Leiden kapittelt Noordwijkerhout Staatssecretaris op verkiezingspad in Leidse regio Vergroting tuinen in Voorhof Over aanschrijving onderhoud Leidsevaart STAGNATIE BU HERBOUWPROJECT^ VERNÉDEPARK Bewoners Seringenlaan protesteren tegen bouwplan ,,Ter Weer" REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 MEI 1977 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een brief aan het college van Noordwijker- hout hebben burgemeester en wethouders van Leiden fel ge protesteerd te^en de aan schrijving van deze gemeente voor het onderhoud van de Leidsevaart. B en W van Lei den verwijten hun Noordwij- kerhoutse ambtgenoten dat zij door een onjuist gebruik van de weg en het tolereren van in de ogen van Leiden onge wenste woon- en bedrijfsbe- bouwing langs de weg, de slechte toestand waarin de Leidsevaart nu verkeert zelf in de hand hebben gewerkt. Zoals bekend is het onderhoud van de Leidsevaart al jaren een strijdpunt tussen de ge meenten Noordwijkerhout en Leiden. De weg behoort tot Noordwijkerhouts grondge bied, maar Leiden is van ouds her tot onderhoud verplicht Daar is al jaren niets van ge komen en besprekingen over overdracht van de weg hebben tot nog toe geen resultaat ge had. Intussen werd de conditie van de Leidsevaart steeds slechter en halverwege vorige maand besloten de ouders van kinderen aan de Leidsevaart hun kroost met het oog op de levensgevaarlijke toestand thuis te houden en niet meer naar school te laten gaan. Na een nieuw verzoek om daden bij het college van Noordwij- kerhout besloot deze gemeente om Leiden nog een week tijd te gunnen tot herstel over te gaan en anders zelf maar te beginnen en de kosten op de gemeente Leiden te verhalen (LC van donderdag 21 april). Burgemeester en wethouders van Leiden tonen zich bijzon der verontwaardigd over deze stap van Noordwijkerhout. Zij vinden onder meer dat aan Leiden onvoldoende gelegen heid wordt geboden voor het instellen van beroep tegen dit besluit van Noordwijkerhout omdat de gestelde termijn waarbinnen het werk zou moe ten aanvangen veel te kort is. Bovendien kritiseren B en W de juridische afdeling op het gemeentehuis van Noordwij kerhout door er op te wijzen dat in de aanschrijving van deze gemeenten zelfs is ver zuimd om op deze beroepsmo gelijkheid te wijzen. Daarbij vinden B en W van Leiden dat hangende het over leg over overdracht van de weg en de vaart de kosten van reparaties „ontstaan door een onjuist gebruik van de weg", bij die overdracht betrokken zouden moeten worden. Het Leids college dringt er bij Noordwijkerhout op aan „pas sende verkeersmaatregelen voor de weg te nemen welke recht doen aan de constructie en de bestemming van de weg, waarlangs in de loop der jaren een ongewenste woon- en be- drijfsbebouwing tot stand is gekomen." In dit verband wordt een besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land aangehaald, waarbij een verzoek tot ontheffing voor het berijden van deze B-weg door twee vrachtwagens werd afgewezen op de overweging dat de Leidsevaart van oor sprong een jaag- en trekpad is en de fundering op een slappe ondergrond rust. De nieuwe woningen aan het Vernédepark. Zes weken cel voor bestelen van zwager LEIDEN Een 55-jarige Leidse huisvrouw is door de Haagse politierechter veroor deeld tot zes weken gevangenis-' straf waarvan drie weken voor waardelijk met proeftijd van twee jaar. De huisvrouw had kans gezien gedurende enige tijd middels vervalsingen 21.000,— te incasseren van het spaarbankboekje, dat zij van haar 60-jarige zwager in beheer had. Tweeduizend gulden is inmid dels terecht. De 19.000, zouden in het huishouden zijn opge gaan. De zwager vatte de zaak nogal lakoniek op: „Wat doe je er aan, ook al zou ik me woe dend maken. Het is nu eenmaal gebeurd". De vrouw verklaarde haar daden als volgt: „Als hij dood gaat, zouden andere het geld krijgen. Ik ben altijd door de familie uitgebuit, zonder dat ik daar iets voor kreeg". De officier eiste zes weken gevan genisstraf. KORTWEG VOORHOUT De Voorhoutse toneelvereniging „Cultuur Ver heft" brengt vanavond 3 mei en donderdag 5 mei het toneelstuk van J. Hemmink-Kamp „Dingen j van de dag". De voorstellingen beginnen om acht uur en wor- den gegeven in het Parochiehuis aan de Herenstraat. WASSENAAR De Wassenaar- se afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt woensdag 11 mei een bij eenkomst in het NPB-gebouw. De heer J. Mol van de Haagse plantsoenendienst spreekt over Den Haag als stad van groen en bloemen. De bijeenkomst begint om tien uur 's morgens. VOORHOUT Burgemeester M. v.d. Wouw opent zaterdag 7 I mei om twee uur 's middags een expositie van de Volksuniversi- j teit Voorhout. Deze expositie j wordt tot en met woensdag 11 mei in de BNS aan de Leidse I vaart gehouden. Tentoongesteld wordt het werk van de cursis- ten. De openingstijden zijn: za- terdag en zondag van twee uur i tot half vijf, maandag, dinsdag en woensdag van twee uur tot half vijf en van half acht tot half tien. LEIDERDORP De serie openluchtconcerten in het park j „De Houtkamp", die jaarlijks door K O afdeling Leiderdorp wordt georganiseerd begint zon- I dag 19 juni met een optreden van doedelzakspelers van de Amsterdamse Boys Brigade Pi- i pe Band. Op 21 augustus komt I de Shell Harmonie met een dan- sorkest naar Leiderdorp. Een I week later musiceert het zigeu- nerorkest Csardas bij een optre den van de folkloristische dans- groep Achalay. Op 3 september werd de serie besloten met een optreden van de Dutch Swing j College Band. KATWIJK Ter gelegenheid van dodenherdenking wordt morgenavond, 4 mei, in ,,'t Mal- legat" de film „Mattheus Pas sion" vertoond. Op de film zijn I foto's en filmbeelden over het lijden van mensen in concentra tiekampen te zien. Daarbij wor den gedeelten uit Bach's Pas sion gespeeld. De filmvoorstel ling begint om kwart over acht. KATWIJK - Carla Wildschut en Marius Monkeu treden vrij dag 6 mei in ,,'t Mallegat" op met het toneelstuk „The Dutch man" van Leroy Jones. De voor stelling begint om kart over acht. De toegangsprijs is twee gulden. KATWIJK - In ,,'t Mallegat" is zaterdag 7 mei vanaf negen uur een disco-avond. De toegang sprijs is een gulden. KATWIJK „Neerlands Hoop" treedt zondag 8 mei op in Tripo dia. De voorstelling begint om kwart over acht. Kaarten voor deze voorstelling zijn tien gul den te krijgen bij het kantoor van de VVV aan de Boulevard. Staatssecretaris M. van Dam met PvdA- fractievoorzitter J. Bezemer huis-aan-huis in Leiderdorp. LEIDERDORP/NOORD WIJK/RIJNS- BURG Niet alleen Leiden had gisteren een groot aantal PvdA-kopstukken binnen zijn grenzen, ook de naburige gemeenten Leiderdorp, Rijnsburg en Noordwijk kre gen bezoek van hooggeplaatsten op de socialistische kandidatenlijst voor de aan staande kamerverkiezingen. In Leiderdorp wandelde de staatssecretaris van volks huisvesting drs. M. van Dam samen met de PvdA-fractievoorzitter in de Leider- dorpse gemeenteraad J. Bezemer langs de nieuwbouwwoningen in het plan Voorhof om stemmen voor Den Uyl te winnen. Daarvoor was Van Dam al met zijn collega Meijer (CRM) en de PvdA-kamerleden me vrouw Langendijk en de heren Dolman en Rozemond met het statenlid voor de PvdA van der Laan in de Rijnsburgse veiling Flora op bezoek geweest. Samen met de leden van de PvdA-fractie in de gemeente raad van Rijnsburg namen zij deel aan een rondleiding door het veilingcomplex. Bij de grote veilingklok werd even stil gehou den. Het vereiste razendsnelle reactiever mogen van bloemenkopers deed veiling voorzitter Van Delft de opmerking ontlok ken dat als er in de kamer zo snel beslist zou moeten worden mammoetvergaderin gen niet meer zouden voorkomen. Tijdens een lunchbespreking probeerden zowel PvdA-fractievoorzitster De Haas als Veilingvoorzitter Van Delft geld los te peu teren. Van Delft wees op de fikse subsidie die vereist is voor de nieuwe veiling nu de huidige Flora uit zijn jasje is gegroeid en mevrouw De Haas wees op de noodzaak van een snelle subsidie voor het zwembad en op het feit dat het 1000-jarige Rijnsburg maar drie monumenten kent, waarvan er een, de Grote Kerk, dringend aan restaura tie toe is. Welzijnswerk Gisteravond toog staatssecretaris Meijer naar Noordwijk voor een verkiezingsbij eenkomst van de PvdA. Daar oogstte hij van vele kanten lof voor zijn werk. Het feit dat Meijer ook geen woord van kritiek op het CDA liet horen ontlokte een aanwe zige aanhanger van Van Agt de opmer king: „ik hoop u na de verkiezingen op de plaats van Van Doorn te zien". De zaal stemde onder daverend applaus met deze opmerking in, maar Meijer kondigde daar entegen aan het na deze ambtsperiode wel voor gezien te houden en niet te zullen terugkeren in een nieuw kabinet. De staatssecretaris die benadrukte dat even tuele ingrijpende wijzigingen in de wel zijnssector nooit ten koste zullen gaan van de arbeidsplaatsen cn de hulp, stelde in zijn bureaula een uitgewerkte regeling te hebben liggen, waar zijn opvolger alleen nog maar een handtekening onder hoeft te zetten. Ski-oefenbaan Over de plannen om in de duinen in de omgeving van de Langevelderslag een ski- oefenbaan aan te leggen merkte Meijer op het uitgesloten te achten dat zo'n baan zou kunnen worden aangelegd in een natio naal park. Maar ook voor het overgangs gebied naar een dergelijk park zag de staatssecretaris een ski-oefenbaan bepaald niet zitten. De vrees dat zoiets toch door het gemeentebestuur zou worden bekok stoofd, deelde hij niet. „Een goed gemeen tebestuur verleent geen medewerking aan objecten, die men wellicht morgen weer moet afbreken", aldus Meijer. De staatssecretarissen Meijer (rechts boven) en Van Dam op bezoek in de veilinghallen van Flora J. de Boer (CDA) had moeite met Voorhoutse jongeren VOORHOUT - Het kandidaat Tweede Kamerlid voor het CDA J. de Boer had het giste ren in de KTS in Voorhout zwaar te verduren. Leden van de KWJ Randstreek en jonge- rensociëteit Kontakt vuurden een groot aantal vragen op de heer De Boer af, waarop hij nauwelijks rechtstreeks ant woord gaf. De bijeenkomst was de laatste i in een serie van drie, die wordt I georganiseerd door de twee jon- j gerenorganisaties. Behalve de heer De Boer, hadden het Twee- de Kamerlid D. Dolman (PvdA) 1 en de WD-er Voogd zitting in een forum. Eevenals bij de vori- i ge bijeenkomsten was de op- j komst bijzonder slecht. De drie sprekers kregen gedu- I rende tien minuten gelegenheid iets over hun partij te vertellen. I Een jury beoordeelde met enke- j le op schrift gestelde kreten het- geen de spreker te berde bracht De CDA-vertegenwoordiger kwam er duidelijk het slechtste Ut Niet dat de andere sprekers wel j pasklare antwoorden gaven, j maar zij wisten een en ander beter te verpakken, waardoor de jongeren de indruk kregen I met duidelijke stellingname te I maken te hebben. VOORSCHOTEN Wordt het herbouwprojekt Vernédepark eeni boze droom? Na jarenlang onderhandelen met de bewoners van* het wijkje Vernédepark en de intensieve samenspraak met de( rijksoverheid werd anderhalf jaar geleden besloten alle 58 wonin-t gen af te breken en te vervangen door nieuwe woningen, waarbij c I het rijk subsidie verleende. Besloten werd het Vernédepark in) I drie fasen te herbouwen. De eerste fase van 14 woningen is drie f maanden geleden opgeleverd door de aannemer Van der Marei <j B.V. x Volgens een reeds bijgesteld plan zou in maart de bouw van de tweede fase beginnen. Het bouwterrein ligt gereed, de oude woningen zijn afgebroken, maar er bestaat geen overeenstem ming tussen de opdrachtgever „De Christelijke Woningbouw vereniging" en de aannemer. De aannemer heeft een zeer be hoorlijk verlies geleden op de eerste serie woningen en wil een aanneemsom, die voor dit be drijf rendabel is. De woning bouwvereniging is gehouden aan de zgn. curveprijs van het rijk en die ligt beduidend bene den de vraagprijs. Teleurstelling is er bij alle par tijen. De eerste serie woningen zijn qua vormgeving en indeling een aanwinst voor het Voor- schotense woningbezit in de ge subsidieerde klasse. Hoewel de oplevering van de eerste 14 wo ningen maanden later gebeurde dan was verwacht, valt er op de bouw weinig aan te merken. De nieuwe bewoners zijn dan ook gelukkig met hun nieuwe wo ningen in de oude buurt. De huurprijs valt echter tegen. De grote woningen moeten een huur opbrengen van bijna 400,- en dat is in de woning wetsector voor Voorschoten erg hoog. Er zijn tal van woning wetwoningen in Voorschotenc die een huurprijs hebben vang rond 250,- per maand. Voor de huidige bewoners is die" huurprijs thans minder be zwaarlijk. Zij krijgen huursub sidie naar gelang hun inkomen. Zonder de nu ontstane moei-, lijkheden kon al gerekend wor den dat de 2de fase zeker 10<7c duurder en de 3de fase zeker 20% duurder dan de 1ste zoun worden. Nu de bouw van de 2de* fase nog steeds niet gestart is, worden de prijzen van de wo ningen waarschijnlijk onbetaal- F baar voor de mensen waarvoor' de woningen gebouwd gaan worden. I" Voor de verhoging van derj bouwsom heeft het ministerie^ zelf gezorgd. Het gemeentebe.j stuur van Voorschoten wilde de grond, die eigendom was van de gemeente, „om niet" overdragen p0 aan de woningbouwvereniging.^ Dat werd afgewezen door het je; rijk. Ook voor een verhoging tei van de bouwsom heeft gezorgd^ de gevarieerdheid in de wonin-T< gen. Er zijn maar liefst zes ver- schillende typen in het eerste eI blok van 14 woningen. Hoewel .x. alle partijen op dit moment nog om de tafel zitten, begint het fe toch een boze droom te worden 'fa de wens om het Vernédepark te ,ai herbouwen. nc LEIDERDORP De eigenaren van de aan de Kerveltuin (Voorhof Zuid) gelegen premiekoop woningen moeten de geldende grondprijs van 110,- per m2 betalen om hun achtertuin van slechts 5.80 meter met één meter over de tuin- breedte te mogen vergroten. Dat is tenminste de mening van de meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken, die gisteravond onder het waarnemende voorzitter schap van mevr. D. W. Tichler-Moerman bijeen kwam. De Kerveltuinbewoners hebben zich weliswaar bereid verklaard het gemeentelijke aanbod tot verkoop van de grond te aanvaarden, doch zij vinden de prijs die zij moeten betalen te hoog. Zij voelen zich benadeeld omdat zij blijkens een verkooptekening van de bouwer Noorlander meen den een tuin van 7.(50 meter te hebben gekocht. De door de heren Tisenga en Vroomans als woord voerders van de bewoners aangevoerde argumen ten dat ook het gemeentebestuur van Leiderdorp nalatig is geweest mochten de commissieleden niet overtuigen. Alleen het raadslid J. Gordijn (PPR) schaarde zich aan de zijde van de bewoners en )a! stelde voor de grondprijs symbolisch vast te stel- ïu: len door een verlaging van 110,- naar 11,- per iai m2. Dit voorstel werd door de overige commissie- n leden niet aanvaard. De heren Hekkelman (CDA) ^a en Stuivenberg (WD) vonden de grondprijs rede- lijk en in overeenstemming met het beleid van de gemeente. Mevr. J. Tas (PvdA) zei de prijs vrij hoog te vinden en aan de uitgifte in erfpacht de voorkeur te geven, maar stemde niettemin voor het voorstel van B. W. Indien ook de gemeenteraad vasthoudt aan de prijs van 110,- per m2, staat de bewoners geen andere weg meer open dan zich tot de burgerlijke rechter te wenden. Volgens b. w. van Leider dorp heeft een beroep, op de commissie beroep en bezwaarschriften geen zin, zoals gevraagd door de vereniging „De Kerveltuinbewoners", omdat het hier geen administratiefrechtelijke beslissing betreft, maar een overeenkomst naar burgerlijk recht, waarover uitsluitend de burgerlijke rechter kan beslissen. WASSENAAR Het eerste gedeelte van de openbare ver gadering van de commissie technische diensten, gister avond in het raadhuis had het karakter van een „hoorzit ting" in verband met de be zwaren die zijn ingebracht te gen het bouwplan van de wo ningbouwvereniging St. Willi- brord van ruim 150 woningen in het gebied van „Ter Weer". Burgemeester en wethouders wachting van de goedkeuring van het bestemmingsplan voor dit gebied een vergun ning voor het bouwplan te geven op grond van artikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening. Eenendertig bewoners van de Seringenlaan die al bij de behandeling van het bestem mingsplan bezwaren hadden ingediend, en die ook ter ken nis van Gedeputeerde Staten hebben gebracht maakten bezwaar tegen het bouwplan en tegen de toepassing in dit i de artikel 19-proce- Drie bewoners oderstreepten het feit dat zij indertijd hun woningen hebben gekocht vanwege het fraaie vrije uit zicht, dat volgens het toen gel dende bestemmingsplan ge waarborgd leek. Kort nadat zij hun woningen betrokken had den, begon de gemeente een wijziging van de bestemming voor te bereiden en kwamen er plannen voor woningbouw op tafel. Het verwijt dat zij „hardnekkig" zouden zijn in hun bezwaren wezen de bewo ners van de hand. Men moet de zaak niet omdraaien: de bewoners van de Seringenlaan voelen zich in hun belangen aangetast en nu wordt de in druk gewekt dat deze bewo ners andere belangen schaden. De leden van de commissie technsche diensten gingen niet in discussie met de indieners van de bezwaren. De voorzit ter van de vergadering wet houder Mr. G. C. van Dijk deelde de indieners van de bezwaren mede, dat de com missie zich achter gesloten deuren zou beraden over de kwestie en daarna een advies aan burgemeester en wethou ders en de raad zou opstellen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4