Vliegkamp Valkenburg moet taken Ypenburg overnemen voor u „Avonturiers willen geld aan ons verdienen" Vrij baan voor vakantieverkeer Carter zal moeten vechten voor besparing op energie ff ie stijgt en zes gulden le boom bij mtje Lek verdwijnt ?e Nederlandse fighters in |ië verongelukt \udmerk BESLISSING OVER SLUITING DOOR VOLGEND KABINET Carter invloedrijk Bijna botsing boven Vlieland Rijnsburgs gezin rijdt water in RIL ^eidaeScyma/nt Donderdag 21 april 1977, 67e jaargang no. 20714 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND enburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoof dredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. lies (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 39,80, jaar /147.70. losse nummers: 55 cent. Erotikon Speelfilm uit 1920 „Erotikon" op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.30 uur 10 jaar EO. Ned. II om 20.25 uur Centraal Station, om 21.15 uur Harry Be- laf on te, om 21.45 uur Brandpunt met Den Uyl en om 22.45 uur Mgr. Tarcisius van Valenberg. Hogere temperaturen. Droog weer met wolkenvelden. Matige nu en dan krachtige, zuidwestelijke wind. Max. temp. van 12 graden op de wadden tot 16 graden in het zuiden van het land. Morgen zon 6.29—20.49 Scheveningen hoog water 6.16, 18.36 laag water 2.06,14.30 (Van een onzer verslaggevers) AG De prijs van een pak koffie (250 at morgen opnieuw omhoog, ditmaal met ld 84 cent. De gemiddelde prijs van een I schommelt nu rond de 6,50. derde verhoging van dit jaar;- In totaal consument binnen vier maanden 1,86 $0**^r een half pond koffie betalen. Vorig jaar Is een verdubbeling van de koffieprijs »n. De nieuwe prijsverhoging is een ge- de stijging van de prijzen op de wereld- i onzer verslaggeefsters) —EEN Geen pasgeboren kindertjes (zoals renoude legende wil), maar de gevreesde kevers komen tegenwoordig uit een van nds bekendste bomen: de Holle Boom bij nnning Kraantje Lek in Overveen. i Boom, die een doel van vele schoolreisjes parom worden omgehakt en worden ver- lij blijkt een broeinest te zijn van deze Êe veroorzakers van iepziekte, waartegen 1 en macht wordt gevochten om niet alle Jons land te verliezen. ITALIË (ANP/AP) Twee Starfigh- de Nederlandse luchtmacht zijn gister- ;gen een 1105 meter hoge bergtop in de Apennijnen gevlogen en verongelukt. piloten, luitenant P. van der Stoop (29) en luitenant J. Spiegelenberg (28) uit hebben daarbij het leven verloren. De van het ongeluk, dat plaats had onder :hte weersomstandigheden, is in onder-, twee vliegtuigen waren onderweg op een cht van de Italiaanse basis Grazzanice vliegveld van Villefranco. Vandaar zou- erugkeren naar de Brabantse vliegbasis anwaar ze dinsdagmorgen in het kader >efening waren vertrokken. 'een (bakkie) leut meer. (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG/DEN HAAG Het vliegveld Val kenburg moet, wanneer in de toekomst wordt overgegaan tot sluiting en opheffing van de vlieg basis Ypenburg de functie van deze basis zowel militair als burgerlijk overnemen. Indien er geen kabinetscrisis was geweest, dan zou een beslissing over de sluiting van vliegveld Ypenburg dezer dagen zijn genomen. Thans dient het volgende kabinet een besluit te nemen. Dit stelde gistermiddag ir. N. Buysert, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland naar aanleiding van het verschijnen van het voor ontwerp Streekplan Zuid-Holland-West. De provin cie meent dat de vliegbasis Ypenburg gesloten moet worden omdat het een bedreiging inhoudt voor het woon- en leefmilieu van de bouwlokatie Leischen- dam waar tot 1990 rond 8000 nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Volgens de provinciale werkgroep, die zich met de plannen voor de bouw lokatie Leidschendam heeft bezig gehouden is op heffing of functieverandering van vliegbasis Ypen burg noodzakelijk. De betekenis van Ypenburg als militaire vliegbasis is in de loop der tijden zeer beperkt De basis fungeert als „stand-by"-vliegveld in Nato-verband en wordt incidenteel gebruikt als landings- en vertrekplaats voor regeringsvliegtuigen. De voor naamste betekenis van het vliegveld is gelegen in de fabriek van AVIO Fokker, die bij de basis gevestigd is. Volgens ir. Buysert is het heel wel mogelijk, dat vliegkamp Valkenburg de beperkte taken van Ypenburg overneemt. Rijkswegen Over de wegenplanning voor de komende jaren in de Leidse agglomeratie merkte ir. Buysert gisteren op dat de aanleg van een noordelijke randweg om Leiden (Merenwijk) heen definitief van de baan is. In plaats van de vroeger gedachte secundaire weg 6 wil de provincie nu een tertiaire weg aanleggen die de Merenwijk met de Bollenstreek zou moeten verbinden, maar geen doorgaande functie mag krijgen. Over de aanleg van Rijksweg 11 stelde de heer Buysert niet in de eerste plaats te denken aan een echte rijksweg met ongelijkvloerse kruisingen, maar eerder aan wat hij noemde een „stadsauto- baan." President Carter wordt bij binnenkomst in de zaal van het Congres waar hij zijn energienota zou aanbieden, begroet door senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden. WASHINGTON (AP/RTR) Het ziet er naar uit dat de Amerikaanse president Carter een zware strijd met het Congres zal moeten voeren om zijn plannen voor vermindering van energiegebruik er door te krijgen. Carter stelde in zijn energienota, die hij gisteren aan het Amerikaanse parlement aanbood o.m. voor de belastingen op benzine drastisch te verhogen. Bovendien wil hij auto's die bovenmatig veel benzine verbruiken extra zwaar belasten. Twee jaar geleden verwierp het Huis van Afgevaardigden een voorstel tot verho ging van de accijns op benzine met grote meerder heid van stemmen. De Republikeinen hebben inmiddels laten weten dat zij binnenkort komen met een alternatief plan tot energiebesparing. De Amerikaanse president heeft als mogelijkhe den voor energiebesparing verder voorgesteld prijscontrole in te stellen voor olie en aardgas, de industrie en de electriciteitscentrales voor te schrijven over te gaan op het stoken van steenkool en belastingfaciliteiten te verlenen bij het installer en van apparatuur in de huizen waarbij zonne warmte wordt gebruikt voor het opwekken van energie. Carter voorziet volgens een bekendma king van het Witte Huis in een besparing, tegen 1985, van 4,6 miljoen vaten olie per dag waarbij dan de invoer van olie kan worden bsnoeid tol ongeveer zeven miljoen vaten per dag. Ofschoon de plannen van de Amerikaanse president dt inflatie kunnen aanwakkeren zullen zij ook leider tot een vergroting van het bruto nationale produki en dit zal weer ongeveer 100.000 nieuwe arbeids plaatsen scheppen. Washington Volgens een onderzoek van het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" is de evangelist Billy Graham de invloe drijkste religieuze leider in de V.S. Aartsbisschop Joseph Bernardin, voorzitter van de r.k. bisschop penconferentie van de V.S„ staat op de tweede plaats. Vorig jaar was hij nummer één. Nummer drie is pater Theodore Hesburgh, voorzitter van de Notre Dame universiteit, gevolgd door ds. William Thompson, voorzitter van de Amerikaan se raad van kerken. Verbazingwekkend noemt het tijdschrift, dat president Jimmy Carter, aange duid als een „baptistenleek", de vijfde invloed rijkste religieuze leider wordt genoemd. Vorig jaar ging de vijfde plaats naar paus Paul us VL Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnee, voor u „Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje. NOTEER m.i.v.. Leidse Courant naam .als nieuw kwartaalabonnee van de adres woonplaats: Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar: adres:. woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturèn naar: antwoordnr 349. Leiden V ')van een onzer ver slaggevers) VLIELAND Een Nederlandse F5 straaljager van de luchtmacht is gister middag boven Vlie land bijna in botsing gekomen met een éénpersoons-straal j a- ger die in gebruik is bij de Nederlandse marine. De F5 werd nog net op tijd ontdekt door de straaljagerpiloot die zijn optrek-ma- noeuvre na een serie schietoefeningen kon afbreken. De straal jager, van het merk Mitsubishi, overtrad de regels door zich in het luchtruim boven Vlieland te bevinden. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant al*- Kog gebracht. Treinen staan stil in Japan Het Japanse treinverkeer ligt geheel stil door een staking van het spoorweg personeel. Op een van de sta tions van Tokio staan de treinen in gelid te wach ten tot zaterda gochtend, wan neer de staking moet aflopen. MOLUKSE LEIDER MANUSAMA: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een afvaardiging van Zuidmolukkers onder leiding van de strijdbare ds. S. Metiary heeft geprobeerd steun los te krijgen voor een gewapende strijd op de Molukken in de Indonesische archipel. Volgens ir. J. Manusama, de leider van de Zuidmo lukkers in Nederland, zijn de mensen met wie vorig jaar in Parijs door Metiary onderhandeld is „avontu riers die geld aan ons willen verdienen" en is het resultaat van de onderhandelingen door de grote meerderheid van de Zuidmolukkers afgewezen. Op 28 december van het vorig jaar werd in Capelle aan den IJssel op een congres van de Zuidmolukse Eenheidsbeweging, de Badan Persatuan, het initiatief van Metiary en de zijnen niet haalbaar geacht Manusama: „De mensen op de Molukken zitten niet te wachten op gewapende steun van buiten af. Wij kunnen hen helpen door hier hun zaak te bepleiten. Men moet ook niet suggereren dat er in onze beweging een tweespalt bestaat Als op 25 april in Den Haag de jaarlijkse Molukse dag wordt gehouden, zal die eenheid blijken". De onderhandelaars namens de Zuidmolukkers hebben in Parijs contact gehad met iemand die zei dat Vietnamezen te vertegenwoor digen. Op de Vietnamese ambassade in Parijs verklaart men van niets te weten. Het gevaar dat men in socialistisch vaarwater terecht zou komen wordt door grote groepen Zuidmolukkers, die sterk protestants georiënteerd zijn, naast de onbetrouwbaarheid van de tegenpartij, als een onoverkomelijk bezwaar gezien tegen het project van Metiary. De Zuidmolukkers hebben al eerder contact gezocht met andere landen voor hun strijd, waaronder het Afrikaanse SenegaL DEN HAAG (ANP) Juist als in voorgaande jaren krijgt het vakantieverkeer in West-Duitsland en Frankrijk de ruimte. Vrach tauto's worden van een aantal wegen geweerd. In de periode van 25 juni tot en met 21 augustus mogen vrachtau to's van 7,5 ton en zwaarder, in het weekend niet de weg op. De beperking geldt van zaterdagochtend 7.00 uur tot zondagavond 22.00 uur. Ontheffing wordt alleen in zeer dringende gevallen verleend. In Frankrijk geldt al een rijverbod voor zon- en feestdagen. Daar komt nog een rijverbod bij voor zaterdag 28 mei, zaterdag 2 juli, vrijdag 29 juli, zaterdag 30 juli en zaterdag 28 augustus. Uitgezonderd van het verbod zijn Nederlandse vrachtauto's die op thuisreis zijn. En ook in Frankrijk kan in bepaalde gevallen ontheffing worden verleend LEIDEN Een auto met drie inzittenden uit Rijnsburg is gis termiddag door onbekende oor zaak in het water langs de Leidse Broekweg beland. De in zittenden, een echtpaar met een kind, wisten op eigen kracht de walkant te bereiken. Voor on derzoek werd het drietal ver voerd naar het Academisch Zie kenhuis. Daar bleek dat aij geen letsel hidden opgelopen. Vechtpartij na autobotsing LEIDEN Twee automobilis ten zijn gisteren slaags geraakt, nadat hun voertuigen elkaar hadden geraakt Bij de Leidse Diemeistraat schampte de auto van een 40-jarige inwoner van Leiden een personenauto be stuurd door een 38-jarige inwo ner van Leiderdorp. De automobilist uit Leiden deed gisteren aangifte van mishande ling bij de Leidse politie. De man uit Leiderdorp zou hem geslagen hebben waardoor hij twee gebroken tanden en een bloewieus opliep.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1