icidóc Soma/nt trijd tegen liespuit op ioordzee in ^olle gang Tethouder van 'enthuizen waar gewond a vechtpartij Proces Menten duurt maanden Van Vliet wil weg ARSCHIJNLIJK GEEN VAAR VOOR NEDERLAND INBRAAK IN 40 CARAVANS Patrizia terug bij ouders Verdachte van moord bij toeval ontdekt Trieste tol aan snelheid 19' Maandag 25 april 1977, 67e jaargang no. 20717 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND penburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ities (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147,70, losse nummers: 55 cent. Wal en schip Tussen wal en schip met „Een kroon voor Emma" op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.04 uur Charlie Brown en om 22.40 uur Terug naar de natuur. Ned. I om 20.05 uur Superstars en om 21.55 uur Doe. „Sterven kun je niet alleen." Meer zon Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige westelijke wind. Maxi mumtemperaturen van 10 tot 15 graden. Morgen zon 06.21—20.56. Scheveningen hoogwater 8.48—21.25, laagwa- ter 4.17—16.48. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Simon van Vliet heeft zich In de etalage gezet De voorstopper van FC Den Haag Is vrijdag op eigen Initiatief naar manager Fred van Hal gestapt om eens te Informeren naar het waarheidsgehalte van de' circulerende verhalen over salarisvermindering In de nieuwe contracten. „Ik hoorde dat Ik aanzienlijk minder zou kunnen verdienen", aldus Van Vliet „Daarom wil Ik me wel eens elders oriënteren. Misschien dat het even tueel behalen van de beker de onderhandelingspositie iets verbetert Maar anders heb ik er weinig moeite mee om elders te gaan spelen". *1.11 (Reuter-UPI-AP) De »^VIige olievlek van onge- 1 YbO vierkante kilometer, s gevolg van de oliespui-. 3 p het Noorse Bravoplat- in het Ekofiskveld in de Izee drijft, blijft, als ge- van de wisselvalligheden Vind en stroming, een be- HBng vormen voor de Noor- ^Seense en Britse kusten. Nederland lijkt evenwel gevaar aanwezig. Van- zag de situatie er rede- ■unstig uit. De vlek dreef slechts heel langzaam in zuide lijke richting. Er zullen voor lopig geen chemicaliën tegen de vlek worden gebruikt om de visstand niet verder in ge vaar te brengen. Oliedeskundigen uit Noorwegen en de VS hebben zich gisteren optimistisch uitgelaten over de kansen om de ge sprongen afsluiter op het booreiland Bravo te dichten. Vandaag zou men daarmee beginnen. Vier deskundigen zijn, gebracht door een helikopter, even op het platform geweest om de toestand van nabij op te nemen, met name of het mogelijk was de spuiter Een brandblusboot spuit tonnen water ov mechanisch ai" te sluiten. Een ander platform, Choctaw wordt zo dicht mo gelijk bij de Bravo gebracht om met kranen zwaar materiaal over te bren gen. Bovendien zal over een paar da gen een boorplatform uit Stavanger ter plaatse zijn om zo nodig een tweede boorgat te maken om zodoende de druk op de spuiter te verlichten. Als daartoe moet worden overgegaan en als mechanische dichting niet mogelijk zal blijken, zal er nog heel wat olie 100 ton per uur in zee blijven stro men. Naar schatting duurt het 55 da gen om tot op duizend meter diepte te boren. De dichtingspogingen staan on der leiding van de Amerikaanse top deskundige Paul „Red" Adair en zijn het olie- en gasspuitende platform Bravo ploeg. Zij werken nauw samen met een andere bekende deskundige in het be strijden van oliespuiters en -branden; „Boobs" Hansen. Het ongeluk met de afsluiter is in de nacht van vrijdag op zaterdag gebeurd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan: de 112 bemanningsle den van de Bravo konden tijdig geeva- cueerd worden. Door de defecte afsluiter spoot onmid dellijk een zestig meter hoge zuil van gas en olie omhoog. Tot en met giste ren is zeker 4000 ton aardolie in zee terecht gekomen en het spuiten gaat nog steeds door. Na de evacuatie van de 112 bemanningsleden besloot de Amerikaanse Phillipsgroep, die het m het ontstaan van brand te voorkomen. veld exploiteert, voor alle zekerheid de gehele produktie te staken. Men vreest namelijk dat het samen met de olie ontsnappende aardgas in brand zal vliegen en de olie op het water in een grote vlammenzee zal veranderen. Daarbij kwam nog dat de wind draaide en de olievlek in de richting van het centrum van het Ekofiskveld en zijn platvormen dreigde te drijven. Het brandblusschip Seaway Falcon ligt in de nabijheid van het oliespuitende platform en bespuit het met tonnen water om het brandgevaar te vermin deren. Ook het brandblusschip Forties Kiwi van British Petroleum is naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd. AMSTERDAM Het Is gelukt Ruud Geels Is een unie ke voetballer op de Nederlandse vel den geworden sinds gisteren. In deze competitie had hij tegen alle eredivisieclubs gescoord, behalve tegen Feyenoord. Als dat zou gebeu ren, had Ruud Geels Iets bereikt dat voor hem nog niemand presteer de. En jawel hoor, Ruud Geels maak te alle twee doel punten voor zijn club die daardoor de kamploensvlag nög wel niet officieel aan de mast kan hangen maar wel uit de kast halen en vast uitvouwen. De titel kan Ajax niet meer ontgaan. Ook een tennisinterland is een interland. Maar voor Neder- land-Joego Slavië stond men niet in de rij. Wellicht omdat Okker er niet bij was want hij is altijd goed voor een flink aantal dames dat verrukte kreetje slaakt bij een fraaie slag van de vedette of hoorbaar zuchten slaakt bij een misser. Het publiek bij deze interland was te tellen op de vingers van enige handen. De penningmeester had drie vrije dagen. Hij kon met één oogopslag de duiten in zijn kas tellen. Nederland verloor ook nog: met 5-0. Vervanger AMSTERDAM Als Wim Suurbier bij Ajax mocht vertrekken, staat zijn ver vanger klaar: Ad Krijnen van NAC. Hij en Ajax zijn het in grote trekken eens en deze week zullen de Nieterbij? ZWOLLE Doelman Ge- rards, een van de betere Zwollenaars, niet onder de lat bij PEC Zwolle in de halve bekerfinale tegen FC Amsterdammers met NAC- onderhandelen. Haarlem heeft het oog laten vallen op Martin Haar van Go Ahead waar hij geen vaste keus voor de hoofdmacht is en derhalve mag vertrek ken. De Eagles willen deze week voorzien in de func ties van manager en hoofd trainer. Den Haag? Vanavond wordt daarover beslist Ge- rards heeft een voorlopig contract getekend bij MW en daarom was hij gisteren tegen FC Den Bosch uit de basis gelaten. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Op de cam ping Duinrell in Wassenaar is vorige week door onbekenden in veertig sta-caravans ingebro ken. De diefstal, waarbij ter waarde van 20.000 gulden, tien radiocassette-recorders, een vouwfiets, vijf radio's, een boor machine en een draagbare tele visie werden ontvreemd, werd ontdekt toen de eigenaren van de caravans het weekeinde op Duinrell wilden doorbrengen. [DER m ARREST Prinses Irene bij jubileum Dom Helder Camara Prinses Irene was zaterdag middag een van de honderden belangstellen den die de vie ring van het zil veren bis- schopsfeest van de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara bijwoonde. De viering in de Leidse Petrus- kerk trok meer dan 1500 toe hoorders uit bin nen- en buiten land. Na afloop drukte de kleine Braziliaanse bis schop veie han den tijdens een receptie. Met de Nederlandse prinses wisselde hij kortstondig over de taak en rol van de kerk in ontwikke lingsgebieden. Zie verder pagi na 3. BEGIN 9 MEI (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam De eventuele veroordeling van Pieter Menten, die van oorlogsmisdaden verdacht wordt, valt niet voor eind septem ber te verwachten. Met het verhoor van de getuigen wordt weliswaar op 9 mei in het speciaal daarvoor ingerichte gebouw van het kantongerecht te Amsterdam begonnen, maar het zijn er zoveel (ongeveer 80) dat het een moeizaam proces gaat worden. De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse rechtbank wil er alle tijd voor nemen. Op maandag 9 mei vangt het verhoor van de getuigen a-charge aan. Dinsdag is een rustdag. Woensdag gaat het verhoor door. Donderdag rustdag. Vrijdag verhoor. Voor de week daarop geldt hetzelfde schema. Vervolgens wordt het proces geschorst omdat de Officier van Justitie Habermehl met vakantie gaat. In verband met verdere vakanties zal het proces pas in september weer hervat kunnen worden met het verhoor van de vele getuigen a decharge, die Menten heeft laten dagvaarden. Eerst daarna kunnen requisitor en pleidooi gehouden worden. Ingewijden betwij felen zelfs of dit schema te handhaven zal zijn. Mislukte bankroof in Lisse LISSE Professionele bankr overs hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag getracht de Rabo-bank aan de Heerweg in Lisse te beroven. De dieven werden vermoedelijk voortijdig gestoord. Zij verdwenen met achterlating van al het gereed schap waaronder een thermi sche lans. De inbraak werd zaterdagmor gen ontdekt door de werkster. De daders hadden de kleine kluis al geforceerd en waren aan de grote kluis begonnen, toen ze gestoord werden en de benen namen. Uit de wijze waarop de kleine kluis was opengebrand, heeft de politie geconcludeerd, dat vaklieden de thermische lans hebben gehan teerd. Er zijn overigens slechts enkele lieden in ons land die hiertoe in staat zijn. Bij de overhaaste aftocht heb ben de dieven niets uit de bank ontvreemd. De technische re cherche van de rijkspolitie is volop met het onderzoek bezig. (Van een onzer verslagge vers) BENTHUIZEN - Wet houder M. Seijbel van Benthuizen is het afgelo pen weekeinde zwaar ge wond geraakt bij een korte vechtpartij voor zijn woning. Hij kwam te vallen en liep daarbij ernstig hersenletsel op. In een ziekenhuis bleek een operatie noodzake lijk. De wethouder voerde voor zijn deur een gesprek met een 39-ja- rige bouwvakarbeider uit Bent huizen over een onbeduidende kwestie. Er ontstond een woor denwisseling, die de bezoeker ertoe' bracht de heer Seijbel een stomp toe te dienen. De wethou der kwam vervolgens zo onge lukkig te vallen dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk bleek. De bouwvakarbeider is aangehouden door de politie en heeft een bekentenis afgelegd. Wethouder Seijbel kwam in ja nuari in het nieuws toen hij met de andere wethouder van Bent huizen en enkele gemeenteamb tenaren werd gearresteerd op verdenking van het plegen van fraude met gemeentedocumen ten. Na turbulente weken, die een hoogtepunt bereikten met de ontslagaanvrage van burge meester Keijzer, werd vastge steld dat de beschuldigingen ten onrechte waren geuit. ROME - De 10-jari- ge Patrizia Spallone, die vrijdagmorgen op weg naar school in Rome werd ont voerd, is zondagmor gen omstreeks vijf uur door een politie patrouille terugge vonden en bevrijd. Het kind werd alleen aangetroffen in een appartement in het kustplaatsje Tor- vaianca, ongeveer dertig kilometer ten zuiden van Rome. De ontvoerders blij ken een vrouw en twee mannen te zijn, afkomstig uit Zuid- Italië. Twee van hen hebben enige tijd ge leden deel uitge maakt van het perso neel van de familie Spallone. Zij hebben zich aan de politie overgegeven. Veldhoven Plet van der Laan (32) uit Ter Aar Is gisteren verongelukt tijdens de eerste manche van de motorcross In Veldhoven. Van der Laan verloor met zijn zijspan de macht over het stuur en botste tegen een boom. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis gebracht waar hij kort na aan komst overleed. De snelheldssport eiste meer slachtoffers. Een dode en zeven gewonden vielen te betreuren bi] autoraces op de Nürburgring. De regen viel bij stromen neer toen coureur Wolfgang Tubols voor - de pits met hoge snelheid zijn wagen niet meer de baas kon. Hij vloog In de pits, waar zeven personen gewond raakten. Twee van hen zeer ernstig. In het ziekenhuis bezweek race-assistent Bernd Hackenbert aan zijn verwondingen. De overigen zijn bulten le vensgevaar. De cou reur verliet met lichte verwondingen het wrak van zijn Alfa Ro meo. Vijf toeschouwers, on der wie vier kinderen, vonden de dood bij ra ces voor toerwagens In Koeala Loempoer. De Malelsler Hervey Yap kon zijn wagen door een klapband niet onder controle houden en reed In op het publiek. Vijf doden en dertien ernstig ge wonden waren het ge volg. De race werd af- F.C. Utrecht viel op door met 8-0 gelast maar de rest te verliezen en de werknemers van bet programma kregen ieder 150 gulden boete. vond doorgang. Wat een topper tegen Feyenoord had moeten worden werd slechts een formaliteit 5TA,K£ KJ Kater vindt baas terug na 850 km FONTAINEBLEAU (AFP) Een kat die twee jaar geleden verdween aan de Franse Riviera is dezer dagen weer boven water gekomen in zijn woonplaats Fontaine- bleau. Pompon, een welgeschapen kater van zes jaar, heeft er 850 kilometer voor moeten afleggen. Pompon werd vijf jaar geleden „geadop teerd" door een winkelier uit Fontaine- bleau die het katertje onbeheerd in het bos aantrof. In de zomer van '75 mocht hij mee op vakantie aan de Cóte d'Azur, waar hij na enkele dagen verdween. VLISSINGEN (ANP) - De politie van Vlissingen heeft za terdag bij toeval een 37-jarige man aange houden, die ervan verdacht wordt op 31 maart van dit jaar in Hamburg zijn vrouw te hebben vermoord. De man, S.B. met de Indonesische natio naliteit en zonder vaste woon- of ver blijfplaats, was getui ge van een steekpar tij in een Vlissings café op 25 maart jongstleden. Daarbij werd een van de be zoekers met een bier glas een oog uitgesto ken. De politie stelde zaterdag een onder zoek in naar de her komst van de man, nadat zijn papieren niet in orde bleken te zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1