Raadsleden wensen opheldering over buitenlandse trips Moutextractfabriek in beroep tegen hoge heffing op vervuiling Burgemeester Vis blijft bij verbod popconcert VAN AKEN, VERBOOM EN WAAL WEEKJE NAAR WENEN Buurtcomité hekelt woonwagen in het plantsoen Groenoord „Verboom, je bent hardleers WOENSDAG 4 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 L>itA»»iiÉ»qgH ORGANISATOREN WILLEN SCHADE OP GEMEENTE VERHALEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Burgemeester dr. A. J. Vis heeft het advies van de raadscommissie voor politie zaken om alsnog vergunning te verlenen voor het Pinksterpopfestival dat op eerste pinkster dag op het industrieterrein De Waard zou worden gehouden naast zich neergelegd. Hij heeft de organisatoren van het festival, die al vele binnen- en buitenlandse popgrootheden voor het concert hadden gecontracteerd, laten weten te blijven bij zijn verbod dat gestoeld is op de zondagswet. De organisatoren overwe gen nu de burgemeester aansprakelijk te stel len voor de schade die volgens hun zeggen de 20.000 gulden te boven zal gaan. Zoals bekend dreigde het pinksterpopconcert twee weken geleden al te stranden toen er moeilijkheden rezen omtrent de vergunning. Nadat eindelijk een geschikt terrein was gevon den in De Waard meenden de organisatoren dat de vergunning geen moeilijkheden zou opleve ren gezien het feit dat ook vorig jaar voor een pinksterpopfestival moeiteloos vergunning was verleend. Ook dat concert had plaats op pink sterzondag en wel rond de Burcht in het hart van de binnenstad. Volgens de commissaris van politie was dit gebeuren voor de omwonenden achteraf gezien minder geslaagd, gezien het feit dat het die avond telefoontjes met klachten zou hebben geregend op het bureau. Om de zon dagsrust niet opnieuw geweld aan te doen weigerde de burgemeester na overleg met de commissaris aanvankelijk de vergunning te verlenen. Een fel protest van de organisatoren die ver wezen naar de talloze andere „verstoringen" van de zondagsrust die wel in Leiden worden getolereerd, bracht de zaak vorige week in de commissie voor politionele aangelegenheden. Deze kan in een dergelijk geval de burgemees ter van advies dienen omtrent een door hem overigens in alle vrijheid zelfstandig te nemen besluit. De commissie heeft, zo bleek gisteren, de heer Vis met acht stemmen voor en één tegen geadviseerd alsnog tot het verle nen van een vergunning voor het popfestival over te gaan. De heer Vis maakte gisteren echter bekend dat hij dit advies naast zich neer heeft gelegd en weigerde opnieuw de vergunning te verlenen, verwijzend naar de zondagswet die hem deze mogelijkheid biedt. Met dit besluit is de kans op een popfestival in Leiden, waarvoor on danks alle onzekerheid al grote belangstelling bestond, definitief voor dit jaar verkeken. Uit wijken naar tweede pinksterdag, waarvoor wel een vergunning zou worden verleend heeft geen zin meer omdat er dan al geen redelijke pop groepen meer beschikbaar zijn voor een optre den in Leiden. Tegen de beslissing van burgemeester Vis staat weliswaar beroep open bij de Raad van State, maar gezien de grote urgentie van deze zaak en de lange tijd die een dergelijke procedure in beslag neemt zien de organisatoren in een dergelijke stap geen enkel heil meer. Omdat zij nu voor een groot financieel nadeel komen te staan overwegen zij wel via een civiele procedure burgemeester Vis aansprakelijk te stellen voor de schade. In dit verband stelde organisator Lex Wallaart in een commentaar op de beslissing van de heer Vis zijn besluit niet alleen onbegrijpelijk en onrechtvaardig maar ook anti-democratisch te vinden: „Het kan er bij mij niet in, dat één man tegen een democratisch ingenomen meerderheidsstand punt van een commissie uit de gemeenteraad in kan gaan", aldus Wallaart verwijzend naar het standpunt van de commissie voor politione le aangelegenheden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Waartoe diende het door drie wethouders gemaakte uitstapje van een week naar de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Welk belang heeft de stad daarbij, en waarom is het besluit dit tripje te maken met zo'n waas van geheimzinnigheid omgeven". Dat vragen de Leidse gemeenteraadsleden drs. W. Bleijie (CDA) en K. van Duijn (VVD) aan het college. Het betreft hier een uitstapje congres voor Leiden om er met van de wethouders Van Aken zo'n zware delegatie naar toe te (economische zaken), Verboom gaan en wat de daaraan verbon- congres over planning en stads- willen de raadsleden verder een ontwikkeling dat de laatste week van april in Wenen werd gehouden. „Onze fracties staan in beginsel niet afwijzend tegen over buitenlands contracten en overzicht hebben van soortgelij ke uitstapjes die de leden van het links college sinds zij in september 1974 aantraden heb ben gemaakt met een overzicht ook het bijwonen van symposia van de gemaakte kosten. Dit om en congressen kan leiden tot een nuttige uitwisseling van ideeën en ervaringen. De voordelen moeten echter niet worden over schat", zo stellen beide raadsle den in een toelichting op hun vragen, zonder daarbij overi gens iets ten nadele te willen zeggen van de jumelages met Oxford en Krefeld. De heren Bleijie en Van Duijn vragen zich af wat nu wel de betekenis was van het Weense een indruk te krijgen „ten aan zien van welke problemen het college zich internationaal geo riënteerd heeft". Daarnaast wil len zij te' weten te komen ten laste van welke begrotingspost dergelijke reizen worden ge- Ook willen de heren Bleijie en Van Duijn opheldering over het waas van geheimzinnigheid waarmee het b en w besluit om aan het Weens congres deel te nemen is omgeven: het be sluit komt niet voor op de be- sluitenlijstjes die naar de raad sleden worden gestuurd, zoals doorgaans in deze gevallen wel gebeurt De raadsleden hebben in het buitenlandse reisje van de wet houders ook aanleiding gezien om een toelichting te vragen op het vermeende voordeel dat het instituuut van wethouderskop pels (door links in 1974 inge steld) nog moet hebben als twee leden van hetzelfde koppel (Waal en Verboom) allebei de zelfde trip meemaken, zoals nu naar Wenen, maar onlangs ook nog naar Oxford. De raadsleden plaatsen in dit verband een vraagteken achter de coördinatie binnen het colle ge en willen bovendien weten of het wel bestuurlijk verantwoord genoemd mag worden de stad gedurende een week achter te laten bestuurd door 2 1/2 wet houder (en die halve slaat dan op wethouder Tesselaar, die om gezondheidsredenen voorlopig maar een halve dagtaak mag vervullen). ADVERTENTIE Dent u al op óe hoogte van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Eén telefoontje naar de heer C Elfermg of de heer ThW de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedrijf interessant is om uw wagenpark te leasen' Bij Mult.lease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht. gekoppeld aan een uitstekende service U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw dealer laten uitvoeren Goed leasen is'Multileasen'! Multileasebv Vondeilaan 80 Postbus 4^ Leiden Tel 071-76 02 02 buiten kantooruren 02521-13025) Boete 100 gulden voor aanrijding LEIDEN/DEN HAAG Een 30-jarige monteur uit Voorscho ten is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van honderd gulden. De monteur had nabij het zwem bad in de Haarlemmerstraat op de promenade een 3-jarig meis je aangereden. Het meisje liep daarbij een beenbreuk op. Het ongeval ontstond toen de monteur zijn auto wilde parke ren en het meisje plotseling tus sen twee geparkeerde auto's vandaan kwam. De verdachte zei de rechtbank niet te weten, dat hij zich op een voetgangers gebied bevond. Wel had hij langzaam gereden. De rechtbank beperkte het vonnis tot de boete. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN Het buurtcomité Groenoord heeft bij het col lege van burgemeester en wethouders van Leiden een fel protest laten horen tegen het beleid ten aanzien van de wooncaravans in het plantsoen van Groenoord. Daarin vraagt het comité zich af of de gemeente nu van plan is de wooncaravan die er nu nog staat te ver wijderen, of dat Groenoord wellicht de functie zal krij gen van een doortrekkers- kampje. Groenoord herinnert het col lege aan een op 30 maart gedane toezegging van wet houder Oosterman, waarin hij het verwijderen van de woonwagen toezegde. „Tot onze grote spijt moeten wij nu een maand later constate ren, dat het college niet de beleefdheid heeft kunnen op brengen om op enigerlei wij ze te reageren op onze brief. Dat voorts het college niet is overgegaan tot de door wet houder Oosterman toegezeg de maatregelen. Dat er gedu rende anderhalve week in de maand april een tweede ca ravan in het plantsoen ge staan heeft, zodat wij de in druk krijgen dat Groenoord een doortrekfunctie heeft ge kregen, en dat het bijkomend aantal voertuigen, bestaande uit vrachtwagens en perso nenwagens nog immer groter Wethouder Oosterman wordt", aldus het bestuur van het buurtcomité. „Wij van onze kant onder kennen de problematiek van het woonwagenbeleid. Deze mag er achter niet toe leiden, dat een toch al in alle opzich ten achtergestelde woonwijk als Groenoord hier de dupe van wordt", betoogt het co mité, dat het college voor houdt zichzelf ongeloofwaar dig te maken als het niet tot „gepaste maatregelen" over gaat. „Anders breekt de wet houder niet alleen zijn woord, maar voert hij ook een van zijn eigen wetten niet uit en kan derhalve een stuk rechtsongelijkheid ont staan", aldus Groenoord. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Fabriek van Diastatische Producten aan de Rijndijk in Leiden is bij de colleges van Gedeputeerde Staten van Noord- en- Zuid- Holland in beroep gegaan te gen een volgens haar te hoge aanslag voor de heffing wa terkwaliteit in 1974. Gisteren werd in het Provinciehuis hierover een hoorzitting ge houden. Het Hoogheemraad schap van Rijnland legde de fabriek in dat jaar een aan slag van 23.000 gulden op. De heer De Mooij van de Fa briek van Diastatische Pro ducten: „In 1972 werd voor het eerst vastgesteld, dat de lozing van onze afvalproducten een grotere vervuiling teweeg bracht dan de directie van de fabriek en Hoogheemraad schap tot dan toe dachten. Op verzoek van het hoogheem raadschap hebben wij in 1973 in het lozingskanaal van onze fabriek een meetpunt geplaat st. Daardoor kon de exacte vervuiling worden vastgesteld en op basis daarvan werd ons in 1974 een aanslag opgelegd. Wij verbaasden ons over de mate van vervuiling. Ons af valwater bestaat tenslotte uit natuurproducten. Onze fa briek is de enige moutextract fabriek in Nederland, waar door vergelijking met een maatstaf voor oppervlaktever ontreiniging niet mogelijk is. Wij zijn in beroep gegaan, om dat er voor ons geen over gangsregeling werd toegepast. In de periode voor 1973 moes ten wij slechts een paar hon derd gulden betalen. Die hoge re aanslag in 1974 konden wij De fabriek van Diastatische produkten aan de Leidse Rijndijk. niet doorberekenen in de prijs van onze producten. Ik vind het onredeüjk, dat er dan geen overgangsregeling bestaat. Nu moesten wij ineens een aan slag betalen, die vijftig maal zo hoog uitviel als voorheen", aldus de heer De Mooij. De Fabriek van Diastatische Produkten bestaat sinds 1939 en is de enige moutextractfa briek in Nederland. In de fa briek wordt gerstenmout ge concentreerd tot een stroop- achtige vloeistof, dat bestaat uit moutsuikers en dient onder anderen als grondstof voor de voedingsindustrie. Om de ver ontreiniging van het opper vlaktewater te beperken inves teerde de fabriek een bedrag van 50.000 gulden. De voor het bedrijf vastgestelde vervuil- ingswaarde daalde daardoor Ondanks die sterke verminde ring van de waterverontreini ging kreeg de fabriek voor diastatische producten in 1976 een aanslag van 23.500 gulden opgelegd. De heer De Mooij: „De inves teringen voor waterzuiverings installaties moeten door de zelfde bedrijven opgebracht worden. Vandaar dat de hef fingen zo sterk gestegen zijn. Ik zelf verwacht in de komen de jaren een nog grotere stij ging. Voor ons is dat toch wel een probleem. Een aanslag van 20.000 gulden heeft uite raard gevolgen voor de prijs- calculatie van ons product en daardoor ook voor de concur rentie met buitenlandse bedrij- Ouwehands Ook Ouwehands Rederij en Visverwerking in Katwijk is in beroep gegaan tegen de toe passing van een correctiefac tor, waardoor haar aanslag voor 1974 gebaseerd werd op een hogere vervuilingswaarde en dus op een hoger bedrag uitkwam. Dit bedrijf is het niet eens met de manier, waar op de correctiefactor is bere kend en vindt het niet redelijk, dat alleen voor moderne be drijven, voorzien van een meetput een correctie wordt toegepast In beide zaken zullen de twee colleges van GS samen de knoop moeten doorhakken en beslissen of Rijnland de hef fingen al dan niet moet her zien. Een scène uit „El Error". Het Nederlands Danstheater treedt maandag 9 mei op in de Leidse Schouwburg. De balletten die worden uitgevoerd zijn „El Error" van Carlos Orta. Het is een choreografische studie over een gezin waarvan een der kinderen een traves tiet is. Het andere ballet heet „Concerto Glissando" en werd gemaakt door Nils Christe, een danser van bet Nederlands Danstheater, 'de voorstelling begint om kwart over acht Bloemsierkunst Tuingroep „Ons Buiten" houdt 6, 7 en 8 mei een tentoonstel ling van bloemsierkunst en schilderijen in haar gebouw achter de Willem de Zwijgerlaan. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het vierde lustrum van de tuingroep. De opening wordt vrijdag 6 mei om acht uur 's avonds verricht door de heer P. Visser, ere-voorzitter van de algemene bond van amateurtuinders. De schilderijen en tekeningen zijn van de kunstenaars Peter Willemse, Ruud Portier en Joep Pouw. Op zaterdag 21 mei zijn er bij „Ons Buiten" jeugdkampioen schappen bloemschikken. Op 28, 29 en 30 mei wordt er in het verenigingsgebouw een fancy fair gehouden. Bio-industrie In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 wordt donder dag 5 mei een informatiebijeenkomst over de bio-industrie gehouden. Er is een forum van vier personen samengesteld, die alle min of meer bij de bio-industrie zijn betrokken: een directeur van een veevoerderfabriek een lid van de actiegroep „Lekker Dier", iemand van bet Landbouwschap uit Den Haag en een bestuurslid van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. Voorts zijn er twee films te zien, die de bio-industrie op totaal verschillende wijze zullen belichten. De bijeenkomst begint om acht uur. Moeras De anti-popformatie „Moeras" treedt vrijdag 6 mei op in het Leids Vrijetijdscentrum. Moeras bestaat uit zes acterende muzikanten: Anne Legêne (cello), Karei Witt (gitaar), Richard Anijs (Franse hoorn), Wim Goudsabel (slagwerk), Rob Zeelen- berg (bas), Allard Spelberg (percussie) en Rob Coral (acteur). De groep zal de volgende acts opvoeren: De anti-popshow met Knetter de popgitarist, verdwaald op weg naar de Toppop-studio, het zangduo uit „Monstera della Mare": Geof frey Prima en Marlène Tampon, de nachtegalen van het zonnige Augustusland en de enige grootste en indrukwekken de poppenkast. Behalve het optreden van Moeras is er een vertoning van de film „The magical mystery tour" van The Beatles. De deuren van het Vrijetijdscentrum gaan om acht uur open. De toegangsprijs is f 3,50 voor niet leden en 2,50 voor leden van het Vrijetijdscentrum. P. Godijn Na veertig jaar de voorzittershamer te hebben gehanteerd neemt P. Gordijn uit Leiderdorp maandag 9 mei afscheid van de NKV bond Agrarische Voedings- en Genotmiddelen, voorheen Sint Joris. De heer Gordijn is vijftig jaar lid van de bond geweest. Hij neemt afscheid tijdens de jaarvergade ring die wordt gehouden in bet „Parlement" aan de Nieuwe Rijn in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Renovatie-bewoners nemen wethouder onder vuur: LEIDEN Het vuur werd hem na aan de schenen gelegd. Wethouder Arie Verboom van Volkshuisvesting was gisteravond op een politieke bijeenkomst in de Zevensprong de kwade pier van het forum, dat over stadsvernieuwing sprak. Hem werd door een aantal bewoners van Leidse renovatie-wijken verweten het niet zo nauw te nemen met de inspraak van de bewoners ten aanzien van de renovatie van hun woningen. „Wat is er van renovatie-inspraak bij ons terecht gekomen?", vroeg een bewoner van Tuinstadwijk aan de wethouder. Het was duidelijk een retorische vraag want de bewoner, de heer Eikerbout, had direct zelf het antwoord klaar in niet mis te verstane woorden: „We krijgen bij u gelijk, maar zodra we de deur uit zijn is dat over. Ze kunnen boven uw deur beter zetten: „Wie hier naar binnen gaat verliest alle hoop". En dat bij een zogenaamde democrati sche wethouder. Het enige, wat we moeten doen is een handte kening zetten, dat we met een huurverhoging akkoord gaan na de renovatie. Verder mogen we niets. Verboom je bent hard leers, als je na vier jaar nog niet weet wat inspraak is". Mede-wijkbewoonster mevr. de Graaf vulde die woorden aan met een voorbeeld: „Waarom moeten er twaalf woningen weg gebroken worden in Tuinstad- wijk? De enige argumenten, die daarbij van kracht waren, zijn die van de aannemer. Er wordt geen inspraak gegeven aan de bewoners. Het is een grof schan daal wat daar gebeurt". De heer Verboom kon niet veel meer antwoorden, dan dat hij „er zal gaan kijken". Zoals hij ook magertjes reageerde („Ik hoor hier voor het eerst van") op klachten uit Leiden-Noord over de aanleg van een riolering en de herbestrating: „Er zijn afspraken niet nagekomen in Leiden-Noord", aldus een van de aanwezige bewoners. „De aannemer heeft alle kruispun- I ten en straten zo maar open gebroken. Is er dan geen bestek gemaakt, waaraan de aannemer zich moet houden? Wat doen de opzichters van de gemeente er dan bij?". Klachten had ook een andere bewoner van een renovatie-huis, die al enkele weken zat te wach ten op de aansluiting van zijn nieuwe centrale verwarming: „Twee weken geleden zou de verwarmingsmonteur langs ko men. Hij is nog niet geweest. Ik heb nog steeds geen warmte. Ik heb gemerkt, dat renovatie-wo ningen wel vaak slecht worden afgeleverd". Al deze verwijten gaven andere forumleden de gelegenheid de bewoners een goede raad te ge ven. Kees Walle (PSP): „De be woners moeten zich beter orga niseren. Zoals in dit soort geval len moet de bevolking zelf zorg dragen voor controle op de uit voering van die werken". Jack Verduyn-Lunel, fractievoorzitter van de PPR in de gemeenteraad van 's-Gravenhage ging nog iets verder: „Dit zijn voorbeelden, die duidelijk maken, dat er bete re regelingen moeten komen. De rechten van de bewoners en de huurders moeten in een wette lijk kader worden vastgelegd". Het waren adviezen, waarmee de bewoners op een roerige fo rumavond weinig mee konden doen. Zoals ze ook weinig ver trouwen meer gehad zullen heb ben in de verzekering, die wet houder Verboom hen gaf: „Mijn deur staat altijd open"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3