Voduktschap: Visserij {laat naar de knoppen Engels geld uit Holland Gruwelijke dood jongelui herleeft voor rechtbank ikomens worden globaal openbaar Van den Broek op de bon Minister wijst provincies op milieuplicht 3nenland k R-voorstel en dieren- ihandeling ETSONTWERP INGEDIEND 7eer overval op postkantoor E postgiro en rijkspostspaarbank Werkloosheid stijgt weer CDA ERKENT VELERLEI SAMENLEVINGSVORMEN Dronken man overleden in politiewagen Vijf jaar nodig voor meeste studierichtingen Man gedood bij brand MINIMUM-BROODPRUS DOORBROKEN Vakantie buiten hoogseizoen! LE1DSE COUKAm VXiiUUnAjt 'üd JUrxvLLi Ldii r 10 [AAG (ANP) Het idee van minister sr Stee, om de haringvissers op rant- stellen, is bij het prod uk tsc hap voor visserijprodukten niet in goede aarde »a Bij de vergadering gisteren van hap zei voorzitter B. de Jonge dat leperking van de haringvisserij een van miljoenen guldens betekent. En Deg zich zelfs al of het nog wel zin De vertegenwoordiger van de reders, de heer N. Parlevliet vreest dat de Nederlandse vissers in grote moeilijkheden zullen komen, als het vangrantsoen op vierduizend ton gesteld wordt (vorig jaar nog 20.000 ton). „Nederland wordt zo helemaal verdrongen als leverancier van haring, makreel en ande re zeevis." Hij wil van de EEG een tegemoet koming voor de aan de Nederlandse visserij opgelegde beperkingen. „Anders is het met onze haringvangst gedaan". De EEG subsi dieert immers ook al kwistig de vernieuwing van de Engelse en Ierse vissersvloot, zei hij. In de Tweede Kamer is gisteren met algeme ne stemmen de instelling van een visserijzo ne van maximaal tweehonderd mijl aange nomen. Ionze parlementaire redac- HAAG De Tweede-Ka den Dolf Coppes en Mi- pan Winkel (PPR) hebben en een wetsontwerp bij de ir ingediend, waarin zij jns hen zijn al diegenen r die opzettelijk, weder- fclijk of nodeloos een dier p, pijn doen of letsel toe- Jen, dan wel de gezondheid feen dier benadelen. Dit Dok voor verwaarlozing dier door degene die de ervoor op zich heeft geno- „HELL'S ANGEL" STAAT TERECHT (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM Voor de Amsterdamse recht bank staat vandaag de 23-jarige Amsterdammer Ron M. terecht, die heeft bekend eind oktober vo rig jaar de 22-jarige Jop Hartman met een fiets- ketting te hebben dood geslagen. Zijn twee jaar jongere broer Peter heeft toegegeven op het zelfde moment met een mes een eind aan het leven van Jops vriendin Josje Dog ger (21) gemaakt te heb ben. De beide broers waren op zoek gegaan naar geld om de schade van 2000 gulden aan de motor van Peter te kunnen betalen. Zij hadden de gewoonte zich te ge dragen als Heli's Angels, zonder overigens tot deze groep toege laten te worden. Op hun nachte lijke zwerftocht door Amster dam belandden zij bij een huisje aan het Spui, dat zij via de kelder binnendrongen. Op de begane grond maakten zij in een uitzendbureau 800 gulden buit. Bij hun onderzoek op de bovenste twee bewoonde etages werden de broers gestoord door de bewoners, die de ontdekking van de inbrekers met de dood moesten bekopen. De politie kwam hen op het spoor door de duidelijke afdrukken van een fietsketting op het stoffelijk overschot van Jop Hartman. Een dergelijke ketting wordt door leden van de Heli's Angels vaak als broekriem gebruikt. De beide broers hadden reeds een aanzienlijk strafblad. Dit ver meldt openlijke geweldplegin gen, diefstallen en vernielingen. I HAAG Inkomens uit >id zullen in beperkte mate le openbaarheid komen als parlement instemt met een sontwerp hierover, dat mi- ter Boersma gisteren bij de eede Kamer heeft ingediend beperktheid geldt in twee ichten: het gaat om functie- en dus niet om indi- lele verdiensten en de open- ^iieid betreft alleen de di- betrokkenen. bedoeling van het verzame len van inkomensgegevens door het ministerie van Economische Zaken is om een beter inzicht te krijgen in de inkomensver houdingen en aldus verschillen in inkomens te toetsen, bijvoor beeld ten behoeve van het jaar lijkse loonoverleg. Het wetsont werp regelt het verzamelen van gegevens over functie-inkomens uit arbeid van werknemers in particuliere bedrijven (om prac- tische redenen: met meer dan 25 personeelsleden), ambtenaren, zelfstandigen (met name beoefe naren van vrije beroepen) en commissarissen van vennoot schappen. Het gaat in het wetsontwerp uitsluitend om functie-inko mens, dus niet om individuele inkomens. Die inkomens wor den niet individueel openbaar gemaakt, maar gegroepeerd in overzichten, opgesteld naar enerzijds inkomensniveaus en anderzijds functie-niveaus. De openbaarheid is passief: direct betrokkenen krijgen recht op inzage. Er kunnen wel publica ties plaats vinden, maar die zul len nog algemener zijn, dus niet op één bedrijf mogen slaan. Ook zullen gegevens worden verzameld over systemen van arbeidsvoorwaarden, de feitelij ke functieindeling en toepassing van eventuele systemen van functiewaardering. Het niet of niet naar waarheid verstrekken van de gevraagde informatie wordt strafbaar ge steld op grond van de Wet Eco nomische Delicten. Vakbonden, organisaties van werkgevers en ondernemingsra den kunnen op aanvraag een afschrift van de verzamelde ge gevens krijgen. ORDRECHT (ANP) Vijf gewapende man- hebben gistermorgen een overval gepleegd op postkantoor in Moordrecht. Ze zijn er met tttig postzakken vandoor gegaan. ^^"overval vond plaats om half zeven gisteren, ges tui er in het kantoor vier bestellers bezig waren verzo. het sorteren van de post. De vier werden n. retf,gebonden, waarna de overvallers de postzak- -Iregö in een auto laadden en verdwenen. Wat er in de postzakken heeft gezeten, is volgens de politie nog niet bekend. De postbeambten, die zich vijf minuten na de overval wisten te bevrijden, beschreven de overvallers als Zuidmolukkers of Zuideuropeanen. In Nieuwerkerk aan de IJssel is de dag daarvoor ook een overval gepleegd. Ditmaal op een posta gentschap. De drie daders - volgens de politie Zuidmolukkers - gingen er vandoor met twaalfdui zend gulden. lekabc ijgaani wordi lostgiro n zijnhèquespostauxnéerlandais artedepaiement (234567 TH G LUCASSEN STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 Gaat u relaxen op het Engelse platte land of genieten van bruisend Londen? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van de postgiro mee. Elk (Crown) postkantoor in het Verenigd Koninkrijk (ook op Jersey en Guernsey) geeft u er maximaal 30 pond per kaart voor, op vertoon van uw giropas en paspoort. (Vanaf -tóf 1 mei 1977 uw nieuwe giropas.) i Have a nice time! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid is in april na correctie van seizoeninvloeden ten op zichte van maart gestegen met 3100 personen tot 196.500. De toeneming omvat 1700 mannen en 1400 vrouwen. Dit blijkt uit de eerste voorlopige tellingen over april van het ministerie van Sociale Zaken. De vraag naar personeel daalde ten op zichte van de vorige maand met 4400 aanvragen tot 47.000. Half maart nog verklaarde het ministerie van Sociale Zaken dat de toen geconstateerde da lende lijn in de werkloosheids cijfers zich gedurende de win termaanden zou kunnen voort zetten. De harde uitkomsten blijken echter een andere taal te spreken. Prof. Van den Beid, directeur van het Centraal Plan bureau, verklaarde op 22 april dat Nederland rond 1980 zal worden gekenmerkt door een omvangrijke werkloosheid. Hij verwachtte in de jaren tachtig een werkloosheid boven de 200.000. Moeder Theresa Mgr. Zwartkruis, bisschop van Haar lem, heeft gisteren op de Keukenhof in Lisse een scharla kenrode tulp ge doopt met de naam ..Moeder Theresa" door in een jbak met deze bloemen een naambordje te plaatsen. Moeder Theresa, geboren in Macedonië uit Alba nese ouders, geniet vooral bekendheid door haar hulp aan de allerarmsten in de miljonenstad Calcutta in India. In het kader van zijn verkiezingstournee door Nederland heeft CDA-lijsttrekker Van Agt gisteren een bezoek gebracht aan Tilburg. Hij moet gedacht hebben, wat is een betere reclame dan een wandelende naam Van Agt op een gipsbeen. Lijsttrekker wr A. van Agt: (Van onze verslaggevers) Hilvarenbeek/Steenwijk/Em- meloord. De lijsttrekker van het CDA mr A. van Agt heeft gisteren in Hilvarenbeek zeer nadrukkelijk tegenge sproken, dat het CDA alleen maar het gezin als samenle vingsvorm erkent. „Dat ver wijt is ongegrond" zei hij. Het CDA-program schenkt veel aandacht aan het gezin en aan andere samenlevingsvormen. Uitgesproken wordt, dat het gezin één en dus niet de on misbare pijler van onze sa menleving is", aldus mr. Van Agt. "Het gezin schept het opvoe dingsklimaat voor kinderen, maar dat houdt niet in, dat wij de andere samenlevingsvor men discrimineren. Daarom wordt aandacht gevraagd voor velerlei groeperingen alleen staanden en voor samenwo nenden in andere samenle vingsvormen", aldus de CDA- lijsttrekker. Hij wees erop dat de KVP-staatssecretaris Van Rooijen al enkele fiscale maat regelen bekendgemaakt heeft ten gunste van onvolledige ge zinnen. Verder zijn er maatre gelen getroffen over de toewij zing van woningen aan dege- PPR-pech De PPR-verkiezingskaravaan heeft gisteren in noord-Neder land met veel pech te kampen gehad. Niet alleen kon CRM- minister Van Doorn niet ver schijnen, maar ergens in de Noordoostpolder begaf de dubbeldeksbus waarmee lijst trekker Ria Beckers met ande re PPR-leden het land door trekt, het volledig. Haastig op getrommelde taxi's moesten de inzittenden naar Steenwijk overbrengen. Voor dr. Anne Vondeling van de PvdA is het te hopen, dat hij op zijn 1100 km.fietstocht door het land niet al teveel door lekke ban den geplaagd wordt. Hij start te vanmorgen zijn fietsende verkiezingstocht, die hem iede re dag zo'n 70 km verder brengt. Onderweg zal hij markten, scholen, bejaarden centra, fabrieken en vormings centra bezoeken. Vara's - tournee Vara-voorzitter André Kloos is voor de PvdA eveneens op tournee, zij het niet per fiets. Gisteravond in Uithoorn liet hij weten, dat de Vara niet een platform is voor linkse partij en en in het bijzonder voor minister-president Den Uyl. "De Vara verbloemt niet dat zij een linkse omroep is en vooral het democratisch socia lisme van de PvdA is toege daan". Blijft de vraag over, of de Vara nu wel of niet een platform is voor linkse partij- AMSTERDAM Een 51-jarige man uit Monnikendam is gister nacht in een auto van de rijk spolitie overleden. De man, die volgens de politie in ee n café in zijn woonplaats minstens al een fles cognac had leeggedronken, was door vrien den in de richting van zijn woonboot gebracht. Toen men dat schip echter niet kon vin den, werd de politie gebeld. De agenten, die een avond tevo ren ook al proces verbaal we gens openbare dronkenschap te gen de man hadden opgemaakt; besloten hem mee te nemen naar het bureau ter ontnuchte ring. Bij aankomst op het bu reau bleek de man te zijn over leden. Sectie door dr. J. Zeldenrust heeft uitgewezen dat de man geen letsel had en dat de dood soorzaak hoogstwaarschijnlijk moet worden gezocht in over matig drankgebruik. Advies Academische Raad: UTRECHT (ANP) Hoewel staatssecretaris Klein (Onder wijs en Wetenschappen) met zijn wetsvoorstel herstructure ring wetenschappelijk onder wijs beoogt de studieduur in het algemeen terug te brengen naar vier jaar, zal de Academi sche Raad hem voor de meeste studierichtingen vijf jaar advi- In een toelichting op dit advies heeft de Academische Raad (het overlegorgaan van instellingen voor wetenschappelijk onder wijs, dat de minister adviseert) niet geschreven dat dit advies maar door de staatssecretaris moet worden aangenomen (zoals de Universiteit van Am sterdam voorstelde), maar de voorzitter van de Raad, prof. G. Brenninkmeijer zei wel, na een vergadering over deze zaak gis teren „dat al wel duidelijk is hoe de overlegsfeer zou worden verstoord wanneer de bewinds man zich niet aan de adviezen van de Academische Raad zou houden". AMSTERDAM (ANP) Een brand in een pand aan de Stad houderskade in Amsterdam heeft vanmorgen vroeg het le ven gekost van een 27-jarige man. Hij woonde in het souterrain, waar de brand uitbrak. Het vuur breidde zich uit naar het trappehuis maar kon daar snel door de brandweer worden be dwongen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Drie mannen die op de bovenste eta ge woonden konden in veilig heid worden gebracht (Van een onzer' Amsterdam De Economische Controledienst van het ministerie van Economische Zaken heeft gisteren proces verbaal opgemaakt tegen Dirk van den Broek, omdat hij in zijn 33 supermarkten brood verkoopt tegen 1.19, zeven cent onder de vastgestelde minimumprijs dus. Van den Broek wil met zijn actie protesteren tegen de door de overheid vastgestelde minimum-prijsre geling, omdat deze de vrije concurrentie door breekt. Supermarkten wo?den nu al jarenlang verplicht voor verpakt en gesneden witbrood een prijs te berekenen die zij niet nodig hebben, aldus Van den Broek. „De regering schrijft ons een bruto-winst van 20,5 cent per brood voor, terwijl wij het willen en kunnen doen met een winst van 13,5 cent". De supermarktdirecteur wijst er tenslotte op, dat brood toch een eerste levensbehoefte is. „Wie bovendien steeds de mond vol heeft over voort woekerende inflatie en die bestrijden wil, moet goed vinden dat winkeliers per brood met een kleinere winst genoegen willen nemen". Van den Broek is het oneens met de Nederlandse Bakkerij stichting, die de regering om een verho ging van de minimumprijs met vijf cent heeft gevraagd, omdat er in de bakkerijsector een daling van de produktiviteit te verwachten zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) DRONTEN Minister Irene Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft gister middag bij de presentatie van het interprovinciaal milieu voorlichtingsproject .Mensen werk" in Dronten een zware wissel getrokken op de bereid heid van de provincies daad werkelijk zaak te maken van de milieuwetgeving. Ze zei ge schrokken te zijn van het be trekkelijk grote aantal gevallen waarin het niet al te nauw ge nomen wordt met de Hinderwet zoals dit uit een onderzoek van het ministerie was gebleken. Met name vroeg zij zich af hoe sommige provincies het nog lan ger durven te verkopen dat zij zelf als overheden de regels met voeten treden terwijl zij wel de naleving daarvan door de kleine man en de multinational af dwingen. De minister gaf als voorbeelden de bouw van twee electriciteitscentrales waarvan de bouw zonder de vereiste ver gunningen was begonnen. Zij pleitte bij de voorbereiding van beslissingen die een aantasting van het milieu inhouden, zoals provinciale industrialisatieplan nen, voor een geïntegreerde be- leidsaanpak waarbij van te vo ren wordt bekeken wat de con sequenties zijn voor het milieu. „Als de provinciale besturen het ernstig nemen met de stelling dat zij milieuhygiënisch verant woord willen opereren, willen zij dan pas kiezen voor een pro ject wanneer alle uitgangspun ten en consequenties duidelijk zijn? Het maakt de discussie alleen maar harder en cleaner", aldus minister mevrouw I. Vor rink tegenover een volle zaal provinciale bestuurders, staten leden en milieudeskundigen in het ontmoetingscentrum De Meerpaal te Dronten. Zij toonde zich tevreden met de door Cinecentrum in overleg met een werkgroep Interprovin ciaal Overleg Milieuhygiëne tot stand gebrachte film .Mensen werk". De provincies gaan als voornaamste uitvoerders van de milieuwetten die film gebruiken bij hun voorlichting aan het pu bliek over de milieuhygiënische taken van de provincie. De film maakt deel uit van een milieu voorlichtingsproject dat verder een op iedere provincie afge stemde diaserie omvat en voor lichtingsmateriaal. Het project heeft iets meer dan zesenhalve ton gekost en is naast een rijks bijdrage bekostigd door de pro vincies, met uitzondering van Limburg. Toeristische organisaties: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De campagne „Mijd de vakantiepiek", die door zo'n achttienduizend toeristische bedrijven in ons land gevoerd wordt, kan ook dit jaar alleen maar slagen als de vakantiegangers in voor- en naseizoen een „volwaardig produkt" krijgen voorgeschoteld. Dat betekent dat kampeer- en bungalowbedrijven de kamp winkel hebben geopend, dat het zwembad verwarmd is, de kantine de hele dag open is, dat attracties en bezienswaardig heden toegankelijk zijn. Ook moeten busdiensten met vol doende frequentie rijden, moeten er vaartochten en excursies worden gemaakt. Dat hebben de samenwerkende VW's, de ANWB, het Natio naal Bureau voor Toerisme en de Stichting Recreatie aan de betrokken bedrijven laten weten. Volgens deze vier organisaties zal de vakantiedrukte tussen 2 juli en 13 augustus het grootst zijn. Dat is een gevolg van het „zeer ongelukkig samenvallen" van school- en bedrijfsva- kanties (de bouwvakken) met de schoolvakanties in Noor- drijn-Westfalen. Daardoor zullen tussen 18 juni en 20 augus tus zo'n 2,7 miljoen Nederlanders en buitenlanders in ons land vakantie aan het houden zijn. Dat heeft uiteraard een extra druk op de verblijfaccommodatie tot gevolg. Het is daarom van belang, zo menen de vier genoemde organisaties, dat zoveel mogelijk vakantiegangers die niet aan die periode gebonden zijn, hun vrije weken in het voor- of naseizoen opnemen. Dat zo'n oproep toch wel noodzakelijk is, bewijzen de cijfers uit 1975. Toen ging van de ongeveer twee miljoen „niet gebonden" vakantiegangers veertig procent (800.000 man) tóch in het hoogseizoen met vakantie. Als deze groep tot andere weken zou besluiten, zou dat een aanzienlijke verlich ting betekenen van de druk op de toch al overvolle toeristi sche centra. De vier toeristische organisaties zijn van mening dat de invoering van de zomertijd - langere avonden in het nasei zoen - er ook toe kan bijdragen dat door een groot aantal vakantiegangers de „piek" vermeden wordt i

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13