Kortsjnoj voortijdig kampioen Vijfde ritzege voor Maertens in de Vuelta Magielse, bokser met een „hart" Hannes Meinkema vergrijst als verstandige vrouw rliKXER 0*^ Feyenoord in sip v» trainingskamp VERPLETTERT VERRASSEND RUSLAND ZWEDEN SPORT/ LEIDSE COURANT DINSDAG 3 MEI 1977 PAGINA 13 TERUEL De Belgische we reldkampioen Freddy Maertens heeft gisteren de zesde etappe van de ronde van Spanje ge wonnen en blijft door zijn vijf de ritzege leider van het alge meen klassement. Maertens legde de 170 kilometer van Valencia naar Teruel af in 4 uur, 37 minuten en 11 secon den met een gemiddelde snel- heid van bijna 38 kilometer per uur. De Westduitser Klaus Tha ler eindigde op de tweede plaats, gevolgd door de Span jaarden Maria Lasa en Domingo Perrurena en de Australiër Ger ry Clevely, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Uitslag zesde rit: 1. Maertens (Belg), 170 kilometer van Valencia naar Te ruel in 4 uur 37 minuten en 11 seconden. Met tijds vergoeding 4.37.01; 2. Thaler (Wdl) 4.37.11, met tijdsvergoeding 4.37.07: 3. Lasa (Sp) 4.37.11,; 4. Perurena (Sp), 5. Clively (Aus), 6. Viejo (Sp), 7. Schiepper (Ned), 8. Gonzales Linares (Sp), 9. Pollentier (Belg), allen dezelfde tijd als Lasa; 13 Priem (Ned), 52 Den Ttog (Ned). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Maertens 22 uur 46 minuten en 15 seconden, 2. Lasa 22.46.55, 3. Gonza les Linares 22.47.39, 4. Thaler 22.47.58, 5. Perurena 22.48.10, 6. Viejo (Sp) 22.48.21, 7. Pesarronda (Sp) 22.50.07, 8. Pollentier 22.50.16, 9. Ta- mames (Sp) en Den Hertog (Ned) 22.50.36, 40. Schipper (Ned) 23.07.40, 50 Priem (Ned) 23.15.14. DEN HAAG Boksers moe ten een „hart" hebben, een boksershart Dat betekent dat zij bereid moeten zijn alles te geven om een partij te win nen, geen angst mogen hebben en - hoe vreemd dat tegen standers van deze sport in de oren mag klinken - geen grein tje medelijden hebben met de tegenstander. Zo'n bokser is de Dordtenaar Adrie Magiel se, die een beperkt boksreper- toire heeft maar een formida bele „vechter" is. Hij bokste gisteravond in de sporthal Overbosch in Den Haag de meest spectaculaire partij in de interland Nederland-Dene- marken die in een zege van 6-4 voor de bezoekers eindig de. In Denemarken wordt prijs gesteld op technisch boksen. Dat wordt de amateurs in de boksscholen dan ookeerst en vooral bijgebracht. Het bleek ook in deze interland, die een gemengd karakter droeg: vijf senioren en vijf junioren van elk land. Er werden aan Ne derlandse zijde enige boksers met beide benen op de grond gezet. Roy Somer, kampioen bantamgewicht, trof in Arne Geisler een technisch bekwa me tegenstander, die welis waar in de tweede ronde op een rechtse hoek acht tellen rust moest nemen, maar veel zuiverder stootte. Het was de driekoppige jury niet ontgaan dat Somer nogal eens te laag stootte, en vooral incorrect. Met zijn spectaculaire „mi trailleurstijl" nam hij ook veel risico's want zijn dekking is minimaal. Geisler kon dan ook naar hartelust van links coun teren en hoewel de nederlaag van Somer (3-0) ietwat groot uitviel, zijn nederlaag was niet aan twijfel onderhevig. Een tweede Nederlandse kam pioen, die ten onder ging, was zwaarwelter gewicht Ali Blan- chard, een bosker die van de junioren regelrecht naar de ti tel senioren liep. Hij had even wel nog nooit een tegenstan der van enig formaat ontmoet. Dat was gisteravond in schaars bezette sporthal Over bosch wel het geval. Zonder de Deen Torben Andersen grote kwaliteiten toe te dich ten, werd wel duidelijk dat Blanchard een povere bokser is, die geen notie heeft van achteruitboksen en alleen kan imponeren als hij zelf in de aanval is. In de tweede ronde moest Blanchard acht tellen rust nemen op een rechtse hoek. Hij beperkte zich nadien tot klemmen en hangen waar voor hij in de derde ronde een openbare waarschuwing kreeg en moest zich redden door „uit de handen blijven". Eveneens een nederlaag derhalve. Enorm twee kampioenen kwamen wel tot een zege. Zwaarwelter Adrie Magielse, overigens kampioen in het middenge wicht, trof in Jens Schlüter een tegenstander die kenne lijk uit was op de ene, beslis sende, stoot. Hij brandde in de tweede ronde ook even los maar Magielse nam het initia tief over. Hij wordt pas echt gevaarlijk als hij in moeilijkheden dreigt te komen. Dan kruipt hij ineen, buigt naar rechts en brengt zijn formidabele rechtse opstoot in het geding. Dat gebeurde ook ditmaal. In de derde ronde flitste die op stoot meermalen naar het ge laat van Schlüter, die nergens meer was en mede door die enorme laatste ronde van Ma gielse een zonneklare neder laag leed. De vierde kampioen was zwaargewicht John Doornbos, die wederom niet kon overtui gen. Doornbos is een van die boskers, die géén „hart" bezit en bovendien beperkt is in technisch opzicht. Het werd een barre partij die alleen door Doornbos kon worden gewonnen omdat de Deen Erik Hansen niet behoorde tot het gilde van de pugilisten voor wie techniek hoog in het vaan del staat. Meedogenloos slecht door de Nederlandse Boksbond georganiseerde in terland. Er was bijv. bij het begin van de wedstrijden geen water voor de Denen. Tegen Karl Oestergaard bok ste hij een alles-of-niets-partij, een demonstratie hoe boksen .niet moet worden bedreven en een aanwijzing hoe „maffe" boksers worden gekweekt. Beiden sloegen er meedogen loos op los, zonder zich om deuking te bekommeren. Het was de slechtste partij uit het programma, waarin enige op merkelijke junioren debuteer den in partijen van drimaal drie minuten. Normaal boksen junioren drie keer twee minu ten maar volgens de bepalin gen van de Europese Boks Unie moet in interlands drie minuten per ronde worden ge bokst „indien de junioren op het peil staan waarvoor inter lands verantwoord zijn. „Ve dergewicht Louis van Beijnjen was dat niet want hij kwam in de derde ronde tegen Finn Krogh conditie te kort en ver loor dan ook. Lichtgewicht Erik Huigevoort daarentegen bokste tegen Dar- do Betzer een technisch knap pe partij, stotte onophoudelijk en won met forse voorsprong. Middengewciht Harold Kens- mill, een sterke knaap, haalde Steen Nielsen aan het eind van de eerste ronde neer maar om dat hij geen „vuist" maakte kon de Deen verdere schade ontlopen, maar niet de neder laag. Weltergewicht Mat Wil- lems bokste een „vrijblijven de" partij tegen Brain Iversen. Een onbeslist was juist ge weest maar de zege werd toe gekend aan de Deen. Zwaarge wicht Hanny van Brugge - een totaal onbekende naam in de pugilistiek - leed in een slechte partij een nederlaag tegen Bruno Bentzon. Dat alles resulteerde in een nederlaag voor Nederland van 6-4. Nog een redelijk resultaat voor een bijeengegaard team, dat echter twee kampioenen volkomen de mist in zag gaan, Somer en Blanchard, de laat ste vooral. HERMAN VAN BERGEM Coerver blijft bij Go Ahead DEVENTER Go Ahead Eag les heeft gisteravond het con tract met trainer Wiel Coerver voor een jaar verlengd. De spelersraad en de Stichting Betaald Voetbal Deventer zijn door het bestuur van Go Ahead Eagles ingelicht over de herbe noeming van Coerver. Assistent trainer Henk van Brussel, die sinds de hartoperatie van Coer ver de veldtraining en de bege leiding van het eerste elftal had overgenomen, zal aan het eind van deze week beslissen of hij bij de Deventer eredivisieclub blijft. Tips Duindigt DEN HAAG De tips voor de zeven draverijen en drie rennen morgenmiddag (14.30 uur) op de Wassenaarse baan Duindigt. AMERIKAPRIJS: Prins, Paljas Hanover en Nostalgie. CANADAPRIJS: Penny Wise, Osla en Orson Anjo. ENGELANDPRIJS: Nancy Vo- lann, Ooievaar B en Onette Maaldrift. BRETAGNEPRIJS: Nouveau Rheteur, Nanda S en Maybe. RUSLANDPRIJS: Lea Bond, Mike Nardinclant en Lola Hol- landia. DE GOUDEN ARMBAND: Morning Star, Nachtegaal K en Olga Anjo. LONDENPRIJS: Looper T, Kwikstart A en Ivan van Barke. PERSPECTIVEPRIJS: Fair Hunter, Trouble Maker en Anna Boleyn. JACQUESPRIJS: Flying Dan cer, Lavendel en Donna. PIERREPRIJS: Brunny Star, Blue Moon en High Society. Drie Nederlanders naar EK boksen DEN HAAG - De Nederlandse Boksbond heeft besloten drie amateurs in te schrijven voor de strijd om de Europese kam pioenschappen, die van 28 mei tot 5 juni in de Oostduitse stad Halle worden gehouden. Geselecteerd werden bantamge wicht Roy Somer (Assen), licht- weltergewicht Tonny van Eek (Amsterdam) en middengewicht Adrie Magielse (Standaarbui- ten), die mogelijk in het zwaar- weltergewicht zal uitkomen. DWO speelt donderdag ZOETERMEER - DWO speelt donderdagavond 5 mei, aanvang 19 uur, de zondag afgelaste wed strijd tegen Oliveo in het Vèrne- deportpark in Zoetermeer. (Van onze sportre- dit seizoen zal Feyenoord zich in 1 den op een com- VJ J. petitieduel. Zaterdagmorgen reist de Rotterdamse formatie naar Eindhoven om zich in de bosrijke omgeving te prepareren op het lastige duel met VW, dat mogelijk uitsluitsel zal geven over deelneming aan het UEFA-cuptoernooi volgend seizoen. Trainer Boskov acht deze voorbereiding nodig, om zijn uitgebluste equipe opnieuw te motive-, ren voor deze belangrijke wedstrijd. De mogelijkheid bestaat dat Gerard van der Lem het volgend seizoen toch bij Feijenoord zal spelen. De Rotterdamse club doet pogingen middenvelder De Jong te ruilen voor de Kerkraadse rechterspits. Feyenoord zou dan tevens een bedrag bijbetalen aan _L Roda.Theo de Jong ruilobject. t Timman gelooft het wel LEEUWARDEN Jan Timman behoeft zich niet te schamen voor het verlies van zijn nationale schaaktitel. Viktor Kortsjnoj, de grootmeester, die uit Rusland vertrok, werd gisteren zijn opvolger. Kortsjnoj is nog altijd de op één na beste speler ter wereld. Op de ranglijst van de wereldschaak bond (FIDE) neemt hij de tweede plaats in achter de regerend wereldkampioen Anatoli Karpov. Kortsjnoj, die vorig jaar naar Nederland vluchtte en sindsdien in Amsterdam verloor vrloor in 1975 de finale van het kandidatentoernooi tegen Karpov met 12 1/2-11 1/2. In Leeuwarden, waar morgen het toernooi om het Nederlands kampioenschap eind igt, was de tegenstand voor Kortsjnoj aanmerkelijk zwakker. Geheel in stijl behaalde hij dan ook tien punten uit elf partijen. Hoewel Kortsjnoj zijn partij voor de twaalfde ronde tegen Fred van der Vliet afbrak, werd de titelstrijd toch beslist door de remise van Timman tegen Gert Ligterink. De Rus werd daardoor niet de eerste buitenlander, die schaakkam pioen van Nederland werd. De Indonesiër Tan ging hem in 1961 voor. Volgens de regle menten van de schaakbond kan ieder lid van de KNSB aan elke wedstrijd deelnemen. En Kortsjnoj is lid van de Rotterdamse vereniging Vol- mac. Remise De titel van Kortsjnoj kwam geenszins onverwacht. Ook niet voor Timman, die het gisteren wel geloofde. De drievoudige nationale kam pioen speelde in de twaalfde ronde met zwart tegen Ligte rink in de wetenschap dat hij twee punten op Kortsjnoj ach terstond. Ligterink had, gezien zijn mogelijkeden op de vierde (en zelfs derde) plaats, alle be lang bij ten minste een half punt. Timman legde hem niet te veel in de weg. Na 24 zetten werd besloten tot remise. De eindrangschikking is niet al leen van belang voor de geld prijzen maar ook voor de vol gorde op de nationale ran glijst, die in sterke mate de keuze voor het nationale team bepaalt. Een verrassing was de neder laag van Donner tegen Van Baarle waardoor Donner nog niet zeker is van de derde positie. Ree, die een punt min der heeft en nog een afgebro ken partij tegen Van der Ster ren, kan op gelijke hoogte ko men. Böhm won van Lange- weg terwijl Boersma en Van Wijgerden remise speelden. De stand is: 1. Kortsjnoj 10 punten 1 afg.); 2; Timman 8 1/2; 3. Viktor Kortsjnoj wie de titel niet meer kon ontgaan en die voortijdig kampioen werd. Donner 7 1/2; 4. Ree 6 1/2 1 afg.); 5. Langeweg en Ligterink 6 1/2; 7. Van der Vliet 5 1 afg.); 8. Van Baarle, Boersma, Böhm en Van Wijgerden 5; 12. Hartoch 4 1/2 1 afg.); 13. Van der Sterren 4 1 afg.); 14. Hofland 2 1 afg.). Langeweg-Böhm Het verloop van de partij uit de twaalfde ronde tussen Langeweg en Böhm was: Wit: Langeweg Zwart: Böhm 1. Pgl-f3, d7-d5; 2. c2-c4, d5-d4; 3. d2-d3, Pb8-c6; 4. g2-g3, e7-e5; 5. Lfl-g2, Lf8-d6; 6. 0-0, Pg8-e7; 7. Pbl-a3, 0-0; 8. Pa3-c2, a7-a5; 9. a2-a3, b7-b6; 10. b2-b3, Lc8-f5; 11. Tal-bl, Dd8-d7; 12. Tfl-el, h7-h6; 13. b3-b4, Ta8-e8; 14. e2-e3, D4xe3; 15. Lclxe3, Pe7-g6; 16. Ddl-d2, Ld6-e717. Tel-dl, Te8-d8; 18. Pf3- el, Lf5-g4; 19. Tdl-cl, f7-f5; 20. Lg2-d5+, Kg8-h7; 21. b4-b5, Pc6-b8; 22. f2-f2, e5xf4; 23. g3xf4. Le7-d6; 24. d3-d4, Tf8-e8; 25. Pel-d3, Dd7- e7; 26. Tbl-b3, Pb8-d7; 27. Pd3-e5, Pd7-f6; 28. Pe5-c6, De7-d7; 29. Pc6xd8, pf6xd5; 30. c4xd5, Dd7xd8; 31. Tcl-fl, Te8-e4; 32. Pc2-el, Dd8- a8; 33. Pel-f3, Da8xd5; 34. Tb3-d3, Ld6xf4; wit geeft het op. En weer Freddy Maertens Tussen het gigantische verkoopsucces van „En dan is er koffie" en haar nieuwste verhalenbundel „De groene weduwe en andere grijze verhalen" schreef Hannes Meinkema (in de Snoecks 77): „De literatuur zou juist zo'n geschikt medium zijn om onze vastgeroeste opvattingen over mannen en vrouwen te doorbreken en zo, op een voorzichtige wijze, mee te werken aan een hoognodige verandering van de maatschappij laten er in Nederland en Vlaanderen schrijvers komen die vrouwen serieus nemen - het zou de roman überhaupt (die immers op sterven na dood schijnt te liggen) ten goede kunnen komen, want de wereld zoals die door verstandige vrouwen wordt waargenomen is in romans nog nauwelijks verkend". Nu is „De groene weduwe" dan wel geen roman gewor den, maar in de verhalen doet Hannes Meinkema overduide lijk een poging te laten zien hoe de wereld door een „ver standige vrouw" wordt waar genomen. De hoofdrollen in de dertien verhalen van de bun del zijn toebedeeld aan - onge lukkige - vrouwen; de mannen in het boek fungeren slechts als oorzaak van al het kwaad in de vrouwenwereld. Zo wenst een verstandige vrouw dus serieus te worden geno men. Had Hannes Meinkema in „En dan is er koffie" een heel boek lang de ruimte om haar ro manpersonen als min of meer levende wezens af te schilde ren (wat eigenlijk alleen lukte met de hoofdpersoon, die overigens in het nieuwe boek opnieuw een borreltje mag ko men drinken), in deze verhalen heeft ze zichzelf minder adem gegeven om tot een karakter tekening te komen. En dan blijkt de beperktheid van haar schrijverschap: ze heeft veel, erg veel woorden nodig om boven het cliché en de karika tuur uit te komen. Ze heeft sterk de neiging te gaan leute ren in plaats van compact te zeggen waar het op staat en de met het rode potlood ge wonnen ruimte te gebruiken om eens onder de oppervlakte van het verhaal te duiken. Mis schien zou de verstandige vrouw dan ook geloofwaardig zijn geworden. Door het slakkegangetje, waarmee de vrouwen van het boek voortkruipen in hun da gelijkse ongeluk wordt in elk geval het tweede deel van de titel, „en andere grijze verha len", volledig waargemaakt Al is het op een andere manier dan de schrijfster moet heb ben bedoeld. Haar opzet zal zijn geweest het grijze vrou wen leven te schilderen, van jong tot oud. Grijs is „De groe ne weduwe" geworden (wat een woordspeling!), maar die grauwheid zit minder in het onderwerp (of komt er niet uit) dan in de manier van schrijven. Of met „De groene weduwe" een bijdrage is geleverd aan die zo „hoognodig" geachte verandering van de maat schappij of aan een ander goed doel, lijkt zeer twijfelach tig. Wel hebben we die zo lang verwachte kijk van een ver standige vrouw op de wereld gekregen. Het wachten is nu op een goed geschreven boek. Het mag best van een minder verstandige vrouw zijn. JAN NIES Hannes Meinkema; De groene weduwe en andere grijze verhalen. Uitgave: Elsevier, Amsterdam. Prijs: 12,50. WENEN Volkomen onverwacht heeft Zweden gisteren het 44e toernooi om het wereldkampioenschap zijn aantrekkelijkheid te ruggegeven. De 6500 toeschouwers in de Weense ijshal wisten niet wat ze zagen toen Rusland zo'n beetje van het ijs werd gereden door de felle Zweden. Met uitblinkende doelman Goeran Hoegosta, die in de 38e minuut een penalty-shot van Maltsev stopte, als belangrijkste stimulans werkte Zweden zich naar een zege van 51. Een eigenlijk abnor maal hoge uitslag tegen de veruit sterkste ploeg, die slechts aanvaller Balderis miste. Het resultaat was zo belangrijk omdat in de play-offs, die morgen beginnen de resultaten van de eerste wedstrijden meetellen. Rus land dat er in Wenen een eenzijdig toernooi van leek te zullen maken, kan nu nog voor verrassingen komen te staan. Zweden kwam door de overwinning (periodestanden 1—0, 20 en 2—1) aan de kop van de ranglijst zodat dit land eerst tegen Canada speelt. Daardoor ontmoeten de Rusen en de Tsjechen elkaar direct weer. Brasar (6e). Andersson (22e), Ahlberg (38e) en Lundholm (41e) hadden Zweden aan een royale voorsprong geholpen in de wed strijd, die kwalitatief het hoogtepunt uit het toernooi tot nu toe was. Twee doelpunten ontstonden bij een nummerieke meerder heid. Rusland wilde wel iets terug doen, maar kon dat niet Tsygankov leek met een treffer in de 45e minuut nog een slotoffen- sief in te leiden maar het was schijn. Zweden blaakte van zelfvertrouwen en bepaalde door Edberg twee minuten voor tijd de eindstand op 5—1. De stand: Zweden 7 6 0 1 12 39- 9 Rusland 7 6 0 1 12 65-16 Tsjecho Slowakije 7 5 1 1 11 46—20 Canada 7 4 1 2 9 31-25 Finland 7 3 0 4 6 22—37 Verenigde staten 7 115 3 18—35 West Duitsland 7 115 3 17—45 Roemenië 7 0 0 7 0 12—63 De eerste vier ploegen spelen verder om het wereldkampioenschap, de laatste om het behoud van de plaats in de a-groep. Franz Beckenbauer: emigrant. Franz Becken- Beckenbauer definitief bauer zal defini tief gaan spelen -*t \T l r* voor de New na ar JNew York Cosmos Yorkse profclub Cosmos. Na dagenlange onderhandelingen tussen de manager van de Ameri kaanse vereniging, Clive Toye, en de voorzitter van Bayern Mun- chen. Wilhelm Neudecker, kwamen beiden gisteren in München een afkoopsom van 1,75 miljoen gulden overeen. De Westduitse club had aanvankelijk 2,5 miljoen gevraagd. I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13