ïl CDA, PvdA, VVD bepalen politiek in Nederland Legerkorpscommandant: discipline noodzakelijk Ongegronde kritiek op PXT- gelddiensten Meer steun voor vervolgingsslachtoffers Sombere toekomst fietsenhandel ssatie- oep Loijen etrokken Oudminister mr. T. Brouwer overleden Kooplui vrezen extra markten ,,Geen angst voor uitsterven oude hoenderrassen" Weer arrestatie wegens fraude steungelden Nog twee jaar studentenstops Cara is dure ziekte Neef rijdt oom dood LEIDSE COURANT WOENSDAG "20 APRIL 1977 PAGINA 9 onzer verslaggevers) CDA—s taatssec re- financiën drs. M. J. iyen die in zijn vrije tijd van Unitas-Leiden 4 is Leidse afdeling van de geschorst voor twee jden, waarvan één voor niet een proeftijd Ijaar. jeidooien van de CDA- [ker Van Agt voor „fair in de voetbalsport ten ld drs. Van Rooyen, die htig is in Oegstgeest op t tijdens een treffen met al Roodenburg 8 een te nder op harde wijze on- jjehaald. De bewindsman idaarvoor een officiële luwing van de scheids- die door de KNVB deze werd omgezet in een ng- HAAG (ANP) Het cas- ^•Jieroep van de ex-SS'er L. ijen uit het Limburgse J tegen een vonnis van de dere Strafkamer van de ank in Roermond, is in- ken. Dit heeft een woord- jr van het ministerie van ties, e gisteren meegedeeld. De Raad zou op 26 april met ssatiebehandeling begin- IclS' wer"d °P december "jaar veroordeeld tot leven- 1 gevangenisstraf, conform wegens het als SS-kamp- h eer plegen van oorlogsmis- en misdrijven tegen de B(lijkheid. De 58-jarige Lim- A e fabrieksarbeider uit was van mei 1942 tot sep- ir 1943 SS-kampbewaker !st in het kamp voor Pools- dwangarbeiders in Bo- t in Rusland. eroep is door zijn raadslie- ngetrokken, „omdat zowel langhebbende als de beide lieden het risico van uitle- g aan Israël te groot von- Hoogste punt Met behulp van twee enorme kranen is gisteren in Geleen een 91 meter hoge en 235.000 ton wegende etheen-fractioneerkolom van DSM „op poten" gezet. Het gevaarte is tevens het hoogste punt van de nieuwe DSM-vestiging, waarmee een bedrag van ruim 600 miljoen gulden is gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Na een lang durige ziekte is in zijn woon plaats Wassenaar op zestigjari ge leeftijd overleden mr. T. Brouwer, oudminister van Landbouw in het kabinet Den Uyl en oud-Tweede Kamerlid voor de KVP. Mr. T. Brouwer is vooral in Landbouwkringen sinds 1951 een zeer bekende en geziene fi guur geweest. Van 1951 tot 1966 was hij algemeen secretaris van de Katholieke Boeren- en Tuin- dersbond, daarna tot in 1973 bestuurslid van deze bond. Ver der was hij van 1965 tot 1973 voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond, terwijl hij als Tweede Kamerlid van de KVP zich vooral inzette aan het zogenaamde Groene Front in de Kamer: de belangenbehartiging van de land- en tuinbouwers. Bij het optreden van het kabinet Den Uyl werd mr. T. Brouwer minister van Landbouw en Vis serij. Hij moest dit ambt echter om gezondheidsredenen op 1 november van datzelfde jaar neerleggen. Mr. A. van der Stee volgde hem toen op. Vrijdag aanstaande wordt om 11 uur in de parochiekerk van de Goede Herder te Wassenaar een plechtige uitvaartdienst voor de overledene gehouden, waarna de begrafenis zal plaats hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat akkoord met de voorstellen van de regering tot wijziging van de wet uitkering vervolgingsslachtoffers en van de wetten buitengewoon pensioen. De Kamer heeft alles op alles gezet om de voorstel len van staatssecretaris Meijer (CRM) snel af te handelen. De wetswijzigingen beogen de grondslag voor het recht op de uitkering te verbeteren en de kring van de uitkeringsgerechtigden uit te breiden. Die uitbreiding betreft dan mensen die zich in de Tweede Wereldoorlog aan tewerkstelling hebben onttrokken en daarvan schade hebben ondervonden. Voorts komen gehuwde vrouwen voor een uitke ring in aanmerking, als zij aan een aantal criteria voldoen. De verbetering van de uitkeringen aan vervolgingsslachtoffers kost op basis van vorig jaar 45.3 miljoen gulden. De Tweede Kamer stemde gistermiddag van harte in met de verbetering in de uitkeringen voor de slachtoffers uit de oorlogsjaren Staatssecretaris Meijer deelde mee dat op grond van de wet uitkering vervolgingsslachtoffers 56.511 aanvragen zijn gedaan, waarvan 46.875 zijn afgehandeld en nog 9.636 in behandeling zijn. (Van onze verslaggevers) Zwolle/Goes/Middelburg In de toekomst zullen volgens CDA-lijsttrekker mr. A. van Agt enkel liberalen, socialisten en christen-democraten de politiek in Nederland bepalen. Daarom gelooft hij, zoals hij gisteravond in Zwolle tegenover zeker 1400 toehoorders uiteenzette, dat het stem men op de kleine confessionele partijen alleen maar stemverlies betekent „Zij, die uitsluitend respectabele getuigenissen wil len afleggen, zullen moeten beseffen, dat hun stemmen op zo'n kleine partij weinig effect zullen hebben. Deelname aan een regering vraagt name lijk de bereidheid en de durf soms je handen vuil te maken. Compromissen moeten er dan komen," zei mr. Van Agt hierover. Hij betreurde dan ook de uitbreiding van het aantal kleine confessionele partijen, „De strijd, die we moeten voeren, kan niet opti maal gevoerd worden in onderlinge gescheiden heid," aldus de CDA-lijsttrekker, die zich ook verzette tegen de opvattingen binnen de PvdA en de WD, dat alleen maar een keuze gemaakt kan worden tussen een links en rechts beleid. „Dat is een ontkenning van het feit, dat ons land geen twee- maar drie grote politieke stromingen kent." In Goes liet drs. E. van Thijn, de fractieleider van de PvdA gisteravond uitkomen, dat het een grote heksentoer zal zijn om de vertrouwensbreuk tus sen PvdA en CDA te herstellen. Volgens van Thijn brengt het besluit van de PPR, om niet meer met het CDA te willen regeren geen verandering in deze opvatting. Wel zal de PPR er volgens hem begrip voor moeten hebben dat een grote partij als de PvdA niet bij voorbaat een kiesersvoorkeur voor een voortgezet regeren onmogelijk kan ma ken. In Middelburg toonde de liberale fractieleider Hans Wiegel zich vertoornd over opmerkingen van AR-fractievoorzitter mr. W. Aantjes, die de VVD „De etiketten ordinair en reactionair" zou hebben opgeplakt Hij moet aldus Wiegel zijn woorden terugtrekken. In dit verband eiste de liberale fractieleider van CDA-lijsttrekker Van Agt nadere opheldering over de uitlatingen van Aantjes aan het adres van de WD. Daartegenover stelde de CHU-fractieleider dr. R. Kruisinga gisteravond in Rijswijk vast, dat tijdens de verkiezingsstrijd vooral door de WD en de PvdA gepolariseerd gaat worden. Hij betreurde het zogenaamd spelen op de man omdat dit de aandacht afleidt van de zaken waar het werkelijk om gaat. „Onze verkiezingsstrijd moet niet escale ren naar Duits voorbeeld: dit brengt slechts een verharding van tegenstellingen over ongenuan ceerde algemeenheden teweeg," aldus dr. Kruis in- APELDOORN (ANP) Als de toestand zo blijft als hij nu is, zal er over twintig jaar in ons land geen fietsenmaker meer over zijn. Gemiddeld moet één fietsenmaker per dag zijn zaak voorgoed sluiten. Dat wil zeggen dat de laatste fietsenmaker over 5.000 werkdagen zal zijn afgevoerd en dat is dan over zo'n twintig jaar. De voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Bond van Rijwiel- en Motorhande laren, de heer A. van Drie, zei dit van daag op de ledenvergadering van zijn bond. Het totale beeld in de branche vervult hem met zorg. De winst bij verkoop van een fiets is gering en de verkoop van bromfietsen die tien jaar geleden nog 320.000 stuks bedroeg, was in 1974 terug gelopen tot 80.000. De snorfiets heeft ook geen beleg op de boterham gebracht. Het rapport van ANWB en Consumenten bond over de snorfiets heeft de genade slag gegeven aan de bromfietsenhandel, aldus de heer Van Drie. In het bewuste rapport werd weinig heel gelaten van de snorfiets. jfdaagse voor journalisten (Van een onzer verslaggevers) Haag Met ingang van volgend jaar krijgen de ongeveer lagbladjournalisten in Nederland een vijfdaagse werkweek, aoeten daarvoor wel de 3%-zaterdagtoeslag inleveren die zij 1963 kennen. een en ander is overeenstemming bereikt in de nieuwe cao. de vijfdaagse te kunnen invoeren zijn wel organisatorische iregelen en uitbreiding van de redakties noodzakelijk. sn onzer verslaggevers) iterdam Bij de opening i Van Lanschot's bank in jterdam heeft minister Dui- oerg (financiën) vanmiddag kritiek van de banken op de preiding van de PTT-geld- nsten onlogisch en ongë- ind genoemd. De minister i 'geerde op uitlatingen van de pzitter van de Raad van be ur van de Amro-bank, dr. J. den Brink, maandag ge- 11 bij gelegenheid van diens jcheid als voorzitter van de derlandse Bankiersvereni- f Duisenberg zei dat het com- Intaar op de activiteiten van f I PTT-gelddiensten vreemd' Adoet uit de mond van men- die voortdurend wijzen op ■[noodzaak om ongelijke con- ■ftentieverhoudingen in het ^ikwezen tegen te gaan. „Uit een oogpunt van gezonde concurrentieverhoudingen zie ik", aldus de minister, „geen- bezwaren tegen de uitbreiding van de activiteiten, van de PTT in de richting van persoonlijke leningen en hypothecaire kre dietverlening. Het marktaandeel van de PTT in het totaal van de hypothecaire leningen is maar beperkt, n.l. slechts vier percent". De minister noemde het overdreven de sterke stij ging van de kredietverlening zonder meer toe te schrijven aan de uitbreiding van de PTT gelddiensten. Dat zou dan het extreme geval zijn van de staart die de hond kwispelt, zoals de' Amerikanen zeggen, aldus de minister. „Ik geloof daar in dit geval niet in". Duisenberg bepleitte openheid bij de banken in een zodanige vorm dat een groot publiek kan begrijpen waarom het gaat. Prostituee berooft klant van 40.000 ROTTERDAM (ANP) Een man uit Rotterdam die een be zoek bracht aan een prostituée, is 34.000 gulden en 5.000 mark kwijt. Het slachtoffer was na het samenzijn in een hotelkamer aan de Hondiusstraat in slaap gevallen. De vrouw vertrok met zijn portemonnee. Later trof de eigenaar van het hotel de man slapend op bed aan. Toen hij een pistool op het nachtkastje zag liggen, waarschuwde hij de politie. Betoging Ongeveer 400 werknemers van VMF-Stork, per bus aangevoerd uit diverse plaatsen van het land, hebben gisteren voor het hoofdkantoor van het concern in Amsterdam een protestbetoging gehouden tegen de dreigende sluiting van SPPM (plasticverwer- kende fabriek) in Hengelo, een onderdeel van VMF-Stork. De concerndirectie is van mening, dat handhaving van dit verliesge vende bedrijf hetconcern als geheel in gevaar brengt. UTRECHT (ANP) Steeds meer verenigingen, instellingen en ondernemingen gaan ertoe over een bijzondere markt te houden. De centrale vereniging voor de ambulante handel is daar niet erg gelukkig mee. Met name in Brabant en Limburg wordt volgens de vereniging elke gelegenheid aangegrepen om er een extra zondagsmarkt aan vast te knopen. Volgens het blad „De Koopman" is men duidelijk op de verkeerde weg. Doel van de markt is geld binnen te krijgen via de verhuur van kraampjes. Op zichzelf is dat vanuit het standpunt van een muziekvereniging of voetbalclub bezien, begrijpelijk. Maar bijzon dere markten kunnen voor de gemeentebesturen aanleiding worden om de marktgelden op de normale dagen te verhogen, vreest de vereniging. Advies aan de kooplieden: Niet meedoen. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag - Volgens minster Van der Stee van landbouw is de vrees dat oude hoenderrassen zullen uitsterven ongegrond. Hij antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Beekmans van D'66. De bewindsman erkent, dat bij de moderne fokmethoden in de pluimveehouderij in beperkte mate gebruik wordt gemaakt van oude rassen. Dit betekent echter niet dat deze rassen met uitsterven worden bedreigd. (Van een onzer verslaggevers/ ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft opnieuw een arresta tie verricht in verband met knoeierijen bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD). Het is de 35-jarige welzijnswerker B. O., die door de politie wordt verdacht van verduistering van overheidsgeld bij de uitkering van bijstandsgelden aan Surinamers. In de afgelopen maanden arresteerde de politie reeds zes ambtenaren van de Sociale Dienst op verdenldng van verduistering. Het onderzoek wordt verricht in opdracht van de gemeente Rotterdam. Er worden nog meer arrestaties verwacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In de militaire maat schappij is discipline een noodzakelijke voorwaarde om het legerkorps te kun nen laten functioneren en daardoor ge loofwaardig te doen zijn. Dit schrijft de commandant van het Eerste Legerkorps luitenant-generaal E. Gitz in een tot op compagniesniveau verspreide brief, die richtlijnen bevat ter handhaving van de discipline die de legerkorpscommandant van wezenlijk belang acht voor de taak vervulling van het legerkorps. In zijn niéuwe brief heeft luitenant-gene raal Gitz een aantal reacties verwerkt, die hem uit militaire kring hadden be reikt naar aanleiding van een eerder door hem ohder zijn commandanten verspreid discussiestuk. Minister Stemerdink van Defensie kan zich ditmaal met de richtlij nen verenigen. De generaal stelt nadrukkelijk, dat de krijgsmacht een geïntegreerd onderdeel is van de Nederlandse samenleving en dat dit tot gevolg heeft dat ontwikkelin gen en stromingen in de samenleving ook doordringen in de krijgsmacht. Dit ver schijnsel, vindt hij, moet positief worden benaderd, tenzij hierdoor de krijgsmacht als militair overheidsapparaat zelf wordt aangetast. Tekortkomingen op het gebied van disci pline en gezag kunnen terecht doen twij felen aan de effectiviteit van de land machten oorlogstijd. „Onder oorlogsom standigheden kunnen dergelijke tekort komingen leiden tot rampzalige gevolgen voor elke militair persoonlijk en voor de eenheid als geheel," aldus de generaal. De generaal heeft zijn richtlijnen in zes punten vervat. Het belangrijkste van al les vindt hij, dat de bestaande regels beter worden toegepast. Een aantal „bij zondere actiepunten" brengt hij onder de aandacht: tenue en uiterlijk voorkomen moeten worden verbeterd, de voorge schreven inspecties worden niet altijd uitgevoerd, de tijdstippen van aanvang en einde van de dienst kloppen niet altijd, oefeningen en andere dienstver richtingen worden niet altijd optimaal voorbereid waardoor deze niet het maxi male rendement opleveren, door alcohol gebruik - met name tijdens oefeningen - worden risico's genomen en de voor schriften met betrekking tot het melden zijn niet voldoende bekend. De generaal zegt, dat militaire discipline niet bedoeld is om militairen tot robots te maken en elk goed initiatief weg te nemen. „Integendeel. Ook binnen de gel dende normen en regels is er alle plaats voor goed initiatief." Tenslotte stelt hij, dat zijn richtlijnen niet mogen leiden tot een golf van krijgstuch- telijke sancties. „De tuchtrechtelijke straf is het laatste middel om overtreders het besef bij te brengen dat normen en regels door een ieder in acht moeten worden genomen." DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer heeft er gisteren mee ingestemd, dat nog twee jaar lang voor verschillende studie richtingen aan universiteiten en hogescholen studentenstops kunnen gelden. De fracties van CPN en PSP stemden tegen het desbetreffende regeringsvoor stel, in de kamer verdedigd door staatssecretaris Klein van on derwijs. De voorstemmende fracties de den het niet van ganser harte. PvdA-woordvoerder Kolthoff verweet zijn partijgenoot staatssecretaris dat hij niet voortvarender te werk was ge gaan om de studentenstops uit de wereld te helpen. De WD- fractie stemde voor, omdat zij, als zij zou hebben tegenge stemd, medeverantwoordelijk gesteld zou kunnen worden voor het ontstaan van een chaos in de universitaire wereld. Utrecht Ruim een miljoen Nederlanders lijden in meer of mindere mate aan cara, (ziekten van de ademhalingsorganen). In ieder geval moet zeker de helft zich laten behandelen door huisarts of specialist. Twintig procent van het totale ziektever zuim, twintig procent van alle ziekrihuisopnamen endertien procent van de arbeidsonge schiktheid worden door cara veroorzaakt. Het sterftecijfer voor cara is ruim 6000. Deze gegevens meldt het Neder lands astmafonds (NAF) in ver band met de jaarlijkse collecte die van 25 april tot 1 mei wordt gehouden. In de strijd tegen deze ziekte (astma, bronchitis, longemfy seem) zijn de laatste jaren grote vorderingen gemaakt. De gelden van het NAF worden besteed aan wetenschappelijk onder zoek, sociaal-medische begelei ding, voorlichting, therapeuti sche zomerkampen voor jonge ren en aan individuele hulpver lening. Audi 100 terug naar dealer LEUSDEN (ANP) Volkswa gen heeft ontdekt dat de voor- stabilisator van de Audi 100, type 1977 afwijkingen kan ver tonen doordat materiaal van twee merken is gebruikt De autofabrikant heeft nu besloten alle auto's voor Nederland gaat het om ongeveer 2000 au to's voor een gratis controle naar de dealer terug te roepen, aldus een woordvoerder van de Nederlandse VW-importeur. Cocaïnehandelaar opnieuw ontsnapt (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Voor de twee de keer is de Columbiaan I.O., die een belangrijk aandeel zou hebben geleverd in de cocaïne smokkel van Zuid-Amerika naar Europa ontsnapt. Hij ver bleef in een strafinrichting in Eindhoven. O. werd drie jaar geleden ver oordeeld wegens het doodsteken van een Amerikaanse drughan delaar in Amsterdam. Tijdens zijn verblijf in het Huis van Bewaring probeerde de Colum biaan zelfmoord te plegen. Hij werd ernstig gewond overge bracht naar een ziekenhuis. Daar ontsnapte hij voor de eer ste maal. Eind vorig jaar kon de politie hem na een tip weer aanhouden in Harderwijk. Hij werd ondergebracht in de psy chiatrische afdeling van een strafinrichting in Eindhoven. Maar onlangs wist hij wederom te ontsnappen. Behalve hij, is ook zijn vrouw die in Harder wijk woonde spoorloos verdwe nen. WILNIS (ANP) De 53-jarige W. van Dijk uit Mijdrecht is in de nacht van dinsdag op woens dag bij een verkeersongeluk in Wilnis om het leven gekomen. De man werd bij het oversteken aangereden door een auto die bestuurd werd door een neef van het slachtoffer, volgens de politie puur toevallig.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9