utoraces achter Groenoordhallen 1 Ontwikkelings- jbelangstelling /oor Leidse groenoordhallen Eersteklasser NSW uitgeschakeld door Randstad Sport: 23 Tweede singelloop Vrolijke show Rijk concert in Hartebrugkerk Behoedzaam door de aprilregen -W REG 10, Mil Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ^OVALRACING": RIJDEN OP EEN OVAAL-VORMIG CIRCUIT DEN Ongeveer 100 binnen- en buitenlandse coureurs gaan iondag 1 mei voor de eerste maal van start op het achterterrein de Groenoordhallen voor de strijd om het internationaal jpioenschap „Ovalracing" van Nederland. Het is de eerste keer deze spectaculaire autosport officieel (de KNAC erkent pas Is kort „.Ovalracing") in Nederland van start gaat. De organi- e van het gebeuren is in handen van de eind 1976 opgerichte jerlandse Ovalracing Vereniging. haam „Ovalracing" slaat op parcours dat door de deelne- |s wordt afgelegd: de verhar- baan waarop de renners hun drijkunst etaleren is name- lovaalvormig. De lengte van paan bedraagt ongeveer 400 jer. (het „Groenoordhalcir- I" heeft een lengte van 450 Ier). Op deze compacte baan [ten steeds 15 rijders die dels een „vliegende start" (rekken. Wat „Ovalracaing" Zo spectaculair maakt is dat fcnelste coureurs bij de trai- b - die zondag om 11.00 uur jdt gehouden - niet zoals bij imeeste autoraces gebruike- is voorin het veld starten ar helemaal achterin. De Iste renners staan dan voor pp gave om in de 10 ronden bij de races worden afgelegd p races beginnen om 13.00 - het hele veld te passeren. systeem van strafpunten (rhoudt de rijders ervan om expres te proberen als één der laatsten te eindigen. „Ovalracing" is een autoren- sport voor iedereen. Dat is te zien aan de verschillende klas sen waarin (ook zondag) wordt gestart. De zogenaamde „Stan daardklasse" is bestemd voor auto's met een maximum cylin- derinhoud van 1600 cc en de auto's mogen niet meer dan 15.000 gulden hebben gekost. De „Sportklasse" gaat tot 1800 cc maar heeft verscheidene restric ties, zo mogen onder meer geen injectiemotoren of motoren met meer dan vier cylinders worden gebruikt. De „Superklasse' is voor degenen die zich aan nog zwaarder motorgeweld willen wagen; in deze klasse zijn alle compressies toegestaan. De snelheden die gemiddeld in deze Finale Het publiek zal zondag 25 races krijgen voorgeschoteld waarin klassen worden behaald liggen deelnemers uit Nederland (het rond de 120 kilometer per uur. merendeel), Engeland (waar „Ovalracing" al 20 jaar bestaat), België, Zweden, Frankrijk, Griekenland, Duitsland en Aus tralië met elkaar zullen strijden om de hoogste eer. Onder de zeer uiteenlopend autotypes be- Deelnemers aan de „oval- race" bij de Groenoord hallen. vinden zich onder meer Renault Alpine's (waarin de Hollanders Dény Wierikx, secretaris van de „Ovalracing Vereniging", Piet Hitzert en Joop van de Hengel), een Datsun 260 Z (met vleugel) van de Australiër Pete Mac Dreissen en een zeer kostbare Alfa Romeo Montreal van de Nederlander Man van der Aa. Onder het rennersgezelschap bevinden zich veel buitenlandse kampioenen; ook de wereld kampioen, de Engelsman Gor don Bland, doet mee. Om onge veer 17.00 uur zal als afsluiting een finale op het Groenoordhal- circuit worden afgewerkt waar in de beste vier uit alle klassen aan start zullen komen. De toegang tot het spektakel van zondag bedraagt 5 voor volwassenen en 2,50 voor kin deren tot 12 jaar. Het publiek zal de hele baan kunnen over zien maar hoeft zich geen zor gen te maken over auto's, die op de toeschouwers zullen inrijden, want de baan is goed beveiligd en bovendien zijn ongelukken een zeldzaamheid bij het Ovaal- racen. Tenslotte: het zal niet bij deze ene zondag blijven; op 12 juni, 3 juli, 24 juli, 7 augustus en 28 augustus zullen de heren hun confrontatie voortzetten. Voor informatie kan men ten aanzien van het „Ovalracing" terecht bij de Nederlandse Ovalracing Ver eniging, Mozartstraat 43 in Nu- mansdorp. ti onze sportredactie) [DEN De vijf „Leidse" -trdagvoetbalverenigingen gisteravond in de derde ron- van de beker aantraden L ontmoet SC Voorne van- Ig pas hebben allen de rde ronde van het beker- ntuur bereikt. Cupfighter >er Boys versloeg Oranje Randstad Sport bleef eer- dasser NSW de baas, ter- Ter Leede, Noord wijk en respectievelijk VEV, VP en Bolnes uitschakelden, ordwijk ontmoette in Pijnac- VP was beslist niet van plan bij voorbaat bij een neder- g neer te leggen en maakte >r een grote inzet het verschil i drie klassen vrijwel volledig ïd. Noordwijk nam voor rust leiding. Jan Willem Bogers zorgde deze roodwitte tref- Een fout van doelman Al- "t van der Niet, verkozen bo- i de gepasseerde Cees van Wiel, bracht DSVP echter de hervatting weer op gelijke ogte. Teun van Viegen schoot zijn eigen verbazing raak. Ifs ontsnapte Noordwijk even er aan een achterstand toen t kopbal van Ger van Dongen en de lat belandde Tien nuten voor tijd was het toch >ordwijk dat de wedstrijd be ste. Aanvoerder Cees Spaan- rman benutte een professio- ®1 uitgelokte strafschop: 1—2. de tweede helft van de twee- verlenging nam het Sassen- OOK LISSER BOYS, NOORDWIJK, TER LEEDE EN ARC BEKEREN DOOB heimse Ter Leede definitief af stand van Amsterdamse vierde klasser VEV. Jan Schoen knal de een vrije trap bekwaam ach ter doelman René Horn: 3—2. VEV kwam in dit treffen als eerste op voorsprong. Noncha lant terugspelen van Piet de Bruin bracht Piet Franzen in stelling. Ter Leede, technisch duidelijk beter maar te slordig spelend, kwam in de tweede helft terug. Wim Kosters kopte 1—1 binnen en toen Jan Schoen twee minuten voor tijd 2—1 liet aantekenen, leek de wedstrijd beslist. Piet Franzen hield er vervolgens toch nog even de spanning in. Halverwege de tweede helft stel de ARC z'n plaats in de vierde ronde om de zaterdagbeker vei lig. Gerard Gesman scoorde in de 22ste minuut van die tweede periode voor de Alphense Ra cing; het bleek ook het enige doelpunt in de strijd met Bol nes. ARC kende overigens wel degelijk problemen met de der deklasser uit Bolnes. Zeker in het gedeelte voor de pauze, ston den de Alphenaren regelmatig met de rug tegen de muur. Na de doelwisseling evenwel, gaf de betere conditie van ARC op het natte en bijzonder gladde veld de doorslag: 1—0. Vierdeklasser Randstad Sport zorgde voor een sensatie door het in de eerste klasse uitko mende NSW uit Numansdorp met 2—3 te kloppen. De Voor- schotenaren qua voetbal min der, maar met een geweldige inzet opererend namen voor de pauze zelfs een 0—2 voor sprong. Koos Zoetemelk was de maker van beide treffers. NSW Het Sassenheimse Ter Leede schakelde gisteravond VEV uit. Hier is de Amsterdamse doelman René Horn de roodgele aanval nog wel te snel af. liet het er echter niet bij zitten en vocht in de tweede helft sterk terug. Knoop en Gebuis doelpuntten tegen. Een counte rend Randstad Sport toonde zich evenwel niet aangeslagen, bleef overeind tegen het sterk aanvallende NSVV en scoorde, weer via Zoetemelk, in de ver lenging het winnende doel punt Na de zo overtuigende overwin ning op Quick Boys (5—0) is Lisser Boys er gisteravond in geslaagd ook Oranje Wit uit de bekerstrijd te voetballen. Na een 0—0 ruststand was het Jan van Slooten die de Boys op 0—1 bracht. Een treffer die door Cees van de Putten van Oranje Wit werd beantwoord: 1—1. In de achtste minuut van de twee de helft sloeg Lisser Boys ten slotte definitief toe. Een verre ingooi van Cock van Luik werd door Gerard Nijkamp met het hoofd verlengd. Isaac de Koo- ker was ter plaatse om het leer, ook al koppend, tegen de tou wen te werken: 1—2. Van onze sportredactie LEIDEN De Leidse Politie Sportvereniging organiseert op zaterdag 30 april (koninginne dag) de tweede singelloop. De start is bepaald op elf uur 's ochtends en het parkoers dat dient te worden gelopen is zeven kilometer lang. Vanaf half tien 's ochtends kan aan de kassa's (op de witte singel) bij het start punt worden ingeschreven. Oegstgeest tegen Hoofdstad A'dam OEGSTGEEST De zaalvoet balhoofdklasser Oegstgeest speelt op vrijdag 29 april in de Oegstgeestse Apollohal een wedstrijd tegen Hoofdstad Am sterdam, dat onder meer met Bennie Muller en Sjaak Swart zal aantreden. Aanvang van de ze wedstrijd is acht uur. Vanaf kwart over zeven zal er door de Wilbert-drummers een show worden gegeven. De toegang sprijs is gesteld op drie gulden per persoon. OEGSTGEEST Onder het vrolijke motto ,,'n avondje uit. goed voor u!", bracht het Chr. Muziek- en Toneelgezelschap Semper Avanti gisteravond in het Rijnlands Lyceum bij het zeer talrijke publiek de gemoederen flink in beweging. Want zoals het fantasierijk uitgevoerde programmablad al ver meldde werd er een boeket van graag gehoorde songs uit: Amerika, Duitsland.enz. en niet te vergeten de onstuimige twintiger jaren ten gehore gebracht, kortom een vrolijk muziekprogramma vol melodieën die de wereld veroverden. Presentator Herman Blom wist het allemaal begaafd aan elkaar te praten en aan te kondigen. Nooit voorspelde hij teveel: de daaropvolgende show bevestigde terstond zijn woorden om niet te zeggen dat het schouwspel alles overtrof. Jan de Vries in de Drinking song herinnerde ons aan de glorieuze Mario Lanza, Joop van der Voord deed Gert Timmermans' ster verbleken, Tiny Arnoldus zong o.a. heel gevoelig een hit van Frida Boccara, Corry van Dorp kan zo bij de operette, Netty Koelewijn brengt ook heel wat hoofden op hol, en Jannie Vissers is een pure comedienne met haar sprekende mimiek. Dat waren dan de solisten, maar achter hen wervelde het damescorps in niet al te gewaagde danspassen die niettemin een knappe illusie van beweeglijk heid wekten. De wat je noemt buitengewoon kleurrijke costumering, grotendeels zelf gemaakt en altijd haarfijn in de stijl van de liedjes droeg daar veel aan bij, de sfeerrijke decorstukken evenzeer. Er werd dus lustig gezongen in alle talen, maar voor veel mensen in de zaal was het helemaal raak met de oude Hitparade, speciaal gebracht voor opa en oma om die „goeie ouwe tijd" te doen herleven. Toppers van toen als ,,'t Was in de lente, 't was in de mei", „Daar komen de schutters", „O me lieve Augustijn", en „We zijn gegaan naar de Malie baan" werden uit voÜe borst in de zaal meegezongen, liedjes die je nauwelijks meer hoort maar die kennelijk nog in vele harten leven. Wanneer je je publiek met zoveel plezier aan het meezingen krijgt, mag de avond onmiskenbaar geslaagd heten. PAULA KONING LEIDEN Gisteravond trad in de Hartebrugkerk in Leiden het Haagse koor „Die Haghe Sangers" op in een concert, dat door de Stichting Orgelfonds Hartebrugkerk georgani seerd werd. Behalve dit mannenkoor kwam na de pauze ook het Duitse Siegland Kantatenchor aan bod, muzikaal gesteund door het Reinpf£lzisches Instrumentenensemble. En bovendien liet Jan Schmitz twee prachtige orgelsolo's horen: een moto ostinato van Eben, en Bach's „Wir glauben all' an einen Gott Schöpfer". Vooral het laatste werk, met gevarieerde registratie ten gehore gebracht, maakte veel indruk op het publiek. Het repertoire van Die Haghe Sanghers bestond uit gezangen van alle mogelijke nationaliteiten: Italiaanse en Latijnse gezangen van Palestrina, vrolijke Franse liederen, een Spaans liefdeslied en een Engels lentelied. Daarna (want het koor bezoekt binnenkort de Sovjet-Unie)-stapte men over op Russische thema's, een volkslied uit Letland en een Bulgaarse ballade; om te besluiten met een volksdans in het Fries en Piet Hein zijn naam is klein in het Haags. Storend was, dat de dirigent, René Verhoeff, geen stemvork had meegebracht, en de begintoon van elk lied aangaf door op een piano, die twintig passen van hem vandaan stond, de eerste regel te spelen. Omdat hij zich steeds terug moest haasten naar zijn dingeerplaats kon hij deze pianosolo's niet met gepaste waardigheid uitvoeren. Die Haghe Sanghers doen er volgens ons beter aan voor dergelijke gelegenheden een aparte pianist aan te wijzen: iemand van al die zangers moet toch wel een beetje piano kunnen spelen? De Duitse gasten zongen werken van Buxtehude en van de onvolprezen Johann Pachelbell, een voorloper van Bach, die ook met „Was Gott tut das ist wolgetan" een prachtige compositie voor sopraan, bas, koor en orkest nagelaten heeft. Daarvoor speelde het Reinpfalzisches Instrumentenensemble een enigszins vlakke uitvoering van het zesde Concerto Grosso, opus 6, van HSndel. Een rijk concert. TON HARMSEN WOENSDAG 27 APRIL 1977 PAGINA LEIDSE COURANT. Weer eens een fijn sfeerplaatje van fotograaf Frans Rombout. die als hij niet in de wolken is, een fijne neus toont voor de speelse nietigheden in ons dagelijks meestal Leidse - leven. In deze maand april, die ongenadige maand april die grondig afrekent met elk lentegevoelen dat enige tijd geleden bij ons was opgewekt, maakte hij een plaatje op de Turfmarktbrug, doorgangsplaats voor fietsers, brommers en voetgangers, want zwaarder verkeer zou er uit louter ellende doorheen kunnen zakken. Ik zou niet durven zeggen, of het tweetal dames onder moeders paraplu.Wat zie ik daar opeens, Frans Rombout? Dit is helemaal niet de Turfmarktbrug. Ik was er bijna ingetuind. Die gekke bril, linksachteraan tegen de gevel, wijst me op een opticien. En die zit helemaal niet bij de Turfmarkt. Dat is gewoon de hoek van de Morsstraat. Deze optisch gehandicapte vrouwen neem ik aan begeven zich over de Blauwpoortsbrug stadwaarts, belaagd door een aprilregen. Maar het zou me niet verbazen als de dame rechts dan toch de moeder is die aanspraak zou kunnen maken op de paraplu. Die jeugd van tegenwoordig toch. Groenoordhal ids medio vorig jaar runderhal erbij o^am spreken we van V" Groenoordhallen ^Ijft behalve voor de ^'ïnsen die er hun geld oeten verdienen ook ntrekkelijk voor vele idere groepen van interesseerden. Zo vaalde er gistermor in een opvallend don- !r getint gezelschap nd, begeleid door een tijd enthousiaste di- kteur André de Jong e niet schroomde zijn (sten nu en dan dwars mestconcentraties gidsen, omdat je nu iaal de sfeer moet ten „proeven". Het is een gezelschap van personen, allemaal itoriteiten" uit landen bezig zijn met lande- b ontwikkeling met nadruk op het agrari- e aspect. [t waren weetgierige lieden, fe onder auspiciën van de [LA, International Union of )cal Authorities, een twee Banden durende cursus vol- jn onder de titel „De rol van i plaatselijke overheden in landelijke ontwikkeling." deelnemers daaraan ko- in o.a. uit Argentinië (dat \iet om senor Alberto M. Fer- idez zal huilen, want die Waarom geen coöperaties? De Jong: zeker in de Leidse regio niet, men wil hier zijn vrijheid niet prijsgeven. Een ontwikke lingsgeluid: „maar dat wil nie mand..." Het was erg gezellig en André de Jong liet niemand in het ongewisse, „al sta ik weieens met „my mouth full of teeths" als men om exacte gevens komt." Nou, die mond vol tan den viel best mee; De Jong kan een ontwikkelingsland „on rural level" nog heel wat leren. In de hal genoten Nigerianen, de Cook Eilanders, de mannen uit Swaziland, Ghana, Botswa na en de anderen volop van het „handje klap"; een paar rondborstige puur Hollandse veehandelaren waren in onge zouten taal („mooi zwart is ook niet lelijk" ertussendoor, maar dat was buiten de nego tie om) aan het onderhandelen over een partij roodbonte kal veren met de nationale kleu ren in de strepen op de rug gen. Een paar cursisten vrees den dat lier een hooglopende ruzie op touw was, anderen lachten vertederd omdat ze dachten dat hier een kinder lijk spelletje op klompen werd opgevoerd. Geen cursist die daar ver naast zat, in zijn opi nie. Glimmende gezichten bij de kalfjes, wat onbegrip bij het wat onooglijke paardje dat met een bloedende hoef de hal werd uitgeleid, waarbij de stok noodzakelijkerwijs ge hanteerd moest worden. Voor het overige was de groep on der de indruk; een indruk de Groenoordhallen waardig. Het internationale gezelschap. André de Jong (rechts) geeft tekst en uitleg. komt straks terug met een schat aan verhelderende infor matie) uit Botswana (onder wie een bisschop), Cook Eilan den, Ghana, Griekenland, Honduras, Indonesië, Iran, Ke nia, Maleisië, Nigeria, Pakis tan, Suriname, Swaziland, Thailand, Turkije, Oeganda en Joegoslavië. Verantwoordelij ke personen die door Europe se landen dwalen en daarbij lering trekken uit hetgeen hun wordt voorgehouden. Daarbij zijn ook enkele weken Neder land, waar tevens de cursus wordt besloten, de evaluatie zogezegd. André de Jong vertelde voor de zoveelste keer ht boeiend verhaal van de Groenoordhal en de veemarkt; het evene menten-aandeel bleef daarbij buiten beschouwing, ofschoon De Jong ook daarover uren kan vertellen. Er waren cursis ten bij die niet helemaal be grepen, waarom bij het verko pen van een koe per se een centrale markt kan worden in De rest van de dieren gaat direct van de boer naar de handelaar. O so. Dat werd begrepen. geschakeld. Nu blijkt uit de cijfers, dat in Nederland, van wege het vastleggen der prij zen, het vee voor 10 pet. via de markten wordt verhandeld.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7