£eidóc Souumt voor 1 Nederlanders, na borgsom vrijweer ter visvangst SS» Bonden dreigen met staking bioscopen Militairen gijzelen burgers in Twente Staatssecretaris Hazekamp opent rekencentrum van groothandel Deense vissers slachtoffer Nederlandse pesterij Marktprijs koffie sterk gedaald HOND JAAGT AANRANDER OP VLUCHT Verdachte van moord op aanklager Buback neergeschoten FA.H. v. VEEN KOW ALBERTHEIJN Kiespijn 77 Woensdag 4 mei 1977,67e jaargang no. 20725 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Esther Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 85 cent. Drama „Esther" op Ned. I om 20.10 uur. Om 19.25 uur „Ver- klórte Nacht" met sextet Schon- berg" en om 19.55 uur (ook op Ned. II) Dodenherdenking Waalsdorpervlakte. Om 23.00 uur Vegetarische jongeren in Sprekershoek. Ned. II om 19.30 uur Naar aan leiding van een dagboek en om 21.05 uur Robin's nest. Om 21.55 uur Neil Diamond. Wisselvallig Perioden met regen, afgewisseld door opklaringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperatu ren van 14 tot 18 graden. Mor gen zon 6.03-21.11. Scheveningen hoogwater 5.06-17.32 laagwater 13.16. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE De 23-jarige Frans Schol ten uit Enschede dacht maandagavond even dat er een nieuwe oorlog was uitge broken. Op weg naar zijn verloofde werd hij door militairen staande gehouden en twee uur lang gegijzeld in een wachtlo kaal op de luchtmachtbasis Twente. Een tiental andere mensen overkwam het zelfde. maar niet is afgesloten voor het verkeer. Plotseling werd hij door gewapende mili tairen aangehouden. „Laat je apto hier maar staan, je komt er niet in', werd hem te verstaan gegeven. Frans Scholten, totaal overdonderd, werd met een mili tair busje afgevoerd, ondanks de verzeke ring, dat hij nergens in wilde en slechts op weg was naar zijn verloofde. Tijdens zijn gijzeling werd hij niet in de gelegenheid gesteld familieleden te waar schuwen wat hem was overkomen. Ook kreeg hij geen uitleg over de situatie. Hij werd tegen een muur gezet en gefouil leerd, waarbij onder andere zijn porte feuille werd afgepakt. „We werden ver hoord, alsof we spionnen waren", aldus Scholten. Na twee uur werd een mede gevangene" vrijgelaten. Zonder een woord van verontschuldiging. Volgens de voorlichtingsofficier van de' vliegbasis hebben Scholten en de andere mensen hun aanhouding en gijzeling aan zichzelf te wijten. „Ze bevonden zich op militair terrein en weigerden zich te legi timeren. En aangezien we hier met een vierdaagse militaire oefening bezig zijn, konden het even goed infiltranten zijn. We hebben ze dan ook als zodanig behan deld. Totdat ze, merkend dat het ernst was, hun naam en reisdoel opgaven", aldus de voorlichtingsofficier. Man schiet pijnlijke tand uit mond MONTEVIDEO (UPI) - Om een eind te maken aan een kwellende tandpijn besloot een boer in Uruguay de tand er met zijn 22-millimeter pistool uit te schieten. Het middel was echter veel erger dan de kwaal want met de tand schoot de boer ook stuk ken uit zijn tandvlees, kaak en onderlip. Volgens het ziekenhuis is zijn toestand niet onredelijk. IERSE VISSERIJKWESTIE NAAR EUROPEES HOF DEN HAAG De tien Nederlandse vissersschepen, die vorige week naar de Ierse haven Cork waren opgebracht we gens vissen binnen de 50 mijlzone, varen vandaag uit Cork weg, nu de Ierse rech ter de zaak verwezen heeft naar het Europese Hof van Justitie en een borg som heeft vastgesteld van ruim een mil joen gulden voor de tien schepen plus nog een 4.400 gulden voor ieder van de negen schippers. Zij gaan evenwel niet naar huis terug maar zullen, zo nodig, hun vangsten voortzetten tot zij vol zijn. Maar zij doen dat wel buiten de 50 mijlzdne. Toen rechter Caroll gistermiddag de be slissing bekend maakte, dat de omstre den kwestie, namelijk het door Ierland eenzijdig vaststellen van een 50 mijlzóne, verwezen zou worden naar het Europese Hof, zag hij vooralsnog geen mogelijk heid om ook de negen schippers te laten gaan, aangezien de Ierse wet daartoe geen mogelijkheden bood. Hij aanvaard de tenslotte het voorstel van verdediger Conway om de detentie op te heffen in ruil voor de genoemde borgsommen. De ze bedragen zijn vanmorgen in de vorm van een bankgarantie door de eigenaars van de vissersschepen betaald. Het Europese Hof moet nu een oordeel geven over de rechtsgeldigheid van het Ierse besluit een 50 mijlzóne in te stellen. Er is over de zaak veel en druk overleg geweest tussen de Ierse en de Nederland se regeringen, waarbij vooral minister Van der Stoel uiterst actief is geweest. „Ik neem mijn petje voor hem af, dat hij dit bij de Ieren heeft weten te berei ken", zei schipper Bal van de Onderne ming 2 (Sch. 108). Des avonds vierden de schippers en de aanwezige reders dan ook welgemoed feest op het kerkhospi- taalschip De Hoop. Intussen heeft de Europese Commissie de Ierse regering zes dagen de tijd gegeven om uitleg te geven over het opbrengen van de tien schepen en het in staat van beschuldiging stellen van de schippers. De Europese Commissie meent dat het Ierse visserijverbod discriminerend is en in strijd met de EG-bepalingen. In de Europese ministerraad heeft minister Van der Stoel in boze bewoordingen ge tuigd van zijn grote ongenoegen over het Ierse optreden. KOPENHAGEN, (UPI/AP) De Deense marine heeft een korvet erop uit gestuurd om een dreigende visserijoorlog tussen Nederlandse en Deense vissers „zo nodig met geweld" te voorkomen. Het Deense mi nisterie van visserij heeft de Nederlandse vissers beschul digd van pesterij jegens hun Deense collega's en het stukva ren van hun netten. Volgens* een marinewoordvoer der in Aarhus hebben vier Ne derlandse treilers op 30 tot 40 mijl ten noordwesten van Jut land drie Deense treilers omsin geld. Zij kapten de netten van de Denen, die vervolgens assistentie vroegen. Het korvet Triton werd naar de plaats ge zonden, maar toen het arriveer de waren de Nederlanders al verdwenen. De Triton blijft in het gebied, terwijl een vliegtuig de omgeving observeert en een torpedojager klaarligt om de Deense vissers te hulp te ko- Volgens een woordvoerder van het Deense ministerie van visse rij is de situatie „niet zo ernstig als we dachten. We zullen de aankomst van de Deense trei lers afwachten zodat we de schade kunnen opnemen". De gespannen situatie is ontstaan doordat Deense, Britse en Ne derlandse treilers elkaar, probe ren de loef af te steken op zoek naar de beste viswateren. Kort geleden hebben zich ernstige moeilijkheden voorgedaan tus sen Britse en Deense vissers. Het Deense ministerie van visse rij heeft een officieel protest verzonden naar het Nederlandse ministerie. De incidenten zullen worden voorgelegd aan een ge zamenlijke commissie, die vorig jaar na een reeks soortgelijke incidenten is ingesteld. Oorlogs helden op bezoek Koningin Juliana ontving gisteren op Paleis Soest- dijk een delega tie van Russi sche oorlogsve teranen. Links van de vorstin BOGOTA (AP) Colombia heeft de verkoop van koffie aan het buitenland stopgezet, nadat op de koffiemark- ten van Londen en New York de prijzen een scherpe daling hadden ondergaan. In de afgelopen maanden zijn de prijzen van 3.37 dollar 8.25) gezakt tot 2.90 dollar 7,10) per Amerikaans pond (450 gram). Hierdoor is paniek en verwarring ontstaan op de internationale koffiemarkt, die de afgelo pen twee jaar niets anders dan stijgende prijzen heeft meegemaakt. De prijsdaling wordt ondermeer aan de volgende twee factoren toegeschreven: het verbruik in de Verenigde Saten, de grootste afnemer ter wereld, is sterk gedaald. Voorts zijn er voorraden op de markt gekomen die door de koffiebranders waren achtergehou den met het oogmerk te profiteren van verdere prijsstij gingen. Voorbijgangers liepen door Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De hond van een dove man heeft in Rotterdam een 16-jarig meisje ontzet dat werd aangerand. Het meisje, dat met haar gillen de aandacht van voorbijgangers trachtte te trekken, zag tot haar verbijstering dat iedereen doorliep. Totdat een dove man met zijn hond passeer de. Het dier trok zijn baas naar de plek des onheils. Toen de hond blaffend en grom mend arriveerde, sloeg de dader op de vlucht Sonnenberg. (Van onze correspondent Ami van Vree) STUTTGART Na een wilde achtervolging en een hevige schietpartij is de politie in de Zuidduitse stad Singen er gisteren in geslaagd een van de hoofdver dachten van de moordaanslag op openbaar aanklager Siegfried Buback te arresteren. De 22-jarige Günther Sonnenberg werd bij de schietpartij levensgevaarlijk in het hoofd gewond. Samen met Sonnenberg is de 25-jarige Verena Becker gear resteerd, lid van de „Beweging van de 2de juni", die indertijd ADVERTENTIE Voor moederdag geschenken NOORDEINDE 17 ROELOFARENDSVEEN TELEFOON 01713-2494 werd vrijgelaten in ruil voor de gegijzelde Westduitse politicus Peter Lorenz en die vervolgens uitweek naar Zuid-Jemen. Het moordwapen dat bij de aanslag op Buback werd gebruikt had Sonnenberg bij zich. De twee terroristen werden her kend in een café te Singen, dichtbij Konstanz. Toen de ge waarschuwde politie naar hun papier vroeg, antwoordden zij dat die in de auto lagen; buiten gekomen openden zij onmiddel lijk het vuur en trachtten te ontkomen. Zij werden later klem gereden, waarna de schiet partij verder ging. Behalve Son nenberg werd ook een politie man zwaar gewond. Een ander en Verena Becker raakten licht gewond. Het tweetal bleek in het bezit van een machinege weer, twee revolvers, drie pisto len en een stiletto. Twee andere verdachten van de moord op openbaar aanklager Buback, Christian Klar en Knut Volkerts, zijn nog op vrije voe- Staatssecretaris Hazekamp in Noordwijk NOORDWIJK Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken heeft gisteren een nieuwe behuizing van het rekencentrum van de Nederlandse Groothandel in Noordwijk geopend. Het rekencentrum was uit de oude behuizing gegroeid, mede doordat een nieuwe grotere computer moest worden aangeschaft Dit rekencentrum, dat acht jaar geleden door het verbond van de Nederlandse Groothandel is gesticht, verzorgt voor deelnemers de debiteuren- en krediteurenadministratie, de voorraad- en de grootboekadministratie en de verkoopdocumentatie. De staatssecretaris prees de dienstverlening van het verbond aan zijn leden. In geen enkel land wordt de groothandel een dergelijk omvangrijk pakket informatie, advies en dienstverlening geboden als in de loop der jaren door het verbond van de Nederlandse Groothandel in het leven is geroepen, aldus de staatssecretaris. Dit pakket wordt over enkele weken uitgebreid met een geheel nieuw trainings- en opleidingsprogramma voor het management in de groothandeL piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar: naam: adres woonplaats: Bommen werper op huis Een bommen werper van het type Canberra van de Britse luchtmacht is gisteren na een oefenvlucht op een rij van acht woningen bij het Britse dorp Hart ford neergestort. Daarbij zijn de piloot, de navi gator en drie kinderen om het leven gekomen. Zes mensen, on der wie een kind moesten ge wond in een zie kenhuis worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) eenkomst is bereikt voor de cas- de bonden met vlugschriften het bio- zaak van deze acties, omdat werkgevers UTRECHT De NW-bond sières, portiers, ouvreuses en scooppubliek informeren over de hou- en werknemers in het bioscoopbedrijf Me™ en de Voedingsbond operateurs in deze bedrijfstak. van de Bi. SS^rTSK FNV dreigen met Stakings- en Volgens de bonden ligt het loonniveau scoopbond zullen na de acties als ze al Hij verwacht dat men vóór de „fatale" pnkacties in de pioscopen wan- van de meeste functies onder het wette- worden gevoerd, een plaatselijk karakter datum wel tot overeenstemming zal zijn neer vóór 17 mei geen cao-over- lijk minimumloon. Nog deze week zullen dragen. Hij twijfelt echter aan de nood- gekomen. Wie vroeger een zere kies kwijtwil- de wilde gebruikte de deur-knop- methode. IS DE ...maar we geloven toch dat een bezoek aan de tandarts altijd nog het beste is. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnee, voor u „Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1