i Binnenland DE SPLINTERS VAN 25 MEI Gesaneerde Urker visser ziet het in Z.-Afrika wel zitten fboeken Federatie Bejaarden partijen Nederland r. Jonkman: Nederland en xdonesïè beide vrij Souvenier-po's met afbeelding Britse vorstin niet toegestaan Alfetta 2000: gedistingeerde concurrent van 1800 „broertje" MEGASTAR AUTO VAN DE TOEKOMST? AUTOGRAMMEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MEI 1977 PAGINA 11 5T pet politieke geharrewar tus- i Nederland en het zich op 7 augustus 1945 tot onafhanke- i uitgeroepen Indonesië is in van publikaties uitvoerig |it de doeken gedaan: de me- loires van Schermerhorn, |rees en Stikker houden er zich bezig en daarnaast zijn er log tal van publicaties van jauwgezette geschiedschrij- rs. >ch kan men het tweede deel i de memoires van mr. J. A. Jonkman, dat dezelfde materie, met het conflict Westelijk Jieuw Guinea, behandelt be- aid toch met overbodig noe- fien. Immers: mr. Jonkman, or de oorlog voorzitter van de Jederlands-Indische Volksraad, jer een adviserend dan een Itvoerend college, na de oorlog minister Overzeese Gebiedsde len en voorzitter van de Eerste. Kamer was zeer nauw bij de ontwikkelingen betrokken. Mr. Jonkman was bovendien een overtuigd lid van de ethische Stuwgroep en als zodanig over tuigd van de noodzaak van en het recht op onafhankelijkheid van Nederlands-Indië, zij het in nauwe betrekking met het moe derland Nederland. Dat dit laat ste niet zo geworden is, is zeker niet de schuld van mr. Jonkman cum suis, maar veeleer de blaam van de sterk behoudzuch tige groeperingen in Nederland, die zowel voor als na de oorlog allesbehalve visionaire politieke opvattingen hadden Wat de feitelijkheden betreft draagt mr. Jonkman in dit twee de deel van zijn memoires niet veel meer bij, maar zijn per soonlijke visie op de toestanden, op de gebeurtenissen en op de mensen, die hij in zijn onder scheidene functies ontmoet heeft, maakt het dat zijn werk toch een belangrijke bijdrage vormt voor de geschiedschrij ving van dit nogal woelige poli tieke tijdperk. A. v. G. Nederland en Indonesië vrij; memoires van mr J. A. Jonk man. Uitg. Kon. Van Gorcum en Cómp. NV Assen. Prijs (geb.) 45.—» .wi Schitterend faadsel van forel 762-ao lean Graighead George, eerder jn terecht bekroond met ,Myax, de wolven en de jager", leeft met haar nieuwste boek ,Het raadsel van forel 762-ao" >pnieuw bewezen een uitste- tend vertelster te zijn. Na haar ,Geef mij maar een boom in de wildernis", van minder niveau, leeft zij volledig aan eerdere 'erwachtingen voldaan. Iet gegeven klinkt vrij suf: neef :n nicht gaan de woeste natuur in voor natuurwaarnemingen en om het raadsel op te lossen van een enorme forel, die huist waar hij niet had kunnen zijn. Neef en nicht komen erachter en het verhaal is verteld. George heeft een vloeiende schrijftrant, mengt spreektaal met natuurbeschrijving, steeds met vluchtig gevoel voor humor. Neef en nicht worden koppige, maar niet onvriendelijke berg landbewoners, zélfs de nicht uit de grote stad die even mocht komen logeren en tegen elke afspraak in de grootste vis vangt, ooit door een vissend fa milielid gevangen. Dat zij niette min een stadsmuis is, wordt door haar als eerste bevestigd. Het intelligent geschreven boek wordt later nog spannend ook, i zeker wanneer neef een been breekt na een aanval van een beer die wild en ongevaarijk had moeten zijn. En hoe kon die forel in water komen waar geen forellen thuishoren? Hierop wordt een antwoord gevonden, verrassend en logisch. Hoe de nicht als stadsmuis tóch die kanjer kon vangen, hoewel er varen vissers veel eerder pogin gen hadden ondernomen: het meisje vindt zelf de oplossing; een grappige. Jean Graighead George: Het raadsel van forel 762-ao. Uitga ve: Kosmos, Amsterdam. Prijs: 14,50. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De naar schatting zeven miljoen Ne derlanders die op 25 mei ge bruik zullen maken van hun kiesrecht, hebben in het stemhokje keus te over. Zij krijgen een stembiljet voor zich, waarop minimaal 18 kandidatenlijsten van poli tieke groeperingen staan. Minimaal, omdat in sommi ge districten (bij verkiezin gen wordt ons land verdeeld in 18 kiesdistricten of kies kringen) nog meer partijen een gooi naar de status van Tweede Kamerfractie willen doen. Zo komt bijvoorbeeld in de kieskring Den Helder de „Partij van de Belasting betalers" op de stembiljet ten voor en in de stad Am sterdam de „Nationale Volkspartij voor Allen". Dat deze groeperingen alleen in genoemde kieskringen een lijst hebben, zal hoogstwaar schijnlijk een gevolg zijn van geldgebrek. Want alle partijtjes die voor het eerst willen meedoen aan de tweede kamerverkie zingen, moeten voor elk van de 18 kieskringen 1000 gul den betalen. Voor 18.000 gul den kan men dus in het ge hele land kandidaat staan voor de tweede kamer, maar als men als kleine groepe ring dat bedrag niet kimt opbrengen, kan men ook in een beperkt aantal kieskrin gen of zelfs in slechts één kieskring meedoen. De kans om het aantal stemmen te behalen, dat nodig is voor een kamerzetel (dat aantal - de kiesdeler geheten is afhankelijk van de landelij ke kiezersopkomst, in 1972 lag het op ruim 49.000) is dan natuurlijk wel een stuk kleiner geworden, maar dat is het risico dat men als nieuwe, onbekende partij loopt. De nieuwelingen lopen trou wens nog een flink risico, want als ze in totaal niet minimaal driekwart van de kiesdeler halen, krijgen zij hun borgsommen van 1000 niet terug. Naast de oude bekenden als PvdA, VVD, CDA of PPR zien we namen staan als „Democratische Middenpar tij", „Partij van het Recht", „Nederlandse Vrouwenpar tij", „Liberaal Democrati sche Partij", „Volks In spraak Partij", „Monumen tenpartij" en „Partij zonder Politicus". Al die splinter groeperingen hebben niet het geld of het enthousiasme meer kunnen opbrengen om aan de verkiezingen mee te doen, maar zolang ze zich zelf niet opheffen, blijven ze geregistreerd staan. Terug nu naar de nieuwe partijen die op 25 mei wel op de stembiljetten voorko men. Enkelen daarvan zul len we in de komende dagen afzonderlijk de revue laten passeren, daarbij vooral let tend op de vraag: „Wat wil len ze in de tweede kamer bereiken, als ze een of meer zetels behalen?" De Federatie Bejaardenpartijen Nederland (F.B.N.) doet onder het lijstnummer 14 in slechts negen kieskringen aan de verkiezingen mee: in de Randstad en in de provincies Utrecht, Brabant en Friesland. Zij is, wat men noemt, een typische belangenpartij, omdat de FBN bijna uitsluitend opkomt voor een bepaalde categorie Nederlanders, namelijk de bejaar den. Daarnaast bepleit de FBN ook meer aandacht van de overheid voor alleenstaanden en gehandicap ten. Een van de eerste dingen die de FBN gerealiseerd wil zien, is het instellen van een departement dat speciaal de belangen van bejaarden, alleenstaanden en invaliden behartigt, een departement met een eigen minister en een eigen budget. Verder wil de FBN dat er een algemene (dus voor iedereen gelijke) rijkspensioenregeling tot stand komt en dat de pen sioengerechtigde leeftijd wordt verlaagd naar 60 jaar voor mannen en 55 jaar voor vrouwen. De arbeids plaatsen die op deze wijze vrijkomen, kunnen dan volgens de FBN worden ingenomen door jongeren, waardoor de jeugdwerkloosheid voor een belangrijk deel zou kunnen worden opgelost. Een andere maat regel ter bestrijding van de werkloosheid ziet de FBN in het geleidelijk afvloeien van gastarbeiders op vrijwillige basis. Andere programmapunten van de FBN zijn onder meer: Er moet zo spoedig mogelijk een wet tot stand komen die de euthanasie (het beëindigen van het leven) in al haar facetten regelt. Een wetsontwerp in deze zin zou aan een volksstemming moeten wor den onderworpen. Dit zou eveneens moeten gelden voor het abortus-vraagstuk. Ontwikkeling en toepassing van een algemeen alarm-systeem voor woningen waar ouderen, alleen staanden of gehandicapten zijn gehuisvest. De aanleg en het abonnement van de telefoon moeten voor ouderen gratis zijn, zodat alleen de gesprekken betaald behoeven te worden. Gepensio neerden met een inkomen beneden een bepaald mini mum zullen ook geen luister- en kijkgelden behoeven te betalen. Renovatie van krotwoningen moet stopgezet wor den. Daarvoor in de plaats: sloop, gevolgd door nieuwbouw tegen betaalbare huren. Geen vermindering van WAO-uitkering. Ziekenfondspremie voor ouderen omlaag en zo mogelijk vrij. LONDEN Het mag niet, want de Lord Chamberlain vindt, dat het in strijd is met de goede smaak. In het teken van dit zilveren jubeljaar zul len dus geen porseleinen „ka merpotten" met de beeltenis van koningin Elizabeth en prins Philip geproduceerd en verkocht worden. Wie dit nuttige instrument nog gebruikt, zal het allicht jammer vinden, dat hij zijn jubileumpo moet missen. Een pottenbakke rij van Stoke-on-Trent was op 'iet exclusieve idee gekomen het "veren ambtsjubileum van Eli- ibeth II te gedenken met een fraai versierde kamerpot. Het koninklijke portret zou geflan keerd worden door gekruiste „Union Jacks" (zoals de Britten hun vaandel noemen). Onder de afbeelding van de vorstelijke ju- bilarisse en haar gemaal kwam in sierlijke cijfers: 1952-1977. Het zou een merkwaardig sou venir geweest zijn, een stuk voor collectioneurs. Helaas, de Lord Chamberlain houdt niet van dergelijke potjes. Deze lord is een hofdignitaris, die tot enkele jaren geleden to neelcensor was. Sedert de af schaffing van zijn strenge cen suur krijgen de Londenaren veel bloot toneel te zien. Intussen houdt Lord Chamber lain zich met andere belangrijke dingen bezig. In naam van de koningin neemt hij iedere dag kleine en grote beslissingen, waar niets tegen te doen valt. Wie po's met het portret van de jubilerende koningin wil verko pen, maar liever geen last krijgt met de overheid, vraagt het best eerst een officiële vergunning aan. Dat is het domein van de Lord Chamberlain. Ondanks de inspanningen van deze nobele lord wordt nog een ontzettende hoop rommel ver kocht, waarop Groot-Brittannië echt niet trots hoeft te zijn. Handige jongens hebben ervoor gezorgd, dat de souvenirindus trie op volle toeren draait. Zij gooien het meest afschuwelijke nepspul op de markt. En het volk laat zich verleiden. Het koopt maar. Iedereen schijnt te geloven, dat hij de lieve konin klijke jubilarisse daar een groot plezier mee doet. De beeltenis van Groot-Brittan- niës 51-jarige vorstin mag dan geen po's versieren, op het zit vlak van jubileum-jeans prijkt ze wel. De queen is overal. Ze staat afgebeeld op goedkope theelepeltjes in roestvrij staal. die verkocht worden voor 75 pence, het gezicht van de Britse koningin siert duizenden T-shirts, miljoenen asbakjes, ballpoints, gewone bierglazen en grote pullen. Een „gouden" jubileumpenning, waarvan men een borstspeld ge maakt heeft, kost 1 pond (ruim 4 gulden). Spotgoedkoop, zult u zeggen. Bij nader toezicht is het een oud muntsstukje van een halve, niet-decimale penny dat praktisch geen waarde heeft en in goedkoop verguldsel gedoopt werd. De verf schilfert er gauw weer af. In Londens Camaby Street verkoopt zo'n ding erg goed aan onwetende jonge toe risten. Een gewone glazen pul kost nor maal niet meer dan 70 pence. Met wat koninklijke versierings motieven erop gestempeld kan je ze kwijt voor 2,50 pond. Een paar ordinaire bierglazen waar voor men in normale omstan digheden niet meer dan 1,50 pond zou durven vragen, wordt in Londens Piccadilly door straatventers verkocht voor 3 pond. Het enige verschil met gewone glazen is de gestempel de jubileumversiering. Bij Woolworths in Oxford Street betaal je 1,39 pond voor een ordinair papiermesje met 'het wapenschild van de City van Londen. Hetzelfde mesje, maar dan versierd met het hoofd van koningin Elizabeth H, kost er 1,69 pond. De viering van het koninklijke zilveren jubileum schijnt dus in grote mate tot doel te hebben het patriottisme van de gewone Britten te gelde te maken. Bo vendien wordt de kooplust van de met sterke valuta gewapende buitenlandse toerist nog eens extra geëxploiteerd. Daar staat evenwel tegenover, dat het Brit se jubeljaar ook geld opbrengt in het buitenland, vooral in Hong Kong en Japan, waar bij voorbeeld al die goedkope ball points vandaan komen. Op een elegante lucifersdoos, passend versierd bij gelegen heid van het jubileum, staat te lezen: „Deze gedenkdoos werd speciaal vervaardigd door de Cornish Match Company om het Zilveren Jubileum van Hare Majesteit Koningin Elizabeth H en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Philip te vieren in het jaar Onzes Heren 1977." Op de zijkant wordt in heel kleine drukletters onthuld, dat de doos 50 Japanse lucifers be vat. Roger Simons (Van een onzer verslaggevers) URK De 45-jarige Urker visser Feike Hoef nagel ziet het wel zitten in Zuid-Afrika: een heerlijk klimaat, veel natuurschoon en een gunstig belastingstelsel. Bovendien zit er in de Zuidafrikaanse wateren nog vis in overvloed, zodat vangstbeperkende maatregelen, zoals hier in Nederland, niet voorkomen. Schipper Hoefnagel heeft nu drie maanden zijn geluk beproefd in Zuid-Afrika. Samen met drie be manningsleden vertrok hij eind januari met de UK-3 naar het verre Afrikaanse land, als één van de eerste Nederlandse vissers die, gesa neerd, in eigen land geen toekomst meer zagen. In Zuid-Afrika zijn ze welkom, in Harmanus, waar tezijner tijd wellicht een Nederlandse kolonie kan ontstaan. Even terug in zijn geboortedorp zegt de ge bruinde Urker schipper: tot nu toe zijn de vangstresultaten niet erg bemoedigend geweest. Per reis haalden we zo'n 2000 kilo tong naar boven en dat is niet voldoende om een goede, boterham te kunnen verdienen. Maar de afgelo pen periode kun je niet als maatstaf nemen. De maanden mei, juni en juli moeten daar de topmaanden zijn. Dan moet je per reis 10.000 kilo tong kunnen.vangen. Als dat inderdaad het geval is, liggen de zaken geheel anders. Ik wil daar echter niet op vooruit lopen". Feike Hoefnagel, die vist voor de firma „Lusita- nia Sea Products", wil meer zekerheid over de opbrengst, voordat hij definitieve emigratie plannen maakt. In feite is dat de enige onzekere factor, omdat de vis tegen vastgestelde prijzen wordt verkocht. Niet bij vraag en aanbod, zoals in Nederland het geval is. „Ik ontvang in Zuid-Afrika vier gulden tot vier gulden vijftig voor een kilo tong. Hier is dat aanmerkelijk meer. Zo rond de twaalf gulden". Eén punt in zijn voordeel is het vakmanschap in vergelijking met de Zuidafrikaanse vissers. In Urk behoorde Feike Hoefnagel, met zijn 660 pk-tellende schip tot de kleintjes, in Zuid-Afri ka daarentegen kijkt men huizenhoog tegen hem op. De meeste vissersboten hebben daar een motorvermogen van slechts 350 pk. Ook qua vakmanschap kan de Zuidafrikaanse vis ser nog heel wat van Hoefnagel leren. Positief is ook de lage levensstandaard in vergelijking met Nederland, waardoor alles veel goedkoper is. Woningen, kleding en voedsel zijn daar voor Nederlandse begrippen erg goedkoop. Van eventuele politieke spanningen heeft Feike Hoefnagel niet veel gemerkt. Hij maakte ge bruik van de diensten van twee Bantoes, met wie hij uitstekend op kon schieten. „Het waren leuke jongens om mee om te gaan. Ze willen graag, maar ze kunnen nog niet zoveel. Ze zijn echter wel bereid om te leren en te werken", aldus de avontuurlijke Urker, die na zo'n korte tijd liever nog geen uitspraken doet over het apartheidsbeleid. „Wat moet je daarvan zeggen, als je er een week of vijf rondgescharreld hebt", merkt hij op. Wel heeft hij de indruk, dat de kleine apartheid langzaam maar zeker wordt opgeheven. Ook zouden blanken en zwarten meer begrip voor elkaar krijgen. Daar naast heeft hij gezien, dat de verschillen tussen rijk en arm groot zijn. „Wie niet werkt, zal niet eten", is daar het principe. De werkloosheid is verontrustend. Ik kan direct tien Bantoes aan boord krijgen. Dat is helemaal geen probleem", aldus de heer Hoefnagel. Het geestelijk klimaat is voor vele Urkers aantrekkelijk. In de blanke Nederduits gerefor meerde kerk wordt de taal gesproken die de Urkers over het algemeen graag horen. Aan de zondagsheiliging wordt nog strak de hand ge houden. De kerkdeuren staan alleen zondags wagenwijd open, voor de rest is alles gesloten. Op het voormalige eiland worden de lotgevallen van Hoefnagel nauwlettend in de gaten gehou den, door kandidaat-emigranten. Na de school examens komen zijn vrouw en zes kinderen, in leeftijd variërend van 8 tot 18 jaar hem achterna. Voorlopig voor 2 jaar, want Hoefna gel heeft een contract van 2 jaar bij „Lusitania Sea Products" gekregen. Daarna zal bekeken worden of het gezin voorgoed naar Zuid-Afrika vertrekt. „Ik zie daar wel mogelijkheden, tenzij natuurlijk de politieke situatie slechter wordt". Holland eerste in ,trialmatch' (Van onze atletiekmedewerker) LEIDEN Een trailmatch tus sen de damesploegen van Hol land, Leiden en de Bataven is overtuigend gewonnen door de ploeg van Holland. Mede ten gevolge van het feit dat deze ploeg als enige compleet aan de start verscheen, wisten de da mes ruim 2000 punten voor sprong te krijgen op de hoger genoteerde tegenstanders. De Holland-dames kwamen vooral op de sprint, maar ook op de technische nummers rede lijk tot goed voor de dag. Mies Kuipers won het discuswerpen en het kogelstoten: 30.20 en 8.67. Op de 100 meter noteerden Jos- ke Boom en Celina v.d. Meer 13.3 voor Barry van Haarlem met 13.5. Zij werden nog net verslagen door Tineke de Groot van de Bataven die 13.2 liep. tl prooi Ook de estafette werd voor Holland. 51.7. Bij het springen waren vooral de dames van AV Leiden goed op dreef. Marjan Bruinsma en Sandra v.d. Graaf sprongen eveneals Tineke de Groot over 1.55. Sandra v.d. Graaf won ook het ver met 4.77. Het B-meisje Celina v.d. Meer sprong hier buiten mededingen 5.14 Linda Krouwel (Bataven) noteerde buiten mededingen 9.65 bij de kogel en 27.27 bij de discus. Het hordenlopen werd gewonnen door Marjan Bruinsma, 17.9, en de 800 door Anne Politiek (H) 2.31.8. Ook voor de A/B-jongens was een beperkt programma ge maakt. Bas Kooter (L) werd twee maal eerste: ver 5.54. en 100 m 12.8 Jos Bader (H) won het speerwerpen voor Henny v. Egmond (L): 40.60 tegen 36.85. Alfa Romeo is (weer) terug bij de tweeliters. Het model Al fetta 2000 moet de belangen van het Italiaanse staatsbe drijf in deze met concurrenten rijk bezette klasse verdedigen, nadat de Berlina 2000 enige tijd geleden uit produktie werd genomen. De Alfetta 2000 was op de in februari gehouden RAI voor personen wagens een regelrechte we reldprimeur. Inmiddels is de wagen op de Nederlandse markt te koop voor een prijs van 22.299,-. Daarmee is de Alfetta 2000 ongeveer 2300 gulden duurder dan een ande re Italiaanse tweeliter, de 132- 2000 van Fiat. De Alfetta 200 is een gedisting eerde wagen, zowel van buiten als van binnen. Het interieur ziet er bijzonder verzorgd uit met een fraai instrumenta rium. Aan de leefbaarheid in de au to heeft Alfa bijzonder veel zorg besteed. Prettige grote stoelen, achter een zeer ruime bank. Alfa voorzag de Alfetta 2000 van een viercilinder 1962 cc krachtbron, goed voor een top snelheid van iets boven de 180 km per uur. Het verbruik ligt volgens een opgave van de fabriek op 1:11-1:12 bij een constante snelheid van 100 km per uur. Naarmate de snelheid wordt opgevoerd vliegt de brandstof sneller uit de 49 liter grote tank. De motor, twee bovenliggende nokkenassen en twee dubbele carburateurs, reageert zeer soepel op het gaspedaal. V^r doortrekken in de drie? Geen enkel probleem. Rustig rijden in de vijfde ver snelling kan ook. De motor reageert zonder problemen en zonder kuren. Het gewicht van de motor ligt duidelijk op de voortrein. De prestaties liggen duidelijk op een hoger niveau dan die van de Alfetta 1800. Gezien deze prestaties is het niet verwonderlijk dat de wa gen is uitgerust met vier schij fremmen en rembekrachti- ging. Alfa Romeo lijkt met deze Al fetta 2000 hoge ogen te gooien in de tweeüter klasse. Immers, de positieve punten van dit model zijn een veelvoud van de enkele negatieve (banden, schokbrekers, zware besturing en grote draaicirkel). Het zou geen verbazing hoeven te wek ken indien de grootste concur rent van de Alfetta 1800 in eigen huis gevonden zal wor den. De energiecrisis heeft tal van vragen opgeworpen over hoe de auto's voor de toekomst moeten worden ontworpen. Filipo Sapino, hoofd van de Ford Ghia Studio in Turijn, heeft zijn gedachten daarover laten gaan en het resultaat is de Megaster, een slanke familie-auto op basis van de Ford Granada. De Ford Megaster, uitgerust met een 3 liter motor, is met een lengte van 440 cm ongeveer 17 cm korter dan de huidige Granada. Toch biedt de wagen plaats aan vier tot vijf personen die ieder dan ook nog wat bagage kunnen meenemen. Grote, koperbruin getinte glasoppervlakten geven een zeer ruim uit zicht. De zware bumpers - aan de voorkant opgenomen in een spoiler - zijn met schuimrubber gevuld. De halogeen koplampen worden in de carrosserie opgenomen als ze niet worden ge bruikt De wagen zal wanneer hij ooit in produktie wordt genomen een fikse duit kosten. De Megaster is voorzien van een zescilin der krachtbron. Daarnaast van airconditioning, automatische versnellingsbak een stuurbekrachtiging, mogelijk staat de Me gaster model voor een kleinere versie die minder luxe heeft maar qua exterieur met deze nieuweling overeenkomt. Een van de merkwaardigste races is altijd de zuinigheidsrit De deelnemers halen aantallen kilometers uit een liter benzine waar de normale automobilist nooit aan toe komt. In de Economy Drive van dit jaar eindigde de Reliant Kitten (foto) met 1 op 20,5 als eerste. Tweede de Mini 1000 met 1 op 18,65, vervolgens de VW Polo met 1 op 16,19, de Ford Fiesta met 1 op 15,66 en de Renault 5 TL met 1 op 15,55. De rit had een lengte van 1600 km. General motors heeft aangekondigd dat alle Oldsmobile-mo- dellen 88 en 98 in het komende najaar met dieselmotor leverbaar zullen zijn. Ook Ford heeft nu een dieselmotor aangekondigd, mhar niet voor de Verenigde Staten. Het is de bedoeling dit najaar in West-Europa de „Granada" met dieselmotor uit te rusten, die zal worden geleverd door Peugeot Auto's worden duurder. Het Zweedse merk Saab is echter tot nu toe de enige uitzondering op de regeL Althans was de Nederlandse markt betreft Want door devaluatie van de Zweed se Kroon heeft AIM te Vianen, importeur van Saab, besloten de prijzen te verlagen. De verlaging varieert van een half tot drie procent. British Leyland Nederland heeft de prijzen van alle personen auto's met gemiddeld 1,1 procent verhoogd. De verhoging is een gevolg van hogere grondstofprijzen en loonkosten. De goedkoop ste Leyland, de Mini 850 de luxe, kost thans 7895 gulden. Chrysler Nederland berekent ook meer voor haar produkten. Bij dit Franse merk komt de verhoging neer op gemiddeld 2,6 procent De Simca 1105 kost thans 8795 gulden, de Simca 2-deurs 11.992 gulden. Wellicht ten overvloede: Indien bij het binnenrijden van Zwitserland de NL-sticker (of plaat) op de auto ontbreekt loopt men grote kans een boete van 100 Zwitserse francs ter plaatse te moeten betalen. Methanol of Metheanol geschikt als motorbrandstof Methanol, ook wel methylal cohol genaamd, blijkt zo heeft Volkswagen vastgesteld, uit stekend te voldoen als brand stof voor de automotor. Me theanol kan vrij gemakkelijk en relatief goedkoop worden gewonnen uit steenkool, aard gas en zelfs uit afval. Na uitgebreide research wist Volkswagen met de inmiddels bereikte resultaten de West- duitse regering te interesseren. Van overheidszijde werd daar op een bijdrage van twee mil joen mark voor een onderzoek op grote schaal ter beschik king gesteld. Proefnemingen leverden de volgende resulta ten op: Een mengsel van menthanol en benzine is reeds op dit mo ment een gelijkwaardig alter natief voor benzine, De bij het gebruik van deze brandstof bereikte energiebe sparing bedraagt-bij een ver beterd uitlaatsysteem meer dan drie procent, De bouw van nieuwe auto- bruik van de nieuwe brandstof is zonder grote extra kosten mogelijk, De ombouw van reeds in gebruik zijnde motoren is eco nomisch niet interessant maar zo nodig wèl mogelijk, 9 Een mengsel van methanol met benzine roept geen corro- sie-of olieproblemen op.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11