Opgebrachte vissers in spanning over uitspraak rechter Bravo, maar een keer is genoeg lezers Staking in Noord-Ierland protestantse krachtproef DOPPERTJES, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. Natalja Scharansky vraagt koningin hulp voor haar echtgenoot Twee Italianen bijna gelyncht na moord op agenten Bijeenkomst van Carlisten verboden BERLIJN KIEST STOBBE ALS BURGEMEESTER VERSNELDE STUDIE VOOR BOUW VERGROTE F-28 UITSLAG MIVA-L0TERIJ1977 BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 3 MEI 1977 PAGINA 7 Ramp Bravo groot verlies voor Noorwegen OSLO (AP) Als over on geveer een maand, hetgeen de Phillips Petroleum Com pany hoopt, de productie van het booreiland Bravo zal worden hersteld, dan heeft het hele „avontuur" de Noorse regering aan verloren gegane olie en ge derfde accijnzen een be drag gekost van ongeveer 300 miljoen kronen (140 miljoen gulden), aldus is namens het ministerie van financiën in Oslo meege deeld. Dit bedrag is gelijk aan de hele jaarbegroting van het Noorse ministerie voor het milieubeheer. Hoeveel Noorwegen het „schoonma ken" van de zee gaat kos ten, kon nog niet worden (Van onze correspondent Charles Cook) STAVANGER Over een week, als iedereen ervan overtuigd is dat Bron B-14 op het olie platform Bravo op het Noorse olieveld Ekofisk geheel onder controle is, zullen de kleppen die de 3000 meter diepe bron afsluiten opnieuw worden geopend. Bij elke oliebron moet elke twee of drie jaar de hele uitrusting een grote onderhoudsbeurt krijgen. De onder hoge druk staande olie- en aardgas massa's worden dan alleen door het gewicht van een chemische modder die in de buis wordt gepompt, op hun plaats gehouden. Zo'n onderhoudsbeurt duurt ongeveer tien da gen. En in die periode is het risico van een explosie zeer groot Gewoonlijk heeft een on derhoudsbeurt alleen plaats als de boorddes- kundigen er absoluut zeker van zijn door hun dagelijks onderzoek naar het gedrag van de bron dat de ondergrondse druk stabiel zal blijven. Bronnen hebben alle een verschillend karakter, maar gewoonlijk is het te voorspellen als een bron een onstabiele periode gaat doormaken. Bron B-14 kan een niet-stabiele bron geweest zijn, zo heeft men als vermoeden uitgesproken, maar de technici van het olieconcern Philips zijn toch aan de onderhoudsbeurt begonnen die tot de spuiter hebben geleid. „In het algemeen gesproken is het onjuist om de afsluitkleppen te verwijderen van een niet-stabiele bron", zo verklaarde Phillips-directeur Robert Archam- beault Maar waarom is het werk dan toch doorgegaan? De ironie van het geval wil dat het onderhoud waarschijnlijk niet zou zijn toegestaan door het Noorse Petroleum Directoraat, de waakhond van de olieindustrie, als de nieuwe reglementen dienaangaande al in praktijk zouden zijn ge bracht De Noren zijn namelijk bezig de regle menten te verzwaren, maar daar waren ze net te laat mee. Net als de Britten hebben de Noren moeite om de expansie van de olieindustrie in hun land bij te houden. In Engeland heeft de voorzitter van de Nationale olieraad, lord Kearton, kort geleden verklaard dat „teveel topbanen in de olie-industrie worden ingenomen door Ameri kanen". Dit was niet bedoeld als kritiek op de Amerikanen, maar meer als pleidooi dat de Britten hun achterstand zouden inhalen. De hoofdredacteur van het bekende blad No- roil, Ole-Jacob Kvinssland, zegt het directer: „De industrie is er erg afkerig van haar metho den te veranderen, omdat wat succes heeft in de Golf van Mexico ook elders wordt veronder steld succes te hebben. Het gevolg is dat de industrie door bittere ervaring moet leren dat de Noordzee niet gelijk is aan andere gebieden bijvoorbeeld op het gebied van corrosie". In 1975 brak een oliepijpleiding op het voornaam ste produktieplatform van Ekofisk door voortij dige corrosie; in de brand die als gevolg daar van uitbrak, kwamen drie mensen om het leven. British Petroleum had wat later een soortgelijk ongeluk op een van zijn platforms. Noorwegen en Phillips hebben heel wat geluk gehad met Bravo. De verontreiniging is voor het grootste deel beperkt gebleven tot het Noor se deel van het continentaal plat. Het weer was zo gunstig als in deze tijd van het jaar maar mogelijk was. Als de spuiter in de winter was ontstaan, dan hadden Red Adair en zijn man nen heel wat meer tijd nodig gehad hem te dichten. Het platform is niet in brand geraakt, zoals het geval is met de meeste van de 35 spuiters die Adair jaarlijks te behandelen krijgt. En de olievlek op zee drijft er precies tussen het hoogtepunt van het visseizoen en het seizoen waarin de vis kuit schiet. Zowel de oliemaatschappij als de Noorse rege ring zijn wat verrast geweest door de aandacht die Bravo getrokken heeft. Ten onrechte. Mi lieuzaken worden steeds belangrijker in de Europese politiek. De Zweedse regering is over zijn nucleaire plannen gestruikeld. En, zoals politieke commentatoren verklaren, de Noorse regering kan in het najaar best eens vallen over de nasleep van het ongeluk met het platform Bravo. Copyright The Guardian (Van onze correspondent) BRUSSEL-CORK De minis terconferentie van de Europese Gemeenschap bespreekt van-' daag in Brussel het visserijcon- flict met Ierland. Op deze con- W ferentie zal waarschijnlijk ook uit de doeken worden gedaan of Ierland doorgaat met hetweren van vissers uit de 50 mijlzone. Als dat inderdaad zo is, zo wordt uit Brussel vernomen. zal de Europese Commissie de Ierse regering voor het Europe se Hof van Justitie dagen. In tussen wordt vandaag de uit spraak verwacht in het proces tegen de negen bemanningsle den van de Nederlandse traw lersdie binnen de 50-mijlzone door de Ierse marine zijn opge bracht. Eenuitspraak die met spanning door de vissers tege moet wordt gezien. In dit proces betoogde de Ierse openbare aanklager dat het in stellen van deze zone niet in strijd was met de wetten van de Europese Gemeenschap. Deze zone isook niet bedoeld om de Ierse vissers te bevoordelen, maar om de visstand ter plaatse op peil te houden. Volgens hem hadden de Nederlandse vissers wetens en willens de Ierse maat regel overtreden: „Het ging dui delijk om een tevoren beraamd plan". De openbare aanklager, Fenelly suggereerde dat de Ne derlandse regering volledig op de hoogte was geweest. Met na me zei hij, dat het kerk-hospi- taalschip De Hoop opgetreden was als coördinator. In dit ver band getuigde ook de kapitein ter-zee Murphy, die de opbren- gactie hadgeleid. Hij zei, dat de schipper van de Minica, Zwaan, hem in goed Engels had gezegd, dat De Hoop het commando had, welk getuigenis door dever- dediger van de visser, de advo- kaat Conway in twijfel werd getrokken. Eerder had hij ver klaard, dat het Europese Hof eerst de geldigheid van de Ierse maatregel moet beoordelen vooral eer rechter Caroll een uitspraak zou kunnen doen. Rechter Caroll antwoordde hie rop, dat hij weliswaar de zaak zou kunnen aanhouden tot het Europese Hof uitspraak had ge daan, maar dat dan de Neder landse schepen tot zo lang in Cork vastgehouden moeten wor den „en het is bekend dat het Hof tenminste zes maanden no dig heeft voor een zaak." DEN HAAG (ANP) Natalja Scharansky, de vrouw van de in Moskou gevangen genomen jood se activist Anatoli Scharansky, heeft vanmiddag in een gesprek met staatssecretaris Kooijmans van buitenlandse zaken aandacht gevraagd voor het lot van haar man. Ook zal zij een petitie aan koningin Juliana richten. Mevrouw Scharansky is op rondreis door West-Europa om het lot van de Russische joden onder de aandacht te brengen. De 26-jarige Natalja trouwde drie jaar geleden met de Moskouse wiskundige en schaakmeester Anato li Scharansky (29). De dag (daarna reisde zij naar Israël: ze had twee weken tevoren een uitreisvisum gekregen. Haar man is al vijf jaar bezig toestem ming te krijgen om Rusland te verlaten. Mevrouw Scharansky zei van haar visum gebruik te hebben gemaakt „omdat je er anders nooit meer uit komt". Vandaag op een persconferentie in Den Haag vertelde ze dat ze is behandeld als handelswaar: ze kreeg met een aantal andere Russische joden. een visum kort voor het bezoek van de vroegei Amerikaanse president Nixon aan Rusland in 1974. „De Russische autoriteiten geven nooit iets prijs als ze er niets voor terug denken te krijgen", zei ze. Officieel is Scharansky verdacht van „spionage voor de CIA" voor zover bekend, niet in staat van beschuldiging gesteld. Zijn vrouw meent dat hij is opgepakt omdat hij wordt beschouwd als een voorman van de joodse activisten in Moskou. Scharansky beheerst de Engelse taal en heeft mededelingen over Russische joden doorgegeven aan westerlingen. Dat haar man sedert 15 maart gevangen zit zonder aangeklaagd te zijn is naar mevrouw Scharansky meedeelde „in strijd met de Russische wet, als die tenminste nog voor joden van toepassing is." Zij sprak in Den Haag de hoop uit dat „alles wat in Belgrado, op de toetsingsbijeenkomst over de slotakte van Helsinki wordt bereikt op het gebied van ontspanning, niet ten koste gaat van de joodse activisten in Rusland." i'f; Til Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Verkeers- slachtoffertje Dezer dagen werd Harry begra ven, een achterneefje, zomaar een kind van bijna tien jaar, gevallen in de roulette van het verkeer. Over enige tijd is Har ry vergeten, pas als het jaar voorbij is, komen we Harry weer tegen in de koele ongevals statistieken. Bestuurders van provincie en gemeenten conclu deren dan, dat sommige wegen minder veilig zijn geworden. Er wordt dan in het gunstigste ge val een extra streep op de weg geschilderd of een verkeerslicht geplaatst Met ongevallenstatis tieken wordt de put gedempt waarin het kalf reeds is ver dronken. Met een ongevallensta tistiek bewijzen dat een weg vei lig is, is struisvogelpolitiek. La ten wij onze kinderen niet ge bruiken om de statistieken te vullen. Overal vinden we van die „veilige" wegen, totdat een kind het trottoir vergeet, of plot seling van richting verandert. Laten wij ons als weggebruikers toch vooral realiseren dat kinde ren „kinderen" zijn. Verminder uw snelheid als u kinderen ziet, of zelfs niet ziet, een maximum snelheid is geen gemiddelde snelheid. E u, wegbeheerders, doe eens wat meer aan de veilig heid van voetgangers en fiet sers, denk eens minder in ter men van economisch belang, doorstroming van het verkeer en status van stad of dorp. Deze status wordt niet bepaald door de breedte van de doorgaande weg, maar door het welzijn van de bewoners. Valkenburg aan de Rijn H. Sloos. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Twee Italiaanse dieven/moordenaars hebben het er op het nippertje levend vanaf gebracht bij een lynchpartij door een uitzinnige groep burgers in een voorstadje van Turijn. De beide mannen hadden twee agenten van politie doodgeschoten, waren kort daarna gearresteerd bij een inval en vervolgens op het politiebureau door een groep burgers aangevallen. De mannen waren door een politieauto onderschept na een inbraak in een farmaceutische groothandel. Een van de agenten werd direct doodgeschoten toen hij de politieauto verliet, de ander slaagde er nog in via de mobilofoon om hulp te vragen en het zwaarlicht van de auto in werking te stellen. Hij overleed later na een spoedoperatie. Op aanwijzingen van buurtbewoners deed de politie later een inval in een huis en arresteerde er twee mannen en een vrouw. Vandaag is in Turijn het proces begonnen tegen een aantal leden van de Rode Brigade, onder wie de leider van deze organisatie Curzio. De Rode Brigade heeft officieel de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moord op de Turijnse advocaat Croce (76), die vorige week in koelen bloede werd doodgeschoten bij zijn woning. Niet-gearresteerde leden van de Rode Brigade hebben gisteren weer een aantal dreigementen rondgestuurd. Dominee Ian Paisley kondigt aan dat de staking in Ulster zal doorgaan. Naast hem stakingsleider Ernest Baird. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Dominee Ian Paisley, die overigais verschillende bedreigingen met de dood heeft ontvangen en daarom extra-bewaking heeft, en zijn extremistische aanhangers hebben de oorlog verklaard aan de regering van Londen, die hun pogingen om in Ulster een algemene staking uit te lokken, tracht te torpederen. De protestantse aktie heeft niet alleen tot doel Noord-Ierland vanaf vandaag bijna geheel plat te leggen, deT organisatoren proberen ook zoveel mogelijk mili tante protestanten op de been te brengen om op straat een confrontatie te veroorzaken met het Britse leger dat opdracht gekregen heeft de be langrijkste kruispunten, nutsbedrijven en andere installaties te bewaken. In Paisley's kamp wordt beweerd, dat het leger voorbereid is op een bloedbad. Londen zou 8.000 extra soldaten naar Ulster hebben gestuurd, uitge rust met pantserwagens en jeeps, gewapend met machinegeweren. Het Britse ministerie van defen- De extremistische Noordierse protestanten hebben gisteren bij minister Mason nogmaals vruchteloos aangedrongen op een medogenloze aktie om de IRA uit te roeien. Daarna zei dominee Paisley op een perskonferentie, dat de algemene staking te middernacht zou beginnen. Jim Smith, een jonge technicus die leider is van de protestantse arbeidersraad, heeft het definitieve stakingsplan onthuld. De organisatoren trachten te verkrijgen, dat overal het werk wordt neerge legd en alle scholen gesloten wordea Nutsbedrij ven, zoals elektrische centrales, mogen voorlopig nog op gang blijven. Iedere inmenging van het Britse leger zal echter volledige sluiting tot gevolg hebben. Er staan militaire specialisten gereed om de stroomvoorziening te verzekeren. De stakingsleiders hebben met meegedeeld of zij van plan zijn onwillige protestanten te dwingen hun arbeid te staken. MADRID (DPA) De traditionele be- de t™on betwi?teJnv °P 8 mei de Cartistische de vaart van de Snaanc» ro-i j gevallenen van de drie oorlogen om de troonopvol- hpr? o j Cartisten op de ging van de vorige eeuw en de Spaanse burgeroor- g MontejUlTa aan de voet van de log herdenken. Het bestuur van de provincie Na- ryreneeen IS gisteren verboden. De par- varra heeft als reden voor het verbod opgegeven tij wil de bijeenkomst toch laten door- ^at opnieuw incidenten te verwachten zijn. gaan. Een jaar geleden had een extremistische Carlisten- groep de bijeenkomst beschoten en een jongeman z.°ais elk jaar wilden de aanhangers van de gedood en anderen ten dele ernstig gewond. Prins dynastie Bourbon-Parma, die koning Juan Carlos Karei Hugo bleef ongedeerd. EG bevestigt verdwijning van uranium BRUSSEL (ANP) Negen jaar geleden is er tussen de haven van Antwerpen en die Genua Genuda 200 ton uranium ver dwenen. Dat heeft de woord voerder van de Europese Com missie, het „dagelijks bestuur" van de Europese gemeenschap pen, in antwoord op vragen offi cieel bevestigd. Vorige week hebben Amerikaanse bladen die verdwijning onthuld. De woordvoerder zei dat het hier ging om een partij ura- niumoxyde, die zich in een zeer vroegtijdig stadium van ontwik keling bevond. Het uraniumoxy- de kon niet, voor welke militaire explosie dan ook gebruikt wor den. (Van onze corres pondent Ami van Vree) BONN Het par lement van West- Berlijn heeft giste ren met 76 stem men de 39-jarige Dietrich Stobbe (SPD) gekozen als burgemeester van Berlijn. De kandi daat van de CDU- oppositie, Peter Lorenz, kreeg 69 stemmen. Stobbe volgt Klaus Schütz op die na tien jaar deze functie te hebben vervuld afgelopen weekeinde moest aftreden als ge volg van een reeks affaires in het stadsbestuur. De kwestie-Berlijn heeft de crisis-situa tie in de sociaal-de mocratische partij verergerd. Het SPD- bestuur van de deel staat Sleeswijk-Hol- stein heeft gisteren beschuldigingen van het weekblad Der Spiegel van de hand gewezen, als zou het voornemens zijn bondskanselier Hel- muth Schmidt ten val te brengen. Volgens dit blad zou er een complot worden ges meed om bij de be grotingsbehandeling tegen de uitgave voor kernenergie te stem men. Dit zou het af treden van Schmidt ten gevolge kunnen hebben en. de SPD weer in de oppositie brengen. DEN HAAG (ANP) Minister Lubbers van economische zaken heeft het verzoek van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigont wikkeling en Ruimtevaart (NIVR) ingewilligd om de werkzaamhe den in het kader van een nieuw Fokker-VFW-vliegtuigproject te versnellen. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van het instituut over 1976. De huidige voorbereidende fase van studie zal eind 1977-begin 1978 kunnen worden afgesloten. Hierna wordt begonnen met het eigenlij ke ontwerp van het vliegtuig dat een afgeleide uitvoering van de F-28 zal zijn. Daarbij zal de diameter van de romp ongewijzigd blijven, maar de lengte worden vergroot De meest recente projectstudie (project P 315) heeft betrekking op een tweemotorig vliegtuig voor 115 125 passagiers, een vliegbereik van circa 2800 kilometer en start- en landingseigen schappen die het gebruik van korte banen (1500 meter) mogelijk maken. Het accent zal daarbij komen te liggen op een aanmerkelij ke verbetering van de gebruikseconomie van het vliegtuig voor de gebruiker door toepassing van een nieuwe vleugel, selectief gebruik van moderne materialen en gebruik van een nieuw motor type met een betere brandstofeconomie. In het Singermuseum te Laren wordt van 8 mei t/m 5 juni een tentoonstelling gehouden van werk van Jan Voerman (1857- 1941). Tijdens de opening van de expositie zal de presentatie plaatsvinden van het boek „Jan Voerman - IJsselschilder", ge schreven door Anna Wagner, uitgegeven door Zomer en Keu- ning te Wageningen. Galerie Mokutn O.Z. Voorburg wal 334 Amsterdam, viert zijn 15-jarig bestaan met een ten toonstelling van realistische schilders van 7 mei - 22 juni. Er is werk te zien van een dertigtal kunstenaars, o.w. Dick Ket, Pij- ke £och, Jan Mankes, Melle en Carel Willink. ADVERTENTIE (eerste en tweede trekking 1977) Een hoofdprijs van 50.000,- viel in serie B op nr. 07940. Een tweede hoofdprijs van 50.000,- viel in serie D op nr. 01959. Twee hoofdprijzen van 10.000/ vielen in de series A en C op nr. 07940. Nog drie hoofdprijzen van 10.000,- vielen in de series E. F. en G. op de lotnummers eindigende op 01959 (op elk van de deelloten 1/5 van deze prijs, dus 2000,-). In alle series: viel een prijs van 900.- op alle lotnummers, eindigende op 7131. een prijs van 250,- op alle lotnummers, eindigende op 004. een prijs van 100,- op alle lotnummers, eindegende op 577 of op 852. een prijs van 50,- op alle lotnummers, eindigende op 54. Op de deelloten van 2,- valt steeds 1/5 van de betreffende prijs. Omslagnummers van boekjes van 5 deelloten van 2,- eindigen de op 74 geven recht op 20.-. MIVA, Vlierstraat 12, Breda. (De MIVA-loterij 1977 is goedgekeurd door het Ministerie van Justitie onder nr. L.O. 670/0/8/049 dd 2-9-1976. Trekkingen vonden plaats door notaris L Schmedding te Amsterdam op 25-2-1977 en 29-4-1977). De boodschappen bij uw groentehandelaar betaalt u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoorbeeld de aanschaf van een nieuw polshorloge. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel. Dat ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. U kunt 'm ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal. Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. o| ssr- eurochequa DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN DOPPERTJES TOT POLSHORLOGE. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dietrich Stobbe wordt beëdigd als nieuwe burgemeester van Berlijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7