Bewindslieden op kiezersjacht Gemeenten in Leidse regio moeten gezamenlijk woningbehoefte opvangen Financiële hulp voor middenstand U mag best s een keer wat missen, maar de grandioos verbouwde en vernieuwde Kreymborg beslist niet! KABINET BESLIST BINNEN ENKELE WEKEN OVER AZL Duisenberg en Schaefer in Leiden B EN W IN AANVULLENDE VOLKSHUISVESTINGSNOTA: DINSDAG 3 MEI 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De interim saldo regeling voor de stadsvernieu wing die in afwachting van de wet op de stadsvernieu wing ook op Leiden van toe passing is, zal ook de moge lijkheid bieden de midden stand in die gebieden waar verbeteringsplannen worden uitgevoerd, financieel tege moet te komen, waardoor zij hun bedrijf kunnen voortzet ten. Dat stelden minister W. Duisenberg (financiën) en staatssecretaris J. Schaefer (volkshuisvesting) gisteren tij dens een verkiezingsbezoek aan Leiden. Volgens de bewindslieden zal het inkomen van een midden stander in een wijk waar een verbeteringsplan wordt uitge voerd zonodig door de over heid tot een bepaald bedrag worden aangevuld, waarbij ge dacht kan worden aan het mi nimumloon. Daarnaast zal de regeling, die door het kabinet nog verder moet worden uitge werkt, voorzien in de moge lijkheid van leningen en ander krediet, waardoor de midden stander in staat kan zijn ook zelf verbeteringen door te voe- LEIDEN Binnen enkele we ken is er een kabinetsbesluit te verwachten over de nieuw bouw van het Academisch Ziekenhuis van Leiden (AZL). „De keuze tussen de totale nieuwbouw (plan C) en de ge deeltelijke nieuwbouw gekop peld aan renovatie (plan D) is geen politiek controversiële zaak zodat er geen enkel be letsel een kabinetsbeslissing in de weg staat," zo stelde minister Duisenberg (finan ciën) gisteren op een perscon ferentie na afloop van zijn verkiezingsbezoek aan Leiden. De minister voegde daar aan toe dat het demissionaire ka- kan worden. Of de keuze nog binet inmiddels „uitgestu- voor 25 mei gedaan zal wor- deerd" was en dat een besluit den kon minister Duisenberg daarom elke week genomen niet zeggen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nadat lijsttrekker van de PvdA, demissionair-premier drs. J. M. den Uyl zondag op een 1-meiviering het officiële startschot al had gelost, schoten de andere PvdA-kopstukken giste ren in Leiden uit de startblokken voor de verkie zingsstrijd middels een bezoek van de PvdA-ver- kiezingscaravaan aan Leiden. De ministers Dui senberg (financiën) en Van der Stoel (Buitenland se Zaken) en de staatssecretarissen Meijer (CRM), Van Dam en Schaefer (beide Volkshuisvesting) waren met het kamerlid Dolman naar de Sleutel stad gekomen om de bevolking te overtuigen dat zij op 25 mei op de partij van Den Uyl moet stemmen. Na het verzamelen blazen in het bol werk van het Leids socialisme: het stadhuis, waar het gezelschap welkom werd geheten door wet houder Van Aken, ging ieder zijns weegs in en om Leiden om de kiezers op te zoeken met wisselend resultaat... Middenstand Minister Duisenberg was uitverkoren om met de Leidse middenstanders te lunchen. Zij hadden daartoe een uitnodiging ontvangen van de PvdA- Leiden en waren welkom in het Antoniusclubhuis aan de Mare. Mede door het gunstige moment: een lunchpauze en dan ook nog op de voor vele ondernemers vrije maandag was op een flinke opkomst gerekend. Deze viel echter bar tegen: de Leidse middenstand liet duidelijk verstek gaan zo bleek uit het aantal dat aan de uitnodiging gehoor had gegeven en dat de tien met geen mogelijk S tan vernieuwing overschreed. Wie kennis heeft genomen van de alarmerende situatie onder de Leidse midden stand. zoals die naar voren komt in de vorige week gepubliceerde analyse van het winkelapparaat in Leiden van de hand van de Stichting Leidse Binnenstad zou wellicht een grotere opkomst ver wacht hebben, al was het alleen maar om de minister van de Leidse problemen te doordringen. Niets was echter minder waar en dat geeft aanlei ding tot de vraag of de eerste zin uit een van de middenstandsgerichte propagandafolders van de PvdA, die op de bijeenkomst werden ronged^eld toch niet juister is dan men zou denken: „De PvdA zit in het verdomhoekje bij vele middenstanders. Menige kleine of middelgrote ondernemer is de stellige overtuiging toegedaan dat het kabinet Den Uyl als doodgraver van het vrije ondernemerschap fungeert." Toch jammer, die geringe opkomst, want Duisen berg was er duidelijk voor gaan zitten de Leidse ondernemers van het tegendeel te overtuigen. En Duisenberg, in werkelijkheid nog beminnelijker dan hij op de tv al overkomt, leek inderdaad een alleszins redelijke man die zelfs bereid bleek de belastingproblemen van de individuele onderne mer mee naar huis te nemen om deze op te (doen) De minister van financiën hamerde op een aantal punten die onder het kabinet Den Uyl voor het midden en kleinbedrijf in de wacht waren gesleept en wees op de wet op de investeringsrekening die een premie op elke investering zet en die het kabinet in het zicht van de haven strandend niet meer op tijd door de kamer kon krijgen. „Die wet wil Wiegel niet, maar wij wel", hield Duisenberg ondernemend Leiden voor. Veel aandacht gisteren ook voor de stadsvernieu wing, want terwijl de minister van Financiën zich per fiets naar de winkelcentra in Zuid-west en de Merenwijk begaf om daar ondernemer en klant voor zich te winnen, wandelde en reed staatssecre taris Schaefer van Volkshuisvesting door de Leidse binnenstadswijken om zich op de hoogte te stellen van de voortgang van de renovatie en vernieuwbouw, het leven in een wisselwoning en dat in een totaal vernieuwde woning, zoals in de Schimmelstraat (Haagwegkwartier) gebeurde. Naast vele tevreden geluiden ontmoette de be windsman daar ook enige wanklanken in de Schimmelstraat, waar de heer Lateveer de staats secretaris aanschoot en meevoerde naar diens gerenoveerde woning om het de scheuren in de trap te tonen. Het deskundig oog bevond de klacht terecht en zegde toe dat de zaak in orde zou komen... Klachten ontmoette Schaefer ook in het gebouw van Westerkwartier nadat hij de officiële opening van de wijkwinkel aan de Ten Katestraat had verricht. Bewoners overhandigden hem een brief met handtekeningen, waarin onder meer werd gevraagd om een hogere tegemoetkoming in de kosten die men moet maken door de renovatie. Deze tegemoetkoming is thans 3000 gulden en werd onder het kabinet Den Uyl verdubbeld, maar volgens de bewoners lopen de werkelijke kosten tot in de 5700 gulden. Schaefer wees erop dat zij bij hun berekening ook een wandmeubel hadden opgevoerd en dat het ministerie van Volkshuisves ting toch echt niet van plan was hun inboedel te financieren. dacht probeerde te brengen. Vervoom liet er door een CDA-button op zijn revers echter geen misver stand over bestaan dat zijn stem op 25 mei naar Van Agt zal gaan, hetgeen Schaefer de vraag deed beantwoorden met de stelling dat als Vervoom nog iets van de huursubsidie zou willen overhou den hij zich nog maar een moest bedenken: de WD zou er 260 miljoen op willen bezuinigen en ook Andriessen (KVP) zou volgens Schaefer de huursubsidie liever kwijt dan rijk zijn. Vervoom nam deze opmerking niet en brieste het woord „leugenaar" in de richting van de staatssecretaris. „Er staat heel wat anders in het verkiezingspro gramma en daar zullen we de kamerleden aan houden", antwoordde Vervoom onder de medede ling dat Schaefer je reinste demagogie bedreef... Stampvol Onder degenen die de bewindsman met vragen overlaadden bevind zich ook Joop Vervoom van Plan-Noord, die Schaefer de onrechtvaardigheden in de huursubsidietabel opnieuw onder de aan- De start van de PvdA-verkiezingscampagne werd gisteravond afgesloten met twee gloedvolle beto gen van de heren Duisenberg en Schaefer in een aan alle kanten uitpuilende Stadsgehoorzaal. De grote opkomst inspireerde Duisenberg tot de op merking dat de PvdA ongetwijfeld als grootste partij uit de verkiezingsbus zal komen zodat in de praktijk elke moeilijkheid over de uitvoering van de 6—8-plus resolutie over de verdeling van de ministersposten zich niet voor zal doen. „In het hypothetische geval dat het CDA toch de grootste lal zijn, houden wij ons in ieder geval vast aan deze verhouding omdat het een keiharde afspraak is met onze coalitiegenoot", aldus de bewindsman, doelend op de PPR, die overigens zelf al gekozen heeft voor de oppositie door samenwerking met het CDA uit te sluiten. ARJEN BROEKUIZEN r Ondanks de verkiezingsstrijd gaat het regeren gewoon door. En passant liet minister Staatssecretaris J. Schaefer bekijkt op zijn verkiezingstourhee in Leiden met wethouder Duisenberg even een tweetal mappen met stukken per chauffeur aanrukken, om deze Verboom (midden) en Waal (links) een gerenoveerde woning in de Schimmelstraat te tekenen, terwijl wethouder Van Aken, welbespraakt als immer, de tijd volsprak in (Haagwegkwartier). een wekomswoord aan het handjevol middenstanders in het Antoniusclubhuis. De Nederlandse Actiegroep Noordamerikaanse Indianen houdt vanavond, in de aula van het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat een bijeenkomst over Hopi- Indianen en hun verzet tegen de Amerikaanse overheid. De Hopi is een Indiaans volk van ongeveer achtduizend leden dat leeft in bet zuidwesten van de Verenigde Staten. Op bet ogenblik wordt de levenswijze van de Hopi-Indianen bedreigd. De Amerikaanse kolenmaatschappij Pea body Coal is al sinds enkele jaren bezig een deel van bet Hopi-land af te graven. De Hopi James Kootshongsie zal op de bijeenkomst spreken over zijn vojk. Hij is thans op toemee in Europa om de zaak van zijn volk te bepleiten. De bijeenkomst begint om kwart over acht. De toegang is gratis. Parapsychologie Prof. Tenhaeff houdt morgenavond, 4 mei een lezing over de wetenschappelijke bestudering van op het eerste gezicht „bovennatuurlijke verschijnselen". De lezing wordt gehouden in de mensa van studentenverenging „Augustinus", Rapen burg 24. De bijeenkomst begint om half acht Dodenherdenking Ter gelegenheid van de dodenherdenking op 4 mei zal ook dit jaar weer in de Marekerk een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. De bijeenkomst begint om half acht met een openingswoord van de burgemeester, dr. A. J. Vis. Na de samenzang, begeleid door organist Jan van der Meer, volgt het Agnus Dei van Jan Mul, uitgevoerd door het Alma Materkoor het Deus qui nobis uit het passiespel van Hen drik Andriessen uitgevoerd. Esther Hillings brengt het Magna res est amor van Hendrik Andriessen ten gehore. Het Alma Materkoor besluit de herdenkingsbijeenkomst met het Crucem Tuam van Hendrik Andriessen. Om ongeveer kwart over acht heeft een stille tocht plaats naar het monument voor de gevallenen, tegenover molen ,J)c Valk". Ruimteonderzoek Dr. W. de Graaff uit Utrecht houdt vanavond, een lezing over ruimteonderzoek in zijn algemeenheid voor de Leidse weer- en sterrekundige kring. De lezing, die in de Sterrewaht wordt gehouden, begint om acht uur. Wegafslutiing gedurende vier weken zal de Apothekersdijk voor alle verkeer behalve voetgangers zijn afgesloten. Dit in verband met hers tratings werkzaamheden. Buslijn 43 is omgeleid via Breestraat, Koombrugsteeg, Vismarkt Aalmarkt, Kippebrug en Stille Rijn. Verkiezingsa vond Tijdens de forumavond die dinsdag 3 mei in het clubhuis De Zevensprong wordt gehouden zal het CDA niet vertegen woordigd worden door de heer Driessen, fractieleider in de Leidse gemeenteraad maar door oud-wethouder van volks huisvesting Ham. Namens de WD heeft de heer Van Leve zitting in het forum. De forum bijeenkomst begint om 20.00 uur. Chileense kunst Het Chili Front Leiden houdt een tentoonstelling van Chileense grafiek en kunstnijverheid in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. De tentoonstelling wordt morgen, 4 mei, om twee uur geopend. Tentoongesteld worden een collectie zeefdrukken, houtsne den, etsen en tekeningen van de Chileense Muurschilderbri- gade „Venceremos", wandkleedjes, vervaardigd door de familieleden van Chileense politieke gevangenen, kleine voorwerpen van waardeloos materiaal en handvaardigheid- sproducten van Chileense ballingen in Nederland. Een ge deelte van bet tentoongestelde werk wordt te koop aangebo den. De opbrengst is voor het anti-fascistisch verzet in Chili. De tentoonstelling duurt tot en met 7 mei. De openingstijden zijn: woensdag van twee tot vijf uur, donderdag van tien tot vijf en van zeven tot negen uur, vrijdag van tien tot vijf uur en zaterdag van tien tot vier uur. Wankelevenwicht Toneelgroep Theater brengt op vrijdag 6 mei het toneelstuk „In Wankel Evenwicht" in de Leidse Schouwburg. Het stuk is geschreven door Edward Albee, ook schrijver van ,Wie is bang van Virginia Woolf'. Toonde dit laatste toneelstuk de onmacht van onze samenleving, in „In Wankel Evenwicht" probeert de schrijver door te dringen in de angst, de angst voor de werkelijkheid, voor het bestaan. Het stuk speelt thuis bij de al wat oudere Tobias en Agnes. Bij hen in woont Claire, de enige die begrijpt wat er aan de hand is, maar daarom in de drank is gevlucht. Op bezoek komt een ander echtpaar, Harry en Edna, dat beschutting komt zoeken tegen de stilte en eenzaamheid van het eigen huis. Ook verschijnt Julia, dochter van Tobias en Agnes die ondanks haar jeugdige leeftijd haar vierde huwehjk ziet stuklopen. Wat er dan m de macht gebeurt, lijkt volgens een onheilspellende, van te voren uitgestippelde lijn te verlopen. De rollen worden gespeeld door Ehsabeth Andersen, Kitty Courbois, Fermeken Fockema Andrae, Bemhard Droog, Elise Hoomans, Anny de Lange en Ton Kuyl. Aangvang 20.15 uur. LEIDEN De gemeenten in de Leidse agglomeratie moeten komen tot een op elkaar afgestemd programma voor het volkshuisvestingsbeleid. Op korte ter mijn zullen de gemeentebesturen in de Leidse agglomeratie worden uitgenodigd voor een bespreking ten behoeve van het openen van een overleg hierover door het Leidse college van b. en w. Met name willen b en w komen tot afspraken over het vestigingsbeleid in relatie tot de werkgelegenheid in de Leidse agglomeratie. Tevens willen zij afspraken maken over de in aanmerking komende aspecten van woonruimteverde ling in het kader van bouwprogramma's op kortere termijn. In dit kader dient ook een inventarisatie gemaakt te worden van de gegevens in agglomeratie-verband ten aanzien van de woningbehoefte en bouwmogeli j kheden. Dit staat in het ontwerp-preadvies over basisuitgangspunten en beleidsvoorne mens inzake het volkshuisvestingsbeleid dat het college onlangs heeft uitgebracht. Tijdens een gezamenlijk vergadering op 26 mei zullen de leden van de raadscom missies ruimtelijke ordening en volks huisvesting zich uitspreken over het ont werp-preadvies. 600 woningen Zolang er nog geen sprake is van nauw intergemeentelijk overleg om de woning behoefte in de regio Leiden op te vangen, zullen er maatregelen moeten worden getroffen om de noodzakelijke bouw- stroom van nieuwe woningen op gang te houden. In het preadvies maakt het colle ge gewag van de noodzakelijkheid voor de Leidse ingezetenen en de economisch gebondenen aan Leiden zeshonderd wo ningen per jaar te realiseren. Op korte termijn staan enkele woningbouwplan nen op het programma. Als eerste project noemt het college de plannen in het Morskwartier (Koppel- stein en Bokhorst). Hier komen in totaal vierhonderd vijftig woningen. Inmiddels zijn besprekingen gestart met het ge meentebestuur van Warmond om op War- monds gebied vijfhonderd vijftig wonin gen te creëren. Voor het gebied van de Meerburger-polder en omgeving wordt op korte termijn een structuurschets ge reed gemaakt Het aantal woningen in dit gebied wordt geraamd op vijfhonderd. Het ligt in de bedoeling al enkele fasen voor 1981 gereed te hebben, aangezien een grotere bouwlokatie (Stevenshof) tot 1881 moet worden voorbereid. Stevenshof Aan de ontwikkeling van de Stevenshof wordt een apart hoofdstuk gewijd. In de Stevenshof moet tenminste 80% van de woningen in laagbouw worden gereali seerd. Alle woningen worden toegewezen aan de Leidse ingezetenen. Zeven procent van de woningen wordt voor de huisves ting van bejaarden bestemd. De nieuwe stadsuitbreiding wordt ontsloten via een weg langs de spoorbaan Leiden—Den Haag. Het aanleggen van een volledige rondweg rond de Stevenshof wordt niet noodzakelijk geacht. De aan te leggen rijksweg 11 zal zodanig van geluidswallen moeten worden voorzien dat hij ook als ontsluitingsweg voor een dichtbevolkte wijk dienst kan doen. Van de nieuw te ontwikkelen woning bouwplannen in de periode tot 1984 zal het aantal te bouwen bejaardenwoningen worden verhoogd tot tenminste 7% van het totale nieuwbouwbestand. Er zal naar gestreefd worden zoveel mogelijk nieuwe bejaarden woningen binnen de bestaande wijken te creëren. Speciale aandacht wordt besteed aan de huisvesting van alleenstaanden, werkende jongeren en migranten. Het aandeel kleinere wonin gen in de nieuwbouw zal verhoogd wor den tot boven de 7%. Voor de aanpak van vooroorlogse wo ningwetcomplexen wordt uitgegaan van de richtlijnen en het prioriteitenschema, dat periodiek wordt aangepast Jaarlijks dienen tenminste achthonderd woningen per jaar te worden verbeterd. Thans is dit aantal nog rond de 400 woningen per jaar. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat, Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3