Economie bepaalt leefbaarheid" Huizen op Spoortje alleen voor bewoners Leiden-Noord Janderen moeten 2>p lagere leeftijd Zwemles krijgen ■1MB Röntgenapparatuur voor Leidse dierenartsen 1 imiJDAG 29 APRIL 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 /OORZITSTER STICHTING LEIDSE BINNENSTAD: wen.EIDEN „De leefbaarheid van Lei en kan alleen worden gegarandeert, ranneer de economie op peil wordt •houden". Dit stelde mevrouw E. •n Haan-Groen voorzitster van de ichting Leidse binnenstad gister- liddag tijdens een persconferentie rer de „analyse van de bedrijven in Leidse binnenstad" dat gisteren ;rd gepubliceerd. de analyse wordt de regionale func tie van het Leidse stadscentrum on derstreept. „Het is in feit een politieke keuze of je Leiden wil handhaven als regionaal centrum of dat je van het centrum een soort openluchtmuseum wilt maken. Als je kiest voor het laatste betekent dat ongetwijfeld een teruggang voor het centrum", aldus mevrouw Groen. Zij haalde voorbeel den uit het verleden aan van steden die vroeger een periode van grote bloei kenden maar nadien verander den in sombere kernen. Die tekenen van verval zijn ook in het Leidse stadscentrum thans te zien, een reden voor de stichting Leidse binnen stad om de noodklok te luiden. „De middenstad suddert voort. Nergens in de stad worden belangrijke initiatie ven genomen. Zo wordt er al jaren gesproken over het creëren van een terrasje op de Hooghstraat. Maar geen enkele middenstander pakt het aan. Het is blijkbaar niet aantrekkelijk ge noeg", aldus het bestuurslid Brum- mer. De stichting Leidse binnenstad wil met zijn nota een aanzet geven tot een verandering van het beleid ten aan zien van de binnenstad. In een volgen de nota, die waarschijnlijk over een jaar uitkomt, zal zij middelen aange ven waarmee een optimaal functione ren van de Leidse binnenstad als re gionaalcentrum kan worden verkre gen. Daar zal evenwel nog een uitge breid onderzoek naar de houding van de consument ten opzichte van het Leidse centrum aan vooraf gaan. Met name zal worden bekeken in hoeverre de bewoners van de randgemeenten en de daaraangrenzende gemeenten rond Leiden belangrijk zijn voor de economie van Leiden. Van een onzer verslaggevers ,EIDEN Op 16 en 17 mei uilen de eerste informatie- ivonden voor aspirantkopers eretan de te bouwen woningen in Ie beschutte sfeer op het voor- nalig spoorwegemplacement lerensingel, beter bekend als 't Spoortje, worden gehouden. Le- den van de werkgroep 't Spoor- tje, dat is samengesteld uit le- Jden van de wijkcomité's Kooi >n Noord, zullen de gegadigden "^an deze 50 koopwoningen dan nformeren over financiering n subsidieregelingen. Na uit- roerige publikaties in de wijk- j anten De Kooiklok, „De toorderzon" en „De Trakvaart" lebben zich reeds 85 kandida- en aangemeld. )p 13 januari van dit jaar is een legeleidingsteam, dat is samen- [esteld uit vertegenwoordigers I® "Van de gemeente Leiden, De Nederlandse Spoorwegen (eige- iaar van de grond), de woning- jouwvereniging Ons Doel, dat le woningen gaat bouwen, in- verkgroep 't Spoortje en de Na- ionale Woningraad van start Ijegaan. Dit team zal de bouw ran de 50 koopwoningen in de leschutte sfeer en 15 bejaarden- Woningwet woningen gaan voor- 1 lereiden. De taken van dit bege- eidingsteam worden na de 'oorlichtingsavonden op 16 en mei echter overgenomen Hloor een voorbereidingsteam, ^waarin enkele kandidaatkopers ^^itting hebben. Zij zullen in overleg met architecten van het bureau De Jong De Jonge het woningbouwproject vorm moe iten gaan geven. De woning bouwvereniging Ons Doel heeft echter wel een aantal eisen op afel gelegd. Er moet gekozen /orden voor een tradtitionele en de woningen zullen jderhoudsarm moeten zijn en rschikt voor gezinnen met twee 30 i inderen. irekjlen tiental van deze beschutte kor 1 sfeerwoningen zijn bestemd voor leden van de woningbouw vereniging Ons Doel en voor personeelsleden van de Neder landse Spoorwegen. Gegadigden voor deze woningen zulen ech ter wel aan dezelfde eisen moe ten voldoen als de andere ko pers. Alleen bewoners uit de wijken De Kooi en Plan Noord komen voor de woningen op 't Spoortje in aanmerking. Boven dien moeten deze bewoners in 1975 een belastbaar inkomen be neden de 24.000 gulden gehad hebben. De overheid verleent de kopers een subsidie van 28.600 gulden, die in tien jaar uitge keerd wordt Afhankelijk van het belastbaar inkomen worden er nog extra subsidies verleend, voor mensen met een belastbaar inkomen tot 16.000 gulden 960 gulden -per jaar kunnen bedra gen. Deze subsidieregeling geldt voor de eerste vier jaar. Daarna wordt de extra-subsidieaanvra ge opnieuw bezien. Leden van de werkgroep 't Spoortje, die zes jaar lang heb ben gestreden voor dit woning bouwproject, verwachten bijna 200 aanmeldingen binnen te krijgen. De selectieprocedure zal echter automatisch verlopen, want er mag verwacht worden dat na de voorlichtingsavonden op 16 en 17 mei in de kantine van de Leidse Apparatenfabriek een groot aantal aspirant-kopers Het voormalig spoorwegemplacement aan de Herensingel waarop over een jaar woningen zullen verrijzen. nog zal afvallen. Voor het einde van dit jaar zullen de bouwplan nen gereed moeten zijn, waarna in januari 1978 de eerste paal De leden van de werkgroep Spoortje betreuren het overi gens dat er in de wijken De Kooi en Plan Noord verder geen grond beschikbaar is voor dit soort woningbouwprojecten voor de minst draagkrachtigen. Niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat in deze wijken slechts één-vierde gedeelte van het als norm gestelde aantal hectare groenvoorziening aan wezig is. Overigens bestaat er wel een kans dat op het voormalig spoorwegemplacement Heren singel tevens een wijkcentrum en een buurthuis zal verrijzen. Reeds geruime tijd liggen er plannen klaar voor een zoge naamd Paddestoelenplan, waar in ook het „verspijkerde" club huis De Zevensprong is opgeno men. Wegens geldgebrek Wer den deze plannen in het verle den echter in de ijskast gescho ven. In het kader van de saldo regeling, die in het leven is ge roepen om projecten voor totale wijkverbetering te financieren wanneer deze niet bekostigd kunnen worden met de normale subsidies, bestaat er nu een mo gelijkheid dat dit paddestoelen plan alsnog uitgevoerd kan wor den. Hiervoor zullen binnenkort besprekingen worden gevoerd. Voorwaarde is echter dat er kant-en-klare plannen op tafel liggen en aan die eis kunnen de wijkcomité's van de wijken De Kooi en Plan Noord ruim schoots voldoen. Nota schoolzwemmen: dicht San een onzer verslaggevers EIDEN Het zwemonderwijs zal op een lagere leeftijd een anvang moeten nemen en de huidige grens van 2000 meter, die lie epalend is voor het al dan niet per bus vervoeren van schoolkin- onif tren naar de zwembaden moet teruggebracht worden naar 1500 /R0 neter. Dit zijn de belangrijkste voorstellen van de afdeling {20 nderwijs van de gemeente Leiden, die zijn neergelegd in de [sj nlangs verschenen nota schoolzwemmen. tos lomenteel krijgen de kinderen 7.00 an de derde en vierde klassen jpfaitan de lagere scholen zwemon- lerricht en mogen de leerlingen ^Jan de vijfde klassen, die nog ^■iet in het bezit van het zwemdi- Jloma zijn meezwemmen met e leerlingen van de vierde klas- I I: HUUR voor korte en langere termijn nieuwe Opeis Kadett Special, Kadett City en Ascona bij het autoverhuurbedrijf van uw bekende Opel-dealer Motorhuis Verhuur een naam die borg staat voor kwaliteitsverhuur: uitsluitend.nieuwe auto's, alle auto's met autoradio, zeer gunstige voorwaarden.blj verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: verhuur volgens de voorwaarden van het nieuwe BOVAG- verhuurcontract, kosteloos reserveren, --.wraaig inlichtingen aan. •jMotorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de heerTh. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195) sen. Volgens de nieuwe opzet wordt aan de leerlingen van de tweede klassen klassikaal zwe monderwijs gegeven en aan de leerlingen van de derde klassen gedifferentieerd zwemonderwijs aan degenen, die nog niet het B-diploma verworven hebben. Het zwemonderwijs is gericht op het behalen van de diploma's A en B, zodat de kinderen van de lagere scholen niet meer op geleid worden voor het zwem- vaardigheidsdiploma I. De sa menstellers van de nota achten overbrugd mag volgens hen worden verondersteld, dat een grens van 1500 meter in de meeste gevallen wel aanvaard baar is. De financiële conse quenties van deze grensverla- ging hangen uiteraard nauw sa men met de realisering van een nieuw overdekt zwembad in Zuid-West Tegen de tijd dat dit zwembad gereed komt zal ook een nader voorstel worden uit gebracht over het al dan niet continueren van het school zwemmen in het Zweilandbad. In het laatste hoofdstuk van de nota schoolzwemmen wordt de begeleiding door ouders bij schoolzwemmen niet aanbeve lenswaardig geacht. De samen stellers stellen dat het voordeel van verlichting van de taken van het onderwijzend personeel niet opweegt tegen de nadelen. het evenwel niet gewenst om de Die nadelen zijn dat er nog geen nieuwe regeling abrupt te doen ingaan. Zij stellen een over gangsfase voor, waardoor de leerlingen van de huidige twee de klas, die het aanstaande cur susjaar voor het eerst zwemon derwijs zouden krijgen niet de waterdichte oplossing is voor de wettelijke aansprakelijkheid en dat het pedagogische aspect van begeleiding door onderwijzend personeel wegvalt De nota schoolzwemmen zal volgende week behandeld wor- De heer Helder en assistente Gerda Bakker bezig aan een röntgenologisch onderzoek. BETER ONDERZOEK BIJ ONGELUKKEN =*woü7Vum= dupe worden van een vervroe- ^en in de raadscommissie voor ging van het aanvangstijdstip onderwijs, van het schoolzwemmen. Ook in het verleden heeft een dergelij ke verandering zich geleidelijk voltrokken. De samenstellers wijden in hun nota ook nog een apart hoofd stuk aan de vraag bij welke afstand het noodzakelijk is dat busvervoer dient te worden in geschakeld voor het vervoer van de schoolkinderen naar de zwembaden. Zij stellen dat de huidige grens van 2000 meter moet worden teruggebracht naar 1500 meter. Een 1000 meter grens vinden zij vanuit finan cieel oogpunt niet realiseerbaar. Mede gelet op de jarenlange er varing van de scholen, die gele gen zijn op een afstand van tussen de 1000 en 1500 meter van de zwembaden en deze af stand steeds lopend hebben SIERBETONTEGELS 4 AE 40 x 60 cm TUINSCHERMEN TUINMEUBELEN BIELSEN lang 2.60 REGENTONNEN 200 liter Van een onzer verslaggevers LEIDEN De diergeneeskunde in de Leidse regio heeft enkele weken geleden een duidelijke stap voorwaarts gedaan. De Leidse dierenartsen Muurling en Helder en hun collega Roest uit Leiderdorp hebben gezamenlijk "röntgenappara tuur aangeschaft. De apparatuur is geplaatst in de praktijkruimte van doker Helder aan de Her melijnvlinder in de Merenwijk en stelt de dire- nartsen in bepaalde gevallen in staat een betere diagnose te stellen en gevallen van dysplasie (afwijkingen aan heupgewrichten) sneller te on derkennen. „Het is een dienstverlening aan onze patiënten, die ons zelf geen extra inkomstenbron oplevert. Wij willen overigens alleen röntgenopnamen maken in noodzakelijke gevallen. Dit om te voorkomen dat we te snel foto's maken, terwijl dat voor het stellen van een goede diagnose niet noodzakelijk is", zegt de heer Helder. De Leidse dierenarts zegt verder dat de aanschaf van röntgenapparatuur een duide lijke verbetering van de diergeneeskunde in de Leidse regio is. „We bestrijken een enorm groot gebied en het komt dagelijks een aantal malen voor dat je de beschikking moethebben over röntgenapparatuur. Bij verkeersongevallen bij voorbeeld, wanneer je wilt vaststellen of een dier een been gebroken heeft". Behavle voor het stellen van een betere diagnose wordt de apparatuur van de drie dierenartsen ook gebruikt voor het onderzoek naar dysplasie. „Dat zijn veranderingen in de heupgewrichten, die fata- laai kunnen zijn voor honden als Duitse herders en Sint Bernards. Het zijn afwijkingen die stoelen op erfelijke eigenschappen. Wanneer je nu beesten die lijden aan dysplasie zou gebruiken voor de fok dan zou je een bijzonder slecht hondenras krijgen. Daarom is het belangrijk om tijdig rontgenopna- men te maken.", aldus de heer Helder. Voor het maken van een röntgenfoto wordt de cliënten een bedrag van 40 gulden in rekening gebracht. Zij krijgen onmiddellijk de uitslag van het onderzoek, dat voorlopig alleen wordt verricht door dokter Helder. Crescendo Het aanvangstijdstip van de belangrijke korfbalwedstrijd Ten Donk-Crescendo, die zondag in Ridderkerk gespeeld wordt, is niet 14.15 uur zoals in de officiële mededelingen is vermeld maar 16.00 uur. Bij eengelijkspel kunnen de spelers en speelsters van Crescendo reeds de kampioensvlag hijsen. Op dinsdag 3 mei wordt in het clubhuis De Zevensprong aan de Bernardstraat een forumavond gehouden, waaraan vertegenwoordigers van zes politieke partijen zullen deelne men. Zij spreken over de verschillende aspecten van stads vernieuwing. De PvdA is vertegenwoordigd door wethouder Verboom van volkshuisvesting en het CDA door de fractielei der in de Leidse gemeenteraad Driessen. Verder hebben in het forum zitting Anne van der Zande (PSP), Jan Brands (CPN), Erwin Nypels (D'66) en Jack VerduinLunel (PPR). De aanvang van de forumavond is 20.00 uur. Nieuwe behuizing De subfaculteit psychologie van de Leidse universiteit zal dinsdag 24 mei haar nieuwe behuizing aan de Hooigracht 15 (het voormalige St Elisabeth Ziekenhuis) officieel in gebruik nemen. De subfaculteit beeft met de verschillende vakgroepen, afdelingen en diensten die aan de Rijnsburger- weg en aan het Stationsplein waren gevestigd, reeds haar intrek in bet pand genomen. Alleen de intersubfacultaire vakgroep onderwijskunde is thans nog gevestigd aan de Rijnsburgerweg. Deze vakgroep zal te ojnertijd naar het Stationsplein verhuizen. Wilbert Gieske en Hans Housdörfer in „Het verhaal van de vuist". Theaterwerkgroep F-act brengt dinsdag 3 mei „Het verhaal van de vuist" in de Leidse Schouwburg. Het is een maat schappijkritisch stuk van Leo Hogenboom en Aat Ceelen. De voorstelling begint om kwart over acht ,Jiet verhaal van de vuist" handelt over vijf gewone mensen en de allerdaagse loop van het lot. Liefde, intelligentie en geld worden tegen, elkaar uitgespeeld. Hoofdpersonen zijn Joost van der Groot en Joop van der Groot De eerste is een hardwerkende student. De tweede is zijn broer, een amateurboxer. Politiek De afdeling Leiden van de onafhankelijke liberale Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie houdt dinsdag 3 mei in ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn 52 een forumbijeen komst"Het forum bestaat uit de dames A Kappeyne van deCoppello (WD) en Wessel (kandidaat D'66) en de heren Den Boer (kandidaat CDA), Van K ui jen (PPR) en een kamerlid van de PvdA. De verschillende sprekers krijgen eerst de gelegenheid tot bet behouden van een korte inlei ding over de landelijke politiek. Daarna kunnen de toehoor ders vragen stellen. De bijeenkomst begint om acht uur. Jongerengroep „De Overbrugging" verleent muzikale mede werking aan een eucharistieviering, die op zaterdag 30 april in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt gehou den. Het thema van de viering, die om zeven uur begint is „Kan ik er wat aan doen?". De celebrant is pater B. Demmers. Het Publiekstbeater voert maandag 2 mei in de Leidse Schouwburg JStedea" op. Het stuk is een vrije bewerking van het klassieke werk. In de .jnoderne Medea" worden de wraak- en vergeldingsacties regelrecht in de handen van de vrouw gelegd. Medea wordt ernstig teleurgesteld in de motieven, die baar echtgenoot Jason er toe brengen, haar te verstoten en een andere vrouw te huwen. Euripides schreef Medea in een tijd, die naar zijn mening met rasse schreden in verval raakte. Het Publiekstheater tracht met de voorstelling van dit stuk aandacht te vragen voor gelijke verschijnselen in onze tüd. Medea werd gcngitso-rd door Ton Lub. Aunet Nieuwcu- huyzen speelt Medea en Eric Schneider Jason. De andere acteurs njn: Hans Boswinkel, Johan Ooms, Jan Retèl en Hank Reijn. In het koor treden Petra Laseur en Sigrid Koetse op. De voorstelling begint om kwart over acht

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3