Nederlanders dragen boer warm hart toe „Jarenlang heeft niemand van het bestuur ons zien staan" WNF actie voor natuurbehoud STER wees misleidende reclame af Kernenergie naast SER-economen houden politici in aktie Geluidstechnici van de NOS: ONDERZOEK VAN NIPO: Kleine kleuterscholen mogen straks blijven Scholier aangereden LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MEI 1977 PAGINA 13 Van onze radio- en tv-redac- ie) HILVERSUM De stemming >nder de Hilversumse geluid- itechnici is nog uiterst gela len. Hun aangekondigde stip- leidsacties tot 20 mei zullen reen nadelig effect opleveren /oor de kijkers, zo hebben zij ;oegezegd, maar wel hopen zij >r de ogen mee te openen van le leden van de Raad van Beheer van de NOS met aan liet hoofd mr. E. Jurgens, die toegeeft geen weet te hebben ;ehad van de ernstige onvre de onder dit deel van het NOS-personeel. Dit is juist wat de geluidstech nici hem ernstig kwalijk ne men. Geluidsman F. de Beun samen met Louis van Leeu wen en Bruno Boersma actie voerder: „Tien jaar en langer geleden deden we het met één microfoon bij een uitzending en met regeltafels waarop an- De bedieningspanelen of regeltafels van de geluidsregisseurs zijn in de loop der jaren steeds ingewikkelder geworden en verlangen tijdens de uitzendingen intensieve aandacht. Voor deze zelfstandige arbeid los van de beeldregie eisen de geluidstechnici een overeenkomstige beloning. derhalve bedieningsknop. Bij shows e.d. werken we nu met tientallen microfoons en met zeer uitgebreide en ingewik kelde regeltafels. Wij zijn al lang niet meer de mensen die op gezag van een beeldregis seur het geluid verzorgen. In overleg met de regisseur voe ren wij onze eigen geluidsre gie, een intens en veeleisend werk, waarbij we bij muzikale uitzendingen in geluidskwali teit niet achter mogen liggen bij wat de platenmaatschap pijen presteren, die soms een hele week in de studio bezig zijn. Toch zitten wij nog in dezelfde salarisklasse als jaren geleden. We praten er al zo lang over. In 1974 hebben we onze eisen op tafel gelegd. Sindsdien wordt er op onze wensen gestudeerd door de NOS-afdeling, die de functies analyseert. Dit leidde van het ene uitstel tot het andere. Ver leden week kregen wij op nieuw nul op het request, op dezelfde dag dat bekend werd dat de beeldtechnici wel een klasse opschoven. Toen barst te bij ons de bom." Niettemin blijft het NOS-be- stuur van mening, dat er aan het werk van de geluidstechni ci in vergelijking met vroeger weinig hogere eisen worden gesteld. Dat bleek verleden week uit de mededeling, dat onderzoek naar de functieclas sificatie niet als uitkomst had een hogere salarisklasse. Mr. Jurgens heeft de boosheid trachten in te dammen door voor te stellen een onafhanke lijke arbitragecommissie in te stellen, die het onderzoek en de uitslag daarvan opnieuw onder de loep zou nemen. Hierbij werd door de heer Jur gens tevens gesteld, dat als een en ander wel tot betere honorering zou leiden, dit zou gelden met terugwerkende kracht tot jan. 1974, toen de eisen voor het eerst op tafel werden gelegd. Op dat mo ment was het vertrouwen van de geluidstechnici in hun werkgevers zozeer geschokt, temeer omdat naar hun me ning ook hun vakbond Mercu- rius onvoldoende slagvaardig reageerde op de traagheid bij het NOS-bestuur, dat zij beslo ten tot actie. De standpunten van NOS-be stuur en NOS-technici willen voor 20 mei een beslissing die zal leiden tot hogere klasse-in deling en hoger loon, terwijl het NOS-bestuur een dergelij ke ultimatieve houding geen redelijke voorwaarde acht voor een gesprek. „Een be spreking waarvan tevoren vast staat hoe de uitkomsten zullen luiden is natuurlijk geen be spreking," zegt de heer Jur gens. Intussen hebben de vakbon den nog een mogelijkheid ont dekt om met het NOS-bestuur in gesprek te blijven. De woordvoerders willen daar geen ruchtbaarheid aan geven, maar gaven de benaming „Ac tie strohalm" aan door hen op korte termijn te ondernemen stappen. Het verwijt, dat de geluid stechnici hun arbeidsconflic ten uitvechten over de hoofd en van de kijkers heen, het geen vooral door het NOS-be stuur een uitermate verwerpe lijke zaak wordt geacht, leg gen de geluidstechnici naast zich neer. Zij stellen, dat er ten koste van hun ijver en hun portemonnee goedkope tv wordt gemaakt. Dit achten zij een veel pijnlijker zaak dan een avond gemiste televisie. Vooral tijdens uitzendingen wordt er vaak onder grote druk gewerkt. Alle afdelingen groeien ook financieel mee met de snelle ontwikkeling van de tv met steeds verfijn der apparatuur. Alleen de ge luidstechnici zag niemand staan, omdat men het geluid altijd heeft gezien als een bij komende factor. „Als er een spreker of een orkest in beeld komt, wordt het een normale zaak gevonden, dat er geluid uitkomt. Dat de man daarach ter vingervlug moet goochelen met microfoons en regelknop- pen komt in het hoofd van niemand op," zeggen de ge luidstechnici. En over de woede van teleur gestelde kijkers zegt Louis van Leeuwen: „Jaren achter een hebben wij een grote tole rantie aan de dag gelegd, ter wijl we aan het lijntje werden gehouden. Toen brak de dag aan, dat ons verteld werd, dat we maar nergens op moesten rekenen. Op dat moment was ons geduld totaal op." )M rader stak ,lievelingszoon" iet mes dood AASTRICHT (ANP) We- ;ns het doden van zijn 18-jari- zoon in Heerlen op 28 okto- er vorig jaar heeft de officier in justitie bij de rechtbank in laastricht ontslag van rechts- ervolging en terbeschikking- .elling van de regering geëist :gen de 61-jarige Kerkrade aar H.D. ie zoon was met zijn brommer p hem ingereden. De vader oelde zich bedreigd en haalde it zijn binnenzak een mes te- oorschijn, waarvan hij dacht at het veilig in een etui zat. Om e zoon af te schrikken, maakte ij enkele stekende bewegingen aar hem. Het etui was echter an het mes afgegleden en de ongen - „mijn lievelingszoon en ogappel" zoals de man ter zit- -ing onder tranen verklaarde - /erd dodelijk gewond. )e officier van justitie achtte de _-erdachte aan de hand van het •sychiatrisch rapport ontoere- :eningsvatbaar en niet straf- Amsterdam: Politie in er burger op tram SSen in bus ig. spraak,AMSTERDAM (ANP) Op de Amsterdamse trams komen M ?een leden vah een particuliere bewakingsdienst, maar poütie- mannen in burger. Dit hebben en W van de hoofdstad giste- ren meegedeeld. ^^™In verband met deze maatregel IREAÜ^ft het college de commissaris N, ERder koningin gevraagd om een JVER-contingent marechaussees, om het Amsterdamse politiekorps te versterken. Hoeveel politie- enter-mannen er ter bewaking op avond11"3"15 en bussen worden inge- )578o-zet, werd niet verteld. Het inzet ten van eigen mensen betekent dat B en W vooralsnog ervan hebben afgezien een particuliere bewakingsdienst in te schake len. „Dat is op dit moment niet s WEfmeer aan dg orde", aldus wet- r"N s'ir bouc*er Treumann (vervoer), onder Acties opgeschort erenké Bestuur VMF rjwil praten HENGELO (ANP) De acties bij VMF-Stork in Hengelo en Utrecht zijn opgeschort. De raad van bestuur van hét con cern heeft namelijk toegestemd in een gesprek „zonder voor waarden vooraf' met minister Lubbers van economische za ken en de vakbonden. Het ge sprek is vastgesteld op vrijdag avond 20.00 uur. Hoewel de raad van bestuur door de knieën is gegaan, zeg gen de bonden dat een gesprek zonder voorwaarden vooraf, mogelijk gevolgen kan hebben voor de werkgelegenheid. Detam: Bedrijfsvereniging voor huisvrouwen UTRECHT (ANP) - De be- drijfsverniging Detam heeft via een statutenwijziging haar naam - voluit - veranderd in „Bedrijfsvernieuwing voor De tailhandel Ambachten en Huis vrouwen", om duidelijker te la ten uitkomen dat huisvrouwen een „eigen" bedrijfsvereniging hebben. De twee en een half miljoen getrouwde huisvrouwen in Ne derland, zijn namelijk voor de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet verzekerd bij de De tam Ook is een statutenwijzi ging goedgekeurd, die inhoudt dat drie vrouwenorganisaties zijn vertegenwoordigd in het Detambestuur, te weten het Landelijk Katholiek Vrouwen gilde, de Nederlandse Christen- Vrouwenbond en de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen. DEN HAAG (ANP) Vrijwel alle Nederlanders dragen het boerenbedrijf een warm hart toe. Landbouw, tuinbouw en veeteelt zijn noodzake lijk voor onze voedselvoorziening, vindt 96 pro cent. Deze bedrijfstakken zijn belangrijk voor de economische positie van ons land, vindt 92 pro cent. Mede op grond van deze uitkomsten is het Nipo na een in opdracht van het ministerie van Landbouw en EN Visserij gehouden onderzoek tot de conclusie gekomen dat de Nederlander een zeer positieve betekenis toekent aan het boeren bedrijf. Dat er in de landbouwsfeer overheidssubsidies worden gegeven is juist, vinden zes van de tien Nederlanders. Onder VVD-kiezers bevinden zich meer tegenstanders dan onder de PvdA-kiezers, respectievelijk 28 en 18 procent. Voor 85 procent van het volk betekent groene ruimte iets moois. Van de hoogstbetaalden brengt zeventig van de laagstbetaalden vijftig procent enige tijd per jaar in groene gedeelten van het land door. Dat er binnen die ruimte teveel rekening wordt gehouden met de belangen van de boer vindt slechts vier procent. De helft vindt dat er met deze belangen voldoende, een derde dat er te weinig rekening mee wordt gehouden. Zeven van de tien onder vraagden schrijven het boerenbedrijf een gunstige invloed op het behoud van natuur en landschap toe. Gemiddeld schat men het boereninkomen op 24.700 gulden per jaar. Een kwart ziet geen kans een schatting te maken. Voor dat geld, denkt de Nederlander, werkt de boer twaalf uur per dag. Wie zelf boer is of boeren in de familie heeft, komt boven die twaalf uur uit. Gemiddeld denkt men dat 32 procent van de aan landbouwprodukten uitgegeven consumentengulden naar de boer gaat Alternatieve landbouwprodukten, zoals scharre leieren, en zonder bestrijdingsmiddelen en kunst mest geteelde gewassen, willen 21 van de honderd Nederlanders wel in huis halen. Driekwart van deze groep is ook bereid hiervoor iets meer te betalen. Gekantelde truck veroorzaakt verkeerschaos BREDA (ANP) Een truck met oplegger uit Hilversum die giste ren op het zuidelijk gedeelte van de rondweg in Breda kantelde heeft gezorgd voor een meer dan vier uur durende verkeer schaos. Het ongeluk deed zich voor in een deel van de weg dat in een verlaagd aangelegde tun- nelbak door een woonwijk loopt De bestuurder van de truck maakte een uitwijkmanoe- vre naar links waarna de wagen dwars over beide rijbanen kwam te liggen. De politie leid de het verkeer naar de oude singelroute hetgeen een aanzien lijke vertraging betekende. Bij het ongeluk kwam de bestuur der er ongedeerd van af. De opruiming van de truc klading in Breda trok veel belangstelling (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij het ministerie van on derwijs en wetenschappen staat een wets ontwerp op stapel dat het mogelijk maakt kleuterscholen met minder dan twintig leerlingetjes toch te laten voortbestaan. De enige beperking die wordt gemaakt is dat het leerlingental niet onder de vijftien mag zakken. Verder mag er binnen een straal van drie kilometer geen andere kleu terschool zijn. Het bestaan van de kleuterscholen - vooral die in kleine gemeenschappen - dreigt de laatste tijd in gevaar te komen door de daling van het geboortecijfer. Over vijf jaar zal het kleuteronderwijs een kwart minder leerlingetjes tellen. Voor het lager onderwijs geldt hiervoor een percenta ge van vijftien. Als het leerlingental te sterk daalt, zou men kunnen besluiten tot het stichten van een dependence, een school als onderdeel van een andere school. Op het ministerie meent men dat voor de regeling van deze kwestie vooral een taak ligt bij het onderwijs 'zelf en bij de plaatselijke gemeenschap. Het komende wetsontwerp is slechts een hand vat. HILVERSUM (ANP) Het We reld Natuur Fonds hoopt in het najaar door middel van een grote nationale actie „Geef om de Natuur" een bedrag van vijf tig miljoen gulden bijeen te brengen voor het natuurbe houd. De actie zal worden ge steund door de AVRO. Het WNF beoogt niet alleen geld bijeen te brengen voor nationale en internationale projecten, maar tevens de mensen bewust te maken van de noodzaak de natuur te behouden en het mi lieu schoon te houden. Zo zou iedereen zichzelf moeten testen met een „moet dat nou zo?" bij een eventuele verspilling of ver vuiling. Deze week begint het WNF met een tournee om driehonderddui zend vrijwilligers aan te trekken voor hulp in de actieweek die loopt van 21 tot en met 25 no vember. In dit kader is er op 31 mei een bijeenkomst in het Haagse Congresgebouw. De ac tie zal worden besloten met een manifestatie op de slotavond. Vijftig procent van de op brengst zal worden besteed aan Nederlandse projecten en de an dere helft aan buitenlandse. Minder luchtverontreiniging, meer klachten in Rijnmond ROTTERDAM (ANP) De luchtverontreiniging in het Rijnmond gebied is afgenomen, maar het aantal klachten over milieuhinder is in het vierde kwartaal van vorig jaar toegenomen van 2.586 in dezelfde periode in 1975 tot 3.118. Met de opnieuw geconstateerde vermindering van de luchtveron treiniging wordt, aldus het Openbaar Lichaam Rijnmond het beeld bevestigd dat zich al eerder in 1976 aftekende.'In oktober vorig jaar was het gemiddeld zwaveldioxydegehalte van de lucht 12 procent lager dan in oktober 1975. Het gemiddelde in november lag 16 procent lager en in december was de situatie gelijk aan het jaar daarvoor. De stofmetingen in Rotterdam en Hoek van Holland gaven even eens lagere waarden aan. In Hoek van Holland waren het zelfs de laagste sinds 1971. Een deel van de luchtverontreiniging is, aldus een woordvoerder van Rijnmond, terug te voeren naar het Ruhrge- bied, het gebied rond Aken en Luik, het industriegebied van Antwerpen en in mindere mate dat van Namen. JEUGDIGEN TEVREDEN OVER REGELING TIJDELIJK WERK DEN HAAG (ANP) De mees te jeugdige werklozen die tijde lijk werk hebben gekregen op basis van de "interim-maatre gel jeugdige werklozen" zijn daarover tevreden. Dit is een van de conclusies uit een onder zoek dat minister Boersma (so ciale zaken) heeft laten houden naar de resultaten van zijn maatregel. Het onderzoek dat gisteren naar de Tweede Kamer werd gezon den, is verricht door de Vak groep Psychologie van de Leidse universiteit. De interim maatregel is van kracht sinds 15 januari 1975 en is gericht op het scheppen van tijdelijk werk voor jonge werklozen bij over heidsorganen en zogenaamde niet op winst gerichte instellin gen. De maatregel heeft tot nu toe ongeveer 350 jongeren aan een tijdelijke baan geholpen. Op de maatregel is ook kritiek ge weest, vooral op de tijdelijke aard van het geboden werk (geen aanpak van structurele oorzaken van de jeugdwerkloos heid) en op het ontbreken van passende scholing. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De ster (Stich ting Ether Reclame) heeft te recht radioreclameboodschap pen van de RAI (Nederlandse Vereniging de rijwiel- en auto industrie) en de BOVAG (Bond van Motorvoertuigenbedrijven) als zijnde in strijd met de waar heid, misleidend en onnodig denigrerend geweigerd. Dit heeft het college van bij stand van de reclameraad geoordeeld in het geschil, dat door deze weigering was ont staan. Er zijn in Nederland heel wat mensen die voor hun werk aangewezen zijn op hun auto, zo begint een van de afgewezen reclameboodschappen. „Men sen, die voor dag en dauw door wind en weer van hot naar her moeten. Die mensen verdienen het zeker niet om gehinderd te Paar ton schade voor STER door tv-staking (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Volgens de di recteur van de STER, drs. C. J. Smeekes, kan de schade die de STER door het zwarte scherm maandagavond heeft geleden, niet meer dan een paar toii belo pen. De STER heeft een rege ling voor het uitvallen van tv- uitzendingen. Maandagavond zijn in totaal 71 spotjes niet uitgezonden. Dat betekent der ving van ruim 4,5 ton. Maar zoveel mogelijk zullen de verval len spotjes in de loop van het jaar nog worden ingevoegd. Voorzover dit niet kan, krijgen de adverteerders die altijd voor uit moeten betalen, hun geld terug. De heer Smeekes denkt dat aan het eind van het jaar de schade misschien 200.000 of iets meer kan zijn. worden door anti-automaatrege len. Ze zijn blij met hun auto. Mogen ze alsjeblieft?" Tegen deze tekst had de STER aangevoerd, dat zij in strijd met de waarheid is, aangezien anti- automaatregelen in het alge meen niet kenmerkend zijn voor het overheidsbeleid inzake het wegverkeer. Een tweede reclameboodschap is volgens het college van bij stand eveneens terecht afgewe zen, omdat de hierin geuite sug gestie als zou er in Nederland weinig rekening worden gehou den met de belangen van de automobilisten misleidend is, daar de juistheid van deze sug gestie in haar algemeenheid niet is gebleken. „We zijn in Neder land nu met zo'n vier miljoen automobilisten", aldus deze re clameboodschap. „Daarom be grijpen we niet, dat er zo weinig rekening wordt gehouden met onze belangen. We hebben met z'n allen heel wat over voor ons autootje. Mogen we alsjeblieft?" NOORD WIJK De scholier Arie van den Eijkel (13) uit Noordwijk werd ter hoogte van De Krom bij het oversteken van de rijbaan van de Herenweg gegrepen door een uit de rich ting Noordwijk naderende per sonenauto. De jongen, die wachtte voor enkele passerende auto's, heeft de uit Noordwijk komende wagen waarschijnlijk niet opgemerkt Hij werd met diverse dingen in het Academisch Zie kenhuis opgenomen. Galerie Nova Spectra, Laan van Meerdervoort 27 Den Haag, exposeert tot eind mei De Ko ningen, serie gekleurde krijtte keningen door Mary an. Van onze verslaggevers Groningen CD A-lijsttrekker Van Agt is niet op voorhand tegen uitbreiding van het ge bruik van kernenergie in ons land. Hij zei gisteravond in Groningen: „Als een zuinig energiebeleid en de alternatie ve energiebronnen niet in staat zijn in de behoefte te voorzien, kan gebruik van ker nenergie niet worden uitgeslo- Het CDA-program bepleit ui terste terughoudendheid ten aanzien van de aanwending van kernenergie De christen- demokraten spreken zich niet uit tegen de bouw van nieuwe kerncentrales. De drie politieke hoofdstro mingen hebben zeer verdeeld gereageerd op het advies van de zes SER-economen om in het kader van de werkloos heidsbestrijding lonen, over heidsuitgaven en sociale uitke ringen de komende jaren op de nullijn vast te prikken. Volgens PvdA-lijsttrekker Den Uyl blijven de aanbevelingen „door een te eenzijdige en tra ditionele benadering in de stu deerkamer hangen". WD-lij staan voer der Wiegel beschouwt het rapport als „de harde waarheid" en voor zijn partij als „het bittere gelijk". Lijsttrekker Van Agt van het CDA meent, dat het SER-ad- vies op de lijn van het CDA zit. Hij zei ook, da het advies in hoofdzaak de richting be vestigt waarin het kabinetsbe leid gaat „Maar", aldus Van Agt, „het advies om de over heidsuitgaven op de nullijn te zetten, acht ik te theoretisch". Corruptie Nevelspuiter D'66-voorzitter Glastra van Loon vindt, dat het onderzoek naar corruptie bij de politie niet beperkt mag blijven tot de vraag wie wat heeft gedaan of nagelaten. Hij zei gisteren in Delft, dat het dringend nodig is een grondig onderzoek in te stellen naar organisatie, oplei ding en begeleiding van de politie. „Zo ontstaat er een beter inzicht in de mogelijke oorzaken van de Corruptie- praktijken en kunnen beter maatregelen worden getroffen om herhaling van de gebeurte nissen zoals in Amsterdam te voorkomen", aldus Glastra van Loon. CD A-lijstaanvoerder Van Agt heeft „met grote instemming" de oproep van Den Uyl aan zijn partijgenoten begroet om een campagne te voeren zon der persoonlijke aanvallen. Volgens Van Agt voert het CDA van het begin af aan zo'n campagne. Hij hoopt dat de aanhangers van de PvdA hun Gevato schort akties op DRIEBERGEN (ANP) De be slissing om geen overheids steun te verlenen aan het in moeilijkheden verkerende vleesverwerkende bedrijf Ge vato is voorlopig opgeschort. Die mededeling heeft het perso neel van Gevato dinsdagmid- „Als Den Uyl zegt dat de CDA-leiders de juiste toe dracht rond de kabinetscrisis proberen te verhullen en hen mistmakers noemt dan zeg ik dat de rode' nevelspuiter bezig is", zo zei gisteren in Best KVP-minister Westerterp. Vol gens hem wordt de schuld van de krisis alleen in CDA-schoe- nen geschoven om partijpoli tieke redenen. Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond-NVV, vindt dat WD-lijsttrekker Wiegel bezig is de politiek te verzieken. Hij zei dit gister avond op een openbare bijeen komst in Hoogeveen naar aan leiding van de bekladding van Wiegels woning met rode verf. „Ik vind zulke daden evenals hij verwerpelijk, maar als deze snotneus in de politiek in één adem de progressieven intole rant noemt, nadert dat de grens van mijn tolerantie. Ik zou hem een klap voor zijn knars willen geven". dag van het ministerie van landbouw te horen gekregen. Het personeel was van plan om dinsdagmiddag de spoorlijn Ut recht-Arnhem te bezetten. De opschorting is te danken aan het feit dat begin volgende week er op het ministerie van land bouw een gesprek van der Stee.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13