Amerikaans ambassadeur wil r onderzoek naar martelingen 'nderzoek naar Pertamina Zaïre meldt opmars tegen rebellen Verenigde Staten minder streng tegen marihuana België wacht op informateur voor Tindemans carter: vrijer ;rkeer met !uba ïogelijk imister in San Salvador intvoerd NIXON RTF,UT INFORMATIE AAN AAN CARTER GOUDREINETTEN, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN GOUDREINETTOT DEKBED. Nieuwe transmatic spaart 30% benzine Vingertje aan de trekker Abbé Pierre voorgedragen voor Vredesprijs JJITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 APRIL 1977- PAGINA 7 }n<J®W YORK (AP) - De Ame- ikaanse ambassadeur bij de kN. Andrew Young heeft gis teren in de sociale en econo- veipische raad van de V.N. ge- jcitpleit voor het vormen van een Inroep van deskundigen op Aoog niveau om onder toe licht van de V.N. het pro bleem van de marteling in de wereld te onderzoeken in het bijzonder in de landen waar martelingen daadwerkelijk plaatsvinden. In zijn toespraak tot de 54 landen omvattende raad zei Amerika's eerste zwarte V.N.- ambassadeur dat de Verenig de Staten ook overwegen pre sident Carter's voorstel op te volgen om een V.N.-commissa- ris voor mensenrechten te doen aanstellen. „In onze zogenaamd verlichte tijd, worden nog misdaden be gaan die tot de ergste in de geschiedenis behoren", zei hij toen hij het onderwerp marte-' ling aansneed. „De meeste zijn de vruchten van zieke geesten die ook het hogere gezag aan tasten, maar sommige vinden plaats op bevel van de rege ring. „Het begint hoe langer hoe meer normaal te worden om een andersdenkende maar te vermoorden." Young vervolg de dat de martelingen de zwakken en onderdrukten er van weerhouden woordvoer ders naar voren te schuiven. Zowel Jonge" als „oude" lan den maken gebruik van de marteling, zei hij. KARTA (AP) Indonesische autoritei- i zijn een onderzoek begonnen naar de q corruptie en wanbeleid beschuldigde ormalige directieleden van Pertamina, de latsoliemaatschappij. Het onderzoek :rd ingesteld nadat het enorme bedrijf ee jaar geleden bijna bezweek onder de temationale verplichtingen ten bedrage m minstens 10 miljard Amerikaanse dol- s, die het niet kon betalen. ie werkgelegenheid voor duizenden perso den de fiscale reputatie van de natie die ral bevolkingsgrootte als vijfde op de we- iglijst staat, werden op het laatste pertje gered door de tussenkomst van de centrale bank van Indonesië die borg stond voor de schulden van Pertamina bij twee groepen buitenlandse banken. Volgens berichten die vorige maand circu leerden zouden 16 voormalige directieleden van Pertamina, onder wie generaal H. Ibnoe Soetowo, de arts die later legerofficier werd, onder huisarrest zijn gesteld. Deze berichten zijn door regeringsfunctionarissen ontkend. „Noem het geen huisarrest, zeg liever dat een onderzoek wordt ingesteld en dat dit plaats vindt bij hem thuis," zei admiraal Soedmo, hoofd van de nationale veiligheids dienst" tot verslaggevers toen deze hem vra- gen stelden over het beweerde arrest van Soetowo. Volgens een Aziatische diplomaat zou de regering ook het paspoort van Soetowo in beslag hebben genomen om hem te beletten Indonesië e verlaten. Soetowo is in maart 1976 uit zijn post bij Pertamina ontslagen. In totaal zijn ongeveer 40 andere directieleden aan de dijk gezet of overgeplaatst hangende het onderzoek. Tot Pertamina in begin 1975 zijn financiële ondergang tegemoet ging, behoorde het be drijf tot de 200 grootste industriële onderne mingen buiten de Verenigde Staten. Naast de Indonesische olie-industrie had het be drijf ook het beheer over een staalfabriek, een kunstmestfabriek en een uitgestrekte rijstplantage. [SHINGTQN (AP) - Presi- pt Cartgr heeft gisteren twee atoren meegedeeld dat hij n niet zou verzetten tegen een leeltelijke opheffing van het perikaanse handelsembargo ens Cuba, en wel waar het 'Cubaanse invoer van levens- gdelen en medikamenten be- I. De twee senatoren, de De kraten George McGovern en pes Abourezk, hebben kort- pden een bezoek aan Cuba Ibracht, samen met een bas- ballploeg uit hun staat, Ijith Dakota. cholieren Ingekomen bij iisongeluk pnse, Spanje (AP) - Bij een feongeluk in de omgeving van [Spaanse stad Orense zijn neren 15 Spaanse scholieren het leven gekomen. Het on- k deed zich voor toen de nabij een spoorwegover- l van een verhoogd wegge- tlte naar beneden stortte, ^schillende scholieren hebben wondingen opgelopen. fN SALVADOR (AP) - Mi jster van buitenlandse zaken fturicio Borgonovo van de tfddenamerikaanse staat San Mvador is gisteren door een |tkse groepering ontvoerd, wn ontvoerders eisen de on- i liddellijke invrijheidstelling to 35 politieke gevangenen. to groepering die zichzelf het farabundo Marti Volksbevrij- fngsfront" noemt, beweert de «-jarige Borgonovo te hebben ^vangen genomen. Farabundo larti was een boerenleider tij- ^pns een opstand in 1942 tegen Pt bewind van wijlen dictator ■aximiliano Hernandez Marti- Washington (UPI) Oud-presi dent Richard Nixon heeft ver scheidene malen president Jim my Carter opgebeld om hem zijn hulp aan te bieden. Vol gens een aantal senatoren had vice-president Walter Mondale dit tijdens een lunch met hen onthuld. Nixon had Carter on der meer aangeboden bijzonder heden te verstrekken over ge sprekken die hij tiidens zijn ambtsperiode met buitenlandse staatshoofden en regeringslei ders had gevoerd. Mondale had verder kritiek geoefend op oud-president Ge rald Ford, die volgens hem te snel met aanmerkingen op de nieuwe regering was gekomen, in plaats van een redelijke wachttijd in acht te nemen. Ford zei onlangs dat de fiscale maatregelen van de regering- Carter de inflatie niet bestrijden» maar haar juist versnellen. Mondale vond dat Ford een voorbeeld diende te nemen aan Lyndon Johnson die zich twee jaar lang onthield van kritiek op zijn opvolger, Richard Nixon. President Dwight Eisenhouwer wachtte langer dan anderhalf jaar voordat hij kritiek op John Kennedy leverde. Twijfels over CIA-olierapport KENT (AP) Een voormali ge voorzitter van de Ameri kaanse oliemaatschappij Ex xon heeft zijn twijfels over een rapport van de Ameri kaanse centrale inlichtingen dienst CIA, dat stelt dat de vraag naar olie in de wereld binnen tien jaar de productie ervan zal overtreffen. J. K. Jamieson zei gisteren in een vraaggesprek dat het CIA-rapport „niet klopt met onze cijfers, en ik vraag mij eigenlijk af sinds wanneer de CIA gemachtigd werd schat tingen te doen over de we reldoliereserves". Op grond van het CIA-rapport heeft president Carter de Ameri kanen deze week gewaar schuwd voor energietekor ten. De boodschappen bij uw supermarkt betaalt u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoor beeld de aanschaf van een nieuw donzen dekbed. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel. Dat ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. U kunt 'm ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal. Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. 0| De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Brussel (AFP) Twee dagen na de verkiezingen heeft koning Boudewijn van België de for matieopdracht nog niet ver strekt. Waarschijnlijk wordt de winnaar van de verkiezingen, de CVP-leider Leo Tindemans, met deze taak belast. Het is echter ook mogelijk dat koning Boudewijn eerst een informa teur aanwijst, die de coalitie mogelijkheden gaat bekijken, zodat Tindemans daarbij geen vuile handen hoeft te maken. De demissionaire premier streeft waarschijnlijk naar een coalitie met de socialisten. Een dergelijke regering zou de steun genieten van een twee-derde meerderheid. In tegenstelling tot eerdere be richten heeft het Front des Francophones 10 zetels behaald, in plaats van 11. Het Rassemble- ment Wallon behaalde 5 zetels, in plaats van 4. De definitieve uitslag van de verkiezingen luidt dan ook als volgt: Christen-democraten 80 (+8) Socialisten 62 (+3) MET PYGMEEEN MET PUL EN BOOG KINSJASA (UPI) Zaïrese regeringstroepen, gesteund door Marokkaanse soldaten, zijn in op mars tegen de opstandelingen in de provincie Sjaba. Zij hebben de stad Moetsjatasja omsingeld, daarbij ook geholpen door een groot aantal pyg meeën, gewapend met pijl en boog, die volgens een woordvoerder van de regeringstroepen een belangrijke rol spelen bij het offensief. Russische mijnen zouden de opmars evenwel hinderen. Voor het eerst sinds de opstandelingen in de' Zuidzaïrese provincie zijn binnengevallen, versche nen de kranten in de hoofdstad Kinsjasa met juichende koppen over militaire successen voor de regeringstroepen. Zij achten de kans nu klein dat de opstand overslaat naar andere provincies, voorzover dit althans nog niet het geval is. Vorige week zetten de troepen van Moboetoe een tegenoffensief in, geholpen door 3000 Marokkanen, die waren aangevoerd door Franse vliegtuigen. Het moreel van de troepen van Zaïre zou zijn opgevijzeld door de uitbetaling van soldijen en het beschikbaar komen van verse rantsoenen uit de Verenigde Staten en China. Vandaag is in Dakar, de hoofdstad van Senegal aan de Afrikaanse westkust, een Frans-Afrikaanse topconferentie begonnen waaraan wordt deelgeno men door president Giscard d'Estaing van Fran krijk. In Dakar zal gesproken worden over de toestand in Zaïre en over de vorming van een vliegend eskader om aan dergelijke situaties het hoofd te bieden. De Franstalige Afrikaanse landen zullen Frankrijk zeker vragen hem te helpen bij de vorming van een noodwacht. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Van Doome's automobielfabrieken hebben een volautomatische aandrij ving voor diverse automotoren met een vermogen tot 140 j pk ontworpen, die 25 tot 30 procent minder benzine zou verbruiken, dan andere auto matische schakelbakken. Deze transmatic zou nog dit jaar in de normale produktie komen. Hoewel de direktie van Daf wei gert nadere bijzonderheden te geven is al bekend geworden, dat verschillende internationale autofabrieken grote belangstel ling voor de nieuwe vinding hebben. Het gaat hierbij vooral om ontwikkelingscontracten met enkele wereldconcerns. De grote brandstofbesparing tot 30 procent blijkt vooral aantrek kelijk te worden. Juist het grote re benzineverbruik op de be staande volautomatische trans matic heeft velen weerhouden van het automatisch rijden. Terwijl de erewacht in het geweer is geroepen bij de aankomst van koning Juan Carlos en koningin Sofia van Spanje in Bonn voor een officieel bezoek aan de Duitse Bondsrepubliek, kan Andrea Gwendolyn Scheel, dochtertje van de Westduitse presi ent, het niet nalaten even met de trekker van het geweer van een van de wachten te spelen. (Van onze correspondent Bert van Velzen) WASHINGTON Vijf jaar geleden veroor deelde een jury in Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia David Alan Etheridge tot 120 jaar gevangenisstraf. Hij kreeg driemaal veer tig jaar voor de verkoop (aan een politiespion) van respectievelijk ruim 25 gram marihuana, 49 lsd-tabletten en enkele grammen phenobar- bitoL Etheridge was 23 jaar toen hem de gevangenisstraf van 120 jaar werd opgelegd. Het vonnis werd later verzacht tot 40 jaar, waardoor het mogelijk wordt dat Etheridge na tien jaar in de gevangenis te hebben gezeten in aanmerking komt voor vervroegde invrij heidstelling. Het zeer strenge vonnis van Etheridge is geen zeldzaamheid in Amerika In Texas zijn in het verleden tientallen personen tot een kwart eeuw gevangenisstraf veroordeeld wegens het bezitten van kleine hoeveelheden marihuana en in Virginia zijn enkele dozijnen mensen wegens handel in zogenaamde „soft drugs" veroordeeld tot gevangenisstraffen van 10 tot 40 jaar. Ether idge en zijn lotgenoten hopen dat een liberalise ring van de marihuanawetten in Amerika ook een vermindering van hun straftijd zal beteke nen. Het gebruik van marihuana is in de Verenigde Staten zo wijd verbreid, dat tal van politici, inclusief president Jimmy Carter, van oordeel zijn, dat de tijd is aangebroken om het uit de criminele sfeer te halen. Volgens dr. Robert Dupont, directeur van het nationale Amerikaanse instituut dat zich met drugsmisbruik bezighoudt, rookt acht procent van de oudere schooljeugd dagelijks marihua na. Naar schatting 35 miljoen Amerikanen heb ben tenminste eenmaal in hun leven marihuana gerookt, terwijl 15 miljoen tot de geregelde gebruikers worden gerekend. Tijdens recente hoorzittingen in het Ameri kaanse congres werd een schatting gegeven van de totale omzet op de Amerikaanse marihuana- markt van vijf miljard dollar per jaar. De grootste hoeveelheden marihuana worden ge smokkeld uit Mexico en Colombia, met behulp van vliegtuigen en jachten. Door Amerikaanse douaneautoriteiten werd vorig jaar 380 ton marihuana in beslag genomen. In acht Amerikaanse staten is het gebruik van marihuana al gedecriminal i seerd, nadat zulks vijf jaar geleden door een presidentiële com missie was aanbevolen. Een studie in de staat Oregon bracht aan het licht, dat het buiten de criminele sfeer halen van marihuanagebruik een geringe invloed had: er werd 3 procent meer gerookt Carter heeft het congres aanbevolen het voor beeld van de acht staten te volgen. Het gebruik van marihuana wordt, evenmin als dat van tabak en alcohol, aangemoedigd. De schade die door gevangenisstraffen wordt toegebracht aan de gebruikers wordt aanmerkelijk groter geacht dan de mogelijke nadelige gevolgen van het marihuanagebruik. Ondanks het feit, dat het klimaat ten opzichte van het gebruik van marihuana aanmerkelijk milder is geworden, zijn er nog staten waar zeer bars tegen bezitters .van de drug wordt opgetreden. In de staat Nevada werd iemand met een tot dusver blanco strafregister wegens het bezit van 26 gram marihuana veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en een geldboete van 2000 dollar. Voor hetzelfde vergrijp stelt de fedrale wet een gevangenisstraf van een jaar en een boete van 5000 dollar. Een vermildering van de federale wet door het congres wordt gezien als een stimulans voor de staten om het marihuanagebruik uit de sfeer van de misdaad te halen. Liberalen 33 Volksunie 20 (—2) Front des Francophones 10 Rassemblement Wallon 5 (—8) Communisten 2 (—2) Brazilië geeft zoeken naar Borman op BRASILIA (AP) De Brazi liaanse regering heeft het ver geefse zoeken naar Martin Bor man, eens de tweede persoon na Hitier in het nationaal-socialis- tische Duitsland, opgegeven. Dit is gisteren in de hoofdstad Brasilia meegedeeld door de procureur-generaal Enrique Fonseca Araujo. Het zoeken was begonnen, na dat hiertoe door West-Duitsland was gevraagd, op 29 juni 1967. Over Borman is herhaaldelijk gezegd dat hij zich na de oorlog naar Zuid-Amerika had bege ven. De zaak, aldus de procureur-ge neraal, zal worden heropend als er nieuwe aanwijzingen komen dat Borman zich in Brazilië zou bevinden. Twee mannen in Portugal gelyncht LISSABON (AFP) - In Tabua, in centraal Portugal, heeft een woedende menigte gisteren twee mannen gelyncht die terecht moesten staan omdat zij een zeventigjarige vrouw hadden verkracht na haar te hebben bestolen. De toestand van een Vein de mannen is kritiek. Toen de bevolking vernam dat de mannen waren gearresteerd, stroomde zij samen en heten automobilisten hun claxons loeien. De republikeinse garde trachtte de menigte te versprei den, maar deze slaagde erin in het gerechtsgebouw door te dringen en zich van de mannen meester te maken. Uit omliggende plaatsen toege stroomde versterkingen, konden tenslotte de mannen meer dood dan levend bevrijden en ze naar het ziekenhuis overbrengen. Florence - (CIC) De 64-jarige Franse priester, Abbé Pierre, is door de Italiaanse hulporgani satie „Mani Tese" en door de voormalige burgemeester van Florence, Giorgio la Pira, voor gedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Abbé Pierre is internationaal bekend gewor den als de voddenraper van Pa rijs en als stichter van de Em- raa us be weging. Deze beweging heeft zich over heel de wereld uitgebreid, ook naar Nederland. In een uitvoerige motivatie ver klaart de Italiaanse hulporgani satie, dat de jury, die de Nobel prijs voor de vrede toekent, zich de laatste jaren nogal beperkt opstelt. Het wordt tijd, aldus de Italiaanse hulporganisatie, dat de Nobelprijs voor de vrede eens gaat naar een verdediger van de armen en van maat schappelijke randgroepen. Aartsbisschop van Canterbury naar de paus LONDEN (AP) De aartsbis schop van Canterbury, dr. Do nald Coggan, zal aan het eind van deze maand zijn eerste be zoek brengen aan paus Paulus in Rome, en aan de orthodoxe patriarch Demetrios de Eerste in Istanboel. Tegen het einde van de reis die acht dagen zal duren zal dr. Coggan in Genève spreken met dr. Philip Potter, de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken. De bezoeken van de Anglikaanse aartsbisschop moe ten worden gezien als „beleefd heidsbezoeken" zonder meer. Dr. Coggan is aartsbisschop van Canterbury sinds 1974, toen hij Michael Ramsey opvolgde na diens aftreden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7