Krachtig herstel export Werkloosheid duurt voort in jaren tachtig i STOP SPREIDING RIJKSDIENSTEN Politie in Italië gaat schieten JTVOERDER I RIJDENDE JTO JDOOD Vissers trekken schepen terug uit Ierse wateren Identiteit onthoofd lijk vastgesteld „HALLO-HOLLAND HIER" NTHESIZER concert lan Timman :tMm 0omcwit Zaterdag 23 april 1977, 67e jaargang no. 2u>i DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND .penburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. nties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar ƒ147.70, losse nummers: 55 cent. Ballantrae Film met Errol Flynn „De heer van Ballantrae" op Ned. I Ned. II om 19.14 uur Teds show en om 21.30 uur Michael Stro- goff. Zondag Ned. I tv-spel „Een zoen voor je vijftigste en om 22.00 uur Voorwaarst en niet vergeten Ned. II om 20.30 uur Varen, maar. en om 21.40 uur Frontaal over heroïne voor ver slaafden. Onbestendig Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat regen. Later ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde Zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen omstreeks 12 graden. Zondag: Zon. 06.25—20.52 maan 10.19-01.27. Hoogwater Scheveningen: 6.18—18.42; laagwater 2.11—14.27. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. ONDANKS HUIDIGE DALING (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse export heeft zich het afgelopen jaar krachtig hersteld van de inzinking, die de afzet in 1975 vertoonde. De totale uitvoer ging bijna 20% vooruit. Daarmee was de Ne derlandse exportgroei in 1976 groter dan de expansie van de wereldhandel, die volgens voorlopige gegevens met 11% steeg. De totale uitvoer bedroeg vorig jaar bijna 106 miljard gulden, of ruim 17 miljard meer dan in 1975. Aldus blijkt uit de officiële exportcijfers. Van deze stijging van 17 miljard kwam het meeste, namelijk 13,5 miljard voor rekening van grotere verkopen naar de EG-landen. Van grotere verkopen van gas, olie en olieprodukten, chemische produk- ten, voedings- en genotmiddelen en machi nes en vervoermateriaal. Exportsuccessen boekte Nederland ook in het Midden-Oosten. Die uitvoer steeg met bijna 30% tot 3,6 miljard gilden. De uit voer naar Saoedi Arabië verdubbelde ruim, tot 717 miljoen. De uitvoer naar Iran liep met 16% op tot 808 miljoen. Ook in de handel met het Afrikaanse olieland Nigeria werden successen geboekt: de uit voer naar dit land steeg met bijna 40% naar 804 miljoen gulden. Nigeria is sinds de scherpe stijging van de olieprijzen ons voornaamste afzetgebied in Afrika gewor den. Voor wat de handel met de landen buiten Europa betreft valt verder op, dat de export naar de Verenigde Staten met on geveer een kwart is toegenomen tot drie miljard, dat de uitvoer naar Japan met 32% en die naar Indonesië met 38,4% steeg tot respectievelijk 506 en 566 miljoen, en dat de uitvoer naar China sterk terugliep van 336 naar 105 miljoen gulden. Dit laatste komt, doordat eenmalige leveran ties van schepen tot een waarde van 178 miljoen in 1975 zich in 1976 niet herhaal den. 1EN (AP) Na een wilde achtervol- m de stad, waaraan werd deelgeno- or elf politiewagens, drie motorpa- i en twee helicopters, heeft de West- >olitie gisteren een moeder en haar ,r oude zoon bevrijd uit de vluchtwa- i twee ontvoerders. Een van de ont- werd hierbij gedood. 'oerder, die tijdens de achtervolging njn pistool op het hoofd van het kind had gericht, werd van dichtbij toen hij een portierraam open de politie probeerde te schieten. De zich toen gauw gewonnen. Het van „de staat" 20 miljoen losgeld Dit is de 9-jarige Patrizia Spallone, dochter van een vermogend Romeins chirurg, die gisteren terwijl zij op de schoolbus stond te wachten door drie mannen is ontvoerd. Tot vanmorgen had men nog geen bericht van de ontvoerders gekregen. Volgens officiële gegevens hebben er de laatste zeven jaar 230 ontvoeringen in Italië plaats gevonden. Op 30 na hebben de slachtoffers, in de meeste gevallen na het betalen van losgeld, de vrijheid herkregen. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse vissers hebben gisteren praktisch allemaal besloten hun schepen terug te trekken uit de omstreden Ierse vis zone. De reders willen niet het risico lopen dat hun schepen opgebracht worden door de Ierse marine. „We willen ook niet de kans lopen dat onze bemanningen gearres teerd worden", zei directeur A. van der Zwan van rederij Jaczon in Scheveningen. Jaczon heeft vier schepen teruggetrokken uit de Ierse zone. Dichtbij de Ierse zone waren drie schepen van de Scheveningse rederij op de makreeljacht In totaal bevonden zich gisteren zo'n vijftien Nederlandse schepen bij of in de zone die de regering van Ierland in feite gereserveerd heeft voor de eigen kustvissers. De schade loopt voor de grote reders in de honderdduizenden guldens. Volgens een van de reders was de makreelvangst voor de kust van Zuid-Engeland redelijk tot goed, maar het feit dat de vissers de makreel niet kunnen volgen op de trek naar Ierland, betekent waarschijnlijk wel dat het een onrendabel seizoen wordt", aldus een woordvoerder. De vissers gaan de „Ierse problemen" maandag bespreken met de Stichting voor de Nederlandse Visserij in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na de Bondsrepubliek heeft Neder land relatief het kleinste aantal werklozen van de EG. Zo blijkt uit de jongste cijfers van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeen schap. Het werkloosheidspercentage in ons land was in maart 4.3 in West-Duitsland 4,2. In de andere lidstaten ligt dat percentage aanzienlijk hoger. In België bijvoorbeeld ruim 7. Bovendien is de werk loosheid in Nederland en in West-Duitsland het afgelopen jaar gedaald met respectievelijk 9 en 8 procent. In de overige landen was er sprake van een stijging. België 16%. Premier Den Uyl zei gister- vormt voor de ontplooiing van avond na het kabinetsberaad de marktsector, dat het beeld voor ons land Op de arbeidsmarkt verwacht weliswaar aanleiding geeft tot prof. Van den Beid een toene- tevredenheid, maar anderzijds mend overschot aan hoger opge- moet niet worden geconclu- leiden, en een toenemend tekort deerd „dat we nu de oplossing aan lager opgeleiden. Voorwaar op zak hebben". De premier de voor evenwicht op de ar- wees erop, dat overal in de we- beidsmarkt is zijns inziens een reld de stemmen toenemen die geleidelijke verandering in de waarschuwen voor blijvende af- beloningsverhoudingen, al naar zetproblemen en een langdurige gelang genoten opleiding. periode met hoge werkloosheid. Het aantal werklozen in de ne- gen EG-landen bedroeg eind Jimmy Larter: maart 5,5 miljoen, waarvan 2,1 miljoen vrouwen. Dat betekent I nnvi tOTll/'C een daling van 250.000 ten op- VjuCIl ICtlliVu zichte van februari. De Europe se Commissie schrijft dit toe 1TAA« TniVa aan seizoenfactoren. VOOl X jfl fv Dat er voor Nederland nog geenszins reden tot juichen is (Van onze correspondent) maakte gisteren ook prof. Van WASHINGTON Er zijn geen den Beid, directeur van het Cen- plannen om Zaïre te helpen met traal Planbureau, duidlijk. Vol- Amerikaanse tanks. President gens hem zal ons land in de Carter zei gisteren op zijn pers- jaren tachtig gekenmerkt wor- conferentie dat het hoogst on- den door een omvangrijke waarschijnlijk was, dat hij de werkloosheid (tot boven de verkoop van Amerikaanse tanks 200.000) en een drastische ach- aan Zaïre zou voorstaan, teruitgang van de betalingsba- Op een vraag of hij plannen had lans. Dit kan alleen worden voor een reis naar China ant- voorkomen bij een voortgaande woordde Carter, dat hij dit jaar expansie van de wereldhandel geen plannen heeft voor buiten en een voortdurende verbete- landse reizen, met uitzondering ring van de concurrentiepositie van zijn trip naar Londen begin ten opzichte van het buitenland. volgende maand, waaraan hij Belangrijk volgens prof. Van een kort gesprek in Genève zal den Beid is, dat de collectieve koppelen met de president van lastendruk geen belemmering Syrië. (Van een onzer ver slaggevers) ROERMOND Het rechecheteam van de rijkspolitie in Roer mond is er na een minitieus onderzoek in geslaagd de iden titeit vast te stellen van de vrouw wier onthoofd lijk zater dag 26 februari in het Noordlimburgse Horst werd gevon den. Het is de 30-jari- ge Ursula Buschkes- Jacek uit het Duitse plaatsje Wankum, niet ver van de Ne derlandse grens. Zij werd sinds 25 janua ri vermist. Doordat de zaak zo wel in Nederland als in Duitsland veel pu bliciteit kreeg, kon er verband worden gelegd met een mel ding van een invali de fabrieksarbeider uit Wankum bij de Duitse politie, dat hij zijn vrouw miste. Een foto van de 30-jarige Westduitse vrouw, wier onthoofde stoffelijk over schot in februari in het Limburgse Horst werd ge vonden en wier indentiteit men gisteren heeft kunnen vaststellen. De vrouw was 25 ja- waarmee zij de spo- nuari weggegaan om ren van een operatie in bars te gaan wer- aan het linkeroog ken. wilde camoufleren. Hoewel haar hoofd De politie heeft nu nog niet is gevonden, goede hoop ook de acht de politie het dader te kunnen op- van groot belang dat sporen. In diverse nu is komen vast te bars in het grensge- staan, dat de vrouw bied wordt momen doorgaans een don- teel een uitgebreid kere bril droeg, onderzoek ingesteld. Bunschoten maakt sport op onmogelijk ONTVOERING Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. (Van een onzer ver slaggevers) BUNSCHOTEN Het gemeentebe stuur van Bunscho ten, tegen wie vorig jaar een kort ge ding werd aange spannen omdat het op grond van de zondagswet het zwembad op zonda gen wilde sluiten, meent nu een oplos sing gevonden te hebben om in de toekomst van dit soort affaires ver schoond te blijven. De gemeenteraad wordt voorgesteld, in het vervolg niet meer over te gaan tot de aanleg van sportaccommoda ties waarvan vast staat, dat ze ook op zondagen gebruikt zullen worden. IJDAG 29 APRIL BEVERLY HILL'S NIEUWKOOP AANVANG 21 uur EGANGSPRIJS 5,- lerzoek affaire i Tilburg en onzer verslaggevers) AAG In opdracht van k Van Agt gaat de Haag- cureur-generaal mr. W. 'an der Feltz het dossier- Iburg bestuderen, aisterie van Justitie laat dat nog geen sprake is i officieel onderzoek. Het heeft betrekking op de activiteiten van de ex- der van Dordrecht, die A de oorlog werd aange- verdacht van collabora- de Duitsers. Van Til- lie sinds 1951 in Zuid- woont, wordt er nu van Idigd zich vergrepen te aan het kunstbezit van Jorlog gedeporteerde Jo- T atyfus op ineramafdeling :gel anp) Drie pasgeboren den 'n het JnlianaTiAlfAnh^iit; zijn besmet met paraty- e besmettelijke ziekte is bracht door een zwange- uw- die voor een spoedbe- werd opgenomen. iar baby werd besmet. iirect uitgebreide maatre- te nemen verwacht de zie- isdirectie dat eind volgen- sk de situatie op de kraa- ling weer normaal zal Dkle' ROME (DPA) Als gevolg van de jongste studentenonlusten in Rome en andere Italiaanse steden, waarbij donderdag een politie agent is doodgeschoten, heeft de Italiaanse regering verscherpte maatregelen tegen terroristen aangekondigd. Op een bijzondere vergadering van het kabinet zei minister van Binnenlandse Zaken F. Cossiga gisteren, dat de politie voortaan van vuurwapens gebruik zal maken. „Wie de staat met wapens aanvalt, zal door de staat met gelijke munt worden betaald", zei hij. Met alle mogelijke middelen zal worden voorkomen, dat het land „een sportveld voor guerrillastrij ders" wordt. „Betogingen waarbij handgranaten worden gebruikt kunnen niet meer als een vorm van studentenprotest worden beschouwd", zo zei hij De studenten zijn ontevreden over veranderingen bij de universitei ten, zoals verscherping van de exameneisen. De diepere oorzaken van hun optreden zijn echter de volte op de universiteiten en de steeds kleiner wordende kans op emplooy voor afgestudeerden. De prefect van Rome heeft gisteren een vergader- en demonstratie- verbod voor stad en provincie Rome afgekondigd, dat geldt tot eind mei. Het verbod geldt ook voor politieke partijen, vak- en andere verenigingen. Het bloemencorso 1977 is vanmorgen van start gegaan. Eenentwintig praalwagens en negentien ver sierde auto's presenteren onder het motto „Hallo- Holland Hier" Nederland als bloemen- en vakantie land. De bloemenstoet vertrok vanmorgen om tien voor tien uit Haarlem. Via Hillegom, Lisse en Sassen- heim komt het corso om half zes in bloembollenbad plaats Noordwijk aan, waar elf praalwagens tot morgenavond op de Koningin Wilhelmina Boulevard te bezichtigen zijn. Velen maakten gisteravond reeds gebruik van de mogelijkheid de bloemenpracht in de Hobahohallen in Lisse te aanschouwen. AP Trudeau, echtgenote van de eerste mi- als fotograaf naar in Franrijk. Zij was met 20 Amerikaanse en Canadese journalis- het bedrijf uitgenodigd. Om de verkoop Iprodukt in Noord Amerika te stimuleren. Maasdijk gewaaid erdronken ?EP tant gei Ho ENZANDE De rijkspolitie in 's- de heeft gistermorgen in een sloot gevonden van de 21-jarige Bas Dek- Hoek van Holland. Het lichaam lag d de Maasdijk. ie vermoedt dat de jongen van de dijk id is en bewusteloos in de sloot is Hij is verdronken. Verzakking ALPHEN AAN DEN RIJN Een gedeelte van de West-Ka- naalweg is over een lengte van 75 meter het Aarkanaal in ge schoven. De vermoedelijke oor zaak is de 3000 m3 aarde die onlangs aan een kant tegen de weg is gestort. Door de druk is het wegdek gaan schuiven. Om dat het betreffende gedeelte van de West-Kanaalweg doodlopend is, heeft het geen problemen opgeleverd voor het verkeer. Centrales overheidspersoneel: ,DEN HAAG De vijf centrales van overheidspersoneel vinden op voórhand, dat de overheid moet stoppen met het spreiden van rijksdiensten. Zij komen tot dit voorlopig oordeel onder andere naar aanleiding van de beleidsvoorne mens, die zijn neergelegd in de onlangs verschenen verstedelijkingsnota van mi nister Gruyters. Binnenkort zullen de centrales hun definitief standpunt over het spreidingsbeleid bepalen, zo hebben zij gisteren meegedeeld. Volgens voorzitter W. Wieringa van de ambtenarencentrales legt de verstedelij kingsnota een zwaar accent op de bouw van extra woningen in de toekomstige agglomeratie Den Haag. Wanneer dit be leid wordt gevolgd is er ook voldoende werkgelegenheid in de residentie nodig, zodat de ambtenarenorganisaties het spreidingsbeleid nog eens met de over heid willen bediscussiëren, aldus Wierin ga. Hij stelt, dat de ambtenarenbonden door de verstedelijkingsnota worden ge sterkt in de bezwaren, die zij al vanaf het begin hebben aangetekend tegen de spreiding van rijksdiensten. Bij de vijf centrales van overheidsperso neel zijn alle ambtenarenorganisaties aangesloten, met in totaal ruim 650.000 leden. De centrales stellen zich voor bin nen twee weken naar buiten'te komen met een nota over het spreidingsbeleid in relatie tot de verstedelijkingsnota. OM ORDE TE HANDHAVEN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1