige verkiezing op 5 mei gebeurt op het centrale plein Berkenhove, met muziek van het Trio Cor Wesenaar. De definitieve beslissing over de drie eerste plaatsen wordt een hele plechtigheid „in ro mantische Weense kledij" en daarbij is de muziek van de grote operetticus Robert Stolz. De bijna bloemenkoningin krijgt een beauty-case. de der de prijs is een lederen tas. I- ALKEMADE/LEIDERDORP - Bet ge- meentebestuur van Alkemade heeft het t gemeentebestuur van Leiderdorp een e brief geschreven, waarin het Leiderdorp i voorstelt om samen een scholengemeen- t schap voor voortgezet onderwijs te - stichtingen voor alle godsdienstige en levensbeschouwelijke richtingen. Vol- p gens b en w van Alkemade is het leerlin- genaanbod voor zo'n scholengemeen- schap ruim voldoende, als leerlingen uit Alkemade, Leiderdorp en omliggende ge- i meenten van zo'n school gebruik zouden maken. Het initiatief van het Alkemadese ge- meentebestuur volgt op een besluit van de minister van onderwijs en weten- 1 schappen om de toestemming tot het vestigen van een dependance van de Louise de Goligny Scholengemeenschap in Leiderdorp in te trekken. De minister is een tegenstander van dependancevor ming en daarom moet ook de dependan ce van Visser 't Hooft in Leiderdorp op 1 augustus 1980 gesloten worden. De noodbouw van Bonaventura op het Schuttersveld in Leiden zal voor 1 augus tus 1979 moeten worden ontruimd. De wethouder van onderwijs van Leide- n,=/,/,Tesselaar, Tesselaar heeft zich achter het standpunt van de minister geschaard. Hij baseert zijn standpunt op het feit, dat in Leiden zelf voldoende lokalen beschikbaar zijn of grond voor noodlokalen kan worden gevonden om de Leidse scholengemeenschappen te huis vesten. Hij- meent verder dat gezien het beperkte scholenbouwbudget pas in 1983 met nieuwe projecten kan worden begon nen, terwijl de Leidse wethouder tevens constateert dat ook de groei van het leerlingental van de Leidse scholenge meenschappen achterblijft bij de progno- Het Alkemadese college van burgemees ter en wethouders onderkent de nadelen van een dependance wel degelijk. Over bepaalde accommodaties b.v. documenta- tieruimten, prakticumlokalen en gymnas tiekzalen kan veelal in dependances niet worden beschikt, waardoor regelmatig heen en weer reizen van leraren en leer lingen naar het hoofdgebouw noodzake lijk is. Organisatorisch en onderwijskun dig moet er ook volgens het Alkemadese college dan ook gestreefd worden naar het huisvesten van alle leerlingen in het hoofdgebouw. Zonder tegenacties zullen echter de leer lingen van de gemeenten Leiderdorp, Al- kèmade, Woubrugge en andere Veen- streek-gemeenten onnodig ver moeten reizen. Vandaar de aktie van het gemeen tebestuur van Alkemade. Uit antwoorden aan het Alkemadese raadslid Kret blijkt dat 294 leerlingen voortgezet onderwijs aan Visser 't Hooft, Bonaventura en Louise de Coligny volgen. Met de leerlin gen van Leiderdorp er bij (naar schatting 400), zal een scholengemeenschap kunnen worden gesticht, die voldoende groot is om de praktijkruimten optimaal te ge bruiken, wat een groot voordeel is boven een dependance. B en W van Alkemade menen dan ook dat de stichting van een dergelijke scholengemeenschap zinvoller is dan een poging tot behoud van de dependances in Leiderdorp, waarop door raadslid Kret in schriftelijke vragen was aangedrongen. De nieuwe scholengemeenschap in Lei derdorp heeft ook voor de Leidse scho lengemeenschappen voordelen. Met name Bonaventura (203 Alkemadese leerlingen) zou door het wegvallen van het Alkema dese aanbod veel gemakkelijker de nood- lokaliteit op het Schuttersveld kunnen sluiten. Het wachten is nu op een ant woord van b en w van Leiderdorp. ra .m hehk i x sLchten68016' A"<emac'e w'' met 0,0 Qemeente Leiderdorp in de plaats van deze dependance van Visser 't Hooft zelf een scholengemeenschap Aan de Morssingel 56 is Han Lacourt, verkeersopleiding, ge vestigd, gekomen van Bach- straat 470. Arnoldus B.V., keukens, sani tair, afbouw, is van de Minne broersgracht 9 naar de Adm. Banckertweg 4 (ind. terrein „De Waard") verhuisd. De winkel van het bedrijf aan de Haarlem merstraat 55 blijft als verkoop punt tot 1 juli geopend. Aan de Buizerdhorst 53 is Ridder en Koning, reclamebu reau, gevestigd. In de Kopermolen 12 wordt per 13-4-'77 bij Richard, stoffen, wol en handwerken, met de to tale opheffingsuitverkoop be gonnen. Aan de Breestraat 65 is „Mc Coy", vervaardiging van en kleinhandel in heren boven- en onderkleding en herenmode ar tikelen, gevestigd. Aan de Kruisstraat 11 is de vulcaniseerinrichting van M. N. Blonk, opgeheven. Aan de Nieuwstraat 23 is „Steengoed", kleinhandel in na- tuursteenprodukten en plavui- l zen, gevestigd. Aan de Kanaalweg 110 is „C V. Silk Screen Studio", zeef- drukkerij, gevestigd. Aan de Sperwerhorst 63 is E. J. E. Alsema-Veugen, schoon heidsverzorging alsmede de kleinhandel in cosmetica, geves tigd. Aan het Rapenburg 8 is in de leegstaande v.m. kantoor ruimte van de Nat. Nederlanden de N.B.B.S., reisbureau voor j studenten en scholieren, geves tigd, gekomen van Rapenburg 6. Aan de Merelstraat 13 is L. J. M. van der Laan, winkel in rijwielen en bromfietsen, opge heven. Aan de Jan Vossensteeg 37 is in een leegstaande v.m. be drijfsruimte „Mickey", winkel in stripboeken en striptijdschrif ten, gevestigd. Aan d'e Hogewoerd 129 is i.p.v. het opgeheven cafébedrijf „Pipersclub", het cafébedrijf „De Bliksem" gevestigd. Aan de Lage Rijndijk 94a is het schildersbedrijf van G. 1 Blansjaar voortgezet door G. I Blansiaar en Jac. Dool. ZWAMMERDAM In Zwammerdam is een vals briefje van duizend gulden ontdekt. Een medewerker van het veevoederbedrijf Muijswinkel heeft bij de politie aangifte gedaan. Het is (nog) onbekend waar en wanneer het valse briefje is geïncasseerd. Het is de tweede keer in twee maanden dat in Zwammerdam een vals briefje van duizend in omloop was. Burgerlijke Stand LEIDEN Ondertrouwd: J. H. Bronk en A. J. van Rijn. B. Brouwer en E. C. Verhoeff. W. A. T. Colijn en I. Flan- derhijn. D. J. van Klink en E. Klein Velderman. N. J. Lammers en B. J. van Dorssen. H. W. M. van der Linden en W. J. F. M. Bollen. M. van der Meij en M. Philippo. H. J. Noordervliet en W. Pijnaker. A. C. Paardekooper en A. M. Blommesteijn. H. G. Punt en A. H. Koopmans W. L. Rietkerk en M. A. van Haarlem. R. S. Stouten en M. C. Klein. U. van der Velden en H S Artun. H W M Vis en W. I Oei. A Wervelman en J. A. P. Vlemmings. T Winsemius en T. H. A. ter Horst. P B M. van Wissen en P. T. Keller. A. J. Zitman en M M. Koole. T. D Zuidema en A M de Heiden. O. A Zweep en I. W. Lim burg. G. J. J Zwartjes en A. C M Velthuizen. P Boogerd en E. van der Velden. H. J. Koet en O. I M. Bavelaar Geboren: Jacobus, z.v. J. Rustige en M. Tisseur. Leonie C. d.v. A. G. Huigen en T. van der Gugten. Marcel H. z.v. J C. ten Donkelaar en P. W. J. Caspers. Marieke d.v. H. H. Grootveld en A. Boesveld. Chantal J. M. d.v. J. C. M van Schie en W. J. M. Hafkamp. Wanda J. d.v. T. P. de Zoete en A. Brouwer Francios z.v. T, A. P van Vaneveld en F. J. Verhaegen. Overleden: 8 Dubbelaar geb 1916 man Mevr. N. Visser geb. 1901. A M Peeters geb. 1900 geh. geweest met B Bekkering. B. Bekkering geb. 1926 man Gehuwd: H. J. Boelee en H J Dissevelt F. j: M. Klamer en J. Moerland. Het Provinciaal Rijwielpadenplan. De dikke zwarte lijnen zijn de bestaande fietspaden routes, de wat smallere lijnen en gebroken lijnen vormen met aansluitende verbindingen als landwegen het nieuwe fietspadennet. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De provincie Zuid-Holland start dit jaar met de uitvoering van een ambitieus fietspadenplan dat in de komende tien jaar het aantal kilometers vrije fiet spaden in deze provincie moet verdubbelen. Voor de uitvoe ring van het plan is jaarlijks een bedrag van 6 miljoen be schikbaar. Verwacht wordt dat Provinciale Staten nog de ze maand het plan zullen vast stellen en dat de eerste zes miljoen dit jaar volgens plan zal kunnen worden uitgege ven. Het plan is een nadere uit werking aan de hand van vele commentaren van burgers en groepen die op het ontwerp fietspadenplan dat de provin cie in 1975 publiceerde, heb ben gereageerd. Het heeft al leen maar betrekking op de zogenaamde vrijliggende fiet spaden: voor de paden langs de secundaire, tertiaire en hier en daar ook al quartaire we gen gelden aparte subsidiere gelingen die los staan van dit fietspadenplan. Eveneens apart van dit plan zal de pro vincie de subsidieregeling voor waterschappen en gemeenten om zogenaamde eenvoudige fietspaden aan te leggen (smal le fietspaden waar geen brom mers mogen komen) aantrek kelijker maken opdat water schappen en gemeenten hierin een stimulans zullen vinden het gebruik van de fiets aan te moedigen. Het meerjarenplan dat de pro vincie gaat uitvoeren houdt in dat alle paden door de provin cie zelf zullen worden aange legd en voor 100% zullen wor den bekostigd. Dat neemt niet weg, aldus Gedeputeerde drs. J. Borgman gisteren op een persconferentie, dat de paden voor onderhoud overgedragen kunnen worden aan de ge meenten en de waterschappen. Dat zal bijvoorbeeld kunnen gebeuren met het fietspad tus sen Alphen aan den Rijn en Ter Aar dat over een lengte van bijna 2 kilometer spoedig zal kunnen worden aangelegd en als een belangrijke fietsver- binding voor woon-werk en woon-schoolverkeer kan wor den beschouwd en zal doorlo pen naar Ridderveld I en II. Het pad zal voorts een door verbinding geven naar de Lan- geraarse plassen. De kosten ervan bedragen 1,25 miljoen. Daarnaast zal dit jaar al wor den begonnen met een fiet spad langs de Oude Rijn van Leiden naar de grens met de provincie Utrecht. Om te be- ginnen zal van Leiden naar Koudekerk aan den Rijn een deel van 5 km. worden aange legd en van Woerden naar de Utrechtse grens nog eens vier km. Met deze aanleg, waar voor het oude Jaagpad langs de Rijn zal worden gebruikt is een bedrag gemoeid van 2 miljoen gulden. Ook deze fiet spaden zijn vooral van belang voor de schoolgaande jeugd om veiliger bij de scholen in Leiden/Leiderdorp en Utrecht te komen. In de regio Leiden staan ver der voor dit jaar op de investe ringslijst een fietspad langs het Korte Vlietkanaal te Voor schoten (260.000 gulden), de aanleg van een fietspad op de trambaan in Wassenaar en een vrij fietspad langs de westzij de van de Gouwe tussen Alp hen en Boskoop met een leng te van 2 km. Al deze paden zullen ook voor bromfietsers toegankelijk worden. Met na me het fietspad op de tram baan in Wassenaar vormt een schakel in de route van Leiden naar de kust en biedt de moge lijkheid van een rondrit vanuit de omliggende gemeenten. Daarnaast is hier ook weer de verbinding naar de scholen in Wassenaar en Leiden van be lang. Tussen Voorschoten en Leiden zal, wanneer Provinciale Sta ten later dit jaar de planning voor de komende jaren heb ben vastgesteld in de toekomst toch een Leidse Baan worden aangelegd, zij het dan alleen voor de fietsers. Bij de ge meente Voorschoten zijn plan nen daartoe al in een ver ge vorderd stadium. Wanneer ook het rijk voor dit project subsi dies zal verlenen, zal het nog eerder in uitvoering kunnen worden gebracht. Het pad zal ook een verbinding krijgen met Leidschendam en geeft toegang tot Ter Horst en Dui venvoorde en kan tevens wor den benut als een doorverbin ding via het fietspad tussen de rijksstraatweg in Wassenaar en de Knip in Voorschoten naa het kustgebied. Deze laat ste fietsroute zal overigens een veer over de Vliet krijgen ter ontsluiting van de Vlietlanden, het toekomstige recreatiege bied. Vanwege de aard van dit natuurgebied zullen alleen fietsers van dit pad gebruik mogen maken. De plannen voor een fietspad tussen Lisse en Langeveld, Lisse en De Kaag en tussen De Kaag en Hoogmade die in 1975 werden gelanceerd zijn gedeel telijk teruggedraaid. Zo bleek de hiervoor nodige aanleg van een beweegbare brug over de Does een veel te dure zaak en het gedeelte bij de Keukenhof zou door een waardevol vogel reservaat voeren. In het plan waarover Provinciale Staten deze maand beslissen is wel het fietspad tussen Lisse en Langeveld opgenomen. Verder voorziet het in een fietspad tussen Leiderdorp en Hoogma de, een tussen Lisse en Sassen- heim en een vrij pad tussen Rijpwetering en Nieuwe Wete ring. Het fietspadenplan voorziet voorts in een anderhalf km. lang pad tussen Leiden en Warmond dat vooral voor de schoolgaande jeugd een ge makkelijke veilige verbinding met de Leidse middelbare scholen zal worden. Van meer recreatief belang is weer de fietsroute van de Lage Rijn dijk langs de Does de Wijde Aa en Paddegat tot de Braas- semermeer en het fietspad langs de Langeraarse plassen, waarvan er al 11 km. ligt, maar dat nog met een kilome ter door de provincie zal wor den uitgebreid. Hetzelfde geldt voor het fietspad van Rietveld naar de Hoge Rijndijk en het fietspad tussen Koudekerk en Woubrugge en tussen deze ge meente en Alphen aan den Rijn. Om de oost-westverbin ding voor de fiets in de Rijn streek te bevorderen is tevens een vrij fietspad tussen Ha- zerswoude-Rijndijk en Zoeter- woude-Dorp in de planning opgenomen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5