Twee jaar en tbr geëist voor dodelijke mishandeling Bouw van zware apparaten straks in een concern Ogenbankin Leiden wellicht nog dit jaar „Kiezers willen geen ruzie tussen personen Simon Carmiggelt krijgt P.C. Hoo in Haagse schouwburg „DRONKEN" JONGEN OVERLEED IN CEL DEN UYL: Overheidsuitgaven en lonen stabiliserenalle ruimte nodig voor investeringen Kapmeeuw mogelijk overbrenger botulisme LEIDSE COURANT DINSDAG 3 MEI 1977 PAGINA 9 ndhovense ilitie ontdekt iljoenen zwendel IDHOVEN (ANP) - De poli- van Eindhoven heeft een arige man uit die stad aan- Duden op verdenking bui- andse firma's voor miljoe- guldens te hebben op ge- open bij man is directeur van de ia Big Star B.V. De man Gouden£lc3e allerlei goederen in het enland. Waren de spullen 1 v en in Nederland, dan wer- ste kan ze in Eindhoven opgeslagen soms doorverkocht Als de ranciers aandrongen op be- n, dan liet de directeur hen en, dat de afzet door stakin- was vertraagd. Uiteindelijk ft een aantal leveranciers tot de politie gewend, waar- r de zaak aan het rollen im. het kantoor van Big Star ft de politie nauwelijks iets _Jekt Dat was, op de noodza- jke kantoorbehoeften na, Wel heeft men een van de lagplaatsen gevonden. De tie stelt een onderzoek in r de vraag of er meer men- bij de zwendelpraktijken be- cken zijn. ^^iterpol houdt amoedelijke loordenaar aan IERSFOORT (ANP) - De 25- ige D. N. die sinds begin ember vorig jaar door Inter- werd gezocht in verband t de wurgmoord op de 27-ja- kleuterleidster Danny opman, is in Stockholm ge it t bureau van Interpol in ickholm liet het afgelopen ekeinde aan de Amersfoortse itie weten dat de man in lmö was gearresteerd in ver- id met knoeierijen in zijn ipoort. Nadat de politie in lerfoort op veroek van Inter- foto's en vingerafdrukken n de vermoedelijke moorde- ar had overgeseind bleken die die van de gearresteerde sreen te komen. De officier n Justitie in Utrecht heeft in- ddels een verzoek tot uitlever- aan de Zweedse regering zonden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. Bergen, heeft gisteren wegens openlijke geweldpleging met de dood als gevolg tegen een 18-jarige Amsterdamse verhui zer twee jaar cel en onvoorwaardelijke tbr geëist. Volgens rechtbankpresident mr. S. Slagter was de verhuizer de leider van eën groepje jongens, dat in de nacht van 8 op 9 januari de 17-jarige Ferry Groot zo ernstig mishandelde, dat de jongen enkele uren later in een politiecel overleed. Hij was door de politie in de ontnuchte ringscel opgesloten omdat men meende dat hij dronken was. Later bleek hij aan hersenletsel te zijn overleden. De politie ontmoette hevige kritiek omdat men geen arts had gewaarschuwd. Hoewel medici verklaarden dat ook een arts zeer waar schijnlijk niets meer voor Ferry Groot had kunnen doen, werden sindsdien de voorschriften gewijzigd. Bij vermeende dronkenschap worden arrestanten nu zorgvuldiger medisch bekeken. De ver huizer gaf op de zitting toe Ferry Groot mishandeld te hebben, nadat hij met zes vrienden drie jongens bij een bushalte was gepasseerd. Ferry werd uiteindelijk het doelwit. De verhuizer ging volgens psychiater verklaarde hij later dat hij steeds kwader werd omdat de jongen niets terug deed. „Het was net alsof ik tegen een lantaarnpaal sloeg", aldus de verhuizer. De officier was het weliswaar met de psychiater eens dat behandeling noodzakelijk is, maar vond ook „dat in de strafmaat tot uiting dient te komen dat een dergelijk stuitend optreden tegen de maatschappij niet wordt getolereerd". getuigen als een beest te keer. Tegen een De rechtbank doet op 16 mei uitspraak. AMSTERDAM (ANP) - VMF- Stork, Rijn-Schelde-Verolme en de Hollandse Betongroep wil len de bouw van zware appara ten in Nederland concentreren. Zeven ondernemingen van de drie concerns, met in totaal 2200 werknemers, zullen dan in één onderneming worden ge bundeld. Die zal dan, met steun van de overheid, zich vooral richten op de export. Een en ander is meegedeeld door de financieel-directeur van VMF-Stork, J. Ligteringen, bij de presentatie van het jaarver slag van het concern. Hij voegde daaraan toe dat bij de beoogde sanering uiteraard niet kan worden ontkomen aan een geleidelijke vermindering van capaciteit en dus verlies aan arbeidsplaatsen. VMF-Stork heeft de afgelopen drie jaar forse verliezen geleden op de zware-apparatenbouw. Enerzijds door het verminderen van investeringen in de Chemie en petro-chemie, anderzijds door de sterk opgekomen con currentie uit het Verre Oosten. Bij twee gieterijen van het VMF-concem zijn er acties gaande. In Hengelo wordt door 250 man „ontregelend" gewerkt. Dat betekent dat zo nu en dan een groep arbeiders niet aan het produktieproces deelneemt. In Utrecht heeft het personeel van de gieterij vanmorgen besloten dat er geen werk meer de poort uitgaat. Ook daar werkt men sinds 8.15 uur „ontregelend". Bij de SPPM in Hengelo is de bezetting de tweede dag inge-, gaan. De afgelopen nacht is zon der moeilijkheden verlopen en er wordt gewoon gewerkt. Leden van de industriebonden houden de wacht bij de ingang van de SPPM in Hengelo. Directie en hoger personeel van de fabriek in totaal zestien man mag er niet GEVATO-PERSONEEL WIL SPOORLIJN BEZETTEN DRIEBERGEN (ANP) Het ongeveer 320 man tellende personeel van het al maanden in moeilijkheden verkerende vleesverwerkende bedrijf Gevato in Driebergen wil vandaag de spoorlijn Utrecht-Arnhem bezetten. Zij willen daarmee bereiken dat de overheid alsnog het bedrijf steun verleent. Het ministerie van Economische Zaken heeft echter laten weten dat Gevato niet voor steun in aanmerking komt, omdat het werkloosheidspercentage niet boven de zeven uitkomt De Nederlands Spoorwegen nemen een afwachtende houding aan. Tot nu toe is hen niets gebleken van een daadwerkelijke bezettingsactie. De spoorwegpolitie zou een oogje in het zeil houden bij de spoorwegovergangen in Driebergen, aldus een woordvoerder van de NS. COMPUTERHULP BIJ HOORNVLIES-TRANSPLANTATIES LEIDEN (ANP) die eveneens in Lei- huis in Leiden. Op Waarschijnlijk zal den is gevestigd, wor- initiatief van de di- nog dit jaar of begin den de gegevens over recteur van deze volgend jaar in Lei- ogen van overleden stichting, drs. B. Co- den een ogenbank donoren en over pa- hen, en de Leidse oo- worden opgericht, tiënten opgeslagen in garts, dr. C. C Kok Deze ogenbank is be- een computer. Hier- van Alphen, is er doeld om hoornvlie- door kan razendsnel eind maart een eerste stransplantaties worden nagegaan of oriënterende bespre- doeltreffender te or- er voor een bepaalde king geweest met di- ganiseren. Het gaat patiënt een hoorn- verse oogartsen uit er met name om voor vlies beschikbaar is. het hele land. patiënten, die voor De bedoeling is dat Een belangrijke re- een hoornvliestrans- uiteindelijk alle oo- den om tot de oprich- plantatie in aanmer- gartsen in het gehele ting van een oogbank king komen, tijdig land van de ogen- over te gaan is dat een geschikt hoorn- bank gebruik kunnen veel oogartsen nu vlies te vinden, maken. min of meer wille- Daartoe wordt ge- keurig het geschikte bruik gemaakt van De ogenbank zal hoornvlies bij de ge- een donorsysteem. worden onderge- schikte patiënt moe- bracht bij de Stich- ten zoeken voor de Net als bij de Stich- ting Eurotransplant transplantatie van Eurotransplant op het terrein van het (het venstertje van Academisch Zieken- het) hoornvlies. M i Van Agt belaagd door „Rooie Vrouwen" (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM/BREDA/APELDOORN „De kiezers hebben weinig behoefte aan ruziemake rij tussen personen", zei PvdA-lijsttrekker Den Uyl in Breda tot zijn gehoor. Maar intussen speelden zich in een Rotterdamse zaal, waar CDA-lijsttrekker Van Agt optrad, barre tafere len af. Onder meer een delegatie van Rooie Vrouwen probeerden daar het spreken van CDA-lijsttrekker te voorkomen door de zaal min of meer te bezetten. Krachtige „lijfwach ten", waaronder de fors gebouwde CDA-cam- pagneleider Jansen van Raay zorgden tenslotte dat „schreeuwerige en handtastelijke" oppo santen de zaal ontruimden. Enfin: de ovatie, die Van Agt daarna van andere toehoorders kreeg, vergoedde veel. PvdA-lijsttrekker Den Uyl nogmaals in Breda:' „de verkiezingscampagne moet een confronta tie van ideeën en niet van personen zijn." En CDA-lijsttrekker Van Agt na de herrie in Rotterdam: „ik vind dat vrouwen die dat willen, veel meer kansen moeten worden geboden om buitenshuis een werkkring te vinden. Maar vrouwen, die liever hun tijd volledig aan het gezin willen besteden, moeten in ónze maat schappij echter niet als minderwaardig worden gekwalificeerd, omdat zij nu eenmaal geen betaald werk doen.".... In Apeldoorn vroeg WD-lijsttrekker Wiegel opn^uw absolute voorrang voor de strijd tegen werkloosheid en inflatie. Daarvoor is, zei hij, een meerjarenplan nodig tegen de werkloosheid en de geldontwaarding. „Dat is het eerste wat de WD zal doen, wanneer zij in de regering komt." In Leiden en Roosendaal hebben PvdA-voorzit- ter Ien v.d. Heuvel en de minister van Finan ciën Duisenberg opnieuw de Vara in bescher ming genomen tegen de toenemende verwijten dat deze omroep zich geheel in dienst van de PvdA stelt. „Het lijkt wel of men campagne voert tegen de Vara in plaats van tegen de PvdA", aldus Duisenberg. In het Brabantse Berkel-Enschot nam de CDA- er mr. W. Aantjes de verkiezingsenquête van Vara's Rooie Haan onder de loep. „Het nog steeds bij elkaar optellen van de opiniecijfers van PvdA, PPR en D66 behoort tot de categorie manipulaties", aldus Aantjes, die het bekladden van Wiegels-woning betreurde. En om toch te weten, wat er precies in de partij-politiek gaande is zij erop gewezen dat de Staatsuitgeverij een boekje op de markt heeft gebracht met een bundeling van alle verkiezingsprogramma's van de thans in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen. Harmonisatieraad Welzijnsbeleid kan aan de slag DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gist^rmiddagin de Ridderzaal aan het Binnenhof de „Harmonisatieraad Welzijns beleid" geïnstalleerd. Deze raad, bestaande uit negen leden, zal de regering gaan advi seren over de wetgeving en het beleid op het gebied van wel zijnszorg (maatschappelijke dienstverlening, gezondheids zorg, reclassering, kinderbe scherming etc.), vormingswerk, sociaal-cultureel werk en re creatie. Met name zal de raad er toe bijdragen dat de maatre gelen op deze gebieden zoveel mogelijk op elkaar afgestemd zijn en dat er een zekere orde ning ontstaat op het welzijnster rein. De harmonisatieraad is inge steld op initiatief van de Twee de Kamer. De adviezen van de raad zullen volledig openbaar J zijn. WIJZE MANNEN VAN DE S.E.R.: (Van onze parlementaire redactie) ten. Daarbij kwamen dan nog de teruggang dat periodiek moet worden nagegaan of het DEN HAAG De Commissie van Economi- van de conjunctuur, een zekere vraagverza- reëel besteedbaar inkomen inderdaad gelijk sche Deskundigen (CED) uit de Sociaal diging, overheveling van produkties naar blijft. Dat kan via een automatische prijs- Economische Raad meent, dat een reeks ontwikkelingslanden en invoering van min- compensatie, waarbij het van belang is dat van jaren het beleid in hoofdzaak moet der arbeidsintensieve produktiemethoden. wordt uitgegaan van een zogenaamde ge worden gericht op de werkgelegenheidsont- De rentabiliteit werd ondermijnd door hoge schoonde index. Ook is een systeem moge wikkeling. Zij vindt dan ook: lonen en zware druk van de collectieve lijk van contractuele na-uitkeringen, die pe- de beschikbare economische ruimte moet lasten (belasting en sociale premies). riodiek berekend kunnen worden. Het prijs- overwegend worden gebruikt voor het op- De CED vreest dan ook, dat bij handhaving beleid zal het te voeren loonbeleid moeten voeren van de investeringen; van het huidige beleid prognoses van het ondersteunen. Dit prijsbeleid moet het tot er mogen slechts loonsverhogingen ko- Centraal Planbureau, uitkomend op een stand te brengen rendementsherstel niet in men, die de koopkracht in stand houden werkloosheidscijfer van 150.000 in 1980, te de weg staan, maar moet volgens de com- (prijscompensatie). Echte loonstijging is er optimistisch zijn. Toch vindt zij het absoluut missie ook de redelijke zekerheid verschaf- voorlopig niet bij; noodzakelijk, dat het beleid tenminste op fen, dat de loonmatiging niet leidt tot een ook het minimumloon mag niet extra een vermindering van de werkloosheid tot overmatige winstontwikkeling in bepaalde worden verhoogd, dit om te voorkomen, dat dat aantal moet mikken, wat betekent sectoren. Ook worden in dit kader voor- ook de sociale uitkeringen, die eraan gekop- mede gelet op de uitbreiding van de be- schriften voor de tarieven van de beoefena- roepsbevolking uitbreiding van het aantal ren van vrije beroepen onmisbaar geacht. Omdat er ook geen ruimte blijft, in de ogen peld zijn, bijzonder zullen stijgen; de overheidsuitgaven mogen niet extra arbeidsplaatsen met 1 a 2% per jaar. omhoog, het procentuele beslag op het natio- Om dat te bereiken moet het bedrijfsleven van de CED althans, voor verzwaring van nale inkomen moet worden gestabiliseerd. de CED noemt dit een zeer urgente zaak de collectieve lastendruk, zullen de over- De CED, in de wandeling ook wel „de wijze ruim baan krijgen voor investeringen: Als heidsuitgaven niet sterker mogen stijgen mannen van de SER" genoemd, brengt jaar- de produktiviteit overeenkomstig de raming dan het nationaal inkomen, d.w.z. het per- lijks een rapport over de economische toe- van het Centraal Planbureau jaarlijks met centage van het beslag dat de overheid op stand van het land uit Zij bestaat uit de 3,5% stijgt, moet 2% van die ruimte in de het nationaal inkomen legt, moet gelijk blij- hoogleraren Kessler (voorzitter), De Galan, bedrijven blijven voor investeringen. Daar- Goedhart, Halberstadt, Hessel, De Roos, naast moet het verlenen van investeringsfa- o Schouten en Van den Beid. Aan haar stem ciliteiten doorgaan als essentieel onderdeel heid beschikbaar. Het begrotingstekort van wordt groot gezag toegekend, niet alleen van het overheidsbeleid. de rijksoverheid zal niet i vanwege de deskundigheid van de leden, Denkbaar is volgens de CED zelfs, dat die het nationaal inkomen mogen bedragen, maar ook omdat er verschillende politieke faciliteiten nog wat moeten worden uitge- Dit zal verdere beleidsombuigingen wat be- denkrichtingen in zijn samengebracht. De commissie stelt in een uitvoerige analyse van de huidige problematiek, dat de situatie wordt gekenmerkt door een ongunstige treft de overheidsuitgaven kunnen beteke- Dit betekent, dat er slechts een kleine marge nen, zo meent de GED, De voorkeur gaat aanwezig blijft voor een stijging van het daarbij uit naar een vermindering van uitga reëel beschikbare arbeidsinkomen en van de ven die geen werk veroorzaken. Daarbij werkgelegenheidsontwikkeling en een, on- collectieve lastendruk. Voor de stabilisering gaat het vooral om het in de hand houden danks de recente verbetering, nog steeds van het reëel beschikbare loon is een beleid van de sociale uitkeringen. Voor de ontwik- nodig, dat sterk lijkt op een geleide loonpoli- keling van deze uitkeringen, waarin het tiek. Deze moet inhouden, dat incidentele minimumniveau in vele gevallen is gekop- loonstijgingen (die wegens promotie, perio- peld aan het minimumloon, acht de CED het dieke verhogingen, verandering van werkge- hoge inflatiegraad. De teruggang van de werkgelegenheid wordt vooral toegescnre- ven aan de aantasting van de rentabiliteit van het bedrijfsleven, die leidde tot versnel de uitstoot van zwakke arbeidsplaatsen en vermindering van de investeringsactivitei- de komende jaren van groot belang, ver) in de komende jaren tot 1 1,5% dat structurele aanpassingen van het mini- beperkt blijven. Voorts betekent dit beleid, mumloon achterwege blijven. Voor boer Alpidio is honger doodnormaal. Voor 35 cent per dag verandert u daar al iets aan. U kunt bijvoorbeeld f 126,- voor een heel jaar overmaken. Of f 63,- voor een halfjaar. Of elk ander bedrag dat u kunt missen. Een aktie van Novib en Unesco. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De uitreiking van de P.C. Hooftprijs aan Simon Carmiggelt zal op 21 mei plaats hebben in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag. Daarmee wordt na twintig jaar gebroken met de traditie de staatsprijs voor letterkunde'in het Muiderslot uit te reiken. De reden daar van is dat men een groter publiek in staat wil stellen de manifestatie bij te wonen." De organisatie van de prijsuit reiking is door het ministerie van CRM opgedragen aan het Bzztóh Teater. Rond de uitrei king van de prijs door minis ter Van Doorn is een program ma samengesteld, waaraan wordt meegewerkt door de ac trice Caro van Eyck, het Resi dentie-Orkest, Herman van Veen en de gitarist Harry Sacksioni. In de foyer van de schouwburg wordt door het Letterkundig Museum een kleine overzichtstentoonstel ling over Carmiggelt en zijn werk ingericht. Bovendien geeft het Bzztóh in samen werking met de Haagse Kunst kring een boekje uit met tien verhalen van Carmiggelt, die betrekking hebben op zijn ge boortestad Den Haag. Deze uitgave, „Residentie van mijn jeugd", is een keuze uit eerdec. verschenen bundels. De prijsuitreiking op 21 mei (de sterfdag van P.C. Hooft) is gratis toegankelijk. Toegangs kaarten zijn vanaf 11 mei ver krijgbaar bij de Koninklijke Schouwburg en bij het Bzztóh aan de Stille Veerkade 7 in vDen Haag. MIDDELBURG (ANP) Het is niet onwaarschijnlijk dat jonge kapmeeuwen de beanetting met botulisme over het land versprei den. Dit staat in een onderzoekrapport van de Zeeuwse Provinciale Waterstaat Deze meeuwen hebben aldus het rapport, geen eigen territorium, zwerven veel en zijn bovendien weinig gevoelig voor de stof die botulisme veroorzaakt De tijd dat het vergif zich van het dier heeft meester gemaakt is tamelijk lang en daarom kan de meeuw nog betrekkelijk lange afstanden afleggen. In de tussen tijd kan hij de besmetting op andere dieren overbrengea Het Rijksinsituut voor Natuurbeheer en het Centraal Diergenees kundig Instituut zullen nog dit jaar een onderzoek beginnen naar de mogelijkheden om de ziekte waaraan vorig jaar zeker 60.000 vogels (waarvan de helft in Zuid-Holland) gestorven zijn, te voorko- Zigeunerfamilies moeten weg uit Flevopolder LELYSTAD (ANP) - Twee li- geunerfamilies, bestaande uit tien gezinnen, moeten uiterlijk vandaag de Flevopolder, waar zij van landdrost Han Lammers niet mogen blijven, hebben ver laten. De zigeuners zijn vorige week in de polder neergestreken nadat de gemeente Rotterdam hen had uitgewezen. Zigeunerkoning Ko- ka Petaio heeft zich bij de onge veer honderd man gevoegd en hen geadviseerd de wielen on der de wagens weg te halen. Eigenlijk hadden de zigeuners gisteren al weg moeten zijn, maar Lammers heeft nog een dag respijt gegeven om de ge meente Rotterdam de kans te geven een oplossing te vinden. Hij verwacht dat de zigeuners vrijwillig zullen vertrekken, zo dra Rotterdam kenbaar maakt dat de groep weer welkom is. De families kunnenniet in de Flevopolder blijven, omdat deze „al vol is, sinds enige tijd gele den de zigeunerfamilie Roma nov hier een plaats heeft gekre gen". WDM dreigt met acties na afwijzing van gratieverzoeken UTRECHT (ANP) Het kabi net heeft besloten, de gratiever zoeken die vijf - inmiddels afge treden - bestuursleden van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen vorig jaar hebben in-, gediend, af te wijzen. De vijf zijn ongeveer een jaar geleden door de krijgsraad veroordeeld wegens het niet opvolgen van een dienstbevel om de kazerne te verlaten, toen zij bezig wa ren met het voorlichten van ree ru ten. De vijf beriepen zich op de gel dende rechten van vakbonds functionarissen in de Neder landse krijgsmacht, zoals die zijn neergelegd in de zogenaam de „faciliteitenregeling". Deze regeling geeft bestuurders van belangenorganisaties het recht, buiten diensturen op kazernes in contact te treden met leden of potentiële leden. Op een be roep tegen het vonnis van de krijgsraad werd echter door het hoog Militair Gerechtshof afwij zend beschikt De WDM heeft laten weten „verbijsterd" en „verontrust" te zijn over de afwijzing van de gratieverzoeken. Ze heeft acties aangekondigd die nog deze week zullen worden ontplooid „om te protesteren tegen de schandalige, aanblijvende wille keur van de militaire rechts spraak".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9